A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. A ANBESTEDIN G. f No. 5066. Zaterdag 2 November 1907. 47e Jaargang aanbesteed: Gemengde berichten. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32l/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing delzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. EEBSTB EXj-A-ID. Namens GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND zal op Woensdag 20 No vember £807, des voormiddags te 11 uur, in de Abdij worden het herstellen of vernieuwen van eenige Provinciale water- staatsvierken en wegen met hun onderhoud, gedurende drie jaren, ingaande I Januari 1908, in 21 perceelen. De aanbesteding zal bij enkele inschrijving geschieden overeenkomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburgbij den Hoofdingenieur van den Provincialen Water- staat te Middelburg en bij de Ingenieurs te Zierikzee, Goes en Neuzen. Het is ter Provinciale Griffie verkrijgbaar voor I.— zoolang de voorraad strekt. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot 11 uur voormiddags van den dag der aanbesteding ingeleverd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomenbij den Hoofdingenieur voor alle werken, bij de Ingenieurs voornoemd voor de werken in ieders dienstkring, en verder voor perceel 1 en 2 bij den Opzichter P. J. BOONE, te Zierikzee perceel 3 bij den Opzichter J. DORMAAR, te St. Maartensdijk perceel 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10 bij den Op zichter F. STU RM, te Goes perceel 11 en 12 bij den Opzichter H. VAN GOR3EL J.Jz., te CoHjuspilaat perceel 13, 14, 15 en 16 bij den Opzichter J. MULDER, te Hreskens perceel 17, 18, 19 en 20 bij den Opzichter M. EIJ KE, te Neuzen perceel 21 bij den Opzichter J. J. VAN WEIJNSBERGEN, te Middelburg. Middelburg, 25 October 1907. Gedeputeerde Staten voornoemd, P. J. SIEGERS, Wd.-Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. TER NEUZEN, 1 November 1907. Door de marechaussee uit Oostburg is Woensdag, als verdacht van diefstal van een horloge, aangehouden een landbouwersknecht te St. Kruis. Hij werd gisteren naar Middelburg overgebracht. Door Frausche kloosterbroeders is te Sluis grond aangekocht voor het bouwen van een pensionaat, een instituut voor handels- onderwijs. In den tuin van den heer G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg groeiden dit jaar aan een Y vorm van Oalabassa Nerckmans, peren die te samen 2.1 E.G. wegen. De grootste, 20 cM. in omtrek, weegt 9 ons, de tweede 6 en de derde 5 ons. Volgens het werk over//Onze Peren" van Van Houtte te Gent behoort deze vrucht tot de 2e rangs peren en is de boom op kwee veredeld zeer vruchtbaar. In de week van 23 tot en met 29 October 1907 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typho'idea8 van roodvonk en 4 van diphteritiste weteu van typhus en febris typho'idea, 1 geval te Bruinissevan roodvonk, 1 geval te Groede1 te Kruiningen te Oost- en West Sou burg en 5 te Vlissingen van diphteritis 1 geval te Goes 2 te Kloetinge en 1 te Zierikzee. Koewacht. Toen Woensdag de zoon van den landbouwer E. Verbroecken met een kar pulp naar huis wilde rijden, viel in de Kerne- melkstraat niet ver van zijne woning het paard eensklaps ter aarde. Het dier was onmiddellijk dood, terwijl het voertuig ook eenige schade bekwam. Gelukkig voor den landbouwer was het paard verzekerd bij de onderlinge paarden- verzekering alhier. Clinge, 31 Oct. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad waren aanwezig 10 leden, de voorzitter en de secretaris. Na opening, lezing notulen en ingekomen stukken, was aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school in de Graven- straat. Benoemd werd de heer D. Koppedraaijer, thans tijdelijk onderwijzer te Hellendoorn. Tot onderwijzers bij het herhalingsonderwijs werden benoemd aan de verschillende scbolen, het personeel aan die scholen werkzaam. Verder kwam aan de orde de begrooting voor 1908. Deze werd in deze zitting afgehandeld. Van de verschillende adressen, door gemeenteambte- naren ingezonderi, om verhooging van salaris, had alleen dat der politiemannen eenig succes. De beide veldwachters toch haalden een bankje van f 25 uit den strijd, toegekend als jaar- weddeverhooging. De vergadering droeg een min of meer feestelijk karakter, omdat daarbij voor het eerst in de nieuw aangebouwde raad- zaal gezeteld werd. Moge het den heeren goed gaan in die zaal en mogen zij er veel goeds voor onze gemeente tot stand brengen Men schrijft ons Nu het stalvoederingseizoen is aangebroken en door vele landbouwers, ook uit deze streken, lijnkoeken, lijnmeel en katoenmeel aangekocht worden, vestigen wij er de aandacht op, dat dit uitmuntend krachtvoeder nog steeds het voorwerp blijft van allerlei vervalschingen. Professor Schmoeger te Danzig schreef onlangs ,/Sedert eenige jaren komt veel katoenzaadmeel van slechte kwaliteit in den handel. Het wordt vervaardigd van ongeschild, Egyptisch katoen- zaad, omdat zich aan de schillen hiervan slechts weinig katoenvezels bevinden. Deze schillen hebben niet alleen geen voedingswaarde, maar men vermoedt zelfs, dat ze nadeelig zijn voor de gezondheid". In het laboratorium te Antwerpen waren van de 121 stalen lijnmeel, die onderzocht werden er slechts 25 of I/5 deel zuiver genoeg om als handelswaar op de markt te komen. Het lijn meel was daar meest vervalscht met gemalen kaf en peulen en verder met rijstvoedermeel en katoenmeel. In Gent waren van de 231 stalen 58 vervalscht. Een bestond uit 70 percent rijstafval, 20 percent graanafval en 10 percent lijnzaad. Erger kon het al niet. In Leuven was het al niet veel beter. Wij mogen dus wel zeer voorzichtig zijn met den aankoop van voedermiddelen. Koopt vooral niet zonder controle. Nu al drie jaar geleden lazen we in „De Veldbode" in een najaarsopstel getiteld //Thans nog chilisalpeter onder meer (,Doch van niet minder beteekenis is een ruime doelmatige bemesting. Deze bestaat in het aan brengen van voldoende hoeveelheden kali, phosphorzuur en stikstof. De beide eerste stoffen worden aangebracht voor of bij de grondbewerking. Doch hoe staat het met de stikstof? Be- houdens enkele uitzonderingen wordt de stikstof- mest uitsluitend in het voorjaar aangewend. Wanneer we hier spreken van stikstofmest, dan bedoelen we daarmee het bijna algemeen ge- bruikte chilisalpeter. Ts het juist, het chilisal peter uitsluitend in het voorjaar aan te wenden We meenen van niet. In de eerste plaats hebben de bouwgronden van Nederland voor alles behoefte aan direct opneembare stikstof. In de tweede plaats zal er in de meeste gevallen van datgene wat er in den budem aanwezig was, weinig of niets zijn overgebleven, daar een stikstof bemesting gewoonlijk met zuinige hand wordt aangewend. Onze wintergewassen zullen dan wel voldoende kali en phosphorzuur in den bodem vinden, doch niet genoeg direct opneembare stikstof. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de jonge kiemplantjes zich niet krachtig ontwikkelen en tegen den winter te klein zijn om een goeden stoot te kunnen lijden. Wil de landbouwer daarom nog doen, wat hrj kan, om zijn pleeg- kinderen te sterken tegen den winter, dan geve hij thans nog een matige gift direct opneembare stikstof in den vorm van chilisalpeter. Een hoeveelheid van 75100 Kg. per H.A. is voldoende. Van het groote nut hiervan is men in Duitschland reeds lang overtuigd, terwijl ook op de rijksproefvelden in ons land de groote waarde er van is gebleken." Zoo lazen we voor 3 jaar. Maar toch wij zijn er van overtuigd dat eene najaarsbe- mesting van onze wintergranen met wat chili salpeter nog lang niet algemeen plaats vindt. Hoe dat komt Wij I nog maar al te weinig boeren er de proef mee naraen. Laten ze dit toch eens doen. De kosten van zoo'n proef zijn slechts gering. De moeite is niet groot. Probeer dus eens met b.v. 10 Kg. op 10 are of wilt ge een kleiner proefveld hebben, ook al goed. Neem dan de halve hoeveelheid op 5 are. Doch geef acht op 't verloop en stel aan 't eind 't resultaat vast. Wanneer velen zulks doeD, komen we op grond van veler ervaringen tot eene conclusie, welke ongetwijfeld luiden zaleen beetje stikstofmest in 't najaar maakt de graanplantjes wat sterk voor den winter. Verleden week gaf een Haagsche familie een feestje bij gelegenheid van de intrede der lOOste dienstbode. Het huisgezin bestond ruim 17 jaar. Zondagavond is een 12jarig dochtertje van den landbouwer v. d. K., te Voorthuizen door een kerel gewelddadig aangegrepen en mishandeld. De landbouwer G. Schoo te Velsen is door twee stroopers mishandeld. Zij staken hem een oog uit, het eenige dat nog normaal was. De daders zijn bekend. Men meldt uit Rozendaal Reeds voor eenigen tijd was er bij de rijks- politie aangifte gedaan van het vermissen van verschillende voorwerpen voor de electrische installatie van het nieuwe station, zonder dat men de daders kon vinden. Door een toeval vond de politie echter een spoor en het is haar gelukt de daders, eenige monteurs van de in stallatie, in hechtenis te nemen. Bij een huis- zoeking in hun kosthuizen zijn een groot deel der gestolen voorwerpen gevonden. Twee hunner zijn nog Dinsdag naar het huis van bewaring te Breda gebracht, terwijl er nog drie monteurs medeplichtig aan de diefstallen zijn. Dinsdag is te Hallum een jongetje van H. N. bijna onmiddellijk na het drinken van heete koffie uit een ketel bezweken. Men meldt uit Yarsseveld aan de Zutph. Ct.: Dinsdagnacht is op drie plaatsen ingebroken. De dieven (uit enkele dingen mag men opmaken dat er meer dan een zijn geweest) zijn door openschuiving van een raam bij den winkelier Schmidt binnengekomen en hebben laden enz. doorsnuffeld, zonder even wel veel van waarde te vinden. In de huiskamer hing echter een pak kleeren van den heer S., die vanmorgen op reis zou gaan. Dit pak werd meegenomen en tevens een daarin zittend gouden horloge met ketting. Een portefeuille met geld, die uit den jaszak viel, scliijnt door de dieven niet te zijn opge- merktze lag tenminste vanmorgen naast den stoel. Daarna is een bezoek gebracht aan den winkel van den heer A. J. G. Hesselink. Door het uitsnijden van een ruit in de winkeldeur kon deze geopend worden, zoodat de toegang vrij was. Van de toonbank werd nu de cassa meege nomen (voor een persoon veel te zwaar) en voor de deur op de tram rails neergelegd. Bij den heer Weggelaar werd nit de smederij een voor- hamer //geleenddie als sleutel op de cassa moest dienen. Hiermee werd de achterkant zoodanig bewerkt, dat de laden geopend konden worden en de kas geinspecteerd. Op een bankbiljet van 25 na, dat aan de aandacht schijnt ontsnapt, is de inhoud geheel meegenomen. Het zuiver bedrag is nog niet bekend naar gis bedraagt het ongeveer 300. De vernielde cassa werd op de rails, de voorhamer op de stoep teruggevonden. Van de daders tot nog toe geen spoor. Woensdagnacht, meldt het N. v. d. D., is een zeer brutale inbraak gepleegd'ten kan- tore van de naamlooze vennootschap ,/Steen- kolenhandel voorheen B. Hagendoorn" aan de Van Diemenstraat bij den Westerdoksdijk. Dit kantoor is gevestigd in een groot vierkant gebouw, dat geheel vrij op een open terrein staat in deze afgelegen buurt. Toen Woensdagochtend te zes uur het per soneel op het kantoor kwam, werd dadelijk ontdekt dat er ingebroken was. De groote deur aan de achterzijde van het pakhuis stond open. Zeker met behulp van valsche sleutels waren de dieven binnengekomen. Ze forceer- den blijkbaar de deur van het bediendenkantoor, gingen hier binnen, na eerst zorgvuldig deze deur dicht getrokken te hebben. Tegen het loket spijkerden zij zwart doek, zoodat van buiten niet te zien was, dat er binnen licht bratidde. Door het kantoorvertrek van de bedienden konden de inbrekers de kamer van den directeur bereiken. Ook daarvan hadden zjj spoedig de deur open en eveneens werd hier het loketje van de deur gemaskeerd met doek. De luiken waren voor de ramen, zoodat geen straaltje licht buiten zichtbaar kon worden. De inbrekers zijn daarop aan het werk ge- togen. Zeer zeker zijn hier echte beroeps- inbrekers aan den gang geweest, want uit alles blijkt, dat ze niet overhaast ,/gearbeid" hebben. Verschillende kasten kwamen het eerst aan de beurt. De eerste was een kast, waarin boeken en kleeren hingeu. Hierin werd alles doorsnuffeld, doch niets gevonden, dat de heeren voor hen bestemd achtten. Daarop volgde een tweede kast. De deur werd opengebroken en toen zagen de die ven met van blijdschap glunderende gezichten een groote ijzeren brandkast staan. Alle hens aan het werk. Ze forceerden dekruk, trachtten op alle mogelijke manieren het slot te opeuen, doch het is niet gelukt. De kast bleef dicht. De inbrekers schenen er niet op berekend te zijn deze groote brandkast te z/behandelen". Na al dien arbeid hadden de dieven nog niets. Daar viel hun oog op de lessenaar in een van de hoeken van het vertrek. Dit cylinder- bureau te openen was voor hen kinderwerk. Met een zaag en beitel sneden ze de zooge- naamde cylinder geheel uit. Daarop werd maar uitgepakt. Alle laden werden uit het bureau gehaald, op den grond omgekeerd en door snuffeld. Couverten werden opengescheurd en zorgvul dig werd nagekeken of er ook iets van waarde in zat. Zelfs de monsterzakjes anthraciet wer den opengesneden. 't Was binnen weinige mi- nuten een groote wanorde in het vertrek. Boeken en papieren lagen verspreid over den vloer. De dieven werkten blijkbaar met groote kalmte. Zij staken zoo af en toe een sigaar op, want er lag veel asch op den vloer. Toen de inbrekers in het vertrek van den directeur der vennootschap, na uitgebreide in- spectie niet veel van hunne gading vonden. keerden ze terug naar het kantoor der bedien den. Daar stond een kleinere brandkast, waarin het geld geborgen wordt, dat de karrrjders dagelijks medebrengen. De instrumenten van de dieven bleken ook niet geschikt om dit brandkastje te openen. COIRAST nit bind -verscliijnt noanilag., Wornitdag- en Vrijdagavond, uiigetoBdrril op I'f tlIIt.'1'iibij tie I irnut I r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1