A I g e m e e n uws- en Adve rtentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No 5069. Zaterdag 9 November 1907. Binnenland. Gemengde berichten. 47e tfaargang ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVEETEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e 1 e f o o n No. 2 5. Inzending van advertentien voo 3 uren op den dag der uitgave. ZEJIEIRxSTIE! BID-AJD. Waarom de Keizer van Duitschland niet komt Sedert Maandag is hertogin Adelheid Von Geluksburg, de bruid van prins August Wilhelm, die bij de keizerlijke familie logeert door de waterpokken aangetast. De geneesheeren achten het wel mogelijk, dat de ziekte zich zal uit- breiden. Daar de keizerlijke ouders vreesden, dat prinses Victoria Louise, die dagelijks met de jonge hertogin omging, ook de waterpokken zal krijgen, zal de Keizerin haar gemaal niet naar Engeland vergezellen. Hoofdzakelijk wordt het bezoek aan Amster dam uitgesteld, omdat Hunne Majesteiten ge- zamenlijk H. M. Koningin VVilhelmina wilden bezoeken en dit thans niet rfiogelijk zal kunnen zijn gedurende de weken, dat de prinses door de waterpokken kan worden aangetast. Het Handbl. schrijft Onze Parijsche briefsehrij ver seint ons dat de //Temps" van Woensdagavond in een telegram^ van zijn Amsterdamschen berichtgever de plotse- linge verandering in de reisplannen van den Duitschen Keizer toeschrijft aan de volgende oorzaken lo. Aan de Nederlandsch-Belgische confe rence met het doel een post-unie en een tol- verbond te vormen, terwijl Nederland van zulk een verbond met Duitschland r.iets heeft willen weten. 2o. Aan de beschouwingen in de Nederland- sche bladen over het proces Moltke-liarden, in het bijzonder aan de teekening van Brakensiek in het laatste nummer van het, weekblad //De Amsterdammer", waarin Harden wordt voorge- steld schuddende de muren van het paleis, waar- uit enkel zwijnen vluchten. 3o. Aan de ontstemming in Nederland ge- wekt door de buitensporigheden van de Duitsche arbeiders die als onderkruipers in de Rotterdam- sche haven waren aangeworven. De Temps-berichtgever beweert dat deze zaken aanleiding hebben gegeven tot een gespannen verhouding, die door het afgezegde bezoek niet verbeterd zal worden. Het ligt voor de hand dat de medede^lingen van den berichtgever van het Parijsche blad niet ernstiger opgevat kunnen worden dan als flkoffiehuispraatjes." Te duidelijker blijkr, dit uit het feit dat het bezoek niet is afgezegd, maar alleen uitgesteld. GedeeltelijTee drooglegging der Zuiderzee. Blijkens de meuiorie van toelichting bij het ingediende wetsontwerp, beoogt dit een eersten stap te doen tot de droogmaking der Zuiderzee, door aanleg van een gedeelte d r afsluiting en indijking en droogmaking van de Wieringermeer. Na een historisch overzicht der verschillende plannen enz., op dit gebied, verklaart de Re- geering van oordeel te zijn, dat men zich voors- hands dient te bepalen tot het maken van een klein deel van den afsluitdijk, bedoeld in het ontwerp van 1901 en het droogleggen van een enkelen polder. Op deze wijze zullen waardevolle gegevens worden verkregen die twijfel omtrent de juistbeid der cijfers van de staatscommissie van 1892 en de berekeningen waarop die zijn gegroud, zullen kunnen wegnemen. Als vanzelf is als zoodanig onderdeel aange- wezen de Noordwestelijke polder, in het ontwerp van 1901 de Wieringerpolder genoemd. De uitvoering van dit werk omvat de afsluitdijk, n.l. de afsluiting van het Amsteldiep, waardoor Wieringen zal worden verbonden met den vasten wal terwijl de droog te leggen gronden zullen beperkt worden tot 19.500 hektaren, waarvan 16.500 hektaren vruchtbaar land. De Regeering wenscht vast te bouden aan het groote plan met afsluiting. Zoodra door de aanneming van dit wetsontwerp in beginsel tot de uitvoering zal zijn besloten, zal de nadere uitwerking der plannen ter hand worden genomen. Van schadeloosstelling aan de Zuiderzee- visschers zal geen sprake behoeven te zijn, daar de visscherij van deze indijking geen belemme- ring zal ondervinden. De visschers aan de Haukes, op Wieringen, zullen na de voltooiing, van het door dat eiland te maken kanaal, dat gereed moet zijn voordat de omringdijk wordt gesloten, bun weg naar zee kunnen nemen. De kosten worden geraamd op f 22.600.000, waarin 15 begrepen is voor winst en onvoor- zien. Voor de uitvoering van het werk wordt een termijn van 7 jaar gesteld. Met nog later komende kosten dienen de totale aanlegkosten op 23 millioen te worden geraamd. Met rente op rente zal de grond na het tiende jaar, waarin de uitgifte daarvan kan plaats hebben, 1700 per hektare kosten. Er is grond om te verwachten, dat de indijkingskosten zullen worden teruggevonden uit den verkoop van de gronden. Voorts verwacht de Regeering dat de opbrengst der gronden 60 per hektare zal bedragen, wat gekapitaliseerd a 31/3 een waarde van 1714 per hektare vertegenwoordigd. Trouwens, de indirecte voordeelen, verbonden aan de aanzienlijke aanwinst van ons grondge- bied, zijn zoo groot, dat er alleszins reden bestaat om tot de uitvoering van dat werk te besluiten, dat ook de welvaart van Wieringen, nu het met den vasten wal wordt verbonden, zal doen toenemeu. TER NEUZEN, 8 November 1907. Door het comite tot bevordering der ver- binding van de gemeenten Westdorpe en Sas van Gent aan de ontworpen tramlijn Hontenisse- Selzaete, voorzitter de heer 0. van Waes, secre- taris de heer II. W. Vollenhoven van Daalen, is een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal waarin wordt gezegd dat het aan adressant bekend is, dat door de gemeentebesturen van Sas van Gent en West dorpe aan Uwe Kamer een adres is gericht, naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoorweg van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Selzaete dat hij zich met de strekking van dit adres volkomen kan vereenigen en daaraan dus gaarne adhaesie verleent dat adressant alsnog de vrijheid neemt op te merken, dat de in de Memorie van toelichting bij bovengenoemd wetsontwerp op bladzijde 3 in de vierde alinea voorkomende zinsnede //Deze concessie-aanvrage vond uit den aard der zaak steun bij de gemeentebesturen van Westdorpe en van Sas van Gent, doch werd door de overige belanghebbende locale besturen en door het provinciaal bestuur van Zeeland bij de verbindiug met Selzaete acbtergesteld," allicht tot misverstand aanleiding zou kunnen geven, daar door de Naamlooze Vennootschap z/Stoomtramweg Hulst—Walsoorden" nog geene subsidie-aanvragen zijn gedaan, en bovendien bij de aan het Comite voor de lijn Hontenisse Selzaete toegezegde subsidies, door vele der be- trokken gemeente- en polderbesturen uitdruk- kelijk de voorwaarde gesteld werd, dat Westdorpe en Sas van Gent in de tramverbinding moesten worden opgenomenterwijl adressant de ver- zekering gekregen heeft, dat ook op't oogenblik een paar der belangrijkste gemeenten en onder scheidene polder- of waterschapsbesturen geene bijdragen zullen verleenen voor een tram die Sas van Gent voor bij gaat dat adressant er verder op meent te mogen wijzen, dat door deze verbinding van Westdorpe en Sas van Gent aan de tramlijn Hontenisse Selzaete de andere gemeenten, met uitzondering misschien van Zuiddorpe, niet alleen niet ge- schaad, maar integendeel belangrijk bevoordeeld zouden worden, daar zij zoodoende zoowel met Sas van Gent als met Selzaete zouden worden verbondenterwijl het hem, wat Zuiddorpe betreft, bekend is, dat het voornemen bestaat d- ir deze gemeente, zoo mogelijk via Overslag, een spoorweg te leggen tusschen Axel en Moer- beke dat hij eindelijk uitdrukkelijk de aandacht van Uwe Kamer meent te moeten vestigen op het feit, dat door ongewijzigde aanneming van het wetsontwerp de Belgische belangen ten zeerste boven de Nederlandsche zouden worden bevoordeeld Redenen waarom adressant eerbiedig de vrij heid neemt, Uwe Kamer te verzoeken het in gediende wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoorweg van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Selzaete niet aan te nemen, tenzij daaraan de voorwaarde verbonden wordt, dat de gemeenten Westdorpe en Sas van Gent in het verkeersnet worden opgenomen. Het adres door het gemeentebestuur van Sas van Gent verzonden, luidt aldus Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Raad der Gemeente Sas van Gent dat adressant met belangstelling kennis ge nomen heeft van het bij Uwe Kamer ingediende wetsontwerp tot toekeuning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoorweg van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Selzaete dat adressant tot zijne groote teleurstelling in het ingediende wetsontwerp eene bepaling mist, waardoor het tot stand komen eener ver binding met Sas van Gent verzekerd wordt dat weliswaar in de memorie van toelichting Rijkssteun voor eene zijlijn naar Sas van Gent in uitzicht wordt gesteld en dat, iets wat door adressant zeer wordt gewaardeerd, de tegen- woordige Minister van Waterstaat niet bereid is medewerkiug tot het tot stand komen der subsidie te verleenen, indien de op te rich ten maatschappij zich niet verbindt om, binnen een jaar na de dagteekening van die overeenkomst, plannen in te zenden voor eene zijlijn naar Sas van Gent en ten behoeve daarvan bijdragen te vragen aan de belanghebbende locale en provin- ciale besturen, zoomede om, nadat voor die zijlijn bijdragen zullen zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van twee derden van de geraamde kosten van aanleg en het in exploitatie brengen, die lijn binnen een termijn van ten hoogste twee jaren te bouwen en in exploitatie te nemen dat evenwel de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat een eventueel opvolger van den tegen- woordigen Minister nog een stap verder gaat dan deze bewindsman, door niet alleen het gelijktijdig tot standkomen van beide verbindin- gen, doch de geheele zijlijn naar Sas van Gent, los te laten dat bovendien, ook in het gunstigste geval, bet tot stand komen der verbinding naar Sas van Gent voor zeer langen tijd wordt uitgesteld, en dat in deze veel meer dan naar de meening van adressant gewenscht is, zal afhangen van de goede gezindheid van de op te richten maat schappij HontenisseSelzaete dat, nu zeer vermoedelijk het bestuur dier nieuwe maatschappij in hoofdzaak zal gevormd worden uit het tegenwoordig Comite, en het aan adressant bekend is, dat een deel van dit Comite, waarvan de heer Wittouck, suiker- fabrikant te Selzaete (Belgie) de ziel en de financieele kracht is, zeer weinig voor eene verbinding met Sas van Gent voelt, medewerking van die zijde niet anders dan gedwongen te verwachten is dat die geringe lust tot medewerking by het tegenwoordig Comite, naar adressant ter oore kwam, mede oorzaak was, dat de door den Minister in uitzicht gestelde samenwerking tusschen de verschillende belanghebbenden nog niet werd verkregen dat adressant daardoor vreest, dat onveranderde aanneming van het wetsontwerp door Uwe Kamer de verbinding met Sas van Gent zeer in gevaar zal brengen dat adressant dit voor zijne gelneente zeer zou betreuren, waar zij eene der voornaamste industrieele plaatsen in den omtrek is dat toch aldaar o.a. gevestigd zijn eene groote spiegelglasfabriek, eene fabriek van verfwaren, twee groote suikerfabrieken, eene bloemfabriek en een paar bierbrouwerijen, terwijl ook aldaar eene niet onbelangrijke wekelijksche veemarkt wordt gehouden dat deze alle meer of minder belang hebben bij eene goede verbinding met de omliggende dorpen, welke thans te eenen male ontbreekt dat daarin door verbinding van de gemeente Sas van Gent met de tramlijn zoude worden voorzien, omdat juist met de gemeenten, waardoor deze zou loopen, geene andere verkeersmiddelen bestaan dat bovendien, ingeval bedoelde verbinding niet wordt verkregen, het personen- en goederen- vervoer naar die gemeenten, 't welk thans via Sas van Gent—Sluiskil plaats heeft, zou worden verlegd naar de Belgische gemeente Selzaete en zulks ten koste van de belangen der Neder landsche gemeenten Redenen, waarom adressant eerbiedig de vrij heid neemt Uwe Kamer te verzoeken, het inge diende wetsontwerp tot het aanleggen en het in exploitatie brengen van een spoorweg van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Selzaete niet aan te nemen, zonder daarin eene bepaling op te nemen, waardoor, zij het niet gelijktijdig, dan toch binnen zeer korten tijd, het tot stand komen van eene verbinding naar Sas van Gent verzekerd wordt. Op de Schelde heeft Dinsdag een aanvaring plaats gehad tusschen het Eng. stoomschip //Wathfield" en den lichter //Tafna". De lichter zonk kort na de aanvaring. Het stoomschip is doorgestoomd naar Barry, zijn plaats van bestemming. De bemanning van den lichter is gered. Dinsdagmiddag had te Rilland-Bath een ernstig ongeluk plaats. Met het bietenvervoer in den eersten Bathpolder naar de haven bij het zoogenaamde //paviljoen", welk vervoer geschiedt door kipkarren, loopende over rails, rijden zoo nu en dan de in de nabijheid van dat vervoer te Bath schoolgaande kinderen op die karren mede. Ook Dinsdagmiddag gebeur- de dit. Een der kinderen viel van den wagen op de rails, en kreeg drie karren over het lichaam. Ernstig gekwetst werd het kind op genomen naar men zegt zijn een der beenen en een der armen gebroken. Geneeskundige hulp was spoedig bij de hand. Walther—Richter. De inbreker Walther is van de uitspraak der Alkmaarsche rechtbauk, waarbij hij voor denzelfden persoon verklaard werd als Richter, in hooger beroep gekomen. lnmiddels heeft de Duitsche regeering zijn uitlevering gevraagd wegens gepleegde diefstallen in Straatsburg. (O. H. Ct.) Men meldt uit Kerkrade aan de L. K. Jaarlijks worden er aan de Hollandsche gren- zen in na- en voorjaar duizenden zangvogels door de Hollanders gevangen en verpakt in kisten, naar een Duitsch grenskantoor vervoerd, om van daar verder bezorgd te worden. Door dat samenpersen in kisten zijn vele dezer dier- tjes natuurlijk dood, alvorens zij op de plaats hunner bestemming aankomen. Dat deze han- del werkelijk groot is, dit bewijst het feit, dat op een dag aan een Duitsch grenskantoor niet minder dan 80 kisten werden gebracht, elk met een inhoud van 16 a 20 vogeltjes. Het signalement van het lijk van een onbekenden vermoorden man, dat den 8en Oc tober in een weiland te Charlois werd gevonden, is door de politie overal verspreid, ook in het buitenland. Thans is het vermoeden ontstaan dat de vermoorde kan zijn Walther Fisher, die te Boedapest frauduleus failleerde en in begin September van daar verdween, met mede- neming van 100,000 kronen. Deze naam stemt overeen met het monogram W. F., dat gegra- Hit bind verscliijnt VIftnndnd*, Woensilag- en Vrijda^avond, uitfcezundrt op Fees(d»gen. bij de Fimia 1*. J. UK MKBE <e Ter Xensten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1