No- 5Q57-Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 12 October 1907. 47e Jaargang. mm feuxlleton. fierplaatsing wegeas misspelling. Buitenland. EEN DAPPERE ZUSTER. Predikbeurton. V. TWBBDB BIjA.3D. GE^EEiiTEWERSC^A H, Paard met Voerman, MAROKXO. Ook de Madrileensche //Correspondencia Militar" meldt, dat men het, tengevolge van de onaangename verhouding, die te Casablanca tusschen de Fransche en Spaansche hoofd- officieren merkbaar is, mogelijk acht, dat de Spaansche troepen uit Marokko ternggetrokken zullen worden. Aan het Journal" worden eenige staaltjes meegedeeld van het opti'eden der Spanjaarden. Zij doen voortdurend van zich spreken, en niet tot hun voordeel. Alle dagen komen er klachten van lastig gevallen Europeanen, en wij meenen te weten dat er tusschen onze overheidspersonen en den Spaanschen kommandant Santa Ollala een scherp geschil bestaat, dat slechts door de terugroeping van den laatste bijgelegd kan -• •\rri"r!. Santa Ollala is zoo ver gegaan, dat ■ij, zijn hoedanigheid van bevelhebber van de politie extra muros, geen enkel Europeaan de stad wil laten uitgaan, zonder een door hem geteekende vergunning. Hij heeft er Drude in conacte, maar in beleefdheid tekort schietende woorden mee in keunis gesteld. -Het gebeurt dikwijls dat Europeanen, die de poort uitgaan, welke tot den sector, waarin het Spaansche kamp ligt, toegang geeft. door de Spaansche schild- waclits opgepakt en naar de stad teruggebracht worden. Veertien dagen geleden besloot Santa Ollala zich in de stad te vestigen. Hij had het oog op een mooi huis, dat vrijwel voor plundering gespaard was gebleven, het gebouw van de internationale societeit //la Union". Toen Santa Ollala er met den vice-president van de societeit over had gesproken, hield deze overleg met het verdere bestuur. Dit besloot dat de societeit voor de Jeden heropend zon worden. De Spaansche kommandant werd dnarop zoo gramstorig, dat hij de deuren door soldaten liet openbre. en en zich in het huis vestigde. Ei is een klacht bij den Spaanschen consul en bij den Franschen kommandant in«re- diend. De //Temps heeft reden om te gelooven, dat de Fransche regeering niet gemeend heeft zich te moeten belasten met het herstel der orde in de omstreken van Melilla. Zij meent, dat Spanje dit veeleer moet doen. z/Hij kent mij." z/Des te beter." '/Gij gaat bij hem en speelt den berouwvolle. Je wilt hem zijne papieren geven, mits hij wacht, totdat gij vertrokken zijt. Vraag hem ook een goede som van de erfenis en schuif alles op mij jij bent een onschuldig lam. Ik lig te zieltogen. Ik wil alles bekennen jij alleen weet, waar ik ben en daarom leidt je hem langs de Fleete. Je begrijpt mij." *Hij zal mij niet gelooven." t Is uwe zaak het hem te doen gelooven/' z/Misschien is hij bang." z/De ware Karel Bretter is nooit banc ge- weest. Maak dat je wegkomt." Er ontstond een gedruisch als werd er een stoel verschoven. Mina sprong op. Zonder eenig gedruisch te maken snelde ze de kamev uit, trok de deur achter zich toe en vloog de trappen af. Ze dacht er niet aan, wat haar vader zeggen zou, indien hij haar niet vond wat ze eigen- lijk ging doen, wist zij niet. Hoe zou zij zich Met andere woorden: Frankrijk laat het aan Spanje over, den Sultan den verzochten bijstand tegen den Roghi te verleenen, indien het dat begeert. Men weet, dat de Roghi de leider is van den vroegeren opstand, die bij Melilla kam- peert in het gezicht van Marokkaansche troepen, zonder dat het tot een gevecht is gekomen. Die Marokkaansche troepen zullen nu terng getrokken worden. Iemand van de //Temps" heeft een onderhoud gehad met den Spaanschen gezant te Parijs over de geruchten die er liepen omtrent moei lijkheden, welke zouden zijn gerezen r.usschen Frankrijk en Spanje omtrent de Marokkaansche zaken. De gezant heeft gezegd, dat men ge- heel ten onrechte deze geruchten omtrent be- weerde moeilijkheden verspreid had. De Marok kaansche kwestie is buitengewoon teer en te Parijs zoowel als te Madrid, heeft men met de grootste zorg alles moeten bestudeeren en over- wegen en er over van gedachten moeten wisselen. Dit is geschied op de meest vriendschappelijke wijze; de onderhancleliiigen zijn gevoerd in een geest van hartelijke samenwerking. Op de hoofd- punten is de overeenstemming reeds verkregen een enkel ondergeschikt punt zal weldra ook geregeld zijn. //Men doet verkeerd" zoo besloot de gezant de openbare meening der beide landen te misleiden en te prikkelen door onjuiste beriehten. ENGELAND en AK3ERIKA. De //Times" wijst er op, dat er verschil bestaat tusschen de immigratiekwestie in de Vereenigde Staten van Amerika en die in Canada, welke Engeland aangaat. Er is 6ea bewering, zegt 't blad, die veel- \uldig tot uiting komt in de Amerikaansche bladen, waartegen het goed is, met een enkel woord in verzet te komen. Het is de opvatting, dat het standpunt van dit land en dat van de Vereenigde Staten ten opzichte van Japansche immigratie dezellde is. Engeland, zoo vertelt men ons, wordt in Amerika beschouwd als een medestander van de Vereenigde Staten en men betoogt, dat de regeling van het immigratie- vraagstuk niet buiten bet bereik behoort te liggen van de Engelsch-Amerikaansche diplo- matie. Wij kunnen geen oogenblik dejuistkeid van die veronderstelling toegeven. Er zijn zeker enkele punten in het immigra- tievraagstuk, zooals zich dat op 't oogenblik stelt en in San Francisco en in Vancouver, welke overeenkomen. Maar een breedere kijk op het vraagstuk laat tal van kanten der kwestie zien, die gebeel versehillend zijn en die maken, dat alle praatjes als zouden Engeland en de Vereenigde Staten „in hetzelfde schuitje" varen een geheel verkeerden indruk vestigen. Wij moeten alien, die bedoelde bewering uiten, er aan herinneren, dat de Japanners de bondge- nooten zijn van dit land, waarmee zij zich om redenen van groot en blijvend belang, bij plechtig verdrag hebben verbonden. Reeds deze overweging alleen bekoorde alle lieden met gezond verstand er van te overtuigen dat wij in dezen niet in dezelfde positie ver- keeren als de Amerikanen. Wij gelooven dat de moeilijkheden tusschen de Vereenigde Staten en Japan langs vriendschappelijken weg en op bevredigende wijze zullen worden opgelost niet door, maar niettegenstaande het zenden der vloot. Doch indien er iets die oplossing zou kunnen in gevaar brengen of vertragen dan is het de gevaarlijke opvatting, die aan zooveel gepraat en gesc-hrijf over dat onderwerp in de Vereenige Staten ten grondslag ligt, dat Japan natuurlijk een eind zal maken aan de landverhuizing, indien de Vereenigde Staten en Engeland het daartoe zouden aansporen. aan den vreemdeling, dien zij maar eenmaal gezien had, voorstellen ook wist zij den weg niet naar de marktslechts een doel had ze ze moest hem redden en waarschuwen daarom mocht ze geen oogenblik verliezen. Onbemerkt kw.am zij op straatvoor de deur stond een lantaarn. Op het oogenblik dat zij naar buiten trad, hoorde zij zware voetstappen op de trap. Zij moest vlug zijn, want Karel Bretter zat haar op de hielen. Ze keek op en herkende hem, ofschoon hij voor't bezoek in de Zeehond" een matrozenpak aangetrokken had. ELFDE HOOFDSTUK. Nadat Elsa Straus van Mina en haar vader afscheid genomen had, keerde ze weer langzaam naar het slot terug, Veel had ze in de laatste dagen geledennu begon ze weer ruimer te ademen. Haar koffevs waren reeds kant en klaar morgen verliet ze Adlevstein. Hoe een- zaam was het immers hierze had niemand voor wien haar leven en streven noodzakelijk was alles was met haar oom ten grave ge- daald. Nooit zouden die zalige dagen, die zij hier gekend had, wederkeeren. Elsa wist, dat er mannen genoeg waren, die haar, de rijke erfgename, gaame een nieuwen haard verschaften ook wist ze, dat er mannen waren, aan wie eene vrouw hare hand met TER NEUZEN, 11 October 1907. Meldden wij deze week dat uit een gezin te Axel alle vijf de zoons waren vrijgeloot, heden valt hetzelfde te vermelden omtrent bet gezin van D. Faas alhier, daar de laatste, de vijfde zoon, evenals zijne vier broeders een hoog nummer trok. Ter gelegenheid van de heden alhier ge- houden loting voor de nationale milititie stond de politie weder op den uitkijk. Zij verwachtte ni. dat aan de loting zou komen deelnemen een loteling die nog een rekening met de justitie te vereffenen had. Het vermoeden bleek juist te zijn en toen de bedoelde loteling zijn num mer getrokken had, werd hij terstond in arrest gesteld, om een maand gevangenisstraf te ondergaan. Ds. L. M. de Boer, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hulst, hoopt Zondag a. s. zijn 40jarig ambtsjubileum te herdenken. Door het bestuur van bruggen en wegen zijn te Gent aanbesteed de uitvoeringswerken aan het kanaal van Ter Neuzen in de nabijheid van Sas van Gent en het verleggen van den spoorweg. De raining bedraagt 913,716 francs. Er waren 11 inschrijvingsbiljetten ingekomen. Hoogste inschrijver was de heer Baar te Luik voor 908,000 francslaagste de naamlooze vennootschap De Taeije Co. te Gent voor 643,000 francs. De ajuinoogst laat dit jaar op Zuid- Beveland veel te wenschen over. Er komen veel zieke in de bollen voor. De prij-. bedraagt gemiddeld slechts 90 cent per H. L. Men schrijft ons: Iu Belgie wordt in de laatste jareu een nieuwe aardappelsoort verbouwd, welke in ons land nog weinig bekend is en die een groote opbrengst geeft. Zij draagt den naam van Industrie. Dezen zomer zijn te Vinderhaute bij acht verschillende landbouwers proefvelden aangelegd om een overzieht te krijgen van de opbrengst van de beste soort tafelaardappelen (de Rijselsche) de meest bekende voederaardappelen en de In dustrie. De Industrie gaf verreweg de grootste opbrengst. Ziehier den uitslag in kilogrammen per hectare Rijselsche23,600 tot 36,800 Voederaardappels 24,800 ,t 38,800 Industrie31,400 n 45,400 Onderzocht zijnde gaven aan zetmeelgehalte Rijselsche 14,9 tot 19,4 percent. Voederaardappels 14,2 18,3 Industrie 15,4 17,4 Het gemiddeld percent bedroeg Rijselsche17. Voederaardappels15,6 Industrie16,3 In de week van 2 tot en met 8 October 1907 zijn in Zeeland voorgekomen 4 gevallen van typhus en febris typhoidea, 12 van rood- vonk en 8 van diphteritis, te weten van typhus en febris typhoidea 1 geval te Krabbendijke, 1 te St. Maartensdijk, 1 te Vlissingen, en 1 te Yerseke van roodvonk 2 gevallen te Bier- vliet, 1 te Breskens, 2 te Middelburg, 1 te Rilland-Bath, 1 te Schore, 1 te Sluis en 4 te Vlissingen van diphteritis1 geval te Bier- vliet, 1 te Goes, 1 te Hulst, 3 te Koudekerke, 1 te Vlissingen en 1 te Zierikzee. Bosclikapelle. Door notaris E. B. Dumoleyn is geveild voor de wed. F. v. Loy huis met stal, erf en tuin, groot 17 a. 45 c. a. Er werd geboden 320, doch er werd niet gegund. Stoppeldijk. De landbouwer V. wonende Cambron, werd zoodanig door zijn varkensbeer vertrouwen kon schenken en toch zij in deze aanzoeken niet toestemmen. voile mocht Zij kon immers haar hand niet schenken zonder heur hart dat dwaze hart, dat zich aan iemand weggeschonken had, die het ver- smaaddeZij stond op het punt Adlerstein te verlat.en te veel smartvolle en wreede her- inneringen knoopten zich aan deze piek vast, dan dat zij opnieuw een gelukkig huis kon worden. En toch, wat had zij geuotvolle, ge- lukkige dagen in dit oord beleefd Ze dacht aan den tijd, dat Bouman den bouw begon en haar huisgenoot werd. Naarinate de muren van het nieuwe kasteei naar de hoogte gingen, in diezelfde mate steeg ook hare belangstelling in den jongen architect, die den boezemvriend van haar oom geworden was. Zij, die elke diepte in het hart van haren tweeden vader kon peilen, bemerkte wel, dat het zijn verlangen was, haar en Bouman te vereenigen, en zij meende in de heldere oogen van den laatste iets te bespeuren, dat dit plan gunstig was. Ach, wat was het een zalige, korte droom Toen was Greta gekomen. O, ze herinnerde zich nog den lentenmorgen, toen Greta op haar fier paard kwam aangereden voor het kasteei toen Bouman dadelijk op haar toesnelde, om haar bij het afstijgen behulpzaam te zijn. Des- tijds wist zij niet, waarom haar dit een steek door het hart wasspoedig genoeg zou ze gebeten in dij en onderlijf, dat de ingewanden uit het lichaam drongen. Het woedende dier was met een dikken knuppel niet te bedwingen en wierp V. over de schutting. Dit was zijn behoud, want doordat hij den toegang tot de bocht vasthield, trok hij deze daardoor dicht en zoo kon het beest hem niet meer bereiken. Gelukkig was spoedig geneeskundige hulp bij de hand, want ook het bloedverlies werd levens- gevaarlijk, evenals de vreeselijke verwondingen. Stoppeldijk. Ter viering van de afdoende verbetering van de weg op den Margretschen dijk, waar veel passage is, heeft zich een feest- commissie gevormd bestaande uit Alph. de Maat, voorzitter, F.van Campen, onder-voorzitter, S. E. de Munck, secretaris, E. B. Modde pen- ningmeester, J. F. Schelfout, J. F. van Campen en J. de Waal leden. De fanfare St. Cecilia" zal hare medewerking verleenen. Stoppeldijk. Namens het kerkbestuur is door notaris E. B. Dumoleyn verkocht44 a. 30 c.a. bonwland en 1/20 a. water (brandput) te Faulus- polder. Het hoogste bod werd gedaan door J. Lauret nl. f 810. Binnen 14 dagen zal hier- voor gegund worden, indien het kerkbestuur van Hengstdijk,bij deu eigendom van 't verkochte betrokken, met het bod is bewilligd. Koewaclit. In de aangrenzende gemeente Moerbeke hebben eenige dieven een brutale inbraak trachten te doen in het kasteei van den bekenden groot^rondeijrenaar, den heer M. Lippens, burgemeester. Des nachts om 1 uur werd de gouvernante wakker door een ongewoon gerucht aan de voordeur. Zij wekte dadelijk het dienstpersoneel en door bet leven, dat daardoor ontstond, vluchrten de dieven. In de voordeur waren reeds ver- scheidene gaten geboord. Met een ladder was men over bet ijzeren hek geklommen. De politie is er nog niet in geslaagd de shoutmoedige inbrekers op te sporen. Zondag 13 October 1907. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitlbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken M. C. J. M. Y., oud 23 j., redacteur te Sas van Gent en M. C. P., wed. P. J. v. d. S., oud 49 j., uitgeefster te Ter Neuzen, zijn wegens beleediging bij geschrifte veroordeeld de eerste tot f 25 boete of 10 dagen hecht., de tweede tot f 10 boete of 5 dagen hecht. In zake A. J., oud 36 j., bierkuishouder te Zuiddorpe, door het kantongerecht veroordeeld wegens overtreding der drankwet, is het vonnis van den eerstenrechter bevestigd en beklaagde ontslagen van recktsvervolging. ondervinden, dat haar vermoeden haar niet bedrogen had. Greta scheen tooverkracht te bezitten. Bouman zwichtte er voor, en het verwende kind stak de begeerlijke hand naar hem uit, zooals ze dit vroeger naar speelgoed, bloemen en vruchten deed. Elsa had de grootte van Greta's liefde met de hare vergeleken ze was te her om de ver- stootelinge te spelen, maar werd bedaard en berustte in haar lot. Zelfs verzocht ze haar de voorspreker van Bouman bij Bucchholz te zijn. De aankomst van Karel en zlju wilde liefde baarden haar nieuwe zorgen, met het geluk was ook de vrede uit het huis geweken. Toch bloedde haar hart aau de wonde en ze dacht vaak aan de gelukkige dagen, toen zij haren oom nog bezat, dien zij beminde. Nu was alles verloren ze bezat niets dan dat ellendige geld. Haar oom was gevallen door den dolk eens moordenaars haar neef, die haar tot steun moest zijn, boezemde haar vrees en afkeer in haar geliefde zuchtte in de ge- vangenis. Zijn braid had zich van hem afge- keerd het wispelturig kind had het speelgoed weggeworpen, dat haar niet meer beviel, doch voor Elsa was hij toch verloren. Niet omdat hij beticht was van moord, niet omdat zij ook maar een oogenblik aan zijne schuld geloofde, doch omdat hij haar niet beminde (Wordt vervolgd). Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen belanghebbenden, niet ouder dan 35 jaien, die genegen zijn in aanmerking te komen voor benoeming tot op eene jaarwedde van /400,—nit bunne op zegel geschreven verzoeken aan ken in te dienen voor 21 October 1907, des namiddags 2 uur. De werkzaamkeden aan deze betrekking verbonden zullen bestaan in ket bedienen der beerruimingsmachine, het verzamelen en ophalen van straatvuil, ket sckoon- maken van riolen en verder alle werkzaamkeden die ken in ket belang der gemeente zullen worden opgedragen. Tevens worden voor genoemd tijdstip aanbiedingen ingewackt voor ket versckaffen van een gesckikt welke bekalve op Zon- en algemeen erkende ckristelijke feestdagen vuor ket uitvoeren van deze en alle andere werkzaamkeden in ket belang der gemeente, zullen moeten besckikbaar zijn van Js morgens 6 tot 's avonds 6 uur. Ter Neuzen, 8 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. o o O 7 Uervormde Herh. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman Bed. H. Avondm. en 2 u.. Ds. A. Timmeriran. Slaiskil. 9 u., Ds. Hugenholtz, oogsipreek. AxeJ. 9J u.. leeskerk en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u en 2 u., Ds. Van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u Ds. Raams Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. (lereformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Zaamslag A. 9 u., Ds. Van den Berg en 2 u., leeskerk. H. 9 u. en 2 u., Ds. H. Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u„ leeskerk. llutl-Gereforiiieerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en n., leeskerk. „kokaaI Kbeiiluit'zer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5| u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5