Gemengde berichten. boven de 6 stuks, f 2, aan Jac. de Meg, koop- man te Zuiddorpe. Voor het vetste stuk hoornvee, een prgs ran f 5, aan Adr. van Hoeve landbouwer. De heeren achter wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel, De handel was levendig. Stoppeldijk, 28 Oct. De talrijke bewoners van den Margretschen dijk de hoofdver- binding tusschen Ter Hole en Rapenburg meenden de verharding van dien weg niet on- gemerkt te moeten laten voorbijgaan, maar een feest hiervoor te organiseeren, dat gistermiddag is gevierd. Ze verklaarden toch zelf op een der talrijke mooie bogen, die waren opgericht van welke blijdschap ook de driekleur getuigde, die van elke woning wapperde. Tegen drie uur werd eene mand duiven los- gelaten en trok de stoet naar het einde van den dijk, waar een schoon versierde estrade was getimmerd en het muziekgezelschap eene uitvoering gaf. De stoet was samengesteld als volgt 1. Bloemenstrooiende maagdekens2. Fan fare //St. Cecilia" 3. Praalwagen voorstellende het bestraten van den weg4. Besturen van Paulnspolder en Stoppeldijkpolder en de feest- commissie gezeten in rijtuigen 5. Handboog maatschappij //Nooit gedacht"6. Doelboog- maatschappij //Willem Tell"7. Duivenmaat- schappn //Ons Genoegen" 8. Maatschappij //De Pierbol" 9. De kroonsters. Door de societeit //Nooit Gedacht" werd eene drukbezochte wildschieting gegeven, terwijl na afloop van den optocht in 't cafe van den heer J. de Waal een feestmaaltijd werd gehouden. Des avonds waren vele woningen netjes ge- illumineerd en werd een mooi vuurwerk af- gestoken. flee schoone weder had heel wat belangstellenden op de been gebracht. Een woord van dank aan de feestcommissie voor de goede regeling van het feest, dat in alle opzichten slaagde, is hier zeker niet mis- plaatst. Ze bestond uit de heeren A. de Maat, voorzitter, F. van Campen, onder-voorzitter, S. de Munck, secretaris, E. B. Modde, penning- meester, F. Schelfout, J. de Waal en J. Fr. van Campen, leden. W estdorpe. In de heden gehouden raads- vergadering waren tegenwoordig de voorzitter met de leden en de secretaris ter uitzondering der heeren Oh. Heyaert en F. Ingels. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde was het volgende Voor kennisgeving werden aangenomen een bericht van Gedep. Staten van goedkeu ring der gemeenterekening over 1906 en een ingekomen missive van den heer districts-commandant der rijksveldwacht te Middelburg dat de aandacht van Z. Exc. den Minister van Justitie op plaatsing van een rijksveldwachter binnen deze gemeente gevestigd blijft. Ook werd besloten aan de Tweede Earner der Staten-Generaal een adres te richten en te verzoeken het ingediende wetsontwerp tot het aanleggen en het in exploitatie brengen van een stoomtram van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Selzaete niet aan te nemen zonder daarin een bepaling op te nemen, waardoor het totstand komen eener verbinding over Westdorpe naar Sas van Gent, zij het niet gelijktijdig, dan toch binnen zeer korten tijd wordt verzekerd. Een ingekomen schrgven van den heer Com- missaris der Koningin aangaande het gevraagdc pontveer nabij Driekwart werd verzonden naar Burgemeester en Wethouders om dienaangaande in eene volgende vergadering nadere gegevens te kunnen verstrekken en voorstellen te doen. De huisjes te Stroodorp C 35 en 40 werden wegens bouwvalligheid onbewoonbaar verklaard. De verordening regelende het herbalings- onderwij3 werd in zooverre gewijzigd dat de datum van aanvang in plaats van op 1 Dec. nu is bepaald op 16 November. De gemeentebegrooting voor 1908 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van 13422,456. De jaarwedde van het hoofd der school werd daarbij met 20 verhoogd. Nog hadden enkele af- en overschrijvingen plaats der begrooting 1907 en werd een sup- pletoir kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld tot een bedrag van 81,66s. Daarna werd de vergadering gesloten. Zuiddorpe. Zondagnamiddag hield de af deeling Axel en omstreken van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap eene vergadering ten huize van den heer D. Moerdijk alhier. Aan de orde was benoeming van twee leden van het Hoofdbestuur en twee leden van de Weerstands- commissie. Met algemeene stemmen werd voor de vacature Groningen—Friesland gekozen de heer J. B. Wolthuis te Groningen en voor de vacature Zuid-Holland de heer J. Laban te 's Gravenhage. Tot leden der weerstandscom- mPsie werden gekozen de heeren F. H. Klenke te Amsterdam en H. Pater te Arnhem. Tenslotte gaf de heer A. Geerards van Koe- wa ht een uitgebreid verslag van zijn bezoek, dat hg met de afgevaardigde van Hulst, Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en Erabbendijke gebracht had bij den heer P. Fruijtier om te spreken over het adres, dat door het Hoofdbestuur ge- zonden is aangaande het wetsvoorstel Rink, de de wgziging der jaarwedden der onderwijzers. Met genoegen constateerde spreker, dat het werken der onderwijzers-corporaties niet nutte- loos geweest is. In het wetsontwerp is toch door den Minister aan een der wenschen van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap tegemoet gekomen namelgk dat ook de hoofden van scholen van kleine gemeenten nu ook een ver- hooging der minimum-jaarwedden mogen tege moet zien waardoor hun aanvangstractement van f 750 op 850 zal gebracht worden. St. Jansteen. Door het rijk zou alhier weer een landbouwwintercursus worden gegeven. De landbouwonderwijzer de heer Fl. Remerij van Koewacht kan echter geen lokaal krijgen zoodat het te vreezen staat dat deze nuttige lessen dan onze landbouwerskinderen zulien onthouden worden. Hulst. Zaterdagnamiddag werd ten huize van den heer J. Brand de feestvergadering ge houden van de onderwijzersvereeniging in het arrondissement Hulst. Een 30tal onderwijzers en onderwijzeressen, alsmede de heer W. Jansen schoolopziener in het district Middelburg waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer K. Collot d'Escury, schoolopziener in het arrondissement Hulst, heette alle leden, doch vooral den heer Dis- trictschoolopziener welkom, alsook den heer C. W. Hoogendoorn, die vanwege de regeering zou spre ken over Indisch onderwgs. Een 3tal nieuwe leden werden aangenomen. Na lezen der notulen bracht de secretaris verslag uit aangaande den staat en de werkzaamheden der vereeniging in het af- geloopen jaar. Daaruit bleek, dat het aantal leden daalde van 49 tot 42. in kas was 87,335. Daarna nam de heer Hoogendoorn het woord om te spreken over Indische toestanden in ver- band met het Lager Onderwgs voor Europeanen en daarmee gelijkgestelden en de betrekking van onderwijzer in N. O. Indie. In eene rede, die D/j uur duurde, zette spreker uiteen hoe het onderwgs in Indie geregeld is, hoe de positie is van den onderwijzer, zijne levenswijze, zijne jaarwedde en pensioen. In het tweede gedeelte besprak de heer H. wat de onderwijzer moet doen, die naar Indie wil, zijne reis, zijn aankomst en zgn verblijf in de tropen. Ten slotte somde hg de voor- en nadeelen op van de betrekking van onderwijzer in N. O. Indie. Een luid applaus en een woord van dank van den voorzitter waren het welverdiende loon voor de heldere en uitgebreide lezing. Bij omvraag vroeg de heer Schuurmans van Stoppeldijk, of gezien de goede toestand der kas, het niet mogelijk zou zijn vanwege de vereeniging een goede globe aan te schaffen, die dan ook op de cursus voor de hoofdacte zou kunnen gebruikt worden. Het bestuur zou de zaak in overweging nemen. Na afloop der vergadering vereenigden de meeste leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Hontenisse. Het St. Elisabethsgesticbt is aanzienlijk vergrootde bijbouw is reeds onder dak en de werkzaamheden vorderen zoo, dat zij binnen een paar weken geeindigd zulien zijn en verscheidene oude mannen en vrouwen er eene kamer kunnen betrekken. Het Kroondomein heeft voor de vergrooting het benoodigde lane in pacht afgestaan. Clinge (Waes). Hetmond-enklauwzeerneemt in de quarantaine-stallen, zooals te verwacbten was nog steeds toe. Reeds zijn een vierta' stallen besmet en was in nog een heden 27 Oct. de toestand twijfelachtig. De oudste landgenoote. Men schrijft aan Het Vad. Donderdag is te Berkel en Rodenrijs bij Rotterdam onze oudste landgenoote, de wed F. Zwarts, in den ouderdom van 104 jaar en ruim 4 maanden overleden. Pieternella Roden- burg, wed. F. Zwarts, werd 11 .luni 1803 te Overschie geboren en kwam als dienstbode te Zoetermeer-Zegwaart, waar zij op 21jarigen leeftijd met F. Zwarts in 't huwelijk trad 63 jaar is zij met hem gehuwd geweest, uit welk huwelijk 8 kinderen geboren zijn, waarvan er thans nog drie leven, nl. een 64jarige dochter, bij wie de 104jarige inwoondeeen 75jarige dochter en, zooals zij zelf zeide, een //jongetje" van 80 jaar. Zij laat 190 klein- en achter kleinkinderen na, die alien in den omtrek wonen. Tot aan het einde was zij buitengewoon kras slechts korten tijd is zij ziek geweest. Een teleurstelling. Bij een fancy fair te Rotterdam voor het gesticht //Welkom" zou een tarbot verloot worden. Jong en oud vergastten zich op het vischje. Later bleek de tarbot een vlieger te zijn, die door den winner weder voor een ander doel is afgestaan. Een geld-paleis. Heden Maandag is de Bijbank van de Nederl. Bank te Rotterdam van de Leuvehaven overgebracht naar het nieuwe gebouw aan de Boompjes, tegenover de ligplaats der Batavierbooten. De bouw van dit geldpaleis heeft 2 jaar ge- duurd. Architecten zgn de heeren A. Salm te Amsterdam en Jan Verheul te Rotterdam aan- nemer de heer J. H. Stelwagen. Het gebouw is op practische moderne wijze ingericht en wordt electrisch verlicht. De geldkluis is bijzon- der secuur gemaakt. Boven de kluis liggen een vloer van 80 c. M. dikte en geweldig sterke stalen balken. Daarenboven staan aan de hoeken van den gang spiegels, waardoor degeen, die bjj de kluis komt, alles ziet wat achter hem en in de zijgangen gebeurt. De kluis is totaal brandvrij en staat vrij in het gebouw. Van uit- of inbreken is volstrekt geen sprake. Er zijn liften voor het transport van geld naar boven en beneden is een smal spoor waarover per wagen het geld wordt vervoerd naar de remise. Bijzonder fraai zijn de verschillende kantoren en ook de hall voor het publiek. Het gebouw grenst aan de achterzijde aan de Reederijkade, waar de remise gelegen is. Het fraaie koper- werk wekt de bewondering van elkeen. Het geheele gebouw wordt centraal verwarmd. Te Volendam is Zaterdagmorgen een 5jarig zoontje van den visscher Z. in een sloot ge- vallen. Het is nog levend opgehaald, doch kort daarop overleden.* Aan den overweg bij de vierde kade te Gouda is Zaterdagmorgen een oude vrouw H., door een trein overreden. Verschrikkelijk ver- minkt werd ze opgenomen en overleed spoedig daarna. Men meldt aan het Vad.: Een 15jarig Duitsch jongmensch, afkomstig uit Huntrop bij Bochum, had het ouderlijk huis verlaten en wilde zeeman worden. Met dit plan voor oogen, trok hij naar Rot terdam, doch werd Vrijdag te Zutphen aange- houden, en daar hg geen papieren bezat en zonder middel van bestaan was, zond men hem terug naar den grenscommissaris te Enschede. Het jongmensch, dat in het bezit was van tentoueergereedschappen en een aantal fleschjes met gekleurde inkten, wist bij het verwisselen van trein te Hengelo den inhoud van een dezer fleschjes leeg te drinken, blijkbaar uit vrees van weer naar zijn //Heimath" terug te moeten keeren. In Enschede werd hem echter een braakmiddel gegeven, dat dusdanig resultaat had, dat de jongen gisterenavond nog naar Duitschland teruggevoerd kon worden. Zaterdagvoormiddag is een vrouw nabij de brug aan de Laan van Meerdervoort te's Graven hage te water geraakt. Pogingen om haar te redden bleven vruchteloos. Na een half uur dreggen werd het lijk van de vrouw die bleek een Indische bediende te zijn opgehaald en door de politie naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Wie heeft een kind verloren Donderdag- middag werd door een agent van politie achter het Rijksmuseum te Amsterdam, een knaapje van ongeveer vier jaren aangetroffen. Onder- vraagd, kon hij naam noch adres opgeven. Het ventje werd aan het posthuis onder het Rijksmuseum gebracht en vandaar uit werd onderzoek naar de ouders gedaan. Doch tever- geefs. Niemand heeft zich om het kind aan- gemeld, zoodat men vermoeden krijgt, dat het kind daar met opzet is neergezet en verlaten. Te Amersfoort moest Vrjjdagavond een nog jonge ongehuwde vrouw, die daar kermis was komen houden en in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde, in het politie-bureau worden geleid en daar in een der cellen worden opgesloten. Haar vijfjarig zoontje weid door de^genten met groote zorg in een der vertrekken voor"nachtverblijvers naar bed gebrachtaf en toe ging er een eens kijken of de jongen wel rustig sliep. Toen er weer een kwam, klaagde de kleine man over dorst. Een flesch melk werd voor hem gehaald. „lk heb liever bier", zeide toen de dreumes, die nu ook vertelde, dat hij dikwijls jenever met water dronk Een telegram meldt, dat de schoener Anna, uit Groningen, op reis van Labrador naar Gibraltar, in de Middellandsche Zee in zir.ken- den toestand door de bemanning verlaten was. Lees: in het midden van den Atlantischen Oceaan. Het stoomschip, dat de bemanning redde, was de Ottoman, uit Liverpool. Te Seattle, aan de N.W. kust van de Vereenigde Staten, zijn vier menschen ziek ge- worden en drie van hen gestorven, men vermoedt aan pest. Londen heeft 28 parken en open plaatsen en om die in de lente aanlokkelijk te maken zijn er voor aangekocht 66,000 hyaemthen, 150,000 tulpen, 133,000 narcissen, 116,000 cro- cussen en 194,000 lelies, sneeuwklokjes enz. De Matin beweert, dat op het kasteel de Lormoy ia de gemeente Grandpont bij Long- jumeau, ten Z. van Parijs, op 16 dezer geboren is een kind van 't manuelijk geslacht, ten stad- huize aangegeven met de namen Philippe, Henii, Francois, Marie Delacroix, zoon van Blanche, Zelia, Josephine Delacroix, oud 24 jaar, ook genaamd baronesse de Vaughan? en Leopold II. Er zijn te Berlijn weer een aantal kerels aangehouden, die handel dreven in blanke slavinnen. Men rekent dat zij elke maand 30 tot 40 slachtoffers maakten. Te Biedenkoff werd er een aangehouden, die zich uitgaf voor graaf Max de Passy van New- York. Hij had zich verloofd met de dochter van een brigadier der politie van Berlijn, en zou met haar naar Londen vertrekken om te trouwen, De brigadier kieeg echter vermoedens en nam inlichtingen. Toen vernam hij dat de man eenvoudig Max Climangk heette en handelaar was in blanke slavinnen. De stad Yarmouth is Donderdag om zoo te zeggen door haringen overstroomd. Men schat dat de visschers er 60 millioen hebben aangebracht. De visschen zijn verkocht tegen 2x/3 shilling de mand van duizend, wat 33 haringen is voor een penning. Het lossen- der visschersbooten heeft heel den nacht geduurd. Honderden karren hebben de ontzaglgke hoeveelheid visch vervoerd. Jonge meisjes hielpen de visschers en lichtten hen met bran- dende fakkels bij. Verscheidene schepen nioesten naar Grimsby worden gezonden. Honderden tonnen, met haringen gevuld, bleven op de kaaien staan. Een firma, die een honderdtal visschersbooten bezat, verklaart dat voor haar deel, deze buitengewone vangst 13.000.000 visschen heeft opgeleverd. Dotterb loemen. ,/Gaat uw gang, mijnheer Mijnheer! Mooie Azalea's mijnheer Goud-azalea's Een koopje, mijnheer Yijftig centen maar, en iets heelemaal nieuws 't Zal een jaar of tien geleden zijn, dat ik, over de bloemmarkt drentelde (wat ik, tusschen twee haakjes gezegd, graag doe aldus aange- sproken werd. Goud-Azalea's Ja, dat was juist iets nieuws voor mij De koopman had gemerkt, dat mijn belang- stelling gewekt was, en met een magistraal handgebaar wees hg mg zijn Goud-azalea's. En daar stond een rij prachtige planten, met glimmende, leerachtige bladeren en schitterend goudglanzende, groote, gele bloemen. //Zoo, zijn dat je Goud-Azalea's Die steek je in Aalsmeer aan den slootkant, heIk kweek ze zelf ook De man was diep beleedigd. Wat of ik dan wel dacht, en hoe of ik ze dan noemde vCaltha palustris, of op zijn Hollandsch Dotter- bloem of Kleine Plomp." De koopman begreep, dat hij moeilijk^ zijn rol kon volbouden, en daarom gooide hij het over een anderen boeg. Op half gedempten toon vervolgde hij //Ja, ziet u, mijnheer, ik merk, dat u er verstand van hebt. Maar vindt u ze niet mooi z/Zeker, maar waarom noem je ze dan Goud- azalea's ,/Och, ziet u, 'k ben in dienst geweest, en daar heb ik menschenkennis opgedaan. Als ik nou zeg, dat die mooie blommen bij ons in 't wild groeien, wil geen mensch er meer voor geven dan een dubbeltje. Nouverkoopik ze glad voor vijftig centen." t Gemeenteraad van Ter Neuzen. Wij alien zijn zoo zeer verblijd We zijn nu van het slijk bevrijd." Vergadering van Vrijdag 25 October 1907. Namiddag vergadering. Geopend te 2,30 uur. Thans is ook de heer Lensen aanwezig. Na heropening der zitting brengt de Voorzitter in behande- ling een verzoek oin een jaarlijksche subsidie van de Neder- landsche vereeniging voor gemeentebelangen. De Voorzitter meent dat eene bijdrage van deze vereeniging, die zich verdienstelijk maakt in het belang der gemeente- admiDistratien, gewenscht is, en stelt voor J 10 te verleenen. De heer Van den Hoek Waar Leiden 50 geeft, knnaen wij wel met J 5 volstaan. Z. h. s. wordt besloten eene jaarlijksche bijdrage van 5 te verleenen. Hoofdstuk IV, afd. 1. Politie. De Voorzitter brengt in behandeling het vroeger aangehouden verzoek van bewoners van de buurt Driewegen en omstreken om aldaar een politieagent te stationeeren. De Voorzitter deelt mede dat om da-raan te voldoen, een aaent meer zou moeten worden aangesteld, wat met salaris, kTeeding en uitrusting een hooge uitgaaf vordert. De heer Van den HoekRuim j 600. De heer Moes meent dat er geen reden is, om daarvoor zoo'n groote uitgaaf te doen. Er kan we eens wat voorvallen maar wat zou een agent daar den geheelen dag moetendoen? Het is maar een half nurtje van de kom, de gemeentepolitie surveilleert daar ook, en de rijkspolitie komt er dikwijls. Hii zou het nogal kras vmden daar een agent to plaatsen. Voor Sluiskil is het wat anders, dat is ver van de kom, en dat is een omvangrijke buurt. De heer Visser vraagt den Voorzitter of hem omsland g- heden bekend zijn die de noodzakeljjkheid aantoonen dat daar een agent wordt geplaatst. 4 t De Voorzitter: In de couranten zijn in den laatsten tijd wel verschillende feiten vermeld, maar daarvan is mij niets bekend, geen enkele klacht is iagekomen en de mspecteur heeft mij niets gerapporteerd. Of bij de n.arechaussee van eenig feit aangifte is gedaan, is mij met bekend. Evenwel is naar aanleiding van die berichten wel order gegeven tot Dai)IkheereVan°denhHoek Zou men denken dat die feiten als waarvan in de couranten-berichten wordt gesproken zich niet zouden voordoen, als daar een agent woondeDie agent kan toch niet overal tegehjk zijn? Zie eens wat er nog gebeurt in een plaats als Amsterdam en daar is nu zoo- VC De^eer6 Verbrugge heeft ook bij ingezetenen van Driewegen geWormeerd, en daarbij heeft hij den indruk gekregen dat het niet noodig is, dat daar een agent wordt geplaatst. Hi) gelooft dat men meer in het bijzonder een politieman heeft eevraagd met het oog op baldadigkeden der kinderen maar de etgendommen worden niet bedreigd, daar hoort men niDeV!heer De Masier vraagt met welk motief het rijk rekening houdt voor het stationeeren van rijks-veldwachters.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2