Gemengde berichten. Landbouwberichten. Men schrijft ons In de laatste jaren wordt door de Belgische bloemisten veel gebruik gemaakt van boschgrond door sommigen ook van heidegrond, dieverkregen wordt door in bosch en heide samen te rakelen den in ontbinding verkeerenden afval van bla- deren, onkruid en andere organische stoffen somtijds vermengd met veel zand en aarde. Wa- genvrachten worden uit onze grensstreken naar Belgie gevoerd. Velen weten natuurlijk weinig of niets van de scheikundige samenstelling van dezen grond. Dezer dagen zijn twee ontle- dingen uitgevoerd van grond uit deze streken afkomstig. Ziebier den uitslag Op 100 deelen drogen grond Eerste. Tweede. Asch12,15 9,26 Organische stoffen 87,85 90,74 In de organische stoffen vond men Harsachtige stoffen 8,05 13,87 Vrije humuszuren 5,16 6,05 Gebonden humuszuren 0,20 Koolzuur1,90 3,54 De asch was samengesteld op 100 deelen uit Kiezelzuur10,55 12,63 Fosforzuur.9,73 8,98 Zwavelzuur10,64 10.63 Chloor0,98 1,66 IJzeroxyde4,40 8,16 Mangaanoxyde4,27 3,69 Kalk22,01 20,60 Magnesia13,15 11,52 Potasch17,18 12,50 Soda 7.30 9,99 In de asch zijn dus bijna al de bestanddeelen eener uitmuntende messtof (stikstof uitgezon- derd). Men vergete echter niet, dat de hoeveel- heid zuivere asch in zulken grond voorhanden zeer geriug is. De bemesting van weilandT* De commissaris van politie te Goes waarschuwt de winkeliers in die en andere gemeenten voor een paar vrouwen of mannen die oude stuivertjes of guldens van Koning Willem II wenschen te wisselen. Gewoonlijk gaat zulks gepaard met diefstal. Als een zeldzaamheid zij gemeld, dat bij de gehouden loting voor de Nationale Militie te Schoten (bij Amsterdam) een der lotelingen op 'n desbetreffende vraag noch naam noch voornaam wist van zijn moeder, de vrouw die hem 19 jaar lang had opgevoedEen der heeren meende, dat 't jongemensch lootte vrij de //dienst" voor hem wel eenig nut kon atgeworpen hebben Tn de Groote Kerk te Nijmegen is Zondag een der kleinen van den negertroep Togo, welke tijdens en na de kermis aldaar voorstellingen heeft gegeven, door Ds. Hoog door den doop ingeschreven bij de Ned. Hervormde Gemeente. De boringen tot het bekomen van drink- water voor het eiland Goedereede en Overflakkee zijn op den geestgrond onder de gemeente Ouddorp weder voortgezet. Stuitte men op 28 M. diepte op een grindbodem, op 32 M. diepte heeft men thans overvloed van water bekomen, zoodat het eiland in zijn geheel uit deze bron van duinwater kan worden voorzien. Uit Oudeubosch meldt men aan de N. R. Ct. Dat men op het platteland nog bijgeloovig is, weet iedereen, maar dat men zelfs in een plaats als Oudeubosch nog aan bijgeloof doet, wisten we niet. Woensdag was het hier loting voor de nationale militie. Eenige lotelingen hadden van iemand lintjes en medaljes gehad, welke zij moesten omhangen of in hun zak steken //dan zouden ze er zeker uitloten." Doch men moest er vast op verlrouwenHet toeval heeft echter ge- wild dat diegenen welke zooiets om hun hals ot in hun zak hadden er ingeloot zijn. Men meldt uit Oldebroek aan Het Vad. Hoe gevaarlijk het is om kinderen op het stuur van een fiets mede te nemen, bleek dezer dagen. De horlogemaker V., alhier, nam op zoo'n manier zijn kind mee naar Heerde. Op den grindweg wilde hij voor een fiets uitwijken maar sliptebeiden rolden van de fiets af met het noodlott-ig gevolg, dat de kleine met het hoofd op den weg kwam te vallen. De te hulp geroepen geneesheer constateerde hersen- schudding. De toestand is beder.kelijk. Een gamma. Toen hij aan haar was voorgesteld, noemde zij hem //mijnheer A." Nadat de kennis was gemaakt heette hij //Willem Bij het engage ment werd 't //W7im" en later //Wimlief'even voor het huwelijk //liefste Willem". In de wittebroodsweken" heette hij //lieveling". Een jaar na het huwelijk noemde ze hem vzeg is" en als ze over hem sprak //die man van my". Maar bedenkelijk werd 't toen zij hem //lieve" ging noemen. r De op de Noordzee aangevaren Vlissingsche loodsschoener No. 13, schipper Sutherland, werd, nadat gebleken was dat gevaar voor zinken bestond, door het aangevaren Engelsche stoom- schip Southwark op sleeptouw genomen. Door een in de nabijheid koersende Belgische loods schoener werd nog hulp geboden en gingen enkele matrozen op den Vlissingschen schoener over, om mede te helpen door pompen den aangevaren schoener voor zinken te behoeden. Nadat de No. 13 door de Southwark tot dicht bij Ostende was gesleept, werd zij door een Belgische staatssleepboot op de haven aldaar gebracht. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van het vinden van een lyk van een man aan den Krommen Zandweg te Rotterdam, welke persoon vermoedelijk vermoord is. Dejustitie, die de zaak ter hand nam, heeft vermoeden op een bekenden Charloischen dief, die thans naar Antwerpen zou zijn gevlucht. De iden- titeit van het slachtoffer heeft men intusschen nog niet kunnen vaststellen. In verband met deze zaak en wegens gemis aan aanwijzingen omtrent den vermoorde is er door dejustitie in Duitsehland en Oostenrijk publiciteit aan- gegeven en door middel van de respectieve con suls is het signalement verspreid. Een groot aantal dorpen in Calabrie is verwoest. Bijna alle kerken, die twee jaar ge leden gespaard bleven, zijn nu vernield. Te Catanzaro kropen de gevangenen, die door den schrik uit hun slaap gewekt werden, tegen de tralies hunner cellen op, om hulp smekend. De soldaten, die de wacht hadden, waren ge vlucht. Een telegram uit Santa Eufemia meldt, dat daar een huis is ingestort, waarbij drie personen onder het puin werden begraven. Men heeft ze echter onder de" puinhoopen kunnen vandaan halen, ze waren niet ernstig gewond. Thans valt er in de heele streek een zware regen. De bewoners, die niet in hunne huizen durven terug keeren zijn thans blootgesteld aan het ruwe weer en kampeeren in het open veld. Uit Catanzaro, Messina en Reggio Cala- bra komen berichten van sterke aardschokken, die Woensdagavond te half tien hebben plaats gehad. Nog altijd is er geen enkele opheldering over de geheimzinnige zaak in den nachttrein ParijsBrussel. De jonge man, dien men aan het portier eerste klas gezien had, is terugge- keerd naar zijn woning, en kon voldoende aanwijzingen geven over zijn verblijf. Men heeft dat spoor dan ook verder laten rusten. De verdwenen reiziger schijnt te Framries in den trein te zijn gestapt. Het hof van den Coroner te Shrewsbury heeft het onderzoek naar den dood van de slachtoffers van het spoorwegongeluk voltooid. De gezworenen waren 't er over eens, dat de rem-inrichting aan trein niet deugde. Te Londen heeft een rechtbank aan de weduwe en kinderen van wijlen Thomas Dryden Davison, gewoond hebbende te Londen en Rotter dam en omgekomen bij het vergaan van de Berlin, ten laste van de reeders een schadever- goeding toegekend van 4500 p. st. Een zekere Charles Langtry woonde in Damaraland in Zuidwest-Afrika en kreeg 'tin zijn hoofd of eigenlijk in zijn hart, om zijn oude moeder eens te gaan opzoeken, die te Philadelphia woont en die hij sinds vijf-en- twintig jaar niet gezien had. Zoo l-eisde hij dan over Rusland naar Philadelphia zonder eenigen tegenspoed en zonder eenig avontuur, tot hij op vijf minuten loopens van zijns moeders huis door een trein aangereden en gedood werd. Te Comen (Comines) speelden twee kinderen Alfons en Jules, 7 en 10 jaar oud, met twee andere jongetjes. Zij waren alleen thuis. Jules nam een geweer van den muur en al spelend schoot hij zijn broeder Alfons in den nek. Het broertje viei badend in zijn bloed neer. De ongelukkige knaap overleed ondanks de beste zorgen. Uit het overstroomde gebied van Frank- l-ijk en Spanje komen weer ernstige berichten. Nog altijd stortregens en dientengevolge nieuwe overstroomingen en verwoestingen aan bruggen, wegen en huizen. De Loire heeft Touraine en het land van St. Etienne onder water gezet. Uit Gard en Herault komen dezelfde berichten, de Garonne en hare zijrivieren zijn ook gewassen. Var, Bretagne enz. deelen in de algemeene ellende. Te Montpeat-sous-Beauzon is een vrouw door een neerstortenden muur geaood, te Cros de Goorand een oude man zwaar ge wond. Te Joyeuse, St. Laurent-les-Bains en Sanilhac zijn huizen ingestort. Ook in Spanje regent het maar door. In Andaluzie is weer watersnood. Volgens bericht uit Malaga, heeft het water uit Guadalraedina en Jecar groote verwoestingen aangericht. De bewoners van de lage si ad moesten 's nachts half gekleed een heenkomen zoeken. Te Cuenea, Velez, Mal-Fuente, Peutii en Chillaron ziet men vele doode dieren op het water drijven, de ge- meenschap met vele plaatsen is verstoord. De Imparcial meldt dat volgens een ambte- lijke opgaaf de jongste overstroomingen alleen in Malaga 200 slachtoffers hebben gemaakt. Uit heel Spanje komen berichten van hoozen, onweders enz. De schade is onberekenbaar. Een wegzinkende stad. Reeds meermalen is uit de geschiedenis der menschheid gebleken, dat een stad nu juist niet op modeler of zand opgetrokken behoeft te zijn, om bij tijden neiging tot algeheele of gedeeltelijke verziuking te toonen, die wel eenigszins doet twijlelen aan het doorzicht en het beleid der bouwmeesters. Nu is 't weer de stad Newcastle, in Nieuw Zuid-Wales, die of waarvan althans een deel, uiterst bedenkelijke neigingen toont om weg te zinken. Over een gebied van vijftien morgan zijn alle gebouwen beschadigd, sommige zeer ernstig en men vreest zelfs, dat de bezoeking zich zal uitbreiden tot de zakenwjjk. De schade wordt nu reeds begroot op bijna een en kwart millioen gulden. Dezer dagen kwam een locomot-ief van den Midland-spoorweg met het lijk van den machinist te Leicester aan. Terwijl hij dienst deed viel hij voorover en hij stierf op zijn post; de stoker bracht de locomotief naar Lei cester. Bij de lijkschouwing bleek, dat de overledene een hartkwaal had, die naar getuige- nis van den dokter, stellig ontdekt zou zijn, als hij in den laatsten tijd onderzocht was. Machinisten behoorden alle twee of drie jaren onderzocht te worden, zeide hij. De Coroner en de voorman der gezworenen maakten een dergelijke opmerking. jEen drama onder den zeespiegel. De diepten van de reede te Cherbourg zijn Maandag het tooneel geweest van een aangrijpend drama. De kapitein van de bark //Euterpe" had om een duiker gevraagd, ten einde zijn bakboord anker los te maken, dat in den ketting van een ducdalf was vastgeraakt, uilgerust met de noodige duikerstoestellen. De duiker Louis Lemiere, trok zijn pak aan, greep het seintouw en begaf zich te water. Hy bediende zich niet, zooals te doen gebruikelijk van een ladder, maar liet zich langs een ket ting afglijden. Daar deze echter schuin omlaag liep, maakte de duiker een draaiende beweging om den ketting heen de caoutchouc buis, die de lucht moet toevoeren en die aan het boveneind van den helm is bevestigd, bai'stte en op het oo<renblik, dat Lemiere op den bodem aankwam trok hij beftig aan het waarschuwingstouw. De mannen in de sloep begrepeu, dat er iets haperde en trokken uit alle macht aan het j hijschtouw, om den duiker weer op te halen maar daar zij grooten weerstand voelden trokken j zij hoe lauger hoe harder tot het touw brak. Een kreet van afgrijzen ontsnapte hun keel. Lemiere was onherroepelijk verloren. De havendirectie zond zoo spoedig mogelijk een anderen duiker,Idie constateerde, datLemiere's I voet onder den bek van het anker beklemd zat. De ongelukkige werd bevrijd en opgehaald, maar de verstikking had haar werk reeds verricht. De doodstrijd van den duiker, die door zijn met lood bezwaarde uitrustingsstukken in de I onmogelijkheid was, iets tot zijn eigen redding I te ondernemen, moet vreeselijk geweest zijn. De overstroomingen in Zuid-Frankrijk hebben te Grabels, nabij Montpellier, een misdaad aan het licht gebracht. Daar werd, al sedert verscheidene v/eken, een 70jarige alleeowonende vrouw vermist, Marie Maurin genaamd. Zij i ging zich meermalen aan drank te buiten en in j haar dronkenschap raaskalde zij dan over een groot vermogen dat zij bezat. Op zekeren f morgen zag men dat de deur van haar huisje was opengebroken. Binnen vond men alles overhoop maar de bewoonster zelf was spoorloos j verdwenen. Gedurende eenigeu tijd werd naar haar gezocht, doch vruchteloos. Bij de over- strooming liep dezer dagen een welput over en i daaruit kwam het lijk van Marie Maurin boven- j drijven. Het verkeerde in vergevorderden staat van ontbinding, maar toch was nog zeer goed j waarneembaar dat haar hersenpan was verbrij- zeld, zoodat zij het slachtoffer moet geworden j zijn van een moordenaar. Of deze werkelijk in 1 haar huisje geld heeft gevonden kan men niet nagaan, want niemand was met de ware om- standigheden der vrouw bekend. De moorde- I naar zal wel niet te vinden zijn. Het nieuwste op verzekeringsgebied is wel de prentbriefkaart met levensverzekering. In verscheidene steden van Amerika krijgt de i kooper eener prentpriefkaart een verzekerings- i polis van 500 dollar, geldig voor 24 uren en betaalbaar in geval van ongeluk, tijdens het- zelfde tijdverloop, aan den geadresseerde der kaart. Bevroren wild van het vorige jaar Men moet zich weten te behelpen. Onze grootmoeders j en ook nog wel onze moeders zorgden reeds in den zomer er voor, dat er in den komenden - winter aan niets gebrek was. In Amerika neemt i men de zorg voor de toekomst nog veel ernstiger op, daar zorgt men voor lekkerbeetjes een vol jaar vooruit. Bij de opening van het jachtseizoen heeft men onmiddellijk ontdekt, dat het wild dooreengenomen uiterst schaarsch is, zoodat de liefhebbers van een goeden wildsehotel reeds meenden zich ditmaal te zullen moeten beperken of bekrimpen. Geen nood evenwelzorgzame en op zoete winst uitzijnde menschen hebben van de overvloed van 't vorige jaar wat bewaard voor de mogelijke komende magere jaren in 't verschiet. Die slimmerds, die gelijkelijk voor I hun eigen beurs en voor de liefhebberijen van I hun medeburgeren zorg dragen, zijn nu eens gaan zien hoe het door hen in t ijs, in koel-- I kamei's, verstopte zich gehouden heeft. En ze kunnen tevreden zijn in elk opzicht. Zoo vooi- j treffelijk is alles bewaard gebleven, dat het aanbod I aan de overgroote vraag niet kan voldoen. I Reebout van 1906 vooral doet opgeld. Edison's nieuxvste uitvinding. Uit New-York komt het bericht omtrent Edison's nieuwste uitvinding, die de grijze I meester zelf een //waardig besluit van zijn levns- werk" noemt. Als zijn ontdekking levens- vatbaarheid toont te hebben, zal de kwestie I van goedkoope arbeiderswoningen, die thans I de geheele wereld bezighoudt, haar oplossing I vrij wel naderen. Edison toch heeft een verbeterde soort cement uitgevonden, die in ijzeren vormen gegoten wordt en het mogelijk maakt, binnen 24 uur een huis van drie verdiepingen te doen verrijzen, ter zake alg voren, ieder tot eene boete ran 1, subs. 1 dag hecht.C. L. D.A. V., landbouwers; G. B., fabrieksarbeider, alien te Westdorpe, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.A. v. J., schilder te Kloosterzande, ter zake als voren, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.L. M. G., reizigerC. d. B., stokerL. d. S., arbeiderP. M., fotograaf; A. J. 0., spoorwegbediende, alien te Ter Neuzen, ter zake van het rijwielen zonder licht, ieder tot een boete van 1, subs. 1 dag hecht-,; J. v. H., E. U., muzikanten te GentG. A. B., postbode A. d. F., zonder beroep, alien te Sas van Gent, ter zake als voren, ieder tot een boete van f 1, subs. 1 dag hecht.; K. L. d. K., knecht te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. V., koopman te Hoek, ter zake van overtreding Regle- ment op de bescherming van Trekdieren, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; I. G., arbeider te Zaamslag; ter zake van het berijden van een berm, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 week tuchtschoolJ. D.J. A. S.J. d. R.- L. d. V., vrachtrijdersknechten, alien te Zaamslag, ter zake als voren,ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.F. V., houthandelaar te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van het Algemeen Reglement op wegen, kanalen enz., tot een boete van 3, subs. 2 d. hecht; A. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het wateren buiten de bakken, tot een boete van /l, subs. 1 dag hecht.A. J. v. E., koopman te Westdorpe, ter zake van le het rijden met een rijtuig zonder licht en 2e het zich bevinden in kenlijken staat van dronken- schap, tot 2 boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete; M. d. D., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.; --P. v. E., arbeider te Zaamslag, ter zake van loopen over bezaaiden grond, tot eene boete vap 1, subs. 1 dag hecht. 0. d. R., knecht te Zaamslag, ter zake van het niet uitwijken met een wagen voor een rijwiel, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. P. d. J., metselaar te Axel, ter zake van overtreding der Woningwet, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht.; T. L. v. W., koopman; J. d. K„ wagen- maker; F. D., particulier; A. P. D., veeartsknecht, alien te Axel, ter zake van overtreding der Brandweer- verordening, ieder tot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete G. P. V., varensgezel N. H., smid A. N. H., bootwerker, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van /I, subs. 1 dag hecht. A. d. R., landbouwer te Sas van Gent, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. J. v. A., arbeider aldaar, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht.; P. S.werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht A. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap bij tweede herhaling, tweemaal ge- pleegd, tot twee hechtenisstraffen elk van acht dagen G. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij vierde herhaling, tweemaal gepieegd, tot twee hechtenisstraffen, elk van drie weken. Omslnsen van reelitsvervolging L. A. W zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van Leerplicht- wet overtreding. Van weiland, d. w. z. van grasland, waarin het vee graast, dient, in tegenstelling van hooiland de. samen stelling der graszode zoodanig te wezen, dat de klavers overheerschende te zijn. En die samenstelling dient de graszode te blijven behouden. Dewijl nu een stikstofbemesting de ontwikkeling der grassen ten koste der klavers begunstigt, doch de aan- wending van minerale meststoffen het tegengestelde teweegbrengt, zoo is de bier te volgen weg aangewezen Men bemeste slechts zwak met stikstofhoudende mest stoffen, doch geve ruime hoeveelheden minerale mest stoffen, in dit geval pbosphorzuur- en kalihoudende. De stikstof kan men toedienen onder den vorm van compost of gier of, waar men over deze niet in voldoende hoeveelheid te beschikken heeft, door aanwending van een 75 a 100 K. G. Chilisalpeter per H. A op de gebruikelijke wijze aan te wenden. De phosphorzuur- en kalihoudende meststoffen kan men evenals we dit voor hooiland hebben aangeraden, voor wat de eerste betreft, geven als superphosphaat of thomas meel en voor wat de tweede aangaat, verstrekken als kainiet. Het thomasmeel is het best geeigend voor veenachtige, zure gronden op de andere groudsoorten gebruike men liever superphosphaat. Onder onze landbouwers is het algemeen bekend, dat eene bemesting van het weiland met uitsluitend supherphosphaat of thomasmeel de klaver doet toenemen, ten koste der grassen. Op orereenkomstige wijze werkt kai'niet, bij zooverre zelfs, dat de landbouwers der Belgische Kempen, toen ze begonnen deze kalihoudende meststof op hunne weilanden aan te wenden, van meening waren, dat in kainiet klaverzaad aanwezig was. Zoodanig namen, door de werking van genoemde meststof, de klavers in hunne weilanden toe. Daar de uitwerpselen der weidende dieren in de weiden blijven en dus de voedingsstoffen, die daarin aanwezig zijn, toch met den grond gemengd raken, zoo kan ook de bemesting met phosphorzuur en kalihoudende mest stoffen hier minder sterk zijn dan bij hooiland. Daar- om wende men zoowel superphosphaat als thomasmeel in jaarlijksche hoeveelheden aan van 400500 K. G., terwijl men van kainiet, wanneer men daarmede voor het eerst begint, hoeveelheden gebruikt worden van 800900 K. G., om die hoeveelheden op volgendejaren te verminderen tot 500 a 600 K. G. per H.A. Kai'niet en thomasmeel dient men in October of No vein her uit te strooien. Het is dus nog tijd deze aan te schaffeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 6