Gemengde berichten. Telegrafische berichten. nadering op economisch en handelsgebied te doen voorafgaan aan een op politiek en militair gebied. Het blad erkent dan ook, dat zulks het stre- ven is van de leden der Nederlandsch-Belgische commissie. TER NEUZEN, 6 November 1907. De reeks der winteruitvoeringen is ge- opend met eene van de tooneelvereeniging "Voomitgang is ons streven" in het ,Hotel de Commerce" op jl. Maandag. Was ter ge- legenheid van de generale repetitie op den voorafgaanden Zondag de zaal goed bezet, des Maandags was het bezoek zeer matig. Dit was jammer voor de vereeniging, die zich had ingespannen een goede uitvoering te geven. Het tooneelspel ,/De vondelinge", in 2 be- drijven, werd met belangstelling aangehoord en over het algemeen goed uitgevoerd. Het tot slot der uitvoering opgevoerde blyspel »De koddige misvatting" bleek inderdaad 'kod- dig te zijn, door de aaneenschakeling van dwaze vergissingen en bracht een vroolijke stemming te weeg. Voor afwisseling werd ook voorgedragen Twee aardige menschen" van Speenhoff. De boorders waren dankbaar voor het ge- notene en spaarden hun applaus niet. Ook het orkest dat de pauze's met muziek afwisselde, kweet zich uitmuntend van zijne taak. Een geanimeerd bal hield de bezoekers nog geruimen tijd bijeen. In den laten avond van Maandag kwamen 2 bezoekers het //Hotel de Commerce" alhier binnen en zetten hun rijwiel onder de veranda. Het beste wiel werd tegen den muur gezet, het oudere aan den buitenkant. Toen geruimen tyd later de bezitter van het oudere rijwiel zijn hets daar weg nam, om naar thuis te rijden bleek het andere, het beste rijwiel verdwenen te zijn. Dit viel hem nog niet bij zonder op, daar bij meende dat zijn kameraad zijn rijwiel op een meer vertrouwbare plaats had geborgen. Later kwam het evenwel uit dat deze daarvan niets wist en dat de fiets werkelijk verdwenen was. Ofschoon eerst aan een grap van goede kenuissen gedacht werd, moest men dat denk- beeld laten varen, en deed de eigenaar, de heer D., aangifte van het geval bij de politie. Het spreekt echter van zelf dat deze te middernacht da&r telegraaf en telefoon gesloten waren, niet die maatregelen kon nemen, die anders in dergelijke gevallen worden genomen. Een onderzoek is ingesteld, maar tot hiertoe zonder gevolg. Elk spoor ontbreekt dan ook. Ofschoon het meermalen kan voorkdmen dat men als het ware genoodzaakt is een rijwiel onbeheerd een oogenblik te laten staan, moet dat in omstandigheden als jl. Maandag roekeloos geaoemd worden. De politie moet tengevolge daarvan dikwijls, betrekkelijke kosten veroor- zakenden arbeid verrichten en de eigenahrs lijden ten slotte de schade. Daarbij komt nog, dat een gemeenteverordening het onbeheerd laten staan ran rijwielen verbiedt, zoodat men daarmede ook tevens eene overtreding pleegt, waartegen straf bedreigd is. Bij Koninklijk besluit is gedurende een jaar belast met de waarneming der betrekking van ontvanger der Directe belastingen te Sas van Gent de heer A. van der Feen, verificateur te Nijmegen. Ter gelegenheid van Allerheiligen wilde zekere P. A., wonende in de buurt Baalhoek, gehuwd en vader van 4 kinderen, zijn vrijen dag besteden door te gaan jagen in den Kruispolder. floewel men hem reeds meermalen had gewaar- schuwd dat zijn geweer versleten en daardoor gevaarlijk om te gebruiken was, zou hij het er nog maar eens op wagen. Des namiddags sprong zijn geweer bij het lossen van een schot en drong een stuk daarvan hem langs de oogholte in het voorhoofd. A. schijnttoen het bewustzijn te hebben verloren, hij kwam althans eerst te 9 uur des avonds thuis. Hij is Zaterdag naar het Liefdehuis te Groenendijk vervoerd en aldaar onder geneeskundige behandeling gesteld. Maandagnamiddag werd in eene buiten- gewone vergaderiug v n den gemeenteraad te Aardenburg de nieuw benoemde burgemeester, de heer C. J. Reepmaker van Belle, als zoo- danig ge'installeerd. Alle leden van den ge- meemteraad en een groot belangstellend publiek waren daarbij tegenwoordig. De burgemeester werd toegesproken door den oudsten wethouder, die tevens ook de ver- diensten van zpn afgetreden voorgangerhuldigde. Na afloop der vergadering kwamen vele in- gezetenen en vertegenwoordigers van corporatie's den nieuwen burgemeester compiimenteeren. Door enkele ingezetenen werd gevlagd. Zooals reeds vroeger gemeld hadden op ver- zoek van den heer Reepmaker van Belle geen feestelijkheden plaats. Het post- en telegraafkantoor te IJzen- dijke is sedert gisteren ook voor den telefoon- dienst opengesteld. Sedert eenige dagen was een Duitscher ge- logeerd bij den veekoopman S. G. te Egmond aan Zee. Hij gal voor een erfenis te moeten innen. Maandag is hij uitgegaan en niet weer- gekeerd. Zijn gastheer miste tweebankjes van 60 gulden, een gouden halsketting en een fiets, zoodat de politie den vriendelijken loge zoekende is. Het nieuwe station te Roosendaal is Maandagmorgen in gebruik genomen. Daar die in gebruikstelling moest plaats hebben zonder onderbreking van den dienst, waren vele maat regelen noodzakelijk. Het nieuwe, luchtige stationsgebouw, met zijne ruime perrons, maakt een vroolijke indruk. Ondanks alle krachtsinspanning van het per soneel ging alles allerminst geregeld. Den ge- heelen dag door vertrokken de treinen met veel vertraging en des avonds was het nog erger De laatste treinen naar Vlissingen kwamen aldaar met 2 uren vertraging aan, een goederen- trein zelfs 6 uren. Dit vond zijn oorzaak in deraillementen en het nog niet regelmatig werken der seinen. W ederom heeft met de Ooster-stoomtram een ernstig ongeluk plaats gehad. De 90- jarige R. te Elst (gem. Rhenen), die door de locomotief werd aangereden, is aan de gevolgen overleden. Waarsehijnlijk heeft de oude man de tram niet hooren aaukomen. Dit is nu binnen een 5tal weken het derde slachtoffer. Het personeel heeft echter geen schuld aan deze ongevallen. Yalsche stuivers Er zijn valsche stuivers te Maastricht in om- loop. Ze zijn van lood, veel lichter dan de echte en ruw afgewerkt. Ze dragen het jaartal 1907. Een heer te Rotterdam, die Zaterdag nabij zijn woning door een motorwagen van een elec- trische tram is aangereden, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. In de beruchte Schapensteeg te's Graven- hage had Zondagavond een vechtpartij plaats tusschen huzaren en burgers. Een dezer laatscen kreeg een sabelhouw over den rechterarm en werd daardoor vrij ernstig gekwetsteen zijner vingers werd bijna afgehouwen. Nadat de politie de vechtenden had gescheiden en de rust weer hersteld was, is de verwonde terug gekomen met een groot stuk hout en heeft daarmee een der huzaren een slag tegen het hoofd toegebracht. Bewusteloos en uit de ooren bloedend zakte de getroffene ineen. Hij werd overgebracht naar het militair hospitaal, waar bleek dat zijn toestand hoogst zorgelijk was. De dader is aan- gehouden. Een merkwaardige kip Bij Th. Klumper3, te Hof-van-Delft, is een kip, die geregeld 's morgens vraagt binnengelaten te worden, dan 2 trappen hoog loopt, om vervolgens in de wieg van het dochtertje des huizes een ei te leggen. Wanneer. zij haar plicht heeft gedaan, komt zij weer naar beneden en vraagt om buiten te worden gelaten. Gedurende 8 weken is zij op die wijze al bezig en ruim 50 eieren zijn al door haar in de wieg gelegd. Een man, die drie jaren in Veenhuizen had doorgebracht en in al die jaren geen druppel sterken drank geproefd had, werd dezer dagen met een uitgaanskas van f 50 ontslagen. Hij begaf zich per spoor naar Renkum, en onthield zich nog gedurende de geheele reis van sterken drank. Maar ten slotte werd hem toch de verzoeking weer te sterk en des avonds werd hij te Arnhem wegens dronkenschap aangehouden, nadat de helft van zijn uitgaanskas reeds verdwenen was. Hij nam zich stellig voor niet weer in zijn oude zonde te vervallen, maarreeds den volgenden avond lag hij weer rijn roes uit te slapen op den weg naar Oosterbeek. Zijn laatste bankbiljet van f 25 was intusschen ook ver dwenen, en de man ging zich nu maar weer zelf aan het //bureau" aanmelden. (N. v. d. D.) Zekere V. te Hoorn heeft Maandagavond zooveel spiritus gedronken dat hij gestorven is. Uit Oss meldt men Dinsdagnacht is op een weideveld onder deze gemeente een beest van de wed. L. door vier mannen geslacht, maar reeds zijn de daders be- kend en aangehouden, dank zij de voortvarend- heid van den rijksveldwachter uit Lithoyen. Studentenjool. 't Is nu, zoo meldt het N. v, d. D., de tijd der inauguratie van nieuwe leden der studenten-disputen te Amsterdam. Buitenaf bemerkt men er niet veel van, maar toch gebeurt er nog al wat. Reeds twee nachten, vertelt het blad verder, gingen verschillende gezelschappen, niettegenstaande het vrij gure weder, een watertochtje maken. Met rjjtuigen, waarin de nieuwelingen geblinddoekt zitten. gingen zij naar een gereedliggend stoombootje, waarmede zij allereerst naar het Tolhuis over het 1.1 voeren. Daar werden in een kelder van het gebouw de geblinddoekte nieuwelingen toegesproken en voorts eenige ceremonien gemaakt. Een der gezelschappen maakte daarna zelfs een grooten watertocht via Purmerend, Alkmaar- dermeer en de Zaan, en op dien tocht werden de rustige bewoners opgeschrikt door een onge- woon lawaai. In het stille Purmerend kwam door het nachtelijk rumoer de veldwachter met een revolver toesnellende jongelui sloegen alien op de vlucht, maar een werd toch inge rekend. De anderen, daarover niet gesticht, gingen alien luid protesteerende mede naar het politie- bureau. Nadat daar hunne namen opgeschreven waren, zetten zij hun watertochtje voort, en 't was al lang dag, toen zij vermoeid en toch in de vroolijkste stemming van hun nachtelijke expeditie in de studiestad aankwamen. De plechtigheid der inauguratie was vol- trokken. Het U. D. schrijft Ons werd een bankbiljet van veertig gulden vertoond, dat wij zeker op het eerste gezicht voor echt zouden hebben aangezien, zoo er ons niet bij was gezegd, dat het valsch was. En zelfs ofschoon wij dit wisten, konden wij nog niet dadelijk de kenmerken der valschheid gewaar worden. Bij vergelijking met een echt biljet echter bleek het volgende De zwarte opdruk, blijkbaar langs photo- grafischen weg gereproduceerd, was op het valsche biljet iets donkerder, iets bruiner, en iets minder scherp; dan op bet echcfe. Duidelijker is het tweede kenteeken de groene oriderdruk is op het valsche biljet onduidelijk. Op het echte biljet staat het wit der ornamentiek duidelijk tegen bet groen op het valsche was van het wit weinig te zien en was de groene fond vrij wazig ineengeloopen. Derde kenmerk het watermerk ontbreekt op het valsche biljet. Yierde en duidelijkste kenmerkde achterzijde van het valsche biljet is groenachtig, die van het echte biljet schoon wit. Het valsche biljet vertoonde de sporen van vermoedelijk reeds vrij lang in omloop te zijn geweesten dit ware geen wonder, want wie niet scherp toekykt neemt zulk een biljet argeloos aan. De heer P. van der Wielen, lector aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, schrijft in het Pharmaceutisch Weekblad z/In Steenwijk en omstreken zijn in de laatste weken verscheidene ernstige vergifligingsgeval- len voorgekomen tengevolge van het gebruik van zoogenaamd steranijs, waarsehijnlijk echter grootendeels uit vruchten van Illicium Religio- sum bestaande. Deze waren gekocht bij een drogist te Steenwijk, die ze van eene Rotter- damsche firma betrokken had. Voor zoover bekend is, zijn alle slachtoffers hersteld, behalve een, die in zijn hevige benauwdheden zijn tong ernstig verwond heeft. De meeste gevallen werden niet als vergif'tiging herkend, zoodat de mogelijkheid van een ongunstigeren afloop niet uitgesloten is. //Zou het geen aanbeveling verdienen, dit gevaarlijke, zoO voelvuldig gebruikt wordende volksmiddel op te nejnen. in de Pharmacopee z/Een monster van het vervalschte steranijs ons uit Meppel gezonden bleek voor ruim een derde uit vergiftigd steranijs te bestaan." Onder de gemeente IJselmuiden, een kwar- tier afstands van Kampen is Zondagmiddag 2 uur op een weiland een Duitsche militaire lucht- ballon neergedaald, zonder eenige ongelukken. Wei kwamen 2 der reizigers, zijnde offieieren, in een sloot terecht en kregen een nat pak, doch de 3e een hoofdingenieur uit Essen was er bijtijds uitgesprongen. Van alle kanten schoten boeren toe om te helpen en met een paar uur tijds was de ballon netjes opgevouwen en met de mand op een boerenwagen geladen, om met de reizigers en een groote massa nieuwsgierigeu naar het station te Kampen te trekken vanwaar ze een uur later weer naar Duitschland terugkeerden. Het luchtschip was Zondagmorgen te Bu- chum opgelaten. Men schrijft uit Balgoy aan de Geld. Maandagmorgen was F. Hamme met zijn zoon bezig plaggen uit een weide te halen. Door een toeval viel een plag op het anders makke paard, het dier ging op hoi en de vader raakte onder paard en kar. De hierdoor bekomen kneuzingen waren van dien aard, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. Geestelijke hulp werd dadelijk ingeroepen, doch eer de pastoor met het H. Oliesel ter plaatse was het ongeval gebeurde op slechts 5 minuten afstand waren de levensgeesten reeds geweken. Langsheen de spoorlijn Brugge—Kortrijk, op 500 meters van de statie van Zedelghem, ligt de kleine pachthoeve, bewoond door de echtgenooten Casier. De man, die weduwnaar geworden was met vier kinderen, was over eenige jaren hertrouwd. Het nieuwe huis- houden was niet gelukkig naar het schijnt was de vrouw zeer jaloersch en voortdurend werd er tusschen de echtgenooten getwist. Over omtrent twee jaar, tijdens een twist, had Oasier gepoogd zijn vrouw den hals af te snijden de geburen waren tusschenbeiden gekomen, zoodat de vrouw er met een diepe snede aan den hals van af kwam. Vrijdagmorgen ontstond er opnieuw twist, erger dan ooit. Casier nam een hamer, greep zijn vrouw bij de haren en bracht haar met het wapen verscheidene slagen op den schedel toe. Dit vreeselijk tooneel was gebeurd in tegen- woordigheid van het jongste kind, dat om hulp riep, terwijl Casier zijn woning verliet en zich bp den veldwachter ging gevangen geven. Op de kreten van het kind waren de geburen toegesneld het slachtoffer lag met onkennelijk gelaat in een bloedplasde schedel was op verscheidene plaatsen gebroken. Haar toestand liet niet de minste hoop op herstel. Vrijdagnamiddag nog is't parket van Brugge ter plaatse geweest en de plichtige werd tusschen twee gendarmen naar de plaats van het drama geleid, en er in tegenwoordigheid gebracht van zijn slachtoffer, dat als dood lag en niet kon spreken. Casier zegde, dat hij Vrijdagmorgen bij de stoof zat en in 'n almanak las, toen zijn vrouw, zonder dat er de minste woordenwisseling ge weest was, naar hem toesprong en hem van zijn stoel wierp. Hij sprong terug op en greep den hamer, terwijl de vrouw de koolschop vast hadeen vreeselijk gevecht ontstond en hij en zijn vrouw rolden over den vloer. In een uiterste poging kon Casier zijn vrouw bij het haar grijpen en toen bracht hij haar een twintigtal hamerslagen op den linkerslaap toe. De slagen waren zoo woest toegebracht, dat de hersenen over den vloer spatten. Casier is ingelijks gekwetst, doch niet erg. Hij brengt te zijne verdediging in dat zijn vrouw hem wilde vermoorden. Casier is 61 jaar oudzijn echtgenoote is er 41. 'tis eene struische vrouw, die met buitengewone kracht begaafd wasin al de gevechten tusschen de echtgenooten, moest Casier het onderspit delven. Sinds eenigen tjjd was het huishouden een ware hel geworden en onophoudend werd er getwist en gevochten. Een later bericht meldt, dat vrouw Casier nog Vrijdagavond gestorven is. Staking wegens te hooge loonen. Het bestuur van de Daimeler-fabrieken te Coventry (Engeland) had besloten aan hare arbeiders een aandeel in de winst te geven. De beginselen der Trade-Union scbijnen dat echter niet toe te staan. De werklieden mochten dat geld dus niet aannemen. De fabrikanten lieten door een bank aan elk der werklieden hun aandeel als een persoonlijke gift uitreiken. Velen lieten toen hunne beginselen varen en namen het geld aan. Tot straf werden ze door de Trade-Union uit de vereeniging geworpen. Zij vormden echter spoedig een nieuwe. De getrouw-ge- blevenen staakten. Het bestuur der fabriek ontsloeg hen op hare beurt en nam dadelijk nieuwe werklieden in hun plaats aan. Een inwoner van Cliuge (Belgie) Aloi'se Vaerewijk, die 20 jaar geleden door den krijgs- raad ter dood veroordeeld was, en sedert in de gevangenis heeft gezeten, maar nu door den Minister van .Tustitie in vrijheid is gesteld, is feestelijk ingehaald door de bevolking van dat plaatsje, die altpd in zijn onschuld heeft geloofd. Toesprakeu werden gehouden en verscheidene cadeaux werden hem aangeboden. Zeer treffend was de ontmoeting vau Vaerewijk en zijn oude moeder. Geen gemakkelijk baantje is dat van deur- waarder in het westen van Ierlaud en wanneer deze uitgaat om te dagvaarden, gelijkt het wel een militaire expeditie. Dezer dagen had de deurwaarder in het graafschap Galway ver scheidene dagvaardingen te beteekenen en tot zijn bescherming kreeg hi) 50 gendarmen mee. De gerechtelijke expeditie stiet telkens op een dreigende volksmenigte. Het eerste huis, waar hij zijn moest, was ledig, maar daarvoor hadden zich vrouwen opgesteld met emmers vuil water, die zij dreigden over den deurwaarder te zullen uitgieten, wanneer hij het durfde wagen de dagvaarding aan de deur te spijkeren. De deurwaarder bepaalde er zich daarom toe, aan de deuren van het ledige huis te kloppen. Op zijn verderen tocht raakte hij niet een van zijn dagvaardingen kwijt. De volksmenigte, die hem aliep, lachte spottend, wanneer tot uiteengaan gesommeerd werd. Voor elk huis, waar hij wezen moest, stond een dreigende volksoploop, die hem de uitoefening van zijn plicht on- mogelijk maakte. *S Gravenliage, 6 Nov. Nader kan worden medegedeeld dat het bezoek van den Duitschen Keizer, wegens diens noodzakelijk verblijf te Wight na het bezoek aan het Engelsche Hof, ongeveer 3 weken is uitgesteld geworden. De Keizerin zal wegens ongesteldheid in het Keizerlijk gezin van de reis moeten afzien. Tweede Kamer. Ingekomen is een wetsont- werp voor gedeeltelijke afsluiting der Zuiderzee. Het algemeen debat over de lndische be- grooting liep ook vandaag hoofdzakelijk over de Atjeh-zaak, voor oplossing waarvan de heer Uzerman in overweging gaf, de bevolkings- groepen in bedwang te laten houden door eigen hoofden, bijgestaan door gewapende politie. De Minister van Kolonien verdedigde bet beleid van den Gouverneur-Generaal en van den Gouverneur Van Daalen, er met nadruk tegen op komende dat de heeren Thomson en De Stuers zich beroepen op anoniem geschrijf over wreedheid. Dit schaadt indirect de Atjeh-zaak een zaak die den Minister meer ter harte gaat,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2