Ter Heuzsnsche Courant Donderda^ 21 November 1907. No. 5074. Binnenland. Gemengde berichten. EEN DAPPERE ZUSTER. Telegrafische berichten. T >A7"ZH]ZE]ZDZEj BLAD. TWEEOE K fi K! B. FEUILI. ETON. //Wist ge dan, dat ze mij beminde?" vReeds lang. Vooreerst schreef ik je, wat ze mij zoo al geantwoord had daarna las ik haar je brieven voor en werd de briefwisse- ling tusschen u beiden gevoerd ik was slechts schrijfster." z/En nu z/Kunt gij dat nog vragen Elsa weet wat ik je schreef; begrijpt ge nu waarom ze u ontwijkt /.Lieve kleine zustevriep August en om- helsde haar innig. z/Stuur in het vervolg uw brieven aan het ware adres," zei zijne zuster lachende, terwijl zij de kamer uitliep. August ging in de zaal en daar vond hij Elsa ofschoon beiden elkaar veel te zeggen hadden, konden ze geen woord spreken. August knielde voor haar neer, vatte hare hand en zag haar smeekend aan. Hij vroeg haar vergiffenis voor het verleden en beloofde getrouwheid voor de toekomst. Luide legde de oude Bouman zijne vreugde aan den dag, toen August hem zijn verloofde Te Goes had gisteren de veekoopman Tjaarda van Middelburg voor de veemarkt 26 stuks vee uit Strijen, Utrecht, laten komen. Aan het station werden de diereu afgewezen onder vermoeden dat er lijders aan tuberculose onder waren. Het vee is daarna op een weiland in den Poel te grazen gebracht. Een 3ja.rig knaapje te Ylissingen heeft zich, door bet spelen met lucifers, zoo deerlijk gebrand, dat het kind op last van Dr. Vermaas, onmiddellijk naar het gasthuis inoest worden vervoerd. Te Scheveningen trekt de aandacht een kip met 4 pooten. Het zeldzame van deze kip iigt hierin, dat, wanneer een paar der pooten vermoeid is, de kip het andere paar gebruikt. Maandagochtend wisten twee inbrekers te Amsterdam die met den eersten trein uit Groningen naar Amsterdam vervoerd werden, waar zij eerstdaags voor het gerechtshof in hooger beroep wegens inbraak te Haarlem zullen terechtstaan, aan het Weesperstation, door uit den trein te springeu, aan hun geleiders te ontsnappen. Zij werden echter in een nabijzijnde straat na hevig verzet gevat. Zaterdagavond bracht het 13jarig zoontje van den veehandelaar ii. op den Seisweg te Middelburg, zijns vaders paard naar de weide. Ofschoon het hem verboden was, ging hij er boven op zitten. Het beest sloeg bort daar- op op hoi, holde den weg op en sprong in een aankomenden melkwageu. Het verwondde zich daarbij zoo ernstig aan borst en pooten, dat het bloed met stroomen uit de wondeu gutste en het paard enkele oogenblikken daar na reeds doodgebloed was. Bij dit ongeval, dat voor een 13jarigen ge- leider zelf goed afliep, ging tevens bijna alle melk verloren, die op den melkwagen naar de stad werd gebracht. te Zeis*. Zaterdagavond werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van den 15jarigen Drost, wonende aan den Odijkerweg te Zeist, als looper in dienst bij den kassier P., te Drie- bergen. Terstond werden nasporingen inge- steld en den geheelen nacht werd de gemeente afgezocht. Zondagmorgen vonden eenige bur gers het lijk van den ongelukkige, voorover liggend, met de handen op den rug, in een sloot bij het kerkhof. Blijkbaar wasdejongen vermoord en het lijk daarna in de sloot ge- worpen. De riem van de tasch, die hij bij zich droeg, was doorgesneden en de inhoud f 1700 aan contanten en wissels, verdwenen, zoo ook het horloge en het rijwiel van het slachtoffer. Het parket arriveerde Zondag terstond voor het instellen van een onderzoek, terwijl het lijk Maandagmorgen ter schouwing naar Utrecht werd vervoerd. voorsteldeniemand kon hem meer welkom zijn, want hij had haar in Hamburg leeren hoogachten en liefhebben. //Indien je dadelijk zoo verstandig geweest waart, had je mij en je zelf veel leed be- spaardwaarom zich ook op eene pop ver- liefd U bebt gelijk, vader," antwoordde de zoon, hem de hand drukkend, //doch laat ons daarover zwijgen." z/Mina, Hanna, Frits!" riep de oude boer, /,zorg morgen voor eene goede tafel, want ik wil de verloving van mijn zoon vieren z/Dat kan echter niet zonder mijn neef Karel en mijn voogd Lortzing gevierd worden," viel hem Elsa in de rede, terwijl Mina zich blozend omkeerde//wij zullen dadelijk een telegram zenden." Den volgenden dag kwamen de twee heeren aanElsa had haren verloofde reeds verteld, dat ze een dubbel feest zouden vieren. Karel had reeds de hand van Mina gevraagd, doch het goede meisje wilde niet gelukkig zijn, voor ze wist, dat haar broeder en haar vriendin het ook waren. En zoo geschiedde hetaan den feestdisch van vader Bouman waren dien avond twee gelukkige paren. De oude boer haalde zijn oude lederen porte- feuille uit den zak, die hij reeds bij den heer Bucholz op tafel gelegd had, en zei Door de politie werd, als verdacht dat deze aan de misdaad niet vreemd waren, gearresteerd de koffiehuishouder v. V. en de bouwonderne- mer v. E. en later bleek dat men niet had mis gezien. Maandag werden, behalve de twee genoemden, nog twee personen op hec politiebureau te Zeist gebracht, op dezen rustte eveneens ver- denking. Zij werden alien aan een streng verhoor onderworpen en hebben in den loop van den middag eene bekentenis afgelegd. Zij erkenden alien, schuldig te zijn aan den moord op den jongen Drost. De verdachten zijn Van Valen, Van Ee, Kors en Overhorst. Zij zijn alien gehuwd en hoofden van gezinnen. Voor zoover de correspondent van het Utr. Dgbl. kon te weten komen is de jongen gewurgd ten huize van Van Valen, die een bierhuis houdt aan den Van Reenenweg. Men heeft daar het lijk verborgen gehouden, om het in den nacht naar de sloot te brengen, waar het werd ge- vonden. Een der daders is looper bij een der bank- instellingen te Zeist. Deze genaamd J. Overhorst Jr., moet het plan tot het vermoorden van den jongen aan de hand hebben gedaan. Uit het verhoor der politie en justitie moet gebleken zijn, dat de jongeu Drost zich Zaterdag- namiddag te half twee vervoegde ten huize van Van Valen, waar hij geld moest incasseeren. In het bierhuis be vond zich ook Van Ee, van beroep timmerman, te Zeist wonende. Nauwe- lijks binnen, werd de jongen door Van Ee aange- grepen, die zijn slachtoffer de keel toekneep, terwijl Van Valen de handen van den jongen, die heftigen tegenstand bood, vasthield. Het duurde geruimen tijd, eer de jongen bezweek nadat hij gestorven was, heeft men den jongen in den kelder van het bierhuis gelegd, waar het lijk tot des nachts 12 uur bieef liggen. Toen is het door H. Kors, melkboer, op de schouders naar de sloot gedragen, terwijl Van Valen en Van Ee bij het plaatsen in de sloot behulpzaam waren. Het geld, om en nabij f 1700, dat de jongen zooals hierboven gemeld in een tasch bij zich droeg, is onder de drie genoemde personen verdeeld, terwijl Van Over horst, die het plan zou hebben aan de hand gedaan, 100 ontving. Toen Van Ee Maandagmiddag voor het ver hoor werd binnen geleid, lachte de onverlaat onverschillig en toonde niet de minste ontroering. Van Valen had zijn aandeel van het geroofde geld bij een familielid te Utrecht gebracht, waar het Maandag in beslag is genomen. Maandag is ook nog in het eiken kreupelhout langs den Utrechtschen straat weg naar het rijwiel van Drost gezocht, doch zonder gevolg. Dat men zoo vlug de hand heeft weten te leggen op de daders van deze snoode daad, moet te danken zijn aan de aauwijzingen door een kleine jongen ten aanzien van Van Ee gedaan. Hij vertelde dat hij Zaferdag Van Ee had zien loopen op den Utrechtschen straatweg met een rijwiel in de hand. Van Ee sprak den jongen aan, vroeg hem waar hij naar toe ging. De jongen antwoordde naar Utrecht te gaan. Op een vraag van Van Ee, waarom hij geen gebruik maakte van de tram, zeide het ventje, daarvoor geen geld te hebben. Van Ee verdween daarop met het rijwiel, maar ver- scheen later weder op den straatweg, thans zonder rijwiel. Hij sprak den jongen andermaal aan en gaf hem geld om zijn tocht naar Utrecht per tram te vervolgen, wat geschiedde. Van Ee tramde mee naar de stad, waar hij zijns weegs ging. Deze bijzonderheden gaven der politie houvast. Nader wordt uit Zeist gemeld Nadat de verdachte H. van Valen, Maandag middag eerst voor de politie en daarna voor den rechtercommissaris een volledige bekentenis z/Hier, mijn zoon, hier heb je de 300.000 mark, die ik je als huwelijksgitt beloofd heb wat ik beloof, volbreng ik ook, en de hemel weet het, vandaag geef ik het je liever dan toen." Zonder zijn zoon den tijd te laten hem te bedanken, ging hij voort „Dezeftde som krijgt Mina bij haar huwelijk. Frit's kan hier blijven en wanneer ik sterf, valt er nog genoeg te deelen voor je drieen." Alle stonden om den ouden man en dankten hem. „Ik heb in den laatsten tijd iets geleerd en geef het je liever met een wartne, dan met eene koude hand." z/Dat mijn goede oom niet hier kan zijn," zuchtte Elsa, //nu zijn wij gelukkig en hij iigt in het kille graf." //Wat hier gebeurde, was ook eens zijn wensch wij hopen, dat zijne erfgenaraen hem in zijne werken en streven zullen na komen," zoo besloot de rechter Lortzing. Het kasteel aan de Elbe stond den heelen winter en den volgenden zomer eenzaam en verlaten het zag er uit, alsof het niet meer bewoond zou worden. Doch toen de herfst aankwam, begonnen weder vlijtige handen alles in orde te brengen, want op een mooien Octo- berdag zouden Karel Bretter en zijne jeugdige echtgenoote het slot weer betrekken. De voorspelling van den ouden Straus was had afgelegd in zake den door hem in vereeni- ging met T. van Ee, H. Kors en J. Overhorst gepleegden moord op den wissellooper Hendrik Drost, is het viertal, waarvan de drie laatst- genoemden blijven ontkennen, Dinsdagmorgen te Utrecht in arrest gebracht. Van Valen heeft ook zijne bekentenis herroepen, niettegen- staande hij eerst zeer duidelijke aanwijzingen heeft gegeven. O. a. had hij medegedeeld, dat het geroofde geld bij zijn schoonmoeder te Utrecht in bewaring was gegeven, waar het ook werkelijk door de politie is gevonden en in beslag genomen. Heldhaftige zelfopoffering. Een voor- beeld van heldhaftige zelfopoffering van een spoorwegbeambte wordt uit Mexico bericht. Op het station van Nacosari was een goede- rentrein in brand geraakt. De machinist Gar cia wist dat zich in den trein twee wagens met dynamiet bevonden. Het was te laat de wagens nog uit te koppelen. Garcia riep daarom den beambten toe den trein te verlaten, zette de stoomkraan wijd open, en bracht den brandenden trern in rjzingwekkenden vaart buiten de stad. Na een paar minuten stoomens kwam de los- barsting, vlak voor een baanwachtershuis, waar in zich twaalf personen bevonden. De locomotief met den machinist, de wagens, het baanwachtershuis, de twaalf mannen en een jonge Amerikaan, die in de buurt paard reed, werden letterlijk tot gruis geslagen. Een gat in den grond van 8 meter diepte, toont de ontzettende kracht van de losbarsting aar,. Men heeft den held, die door zijn opoffering een geheele stad gered heeft, niet eens een laatste rustplaats kunnen verschaifen. m s t i.i ii in i<: rv. Van 18 tot en met 19 Nov. 1 angs de Van 18 tot en met 19 Nov. werden Oostsluizen alhier 53 binnenvaartuigen op- en 34 afgeschutdoor de Westsl. 10 op- en 4 afge- schut. Positie der Stoomschepen. 's Gravenhage, 20 Nov. Blijkens een uit Ned.-Indie ontvangen regeeringstelegram is de posthouderswoning Endeh (Floresj door kwaad- willigen uit den omtrek aangevallen eubeschoteu. De hende werd door den posthouder verjaagd en verloor 3 dooden. Uit wraak zijn 4 vrouwen en 5 kinderen van inlandsche inwoners door kwaadwilligen ver moord. De colonne tot tuchtiging uit Kolbano heeft onderweg den vijand uit zijn stelling en kam- pongs verdreven. Een oflicier werd daarbij licht verwond, ter wijl sneuvelde 1, gewond 4 inlandsche mindere militairen. vervuld zijn neef bewoonde het kasteel, maar niet de valsche Karel, dien hij als de zoon zijner zuster beschouwd had. Urandini was, tijdens zijn vervoer naar het tuchthuis, aan de bewakers ontsnapthij sprong uit den trein eu werd verpletterd. Wellicht had hij den dood gezocht om de gevangenis te ontgaan. August Bouman en Elsa Straus werden een jaar later ook een paar en vestigden zich te Berlijn in eene prachtige villa. Mina had lang geaarzeld eer ze er toe be- sluiten kon op Adlerstein te gaan wonen. Karel was reeder want bij wilde bezigheid hebben. Hij liet een fraaie boot bouwen, welke bij z/Mina" noemde en waarmee hij en zijne vrouw vaak pleziertochtjes op de Elbe maakten. De oude Uouman werd zijne belofte van nooit meer naar Hamburg te komen ontrouw, en is vaak de gast van zijn schoonzoon zelfs waagde hij zich tot Berlijn. Jaarlijks in den herfst komen August en Elsa eenige weken naar Adlerstein, waarhunnekamers gereed staan. Op den dag van het overlijden van oom legden zij een krans op de marmeren zuil. die zijn graf siertzijne nagedachtenis wordt in eere gehouden. E I N D E. VAN Vergadering van Dinsdag. Hoofdstuk II (Hooge Collegien van Staat) wordt zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. Vervolgens komt in behandeling het hoofdstuk Buiten- landsche Zaken. De beer Van den Berck van HeenSstede kritiseert op verschillende punten het beleid aan ons departement van Buitenlandsche Zaken. 0. a. klaagt hi], dat de verzending der Duitsche post naar Engeland ons is ont- nomen, en dat wij zooveel consuls en vice-consuls aan- stellen, die de Nederlandsche taal niet machtig zijn. De heer Van Bylandt bespreekt de Vredesconferentie. De instructies aan de Nederlandsche afgevaardigdeu hadden spreker's instemming niet Zoo spijt het hem, dat onze afgevaardigden niet het initiatiet namen tot een zelfatandig voorstei in zake bescherming van den privaat eigendom ter zee, en handhaving van de neu- traliteit kwesiies speciaul voor Nederland van zoo gioot belang. Nederland had evenzeer aanhangig moeten maken bet vraagstuk van de verpliehte arbitrage. In 't algemeen vat hij zijn klacht somen in de betuiging, dat Nederland zich ter Conferentie noodeloos in den hoek heeft laten dringen. Spreker kritiseert voorts, dat deze .Minister de moge- lijkheid uitsluit van een garantieverdrag met Japan, en wijst er ook afkeurend op, dat in het sluiten van arbi- trageverdragen andere lander, ons de baas zijn. lenslotte bespreekt de heer Van Bylandt nog ons diplomaten-wezen, en betoogt, dat men voor gezant- schapsposten ook eens moet zoeken naar personen buiten het diplomatieke korps. He heer Van Asch van Wijck, eveneens hot beleid van den Minister kritiseerende, getuigt, dat het dezen Minister niet gelukt is te voldoen aan meer dan middel- matige eischen. Allerminst energiek is b.v. zijn optreden tegenover de belemmeringen, die het Nederlandsche levensverzekeringbedrijf in het buitenland ondervindt. Ook in zake de Vredesconferentie draagt 's Ministers optreden dat karakter. Welke instructies zijn aan onze gedelegeerden gegeven In een uitvoerig betoog veidedigt spreker het groote belang van de Vredesconferentie, en heeft daarbij ge- legenheid, herinnerende aan het Kabinet, dat tijdens de Eerste Conferentie zitting had, een zeer hartelijk en waardeerend woord van gelukwensching te richten tot den heer Goeman Borgesius. die heden 30 jaren het Kamerlidraaatschap beldeedt (applaus). De eerste spreker dringt aan op een deugdelijke, met alleen technische, maar ook politieke voorbereiding van de eerstvolgende Vredesconferentie. De heer Pierson verdedigt het beleid aan ons depar tement van Buitenlandsche Zaken. De heer Schaper beveelt den Minister aan, lsrachtig bij Duitschland op te treden inzake Dr. Pannekoek, die door de Duitsche regeering aanzegging heeft gekregen, zijn lessen in economie te staken, op straffe van uit- zetting. De heeren Schokking en Van Nispen sluiten zich aan bij de bestrijders van het beleid bij onze buitenlandsche politiek. De heer Van Kol verklaart, niet te zijn teleurgesteld over de resultaten der Vredesconferentie, daar bij de sociaal-democraten de verwachtingen niet hoog gespan- nen waren. En z. i. hebben de verschillende Neder landsche gedelegeerden met talent en bekwaamheid getracht te verkrijgen wat te verkrijgen was. Tooh betreurde hij dat Nederland geen initiatief heeft genomen in de gewichtige, alles overheerschende k /vestie van beperking der militaire lasten. Spreker kritiseert de „flauwe houding" onzer Regeering inzake den bouw van het Vredespaleis en inzake de gezanten van Korea. De heer De Beaufort dankt de sprekers, die liulde hebben gebracht aan het Kabinet, waarin spreker zitting had, dat ten opzichte der Vredesconferentie te strijden had tegen de anti-revolutionairen. De kwestie van het Carnegie-eomite gaat eigenlijk de Kamer niet aan, maar het heeft ook geen spot verdient. De heer Carnegie is er zeer mee ingenomen. Spreker verdedigt 's Ministers houding in zake het garantie-traktaat met Japan. Neu- traalverklaring zou hij een ramp voor ons land achten. Het systeem om de Kamer over alles, de buitenlandsehe zaken betreffend, vooi'uit mee te deelen zij het in comitd-generaal acht spreker verkeerd. Het tegen- spreken door de Regeering van onjuiste persberichten kan wel eens welkom zijn, maar hier moet elk geval op zicbzelf beschouwd worden. De Minister van Buitenl. Zaken sluit zich van harte aan bij de waardeerende woorden, tot den heer Borgesius gericht. Spreker brengt hun, die hem stennden, dank. Bewijzen, dat spreker angstvallig is, zijn eigenlijk niet aangevoerd. Dat de Tweede Conferentie resultant gehad heeft, blijkt wel nit de wijze waarop zij hier door sprekers van alle partijen is besproken. De Ilollandsche gedelegeerden hebben zooveel initiatief getoond als hun positie meebracht. Dit is trouwens geen kwestie van beleid, maar van politiek inzicht. Zoo men achter een voorstei geen kracht kan zetten, is 'tniet vvijs het te doen. Mededeeling van de instructies acht spreker van geen belang. Ter zake van het garantie-verdrag met Japan is de Minister het volkomen eens met den heer De Beaufort. Bij de kwestie Korea heeft Nederland geen belang. Een algemeen arbitrage-verdrag zou spreker zeer wenscbelijk achten, voornamelijk wijl dan de bijzondere overeen- komsten geen kans loopen met een eventueel algemeen verdrag te strijden. Het tegenspreken van nadeelige berichten in de buiten landsche pera over Nederland, is niet doelmatig. Ver- zuimt men eens een bericht tegen te spreken, dan zegt iedereen ,/0, het is dus zoo Na nog verder debat wordt de vergadering wegens onvoltalligheid gesloten. O o VLAO. NAAM. MS. Van en i Lading. Sour Ter \eiizen: 18 iNoor. s.8. Star 2S15 |Mo3s Eng. sell. Trevellas 3J1 CliaJettone 19 Nederl. s s. Aradne 2t8d |TouUn I Ian Ter Veuzen River Scheldt 2199 Londen 1CS2 I ivlem oor Meat Baron Selborne 2495 New-Castle 333 Lowestoft 5215 ,St. Petersb. 18 Eng. s. Zwoed. s.s. Balder 18 Eng. s.8. Nederl. kof Petrouella 19 h. &p pap pijpaarde ininerie stukg. ledig Deen s.8. Eng. s.s. Kr. Pr. Louise Don kolen haring iiout stukg. stukg. ardapj idem 2658 |Goole Van Real 18 Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen 19 idem Eleanor 1543 Cardiff idem Jason 2259 idem s.s. IIARALD van St. Petersburg naar Ter Neuzen, passeerde 20 dezer Kroonstadt. s.s. JENNY vertrok 20 dezer van Sunderland naar Swine- maende. s.s. RICHARD van St. Petersburg naar Ter Neuzen passeerde 20 dezer des morgens 8 uur Elseneur. s s. ELIS A BETH in lading te St. Petersburg voor Rotterdam, s.s. HELENA wordt heden te Pillau verwacht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5