Donderdag 10 October 1907. No. 5056. Loting Nationale Militie. Landhouwberichten. Gemengde berichten. TTTww UTATrwAMNwItM H«tv I De Dinsdag te Axel gehouden loting voor TST HSUZGHSCilG uOUT&lll onderstaande gemeenten had den volgenden uitslag AXEL. TAATEIKilDiH] BLAD. TEE NEUZEN, 9 October 1907. Bij de gisteren te Axel gehouden loting voor de nationale militie trok, naar men ons meldt, de vijfde zoon uit het gezin van A. C. te Spui een vrij nummer. Aan de Technische hoogeschool te Delft slaagde voor het eerste gedeelte van het voor- bereidings-examen voor mijn-ingenieur de heer H. H. A. Collot d'Escury. De Nederlandsche vereeniging tot hulp aan Lupuslijders te Amsterdam verleende sedert hare oprichting aan 122 lupuspatienten subsidies, waaronder aan 5 uit de provincie Zeeland. Te Aardenburg werd Vrijdag uit een welput, dien men wilde verdiepen, een pomp gehaald. De opperman daalde vervolgens in den put af en riep, toen hij beneden was, dat er een staak in den put stond, maar daar de bovenstaanden deze woorden niet goed verston- den, werd hem gevraagd wat hij gezegd had. De man kon zich intusschen niet verstaanbaar meer uiten, maar was gelukkig nog in staat gevolg te geven aan de waarschuwing om dade- lijk naar boven te komen. Toen hij boven was, deed men wat men eerst had moeten doen men liet een branden- de lantaarn naar beneden, die in de diepte gekomen, dadelijk uitginger was daar dus totaal gebrek aan zuurstof. Het gebeurde strekke tot leering aan alien die in waterputten moeten afdalen. De Dinsdag te Sas van Gent gehouden loting voor onderstaande gemeenten had den volgenden uitslag SAS TAN GENT. 3 N AMEN Opgegeven ■o a i a LOTELIN GEN. reclames. O a 1 Lammens Seraphin. 2 Winne Hilair M. 3 Inghels Gustave E. 4 de Caluwe Prudent E. 5 de Vriendt Johannes A. 6 Maes Theophil. 7 8 van Acker Franciscus J. de Meijer Henrie. 9 van Oteghem Camil L. 10 Dootjes Johannes J. 11 Wulffaert Albert E. 12 van Acker Joseph J. 13 Troch Octave J. 14 Cuyle Edmundus C. L. 15 D'haene Desire 16 van der Klooster C. J. 17 Geirnaerdt Jacobus P. 18 Roegiers Eduardus. 19 Coene Honore O. M. 20 van Leemput Alfred J. 21 Geirnaerdt Prudentus H. 22 Vermoet Edmond D. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 PHILIPPINE. de Visser Karel. de Lessine Willem A. Snoeck Henderikus J. Yoerman Gustaf Adr. Gebreken. Meerman Johannes C. In diensfc. Dumoleijn Theoph. J. C. de Graeve Augustus H. Broederdienst van Hurck Adrianus F. Bockstael Edmondus F. Lauret Alfred J. Wijne Emiel L. Broederdienst Rameloo Oammil. Rammeloo Omere P. F. WESTDORPE. van Waes Albert A. M. Jacobs Machiel. de Vos Adolf C. de Ridder Charles L. Bogaert Eduardus. Janssens Ignatius, de Ridder Charles L. A. Pluijm Prudent. Dierick Johannes F. de Block Henrie. Govaert Cijrillus J. D'Haene Alphonsius N. van Hoecke Alfred. Gebreken. Broederdienst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 85 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 -11 12 13 14 15 16 Slabbaert Camillus. de Visser Mechiel Pieter. Haak Jan. Boer Jacob, de Koeijer Karel Pieter. Witte Marinus Pieter. de Bruijne Marinus. Willemsen Jan. Lourens Simon. Naeije Willem. Boeije Cornelis Reinier. Rinn Cornelis L. Meesen Pieter. van Driel Pieter. de Feijter Marcus. vanDixhoorn Hermanus. Kole Marinus Aarnout. Dieleman August Adolf, de Winne Alphons L. van Rijn Cornelis A. Jansen Adriaan Pieter. de Bruijne Jan. Gans Jacobus. -Schieman Pieter. van de Walle Jos. A. Moens Hendrik Adriaan. Dieleman Willem. Verscbelling Cornelis A. Smies Hermanus. van Hecke Pieter C. de Kraker Dominicus. Hofman Michiel. de Feijter Aarnout. Visscher Willem M. van Doeselaar Mechiel. Rottier Johannes, van Cadsand Martinus. van der Wiele Joh. M. Boeije Anthonij. Hugenholtz Joh. B. T. van den Berge Daniel A Steppe Alexander J. de Feijter Abraham. Wolfert Jan Jacobus, van der Wiele M. G. den Hamer Cornelis. van Doeselaar Jan. de Ruijter Jacobus, de Jonge Jan Reinier. van Vliet Maarten. Koster Jacobus. Cortvriendt Franciscus. ZU1DDORPE en OVERSLAG. Dieleman Pieter H. L. Z. Velleman Auguste A. Z. de Coninck Alfred J. Z. van de Winckel E. O. Karstel Wilh. J. J. Z. Verbiest Joseph. F. C. Z Bonne Theophilus. O. Termote Elimar J. M. Z. van Eetveldt Prud. M. Z. de Nijs Josephus H. O. Ongenae EdmundusP. Z. de Clerck Arthur A. O. Apers Josephus G. O. de Groene Ernest J. Z. Timmerman Alb. O. de Meij Aloijsius F. Z. Gebreken. Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst Gebreken. In dienst. Broederdienst Gebreken. Broederdienst Gebreken. Gebreken. Broederdienst De achter den naam geplaatste letter beteekent dat de loteling is O. van de gemeente Overslag, Z. van de gemeente Zuiddorpe. De heden (Woensdag) te ILiilst gehouden loting voor onderstaande gemeenten had den volgenden uitslag 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 H U L S T. E. Arens Petrus Alph, de Gijsel Julius. Carl Hendrikus Joh. van Giesen M. M. J. J. M. Hemelaar Petrus Joh. Vlassenrood Aloijsius J. Gering Adolf Ferdinand. Burm Eugenius P. G. de Moor Josephus. Yerlinden Alphonsus F. de Zwart Jan Willem. de Maat Ludovicus P. M. Verbist Petrus Cyr. C. Janssens Josephus E. M. de Cauwer Emanuel Jac. Lauwereijs Theodorus P. van Geij t Arthur P. A. Verstraeten Joseph. Borghstijn Jan Pieter. van den Branden L. P. de Kok Jacobus Petrus. de Bruijn Isedoor. van der Hagen Jozias J. Dronkers Johannes. Thomaes Alfred M. G. Esseling Alphonsius J. Gebreken Gebreken Gebreken Gebreken Gebreken 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 C L I N G E. Slaakweg Eduardus A. Antheunis August J. Hageman Theoph. P. J. Bernaert Josephus. Weemaes Theodorus J. Valent Oscar, de Coninck Leopoldus. Lockefeer Ludovicus J. Wauters Arthur P. Audenaert Aloijsius. Hoefnagels Rudolf F. van Geijt Amedeus B. R. Staal Petrus Johannes E. Bolsens Theophilus A. de Wilde Johannes F. Vercammen Petrus. Burm Desire, van Goethem Camillus. Magnus Joseph. Leenknecht Eduardus. Rogier Carolus L. Zaman Theophilus. Vermeirssen HubertusC. de Poortere Franciscus. Rottier Petrus F. Willaert Petrus D. Heijmans Aloijsius L. Blommaert Emilius G. Merckx Franciscus. van der Heijden Theod. de Moor Johannes F. Zaman Gomarus C. L. Verbist Gustavus J. Thiron Seraphin. van Boven Camillus J. Vereeckeu Camillus. Gebreken Gebreken In dienst Gebreken Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst GRAAUW en LANGENDAM. Gebreken Broederdienst Broederdienst van Gimst Disere. de Smit Johannes, de Smit Jacobus, van Mol Desiderius J. Verdurmen Johannes F. Taalman Desire. Bogaert Josephus. de Koeijer Cornelis. Maas Jacobus Franciscus. Bracke Franciscus. Stobbelaar Petrus A. Durinck Jacobus. Stevens Cornelis. de Block Desire, de Bakker Franciscus. Dalmijn Johannes Lud. Gebreken Mangnus Judocus. Verbist Edemondus C. Bruggeman LeonardusP. Willemsen Hermanus. Leeraert Jacobus. ST. J AN ST EEN. van Haut Petrus J. van de Walle Aloijsius. Danckaert Petrus J. Janssens Alphonsius D. Wagenaer Carolus L. Stevens Cerillus. Ferket Johannes F. van Dorsselaer Joh. J. van Dorsselaer Alph. Thoen Johannes, van Camp Franciscus. Hufkens Petrus August. Ferket Camillus. Martens Petrus Joseph. Colman Cerillus. Uijttendaele Petrus F. Ferket Adolphus. Peeters Theophilus. van de Wiele Josephus. Boussen Theophilus. Martinet Charles Louis. Broederdienst Broederdienst Broederdienst 't Wordt nu ween tijd. Veeverbetering. Te Heerlen (L.) is een 9jarig kind Zondag- middag in de bassin op het terrein der mijn z/Oranje Nassau" gevallen en verdronken. Te Heerlen (L.) is de landbouwer Th. V., bewoner der pachthoeve Gitsberg, Zaterdag- middag bij aankomst van den trein door het op hoi gaan van de paarden op het stations - emplacement gevallen en heeft van een paard een trap op het hoofd gekregen van dien aard dat hij spoedig overleed. V. was 67 jaar. Te Dalen is het eenjarig zoontje van den arbeider K. E., Maandagmorgen, terwijl demoeder even naar de bleek was, voorover in de wasch- tobbe gevallen en verdronken. Zaterdagavond is te Rhenen na afloop eener jachtpartij, een der wilddragers, een ove- rigens zeer oppassende jonge man, tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank overleden. VAN DER <D 3 yGras eischt veel kali." Ziedaar een uitspraak van den beer Ten Rodengate Marissen, leeraar aan de Rijks- landbouwsehool te Wageningen in zijn boekje over vgrasland." ,vGras eischt veel kali." Dit dienen onze veekouders, onze weideboeren te onthouden. En ze dienen bovendien te bedenken, dat veengronden zeer weinig kali bevatten. In zandgronden zit ook maar een klein beetje. Klei- en zavelgronden bevatten er wat meer van. Waarechter op deze laatste voortdurend wordt gehooid, of nu en dan gewassen worden verbouwd, die heel veel kali noodig hebben, daar is het de vraag, of het bodemkali op den duur toereikend is voor een weligen plantengroei. Graslanden en in 't bijzonder de hooilanden opzand- en veengrond moet men dns met veel kalihoudende meststoffen bemesten. 600—1200 K.G. kai'niet per II.A. worde gerust gebruikt. Men strooie deze meststof liefst in den herfst. Zoo zulks onmogelijk blijkt, dan kan 'took nog wel in den winter of heel vroeg in't voorjaar. Waar men zijne hooilanden op klei heeft liggen, daar neme men proeven met kali. Probeer 5. v. 3 of 4 baaltjes op een gemet of wel twee maal zooveel op een bunder. Met de weegschaal in de hand kan men dan het volgende jaar uitmaken of de bemesting heeft ge- rendeerd. Men vergelijke dan eenvoudig de opbrengst van een perceel, dat kai'niet kreeg, met die van een stuk, dat zonder kalimest gelaten werd. Op lichten zavelgrond zal men ongetwijfeid in veel gevallen tevreden zijn over de resultaten. En ook op zware klei deed kai'niet op hooiland al vaak goed werk. 't Wordt nu weer tijd om kai'niet te strooien. Wijl nog altijd in landbouw en veeteelt het grootste deel der bevolking van ons land zijn levensonderhoud en bron van inkomsten vindt, is het voorzeker een verblijdend feit, dat in onzen tijd zeer veel zorg gewijd wordt aan de verbetering van landbouw en veeteelt, tengevolge waarvan de maatschappelijke welvaart zeer wordt bevorderd. Van regeeringswege zoowel als van landbouwvereenigingen en particulieren wordt zeer veel in het werk gesteld om verbeteringen aan te brengen en blijft het bij pogingen niet alleen. Door het houden van tentoonstellingenen veekeuringen, het uitloven van prijzen en premien als anderszins tracht men ook ons rundvee te verbeteren. En duidelijk merkt men die verbetering op van het mannelijk fokvee. Deze toont zich het best op de jaarlijksche stierenkeuringen in de verschillende provincies gehouden. Heeft dit voorzeker zijn groot nut, niet ongepast zal het zijn er aanstonds bij te voegen, dat men niet overal en in gelijke mate let op de verbetering van 't vrouwelijk fokvee. En wil men slager. in het pogen ons rundvee meer nog te verbeteren, dan moet ook daarop, en niet het minst, het oog gericht zijn. Velen hebben dan ook bezwaren tegen de richting van de tegenwoordige veekeuringen. Volgens hen schijnt het, of men er slechts op uit is om maar rundvee te fokken van een sierlijken, zooveel mogelijk volmaakten lichaamsbouw. Bij de keuringen geldt hoofdzakelijk het puntenstelsel. Daarbij wordt algemeen gelet op lichaamsbouw en algemeen voorkomenhet overige schijnt meer bijzaak. 't Is voorzeker niet tegen te spreken, dat voor den handel en de vetmesterij een flinke ontwikkeling en een schoone vorm zeer gewenscht en van veel beteekenis zijn- Doch laat men nu eens wat meer letten op de praktijk. Deze stelt toch ook haar eischen? En heel natuurlijk Vragen wij slechts: Waarom houdt men melkvee? Het antwoord zal luiden Wel, om de opbrengst van melk en boter. Welnu, wat moet dan het streven zijn? Melkkoeien te verkrijgen, die veel melk geven en wel van een hoog vetgehalte. Gelijk bekend, is het hoofdbestanddeel der melk water en wel voor ongeve'er 85 tot 90 procent, waarin ver schillende stoffen als suiker, kaasstof e. a. opgelost zijn. In dat water zweven uiterst kleine, voor het bloote oog onzichtbare vetbolletjes in ddn enkelen liter wel meer dan tachtig duizend millioen. Aan die vetbolletjes dankt de melk mede haar ondoorschijnende kleurhoe vetter zij is, des te blanker of witter is zij ook. En wijl de vetbolletjes lichter zijn dan de vloeistof, waarin zij zweven, komen zij, als de melk rustig blijft staan, naar de oppervlakte en vormen dan een laag room. De dikte dezer roomlaag hangt natuurlijk af van het vetgehalte der melk. En zou het nu niet voordeeliger zijn, dat men ook meer nog werkzaam was om melkkoeien te verkrijgen die een ruime hoeveelheid melk, rijk aan vetgehalte geven. 't Is de meening van velen, dat men in die richting nog wel wat verder kon gaan. Hoe daartoe te geraken Men moest op onze veestallen melkregisters bijhouden en trachten juist te weten te komen, welke hoeveelheid melk elke koe jaariijks oplevert en van welk vetgehalte die melk is. Want de onwaarheid van de meening als zou de melk van koeien, die veel melk geven een laag vetge halte bezilten is herhaaldelijk door proeven aangetoond en bij verschillende veehouders gebleken. Tal van koeien zijn er, die bij gewone voeding wel degelijk veel melk opleveren van hoog vetgehalte. Trouwens het is op verschillende boterfabrieken, waar geregeld melkonderzoek gescbiedt, zeer dikwijls voorgekomen dat er, zelfs bij kleine leveraneiers, zulke melkkoeien zijn. Die dieren waren niet altijd prachtexemplaren, soms verre van daar. Duch zouden vele van zulke koeien met veel en vet- rijke melk niet evenzeer een plaatsje in het Rundvee- stamboek kunnen verdienen, al haperde er dan ook heel wat aan den lichaamsbouw en het algemeen voorkomen. Zulke dieren moest men als fokdieren behouden. De gewone veehouder, het is waar, komt er niet toe om geregeld de melk zijner koeien te meten en op te teekenen. Toch komt daarin reeds veel verbetering. Kleine moeite is het trouwens toch ook maar en 't is tevens in 'teigen belang. Hoe weinig veehouders zijn er nog die het vetgehalte der melk elker koe nagaan. Wenschelijk ware het, dat zulks algemeen geschiedde. Daartoe is het voldoende eenige roommeters aan te schaffen. Dat zijn eenvoudige niet kostbare cylinder- yormige glazen buizen, waarop een verdeelde schaal is ingegrift. Door de melk der verschillende koeien die nagenoeg gelijktijdig gemolken zijn in de roommeters te gieter, en de glazen een tijd rustig te laten staan kan men de dikte der roomlagen boven in de glazen ver- gelijken en zien welke koeien de vetste melk geven. Natuurlijk bij gelijke voeding, want het voeder is mede van invloed op de hoedanigheid der melk. Doch waartoe vele onzer veehouders niet komen, daar zouden onze boterfabrieken een nuttig werk kunnen verrichten, door het verzuim te herstellen. Houdt men geregeld en nauwkeurig melkonderzoek, dan weet men aan de fabriek vrij goed, hoe het met het vetgehalte der melk van de koeien van iederen leverancier gesteld is en kan men daardoor toch ook tot een oordeel over het vetgehalte van een veestapel komen. Door op ge- regelde tijden de melk elker koe te doen onderzoeken het belang der fabrieken in deze is de moeite wel waard kan men te weten komen, welke koeien niet alleen zeer veel melk leveren maar ook tevens de vetrijkste. Door nu van zulke exemplaren te fokken, al munten ze ook niet uit in sierlijkheid, werd onze veestapel ook verbeterd en verkreeg men deugdelijk melkvee. Alle pogingen die in dien geest zijn of worden aan- gewend verdienen toejuiching niet alleen maar vooral veel steun.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5