A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No 5062. EEN DAPPERE ZUSTER. Donderdag 24 (October 1907. 47e Jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika l,32l/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADYEKTEKT1EN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Belgie. //Ge spreekt, alsof ge Mina kendet //Ik ken haar ook," hernam Karel vroolijk en vertelde zijne ontmoeting met den ouden boer en zijne dochter. z/Hoe zonderling zei Elsa,//zou men daarin de hand der Voorzienigheid niet erkennen Wat wii je nu doen #Den valschen Karel dwingen zijn bedrog te bekennenriep Karel met schitterende oogen. //Sedert gij my als uw neef erkent, sedert ik weet, hoe schandelijk onze oom ver- moord is wil ik mijne rechten yoor de heele wereld verdedigen ik zal zijnen dood wreken." #Dw plan leidt niet tot ontdekking van den moordenaar," zei Elsa; //ga morgen bij den rechter, vertel uwe geschiedenis, dan zal Karel aangehouden worden." //En ondertusschen ontglipt de ware moor denaar." Nog geruimen tijd overlegden zij, zonder tot een besiuit te komen eindelijk zei Elsa z/Kom morgenochtend om 10 uur bij den rechter Lortzingik zal ook daar zijn." We zullen hem alles vertellen en zien wat er ge- beuren moet, om je recht te doen wedervaren en den booswicht de straf te doen ondergaan. //Woon je in Hamburg?" //in bet hotel Renz, op de Markt." //Dan moet je vertrekken bet is meer dan I'd Ik wist niet, dat het reeds zoo laat ge- De Eerste Kamer der Staten-Generaai is ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 28 dezer, 's avonds half negen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De ingekomen geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Franeker, den heer Helsdingen, zijn in handen eener commissie gesteld. S t a a t s e x p 1 o i t a t i e van m ij n e n. De bespreking van dit onderwerp, dat bij de behandeling der vorige begrooting tot nader werd verschoven, werd heden aangevangen. Eerste spreker was de heer Van Kol, die uiteenzette dat bet de zedelijke plicbt van den Staat was, de schatten, die de grond bevat, dienstbaar te maken aan de gemeenschap. Het worden was. Haast je om den trein no» te balen ,,Het spijt mij, dat ik je niet hier in het kasteel kan laten, dat mijn oom voor zijnen neef gebouwd bad/' voegde ze er weemoedig bij //ik ben bang, dat de bedrieger elk oogen- blik kan komen en als hij je bier vond "Dat was juist wat ik verlangde," hervatte Karel. ,/Wees maar gerust, ik zal dat onder vier oogen met hem uitmaken." z/Eeist moeten wij den rechter gesproken hebben." Karel wenschte zijne nicht goeden nacbt en zi| geleidde hem zachtjes tot aan de deur, waar hij afscbeid nam. TWAALFDE HOOFDSTUK. Op de markt te Hamburg heerschte diepe stilte. r Vau het station stapte de jonge man, die onder den naam van Collings zijn intrek in het hotel Renz genomen had, op'de gastvrije deur van het huis toe. Hij had een overjas aaugetrokken, want de nevel had zich in regen opgelost en bij dacht reeds met behagen aan het warme vuur, dat hem op zijne kamer wachtte. Zoo sp'oedig als hij dacht, zou hij echter dit genot niet smaken. Nauwelijks had hij zjjnen voet op den on- dersten trap gezet of hij gevoelde, dat iemand zijn hand op zijnen arm legde, terwijl hij zachtjes zijn naam hoorde noemen. ,/Mijnheer Collings," herhaalde de stem, terwijl de aangesprokene zich vlug omkeerde en tot zijn verbazing een matroos naast zich zag staan. De verbazing veranderde in ver- is een nationaal belang, daar de economisehe onafhankelijkheid van Nederland er door ge- waarborgd blijft. Winst behoeft echter by Staatsexploitatie niet op den voorgrond te staan, maar Staatsexploitatie is noodzakelijk uit een oogpunt van betere zorg voor den arbeider, o. a. zal werkeloosheid worden tegengegaan. Verder zal gunstbetoon bij het uitgeven van concessies voorkomen worden bij Staatsexploi tatie alsmede roofbouw. Spreker bestreed uitvoerig de particuliere concessies, die leiden tot roofbouw, en dik- wijls niets anders ten doel hebben dan spe- culatieve beursmanoeuvres. Hij hoopte dat de Regeering de onmiddellijk aan bet Staatsterrein grenzende mijngronden niet uit handen zou geven en de aangevraagde concessies niet zal verleenen. Spreker eindigde met het voorstellen van de volgende motie //De Kamer, van oordeel dat Staaisexploitatie van mijnen regel moet zijn dat er thans geen reden bestaat om mijnbouw- concessies aan particulieren uit te geven, gaat over tot de orde van den dag". Deze motie kwam in dadelijke behandeling. De heer Nolens verdedigde de stelling dat de Staat de delfstoffen opspore, en daarna worde beslist wat met de mijnvelden moet geschieden, nl. of zij van Staatswege, dan wel door parti culieren zullen worden geexploiteerd. Ook spreker kwam tot de conclusie, dat bet niet wenschelijk is de aangevraagde concessies te verleenen, omdat in ieder geval voor Staats exploitatie meer te zeggen is dan voor parti culiere. De heer Van Citters bepleitte particuliere exploitatie, als de grondgedacbte van de Mijn wet van 1810. Na de pauze werd besloten tot toelating van den heer Helsdingen. De heer Van Citters, zijn rede voortzettende, bestreed uitvoerig het betoog van den heer Van Kol ten gunste van Staatsexploitatie, het illuzie achtende, dat Staatsexploitatie de beste wijze is om de consumenten goedkooper van steenkolen te voorzien. Voorts wees spreker op de financieele gevolgen van het op groote schaal exploreereu en exploiteeren van Staats wege, want eenmaal op dien weg kan de Staat zich niet slechts tot Limburg beperken, maar zal hij ook in de overige provincies moeten exploreeren. De heer Ruys de Beerenbrouck verklaarde achting, toen hij bij 't blauwe licht eener lan- taarn Brandini herkende. //Mynheer Karel Bretter, zoo moest ik u wel noemen", riep Collings spottend, ofschoou wij beiden zeer goed weteu, dat u die naam niet toekomt". z/Noem hem niet", fluisterde de valsche Karel angstig rondziende. z/Waarom niet? Ha! ha! ik begrijp het, gij zijt verkleed, een matrozenpak past niet voor den erfgenaam van den rij ken Straus waarom hebt ge dat weer voor den dag ge- haald z/Om het niet meer af te leggen". z/Wat beteekent dat? Waarom beloerjeme hier op straat Hoe weet je, dat ik nog leef, dat ik in Hamburg ben z/Veel vragen op een keer", antwoordde Bran dini //ik wil ze beantwoorden, maar niet hier". De ander lachte. ffOok ik heb niet veel lust om in dit hondenweer op straat te blijven indien gij mij iets te vertellen hebt, wat der moeite waard is, kom dan boven op mijne kamer". Hij wilde naar binnen gaan, doch de matroos hield hem terug. Neen, neen, ik ga niet eens binnen de deur, de portier keek mij zoo zonderling aan, toen ik naar u vroeg. Toen ik hoorde, dat gij niet thuis waart, bleef ik hier wachten". //Hoe weet gij, dat ik in dit hotel woon?" z/lk heb u op het kerkhof gezien, herkende u en volgde u /yGij waart zeker niet weinig verschrikt, dat ik niet in de Hudson verdronken ben, en gij wilt zeker weten, hoe ik er levend ben uitge- komen," viel hem Collings in de rede. zich voorstander van Staatsexploitatie, daar particulieren een groot aantal vreemde werk- krachten naar ons land zullen trekken, ten nadeele van de vaderlandsche industrie. Ook in andere opzichten zijn de voordeelen van Staatsexploitatie grooter dan de nadeelen. De heer Lely betoogde tegenover den heer Van Citters, dat onze Mijnwet zich geenszins verzet tegen het weigeren van concessies. De heer Van Doom zal tegen de motie-Van Kol stemmen ook de heer Lohraan. De Minister van Landbouw onderschreef veel van het betoog van den heer Van Citters, lid van den Mijnraad. Trouwens's Ministers politiek stemt geheel overeen met die van de meerderheid van den Mijnraad. De Mijnwet laat thans de Regeering volkomen vrij, concessies al-of-niet te verleenendoch moreel is de Staat, zelf exploitant, verplicht den explorant schadeloos te stellen. Hoeveel .die vergoedingen zouden eischen, kon spreker niet zeggen. Voor krachtige uitbreiding der mynindustrie zijn eenige concessies noodig. De Staatsexploi tatie vordert langzaam. Aanneming der motie-Van Kol komt spreker niet wenschelijk voor, al heeft hij zich ook niet vastgelegd. De heer Van Kol wijzigt zijne motie aldus wDe Kamer van oordeel, dat er thans geen reden bestaat mij n bou wconcessies aan particulieren uit te geven, gaat over tot de orde van den dag". De heer Lohman betreurde ten zeerste, dat de Minister eventueel met een motie zal rekening houden, omdat de Kamer niet mag en kan doen wat des Ministers is. De heer Schaper meent daarentegen, dat men het recht niet heeft zich onbevoegd te verklaren. De motie-Van Kol kwam eindelijk in stemming, en werd met 33 tegen 23 stemmen aangenomen. Heden behandeling van het wetsontwerp be- treffende de opsporing van delfstoffen. Daarna gaat de Kamer uiteen, en zal 5 November de Indische begrooting behandelen. Bij de gisteren gehouden herstemming voor de Tweede Kamer in het district Schiedam werden uitgebracht 6878 geldige stemmen. Gekozen Jhr. Mr. D. J. de Geer (chr.-hist.) met 3667 stemmen. De heer H. J. Versteeg (lib.) kreeg 3211 stemmen. Bij de eerste stemming op Woensdag 9 October jl. werden uitgebracht 6137 geldige z/Ik heb u er niet ingeworpen, daaraan ben ik onschuldigeerst later vertelde mij Melton wat hij gedaan had, hij haalde mij over, de rol van den neef te spelen, doch ik heb er genoeg van z/Genoeg z/Ja, ik mag niet lang meer hier blijven, ik wil vertrekken en u niet langer in den weg staan hier echter voor het hotel kan ik u dit niet verklaren, de lantaarn schijnt my reeds te lang in het gezicht. Kom mee Waarheen z/Daar de straat af, achter de kerk." Collings aarzelde. Wilde hij hem in een hinderlaag lokken Brandini scheen zijne ge- dachten te raden. wHet is nog niet laat, er komen aanhoudend menschen voorbij, gij behoeft niet te vreezen." z/En ik vrees u ook niet," antwoordde Collings, terwijl hij den kleinen doch forsch gebouwden man een veraehtelijken blik toewierp. //Kom maar mee Hij voelde in zijn zak, waarin hij een scherpen dolk droeg en stapte naast Brandini over de markt door eene lange straat, die aan de kerk uitliep. Hier hield Collings hem staande. z/Nu geen pas verder," zei hij, voorzichtig rondkijkend, //ik wil weten, wat gij tegen mij in het schild voert." z/lntegendeel, ik wilde wel weten, wat gij met mij voor hebt," zei Brandini op zulk een klagenden toon, dat de andere onwillekeurig lachen moest. //Sedert ik weet, dat u hier is, heb ik geen rust meer. Indien mij die schurk van een advocaat had uitbetaald was ik al uit zicht." i Woensdag. en V.ijilngavond, nitgezonderd op Feesldageo. bij de Kirnm P. 3. Vil UK UKBE «e Ter Keuien. De verkiezingen voor het aftredende deel der gemeente- raden hebben Zondag plaats gehad, en voorzoover thans de berichten tot hier zijn doorgedrongen, bijna overal zonder stoornis van orde. Voor de regeering en vooi den algemeenen politieken toestand van het land zijn deze verkiezingen gewichtiger dan gemeentelijke ver- kiezingen plegen te zijn. De plaatselijke belangen zijn op den achtergrond gedrongen, en bijua overal in het land waar de partijverdeeling strijdt tusschen clericaal en anticlericaal toestaat, ging het voor of tegen de katholieke regeering. Welke van de twee groote groepen die tegenover elkaar stor.den de ineeste overwinningen heeft behaald, valt niel gemakkelijk op te maken nit de vele berichten. De vereenigde liberalen en socialisten hebben het ge- wonnen te St. Gilles, te Schaerbeek, St. Josse ten Noode, te Jette en te Vorst, buitengemeenten van Brussel, te Antwerpen, te Soignies, Atb, Ninove, Visd, Hoei. De liberalen hebben ernstige nederlagen geleden te Nijvel, Diest, Vilvoorde, Blankenberg, Dinant en ir. vele kleine gemeenten van de provincien Luxemburg en Namen. In de Brusselsche voorstad Laeken zal vermoedelijk het liberale dagelijksch bestuur omvergeworpen worden. Te Diest heeft een kroeghouder Zondagavond, bij eeu betooging van liberalen, uit zijn venster geschoten op de betoogers en er een doodgeschoten. In de stad Brussel blijft de politieke verhouding in den gemeenteraad ongewijzigd door de verkiezing van 7 liberalen, 4 katholieken' en 4 socialisten. De vereenigde socialisten en liberalen hebben over- wonnen in bijna alle geiueenten die liggen in het nijverheidsgebied. Waar het burgerlijk element over- heerschend is, daar was het voordeel aan de katholieken. Of de slotsom voor de regeering al of niet gunstig is, is niet gemakkelijk uit te maken. De liberale bladen blijven over 't algemeen voor zichtig in 't geven van hun oordeel over den uitslag. 4'J 'eSSen ei" den nadruk op, dat het zoo moeilijk is zich een oordeel te vormen over de heteekenis van den uitslag. Dat valt niet te betwisten. Het kiesstelsel voor de gemeente is ingewikkeld en er is veel arbeid van pchikken en tellen noodig voor men een overzicht heeft van het geheel. Bovendien laten zich bij gemeente- raadsverkiezingen allerlei plaatselijke belangen gelden, die bij verkiezingen voor de wetgevende lichamen niet of in minder mate van invloed zijn. Maar de moeilijk- heid om een overzicht over het geheel te krijgen en de invloed van plaatselijke belangen, die de liberale bladen voorzichtig maken, schijnen op het oordeel van de rechterzijde veel minder invloed te hebben. ^Groede Dag" zet de ministerieele Journal de Bruxelles boven het artikel over de gemeenteraadsvei kiezingen. In het artikel geen twijfel en voorzichtigheid, maar blijdschap en smalende jubel. Onze tegenstanders zoo vangt de J. de Br. aan zouden ons deze maal nu eens met huid en haar verslinden. Hun kranten kondigden verpletterende overwinningen aanen den moreeler. val van het ministerie. Zij hadden niets verzuimd om het daarheen te leiden, zelfs niet de meest schaamtelooze afspraken. Dat moot niet meegevallen zijn, schrijft de J. de Br., en dan deelt het blad mede, hoe de vergaderingen der liberalen te Brussel Zondagavond een voor een vroeg afliepen, dat de vergaderden neerzaten met langegezichten dat de voorzitters de bijeenkomsten sloten met de meuedeeling, dat de dag uiet gunstig-was geweest. Dat iioeralen en socialisten zich nog nauwer aaneen moesten sluiten. En toch, zegt de J. de Br heeft het kartel van liberalen en socialisten in geen enkele belangrijke stad de katho lieke meerderheid omvergeworpen. Ja, over Antwerpen is het blad wel een beetje bedroefd, Antwerpen, waar de liberalen zich niet hebben ontzien, het stadhuis wijd open te zetten voor de roode vlag, voor de lieden, die gisteren nog bezig waren onze groote zeehaven ten onder te brengen. Onder de misslagen van het verdwaasd liberalisme is er geen zoo ernstig dan dat van de Ant- werpsche liberalen. Maar op vele plaatsen is het kartel een gevaarliik speeltuig gebleken voor de liberalen. Als de J. de Br. dan een heele rij van plaatsen op- noemt, waar de katholieken overwonnen hebben, volgt de slotsom de dag is goed geweest voor onze zaak, goed voor het land. Tegenover de vele nederlagen kunnen de liberalen slechts stellen enkele defensieve overwinningen, die zij hebben bebaald door deonteerende hulp van de revolutionairen. En nu een liberaal blad, de Petit Bleu. Die begint met de waarschuwing, dat men voorzichtig <noet zijn in zijn oordeel. En dan volgt: Toch zou het moeilijk zijn te ontkennen dat de verkiezingen een succes zijn voor de anticlericale denkbeelden. Wel hebben wij enkele nederlagen geleden, maar die worden ruimschoots vergoed door de prachtige overwinningen van het kartel. Dat is de les van deze verkiezingen. Ons heil zit in de samenwerking van liberalen en socialisten. Als de al te conservatieve liberalen en de al te ongeduldige socia listen maar van deze waarheid doordrongen zullen zijn, dan zijn wij kiaar om het clericale juk af te werpen. Afzonderlijk zijn onze pogingen onvruchtbaar. Elke stap dien wij doen in de richting van de anticlericale concentratie brengt ons nader bij het verlangde doel de omverwerping van de clericale coterie die het land sedert 23 jaren versiikt. n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1