No. 5063. Ter Feuzensche Courant. Zaterdag 26 October 1907. 47e Jaargang. Buitenland. Bionenland. TWBBDB BLAD. FEUILLETON. EEN DAPPERE ZUSTER. Predikbeurten. Spanje-ftfta^okko-Frankrijk. De Spaansche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft in den Senaat, in antwoord op een vraag verklaard, dat de uitvoering van de akte van Algeeiras voor Spanje eene eeretaak is. Hij verzekerde, dat de leden van het ministerie het altijd volkomen eens geweest zijn met be- trekking tot de Mavokkaansche aangelegenheden. De Minister voegde er aan toe, dat de ten uitvoerlegging der besluiten van de conferentie van Algeeiras aanleiding gegeven had tot eenige wrijving. Die wrijving is nu voorbij en mocht zich in het vervolg weer wrijving voordoen, dan zal ook die spoedig opkouden, want de regeeringen te Parijs en te Madrid zijn bezield met de beste bedoelingen om eensgezind samen te werken. Hij zei verder, dat Frankrijk en Spanje enkel Abd-el-Azis erkennen als lieer van Marokko. Op de aankondiging van Sanchez Roman, dat hij de regeering wilde interpelleeren, gaf de Minister ten antwoord, dat hi] enkel spreken kan over voldongen feiten. Als de internationale politie nog niet is ingericbt, zeide hij, dan is dat te wijten aan de onmogelijkheid, het personeel voor de politie te viuden onder de Marokkanen. Yoorts dat de Spaansche soldaten en de dril- meesters vertrokkcu zijn met de order, de Spanjaarden en de andere vreenn'elingen te verdedigen, en de politie voorloopig in te richten, totdat de politie, zooals de akte van Algeeiras die heeft voprgeschreven, ingericht zal zijn. De afgevaardigde Sanchez Roman was niet te- vreden met de uitlegging des Ministers. Hij dringt er op aan, den Minister te interpelleeren. De Minister aanvaardt het verzoek. De be- raadslaging wordt geschorst. Ook in den Franschen Ministerraad is er over Marokko gesproken. De Minister van Buitenlandsche Zaken deelde mee, dat Frankrijk en Spanje het volkomen eens zijn over het tegengaan van den invoer van oorlogscontrabande in Marokko, en dat de twee landen maatregelen nemen om te verhoeden, dat er cortrabande binnenkomt. SERVIE. De Servische Skoepsjtina is bij koninklijken oekas a/weer verdaagd. Toen de premier derr oekas wilde voorlezen, maakte de oppositie zulk een heidensch kabaal, dat Pasjits zich nauwelijks verstaanbaar kon maken. Men riep//Een aanslag op het parlement Moordenaar Weg met den misdadiger Ten slotte verlieten de Ministers en de voorzitter de zaal, maar de oppositie bleef en ging beraadslagen wat haar te doen stond. De nationalist Dr. Welkowits, hield een rede, waarin hij den koning voor medeplichtig verklaarde aan den aanslag op het parlement, Vervolgens besloten alle groepen der oppositie in een gemeenschappelijke be- tooging tegen de verdaging der Skoepsjtina te piotesteeren. Bij het bezoek en de aankomst van het keizerlijk paar te IJmuiden zullen de ,/Regentes", de //Piet Hein", de //Noord-Brabant" en de n Wie het anders zou wezen herhaalde Collings. Melton dat weet gij ook zeer goed". .//Neen". verzekerde Brandini, ,/ik wist niets van dat alles, ik was in Bremen en meende, dat hij met //de Zwaluw" vertrokken was". //In plants daarvan bleef hij hier en pleegde den moord", viel Collings 'hem in de rede. //Waar is hij nil //Hier in Hamburg", zei Brandini zachtjes en langzaam. z/Hier riep Collings. //Is de moordenaar, de dief hier en heeft de politie hem nog niet gevat Vooruit, je moet mij zeggen, waar hij zich schuil houdt Hij wilde Brandini voortsleuren, maar deze verzette zich. z/Geduld, mijnheer Collings, indien ik Melton veuaden kon zouder zelf het hoofd te wagen, dan had ik het al lang gedaan, want ik haat den kerel als mijne zonden, maar nu gaat het niet, ik moet eerst zelf weg zijn". »En indien ik je niet weg laat gaan "Dan hangt het er vanaf wie de sterkste van ons beiden is", hernam Brandini dreigend, //doch wij willen niet twisten het spijt mij, dat ik mij voor u uitgegeven heb, ik' wil u die plaats ruimen //Beet mij dan de papieren en boeken voor den rechter". //Ja, als ik gek was", lachte Brandini, ,/be- z/Friesland", benevens een aantal torpedobooten tegenwoordig zijn. De datum voor het bezoek van den keizer en de keizerin van Duitschland aandeKonink- lijke Familie te Amsterdam is thans definitief' vastgesteld op 20 November. Het bezoek zal, in strijd met het aanvanke- lijk voornemen, slechts een dag duren. Het keizerlijk jacht zal van IJmuiden naar de stad opstoomen. De plaats waar het in de haven zal aanleggen wordt nog overwogen. \Yaarschijnlijk zal dit zijn aan den kop van de Handelskade. De ontvangst zal dan plaats hebben in het gebouw van den Algemeenen Dienst aldaar. In rijtuigen wordt dan naar het Koninklijk Paleis gereden, waar de stoet tegen elf uur verwacht wordt. Aan het gala-diner ten paleize zullen ver- schillende hooge autoriteiten aanzitten. Des avonds vertrekken de keizerlijke gasten weder waarschijnlijk zullen de Koningin, Prins Hendrik en de Koningin-Moeder daags te voren in Am sterdam aankomen. O a derdomsverzekering De grondslag van de voorgestelde ouderdoms- verzekering is in de art. 1 en 2 van het door de Regeering ingediende wetsontwerp aldus uitgedrukt z/Een ieder, die werkman is, is verplicht zich en zijne weduwe bij de Ouderdomsrentebank het recht op een rente bij ouderdom te ver- zekeren, voor zooverre hij niet in deze wet uitgezonderd of krachtens deze wet van den verzekeringsplicht ontheven is." z/Onder werkman verstaat de wet ieder man of vrouw, die na het bereiken van den leeftijd van 16 jaren t»gen loon van niet meer dan 1000 per jaar, binnen het Rijk werkzaam is in of ten behoeve van een onderneming of inrichting of in een dienstbetrekking, daaronder niet begrepen een militaire". De kleine ondernemer onder 21 jaar, die geen 1000 inkomen heeft, kan zich en zijn weduwe vrijwillig verzekeren. De werklieden worden ingedeeld in 5 loon- klassen, naarmate het jaarlijks loon is onder 240, 240-400, 400—600. 600—800 of f 800 en hooger. Over elke kalenderweek wordt een premie geheven, die voor de ft klassen aldus stijgt 20, 24, 32, 40 en 48 centen. De verzekerde die den leeftijd van 65 jaren bereikt en (fen wachttijd van 1248 premie- weken vervuld heeft, heelt recht op ouder- domsrente. De rente bestaat uit 1° een grondslag, be- rekend door 345maal het gezamenlijk bedrag der betaalde premien te deelen door het aan tal weken dat de verzekering heeft geduurd en 2o een verhooging van 15 pCt. der betaalde premienzij daalt niet onder 104 per jaar. De betaling der premie geschiedt bij werk lieden door den werkgever, die bevoegd is de helft van het loon af te houden. De premie wordt betaald a. voor den verzekeringsplichtigen werk man, niet bevoegd tot het afleggen eener ver- klaring dat hij de verzekering als vervallen beschouwt, die zijn loon, voor zooveel dat in geld bestaat, niet uitsluitend van derden ont- vangt noch bevoegd is het voor het geheel af kennen, mij laten gevangen nemen, neen, zoo meen ik het niet. "Wij zullen onderhandelen". z/Ik met u z/Er blijft u niets anders over, want dan krijgt gij de papieren niet, al moest ik ze verbranden". //YV ij zullen zien. Laat eens uwe voorwaarden hooren". //Gij geeft mij eene fatsoenlijke som". z/Ik viel Collings spottend in, 7/waar zou ik het geld vandaan halen Gij weet toch zelf 't beste, dat mij alles ontstolen is". z/lk weet er niets van, maar 't kan zijn. Doch het is niet erg, geef mij een wissel". z/En wat geeft gij mij daarvoor z/Uwe papieren en een schriftelijk bewijs van mij, dat gij den rechtmatigen eigenaar zijt". z/Waar wilt gij mij dat geven //In het hotel //Baden", waar ik woon. Kom mee daarheen, ik geef het u vandaag nog en morgen vroeg ben ik verdwenen". z/Maar Melton z/Ik wijs u, waar hij woontik geef u ook mijne verklaring, dat hij de moordenaar is, doch gij moet mij beloven hem eerst te doen vatten, wanneer ik ver weg ben". z/En wie staat er voor in, dat ik hem ook vindt //Hij kan niet weg, hij heeft een zieken arm toen hij eene glazen deur indrukte na den moord gepleegd te hebben, kreeg hij er een stukje glas in". z/En indien gij hem waarschuwt z/Dat doe ik niet", verzekerde Brandini, in dien gij mij niet vertrouwt, kunt gij bij mij blijven en mij niet verlaten tot gij mij te te houden van hetgeen hij ten behoeve van zijn werkgever van derden ontvangt door zijn werkgever b. in alle andere gevallen door den verzekerde. De premies worden betaald door het plakken van rentezegels op een rentekaart. Districts- kassen zijn belast met het toezicht op de na- Ieving der wet. Het Rijk is zonder eenig voor- behoud aansprakelijk voor de toegekende rente en uitkeering. Straffen van resp. 3 en 2 per week bedreigen den werkgever en arbeider die de premies niet betalen. TER NEUZEN, 25 October 1907. In de heden voortgezette vergadering van den gemeenteraad kwam o. m. in behandeling de voorziening in het gebrek aan ruimte op de openbare lagere scholen. Ofschoon uit de discussie bleek dat deze zaak rea's in geheime vergadering was besproken, leidde zij tot uitvoerige bespreking. Ten slotte werd aangenomen de volgende, door den heer Drost voorgestelde motie De Raad erkennende de behoefte aan meerdere gelegenheid tot het ontvangen van lager onderwijs, gehoord het advies der commissie, gelet op den financieelen toestand der gemiente, die in alles de grootste zuinigheid gebied, b e s 1 u i t aan school C toe te voegen zes parallel- klassen en een gymnastieklokaal. Verder wenscht hij, dat op de scholen A en C het onderwijs strikt beperkt blijve tot de vakken a-k van art. 2 der wet op het openbaar lager onderwijs, en het meer uitgebreid lager onderwijs alleen worde gegeven aan school B. en verzoekt daarom Burg, en Weth. het noodige te doen tot wijziging der ver- ordening in dien zin. Zaamslag. Beroepen naar kerk B te Har- derwijk de heer H. Mulder, predikant aan kerk B alhier. Zaamslag. Als bijzonderheid kan worden meegedeeld dat op het laud van de weduwe F. Dees (Pauwvliet), door den arbeider Jobs. Rouw een suikerbiet is gerooid die, zonder loof gemeten, eene lengte heeft van 1 M. en 16 c.M. (H'nge (Waes). De quarantaine is door mond- en klauwzeer besmet. In twee stallen is de gevreesde ziekte uitgebroken. Reeds zijn een tiental koeien aangetast van de 100 die zich in het stallencomplex bevinden. Lamswaarde. Dat door den slechten aard- appeloogst vele landbouwers heel wat schade ljjden, kan blijken uit het volgende. Iemand had hier 7 gemeten land gehuurd tegen f 90 het gemet. Hij strooide per gemet 500 K.G. ammoniakrekent men die tegen 7,60 per 100 K.G., dat kostte hem dan 38 per gemet. Per gemet werden gerooid circa 1500 K.G. aardappelen, zoodat deze per 100 K.G. komen te staan op 8,50, ongerekend alle arbeidskosten. Tlissmgen. Hedenmiddag (Vrijdag) kwamen met een extra-trein hier aan de Koningin van Engeland en de koningin van Noorwegen ver- gezeld van den kroonprins van dat rijk. De vorstelijke personen begaven zich na aankomst alhier, verwelkomd door enkele autoriteiten, naar Cuxhaven aan boord ziet. Daar ligt een schip voor Indie zeilree, waar ik mee vertrek". Collings dacht eenige oogenblikken na. Juist omdat het plan van Brandini hem zoo dwaas voorkwam, geloofde hij0 er aan. De grond brandde hem hier onder de voeten, de toekomst van den waren neef had hem met schrik en angst vervuld, hij vreesde gevat te worden als de moordenaar van Straus. Daarom wilde hij weg, zoo snel als mogelijk was; toch trae-htte hij nog een duit aan den handel te verdienen. Bovendien wenschte hij zijn haat aan Meiton te koeien en tevens zijn geweten te verlichten, door den waren erfgenaam in zijne rechten te herstellen. Collings besloot zijn voorstel aan te nemen. Hij beoordeelde Brandini niet heel juist. //Kom maar", zei hij, //ik beloof je te zwijgen, totdat je in voile zee bent, zelfs mijne nicht Elsa zal er niets van hooren". Wat wist Collings van Elsa? Had hij haar reeds gezien en gesproken Had Melton ge- lijk, toen hij zei, dat zij hem liever de hand zou schenken dan aan den valschen Karel. Toen werd hij nijdigeen woedende haat maakte zich van hem meester. Hoe had hij ook maar een oogenblik den berouwvollen zondaar kunnen spelen Sterven moest hij anders was hij reddeloos verloren. z/Laat ons gaan", zei hij met moeite bedaard blijvendezijn stem had een heel anderen klank gekregen. //Wat scheelt u Ge spreekt eensklaps heesch", zei Karel. z/Geen wonder, ik ben doornat, een stevige grog zou ons goed doen. We moeten een om- het aan de zuidelijke ponton gemeerd liggend Kon. jacht //Victoria and Albert," dat Zaterdag- morgen omstreeks 10 uren van hier naar Port Victoria zal vertrekken. Internationale tentoonstelling van vogelteelt. Het reglement-programma dezer belangrijke tentoonstelling welke te Gent zal plaats hebben op 30 November, 1 en 2 December aanstaande zal weldra verschijnen. Nooit heeft de vogel- teeltmaatschappij //het Neerhof" met meer bij- val eene tentoonstelling ingerichtmeer dan 250 eereprijzen, waarvan 75 eollectie-prijzen, o. m. geschonken door den staat, provincie en gemeente, zullen aan de inzenders uitgereikt worden. Ook hebben verschillende bekende lief- hebbers en kweekers van Holland, Duitschland, Frankrijk, Zwitserland, ltalie, enz., hunne mede- werking toegezegd, zoodat men te Gent de beste en zeldzaamste dieren zal kunnen bewonderen. Voor alle inlichtingen en het aanvragen van reglement-programa's, wende men zich tot den algemeenen schrijver der tentoonstelling den heer Ach. Heyndrickx te Gendbrugge-. Zondag 27 October 1007. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 October de volgende vonuissen uitgesproken C. J. v. D., oud 23 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Ch. Chr., oud 30 j., werkman te Hontenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Kantongerechtte Ten Neuzen. weg maken om u het hoi te tooneu, waar de oude woont". z/Waar ik eenmaal geweest ben, kan ik den weg altijd goed terugvinden. Vooruit maar". Zij sfapten korr naast elkander de straat door. De regen had opgehouden, maar de maan deed vergeefsche om door de dikke wol- ken te breken. Collings meende uit eene zij- straat een zwakken kreet te hooren. z/Wat was dat?" vroeg hij. z/Zeker een nachtuil of zoo iets," antwoordde Brandini, terwijl hij zijne scbreden naar de donkere straten der oude stad richtte. Wilde hij hem werkelijk in een hinderlaag lokken Och neen. Collings kende zijn man, en zelfs al dreigde hem een gevaar, kon hij zich dan niet verdedigen, hij was immers ge- wapend WTas hij niet de derde in den bond om den moordenaar te ontdekken en den on- schuldige te verlossen Deze mogelijkheid was er nu, hij mocht Brandini niet uit het oog verliezen. Slechts door bij hem te blijven kon hij het geheim ontsluieren. Vast besloten volgde hij zijn geleider. De zwakke kreet, dien hij gehoord had, was eene waarschuwing geweest van Mina Bouman. Nadat het meisje het logement vde Zeehond" verlaten had, sloeg zij den weg naar Hamburg in. Ze was niet zoover bekend, om den weg naar de markt te vinden en ze waagde het ook niet iemand te vragen. Behoedzaam sloop ze verder in de schaduw der huizeu en luisterde steeds of zij den zwaren stap van den valschen Karel Bretter nog altijd op eenigen afstand achter haar hoorde. (Wordt vervolgd.) i n i n, mu.au Hervormde Herb. Ter Neuzen. 9 u., geen dienst en 2u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., Ds. A. Timmerman, viering van het H. Avondm. Axel. 9 u., en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. J. Schrijver van Neerbosch en 2 u., Ds. Van Dis, H. Doop. Maandagavond 6 u., muzieli- en zanguitvoering door de Weezen van Neerbosch. Hoek. 9 u., Ds. Raams en 2 u., Ds. J. Schrijver van Neerbosch, collecte voor de Weezen. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 n., Ds. De Boer. (■ereformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. r. d. Berg. Zaamslag -II. 9 u. en 2 u., Ds. H Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. Gererormeerde Uemeenie (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5$ u., leeskerk. Oud-Kereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. 9<(,oiiaal Klsenliai'iee-p" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5] u., dhr. J. J. Kense. Zitting van 25 October. 1907. %'eroor<leel<l zijn H. d. R., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpdieren, tot eene boete van 0,50 subsidiair 1 week tuchtschool F. B., knecht te Axel, ter zake van rijwielen zonder licht, tot eene boete van /0,50, subs. 1 week tucht school; J. v. C., landbouwer en S. d. R., zonder beroep aldaar, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. I. S., reiziger aldaar, ter zake als voren tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. C. W., werkman, L. v. H., landbouwer aldaar, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.; J. T., arbeider en J. v. W., werkman, beiden te Hoek,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5