A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Paarden- en Veemarkt Jaarlijksche Veemarkt No 5057. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Zaterdag 12 October 1907. 47e Jaargang. Maandag den 28 October 1907, IBinnenland. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,32a/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteutie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BBBSTB ~BT.jJl.1D. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL, maken bekend dat de j in die gemeente zal worden gehouden op j zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Axel, den 8 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Yoorzitter. J. A. VAN VESSEM, Seeretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Nadat goedgekeurd waren de wetsontwerpen tot wijziging van hoofdstuk V der Staatsbe- grooting voor 1906, en tot wijziging van de reglementen op het beleid der Regeering in de kolonien Snriname en Curafao, was aan de orde het wetsontwerp tot toekenning van een voor- schot ten behoeve van een stoomvaartverbinding tusschen Nederland, Brazilie en Argentinie. De heer Van Kol betoogde,-dat hier protectie wordt verleend van de onhandigste en slechtste soort. Eunstmatige bescherming van de scheep- vaart, doet de scheepvaart niet in bloei toenemen. De scheepvaart der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is als een nieuwe macht op het wereldtooneel verschenen, en geniet op groote schaal proteetie. Spr. waarschuwde, dat men zich hier op een glibberig pad bevindt. Het is niet de taak van den Staat noodlijdende maatschappijen met Staatsgeld te helpeu. De heer Van Bylandt achtte bescherming van een nationale lijn wel degelijk gewenscht. Het geldt hier een vraag van practische politiek. Spr. drong er echter op aan, dat spoedig een milder postcontract met de maatschappij Zeeland zal gesloten worden. De heer Van den Bergh (Rotterdam) was principieel en praktisch tegen dit ontwerp. Subsidien als het onderhavige beschouwt spr. als een afwijking van het gezond levensproces. Bovendien was dit subsidie onnoodig en ontijdig, nu de Handelmaatschappij haar schouders onder de zaak heeft gezet, terwijl de toestand der maatschappij overdreven ongunstig wordt voor- gesteld. De heer Van Vnuren bestreed uitvoerig de geopperde bezwaren, wijzend op de noodzakelijk- heid van vlagvertoon in den vreemde, ook in het belang van onzen handel. De heer Hubrecht verdedigde de toekenning van subsidie aan deze maatschappij, als ge wenscht, waar de oprichting dier maatschappij. na 30 jaren van werkeloosheid op nationaal stoomvaartgebied, een kloeke daad was en de bevordering der nationale scheepvaart een Neder- landsch belang mag heeten. Bij de Woensdag gehouden stemming voor de Tweede Earner in het district Schiedam werden uitgebracht 6137 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid was dus 3069. Jhr. Mr. D. J. de Geer (chr.-hist.) kreeg 2914, de heer H. J. Versteeg (lib.) 1820, Dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) 844, de heer A. W. F. Idenburg (antir.) 421 en de heer A. P. Staalman (chr.-dem.) 138. Herstemming dus tusschen de heeren Jhr. Mr. D. J. de Geer en H. J. Versteeg. Bij de algemeene verkiezingen op 16 Juni 1905 werden 6512 geldige stemmen uitgebracht. Toen werd bij eerste stemming gekozen Mr. O. J. H. graaf Van Limburg Styrurn (chr.-hist.) met 3953 stemmen. De heer M. C. M. de Groot (vrijz.-dem.j kreeg 1642, Dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) 917 stemmen. Het Centraal bestuur van Vrijzinnige Kiesvereenigingen in het district Franeker be- sloot bij de aanstaande herstemming de candi- datuur Helsdingen te steunen. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. Ct. Het wil nog maar niet vlotten met den handel in aardappelen. Terwijl andere jaren omtrent dezen tijd door Belgische kooplieden als om strijd aardappelen werden opgekocht en dagelijks geheele wagonladingen naar onze zuidelijke naburen werden gezonden, is er thans van Belgische zijde haast geen vraag naar aard appelen, noch naar tafelaardappelen, noch naar die voor veevoeder, noch voor de industrie. Het schijnt, dat in Belgie de aardappeloogst beter gelukt is dan hier. Wij hebben eens opgezoc-ht den prijs, waarvoor de vorige week op de verschillende Belgische markten de aardappelen verhandeld zijn en het bleek, dat die prijzen zeer uiteenliepen. Betaalde men te Dinant 10 francs per 100 kilogr., te Tongeren, Lier en Borgworm was de marktprijs slechts 5 francs. Te Aarlen, St. Nicolaas, St. Truiden en Thienen betaalde men 5,50 fr., te Hasselt en Yperen 6 fr., te Brugge en Ronse 6,25 fr., te Mechelen, Kort- rijk en Lokeren 6,50 fr., te Brugge 6,75 fr., te Gent en Bergen (Mono) 8 fr. en te Namen 8,50 fr. Op de meeste plaatsen is dus de prijs beneden dien, welke hier door de landbouwers voor de aardappels gevraagd wordt. De meeste landbouwers willen namelijk niet verkoopen dan voor 3 gulden a 3,50 gulden, sommigen spreken zelfs van 4 gulden per 100 kilogram. Een moderne koestal. In het Vad. schrijft D. E. Als voorbeeld van een model-boerderij, wat het melkbedrijf betreft, kan de stal van Dr. Chateau, op een eiland in de Seine gelegen, bij Bougival, in de nabijheid van Parijs, dienen. De stal is uiterst zindelijk en licht. Zij is geheel blauw geverfd, omdat volgens proeven gebleken is, dat blauw een kleur is die vliegen haten. De koeien ruscen niet op stroo, maar op een dunne laag chemisch-zuiver zand, dat iederen dag vernieuwd wordt. Dit zand wordt uitge- wasschen, om hieruit de mest te winnen. Het waschwater wordt weer gebruikt om de weiden te bevioeien. Het schoongewasschen zand wordt gedroogd, gezuiverd en weer opnieuw gebruikt. De veesoort, die hier opgestald wordt, is de Jersey-koe, wegens baar hoog melkvetgehalte. De kalveren worden direct van de moeder weg- genomen om mogelijke infecteerende ziekte in den stal tegen te gaan. Het melken geschiedt machinaal. Vier tepel- vormige kokers van caoutchouc worden aan den vooraf zuiver gereinigden uier aangelegd zij zijn door een gummislang met een emmer en deze weer met een luchtpomp verbonden. De working der kokers is eerst een drukkend kneden en daarna zuigen. De koeien gewennen zeer snel aan deze mechanische werking. De melk wordt tot op 4 gr. afgekoeld en op deze temperatuur gehouden. Zij komt als flesschenmelk in den handel. De kracht voor de luchtpomp, zoowel als alle andere aangewende kracht, zooals voor flesschenreiniging en frigator, wordt door een turbine geleverd. De verlichting is natuurlijk electiisch. Een uitgebreider artikel hierover is te vinden in de D. Landwirschaftliche Presse, waaraan ook deze mededeeling is ontleend. Men meldt uit Arnhem Van een zending geelkoperen patroonhulzen, afkomstig van scherpe en losse patronen, ver- zonden van Arnhem naar de Hembrug, worden niet minder dan 18000 stuks vermist. -- Te Culemborg zijn vanaf 1 Juni jl. tot op 8 dezer 96 gevallen van roodvonk aange- gevep, waarvan 17 met doodelijken afloop. waaronder van de laatste week 41 gevallen, waarvan 10 met doodelijken afloop. Door de stoomtram LeidenHaarlem is Dinsdagavond bij den Steenen Muur even buiten Hillegom een beschonken zwerveling overreden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Dezelfde persoon was even te voren door een auto aangereden, echter zonder dat hij eenig letsel bekwam. Een der inzittenden gat hem een paar kwartjes, die dadelijk in sterken drank werden omgezet. Op het station Maastricht is Woensdag- avond de lampenist P. onder een in beweging zijnde bagagewagen geraakt, met het gevolg, dat rijn linkerarm verbrijzeld werd. Uit Enkhuizen meldt men Een verversknechtje, de 15jarige zoon van de weduwe M., viel gistermiddag uit de goot van een vrij hoog huis en kwam met het hoofd op de straat terecht. Hij werd terstond per brancard naar het Snouck van Loosen-Ziekenhuis vervoerd, maar er bestaat geen hoop, hem in 't leven te behouden. Woensdagnacht waren vier personen uit Tilburg op den Bosschenweg aan het uitvoeren van alierlei baldadigheid aan de woningen laugs den weg. Juist passeerde daar de beruchte T., en weenende, dat ook zijne woning het ont- gelden moest maande hij hen tot kalmte aan. Daarop vielen de onverlaten hem met messen aan en brachten hem vier steken in den rug toe. Onmiddellijk werd Dr. Verhoeven uit Oisterwijk ontboden, die T., die veel bloed ver- loren had, verbond. De wonden zijn, hoewel niet levensgevaarlijk, ernstig. De marechaussee's doen ijverige nasporingen naar de daders. Men meldt uit Tiel Woensdagmiddag had op de Waal voor Rossum een ernstig ongeluk plaats. Een af- varende sleepboot greep den ankerketting van een daar liggende vischaak. Deze lag ook met een kabel aan den wal* vast. De visscher V. van Lage Zwaluwe wilde dezen kabel vlug losgooien, doch raakte er in verward, waardoor hem het onderbeen werd afgekueld. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Tiel, waar hem het been bij den knie is afgezet. Men meldt uit Tiel Een schip geladen met grauwkalk voor Tiel en gesleept door het stoombootje Rijnstroom, liep voor de stad op een krib waardoor het in het Paardenwater zinkende is. De lading zal grootendeels behouden blijven. Een veehouder te Zaandijk vond eenigen tijd geleden op een weiland een kikvorsch, welke door zijn lichte kleur en roode oogen zijne bijzondere opmerkzaamheid trok. Hij gaf dit diertje ten geschenke aan een leerling der Hoogere Burgerschool te Zaandam, die zich uit liefhebberij bezighoudt met het aanleggen van eene dierenverzameling, en het sedert nu reeds bijna twee maanden in het leven houdt met muggen, vliegen enz. Niet onmogelijk zoo schrijft men ons is het, dat deze vondst er een is van bijzondere waarde. Volgens deskundigen heeft men hier namelijk te doen met een geval van albinisme, ofschoon tot dusver albino's onder de amphi- bien, met uitzondering van de proteus en axolotl, onbekend schijnen te zijn en niet in leerboeken vermeld worden. Blijkt dit juist te zijn, dan mag dit exemplaar, dat waarschijnlijk behoort tot het geslacht rana, soort lusea, een groote zeldzaamheid genoemd worden. Dinsdagmorgen is te Zwijndrecht door den eersten trein van Rotterdam overreden Willemstein. Het rechterbeen is hem afge- reden. en het linker is zwaar gekneusd. Door den trein, waarmee hij anders elken morgen naar Breda vertrekt, werd hij nu naar het station Dordrecht vervoerd, vanwaar hij naar het Ziekenhuis werd overgebracht. Te Aken kwam een vrouw, Gothing ge- naamd, den dokter halen bij haar man, die, naar zij zeide, ernstig ziek was. Toen de dokter kwam, ontdekte hij niet alleen, dat de man al een langeren tijd dood moest zijn, maar ook, dat hij wonden aan het hoofd had. Hij weiger- de natuurlijk een vergunning tot begraven te teekenen en verwittigde de politie. Vrouw Gothing werd aangehouden. Bij een huiszoeking vond men onder de dekens van het bed verborgen een bijl, die versch geslepen was. De lakens droegen sporen van bloed, dat men had gepoogd te wasschen. Er was dus geen twijfel of er was een misdaad ge- pleegd. Niettemin ontkende de vrouw ten stelligste, en op alles wat men haar vroeg, antwoordde zij 't Is de goede God, die hem gestraft heeft. De duivel riep hem en zoo is hij gestorven. Het echtpaar Gothing kwam slecht overeen er was dikwijls ruzie en reeds voor twee maanden had de vrouw gedreigd haar man met een hamer dood te slaan. Men weet nog niet juist wanneer de mis daad gepleegd is, maar vrouw Gothing schijnt in alle geval twee nachten naast haar dooden man geslapen te hebben. Men vraagt zich af, of zij niet zinneloos is. Een vreeselijk drama gebeurde te Hoei in de wijk Saint-Germain. Een lantaarnopsteker had Maandag een aanval gekregen van delirium en toen zijn 70jarige moeder met een stoel doodgeslagen. De hulpkreten van het slachtoffer werden gehoord door de buren, die den vluchtenden moordenaar vervolgden en hem zoo onbarm- hartig sloegen en trapten, dat hij meer dood dan levend in handen der politie geleverd werd. Te MunchenGladbach zijn's avonds laat twee jonge arbeiders uit Nederland zonder eenige aanleiding aangevallen en met messen gestoken. Een hunner is in het ziekenhuis gestorven. De twee aanranders zijn gevat. Miss Helen Malony, de dochter van een der aandeelhouders in de Standard Oil Company, die natuurlijk over de noodige millioenen beschikt. trouwde heimelijk met een zekeren Samuel Clarkson. 't Jonge paar scheepte zich op de stoomboot //Majestic" naar Liverpool in. Eerst had de jonge vrouw haar moeder schriftelijk om ver- giffenis gevraagd voor al't verdriet haar berok- kend. Reeds op de boot ontvingen de jong- gehuwden per marconigram algeheele vergiffenis, benevens den ouderlijken zegen. Dat sommige hotels te Parijs, die rekening houden met de eigenaardigheden der gasten, bijzondere tarieven hebben vastgesteld voor de viervoeters, die als de getrouwste vrienden van den mensch gelden en dat er voor die dieren zoo goed gezorgd wordt, dat ze kunnen getuigen zich in een hondenwaardig bestaan te verheugen, is bekend, maar niet dat er nu ook honden- pensions bestaan. Dit zijn zoo maar geen be- waarplaatsen, waar de dieren zelven een kuur doormaken of waar ze verblijven terwijl hun meesters of meesteressen een kuur volgen, maar heuselijke pensions, bestuurd door menschen, die over groote open ruimten en over honden- kennis beschikken. Naar verhouding tot het ras van den betrokken hond en de welgesteld- heid van den eigenaar, wordt er van vijf-en- twintig tot vijfhonderd francs per maand betaald, waarbij men dan ook de meest mogelijke zeker- heid heeft, dat de omgang aan de hoogste eischen beantwoordt. D AGE N. Voorm. Nam. Zaterdag 12 Oct. 4.35 4.57 Zondag 13 5.20 5.46 Maandag 14 a 6.15 6.49 Dinsdag 15 7.28 8.14 W oensdag 16 9.4 9.53 Donderdag 17 10.35 11.12 Vrij dag 18 11.43 AEUZESSCHE (MRAST. l»i« blad verscliijnt n»mnl»s-, Woensdag- en Vrijdagavond, uiigfxonderd op PeeMdagcn, ljij de Firma 1". 3. VAI DE SAIDE te Ter Menien. if H M H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1