A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zee voor wsch-Vlaanderen. No 5061. Oinsdag 22 October 1907. 47e Jaargang. SIMEENTSBAAB. Buitenland. Te TT III LET ON? Binnenland. EEN DAPPERE ZUSTER. ABONNEMENT: Per drieSnaa^den binneg vT*er Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor BMgie 1,40. Voor Amerika 1,32V2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteumi en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. AD VERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleckts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Vereenigde Staten-Japan- RuslandL 38) //Het portret awer moeder zei Elsa. ,/Hoe kwam het, dat de roover het je niet ontnomen heeft ,/Toen ik mijne papieren aan Melton toonde, hield ik het portret verborgen, en daarom ver- moedde hij niet, dat ik er een bezat en hij vond het niet. Hij liet mij de beurs en de zaken ran waarde vond men deze op mijn lijk, dan was dit een bewijs, dat mij een onge- luk overkomen en er geen moord op mij ge- pleegd was". ,/Hadt ge geen vermoeden, dat Brandini den aanslag kon bedreven hebben vroeg Elsa. //Neen, aan Brandini dacbt ik in 'tgeheel niet en ik was niet weinig verbaasd, toen men hem mij op het kerkhof als de neef des over- ledenen aanduiddenooit had ik gedacht, dat de sluwe Melton hem als werktuio- uito-e- kozen had". 5 t/Behoorde hij ook tot de bemannino- van de Zwaluw //Neen, niet meer; wel was hij vaak in Melton's gezelschap ook herinner i'k mij hem den laatsten avond bij hem gezien te hebben hp vertrok echter eerder". i,Om je te bespieden Naar uit Den Haag gemeld wordt, zal de verwerping van het wetsontwerp betreffende de stelling Amsterdam door de 1 weede Kamer geen politieke gevolgen hebben in den zin van geheele of gedeeltelijke ministerieele crisis. Het Vad. meldt dat een wetsvoorstel tot wijziging van het binnenlandsch briefport den Raad van State reeds verlaten heeft, en eerlang bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. TER NEUZEN, 21 October 1907. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken benoeming Wethouder wegens bedanken van den heer A. Visser idem lid commissie van Fabrieage verzoek j! Bierle om eervol untslag als onderwijzer bij ffO neen, de moordaanslag werd door Melton alleen gepleegd. Indien ik mij wel herinner, had Brandini dienst genomen op een schip, dat naar Liverpool stevende". //Dat treft juistriep Elsa. Hij kwam van Liveipool bier heen daar had hij de oproeping van mijnen oom gelezen en dacht toen aan de papieren, die hij lang bij zich had gedragen, zonder hunne waarde te kennen hij vertelde ons een zeer avontuurlijke geschiedenis, die wel wat op de uwe gelijkt". z/En die Melton hem geleerd heeftBrandini is met in staat zoo iets uit te denken. Het zal hem lastig genoeg geweest zijn, zijn rol goed door te spelen". //Oom maakte hem dat licht genoeg, want lij vertrouwde hem". //Den ouden Melton hadde hij zeker niet als zijn neet erkend daartoe had hii een werktuig noodig". 6 //Hij heelt een slechte keus gedaau", sprak dsa verachtelijk. ,,0, waart ge tochgekomen, toen oom nog leefde". ,/Ware ik gekomen hernam Karel treurig, //wellicht had ik hem het leven gered. O waarom moest ik ook den dief nog zoeken] eer ik den broeder mijner moeder zocht. Ik ging naar Londen en vroeg naar de wissels ik vernam, dat ze in Peking waren te gelde gemaaktdit wees weer op Melton en op ,/de Zwaluwdie naar China vertrokken was en Let herhalingsonderwijs bepalen paarden- en veemarktvaststellen suppletoir kohier der be' lasting op het houden van hondenidem kohier schoolgeld openbaar lager onderwijs 4e kwartaal 1907 uitgifte gemeeutegrond in erfpacht aan M. Eijke en wed. C. L. Hamer linck gemeentebegrooting voor 1908 met bij- behoorende adressen reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. Verleden week werd de heer A. Hamelink alhier, agent der firma Desmazures Lambert te Parijs, aannemer van de levering van 100.000 Kg. superphosphaat 14 °/0, aanbesteed ten be- boeve der landbouwvereeniging te Rozenburg. Meldden we onlangs dat in het jachtveld een witten haas geschoten werd. thans deelt men ons mede dat door den heer A. van Haelst in den Vlooswijkpolder onder deze gemeeute een zwart wild konijn werd geschoten wat ook zeldzaam voorkomt. Zaterdag slaagden te Venlo voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren P. J. Eijke, te Zaamslag, A. P. Neeteson, te Kloosterzande, en H. J. Casten- miller, te Stoppeldijk. Te Breda slaagde o. m. de heer J. D. Bareman, te Hoek. Het door ons aan de M. Ct. ontleend bericht omtrent de Zeeuwsche meisjes te lerseke die van H. M. de Koningin hun portret zouden heuben ontvangen was onjuistbedoelde dames hebben integendeel hun portret aan H. M. de Koningin aangeboden, dat onder bartelijke dankbetuiging welwillend aanvaard is. Ter griffie van de arrondissements-recht- bank te Middelburg is door den heer Mr. J. J. Heijse, als verdediger van A. C. J. V., redacteur- uitgever te Sas van Gent, namens dezen hooger beroep aangeteekend tegen diens op 11 Octoberjl. gewezen vonnis, voor zooveel hij daarbij ter zake van eenvoudige beleediging is veroordeeld tot f 25 boete, subs. 10 dagen hecht. Door den offieier van justitie is mede hooger beroep aangeteekend. De heer J. de Hullu, onderwijzer te Breskens, is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte te Cappelle a/d IJsel. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is aan de burgemeesters mede- deeling gedaau van een schrijven van den com mandant der le divisie infanterie, betrekkelijk de opkomst der landweer. De commissaris verzoekt van de burgemeesters bericht, of het wellicht in het economisch be- lang van de landweerplichtigen uit hunne ge nu toch in eeue Duitsche haven terug moest wezen. Met moeite hoorde ik, dat hij te Bremerhaven voor anker lag dadelijk ging ik er heen, doch daags te voren //Was hij naar de Kaap vertrokken", viel Elsa hem in de rede. z/Hoe weet ge dat?" vroeg haar neef ver- wonderd. z/lk weet, dat de moordenaar van mijn oom zich op //de Zwaluw" beviudt of bevonden leeft" hernam Elsa, en nu vertelde ze alles, ook van het stukje lint, dat de zuster van den architect gevonden had. z/Nu twijfel ik er niet meer aan, dat Melton de moordenaar is," zei Karel. //En de valsche Karel is zijn medeplichtige," lernam Elsa. z/Neen," verklaarde de jonge man,//ik geloof eerder, dat hij den jongen naar Bremen gelokt leeft, hem daar alles uitgevorscht en toen den moord gepleegd heeft zonder zijn voorkennis." //Waarom Karel Bretter glimlachte. Wijl hij wellicht gehoord had, dat oom eene groote som gelds in huis had en om spoedig in het bezit der erfenis te komen, want niet Brandini, maar hij wilde de erfgenaam zijn." vEn waar is dit mensch nu vroeg Elsa. z/Denk je, dat hij met //de Zwaluw" vertrok ken is Karel trok de schouders op. //Ik weet het meente wenschelijk wordt geacht, hen in 1908 gedurende een ander tijdvak te doen opkomen, dan aanvankelijk is aangewezen (van 29 Juni4 Juli voor het 38ste district en van 611 Juli voor het 39ste district) en, zoo ja, welke van de door genoemden Commandant aangegeven tijdvakken (van 49, van 1116, van 18—23 Mei, van 16 of van 2227 Juni) die burge meesters het meest geschikt voorkomt. Donderdagmorgen had op het kanaal van Ter Neuzen, tusschen de Muiderbrug en de spoor- wegbrug, nabij de Voorhaven te Gent een aan- varing plaats. De Italiaansche bark //Ceritas," geladen met briketten, werd door een sleepboot naar Ter Neuzen gebracht, toen het schip door den hevigen wind tegen een stoomboot geslagen werd die naar Gent kwam. De botsing was zeer hevig de geheele voor- boeg van de //Ceritas" werd ingedrukt, terwijl de verschansing van de stoomboot geheel ver- brijzeld werd. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk, maar persoonlijke ongelukken waren er niet te betreuren. Zaamslag, 21 October. Onlangs kwam een hondekar aan den TerNeuzenschen weggereden, op welken weg zich ook koeien bevonden. On- verwachts kwam een der koeien naar die kar toe en stootte deze in de sloot. De kar was, zoowel als het tuig der honden, stuk. De geleider was van de kar gesprongen en bracht het er met den schrik af. Voor ongeveer 10 a 12 dagen viel die zelfde koe, zelfs twee op ^en vol gende dagen, twee bondekarren op dien weg aan. In beide gevallen vluchtten de geleiders weg, terwijl de karren eveneens in de sloot geslingerd werden, met het gevolg, dat beiden veel be- schadigd waren. Ook de goederen welke zich in een der karren bevonden, werden erg be- schadigd. Door de politie worden thans maat regelen genomen om dat gevaarlijke dier onschadelijk te houden. Sas van Gent. Zaterdag had alhier de be- grafenis plaats van het stoffelijk overschot van den Z. Eerw. Heer M. J. M. Verhoevea in leven Pastoor dezer parochie. Nadat het lijk Vrijdag- middag in bijzijn eener deputatie van het ge- raeentebestuur, benevens kerk- en armbesturen was overgebracht naar de kerk, om aldaar voor belangstellenden ten toon gesteld te worden, had Zaterdagvoormiddag eene plechtige uitvaart plaats, Na het einde van den dienst werd bet lijk grafwaarts gedragen, voorafgegaan door de schoolkinderen van openbare en bijzondere scbolen en het muziekgezelschap //De Vereenigde Yrienden" dat een treurmarsch deed hooren. niet't is mogelijk, dat hij vertrokken is en Brandini bier zijne rol verder laat spelen en de vruchten van de misdaad inoogsten." z/Daarvoor is gezorgd zei Elsa. z/Ook is 't mogelijk, dat Melton zich hier schuil houdt, daar bij zijn kameraad niet ver- trouwt. Dit moet ik onderzoeken." z/Gij niet riep Elsa verschrikt. //Wilt ge u weer aan nieuwe gevaren blootstellen z/Wie zou hem beter kunneu zoeken dan ik Ik ken hem, weet wat ik van hem te wachten leb en ben niet bang voor hem." z/Dat mag ik niet toestaam ge zeidet toch zelf, dat ge redeneu hadt u verborgen te honden." z/Ik zal mij niet blindelings in gevaar begeven," achte Karel, dankbaar voor hare bezorgdheid, z/maar laat mij handelen denk aan den onge- ukkige, die in de gevangenis zocht". ffDie gedachte vevlaat mij geen enkeloogen- blik," hernam Elsa op een toon, die van iiefde en leed getuigde, //doch nu moet ik voor jou zort/en. Ben je niet mijn laatste bloedverwant, mijn broeder?" z/Lieve Elsa!" riep hij, haar bij de hand vattende, //gij geeft mij den naam van broeder nu mag ik ook mijne rechten als broeder doen gelden. Laat mij de derde zijn in deu bond en u steunen in de moeilijke taak, die gij en de lieve zuster van den architect op u genomen lebben." (Wordt vervolgd B>i< Mad verscliijnt Maanilag-, Woensdag. en VrijdagavoncI, uitgeznnrtertl op Feeslilagen. l»ij de Firma I*. J. FAS DE IA.\DE te Ter Xeuiea. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN niaakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 34 October IfMHJ, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 21 October 1907. De Burgemeester roornoemd, J. A. P. GE1LL. Het invloedrijke Petersburgsche dagblad Roes publi eeeide dezer dagen een uitvoerig artikel over de toestanden in bet Verre Oosten. Daarin tracht de Bchrijver vermoedelijk iemand die te Tokio woont den indruk te vestigen, dat Japan zicb voorbereid op een oorlog. Die toebereidseien zouden ecbter niet gericbt zijn tegen de Vereenigde Staten, rnaar tegen Rusland. In bet artikel wordt nl. betoogd, dat voor Japan een oorlog tegen de Vereenigde Staten te onvoordeelig zou wezen, daar een versterking der positie van Japan in bet VeTe Oosten nadeelig zou kunnen worden voor den Britschen bandel en een oorlog tusschen Japan en Amerika dns niet gaarne zou worden gezien door Engeland. Maar gaat de scbrijver van het artikel voort de bedrijvigbeid op militair gebied in Japan is te groot om onopgemerkt te kunnen blijven. Het leger wordt versterkt; vooral cavalerie en artillerie worden uitgebreid. De haven Lazaref in Korea wordt ^an Sonsjin wordteen militaire haven gemaakt, bhjkbaur om tegenover tVladiwostok een vlootsteunpunt te bebben. Overal in Korea worden langs de wegen, rv r'na1' wostok ieiden, voorraden opgeslagen. ^uidt meent de anonieme schrijver van het aitikel in de Rocs op vijandige gevoelens van Japan" ten opzicbte van Rusland. Boveridien wijst bij op het feit, dat Japan vele reservisten va» bet leger naar Korea en Mantsjoerije zendt om zich daar als kolonisten te vestigen. Hierbij komt nog, dat Japan voor enorme bedragrn in de Vereen'gde Staten spoed-orders beeft geplaatst voor spoorwegmaterieel, dat bestemd is voor Korea; terwijl de regeering van den Mikado den laatsten tijd een groot aantal militaire instructeurs naar Mongolie beeft gezonden. Tegenover deze onheilspeilende beweringen van den schrijver van bovenvermeld artikel verscbeen in de New- York Sun een niet minder alarmeerend stuk. Ook dit blad is van oordeel dat voorliereidselen worden getrof- fen tot een oorlog in het Verre Oosten maar betoogt, dat die voorbereiding uitgaat van de Vereenigde Staten. Op last van de Amerik. marine-autoriteiten wordt op de Amerikaansche marinewerven dag en nacht gewerkt, om de slagschepen en krnisers, die naar den Slillen' Oceaan gaan, op tijd klaar te krijgen. Naar de Filip- pijnen zijn stukken zwaar gesckut, mijnen en ander oorlogstuig gezonden naar bet beet op uitdrukkelij ken persoonlijken last van Roosevelt. Met koortsacbtige bedrijvigheid wordt gepoogd, vrijwiiligers aan te werven zoo voor leger als vloot, want zoowel bij land- als zeemacht is een groot tekort aan manscbappen. A1 die maatregelen, doch bovenal het besluit van Roosevelt om de vloot naar den Slillen Oceaan te zenden, schijnen te zijn genomen, onmiddellijk toen van de geheime agenten der Amerikaansche regeering in het buitenland berichten waren ingekomen over de gedra- gingen der Japanners, die zoo werd gemeld— bezig •waren, leger en vloot op voet van oorlog te brengen. Want men vernam te Washington van de geheime agenten in Japan, dat de Japanners in Europa orders hadden geplaatst voor de levering van allerlei oorlogs- tuig, als kanonnen, granaten, torpedo's enz. Deze in lichtingen werdeu bevestigd door Amerikaansche offi- cieren, die door bun regeering naar Europa waren gezonden oin daar aankoopen te doen. ,.^?an.. vernam raen te Washington, dat het op de Filippijnen krioelt van Japanscbe spionnen o. w. veel rtheehuis-meisjes". Bovendien is men in Japansche militaire kringen hard aan bet werk vooral legeroefeningengehouden ver buiten bereik van de profane blikken van buiten- landers zijn in Japan aan de orde van den dag. Toen men te Washington ten slotte de overluiging bad erlangd, dat Japan een oorlog voorbereidt, besloot Roosevelt, dat nu ook zoo spoedig mogelijk de groote oorlogsschepen naar den Stillen Oceaan moesten worden gezonden. Tot zoover het artikel in de New-York Sun. Het behoeft geen betoog, dat deze en dergelijke onrustwek- kende beweringen in Amerikaansche couranten veel kwaad moeten doen. De reis van Tal't naar Manilla via Tokio is niet in de laatste plaats ondernomen, om, zoo mogelijk, bet tusschen de Vereenigde Staten en Japan bestaande wantrouwen en misverstand uit den weg te ruimen. Maar dat doel kan alleen dan worden bereikt, wanneer de pers meewerkt. Een andere Amerikaansche courant meldt, dat de Japanscbe regeering zicb te Washington op hoogen toon zou bebben beklaagd over de recente vechtpurtijen in San Francisco. Het bericht is reeds ambtelijk tegengesproken. Maar bet fe;t alleen, dat bet in de bladen beeft gestaan zet kwaad bloed. Teekenend is, dat ook de Amerikaansche regeering in deze dagen wel eens te kort schiet in den tact, die tocb in de gegeven omstandigheden noodig scbijnt. Vanwege bet departement van marine te Washington is bekend gemaakt, dat de Amerikaansche kanonniers die hebben deelgenomen aan de recente schietoefeninger. bij Kaap Cod allervoortreffelijkst hadden geschoten. Zoo goed als nog nooit te voren Het is natuurlijkde bedoeling, dat men daarvan goede nota neme te Tokio.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1