feSegraflschs berichten. aangehoudgn onder verdenking van smokkelarxj. De man, die voorgaf zand op zijn buik te hebben op ad vies van zijn dokter, bleek bij nader on- deizoek daar een zak met suiker te dragen en werd natuurlijk wegens frauduleuzen invoer be- keurd. Haarlem is Zondagavond een elfjarige jongen door een man, die hem een gulden gaf, meegetroond naar een zijlaan op de Kleverlaan en daar bijna geworgd. De dader ontkwam. Tengevolge van een hevigen storm is een gedeelte van Portici door de zee overstroomd 's Gravenliage, 30 Oct. Eerste Kamer. Na bestnjding door de heeren 't Hooft en Van Wassenaer en verdediging door de heeren Hovy en Bevers, en den Minister Rink, is met 24 tegen 14 stemmen aangenomen liet wetsontwerp tot wijziging van art. 28 4o der drankwet, strek^ende om duidelijk te doen uitkomen dat de yergunninghouder zijn reeht kan doen exploiteeren door een zetkastelein, al of niet voor diens eigen rekening. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Gemeenteraad wan Sas aan Gent. Vergadering van 28 Oct. 1907. Tegenwoordig alle leden, behalve de heeren Malotaux en Pauwels. Voorzitter de heer P. Wauters. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezt n en goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken a. Adres van den raad van Hontenisse om adhaesie te verleenen aan een door dien raad verzonden verzoek, tot invoering van den Amsterdamscheu tijd. Besloten wordt geen adhaesie te verleenen, daar wij hier den greenwichtijd hebben. b. Verzoekschrift van het inuziekgezelschap de vereenigde vrienden" om een jaarlijksche subsidie ad f 50. Voortgezette vergadering van Vrijdag 25 Oct. 19 07. (VEEVOLG.) oorzitter de heer Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek, Wieland, Visser, Dees, De Masier, De Jager, Verbrugge, Lensen en Drost. Afwezig de heeren Moggre, De Iioeijer en Scheele. /•RnoK Q-'i afd" 3* art" Kostea der straatverlichting j ouyo,yD^. De heer Verbrugge acht het noodig om in de buurt Drie wegen nog 3 lantaarns bij te plaatsen. Het vorig jaar is er aoor Burg, en Weth. een onderzoek naar de verlichting mgesteld en toen is 1 lantaarn naar hij meent, verplaatst dat is echter niet voldoende. Naai bet hem voorkomt behoorde er 1 lantaarn geplaatst e worden bij Goethals, 1 bij de bocht in de straat en 1 voor de school. Was er daar nog geen straatverlichting, dan zou lnj er met over spreken, maar na er eenmaal verlichting is, kunnen door die meerdere lantaarns de kosten zooveel niet verhoogen. Zooeven bleek dat tbans voor de verlichting te Drtewegen voor een geheel jaar 3 1,50 werd betaald. oorzitterHet beste zal zijn dat Burg, en Weth. er nog eens naar zien. De heer Verbrugge: Ja, maar ik vrees dat het dan weer zoo zal gaan als verleden jaar. De heer Visser vraagt of het niet gewenscht zou zijn,ook eens proeven te nemen met andere lampen, n.l. met gazoline- branders, zooals op Zaamslag en Hoek gebruikt wurden en die goed sclnjnen te voldoen. De heer Verbrugge merkt op dat bij de-school verlichting geheel ontbreekt en die daar ook noodig is, aangezien er ook avoEdschool wordt gehouden. Be Voorzitter: Verlichiing speciaal ten behoeve eener school behoort niet tot de taak van het gemeeutebestuur dat wordt zelts voor de gemeentescholen niet gedaan. Als een lantaarn bij een school staat, zal dat overal zijn in verband met straatverlichting. Wat de verlichting te Driewegen betreft, als er voldoende miudelen waren, zou ik daar nog meer lantaarns willen plaatsen, n.l. 1 in de richting van den Baandijk 2 in de r ting van Ber Neuzen en I in de richting van Axel, aan den proviucialen wegbij donkere avonden kan het daar zeer noodig zijn. 1 en slotie neemt de heer Verbrugge er genaegen mee dat Burg, en Weth. een onderzoek zullen instellen. De heer isser wil nog terugkomen op proefnemingen met gazolmelantaarns hij raadt aan voor Sluiskil eens te probeeren, dat zijn lantaarns die een veel sterker licht geven dan de tegenwoordige petroleumlampen en naar spreker hoorde maabt het in de kosten van het licht geen verschil. De VoorzitterDe lampen zijn duurder, maar tegen- wooidig is er ook wat op gevonden om de gewone lantaarns zoo te veranderen dat ze ook voor die lampen dienst kunnen doen in het rerbruik maakt het voorts weinig verschil. De heer Visser Uit de omstandigheid dat ze te Zaamslag en Hoek die lampen houden, kan worden afgeleid dat ze voldoen; de petroleumlampen zijn slecht en kans om de electnsche verlichting naar Bluiskil te leiden is er niet. De heer MoesVanwege 's rijks waterstaat doen ze het nog altijd met petroleum kunnen wij het dan ook niet doen De heer Visser: Ja, maar die verlichting is ook slecht! De V oorzitter zegt toe dat Burg, en Weth, ook hiernaar een onderzoek zullen instellen. Afd. 5, art. 6. Reinigingsdienst f 1676. De Voorzitter zou dezen post willen verminderen, in ver band met den in te voeren beer-ruimingsdienst. De heer Van den Hoek Waarom Dit bedrag werd vroeger toch ook voor de straatreiniging betaald. De heer Drost: lk geloof dat we zouden kunnen volstaan met deze post te verhoogen met de kosten voor de beerruiming en daartegenover onder de ontvangsten een ontvangpost le stellen. Ik geloof dat het dan ongeveer gelijk is w e 1 k e som we nemen De heer Van den Hoek: Vermeerderd met de elders in de begrooting opgenomen post voor rente en aflossing der ten behoeve der beerruiming aangegane leening. De Voorzitter denkt dat de post voor de straatreiniging wel met J 600 kan verminderd wordende 4 mannen met een opzichter zullen niet' steeds voor de ruiming bezig zijn, maar ook wel aan de straatreiniging kunnen helpen. De heer Van den Hoek is het daarmede niet eens; een paard en voerman alleen kosten reeds f 1000; dan moet men toch ook nog ander personeel hebben. De Voorzitter Dat is minder dan 1000. De heer WielandZe zouden ook wel wat drukker in de straat mogen komen, die dagen zooaJs thans is te weinig. De VoorzitterZe komen elken dag voor de straatreini ging, maar om den anderen dag in eene andere wijk. Als u ze nog meer zou willen hebben, zouden we met het door mij geraamde bedrag wel niet toekomen. Maar als het gaat zooals thans kan het paard dat voor de beerruiming geliuurd wordt, ook wel voor de straatreiniging benut worden. De heer Van den Hoek: Dat zou dan wel een wonder paard moeten zijn, dat den geheelen dag, van 's morgens tot s avonds 6 ure dienst kan doen. De Voorzitter: Maar dat hoeft niet 't zelfde paard te zijn, de verhuurder kan in den namiddag een ander paard sturcn dan in den voormiddag. De heer W ieland is het daarmede eens. De heer De Masier gelooft ook dat, doordat het personeel voor de beerruiming ook aan de straatreiniging zal kunnen helpen, dat die post van 1676 wel kan verlaagd worden. Na nog eenige opmerkingen wordt op voorstel van den Voorzitter besloten den post met 676 te verminderen en deze uit te trekken op 1000. Voor stemmen de heeren De Masier, De Jager, Verbrugge, Lensen, Moes, Wieland en Dees; tegen de heeren Drost Van den Hoek en Visser. Ahiiu stell de Voorzitter voor den post, met inbegrip van de uitgaven voor de beerruiming, ui te trekken op 4000 daarvan moet dan worden afgetrokk^n /6l0, die als rente en aflossing onder hoofdstuk II zijn opgenomen en wordt de post alzoo f 3390. De heer DrostEr wordt dus nu reeds berekend dat de gemeentelijke beerruiming ons een voordeeltje zal bezorgen, door bezuiniging van f 676 op de straatreiniging! Het voorstel van den Voorzitter wordt z. h. s. aangenomen. Hoofdstuk V. Afd 1. Art. 2. Vaste arbeiders. 990. De Voorzitter merkt op dat die post wel aldus kan be* houden worden, daar het loon voor de nog voor de beerruiming aan te stellen arbeiders begrepen is onder den daarvoor ge- raamden post. Afd. 2. Art. 2. Onderhoud van straten, pleinen, enz. f 852 Op voorstel van den Voorzitter wordt deze post met 100 verminderd voor afbreken en horleggen van oude bestrating, waarvoor 300 was geraamd. De Voorzitter stelt ook voor om de posten ad 120 voor het leveren van 2O00 greskeien en 72 voor 4000 waal- klinkers ook de helft af te nemen. De heer Van den Hoek betoogt dat die 2000 greskeien zeker noodig zijn, dat is maar 40 M2 en die zijn voor reparatie zeker noodig. De heer Visser: En die waalklinkers kunnen we ook niet missendaar hebben we een groot deel reeds van noodig in de Lange Kerkstraat. De VoorzitterO, als u over slechte straten spreekt dan kan ik ook op de Dijkstraat wijzen, die ligt nog slechter dan de Lange Kerkstraat. De heer VisserIk heb niet op 't oog verbetering van bestaande bestrating maar op bestrating van het terrein dat we gisteren op verzoek van Van der Peijl teruggenomen hebben. De heer Van den Hoek: Er zou eigenlijk meer noodig zijn dan voorgesteld wordt, maar met het oog op de slechte begrooting heb ik geen vrijheid mejr te vragen. De Voorzitter berust in den post. Art. 4. Onderhoud van havenwerken, f 245. De heer De Jager: Is er al een idee gemaakt ora de haven geheel of gedeeltelijk te dempen De Voorzitter: Als het in het voornemen lag zou er een post voor uitgetrokken zijn. Daarover is door Burg, en Weth. nog niet geconfereerd. De heer Van den Hoek: Wat op de begrooting staat moet toch behouden blijven, want als er tot gedeeltelijke dempiDg wordt overgegaan, vervalt juist het deel waar de basaltmuur staat, die weinig onderhoud vordert; de blijvende beschoeiing eischt juist het meeste onderhoud. De heer Wieland De onderhoudskosten vertegenwoordigen de rente van een kapitaal van J 6i/00. Als we de haven gedeeltelijk dempen verkrijgen we een terrein van ongeveer 1000 jVj2, als we tenminste de werf wat mogen verplaatsen. De heer De Masier: Maar hoe zit het eigenlijk? Reeds herhaaldelijk hoorde ik bij de Commissie van Fabricate spreken over een door den bouwmeester te maken teekening, maar het schijnt dat deze nog geenerlei opdracht daarvoor heeft, al is de zaak ook reeds anderhalf jaar aanhangig. De heer De Jager: Het is lang aanhangig en er zou toch met het gevaar ook rekening dienen gehouden te worden de waterkeeringsmuren zijn wel in orde gebracht, maar de woniDg van Lauret staat er toch nog. Zal die nog een hoogen vloed kunnen doorstaan De Voorzitter: Men moet niet overdrijven dat huis staat er al meer dan 30 jaar en zal nu toch niet ineens zoo slecht geworden zijn. Voorfs zitten we voor het verleggen der werf met de vraag wat Oorlog zal doen. De heer Van den Hoek geeft in overweging om, in af- wachting wat nog gebeuren kan, de geraamde post te behouden, waartoe wordt besloten. Art. 5. Onderhoud van riolen. enz. 866. I)e heer Van den Hoek: Dat kan verminderen. De Voorzitter: Ja, met 200. De heer an den Hoek Ik zou in plaats van f 200 voor J 100 voor 4 syphonbakken willen ramen. De Voorzitter O, dan kan depost met 300 verminderen, want ik wilde schrappen de f 200 voor het schoonmaken van riolen, daar dat nu voor het vervolg zal kunnen geschieuen door de stadsarbeiders. De heer Van den Hoek: Enfin, ik heb er geen bezvt-sar tegen maar ik denk dat de rekening over 1903 ten slotte een groot kwaad slot zal opleverendie posten kunnen nu wel worden verminderd, maar de riolen moeten toch schoon- gemaakt worden, dus daarvoor zullen uitgaven moeten worden gedaan. De heer De Masier gelooft toch ook dat het wel wat minder kan geraamd worden. De heer Van den Hoek: Er zou toch wat voor op de begrooting moeten behouden blijven, want, nog aangenomen dat de werklieden van de beerruiming, waarvoor ook reeds op gerekend is voor de straatreiniging, ook de riolen zouden kunnen schoonmaken, zijn er dan toch nog raaterialen noodig. De Voorzitter beweert dat er toch ook we] degelijk op ge rekend is, om die werklui ook voor het schoonmaken der riolen te gebruiken, wat de heer Van den Hoek betwijfelf; bij meent dat daarvan geene sprake is geweest. Tenslotte wordt met algemeene stemmen goedgevonden den post met f 300 te verminderen. Hoofdstuk VII. Afd. 3. Art. 7. Aanschaffen en onder- houden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften 1875,74. De heer De Jager noemt dat een zware post. De Voorzitter: Het is er in 1906 voor uitgegeven, het is gewoonte, wanneer er geen bijzondere reden zijn om anders te handelen, als ramingspost te nemen de som der laatst vastgestelde rekening. De heer De Jager: Ik heb het eens nagegaan en dan bleek dat over 1904 was uitgegeven 2073,05, dat is toch nog al zwaar. De heer Van den Hoek Dat zal dat jaar zijn dat de parallelklassen zijn ingericht. De Voorzitter En de herhalingsklasse. De heer De Jager: Er zal wel een reden geweest zijn, maar de uitgaaf komt mij geregeld hoog voor. Het beloopt gemiddeld f 1,70 tot f 1,80 per leerling en uit den lijd dat ik 6 jaren penningmeester was der bijzon dere school weet ik dat het maar 36 cent per leerling bedroeg. Nu weet ik wel dat daar niet alle leermidde len van wege de school worden verstrekt, maar het verschilt ook zeer veel. De Voorzitter: Wij moeten volgens de wet, alle leermiddelen verschaffen. De heer Van den Hoek Met de bijzondere school kan geen rekening worden gehouden, want 'oehalve een enkel leesboekje moeten de leerlingen daar zelf alles aanschaffen. De heer De Jager betoogt, dat het verschil toch groot is, maar dat daargelaten, hoe komt het dan dat de uit gaven voor school B weer zooveel hooger zijn als voor de andere openbare scholen De verhouding was de 3 laat3te jaren aldus* 1905. 1906. 1907. 250,24* 934,23* 194,87f 201,92 /0,85 n 4, 0,50 1,25 241,92 /0,80 645,56 2.50 262,85 0,65 198,91 .1,20 296,27 1 1,— 1032,50 4,20 215,54 0,53 153,13 0,90 Waar zit dat groote verschil in? De VoorzitterU weet. dat in 1905 het M. U. L. onderwijs is ingericht, daardoor zullen de uitgaven van school B zoo hoog geloopen zijn daarvoor is veel noodic. De heer De Jager: Zoodat u denkt dat het voor het vervolg minder worden zal De Voorzitter denkt van wel, ofschoon ook in het oog gehouden moet worden dat in de eerste jaren de behoeften der hoogste klassen door meerdere bevolking, zullen toenemen. De heer De Jager: Wordt er ook een inventaris bijgehouden P De Voorzitter kan dat zoo niet direct zeggen hij ge looft wel dat de hoofden dat doen. Zij doen ook de aan vraag van hetgeen ze noodig hebben, en dat wordt publiek besteed. Spreker koopt dat de uitgaaf zal kun nen minaeren, maar geeft in overweging deze thans te laten staan. De heer De Jager neemt daarmede genoegen doch be- veeh aan, in de loekomst er rekening mede te houden dat die uitgaven zoo hoog loopen. Afd. 4. Art. 1. Toelage aan „De Yereenigde Hand- werkslieden" voor het gesen van vakonderwijs, /125. De Voorzitter herinnert aan het adres der vereeniging, waarin wegens meerdere uitgaven f 200 wordt gevraagd, en dat de commissie voor de gemeentebegrooting voor- stelt de post te behouden, daar geen finaneien beschik- baar zijn. De heer Van den Hoek: Als het dan toch werkelijk noodig- is, zou ik i e t s willen doenik stel voor 150 te geven. De Moes: Ik ben tegen verhooging. De heer Wieland Ik ook, straks komen ook de andere. De heer Van den Hoek Als die vereeniging eveneens nuttig is, is er geen bezwaar haar ook wat te geven. Het voorstel van den heer Van den Hoek wordt aan genomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren De Masier, Verbrugge, Lensen, Drost, Van den Hoek en Visser, tegen de heeren De Jager, Moes, Wieland en Dees. Afd. V. Art. 1 Toelage aan het inuziekgezelschap rDe Vereenigde Werklieden" 50. De heer De Jager: Is daarvoor eene nieuwe aanvraag ingekomen. De Voorzitter: Een aanvraag niet, maar met het oog op hetgeen de vereeniging presteert, wat vooral oidangs bieek wordt voorgesteld die toelage te bestendigen. Goedgevonden. De Voorzitter brengt in behandeling het verzoek van het fiestuur der vereeniging tot oprichting en instandhouding eener ambachtsschool te llulst om eene jaarlijksche subsidie van 100. o. m. onder aanvoering dat ook leerlingen van Ter Neuzen daar onderwijs genieten. Spreker meent dat die inrichting in eene groote be- hoefte voorziet en acht het jammer dat we die kier niet hebben. Om echter 100 toe te staan waar men niet ruim in de finaneien zitMisschien zou kunnen volstaan worden met 10 per leerling te geven De heer Van den Hoek stelt voor een som van 50. lie heer Moes meent dat met 25 kan volstaan worden. De heer De MasierIk zou er bij willen bepalen tot wederopzeggens, anders zou ik er mijn stem aan moeten ontkouden, daar men niet vergeten moet dat bier nog altijd een vereeniging bestaat voor de oprich ting eener ambachtsschool. De heer Drost: Is het voor ons een gunst dat daar leerlingen van kier toegelaten worden, of is het voor hen een gunst dat er van bier komen Ik denk dat ze 't wel prettig vinden daterzich leerlingen aanmelden kunnen ze die weigeren De Voorzitter Wanneer er plaatsgebrek is worden in de eerste plaats geweigerd de kinderen uit de ge meenten die geen subsidie verleenen. De heer DrostDan zou ik maar met subsidieeren willen waekten tot het zoover is. De Voorzitter Dan kan het te laat zijn. Het voorstel van den heer Van den Hoek, om tot wederopzeggens f 50 subsidie te verleenen, wordt met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren De Jager, Verbrugge, Lensen, Moes, Van den Hoek Wieland en Visser; tegen de heeren De Masier, Drost en Dees. Hoofdstuk VIII. Afd. 1. Art. 3. Geneesmiddeien De heer De Jager maakt de opmerkiog dat bier 2 apothekers zijn en de levering steeds door 1 apotlieek geschiedt; hij vraagt wat oorzaak is dat de andere nooit in aanmerking komt. De Voorzitter antwoordt dat de levering geschiedt door den heer Waalkes, op wien hst van den apotheker Le Clercq is overgegaan. De apotheker Klaassen heeft er, voor zoover hem bekend nimmer naar gevraagd. Wel heeft hij gehoord dat de andere apotheker bem eene regeling voor levering aan de gemeente, door beiden had voorgesteld, maar dat de heer Klaassen daarop niet was ingegaan. De heer De Jager acht het natuurlijk dat de heer Klaassen niet om de levering zou komen vragen, daar hij reden had om te denken dat hem ook zonder dat die levering zou worden gegnnd. In de vergadering van 27 October van 1898 is, blijkens het verslag der raadszitting in de Ter Neuzenscbe Courant en in het Ter Neuzensch Volksblad toegezegd, dat eene regeling zou worden getroffen om beide apothekers te laten leveren. De heer Klaassen beeft daarvan later nooit meer iets gehoord. De Voorzitter verklaart dat hem daarvan niets bekend was, en meent dat het voor den belanghebbende toch een kleine moeite was geweest om eens te laten blijken dat hij er belang in stelt. Er zal thans naar de rege ling een onderzoek worden gedaan. Art. 5. Subsidie aan de Vereeniging tot Ziekenver- zorging 300. De heer Van den Hoek acht het 't best de regeling van het tarief enz. te laten zooals die is en f 100 meer te geven, dan hoeft de heer Moes bij het Armbestuur de zaak niet aanhangig te maken. De heer Moes meent ook, dat dit ten slotte nog maar het best zal zijn. De beer Wieland: We moeten zorgen dat ze niet aan onze patienten te kort komen, dat mag niet. De heer Drost zou liever maar aan 't eind van 't jaar willen afrekenen over hetgeen ze tekort kwamen. De Voorzitter zou dat een gevaarlijke regeling achten want te kort is rekbaar en we mogen niet te rovaal worden. Met algemeene stemmen wordt besloten de subsidie op /400 vast te stellen, met behoud der tegen woordige voorwaarden. De verdere posten der uitgaven geven tot geen op merkingen aanleiding, waarna deze worden vastgcsteld op een totaal van f 83908,11. Daarna wordt aangevangen met de behandeling der IN KOMSTEK. Hoofdstuk I. Afd. 1. Art. 1. Gedeelte van hel batig slot der rekening over het dienstjaar 1905. f 1600. De heer Drost vraagt of nu tegenover dezen post van ontvangst, ook in de uitgaven een post is uitgetrokken. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Hoofdstuk II. Art. 2. Erfpachten 2287,50. De heer Visser betoogt de wenschelijkheid, om de gelegenheid open te stellen voor het afkoopen der ge meentelijke erfpachten. Hij ziet daarin voordeel voor de gemeente, daar de lielheobers een hoogere koopsom zullen betalen, dan de som waarvan nu rentegetrokken wordt. Hij zou het daarvan komend kapitaal willen beleggen op het Grootboek, om te voorkomen dat het in de gewone uitgaven zou teloor gaan. De heer Van den Hoek: Of gebruiken voor aflossing van schuld. De Voorzitter is ook sterk voor verkoop van erfpaciuen wanneer dat voor een billijken prijs kan gescnieden, en als de opbreugst in kas blijft en rentegevend belegd wordt. De rente kan dan hooger worden als de som die nu aan erfpackt wordt geind. Leeningen aflossen is niet noodig, daar de meeste leeningen zichzelf dekken. Met de annui'teitsleening is daarop ook gerekend en wat is daardoor r.iet tot stand gebracht? De heer Visser: Het bezwaar tegen afkoopbaarstelling is altijd geweest de vrees, dat het geld successievelijk zou uitgegeven worden. Ik veronderstel echter dat het gemeentebestuur daarlegen wel zal waken. De Voorzitter zou het jammer vinden dat die opbreugst in de toekomst verdween hij zou die integendeel willen vermeerderen en meent dat het kapitaal wel zooveel zou bedragen dat de rente tot 3000 liep. De heer Wieland: Dat is te weinig; het zou het dubbele moeten opbrengen. De heer Visser: Er worden nu dikwijls kleinestukjes in erfpacht gegeven, zooals nog gisteren, voor 10 cent per vierkanten meter, dat is dus gekapitaliseerd slechts 2,50, terwijl de betrokkenen daarvoor gaarne 12 tot f 13 zouden willen betalen. Dat kan meer voorkomen. Overigens, zou ik voor geheele perceelen niet de de voile waarde willen berekenen van hetgeen hier voor bouw- grond betaald wordt. De Voorzitter: Keen, want er moet ook rekening mede worden gehouden, dat de gemeente, met vele dier gronden, toen die in erfpacht werden gegeven, geen weg wist; die gronden hadden bitter weinig waarde,'t waren grachter,, slooten, wallen en moerassen, welke door hen die er een woning bouwden in den tegenwoordigen staat zijn gebracht. De gronden zouden dus voor eeu billijken prijs te koop moeten worden gesteld ook zal er onderscheid behooren' te worden gemaakt tusschen den bebouwden grond en de tuinen achter de woningen gelegen, die meestal aan mindere straten uitkomen. De heer Visser: Het Dag. Bestuur of een commissie uit den Raad zou misschien de zaak kunnen voorbe- reiden. De Voorzitter zal dit graag bij het Dag. Bestuur ter sprake brengen. De heer Dees: Als men tot verkoopen overgaatglipt het geld zoo gemakkelijk door de vingers. De heer Visser zou gaarne willen weten of de Raad er mee instemt. De Voorzitter: Dan zou de Raad zich over het prin- cipe moeten uitspreken. De heer Wieland: We zouden er ook leeningen mede kunnen aflossen. De heer Drost: Wat we met het geld zullen doen is een kwestie die nader beslist kan worden vast'slaat, dat het niet voor gewone uitgaven mag gebruikt worden. Met algemeene stemmen wordt in principe besloten de erfpachtsgronden afkoopbaar te stellen. Hoofdstuk 111. Afd. 1 Art. 6. Schoolgelden lager onderwijs 3576,90. In verband met bet totaalcijfer van het gisteren vast gestelde kohier over het 4e kwartaal wordt deze post verhoogd lot f 3800. Onder "art. 7 wordt als opbrengst van het loon voor het ruimen van privaten en tonnen uitgetrokken 1000. Afd. 3. Art. 1. 40 opcenten op de hoofdsom der gmndbelasting op de gebouwde eigendommen f 3058,43. De heer Wieland vraagt of daar niet wat bij zou kunnen hij acht het een bezwaar dat de verhooging maar steeds op den hoofdelijken omslag moet worden gevonden. De Voorzitter antwoordt dat dit niet hooger kan, want het is het toegestaneiraximum dat gebeven mag worden. Afd. 4. Art. 1. Hoofdelijke omslag, f 27000. De heer Van den Hoek: Zouden we daar niet/ 1000 bij moeten doen B-.sloten wordt eerst het totaalcijfer na te gaan. Hoofdstuk IV. Afd. 1. Art. 5. Bijdrage van de ge meente Westdorpe in de kosten van het lager onderwijs 743,98. De heer Drost: Hoe is het nog met de bijdrage over 1906 afgeloopen De Voorzitter: Die is niet betaald, maar dat zal Westdorpe wel doen. De heer Drost acht het een vreemd standpuntom een vordering die achterstallig is en betwist wordt, op de voile 100 percent uit trekken. De Voorzitter herhaald van meening te zijn, dat bet wel in orde zal komen. Onder afdeeling 2, art. 8, wordt opgenomen Opbrengst van verkoohte beer f 3000. Het totaal der inkomsten bedraagt tbans f 83,842,21, zoodat er vo >r de geraamde uitgaven ad f 83,908 11 een te kort is van f 65,90. De heer Van den Hoek merkt op dat er nog wel een 300 meer zou moe:en zijn, aangezien er voor onvoor- ziene uitgaven maar f 34,67 bescnikbaar is. De heer Vis-er zou toch willen beproeveu het ergens anders op te vinden dan door belastingverhooging, de hoofdelijke omslag is al ieder jaar verhoogd. De Voorzitter geeft in overweging nog eens na te gaan of op enkele posten van uitgaaf nog niet wat be- zninigd kan worden en noemt den post ad 136,80 voor den politiewaeht. De heer Van den Hoek meent, dat misschien toch op den post voor de havenwerken wel een J 100 zou kun nen worden geschrapt, doch noemt onmiddellijk daarop den post voor de leermiddelen. Hij stelt voor deze met y 245 te verminderen, dan kunnen de overige posten zoo blijven. Aldus wordt z. h. s. besloten. De begrooting wordt hicrna met algemeene stemmen vastgesteld op een eindcijfer van 83,842,21 met een post" voor onvoorziene uitgaven tot een bedrag van J 213 77. In de vaslstelling der gemeentebegrooting voor 1908 is begrepen de goedkeuring der begrooting van de vol- gende colleges Burgerlijk Armbestuur, op een eindcijfer van f 5468,28J, de subsidie der gemeente is ui;getrokken op f 5350 (het vorig jaar bedroeg die 6000.) Gemeentebrandweer, op een eindcijfer van 660. Gezondheidscommissie, op een eindcijfer van f 2051,01 i de bijdrage der gemeente is berekend op 378,08. Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, kom, op een eindcijfer van 200 en die te Sluiskil op een eindcijfer van 140. Kamer van Koophandel en Fabrieken op een eind cijfer van f 180,50. 'lie heer Drost vraagt nog of geen post raoest worden uitgetrokken voor het bonwen der lokalen voor de parallelklassen en de onderwijzerswoning. De Voorzitter antwoordt ontkennend; dit moet bij suppletoire begrooting geschieden. Naar aanleiding dezer vraag wordt echter besloten, reeds terstond een verzoek te richten tot de regeering, om aan de gemeente voor den scboolbouw eene subsidie te verleenen tot het geheele bedrag der bonwkosten, op grond dat de gemeente bet voor den bouw benoodigde terrein zelf bezit. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2