A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor s e ft - a e r e it. Paarden- en Veemarkt. Jaarlijksche Veemarkt No 5063. Gemengde berichten. Zaterdag 26 October 1907. 47e Jaargarig. EEKSTB BLAD aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde Maandag den 28 October 1907, ABONNEMENT: Pei drie maanden binnen ler Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32V, en voor het ovenge Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. AD VERTEN TIEN: "V an 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10 I>ij directe opgaal van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. van 1 November tot en met Si December 1907. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL, maken bekend dat de in die gemeente zal worden gehouden op zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Axel, den 8 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Voorzitter. J* A. VAN VESSEM, Secretaris. TER NEUZEN, 2G October 1907. Op de voordacht ter benoeming van een onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Goes komt als no. 1 voor de heer C. Roldanus te Ter Neuzen. Enkele jaren geleden verscbeen van den heer A. Hollestelle, oud-opzichter van 's Rijks Waterstaat, lid der Staten van Zeeland, enz. een belangriik werk in 4 stnkken over ons oude muntwezen. Thans is van denzelfden schrijver ter perse bij J. M. C. Pot te Tholen, en zal zoo mogelijk nog dit jaar verschijnen, een boekwerk, getiteld De Honte, het eiland Borssele en de Heerlijkheden, Ambachten of Leenen in Zeeland. Dit werk bevat uitvoerige beschouwingen over De Honte, thans Wester-Schelde, geeft een breed geschiedkundig overzieht van het voormalige eiland Borssele en eindigt met eene verhandeling over de Heerlijkheden, Ambachten of Leenen in Zeeland. Is het boek, uit histo- nscli en waterstaatkundig oogpunt beschouwd, voor velen van groot belang, voor bezitters of eigenaars van Ambachten is het een onmisbaar te achten werk, daar het alle beerlijke rechten uitvoerig ontvouwt. Het geschiedkundig gedeelte wordt opgehel- derd met kaarten en platen. In de week van 16 tot en met 22 Oc tober 1907 zijn in Zeeland voorgekomen 5 gevallen van typhus en febris typhoidea5 van roodvonk en 9 van dipktlieritis te weten van typhus en febris typhoidea 1 geval te Maartensdijk, 1 te Poortvliet, 2 te Yerseke, en 1 te Zienkzeevan roodvonk 2 gevallen te Aagtekerke, 1 te Axel en 2 te Vlissingen van diphthentis 1 geval te Clinge2 te Goes, 2 te lverkwerve, 2 te Koudekerke, 1 te Vlissingen en 1 te Zierikzee. Sluiskil. Om hier te wonen tegenwoordig is ver van een Eldorado. Sedert de suiker- campagne begonnen is, is de waterleiding hier jeer zoo bedorven en geeft deze zoo'n verpesten- n stank het niet te verwonderen zal wezen of er ontstaan daardoor ziekten. Het ware e wenschen dat de Gezondheidscommissie zich eze zaak eens aantrok, want op het aanhondend ^'ageu bij bevoegde autoriteiten, zelfs het zenden van een request aan H. M. de Koningin door de gansche bevolking van Sluiskil, om een eind te knjgen aan dien verpestenden stank, is er aan dien onlioudbaren toestand nog niets ver- anderd. V erder zien de communicatie-wegen van bier naar ler Neuzen, Sas van Gent en Axel er treurig uit, vooral die naar Ter Neuzen. Op sommige plaatsen is de straatweg bedekt met een laag vette klei van een voet dik. Wei is waar is er een wegwerker elken dag op dien weg, maar de klei is er en blijft er op en moet er maar afregenen. Waar geen keien liggen, is de weg doorploegd van met water gevulde wielsporen en putten. Van voetpaden is er geen sptake, zoodat de weg noch door wiel- rijders, noch door voetgangers zonder halsbreken- de toeren kan afgelegd worden. Iloewacht. 'tis tegenwoordig buitengewoon stil met den smokkelhandel in vee. Ofschoon de donkere avonden gaan aanbreken bemerkt men nog weinig van het frauduleus overbrengen van mnderen en varkens, dat op andere jaren omtrent dezen tijd zoo druk kon zijn. De reden hiervan is, denken wij, dat de Vlaamsche landbouwers met het oog op het veelvuldig voorkomen van mond- en klauwzeer geen Hollandsch vee durven koopen, dat zonder de minste keuring ingevoerd wordt. Ook door Belgische landbouwkundigen en veeartsen wordt voortdurend gewaarschuwd om, vooral thans, geen gesmokkeld Nederlandsch vee aan te koopen. M estdorpe. Naar we nit goede bron vernemen zal het oude orgel in onze kerk binnen korten tqd plaats moeten maken voor een geheel nieuw en naar de laatste eischen gebouwd pijpor<rel, althans de bouw van het orgel is thans definitief opgedragen aan den heer H. van den Bylaerdt, kei korgelfabrikant te Dordrecht, dus mag worden verwacht dat binnen eenige maanden een nieuw deugdeljjk orgel ons reeds zoo schoon kerkgebouw zal sieren. Het hooreii der dooven. Leest deze belangrijke advertentie welke op de laatste bladzijde van dit nummer voor- komt. Een werkman, die Woensdag te Vlissingen op de werf ,/de Schelde" van een stelling is gevallen, is nog des middags overleden. De heer L. Boerhave Keur te Medemblik, vierde Woensdag zijn 102den geboortedag, nog in het voile bezit zijnde zijner geestvermogens^ Men schrijft uit Winschoten Een hevige onweersbui, vergezeld van bliksem- en dondeislagen, ontlastte zich Woensdagavond over onze stad. Te Zuiderveen werd een schaap in de weide gedood. De man, die in een politiebureau te Amsterdam, waarheen hij wegens dronkenschap was overgebrackt, de overleden echtgenoote van een politieagent beleedigde, is veroordeeld tot 40 boete. Dorps-historie. Men schrijft uit Friesland aan De Ned. In sommige dorpen is het, vooral bij het korten der dagen en het langer worden der nachten de gewoonte onder de jongelieden om, inzonderheid in den nacht van Zondag op Maan dag een en ander uit te halen, wat het daglicht niet altijd verdragen kan. Een stukje als echter dezer dagen in het rustige dorpje Exmorra werd mtgehaald, zal zeker wel tot de uitzon- dermgen behooren. Toen namelijk al de dorpers zaclitkens in Morpheus armen r'ustten, werd de nacbtelijke stilte plotseling verbroken door een statig klokgeklep. Natuurlijk moest er brand zijn, en spoedde al wat kon naar buiten om te zien waar het woedend element zijn offer vioeg. Wat echter bet wonderlijke was, nergens was eenig onraad merkbaar, en het wonderlijksfe van allesdat Piet de klokluider den sleutel van den toren in zijn broekzak had. Spoedig was de weg over het kleine kerkhof afgelegd en de deur geopend, maar wie schetst de verbazing, als men tot de ontdekking komt, dat het klok- ketouw slap neerhangt, terwijl het toch van boven altijd maar door kliiiktffbim, bam, bim, bam." Zouden er dan toch spoken zijn Ten slotte grijpt men moed, en waagt, al is het met kloppend hart, de reis naar omhoog, om daar te ontdekken dat een ander touw aan den klepel bevestigd is en door de galm- gaten naar buiten loopt, om ten slotte in een schuurtje terecht te komen. Nu is het geheim opgelost en de oorzaak van bet nachtrumoer ontdekt. Alleen wordt er tot nog toe vergeefs gezocht naar hen die den stouten moed badden voor dit wonderlijk avontuur in dien stillen Octobernacht. Woensdagavond is er nabij Hengelo op den sneltrein die om kwart over vijven van Hengelo naar Almelo vertrekt. in een derde klasse rijtuig een schot gelost, gelukkig zorider iemand te treffen. Men meldt uit den Haag Het politieonderzoek inzake een inbraab, in den nacht van 11 op 12 October gepleegd in de woning in de Franfois-Valentijnstraat, heeft aan het liclit gebracht, dat men hier niet te doen heeft met een inbreker, wiens doel was het plegen van diefstal. Gebleken is toch, dat de jongeman, die dien nacht, toen de bewoners wakker werden, uit het huis vluchtte, een zenuwlijder is, die reeds vroeger in een in- richting is verpleegd geweest. Hij is thans weder in een gestieht voor zenuwlijders opge- nomen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ui«|fe»wnderij op Peealdagen. bij de Firma P J. VAA OK SiSBE te Xer Aeiixen. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van logement-, koffie-en bierhuishouders en verilere ondernemers ran voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruien GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, 25 October 1907. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Vergadering van DoDderdag 24 October 1907. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, Visser, Wieland, Dees, Moggre, De Masier, De Koeijer, De Jager, Verbrugge, Scheele, Lensen,' Drost en Van den Hoek. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna etelt de Voorzitter aan de orde 1. Benoeming Wethouder wegens bedanken van den heer A. Visser. De Voorzitter deelt mede dat ingrftomen is een schrijven van den heer A. Visser, waarbij deze bericht zijn ontslag te nemen als wethouder. Hij stelt voor over te gaan tot eene nieuwo benoeming. De uitslag der stemming is, dat met 9 stemmen wordt benoemd de heer M. van den Hoek. Op den heer R. Drost zijn 2 stemmen uitgebracbt, terwijl 2 bricfjes in bianco zijn. De heer Van den Hoek verklaart, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, de benoeming aan te nemen. S. Ingekomen stukken. a. Eene beschikking van den Minister van Waterstaat, d.d. 4 Oct. 1907, waarbij Z.Excellemie, naar aanleiding van het verzoek van den Raad, om ten gerieve van het reizend publiek, op den na voltooiing der spoorwegwerken volgens bestek no. 71, dienst 1904 —1907, buiten gebruik te stelien dijk van den spoorweg Gent—Ter Neuzen, tusschen het station Sluiskil en het kanaai GentTer Neuzen, een voet- pad aan te leggen, teneinde eene kortere verbinding te ver- krijgen tnsschen de stations Sluiskil en Sluiskil-brug, te kennen geeft, dat het algemeen belang niet in voldoende mate bij de verlangde kogtere verbinding betrokken is, om deze van Rijkswege tot stand te brengen. De Voorzitter: Zoodat dus de kans om een verkorten weg van Sluiskil naar het station in den Coegorspolder te krijgen van twee kanten is afgewezen, Eerst door de spoorweg- maatschappij en ntt door den Rijkswaterataat, zoodat er niets tinders overblijft dan dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Z. h. s. aldus besloten. in yorige zitting aangehouden adres van I.J. Scheele en A. Wieland, waarin adressanten verzoeken teneinde hunne stoepen voor beioopen te beveiligen, daarop ter wcerszijden van hunne woningeD, aan de Markt hekies te mogen plaatsen. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en We.h ingevolge den aangenomen regel dat stoepen vrij moeten blijven, de vergunning voor het plaatsen dier hekjes hebben geweigerd. De kwestie is echter nader door hen onderzocht, waarom het college nu voorstelt het verzoek af te wijzen, doeh te vergunnen dat op den hoek van de woning vau den heer Scheele, aan de De Jongeslraat, een hekje wordt geplaatst ten genoege van Burg, en Weth. Alsdan zal voor een groot deel aan bet bezwaar van adressanten worden tegemoet gekomen, daar juist langs de opening tusschen den hoek der woning van den beer Scheele en de daar staande paal der electrische verliehting velen, vooral kinderen, hun weg nemen over de stoepen. Wordt die doorgang door een hek afgesloten, dan zal het loopen op de stoepen vanzelf verntinderen. De heer De Masier Is er zoo'n bezwaar om inwilliging van het verzoek toe te staan Mij dunkt van niet. Vddr de stoepen ligt een groot plein en het plaatsen van hekjes op de stoepen kan toch geen belemmeririg van het verkeer veroorzaken. Naar het mij voorkomt zal het plaatsen van een hekje op den hoek, wat Burg, en Weth. wel willen toestaan juist belemmering veroorzaken, daar dit den geregelden doorgang afslnit. De Voorzitter merkt op dat er tnsschen de paal en het huts ongeveer een halven meter ruimteis. Wordt die ruimte afgesloten, dan znllen adressanten gevrijwaard zijn tegen het loopen over hunne stoepen, terwijl die afsluiting zonder be zwaar voor het verkeer kan plaats hebben. De heer De Masier zon daarom het plaatsen van de 3 gevraagde hekjes willen toestaan. De VoorzitterDaar zijn wij tegen wij zouden alleen wiilen toestaan dat het op den hoek, den oorsprong van het euvel, werd geplaatst. De heer Moes meende dat door Burg, en Weth. besloten was voor te slellen bet plaatsen der 3 hekjes toe te staan. Hij is daar in elk geval voor. De Voorzitter: De aanteekeningen zullen bevestigen, dat wij besloten voor te stelien alleen het plaatsen van een hekje op den hoek toe te staan. De heer VisserOns is ook medegedeeld dat de adres santen met die vergunning genoegen zouden nemen. De heer Wieland bevestigt, dat adressanten daarmede tevre- den zouden zijn. Hij stemt toe, dat het lastig is, als de kleine jongens zoo onder de vensters loopen. Spreker zou het plaatsen van een hekje willen toestaan, maar er de voor- waarde aan verbinden dat ze zelf de schade moeten dragen als de hekjes stuk gemaakt worden, en dat de aanvragers nimmer verhaal op anderen zouden mogen maken, als zoo'n hekje b.v. door een boerenwagen werd omver gereden. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente alleen aan- sprakelijk kan worden gesteld voor schade, door of tengevolge van werkzaatnheden door haar gelast, veroorzaakt. Als er echter door anderen schade wordt toegebracht, is dat eene zaak tusschen de eigenaren en die anderen, daarmede heeft de gemeente niets te maken. De heer Wieland zou toch de voorwaarde willen stelien dat ze niemand voor schadevergoeding kuunen achtervolgen. Wil men het echter met toestaan, hem ook al goed, het is nu al zoo lang goed geweest, het kan ook nog wel zoo biijven. De VoorzitterZooals thans, is het niet al lang geweest, want voor de woning van den heer Scheele heeft een heining gestaan die nu weg is, overeenkomstig den aangenomen regel, dat een hekje, dat geheel afgebroken wordt, binnen de kom niet meer mag gezet worden. Een hestaand hekje mag wel gerepareerd niet opnieuw geplaatst worden. De heer Scheele zou er voor zijn dat het plaatsen van hekjes werd toegestaan, want hij zou er ook willen plaatsen. Dit zou ook in het belang van de passeerende menschen zelf zijn, want het gebeurt nog al eens dat personen die bij hem over de stoepen loopen komen te vallen, door het verschil in de hoogte der stoep van hem spreker en die van de predtkan tswoning. De VoorzitterDan hebben die hun verdiende loon, dan moeten ze maar niet over de stoepen loopen. De heer Eensen vraagt of, wanneer hier het plaatsen van hekjes ingewilligd wordt, niet meerdere verzoeken zullen komen. In de Noordstraat wordt algemeen over de stoepen geloopen en hij weet uit ervaring hoeveel hinder dat daar aan de bewoners veroorzaakt. Daar zou het plaatsen van hekjes evenwel zeer hinderlijk zijn. De Voorzitter merkt op dat het in de Noordstraat niet te verwonderen is dat men over de stoepen loopt. Als b. v. de wagen van het spoor passeert kan men er als't ware niet van buiten om op de stoepen uit te wijken. De heer MoesMen kan den toestand in de Noordstraat niet als voorbeeld aanhalen, daar er op de Markt alle ruimte voor de passage is. De heer De Masier zou in het door den heer Lensen aange- voerde een motief vinden om het voorstel van Burg, en Weth af te wijzen. Hij aeht inwilliging van het geheele verzoek niet zoo bezwaarlijk als aaDneming van het voorstel van Burg, en Weth. daar dit de stoepen onbelemmerd wil laten maar juist op den hoek de passage afsluiten, waardoor als het ware een val zon gevormd worden. De Voorzitter meent dat het plaatsen van een hekje op den hoek heelemaal geen bezwaar zal veroorzaken, omdat er ruimte genoeg is. De heer De MasierDaarom ben ik ook van meening dat er geen bezwaar is het geheele verzoek in te willigen. De heer Lensen vraagt of het de bedoeling is een gebogen ijzeren staaf te plaatsen, zooals bij P. van der Bent op den hoek der Noordstraat. De Voorzitter: Het voornemen is een ijzeren hekje te plaatsen, overeenkomstig de ingezonden teekening, loodrecht uit den gevei. Als van de verste strekking wordt allereerst in omvraag gebracht al- of niet inwilliging van het verzoek, om 3 hekjes te mogen plaatsen. Dit wordt toegestaan met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren De Masier, De Koeijer, Verbrugge, Scheele, Drost, Moes, Wieland on Dees; tegen de heeren .Moggre, De Jager, Lensen, Van den Hoek en Visser. Het voorstel van Burg, en Weth. is hierdoor vervallen. De heer Wielar.d geeft thans in overweging de aanvragers te verzoeken dd hekjes met een gebogen ijzer te maken, daar het toch ook niet hunne bedoeling is de hekjes over de geheele breedte der stoep te plaatsen. De Voorzitter merkt op, dat hot verzoek nu is ingewilligd overeenkomstig het verzoek, er kan echter gevraagd worden of ze de hekjes met een boog willen maken. c. Een schrijven van de Gezondheidscommissie te Ter Neuzen, welke naar aanleiding van een bij haar ingekomen klacht over den stinkenden poel of plas te dluiskil, eigendom van de wed. C. Kielman, en het tengevolge daarvan door haar irigesteld onderzoek. aan Burg, en Weth. in overweging geeft den Raad voor te stelien, dat hij zich wendt tot den Minister van Waterstaat, met het verzoek om bij de nitvoering der nieuwe kanaahverken te Sluiskil, bovengetioemde poel of plas met den vrijkomenden grond tot een zeker peil op te hoogen, waarbij de gezondheid der omwonenden zeker zon gehaat zijn en tevens eene gelegenheid tot goede rioleering zal ontstaan. De Voorzitter deelt mede, dat dit schrijven is gesteld in handen van het bestnur van den Coegorspolder, om daarover hare meening te doen kennen. Daarop is d d. 5 Oct. 1.1, van dat Bestunr een schrijven ingekomen, waarin dit bericht zich te kunnen vercenigen met het voorstel vervat in het schrijven van de Gezondheidscommissie. Het Bestuur ver- oorlooft zich echter do opmerking, dat bedoelde plas oi poel niet het eigendom is van de wed. Kielman, zooals de Gezondheidscommissie schrijft, doch eigendom is van den Coegorspolder. Er zou alzoo, voor het Bestuur toesteraming zou geven to. volspuiting, vooraf eene overeenkomst moeten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1