Landbouwbericbten. Gemengde berichtee. P redikbeurten. scheidene stukken ten gehoore kan brengen, zoo ink en zoo juist in de maat als Zondagnamiddag strekt dat tot eer, niet alleen van de leden maar bo venal van haren ijverigen directeur de heer A. Voeten. anneer de mosselzaadbanken zijn afire- loopen, komt er gewoonlijk voor den" kleinen visschersman een trenrige tijd aan. Gelukkig is ei thans een uitvluchtje. Onze mosselvisscher worden nu garnalenvisschers. Van af half September worden die kleine diertjes door hen geleverd, zoowat wekelijks 1200 K.G. Deze vertrekken naar Kleine garnalen ge worden. Parijs. doogen niet verzonden te /n^r?e((',e* Onze vroegere dorpsgenoot, de heer oh. J Cornells, is op verzoek eervol ontheven van de tijdelijke betrekking als hoofd aan de vooibeiei'dende school voor inlandsche artsen te eltevreden en benoemd tot hoofd eener schoo te idatavia. Woensdag 6 Nov. 1907 (Dankdag). Naar aanleiding van een brief. Dezer dagen ontvingen wij van een ons overigens niet bekend landbouiver het volgende episteltje//Mijnbeer Een half uurtje van mij af ligt, als proefyeld, een veldje suikerbieten, dat op een zijner onderdeelen een bemesting met kainiet ontvangen heeft en wel 1200 K.G. per H.A. De gunstige werking dezer meststof is duidelijk te zien. Om die reden ben ik van plan het^ volgende jaar op mijne suikerbieten °°k hmniet aan te wen den. Daarom zou ik U wffiii vragen, hoe die meststof aangewend moet worden en of 1200 K.G. per H.A., dat is ongeveer 535 K.G. per gemet, niet te veel is. En als ik nu kainiet gebruik, kan ik dan met minder Chilisalpeter toe Zit er ook stikstof in Achtend". Enz. VV ij hebben den briefschrijver het vo'gende antwoord gezonden i/Geachte heerHet is ons een genoegen, U omtrent de ons gestelde vragen van antwoord te kunnen dienen. Sta ons toe, met Uwe laatste vraag te beginnen. 111 kainiet is volstrekt geen stikstof aanwezicr. Gij kunt dus, deze meststof aanwendende, vol strekt de chilisalpeter met sparen, al werkt kainiet vaak op de ontwikkeling van het loof der bieten op eene wijze, die aan de werking vaii genoemde snelwerkende stikstofhoudende meststof herinnert. VV at meer is, wij gelooven dat, waar men op bieten kainiet aanwendt, men met voordeel nog wat meer chilisalpeter kan uitstrooien. In kainiet is geen stikstofdocb een andere, voor^ den groei der planten eveneens geheel onmisbare stof aanwezig, n 1. kalidie ook in stalmest (6,3°/00), gier van stalmest (4,5%0), hout asch (610%) voorkomt en oorspronkelijk ook in kleigronden in kleinere of grootere hoe- veelheid aanwezig was. Door de intensieve cultuur, d. w. z. door de groote opbrengsten, waartoe men in de laatste tien- tallen jar. n den grond wist te dwingen, terwijl men hem in hoofdzaak toch slechts bemestte met stikstof- en phosphorzuurhoudende meststoffen kon bet o. i. wel niet anders of de kali begon in vele gronden (ook kleigronden) in te kleine hoeveelheden voor te komen, dan dat de overige meststoffen, chilisalpeter, superphosphaat e. d. nog hunne voile werking konden doen. U zult mij toestemmen, dat dit zoo noodzakelqk worden moest, als ge bedenkt, dat b. v. alleen een oogst m.ingelworlels van 75000 KG. wortels en 16000 K.G. bladeren per H.A. reeds niet minder dan 432 K.G. kali aan den grond ont- trekt, tegen b. v. slecbts 183 K G. stikstof. Waar men nu op genoemd gewas met voordeel 600 a 00 K.G. chilisalpeter per H.A. aanwendt, zou daar een ruitne gift kainiet, b. v. van 1000 1200 K.G. per H.A. geen winst opleve- ren 1\ aar men aldus den grond rpkelijk met kainiet bemest, zoodat de kali weer in voldoende hoeveelheid aanwezig is, daar zullen de overige meststoffen de resultaten geven, waartoe zij in staat zijn en zal zelfs een ver- hoogde gift, b. v. van het door u mede genoemde chilis ilpeter, door de meerdere opbrengst, die ze teweeg brengen kan, nog voordeel opieveren. fen opzichte van suikerbieten en mangelwort.els beeft de aanwending van kainiet dit hijzondere dat men hem gerust ten alien tijde kan uitstrooien. Ware het niet, dat de kali zich slechts moeilijk door den grond verspreid, ('tis er dus anders mede gesteld, dan met de stikstofverbmding, die in chilisalpeter voorkomt) men zou hem zelfs als overbemesting kunnen geven. Wil men er de voile uitwerking van zien, dan is het, het doeltreffendst, hem flink door den grond te werken, wat het best geschieden zal, door de helft der aan te wenden hoeveelheid over de winter voor aan te wenden en na het ploegen de andere helft uit te strooien, om die dan flink in te egg in. Zooals we reeds zeiden, mag de aan te wen den hoeveelheid 1000—1200 K.G. per H.A. be- dragen. Aanvaard, enz. Tot zoo ver ons antwoord. Wellicht kan bet, in ruimer kring verbreid, nog eenig nut stichten, dacbten we en gaven het daarom aan de redactie van dit blad over, met verzoek het te publiceeren, als zij zulks de moeite waard acht. Tot de passagiers, die Vrijdagmorgen te A lissingen met de nachtboot uit Engeland a&n- kwamen, beljoorde ook het veel besproken meisje, Barbera Lepoechin, dat in Londen ver- dwenen was. Onder boede van haar vader ging ze met den sneltrein verder. Naar de M. Ct. meldt, kregen te Nieuwdorp twee broers ruzie over bet werk. De eene broeder sloeg den anderen met een suikerbiet op bet hoofd, waardoor deze bewusteloos werd. Tengevolge daarvan is de geslagene overleden. De j ustitie stelt een onderzoek in. le Znidscharwoude (N.-H.) woedt sedert geruimen tijd een typhus-epidemi, en worden nog steeds n euwe gevallen aangegeven. Otn de ziekte te beteugelen hebben Burg, en Weth. dier gemeente nu den strijd aangebonden tegen het gebnuken van slootwater. door dit straf- baar te stelleu met een hoete van hoogstens J 25 of 6 dagen hechtenis. Reeds is te dezer zake tegen een vrouw proces-verbaal opgemaakt. Verder wordt van gemeentewege kostelooos zuiver drinkwater ter beschikking gesteld. Op het Spui, ter hoogte van de Nieuwe kerk te 's Gravenhage werd Zaterdagmiddag een fietsrijder door een electrische tram over" reden en zeer ernstig aan een der voeten ver- wond. Volgens ooggetuigen keek de persoon naar zijn hond om en zag daardoor de tram niet aankomen. Eiets en berijder lagen ge- deeltelijk onder den motorwagen, welke met behulp van een groot aantal menschen w,erd gelicht. Een gedeelte van den wegruimer het houten hek dat dienen raoet om voorwer- pen van de rails te schuiven moest worden uitg-ezaagd om den fietsrijder uit zijn benarde positie te helpen. Per brandcard werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. - Vrijdag geraakte te Winschoten een vierjarig zoontje van den metselaar H. Bos onder een vrachtwagen. De liersenpan brak, de hersenen lagen bloot. Toestand bedenkelijk. Van het eiland Terscbelling schrijft men aan het N. v. d. D. Honderden vogels worden hier tegenwoordig het slachtoffer van het nieuwe electrische kustlicht opde //Brandaris". Aangetrokken door deverbliu- dende stralen, welke dit bliksemlicht onophou- delijk uitzendt, zwermen tallooze trekvogels onder angstig geschreeuw om de huh verder- felijke lichtbron heen. Kleinere, maardikwijls ook grootere soorten zooals ganzen, rotganzen wulpen, enz. verwonden zich tegen de glazen kap en vallen of op het plat van den toren, of in de nabijheid daarvan op den grond, vanwaar zij doorgaahs helanden in de zakken van verschillende liefhebbers, die halve en soras wel heele nachten aan de vogeljacht opofferen. De voordeeligste vangst is hierbij eehter verzekerd aan den torenwachter, die zonder eenige moeite de geheel verblinde, maar overigens ongekwetste dieren bij groote meiffgte met de rand kan grijpen. In hoever valt dit alles binnen of buiten de wet, die vogels beschermt Aan het politie-bureau in de Meermanstraat te Rotterdam was men dezer dagen vol ont- zetting over een vreeselijke gebeurtenis. Twee jongens kwauaen n.l. vertellen dat aan het Maasstation een woest uitziende kerel een kind bad vertnoord en het lijkje in twee zakken in de Maas had gewoi'pen. Men toog uit tot onderzoek en later kwam het uit, dat de jongens het vreeselijke geval van anderen badden gehoord. De historie stond alleen in verband met bet verdrinken van een hond. Naar de Tel. verneemt is Ente Zwan. die verleden najaar op een avond te Andijk zijn kostbaas met een spade doodsloeg, in de ge- vangeuis overleden. Door de justitie te Arnhem is, onder goedkeuring van den Minister van Justitie, een bedrag vau J 600 uitgeloofd voor dengeen die den voortvlucbtigen directeur der Arnhemsche Bankvereeniging Pliester Co., C. C. Lincker arresteert of door wiens tusscbenkomst de arre- statie volgt. Een oud-Amsterdammer, die thans te New- York woont, kwam dezer dagen in de hoofdstad terug, nadat hij den overtocht had gemaakt met de ^Lusitania de nieuwe boot van de Cunard lijn. Zaterdag 19 October uit New-York ver- trokken, was hij Donderdag 24 October aande Iersche kust. De reis van Sandy Hook naar Daunts Rock werd gemaakt in 4 dagen, 22 uren, dat is 23,61 kno.op per uur als gemiddelde snelheid. De oud-Amsterdammer was over dereis niet entbousiast. y/Het mooie van de zeereis gaat er af," zeide hij. //Men .voelt zich niet meer aan boordvan een schip, maar in een groot hotel. Men wan- delt door corridors, hals en zalen, grooter dan in de meeste hotels, men stijgt en daalt per electrische lift, vijf verdiepingen, zit voor open haarden, waarin houtblokken knetteren, tele- phoneert uit zijn hut met de heele wereld precies als in een groot hotel van den eersten rang. Op dagen met slecht weer, zooals wij ze troffen, merkt men van de zee niets. Alleen wat schommeling en scheepsgeluiden herinneren er aan dat men drijft op den grooten oceaan ■tusschen twee werelddeelen. En aan den anderen kant merkt men van die twee werelddeelen te veel. Het zorgelooze rust-gevende gevoel, dat men vroeger op de zeereizen had, doordien geen bericht van land ons kon bereiken, is nu ook weg door de Marconi- telegrammen." Het is dezer dagen 100 jaar geleden dat het eerste stoomschip de wereld verbaasde. Niet onaardig is het, nog eens na te gaan hoe de snelheid in de jongste 50 jaren geleidelijk ver- meerderde In 1865 maakte de //Persia" een record door den overtocht van Engeland naar de Ver. Staten te doen in 9 dagen, 1 uur, en 45 minuten. In 1866 bracht de //Scottia" bet record op dagen, 2 uur en 48 minuten. In 1869 maakte de //City of Brussels" fle reis in 7 dagen, 22 uur en 3 minuten. Het duurde 11 jaren voor het record onder cle 7 dagen werd gebracht. Dit deed de //Alaska," in 1882, toen zij in 6 dagen, 18 uur en 37 minuten overging. Zeven jaren later, in 1889, bracht de //City of Paris" het record op 5 dagen, 19 uur en 18 minuten. Achttien jaren zijn noodig geweest om van het 5-dagen-record op het 4-da gen-record te komen. (Hbld.) wet. De verzuimen zullen voortaan steeds als onwettig worden gerapporteerd." Van den vader werd daarop het volgende, eenigszins eigenaardige antwoord ontvangen //Mijnheer In antwoord op uw voorgaande Lrjjven moet ik u berichten, dat mij in de eerste plaats van wat de voorgaande malen beeft plaats gehad niets bekend is, maar gister- middag heeft Nelly medicijnen voor mij gehaald, zoodat dat, was ze te laat was. Maar niettegenstaande ik van meening, dat Donderdag-mid- dag geen tijd was van leeren, die onder de Leerplichtwet viel. oindat enkel de meisjes op school moeten komen en de jongens niet, zoo dat dit de weg vanzelf wijst, dat het geen leeren is volgens de Leerplichtwet, maar dat bedoelde middag wordt gebezigd, zooals men dit noemt, voor handenarbeid. Welnu, dan is het geen Leerplichtwet, maar Arbeidswet en is u dan wel bekend, dat arbeid voor kinderen beneden de 12 jaar verboden is? Hetgeen a mij ten laste legt zal dus nog moeten worden uitgemaakt door den kantonrechter. Als u van een andere meening zijt, verzoek ik u beleefd antwoord terug. In een dorp bij Brieg, in Silizie, hadden een herbergier en een vleeschhouwer de wedden- schap aangegaan, wie bet meeste vleesch kon eten. De vleeschhouwer werkte vijf pond gekakt naar binnen, de herbergier twee pond gehakt en een heele'eend. De hollebollegijzen dronken er een kiein vaatje bier bij op. De vleeschhouwer werd er ziek van en bezweek, ondanks alle po- gingen van een dokter om hem in het leven te houden. De rechtbank, van Link had zich met een zonclerlinge zaak bezig te houden. Te Herstal werden juweelen gestolen ten nadeele van mej. R. De bestolene verdacbt een jong meisje uit de bnurt, mej. M. Een onderzoek werd gedaan, doch dit bleef zonder uitslag, wat niet belette dat mej. R. vermoedens bleef koesteren. Mej. M. trouwde en juffr. R. ging naar het stadhuis het toilet der bruid bewonderen, een waarlijk schoon toilet, dat nog verlraaid werd door... de gestolen juweelen. Zij herkende haar eigendom, diende een klacht in eu de schoone bruid werd in voile bruilofsgenot aan- gchouden. Nu heeft de rechtbank haar ten overvloede tot 3 maanden gevangenis veroordeeld. Ernstig ongeluk, Te Hilversum raakten Zaterdagavond, omstreeks 7 uur, 4 menschen onder den trein bij den overweg Liebergerweg, n. 1. zekere vrouw Ver- meulen met lcind, eene'vrouw v. Beusekom en een man. Het kind, eeu 5jarig meisje, was onmiddellijk dood vrouw Vermeulen en de man stierven tijdens het vervoer. De andere vrouw hoopt men in het leven te houden, hoewel haar toestand zorgwekkend is. De doktoren Mein- dersrna, Peters en Hoogerhuizen waren spoedig aan het station, doch konden slechts den dood constateeren. Het ongeluk gebeurde met den trein naar Utrecht. Nader meldt men Het ongeluk gebeurde met den trein, die 6,17 uur naar Utrecht vertrok. De overleden man is eeu kostganger van vrouw Vermeulen. De lijken werden om 9 uur door de politie naar de R. K. ziekenverplegiug vervoerd. De recherche doet onderzoek naar het gebeurde. Het staat vast, dat de justitie zich met de zaak zal bemoeien, daar vermoedelijk de afsluitboom open is geweest. Toen het ontzettende bericht bekend werd, was de eonsternatie groot. Van het station af en uit de plaats waar de gebeurtenis spoedig was bekend geworden stroomde het naar de plek des onheils. Het punt waar de over- rijding plaats had, ligt enkele minuten van het station verwijderd naar de richting Bussum. De binneukomende treinen, nemen even te voren een bocht, zoodat ze voor lieden. die de overweg passeeren, niet op grooten afstand zichtbaar en hoorbaar zijn. Het is vrij zeker dat de-boomen vergeten zijn te sluiten, zoodat den ongelukkigen door den trein, die 5.30 uur van het Centraalstation te Amsterdam via Hil versum naar Utrecht vertrekt, in het donker zijn overvallen. Men herinnert zich hier niet, dat Hilversum ooit door een dergelijk spoorwegongeluk werd getroffen, niettegenstaande bet gevaar der over- wegen vooral dien bij den Laarderweg algemeen wordt erkend. Ilet tunnelvraagstuk dririgt zich thans meer met alle kracht naar voren. Begrijpelijkerwijze is Hilversum vol van deze droeve gebeurtenis. Het dochtertje van den politieagent K., te Amsterdam, blijft op den middag, als op school handwerken gegeven wordt, vrij stelsel- matig thuis. De onderwijzer schrijft daarop den heer K. het volgende briefje //Nelly K. bezoekt bijna nooit Donderdagmiddag (waarop handwerken gegeven wordt) de school. Toch valt die schooltijd evenzeer onder de Leerplicht- j het gemiddelde van Mei (13.4) Yrijdagavond is in een huis bij Stuttgart het lijk van een veertienjarig meisje gevonden. Zij was het slachtoffer geweest van een geweldenaar die haar, na zijn misdrijf gepleegd te hebben, vermoord heefr. De vader bad bet meisje om een boodschap uitgezonden. Te Madrid is Woensdag een diefstal ont- dekt van 265.000 pesetas, ten nadeele der Bank van Spanje. Een persoon, drager van een cheque, geteekend Francisco Anxaldo, gewezen afgevaardigde, had den 26 dezer bet boven- genoemd bedrag ontvangen. De heer Anxaldo kwam Woensdag naar de Bankeen bediende sprak hem terloops van de cheque. De beer Anxaldo was zeer ver- wonderd en verzekerde van niets te weten. Men toonde hem de cheque en hi) bevond dat zijn handteekening nagemaakt was. Men denkt dat de dief, sedert den 26 dezer, den tijd gehad heeft de zee over te steken. Diusdag ging een inwoner van Couckelaere naar gewoonte het middagmaal brengen naar Erancies Oaestecker, 65 jaar, schoeumaker van beroep, die een huisje alleen bewoont op den steenweg van Couckelaere naar Moere. Groot was zijn verwondering de wouing gesloten te vinden. Toen men eindelijk in huis kwam, ontdekte men den ouden man, in een plas bleed uitgestrekt, in de achterkeuken. Het lijk droeg een vreeselijke wonde, die den dood veroor- zaakt had. Oaestecker had den naara eenig geld te be- zitfen, hetgeen in den beginne deed vermoeden dat hij vermoord was. Sommige omstandigheden doen aan den an deren kant veronderstellen dat er eeu onge luk kan in het spel zijn. De justitie onder- zoekt de zaak. -De speelclubs in de badplaatsen inErahk- rijk hebben in het afgeloopen seizoen rninr millioen gulden winst gemaakt, van welke sorn 7.5 ton als belasting aan den staat be- taald moet worden. Te Vichy werd meer dan eeu millioen ge- wonnen, en te Trouville slechts een paar ton minder. De wereldcircus Barnum en Baily is, nadat de laatste firmant overleden was, voor bijna een millioen gulden verkocht aan gebroeders Ringliug, ook Amerikanen. De maand October is dit jaar in vele streken van Europa bijzonder warm geweest. Te Berlijn waar de gemiddelde temperatuur dier maand 9.5 graden 0. is, was sedert de geregelde waarnemingen, die in 1848 begonnen, 12.2 gr. in 1863 tot dusver voor October 't boogst geweest; dit jaar heeft de maand 13.6 als gemiddelde bereikt, nog iets hooger dan JUB Was dit Slervoruide Uerk. Zaamslag. Hoek. Hoek. 9 u., 9 u en 2 en 9 u., Ds, G. van Dis. u., Ds, E. Raams. Gereformeerde Herken. 9 n. en 2 a., Ds P. II. de Jonge. t.»erefornieerde Kemeenfe (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5i nleeskerk. <il«il-fdereforineer(l« gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en u„ Ds. M. Ruben. De heer A. van Os, zendeling onder Israel te Amster- dam, zal Zondag 10 Nov. optreden te Sluiskil, om 9£ nnr; te Ter Neuzen, 's namiddags 2 uur; te Axel, "s avonds 5J uur.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2