Ter Heuzensche Courant Zaterdag 16 November 1907. No. 5072. IDIKJIR/DIE ZEOLiAJD. Gemengde berichten. Telegrafisohe berichten. Landbouwberichten. Handelsberi c h t e n. TER NEUZEN, 15 November 1907. la de week van 6 tot en met 12 Novem ber 1907 zijn in Zeeland voorgekomen 11 ge- vallen van roodvonk en 6 van diphtheritis te weten van roodvonk 6 gevallen te Groede, 1 te Schore en 4 te Ylissingen van diphtheritis 2 gevallen te Axel, 1 te Ureischor, 1 te Goes, 1 te Nieuwerkerk en 1 te Zierikzee. Sluiskil, 15 Nov. Heden is de nieuwe spoorbrug door de maatschappij GentTer Neuzen in gebruik genomen. Te 9 ure is de eerste personentrein er over gereden. Werd er vooral in den aanvang veel geklaagd over den pontdienst, voor het overzetten over het kanaal nadat de oude brug was afgebroken, thans, nu de nieuwe brug is geopend, wordt ten zeerste geklaagd over het veelvuldig en langdurig openstaan, tengevolge van de drukke scheepvaart, waardoor het publiek geruimen tijd in weer en wind moet staan wachten eer men over de brug kon gaan. Van morgen kon de voetbrug niet geheel dicht gedraaid worden, velen moesten, om den overkant te bereiken, een handje geholpen worden door de brugdraaiers. Toen omstreeks 9 uur eenige scholieren de brug wilden over- gaan, viel het Gjarig jongetje J. de Clercq bij het open gedeelte in bet kanaal. Een der brugdraaiers snelde terstond toe, en wist het kind nog bijtijds uit het kanaal te redden. Philippine. Ter verbetering van het bericht in het vorig nummer van dit blad, kan ge- mehl worden dat van invloedrijke zijde bij den Raad er op aangedrongen is, eene su'osidie te ver- leenen voor het tot stand komen van den wagen- dienst Philippine-station, daar ook het bestuur der posterijen niec ongenegen zou zijn eene subsidie aan te vragen voor dien dienst, in het belang van den mosseihandel alhier. Oostburg, 15 Nov. De passagierstram van Oostburg naar Draaibrug is gisterenavond met voile kracht op een bietentram gereden, ver- moedelijk door verkeerden wisselstand. De loco- motief drong in den goederenwagen en de rij- tuigen kwamen op de machine terecht. De locomotief werd uit de rails geworpen. Persoon- lijke ongelukken kwamen niet voor, de passagiers en het personeel kwamen met den schrik vrij. viissingen. De kapitein van het Deenscbe stoomschip yViken" alhier gepasseerd, rappor- teerd, dat hij in de Noordzee een verlaten bark- schip in zinkenden toestand drijvende heeft gevonden. 's Gravenliage, 15 Nov. Tweede Earner. Het algemeen debat over de begrooting is ge- sloten, na uitvoerige replieken, waarbij de Minister De Meester afwees het advies door den heer Heemskerk aan de Regeering gege- ven, om als kabinet van zaken op te treden. Hoofdstuk I is goedgekeurd. Daarna is aangevangen het debat over de West-lndische begrooting. Vragendag. Op de vraag van den heer De Visser omtrent de al of niet juistheid van het bericht, dat miliciens te Amsterdam, die 28 Nov. a. s. met groot verlof dachten te gaan, nog 4 maanden in dienst moeten blijven, ant- woordde de Minister van Oorlog dat het bericht in hoofdzaak juist was. De aanleidiug was hierin gelegen, dat het ontwerp betrekkelijk het blijvend gedeelte niet voor December tot wet kan zijn verheven. FEUILLETON. EEN DAPPERE ZOSTER^ //Ik zeg je immers dat er wonderbare dingen gebeurd zijn," herhaalde de vader, ,om je alles te vertellen, hebben we tijd noodig." /,Ja, laat ons gaan!" riep August, //laat mij de lucht der vrijheid weer eens inademen ik heb ze zoo lang gemist." »Wij kunnen u liier niet alles vertellen," zei Elsa, //laat ons liever naar het hotel rijden, waar de rechter Lortzing ons wacht." Na weinige minuten lag de sombere gevan- genis achter heneen gereed staand rijtuig bracht hen naar een hotel aan het Alsterbassin. August beschouwde den hemel, waaraan de sterren fonkelden de krachtige herfstlucht deed hem zoo goed. In eene zaal van het hotel wachtten hem Lorzing en Karel Bretter, die voor eene goed gedekte tafel gezorgd hadden. Ook nu moest August nog lang wachten, eer hij hoorde, hoe zijne onschuld aan het licht kwam en de misdadigers gevat werden. Nooit had hij zijn ouden vader zoo vroolijk en zoo goed gezien als nu. Erkennende dat de loop der zaken teleur- stelling heeft verwekt, hoopte de Minister het middei te vinden, daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Eene vingerwijzing. De kantonrechter te Zevenbergen, heeft vonnis wijzende in het geding tusschen de Nederduitsch-Hervormde gerneente van Fij naart en Heyningen en een lid diet- kerk, dat wei- gerde haar omslag te betalen en zich beriep op hare minderjarigheid, toen zij belijdenis deed, eischeres ontvankelijk verklaard in hare vorde- ring en gedaagde veroordeeld tot betaling der kosten en den omslag. Het vonnis overwoog o. a. dat het de vraag is of de beginselen van het privaatrecht op het kerkrecht moeten worden toegepastvast staat dat het hier geldt kerkrechtzonder be- paalde wetsbepaling is het recht verdeeld in publiek en privaat recht, die twee raken soms elkander, doch in hoofdzaak heeft ieder zijn eigen sfeer de beginselen van het privaatrecht zijn niet alle toepasselijk op het publiek recht nu is het niet te betwisten, dat het kerkrecht behoort tot het publiek recht het recht der Ned. Hervormde Kerk in Nederland is gecodi- ficeerd art. 2 van' het Algemeen Reglement bepaalt, dat ieder die in eene gerneente gedoopt is of daar belijdenis heeft gedaan, behoort tot het verband der Nederl. Hervormde Kerk in die gerneente. De doop en de belijdenis kun nen leiden tot verbintenissen, maar die feiten, de doop en de belijdenis, zijn geen feiten waar- voor het privaatrecht geldt art. 1356 en vol- gende van het B. W. hebben geen invloed op die feiten. Gedoopt zijnde hoort men tot het verband der Nederl. Herv. Kerk dier gerneente, totdat men zelf dat verband verbreekt. De kerk leeft het recht en de bevoegdbeid omslagen te heffen en hare leden te belasten. Dat vaststaat dat de gedaagde niet bij deur- Eindelijk hoorde hij met verwondering het weefsel van misdaden, die met den moord van Straus in verband stonden. ,/De eigenlijke moordenaar is een uur geleden gestorven," zei de rechter, ;/zijn kameraad zal meuig jaar in de gevangenis te boeten hebben." //Hij is te beklagenriep Karel. z/Hebt gij nog medelijden met hem vroeg de oude Bouman, met het hoofd schuddend. z/Ja, dat heb ikverklaarde Bretter, „ik weet, dat hij niet kwaad van natuur, maar ruw en hartstochtelijk en een willoos werktuig was in handen van dien ouden booswichtik beklaag lem. wanneer ik bedenk, welk een vreeselijke straf het voor een zeeman wezen moet tusschen de enge muren te moeten zitten." »Ja, dat is zoo alleen iemand, die het onder- vonden heeft, weet wat het is gevangen te zijn zei August, aan Karel de hand reikende. Hij wilde ook eens naar Greta vragen, doch nj kon haar naam niet over zijn lippen brengen en ook niemand der anderen noemde haar naam. Hier was eene wondeplek, die niemand wenschte aan te raken. //Ik ga morgen naar huis," zei de oude Bouman, terwijl hij zijne hand op den arm van zijn zoon legde, //ik denk, dat ge mede gaat." z/Ja, vader, ik ga mee, de lucht van mijne waardersexploit het lidmaatschap van de Neder- duitsche Hervormde gerneente te Fijnaart c. a. heeft opgezegd dat het zeggen van gedaagde aan den presi dent in 1906, dat zij nu voor't laatst betaalde, niets afdoet, want eischeres heeft dat ontslag niet aangenomen ook het huwelijk, van zijne vrouw met hem uit een andere kerkelijke gerneente is geen bewijs van afscheiding en evenmin het niet bezoeken van de kerk in de laatste jaren. Dit vonnis is dus juist tegenovergesteld van dat van den kantonrechter te 's Gravenhage in het laatst van het vorige jaar. Dinsdagochtend brak er brand uit in een hotel, dat vooral door handelsreizigers werd bezocht, te New Haven (Conn.). Men zegt dat een zorgeloos rooker een cigaret weggeworpen en zoo den brand gesticht heeft. De gasten vluchtten of werden gered in nachtgewaad. Vier Japansche studenten onderscheidden zich bij het redden. Vijf bedienden van het hotel stikten, een ander brak zijn hals toen hij trachtte langs een touw op straat neer te glijden en vier anderen werden zwaar gewond. De gasten brachten er alien het leven af. Dinsdagnacht zijn te Bernau, nabij Berlijn twee goederentreinen op elkaar gereden. Een conducteur werd gedoodeen locomotief en dertien wagons werden beschadigd, en een met spiritus geladen wagen geraakte in brand. Dinsdagmorgen, te 5 ure, toen de spoor- werklieden te Gent— St. Pieters zich naar hun werk begaven, vondeu zij tusschen de rails het verminkte ljjk van een man, die sedert eenige maanden dienst deed als ploegbaas en nu, te'ngevolge van den mist, belast met het plaatsen der springbussen voor !,de signalen. De dikke mist moet hem belet hebben de aankomst te zien van den mailtrein, waardoor. hij getroffen en letterlijk vermorzeld werd. Een groep gevangeiien te Kief heeft, volgens een telegram uit Petersburg, de bewakers gebonden, de cellen geopend en tien gevangenen, waaronder drie ter dood en vijf tot levensdurenden dwangarbeid veroordeelden, laten ontsnappen. De wacht vervolgde ze, schoot er twee dood, kwetste er vier, de overigen ontkwamen. Wij lezen in een Belgisch blad Een Leuvenaar, die van zijne teerste jaren op den buiten besteed was geweest, was groot geworden zonder ooit zijne moeder te hebben gezien. Volwassen zijnde, deed hij opzoekingen, die niet gelukten, tot hij eindelijk, nu hij 34 jaar oud is, ontdekte dat zijne moeder Vilvoorde bewoonde. Zondag trok hij er naar toe. Hij vond haar en ontdekte tevens dat hij ook eene zuster had, waarvan hij nooit het bestaan gekend had. In een Duitsch wetenschappelijk tijdschrift verklaart een onderzoeker hoe het komt dat een kat, die valt, steeds op haar pooten terecht komt. Hij bond een touwtje aan elken poot van een kat, vatte de touwtjes samen in de hand en liet toen de kat, die aldus met den kop omlaag hing, vallen. Hij zag hoe het dier onder het vallen met de staart snel een cirkel bescbreef, daarbij zich zelf omkeerde en dus op de pooten neerkwam. Om dit nader te onder- zoeken maakte hij van bordpapier een cylinder, met vier pooten en een staart, welke laatste hij in een cirkel omboog en met een veer in den cylinder vastzette. Toen deed hij met deze kunstkat als met de echte en zorgde revens dat bij het loslaten ook de veer opsprong, zoodat de staart een cirkel kon beschrijven. En inder- daad keerde toen ook dat bordpapieren stuk onder het vallen zich om en kwam op de pooten neer. In het in aanbouw zijnde Aslantic-hotel te Hamburg is de zoldering van de derde verdie- ping naar beneden gestort. Tot dusvere zijn geboorteplaats zal mij goed doen," kernam August, doch de rechter meende het anders. //Halt, mijnheer Bouman, daartegen verzet ik mij, gij moet nog veertien dagen de Hamburger lucht voor lief nemen ik heb u noodig om de zaken van den heer Straus te regelen daar men dacht, dat gij de rekeningeu niet meer kondt nazien, zijn er nog groote sommen gevorderd." August verklaarde zich dadelijk bereid te blijven tot de zaken geregeld waren, en nu werd de oude met verzoeken bestormd, om ook zoolang in Hamburg te blijven. Toen hij hiertoe niet te bewegen was, sloeg hem Elsa voor, dan toch Mina hier te laten doch hij schudde het hootd. z/Het gaat niet, ik kan mijne kleine huis- houdster niet missen, ik wil u echter een ander voorstel doen juffrouw Straus, kom met ons naar Malente z/Maar, vader riepen August en Mina als uit een mond. //O", zei de oude Bouman, /;een kasteel hebben wij wel niet doch we hebben een kamer en een goed bed we zullen een kalkoen slachten en dan behoeft u geen honger te lijden, juf frouw stemt u toe?" //Aangenomen riep Elsa. z/Goed zoo riep de oude, terwijl Mina hare een doode en een gewonde onder het puin vandaan gehaald, men vermoedt echter, dat nog eenige ftalianen onder de puinhopen, bedolven hggen. Fe Groswardein is Dinsdag een nieuwge- gebouwd huis van twee verdiepingen ingestort. De architect moet er de schuld van zijn. Dins- dagavond waren negen dooden te voorschijn gehaald. maar men dacht dat er nog verscheidene anderen onder het puin lagen. Van zeven zwaar gewonden zijn er twee in het ziekenhuis bezweken. Te Antwerpen is bij de politie aangifte gedaan van den niet alledaagschen diefstal van 25 a 30,000 kilo tarwe, die zich bevond in het, in de dokken gelegen binnenschip „La Tour Eiffel". De dieven, die tot de schipperij zouden be- hooien, hebben blijkbaar een ander binnenschip naast ,,La lour Eiffel" gemeerd, en in een nacht de 25 a 30,000 kilo tarwe overgeladen. Dit schip, vermoedelijk ,,La bonne aventure", heeft Dinsdag de dokken verlaten naar een onbekende bestemming. Men meent het echter op het spoor te zijn. Rotterdam, 13 November. De laatste koffieveiling van dit jaar door de Nederl. Handelmij te Amsterdam gehouden, werd op den taxatie-prijs van 365 cent, voor goede ordinaire Java koffie vastgesteld. Er was goede kooplust. De beste soorten, als de Preanger en de Tagal overschreden de taxatie. De Ta^al gold 453/t a 481/i de Preanger lichtbruin 531/2 a 55x/4. De Liberia soorten gingen 32 a 35 V Alles werd verkocbt. 1 er veemarkt waren gisteren aangevoerd 1057 magere 686 vette runderen, 521 kalveren, 141 nuchtere, 42 schapen, 242 biggen en 27 paarden. Handel in vet vee was redelijk, in fokvee minder dan vorige week. Mel kvee en kalf- koeien werden willig gekocht. Prijzen als Maandag. Lijnzaad willig 8,25 a f 15 per hectol. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,90 a 47,92? Engelsch per 12,— 12,-. ZEETIJDING e IV. Van 13 tot en met 14 Nov. Van 13 Oostsluizen afgeschut schut. tot en met 14 Nov. werden langs de alhier 27 binnenvaartuigen op- en 45 door de Wests!. 9 op- en 9 afge- Positie der Stoomsch epen. vriendin omarmde. Blijf zoolang thuis als gij wilt en gij August, maak dat je ook weldra bij ons komt". //Mag ik dan ook meegaan, mijnheer Bouman vroeg Karel. De oude lachte laid eu klapte van plezier in de handen. //Hoe meer zielen, hoe meer vreugde. De menscben zullen wel verwonderd zijn, maar ik heb in Hamburg veel geleerd". z/En wat zegt mijnheer de rechter, dat ik dag en nacht geld bij mij draag en niemand dat aan mij zou zeggen. Wie doet mij dat hier in Hamburg na?" Met een zeker gevoel van trotschheid klopte hij zich op zijne borst, waar zijne portefeuille za't. Der. anderen dag bracht August zijn vader en zijne zuster naar het station. De tjjding van het gebeurde had zich reeds door de heele stad verspreid, en iedereen, die hem maar eenigszins kende, kwam hem gelukwenschen. Toen hij in zijn hotel aankwam, vond hij daar den heer Schuller, den zwager van den leer Buchholz, die reeds geruimen tijd op hem gewacbt had. Hij kwam den architect felici- teeren, in naam van den heer Buchholz, die niet in staat was, hem persoonlijk te bezoeken, evenmin als zijne nicht Greta. (Wordt vervolgd). VAN Ieder landbouwer weet, dat het verloopen groei- seizoen niet gunstig is geweest voor den plantengroei. Zoowel het voorjaar als de zomer zijn daartoe te koud geweest. Dat dus ook de aangewende meststoffen niet hunne voile werking hebben kunnen doen, is duidelijk. En vooral schijnen de stikstofhoudende mestsloflen niet die resultaten te hebben opgeleverd, die er op andere jaren mede verkregen zijn en die men gewoon is, er van te verwaehten. Zoo hebben we den uiislag van een bemestingsproef op aardappelen on der de oogen gehad, waarvan perc. I, dat onOemest gebleven was, 15000 K.G. per 11. A, had opgeleverd, terwijl perc. 11, dat per H. A. 1000 K. G. ammoniak-superphosphaat (7 X 9) ontvangen Jiad, per H. A. slechts 15799 K. G. had opgebracht. Op beide perceelen liet de dichtheid van stand niet te wenschen over. En men zou het ook afleiden uit de resultaten, ver kregen op perc. I en II vau het suikerbietenproefveld van den heer M. de Letter te Koewacht-Ferdinanduspolder, Immers, ieverde perc. I van dat proefveld, dat slechts bemest was met 1000 K. G. superphosphaat tvan 14 pet.) en 400 K. G. "patent-kaL 37600 K. G. suikerbieten (netto; per H. A. op, perc II, dat daarenboven nog 600 K. G. chilisalpeter per 11. A. ontvangen had, bracht slechts op 43240 K G. (netto) Een meer-opbrengst dus van 5640 K. G netto, waarvan de waarde was 62,04, terwijl de aangewende chilisalpeter gekost had 79,50. Deze meststof heeft zich dus niet betaald, doch een schadepost veroorzaakt van 17,46. Perceel III en perc. IV van hetzelfde proefveld, die, behalve de superphospha-t en de patent-kali respectieve- lijk nog 800 en 1000 K.G. Chilisalpeter ontvangen- hadden, gaven opbrengsten van 48410 en 51700 K.G. netto per H.A., dat is resp. 10810 en 14100 K.G. meer dan perc. I. Deze meer-opbrengsten hadden een waarde van 118,91 en j 155,10, terwijl de Chilisalpeter, op elk pereeei aangewend, gekost had 106 en 132.50. De grootere giften Chilisalpeter hebben dus geen schade veroorzaakt, doch voordeel gegeven enwel resp. f 12,91 en f22,60 per H.A. Deze uitkomsten zijn o. i. een vingerwijzing te meer in de richting van de steeds meer en meer als waarheid erkende uitspraakWie de grootst mogelijke winst uit zijn land wil halm, moet het zoo sterk mogelijk bemesten. a 3 Q VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading 14 Eng. s.8. idem idem 13 Eng. s.s. 13 Eng. s.s. idem idem 14 idem Eng. sch. idem Eng. s.s. 13 Eng. s. s. idem 14 idem idem Deen. s.s. oor Ter Keuzen: Astrologer 2580 Middlesbro 2241 Londen 3353 Middle^bro River Thames W. Ilarkes 5 an Ter !%euzeu River Lagan i 2272 Londen Hior Oeul ladorna Sea Gull Albert Warkworth Govvan Truaty Hebble 3730 Manchester 2762 Londen 1519 idem 1862 New-Castle 406 Charlestone 466 Plymouth 2558 Goole fan <4ent Sea Hound Otto Ossian Humber Alex. Scbukoff 3085 Londen 3366 Hull 1832 2894 4696 Cardiff Goole Bleyth stukg. idem ijzer stukg. stukg. idem ledig stukg. pijpaarde idem stukg. stukg. idem aardapp. stukg. ledig s.s. HARALD in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. s.s. JENNY in lossing te Ter Neuzen. s.s. RICHARD in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. 3.6. ELISABETH in lading te St. Petersburg voor Rotterdam, s.s. HELENA vertrekt heden vau Sunderland naar Pillau.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 9