A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No, 5073. RBHE8ST8BAAD. Kamer van Koophandel en Fabrieken Openbare Vergadering Dinsdag 19 November 1907. 47e Jaargang. PAARDEN- en VEEMABKT. Kamer van Koophandel en Fabrieken. FEUILLET0N. EEN DAPPERE Z US TER. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en yoor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. te Ter Neuzen. op Dinsdag den 19 Not. 1907, 's nam. 7 uur. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. TER NEUZEN, 18 November 1907. In de op Donderdag a.s., des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad albier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenwijzigen raadsbesluit bestendigen parallelklassen in voormalige infir- merie benoeming leden Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren J. van de Ree en D. van den Ouden idem com- missarissen en secretaris brandweer wegens idem van de heeren A. J. Tazelaar, S. van Rees en L. J. de Vries. August wist reeds wat tij sou te hooren krpgen en zei z/bpieek maar gerust, mijnheer, vrees niet my verrassen iemand, die zooveel onder- vonden heeft als ik, is op alles voorbereid". r/Des te beter bervatte de heer Schuiler en zette klaar uiteen, dat Greta vroeger verloofd was geweest met den heer Kruger en dat door de vei loving met Bouman oudere rechten ver- trapt waren geworden. Nadat de verloving op zulk eene pijnlijke wijze vernietigd werd, bad Greta den wensch te kennen gegeven het on- recht tegen den heer Kruger weer goed te maken en sedert drie dagen was ze met toe- stemming haars vaders zijn verloofde. August haalde diep adem wat hij daar ge- hooid had, deed hem meer ontstellen dan hij voor een paar dagen mogelijk achtte. //Uit vrijen wil vroeg bij. z/Uit baar eigen vrijen wil, dat verzeker ik u op mi]o woord van eer", hernam de heer ochuller, ,/trouwens gij kent Greta en weet, dat zij haar wil altijd doordrijft". Bij de Geref. gemeente (Vlooswijkstraat) albier is tot predikant. beroepen Ds. H. Roe- lofsen te Goes. Vrijdagavond werd eene vergadering ge- houden van de ingezetenen die zich bereid verklaard hebben zitting te nemen in bet uitvoerend comite voor eene alhier te houden Huisvlijttentoonstelling. Nadat verschillende mededeelingen waren gedaan over de wijze waarop dergelijke tentoonstellingen elders zijn gehouden, werd besloten aan het plan uitvoering te geven. Het uitvoerend comite bestaat uit de heeren T. van Borssum Waalkes, M. Eijke, J. C. de Masier, J. C. Heijblom, D. Buijze, Jac. van de Ree, A. Spruitenburg, M. Verbrugge, N. J. Harte, M. de Jonge, Jan de Kok, F. I. H. Speetjens, P. M. C. van Sprang, G. Timmer- man en A. Visser. Op daartoe gedane uitnoodiging hebben zich bereid verklaard om zitting te nemen in het aan het uitvoerend comite toe te voegen eere- comite de heeren J. A. P. Geill, burgemeester te Ter Neuzen P. Moes, wetbouder te Ter Neuzen W. S. J. Dieleman, gemeente-secretaris te ler Neuzen P. J. Wortman, burgemeester te ZaamslagD. J. Oggel, burgemeester te Axel; P. J. Wauters, burgemeester te Sas van GentA. Wolfert, burgemeester te Hoek E. Cuelenaere, burgemeester te Philippine J. A. van Rompu, lid van Gedep. Staten van Zeeland Mr. M. P. Sipkes, kantonrechter te Ter Neuzen A. R. van Loon, ingenieur van's Rijkwaterstaat te Ter Neuzen Deking Dura, ingenieur van den Prov. waterstaat te Ter Neuzen R. Drost, expediteur en lid van den gemeenteraad te Ter Neuzen. Zaterdagnamiddag stond alhier opeens een deel der Noordstraat in een dichten rook. Bij onderzoek bleek dat een der schoorsteenen van den heer H. V. in brand stond. Eenige brandmeesters waren spoedig aanwezig en door het werpen van water en zout in den schoor- steen en hetspuiten van poeder met een annihilator was het vuur spoedig gebluscht. Het roet in den schoorsteen schijnt in brand geraakt te zijn door het verbranden van papier in de keuken-kachel. De vorige week beeft men zich des nachts vermoedelijk door overklimming toegang weten te verschaffen tot het achtererf van den heer Th. in de Noordstraat alhier en het aldaar in een mand staande wascbgoed met inkt veront- reinigd. Toen de dienstbode des morgens aan de wasch zou beginnen bemerkte zij nog niets verdachts, maar nadat zij eenige bovenop li<r- gende stukken had weggenomen, bleek al het onderliggende goed met inkt doortrokken te zijn. Van het geval is bij de politie aangifte gedaan, z/Zij hield mij voor den moordenaar en wilde zoo spoedig mogelijk elke herinnering aan mij uitwisschen door eene nieuwe verloving, nu is echter mijne onschuld aan het licht gekomen weet ze dat z/Ze weet het en zendt mij naar u toe ik moet u de waarheid zeggen", voegde hij er bij. //Greta was, eer de moord voorviel reeds een weinig ontnuchterd, want ze bemerkte het verschil in stand tnsschen uwe familie en de hare, hm een afstand z/Niet verder, mijnheer!" viel hem August in de rede. Nu kwam hem weer voor den geest, hoe koel Greta zijn vader en zijne zuster ontvangen bad, hoe koel zij zich van hem af- gewend had. Hij zag in, dat Greta hem niet meer be- minde reeds voor hij van den moord beticht was, dat zijne arrestatie haar zeer gelegen kwam hij zei op bitteren toon z/Niet verder, mijnheer, verspil geene woor- den, ik acbtte de verloving reeds verbroken, toen zij aan mijne schuld geloofde". z/U mag dit zoo kwalijk niet opvatten denlc eens aan de verrassing, aan den schrikik zelf, die steeds de beste gedachte van u had, was op 't oogenblik z/Laten we dit rusten," viel hem Bouman du?h voor zoover ons bekend is, tot hiertoe zouder gevolg. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn o. m. aangewezen Voor de zitting van den Militieraad te Hulst, de gemeenten Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse. Hulst, St. Jansteen, Koewacbt, Ossenisse, Overslag, Stop- peldijk en Zuiddorpe. Voor die te Ter Neuzen, de gemeenten Axel, Hoek, Ter Neuzen, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe en Zaamslag. Voor die te Oostburg, de gemeenten in het voormalig 4e district. Verder is bepaald, dat de zitting zal worden geopend te Hulst op 19 Dec., te Ter Neuzen op 20 Dec. en te Oostburg op 14 Jan. a. s. De St. Crt. no. 269 bevat de oprichtings- akte van de Cooperatieve materialen aankoop- vereeniging //Handel en Nijverheid", voor Zeeuwsch-Viaanderen Oostelijk deel, gevestigd te Axel. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is, met ingang van 1 December a. s., definitief benoemd tot stoker bij den Provincialen-Stoom- bootdienst op de lijn HansweertWalsoorden, B. 0. Stuck. Men schrijft ons Door de Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht, waarbij de meeste locale banken van Zeeuwsch- Viaanderen zijn aangesloten, is met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden besloten de renten der deposito's en der voorschotten tijdelijk te verhoogen. Het is naar het oordeel der Centrale hoog noodig om in deze dagen, waarop herhaaldelijk faillissementen van allerlei aard voorkomen, de leden door een billijke rente- vergoeding aan te moedigen bunne gelden niet anders dan bij de locale banken te deponeeren, alwaar zij veilig belegd zijn. Gevallen zijn aan de Centrale bekend, dat leden van lokale banken, ter wille van eenige meerdere rente, hunne gelden bij de locale op- vroegen om die bij een kassier te brengen, ter- wijl zij korten tijd daarna in diens faillissement werden betrokken. De rente der spaargelden zal daarom van 31/4 perc. worden gebracht op 4 perc., en dat der voorschotten van 4\/4 op 5 perc. In de raadsvergadering te Philippine ge houden op Zaterdag j.l. is een achrijven van Gedeputeerde Staten ingekomen houdende mede- deeling, dat zij hunne goedkeuring niet kunnen verleenen aan het besluit tot onderhandsche aanbesteding, zoolang de begrooting daaromtrent niet gewijzigd is. Het verzoek van den tele- grambesteller P. de Lessine om verhooging opnieuw in de rede. ffU verstaat mij, ik meende, dat we klaar waren." z/Wil u daarmee zeggen, dat ge Greta de vrijheid terug geeft z/Mij dunkt, dat ik mij duidelijk genoeg uit- gedrukt beb, of verlangt u een schriftelijke verklanng z/In 't geheel niet," verzekerde de andere, zich den scbijn gevende, alsof bij den spot niet begreep, ,uw woord is mij genoeg. Veroorloof mij mijnen dank uit te spreken over de wijze, waarin gij u in deze zaak gedragen hebt en ontvang nogmaals mijne gelukwenschen over den goeden afloop." August boog even en de heer vertrok. Nadat de deur gesloten was, zonk hij op een stoel neer en zuchtte zwaarbij beminde Greta wel niet meer en toch smartte bet hem zoo uit een droom te moeten ontwaken. Toen hij over alles goed nadacht, troostte hij zich echter, want een ander liefelijk beeld dook voor zijnen geest op, namelijk dat van Elsa. Mina Bouman en haar broeder hielden eene levendige briefwisselingdagelijks gingen brieven van Hamburg naar Malente en terug, en August wist niet hoe het kwam, dat bij zijne zuster alle gedachten zijns harten ver- trouwde. zijner jaarwedde als zoodanig wordt niet inge- willigd. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt met algemeene stemmen besloten aan den op te richten wagendienst Philippine—- station jaarlijks eene subsidie te verleeneu van 50,met recht tot opzegging. Door het personeel van den Prov. stoom- bootdienst op de Westerschelde alhier is aan de commissie van toezicbt op genoemden dienst een adres aangeboder., waarin verzocht wordt om de 2 jaren een jekker, oliejas en een paar laarzen te ontvangen en elk jaar een paar schoenen. Gedurende de maand October 1907 zijn in Zeeland voorgekomen 36 gevallen van mond- en klauwzeer onder het vee en 4 van vlekziekte onder de varkens, en wel van mond-en klauw zeer 10 gevallen te Kerkwerve (1), 9 te Nieuwer- kerk (1) en 17 te Oosterland (3)van vlekziekte 1 te Axel (1), 1 te IJzendijke (1) en 2 te Zaamslag (1). De cijfers tusschen haakjes duiden het aantal emenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam. Aanmonstering van niet-Britsche zeelieden op Britsche schepen. De aandacht van Neder- landsche belanghebbenden wordt gevestigd op het feit, dat na 1 Januari niemand aan boord van Britsche schepen, op de Britsche eilanden of op het vasteland tusschen de Elbe en'Brest mag worden aangemonsterd, wanneer hij niet voldoende met het Engelscb bekend is om de hem gegeven bevelen te begrijpen en ten blijke daarvan een onderzoek naar die kennis heeft doorstaan en daarvan aanteekening is gemaakt op bet monsterboekje. (Stet.) Sluiskil. Aan den prijskamp op 't biljart bij G. Stockman alhier op Zondag 11. namen 48 spelers deel. De 4 prijzen werden respectievelijk gewonnen door F. Jacobs te Sluiskil en Cortvriendt te Spui, le prijs fr. 10 Dumoleyn en De Mul te Philippine, 2« prijs fr. 6 Stockman en Broeck- hoven te Sluiskil, 3e prijs fr. 4 E. Kieboom te Westdorpe en A. Scheele te Ter Neuzen, 4e prijs fr. 3. Zaamslag, 18 Nov. Door Ds. H. Mulder predikant aan kerk B alhier, is het beroep naar Harderwijk aangenomen. Sas van Gent, 18 Nov. Gisterenavond had in het Hotel Rotterdam alhier de aangekondigde propaganda-lezing plaats door den heer L. M. de Boer van Hulst, ten behoeve van den bond voor staatspensioneering. Jammer dat voor deze leerrijke lezing zou weinig animo bleek tezijn. Van de 50 leden der afdeeling Sas van Gent Dit duurde zoo een maand, want de zaken van den ouden heer Straus hadden meer tijd gevergd dan Lortzing gemeend bad. Eindelijk was de laatste rekening betaald en August kon naar zijn huis, dat bij zijne aan- komst in feestgewaad stak, terugkeeren. Elsa en Mina hadden de handen vol gehad, om alles goed in orde te zetten. z/Wel, August, wat zegt ge van Elsa vroeg Mina, toen de eerste ontmoeting voor- bij was. z/Wat ziet ze er goed uit!" „Ja, de buitenlucht heeft haar goed gedaan", antwoordde Mina, //doch dit bedoelde ik eigen- lijk niet, toen ik je vroeg, hoe je Elsa vondt". „Behoef ik je dat nog te zeggen?" zuchtte August, /,ik had gehoopt en uwe brieven had den die hoop gevoednu zie ik echter, dat Elsa mij ontwijkt". z/Ik heb ze geschreven en ook eigenlijk niet geschreveii", hernam Mina verlegen. z/Hoe dat z/Ik schreef ze, doch Elsa heeft ze mij gedic- teerd. Vergeef me, dat ik het deed, gij waart zulk een mooi paar en ik sloeg eene brag, om u bij elkaar te brengen, ik gaf Elsa je brief'. (Slot volgt.) TEB JKEIIZEKSCHE COURAIT. 1»U ltlK<! Tergcl.ijnt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, niigrionderd op VeeiridaKen. l»Sj de Firms I*. J. VAX OK SAW UK te Ter Menies. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen llonderilag den SI November 19iS3, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 18 November 1907. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en VVethouders van TER NEUZEN, maken bekend dat alle vee, bestemd voor de marktop Woensdag 20 November 1907, slechts langs de Kers- straat ter markt za) mogen worden gebracht ten einde gekeurd te worden. Ter Neuzen, 18 November 1907. Burgemeester en Welhouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Welhouders van TER NEUZEN maken bekend, dat op Dinsdag 3 December 1907, op het Raadhuis van des morgens 11 tot des middags 1 1 uur de herstemming zal geschieden voorde verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken tusschen de heeren P. J. SCHEELE, M. VERBRUGGE. Ter Neuzen, 18 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. 7

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1