Gemengde berichten. Blijkens het voorloopig verslag over Hoofd- stuk VI fB (Financien) werd in de afdeelingen der Tweede Kamer aangedrongen op het instel- len eener enquete naar de toestanden op het Kroondomein in verband met de mededeelingen die omtrent die toestanden bij herhaling door den notaris Van Dalsum te Hulst zijn gedaan. Er werd op aangedrongen dat bij verpachting van gronden van het Kroondomein in de voor- waarden zou worden bedongen, dat bij manoeu vres deze door de troepenmacht kunnen wor den betreden. Maandagmorgen tien uur bemerkte, ten- gevolge van den zwaren mist, de machinist van een goederentrein te laat, dat de brug over het kanaal te Selzaete open stond. Boe- wel dan ook terstond uit alle macht geremd werd, kou men toch niet voorkomen dat de locomotief en een paar wagens in het kanaal Liepen. De leden van het personeel, die zich op den trein bevonden, sprongen in het water en kwamen daardoor met den schrik en eenige niet ernstige wonden vrij. Sluiskil. Maandag is alhier een knaapje met den voet tusschen de brug geraakt, toen deze dicht gedraaid werd. Met ernstig gekwetsten voet is het jongetje huiswaarts gedragen en werd onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen. Philippine. Begunstigd door prachtig weer, trok onze jeugdige fanfare-vereeniging Zondag- namiddag naar de Isabellasluis, om een serenade te brengen aan den burgemeester, den bescherm- heer van het gezelschap. Dit bracht veel volk op de been, niet alleen van Philippine, maar ook van het naburige Bouchaute waren velen daarbij tegenwoordig. Nadat eenige muziekstukken waren uitgevoerd, werd de burgemeester door den voorzitter, den heer Minnebo toegesproken, en hem onder het uiten der beste wenschen voor het welzijn van hem en zijn gezin, dank betuigd voor den krachtigen steun bij de oprichting der vereeniging verleend. De burgemeester verklaarde met genoegen den grooten ijver der leden te kunnen consta- teeren, zoodat zij na zoo korten tijd van oefening reeds in het openbaar konden optreden. Hij hoopte dat de vereeniging steeds onder leiding van haren ijverigen directeur in bloei moge toenemen, en dat zij 3poedig in de gelegenheid zal zijn om uit eigen middelen een vaandel aan te schaffen, waarvoor hij thans reeds een medailje schonk. De leden werden daarop door den burge meester te zijnen huize onthaald en werden onder te tonen der rauziek aldaar een paar genoeglijke uren doorgebracht. Hulst. In den uitslag der aanbesteding door de aankoop commissie van den R. K. Boerenbond, opgenomen in het vorig nummer, zijn twee ver- gissingen gemaakt, die we hierbij herstellen Voor superphosphaat werd ingeschreven door den heer G. H. Blondeelte Aarden burg voor 2,67. Voor ammoniak-superphosphaat werd inge schreven door den heer P. J. van Ardenne voor f 7,16s. Koewacht. Zooals bekend is, werd in 1903 in Belgie de accijns op de suiker van 51 francs op 20 francs per 100 kilogram gebracht. Daardoor daalde in Belgie de prijs van de suiker met circa 15 cents per kilogram en steeg het verbruik, dat voor 1903 58 millioen kilogram bedroeg tot 83 millioen kilogram per jaar. Door den goedkoopen prijs der Belgische suiker worden sommige vrouwen wel eens ver- lokt, hare suiker op Belgisch grondgebied te koopen en die in korf of onder voorschoot stilletjes over de grenzen te smokkelen. Dit blijft echter gevaarlijk, want onze ambte- naren hebben hunne oogen ook niet in den zak. Dit ondervond Zondag een boerendochter uit deze gemeente. Die kwam met een mandje van Belgisch grondgebied juist op het oogenblik, dat daar een ambtenaar op post stond. Deze keek eens in het mandje en ontdekte, dat er ook suiker in was. Onze dochter moest mede naar het kantoor der invoerrechten, waar de suiker in beslag jgenomen en proces-ver- baal werd opgemaakt. Eerst later toen het meisje 25 als borgtocht gesteld had, werd zij in vrijheid gelaten. Dat zal ook dure suiker zijn Koewacht, 12 November. Dezen nacht hebben dieven bij verschillende ingezetenen op het dorp alhier een bezoek gebracht. Op eenige plaatsen zijn ze of verjaagd of hebben niets geronden. Bij C. Schalkens, die in de nabijheidder marechausseeskazerne woont, hebben ze 8 kippen ontvreemd. Zij waren vergezeld van een grooten hond. De politie is den heelen dag in de weer geweest om de stoutmoedige dieven op te sporen. Kloosterzande. P. Asselman, die op 1 Nov. jl. door het springen van zijn geweer aan het hoofd verwond werd, is Zondag in het Liefde- huis te Hulst, alwaar hij verpleegd werd. over- leden, eene weduwe en vier jeugdige kinderen nalatende. RECHTSZAKEN. Voor den Boogen Raad werd gisceren gepleit door Mr. P. Dielema, advocaat te Middelburg, in de zaak van 3 landbouwers te Axel, door de rechtbank te Middelburg, met bevestiging van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, veroordeeld tot f 0,50 boete of 1 dag hechrenis, wegens jachtwecovertreding met een niet in cassatie gekomen medebeklaagde. De requiranten hadden aangevoerd in het bezit te zijn geweest van een vergunning om te jagen van den pachter van de jacht op den grond, waarop zij jagende waren bevonden, doch de rechtbank achtte zulks met den kan- tonrechter niet voldoende, aangezien volgens de jachtwet de vergunning om te jagen slechts afkomstig zou kunnen zijn van den eigenaar van den grond of den rechthebbende, krachtens heerlijk recht. Pleiter achtte nu in de eerste plaats de dagvaarding nietig, waar daarin niet juist is aangegeven de plaats der overtreding. Ook zou de dagvaarding niet bevatten een strafbaar feit. Daarin wordt alleen ten laste gelegd het ontbreken van een vergunning van den eigenaar of rechthebbende, d. w. z. volgens pleiter, op den grond, niet op de jacht. En slechts het gemis van vergunning van dezen laatste is strafbaar. Voorts oordeelde pleiter, dat de pachter van de jacht wel degelijk gerechtigd is, aan anderen vergunning tot jagen te geven. Get woord i „rechthebbende" in art. 2 der Jachtwet dient ruim opgevat. De Hooge Raad heeft beslist dat rechtheb bende is hij, die op wettige wijze het jachtrecht op zekere gronden heeft verkregen en ieder ander dan de eigenaar, die uit anderen hoofde tot het jagen gerechtigd is. Wel heeft de Hooge Raad in 1880 beslist, dat de pachter van het jachtrecht dit recht niet bezit als zakelijk recht, maar daaruit volgt volstrekt niet, dat men aan dien pachter niet de bevoegdheid kan ontleenen om te jagen. Trouwens in 1885 heeft de Hooge Raad ver- klaard dat ook de huurder van den grond recht hebbende is. En later heeft de Hooge Raad erkend, dat de pachter van vischrecht aan anderen vergunning kan geven om te visschen. In de derde plaats is aangenomen dat hier geen vergunning aanwezig was op de verklaring van den verbalisant, zonder dat deze gevraagd heeft vertooning van de vergunning. Hier zou dus recht zijn gedaan op onwettig bewijs. Conclusie O. M. 25 Nov. Te Hillegom viel Zaterdagnacht een 38jarig verpleegde uit het Armhuis uit een raam. 's Morgens 4 uur werd hij pas, ernstig gekwetst gevonden. Zondagavond is hij overleden. Sedert Donderdag wordt te Haarlem ver- mist de kruidenier S. Hij was dien dag uit visschen gegaan naar Haifweg en is daar 's avonds voor het laatst gezien. Men vermoedt dat hij door den mist te water is geraakt. Zaterdagnacht sprong een 2 ljarige jonge man te Delft, in dronkenschap in de Schie, zeggende een eind aan zijn leven te wilien maken. Toen men hem op het droge bracht, waren de levensgeesten geweken. Zaterdagmiddag sloeg te Metslawier (Fr.) het paard van W. Holwerdaop hoi. De 36jarige v. d. Wal, die op den wagen zat, sloeg er af, werd overreden en bleef op de plaats dood. Zaterdagnamiddag had de daglooner E. aan de steenfabriek te Groenlo het ongeluk van een bakwagen leem te vallen en er onder te raken. De zware wagen ging over zijn lichaain en doodde hem. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd aan de Koninklijke papierfabriek te Yelsen een 20jarige jongen, die nachtdienst had, door een riem gegrepen en gedood, voor er hulp kwam opdagen. Vrijdag is de zestigjarige J. H. uit Tiel te Duisburg in een moddergat verdronkeu. Te Didam adverteert zekere E. E., dat hij de hoogste waarde geeft voor gestorven vee, onder bijvoeging dat hij vet en vleesch zoo spoedig mogelijk levert. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er te Hoeven (Nbr.) ingebroken bij v. G. De dieven drongen door tot in de slaapkamer, waar man, vrouw en een klein kind sliepen. Uit eene kast, die naast de wieg van den kleine stond hebben ze 300 geroofd. Het aan de Tel. ontleende bericht, dat door het gemeentebestuur van Staphorst eene verordening zoude zijn ,/i.n het leven geroepen, waarbij het aan vrouwelijke ingezetenen verboden is op een heerenfiets te rijden," wordt door den burgemeester dier gemeente iu de Stand, tegengesproken. Verleden week werd te Nieuwveen een huisgezin H., na het eten van een onaangenaatn smakende soep, ongesteld. Thans is in verband hiermee de 2 ljarige zoon, boerenknecht te Leimuiden gearresteerd en naar het huis van bewaring te 's Gravenhage overgebracht. In zijn bezit werd een pakje wit poeder, vermoede- lijk een giftige stof, bevonden. Het Ink van de kat, die, doordat ze veel van de giftige soep gegeten had, overleed en de soeppot, zijn door de politie in beslag genomen. Vrouw H. en de kinderen zijn weer geheel hersteld. De lijken der zoo noodlottig rerongelukte leden der familie Van Panhuys zijn Zaterdag van Groningen overgebracht naar Huize Nienoord. Daarbij werden allerwege betui- gingen van deelneming betoond. Maandag had onder treffende belangstelling op Groot Nienoord de aangrijpende plechtigheid der teraardebestelling plaats. Onder het gebeier der klokken werden de vier kisten in even zoo vele lijkwagens geschoven en de rouwkoetsen daarna omhangen met een enormen schat kransen. Zoo groot was de bloemenhulde, dat meer dan 40 inwoners van Leek langs de lijk wagens gaande, bloekstukken droegen, ongeveer 70 kransen, waarbij 4 van de Koningin Moeder, een groote van de Koningin, vier van het ge meentebestuur van Leek, vier van ingezetenen van Midwolde en verder van Yele corporaties uit geheel ons land. Onder de velen die de lijkbaren volgden werden opgemerkt Graaf Van Limburg Stirum, Kamerheer van de Koningin-Moeder, Jhr. Mr. W. Alberda van Ekenstein, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, de commissarissen der Koningin in de provincien Groningen en Friesland, en voorts verschillende andererijks-, provinciale enstedelijkeautoriteiten. Bij de groeve vertolkte de heer Alberda van Ekenstein de diepgevoelde deelneming van H. M. de Koningin en den Prins, en legde een prach- tigen grooten krans op de vier in een kuil gemetselde graven, die ook van binnen met groen en bloemen waren bestrooid. Baron Van Welderen Rengers bracht een laatsten groet aan de vier overledenen. Hij huldigde de verdiensten vau Jhr. J. M. A. van Panhuys en de edele hoedanigheden van dieus echtgenoote. Hij herinnerde voorts aan het treurig verlies der beide overgebleven kinderen van het echtpaar dat naast zijn ouders in het graf moest worden gelegd. De bij het ongeval mede omgekomen huis- knecht Meindert van der Wijk is eveneens Maandag onder groote belangstelling begraven. Een vertegenwoordiger van den gemeenteraad van Leek legde een krans op de kist. Eenige Belgische heeren hebben de laatste 9 dagen gejaagd op het door hen gehuurde jachtterrein onder Boil (Weststellingwerf) en Elsloo (Ooststellingwerf). De eerste drie dagen schoten ze met 7 geweren188 hazen, 35 korhoenders en 34 patrijzen, de volgende drie met 4 geweren 96 hazen, 5 korhoenders en 26 patrijzen, en de laatste drie dagen met 8 ge weren 73 hazen, 30 korhoenders en 26 pa trijzen, zoodat in die 9 dagen meer dan 500 stuks wild bemachtigd werd. De mist was oorzaak dat er de laatste dagen naar evenre- digheid minder wildgeschoten werddanin't begin. Umstreeks half acht Zondagavond is te Ber- likum nabij den Wamberg de 72jarige gepen- sionneerde provinciale wegwerker B., wonende te Hintham, door de tram overreden en gedood ten gevolge van eigen onvoorzichtigheid. Op weg van Berlikum naar huis had hij aan den weg vertoefd en is toen blijkbaar, hoewel nog door een voorbijganger gewaarschuwd, den verkeerden kant van den weg gegaan, zoodat hij eensklaps voor de locomotief stond en het ongeluk onvermijdelijk was. De ongelukkige was terstond dood. Een Hongaarsche landverhuizer, die de vorige week uit Dordrecht naar Rotterdam werd vervoerd en op het bureau van de rivier-politie in voorloopige bewaring gehouden werd, heeft Zaterdagmiddag, toen sleehts een politie-agent zich in het wachtlokaal bevond, dezen, een- voudig uit moordlust, aangegrepen en getracht te worgen. Twee inspecteurs die zich in een aangrenzend vertrek bevonden, hoorden het ge- stommel en ontzetten den agent met veel moeite, waarbij een der inspecteurs nog in de hand ge- beten werd door den woesteling. Hij wordt ook verdacht van een moord ge- pleegd aan boord van het stoomschip //Core". Men meldt uit Leiden Aan het emplacement bij het station van de Hollandsche Spoor wordt een schoeiing gemaakt welk werk wordt uitgevoerd door een Haagschen aannemer onder leiding van den opzichter den heer Van der Vlugt en de baas of onderopzichter Krijne, beiden uit Den Haag. De laatste een man van 60 jaar stond nog al als streng bekend. Er heerschte "Maandag zooals op karweien wel eens meer geschied een rumoerigen geest, wat de baas slecht beviel. Vooral een paar jongelui Pikaar en Van der Son, beiden uit Leiden, waren nogal lastig. Ze werden door den baas ver- maaud, daaruit ontstond twist en een der mannen sloeg Krijne tegen het gezicht en wierp hem met een stuk gereedschap tegen het scheenbeen. Hun werd toen het loon aangeboden en der politie verzocht hen van het karwei te ver- wijderen. De baas begaf zich terwijl de politie hiermee bezig was naar het werk, leunde tegen een rand van een meter diepe groeve, waarin palen zijn geheid. Plotseling viel hij in den kuil waaruit hij be- wusteloos werd opgenomen. Of hij door duize- ligheid daarin is gevallen of dat hij van den slag een hersenschudding heeft gekregen of wel dat de val een doodelijk gevolg heeft gehad is nog niet uitgemaakt, maar toen de man, die per brancard naar het Academisch Ziekenhuis werd vervoerd, daar aankwam kon slechts den dood worden geconstateerd. De politie heeft de jonge mannen die hem hebben mishandeld in arrest genomen en ver- hoord, terwijl ook nog anderen gehoord zijn. Dat onze kieswet voor den eenvoudigen kiezer nog niet eenvoudig genoeg is, blijkt uit het volgende tooneeltje, dat zich dezer dagen in Ermelo bij gelegenheid van de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad afspeelde. Kiezer ontmoet op den stemdag een goed vriend en vraagt„waar hangt toch de bus, waar dat biljet in moet, dat ze me thuis ge- zonden hebben ,/Wei", zegt zijn vriend, die in het kiezen wat wyzer is, //op 't gemeentehuis z/Moet ik aanbellen z/Toch niet, je stapt maar binnen en in de raadzaal zullen de heeren je wel terecht helpen." Ja, zie je, 'k heb thuis al geteekend, dan hen 'k 'r af." De kennis wordt nieuwsgierig en wil de ge- teekende oproepingskaart wel eens zien, doch de snuggere kiezer weet al te goed, dat de stemming geheim is, dankt voor de terecht- wijzing en stapt nu triomfantelijk het gemeente huis binnen. 't Kost den voorzitter van het stembureau buitengewone moeite de oproepingskaart uit zijne handen te krijgen en als hij er eindelijk iu slaagt en er den nuchteren Veiuwnaar er een stemkaart voor in de plaats geeft, beschouwt deze dit als een bewijs, dat hij aan zijn kiezers- plicht heeft voldaan en wil zich huiswaarts spoeden, na het biljet een plaats in zijn binnen- zak te hebben bezorgd. Onder gelach van stembureau en eenige aanwezige kiezers wordt ons boertje, hoewel niet zonder protest, er eindelijk toegebracht van het stembiljet het passend gebruik te maken. Hoofdschuddend en schouderschokkend ver- laat hij het gemeentehuis. Het kies-mysterie is voor hem nog onopgelost. Een Arnhems ingezetene heeft dezer dagen in Duitschland een zeer onaangenaam avontuur beleefd. Met zijn auto in de buurt van Bonn rijdende, liep op een vrij breeden weg een man, niettegenstaande de auto langzaam reed en de gebruikelijke signalen gegeven werden, voor de auto langs, werd door het spatbord gegrepen en kwam onder het rijtuig. Deerlijk gewond werd hij er met groote moeite onder uit gehaald en niettegenstaande dadelijk medische hulp werd gehaald, is hjj aan dc gevolgen overleden. De automobilist die zijn adres had achtergelaten werd den vol- genden dag in hechtenis genomen en naar Bonn vervoerd. Na het stellen van een borgtocht van 100,000 mark is hij op vrije voeten gelaten. Maandagavond had te Munsterscheveld een ernstig ongeluk plaats. De arbeider J. Kappen en S. Eleveld van Emmercompascuum, keerden pi. m. 5 uur van hier per Sets huis waarts. Te Munsterscheveld kwamen beide fietsen, naar men zegt, met elkaar in aanraking, waardoor Kappen begon te slingeren en op de tramrails kwam te vallen, juist vooi den pas- seerenden tram; met het gevolg, dat K. over reden werd en onmiddellijk dood was. Hp laat een weduwe met een zevental jeugdige kinderen na. Ongeveer 20 minuten ten Oosten van Rhenen, waar de straatweg van Utrecht naar Arnhem nauw is, ligt het hotel Grebbeberg. Voor de veranda van het hotel stond Zondag- morgen een automobiel toen van de richting Rhenen de automobiel naderde van eene Am- sterdamsche familie. Juist toen zij het hotel zou voorbij rijden, wilde het zoontje van den rijksveldwacbter Verhoef, een knaapje van zeven jaar, oversteken naar zijn beide vnendjes aan den anderen kant van den weg. Hij werd echter helaas, door het rechtervoorwiel van den wagen gegrepen. De ontroering aan het hotel en van de°inzittende dames en heeren laat zich denken. De chauffeur reed dadelijk naar Rhenen terug om geneeskundige hulp te halen, doch dokter Waller, spoedig ter plaatse, kon slechts constateeren, dat de dood bijna onmiddellijk is ingetreden na het voorval. Hoewel van schuld aan de zijde van den be- stuurder geen sprake schijnt te zpn daar hp reed met eene zeer gematigde snelheid en ook eenige malen door duidelijke signalen zijne komst had aangekondigd, is van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Schoone straatjes! - Een dorp waar slechts een gemeente-ambtenaar zijn plicht doet, is het Over-Betuwscbe Elst. 'len rninste in de laatstgehouden raadsvergadering verklaarde de heer Duys, dat de schoonhouder der straten de eenige gemeente-ambtenaar is, die zyn werk goed doet Te gan Francisco is een walvischvaarder uit de Beringzee aangekomen, die bericht bracht van een merkwaardige vulkamsche gebeurtems op het eiland Unulaska, dat deel uitmaakt van de groep der Aleoeten en toebehoort aan de Vereenigde Staten. Verleden maand werd he eiland geteisterd door een geweldige aardbeving o n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2