Gemengde berichten. Landbouwberichten. voor de in de nabijheid opgestelde menscben- menigte, werden zij luide toegejuicht. Zoodra zij aan boord van het jacht waren gekomen werd de Keizerlijke standaard in top geheschen en werden door de op de reede ge- ankerde schepen saluutschoten gelost. Ook des namiddags ongeveer half drie waren saluutschoten gelost. Dat geschiedde, omdat bekend geworden was dat de Kroonprinses van Duitschland des morgens te Potsdam van een zoon bevallen was. Tn verband met deze voor het Keizerlijk ecbt- paar heugelijke gebeurtenis was natuurlijk een zeer druk gewissel van telegram men hiervan het gevolg. Daarom was vanaf het Keizerlijk jacht een draad gespannen, teneinde van boord tele- grammen te kunnen afgeven aan het telegraaf- kantoor alhier. De Duitsche gezant bij ons Hof, die niet bij de ontvangst van het Keizerspaar tegenwoordig was werd later door Z. M. in bijzonder gehoor ontvangen en heeft bij het Keizerlijk echtpaar aan boord het diner gebruikt. Kort na de aankomst alhier bracht de Keizer een bezoek aan de op de reede geaukerde Duitsche oorlogsehepen. De terreinen nabij de aanlegplaats bleven den geheelen nacbt bewaakt. Zondagmorgen ongeveer 7 uur is het Keizerlijk jacht van hier naar Engeland vertrokken, op de reede gevolgd door de oorlogsehepen. De Nederlandsche loodsen L. M. Verheul en 0. de Groot, die het Keizerlijk jacht respectievelijk hebben bediend als zeeloods en als binnenloods, hebben Zondagmorgen, na het verlaten van het Keizerlijk jacht, namens den Keizer van den commandant der Hohenzollern ontvangen de gouden medaille, verbonden aan de Kroonorde. Naar men verneemt zal de Keizerin, als de Keizer naar het eiland Wight vertrekt, vermoede- lijk over Vlissingen naar Duitschland terugkeeren. Vrijdagmorgen is te Arnhem overleden in den ouderdom van 102 jaren mevrouw de weduwe J. Juta, geboren Yalls y Orfilla. Aan boord van een op stroom liggend stoomschip te Rotterdam is een 20jarige boot- werker 1.1. Zaterdag in het ruim gevallen en aan schedelbreuk overleden. In het bootwerkershuisje ie Rotterdam is een paneel uit de kantoordeur getrapt. Een som van 800 is ontvreemd. Aangename thuiskomst. Zekere juffrouw L., die eene woning in de Nieuwstad te Arnhem in huur heeft, ging ongeveer 14 dagen geleden op reis en Donderdag terugkomende bemerkte zij tot haar groote verwondering, dat haar huis door anderen ingenomen was. Hare meubels enz. waren verdwenen en de nieuwe menschen wilden er niet uit. De juffrouw, ten einde raad, heeft de politie in den arm genomen om haar dit raadsel op te lossen. Men schrijft Eet appels Zonder overdrijving kan beweerd worden, dat de vruchten van den appelboom Pirus Malus eene der meest gezonde vruchten is. Deze heerlijke vrucht van onzen bodem streelt niet alleen ons gehemelte, maar is ook zeer voedzaam. Een appeleter zal zeer zelden aan ongesteldheden der verteringsorganen of aan andere ziekten lijden. De appel bezit ook toni- sche, opwekkende eigenschappen en bevat meer phosphorus dan eenig ander plantendeel. Om die reden is hij voor lieden, die in steeds ge- prikkelde inspanning geroepen zijn. eene zoo eschikte als gewenschte spijs. De appel voedt de hersens en prikkelt de lever, wat zulken personen juist te pas komt. De appel voedt en verfrischt zoowel den geest als het lichaam. Hij is een echte huisvrucht, rijk van inhoud, oogelijk, dikwijls met rood gekleurde wangetjes en aangenaam van smaak. Eet dus appels, menschen van zaken, eet ze zoo mogelijk uit uw eigen boomgaard het is nu de tijd om appelboomen te planten en om te weten hoe dat geschieden moet, moet gij //Onze Tuinen" lezen, het weekblad voor amateur-tuiniers bij uitnemendheid. Tegen den bekenden schandaal-colporteur Kloosterman is Donderdag door den ambtenaar van het 0. M. bij de rechtbank te Rotterdam waardoor hij reeds bij verstek was veroordeeld wegens sabotage, 6 maanden gevangenisstraf geeischt. De beklaagde verdedigde zichzelf. Hij be weerde, dat bij het door hem gesprokene in eene vergadering van opruiing geen sprake was. Wanneer de rechtbanjj denkt dat zij, door bekl. gedurende zes maanden op te sluiten, hem mak gemaakt zal hebben, dan wilde hij nu reeds verzekeren dat zulks niet het geval zal zijn. Een verwoed strijder zal dan in de maat schappij terugkeeren, veel verwoeder dan hij deze thans verlaat en die dan eerst een rol zal gaan spelen. Ten slotte beweerde bekl. dat in deze proce dure geen enkel bewijs is geleverd, zoodat hij met vertrouwen de uitspraak te gemoet ziet, welke door de rechtbank bepaald werd op a. s. Donderdag. Men meldt uit Sliedrecht Een droevig ongeluk had Zaterdagmorgen alhier den dood van den 43jarigen veehouder A. P., van Giessen-Nieuwkerk, ten gevolge. Toen Yrijdagavond zijn broer van daar naar hier zou huiswaarts keeren, besloot P. met hem mee te rijden, omdat't paard reeds's morgens schrikachtig was geweest en zijn broer toen al knie en pols had bezeerd. 's Avonds maakte het paard zich weer angstig voor een hondekar waarop A. P. van den wagen sprong en het paard bij den kop nam, doch het dier was niet tegen te houden, waardoor P. viel, een eind- weegs werd meegesleurd en vervolgens bewus- teloos bleef liggen. Opgenomen en vervoerd scheen Yrijdag alles naar wensch te gaan, doch Zaterdag is de man overleden. Op het goederenterrein van het Hollandsche Spoorstation te 's Gravenhage had Zaterdag een ernstig ongeluk plaats. Een rangeerder had het ongeluk over een wissel te struikelen en geraakte daardoor onder een rangeerende loco- motief. De ongelukkige werd de linkerbovenarm en de rechterhand afgereden en aan het hoofd werd hij ernstig verwond. Dr. Horst verleende de eerste heelkundige hulp. Per automobiel werd de zwaar verwonde naar het gemeente- ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat zijn toestand zeer zorgelijk is. Men meldt uit Utrecht Wat Rotterdam eenigen tijd geleden aan-- schouwde, hebben wij Zaterdagavond beleefd, doch gelukkiger in veel geringere mate en op kalrner wijze. Na het faillissement van de firma Chr. Oortman Zoon, alhier, wilde bet gerucht, dat de Spaarbank van het departement Utrecht van 'tNut voor 't Algemeen betrokken zou zijn in dit faillissement, welk gerucht voortkwam uit de omstandigheid, dat deze Spaarbank kor-ten tijd voor 'tuitspreken van 't faillissement een groot bedrag aan deposito bij deze firma op- gevraagd en geheel of bijna geheel verkregen had. Ondanks geruststellende verzekeringen in de plaatselijke pers, dat er hoegenaamd geen ge- vaar voor de inleggers bestaat, werd Zaterdag avond toch een groote aanvraag om terugbe- taling van inleg verwacht. Het was dan ook werkelijk vanavond zeer druk. In de ruime wachtkamer van 't Spaar- bankgebouw Achter den Dom werden de in leggers toegelaten en toen deze vol was, moesten de^ menschen buiten wachten en werden door de politie, die voldoende vertegenwoordigd was, netjes in een rij naar volgorde gesteld. Om 7 uur werden de menschen binnengelaten en omstreeks half elf was juist het tweede ge- deelte, dat een paar uur buiten gewaclA had, binnen gelaten. Naar schatting waren 't wel een 500 personen, meestal uit den kleinen burgerstand. Er waren natuurlijk veel nieuws- cierigen. Alles §ing echter kalm toe. De politie zorgde goed dat alles geregeld zijn gang ging. Ook de wachtende spaarpenningen- terughalers en terughaalsters namen t zaakje gemoedelijk op. Uitbetaald werd echter niet meer dan volgens reglement bepaald, d. i. f 25 dadelijk J 100, indien 8 dagen te voren aangevraagd500 bij 14 dagen te voren aanvraging, en hoogere bedragen bij vragiug van minstens een maand. Het bestuur der Spaarbank meende, dat er geen reden was om van den regel aftewijken. De terugbetaling ging echter langzaam, door- dat vele personen met meerdere spaarbank- boekjes kwamen er sommige inleggers boekjes toonden, waarvan de rente in langen tijd niet bijgeschreven was, hetgeen een groot tijdverlies veroorzaakte. Zeker zal de uitbetaling niet voor middernacht afgeloopen zijn geweest.. Hoe meer bijzonderheden men van den inbreker Richter, die nog steeds te Alkmaar in het huis van bewaring zit, verneemt, hoe meer men verbaasd staat over den avontuurlijken levensloop van dezen man, die Duitschland, Belgie en Nederland en misschien ook nog andere landen tot het terrein zijner in- en uitbraken heeft gekozen. De Duitsche politie is hij tweemaal te slim a%eweest. De eerste maal ontvluchtte hij uit de gevangenis te Leipzig en trok naar ons land, waar hij wegens diefstal onder verzwa- rende omstandigheden spoedig werd veroordeeld. Hij wist te Utrecht te ontvluchten en werd een paar dagen later voor hetzelfde feit gevat in Antwerpen. In Belgie kreeg hij, naar wij meenen, gedeeltelijke vrijstelling van straf. Toen ging hij weer naar Duitschland en hervatte zijn ,/beroep" onmiddellijk te Straatsburg, waar hij verschillende diefstallen pleegde van kleeren, sigaren en sigaretten, postzegels enz. Hij werd echter weer gevangen genomen en moest terecbtstaan, maar men sprak hem in eerste instantie vrij. Voor hij echter in tweede instantie moest terechtstaan, wist Richter, die zich had uitgegeven voor machinist, geboren te Weenen 2 Nov. 1877, te ontsnappen. Nu ging hij weer naar Amsterdam, in gezelschap van een juffrouw Paula Engel, die hij voor zijn verblijf in Straatsburg reeds had leeren kennen. Het is bekend, wat hij in ons land heeft uitgericht, hoe het hem gelukte weer te ontvluchten enz. enz. Maar terwijl Richter thans te Alkmaar in het huis van bewaring zit, heeft de rechter van instructie te Straatsburg zijn uitlevering ge vraagd. Voor de arrondissements-rechtbank te Alkmaar is, zooals reeds gem eld, deze zaak Maandag behandeld. Het bleek ter terechtzitting, dat Richter van niet minder dan 26 diefstallen, waarvan eenige met braak of het uitsnijden van glasruiten, te Straatsburg werd beschuldigd. Overgezonden werden verschillende voor werpen, als kleeren, hoeden, een pet, een doos met postzegels, welke voorwerpen op Richters kamer in Straatsburg indertijd in beslag genomen zijn. Richter ontkende die diefstallen te hebben gepleegd, met uitzondering van een diefstal van 100 mark. Toen de president hem vroeg, hoe het kwam, dat, terwijl hij in arrest zat, de veelvuldige diefstallen plotseling hadden opgehouden, ant- woordde Richter dat hij dit niet wist en voegde hieraan toedat een ander waarschijnlijk zijn naam had aangenomen. Op zijn kamer was een doos met postzegels gevonden, zeide verder de president, en nu was het wel heel toevallig dat er bij verschillende diefstallen in kantoren postzegels waren ontvreemd. Dit was heelemaal niet toevallig, meende Richterhij had die postzegels gevonden in het station te Metz en de juffrouw, die een tijd- lang zijn trouwe metgezellin is geweest, zou dit kunnen bevestigen. Op de mededeeling van den president, dat hij, wanneer hij verklaarde Nederlander van geboorte te zijn, zich tegen het verzoek tot uitlevering kon verzetten bij den Hoogen Raad der Nederlanden en dat hem daar een rechts- geleerd raadsman zou worden toegevoegd, ver klaarde Richter dat hij geen Nederlander was, maar de Ooste irijker Walther. Op de vraag van den president of hij nog iets in het midden had te brengen, antwoordde hij bevestigend. En nu geven wij den lezer te raden wat hij wel vroeg. Misschien rechtsbijstand Neen. Een nader ondezoek Neen. Hij vroeg een anderen hoed Blijkbaar kon hij het niet met zijn begrip van fatsoen in overeenstemming brengen in dezen tijd van het jaar van het huis van bewaring naar het rechtsgebou w, met een Panamahoed te loopen De getogade en gebefte heeren hadden moeite zich goed te houden. En het werd er niet beter op, toen de president Richter verwees naar den officier van justitie, die gemoedelijk antwoordde, dat Richter nog wel een ouden hoogen hoed van hem kon krijgen. Het zal ons vprwouderen welk hoofddeksel dit zonderling heer draagt, als hij komt om de beslissing van de rechtbank te hooren De een was bakker, de ander lapte schoenen heel lang, heel lang geleden. Nu deelen zij sinds langen tijd het lief en leed van hun zwerversbestaan en den slechten reuk waarin zij bij de politie staan. 's Nachts overnachten zij in een op een weiland aan den W esterdijk te Arnhem gelegen hooiberg, die een ietsje be- schut tegen de vinnige koude van den nacht 's morgens heel vroeg strompelen ze huiveiend, riilend van koude en honger, weer voorf, een stok in de hand, een zak op den rug, een rammelend lichaam, den onderzoekenden blik vol duistere misere naar de straatsteenen gericht. In de Donderdag te Middelburg gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij is, blijkens het verslag der M. Ct., besloten aan Prins Hendrik der Nederlanden, naast de Koningin het beschermheerschap der Maatschappij aan te bieden. Voorts verzocht de afdeeling Axel medewerking van het hoofdbestuur orn tot de betrokken autoriteiten ver- zoeken te richten tot wijziging, verbetering of veran- dering in de volgende zaken a. Hengsten, die op de laatstgehouden keuringen in in Belgie zijn afgekeurd, bij invoer hier te lanae niet goed te keuren. Het dag. bestuur meende dat men hier moet ver- trouwen op onze keurmeestershet vond het niet goed dat een hengst, in Belgie afgekeurd, niet op Neder landsche keuringen zou worden toegelaten. De heer Van Dixhoorn zeide dat Axel gaarne zou zien dat de mindei waardige hengsten, die op de voor- jaarskeuringen worden aangebracht, werden geweerd. Zij worden anders een sta in den weg voor aanschaffing van kostbare dieren. Daaraan dient op de een of andere manier te worden tegemoet gekomen. Hoe kan de Nederlandsche keurmeester weten dat het paard in Belgie is afgekeurd vroeg de heer Van Oyen. De heer Van Dixhoorn wees er op dat de afgekeurde dieren van een kenteeken worden voorzien. De heer VVagtho toonde aan dat de merken op Bel- gische paarden alles behalve vertrouwbaar zijn. Dit gaf de heer Van Dixhoorn toe. Hij wenschte dat de houder van den hengst een bewijs van goedkeuring zou overleggen. Ook dat achtten sommige leden niet in alle gevallen betrouwbaar. Het hoofdbestuur zal de zaak overwegen, waarmede de heer Van Dixhoorn genoegen nam. b. In de waggons, bestemd voor veevervoer, in 't vervolg drinkbakken aan te brengen. De voorzitter zeide, dat wanneer de afdeeling kan aangeven op welke treinen zij het oog had, het hoofd bestuur zijn medewerking zou verleenen. De heer Van Dixhoorn wees er op dat dieren uit Groningen en Friesland soms 52 uren onderweg zijn zonder drinken. De voorzitter zeide toe 8at, indien de afdeeling Axel zich wendt tot de betrokken spoorweg-maatschappijen, de Staatsspoor en de Hollandsche spoor, het hoofdbe stuur steun zal verleenen. De heer Van Weel gaf in overweging de hulp van het Landbouwcomite in te roepen. C. Opheffing van de verplichting, dat de verzender van vee en paarden met de provir.ciale booten, de ver- klaring moet teekenen. dat de schipper van alle verant- woordelijkheid ontslagen is. Er werd op gewezen dat dezelfde maatregel ook bij andere stoombootondernemingen wordt toegepast. Verder dat alle voorwerpen worden verzonden voor lisico van den ontvanger. Men meende vrij algemeen dat aan het bezwaar wei- nig te doen is. De heer Van Dixhoorn zeide toe nadere inlichtingen te zullen inwinneu en de resultaten daarvan aan het hoofdbestuur rnede te deelen. d. Vermindering van de herhalings-oefeningen voor militieplichtigen, of die althans te doen houden op een meer geschikten tijd dan gelijk nu bijna altijd plaats heeft, in den oogsttijd. De voorzitter wees er op dat verschillende personen verschillende belaugen hebben te dezen opzichte. De heer Van Dixhoorn opperde het denkbeeld de lierhalingsoefeningen in Mei of Juni te doen plaats hebben. Sommige leden waren van oordeel dat de vraag wel kan gedaan worden, maar vermoedden dat het resuitaat nihil zou wezen. e. Wijziging in art. 2 van het reglement op het ver leenen van aanhondingsbijdragen voor merrien, in dier voege, dat //ddn veearts" wordt gelezen in plaats van //twee veeartsen". De heer Van Dixhoorn lichtte dit voorstel toe Thans bestaat de commissie uit zes leden, waarvan drie fokkers. Deze kunnen dus nooit de meerderheid verknjgen. Spreker zou twee fokkers en een veearts voldoende achten. De heer Van Weel zou dit zeer verkeerd achten. De heer Van Dixhoorn verdedigde het denkbeeld der afdeeling Axel. Elk op zijn eigen terrein achtte hij gewenscht De heer Van Weel sprak legen dat een fokker is ken- ner van een paard, wel is dat het geval met den veearts. Van de 1000 Jandbouwers, paardenfokkers, zijn er mis schien tien die een paard goed kennen. De heer Van Dixhoorn stemdc dit toe, maar beweerde dat de Hollandsche veeartsen de handelswaarde en fok" waarde niet kennen van Belgische paarden. De heer Van Oyen vroeg of onze veeartsen die het Belgische paard kennen en voortdurend daarmede om- gaan, minder kennis zouden hebben van dat paard dan de landbouwer-fokker. De heer Van Dixhoorn vroeg stemming over dit onderdeel der voorsiellen van Axel, 12 stemmen waren hier tegen, 4 voor, terwijl 4 leden zich buiten stemming hielden. De afdeeling Axel wenschte nogwijzigingvanart.il van het reglement op de aanhoudingsbijdragen, zoodanig dat de betrokken merrie, die vertoond wordt zonder veulen, toch de medaille ontvangt. De heer Roggeband wenschte te bepalen dat de medaille slechts eens zou worden toegekend, waarmede de heer Van Dixhoorn zich rereenigde. De wensch van Axel, aldus geamendeerd, werd in- gewilligd. Nog werd vanwege de afdeeling Axel gevraagd a. Hoever het staat met de invoerformulieren, en of die al verkrijgbaar zijn De voorzitter deelde mede dat de Minister van Land- bouw een hem gezonden foimulier in overweging zal nemen. b. Of de oorzaak van het slagen van een zoo gering aantal leerlingen bij het examen in het hoef beslag niet meer moet gezocht worden in de benoeming van een Hollandschen leermeester en of het geen overweging zou verdienen voortaan een Belgischen onderwijzer te benoemen. Dit punt werd niet verder besproken in verband met het desbetrefi'ende voor de pauze in het midden gebrachte. Dezelfde afdeeling heelt medegedeeld dat de aldaar gestationneerde beer niet is althans volgens hare bescheiden meening van het Yorkshirerasdat hij heeft gedekt 27 zeugen, welke geworpen hebben 260 biggen, waarvan 5 mannelijke tegen 4 vrouwelijke. In overweging werd gegeven steeds een bewijs van afstamming te vragen bij aankoop van beeren. De jongelui, die den cursus in paardenkennis hebben gevolgd, vroegen een diploma. De Voorzitter stelde voor dit verzoek in te willigen, mits de leerlingen alle lessen hebben gevolgd. Daartegen bleek geen bezwaar te bestaan. Van de afdeeling Axel is de mededeeling ontvangen dat de commissie van toezicht op den cursus voor volwas- senen te Ter Neuzen bestaat ui' de heeren P. Moes, J. de Feijter Jacz. en D. Haak, alien te Ter Neuzen en dat tot lid van de commissie van toezicht op de cursnssen in landbouwkunde en paardenkennis te Axel, vacaturs P. van Hoeve, benoemd is de heer Jan de Feijter Lz. te Axel. De heer Kakebeeke wees er op dat het landbouw- onderwijs in Zeeland meer en meer vooruitgaat, maar dat de medewerking van de gemeenten, door spreker bij r.ame genoemd, in sommige gevallen, veel te wenschen overlaat. Te St. Jansteen werd zelfs een lamp geweigerd om bij het onderwijs te gebruiken. Bureau voor bietenonderzoek. Door den heer E. H. T. van Borssum Waalkes is het oordeel van het dag. bestuur gevraagd over het oprichten van een bureau voor onderzoek van bieten op striker gehalte, veevoeder, meststoffen enz. te Ter Neuzen. De heer De Ruyter de Wildt deelde mede dat de heer Van Borssum Waalkes zich tot de regeering gewend heeft en de zaak nog hangende is. Spreker zou het zeer verkeerd vinden het denkbeeld van den heer Van Borssum Waalkes te ondersteuren. Het verzoek zou terug te brengen zijn tot het idee om in Zeeuwsch-Vlaanderen of een proefstation of een tiliaal van zoodanig station op te richten. Dat acht spreker op het oogenblik onnoodig en on- gewenscht. Op de begrooting is een post uitgetrokken van 8000 voor uitbreiding van het proefstation te Goes, wel een bewijs dat het der regeering ernst is om die zaak krachtig ter hand te nemen. De heer Kakebeeke gaf omtrent deze zaak ook nog eenige nadere inlichtingen. De heer De Ruyter de Wildt stelde nog in het licht dat het cachet, dat een rijksinstelling geven kan aan hare analyses, omdat zij niet geinteresseerd is bij den- geen die laat onderzoeken, door een particulier nooit kan gegeven worden. Dat er wel eens klachten zijn gerezen over vertraging in onderzoekingen door het proefstation te Goes gaf spreker toe, maar als het wordt uitgebreid, zullen die vervallen. Van verschillende afdeelingen was bericht ontvangen dat cursussen in paardenkennis zullen gegeven worden en wel van Oostburg te Oostburg onder leiding van den provincialen veearts L. Loutei te IJzendijkeTholen te Scherpenisse met veearts J. A. de Graaf aldaarHulst te St. Jansteen met veearts L. Colsen te Ter Hole (Honte- nisse); Kruiningen te Kruiningen met veeartsM. v.d.Vliet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2