Gemengde berichten. Telegrafische berichten. uit de gemeente Ter Neuzen, 3 uit de gemeente Zaamslag en 2 uit de gemeente Hoek. De unie-collecte ten behoeve -van het suppletiefonds der chr. school te Ter Neuzen t ait jaar opgebracht eene som van 140,61 y2. Zooals na al de drukte der laatste tijden te wachten was, liep het bezoek niet druk, ter gelegenheid van de Maandagavond in het cafe ,/La belle vue" alhier door den heer Willem barber gegeven uitvoering, het bezoek was ^...was voor genoemden heer jammer, aar y blyk gaf ziju gehoor aangenaam en afwisselend bezig te houden. De comische voordrachten vooral hadden veel succes 'oil' de hoorders. Na afloop hield een gezellig bal hen nog geruimen tijd bijeen. Mej. P. Vis, te Sluiskil, is benoemd tot onderwijzeies aan de Chr. school te Stad Harden berg. Tot de kaderschool van de 3e divisie mfanterie te Breda is o. m. toegelaten voor een opleiding tot sergeant-fourier de korporaal- founer C. Geelhoedt, van het 2e batalion 3e re- gement mfanterie te Middelburg. Stbl no. 252 bevat een Hon. besluit van lo September tot wyziging van het Motor- en Rijwielreglement 1905 OStaatsblad no. 294) waarin o. m. wordt bepaald Art. 23 wordt gelezen als volgt„Met uit- zondering van kruiwagens, kinderwagens en aaimede gelijk te stellen rij- of voertuigjes, moet elk ry- ol voertuig, geen motorrijtuig of rywiel zynde, dat zich tusschen een uur na zonsondergang en een uur voor zonsopgano- op een kunstweg bevindt zonder dat het achter een ander rij- of voertuig is gekoppeld, voor- zien zyn van minstens een lantaarn die vooraan gep aatst is aan de linkerzijde en voorwaarts een helder wit licht uitstraalt vTen opzichte van voertuigen op vaste assen in het landbouwbedrijf gebezigd, wordt de in het eerste lid omschreven verplichtino- in zoo- verre gewijzigd //1°. dat het licht ook kan worden geplaatst a. aan de voorzijde van het voertuig zooveel doenlyk naar linksb. links aan het gareel van het trekdier of van het meest linksche van meer trekdieren c. aan het vooreinde van den disselboom d. by voertuigen op twee wielen onder aan de as en bij voertuigen op vier wielen onder aan de vooras e. gedragen voor de borst of in de hand door den bestuurder of door een geleider, mits deze zich ter linker zijde^ op of nevens het voertuig bevindt //2°. dat bedoelde verplichting in de provin- cien of gedeelten van provincien, waarvoor dit door Gedeputeerde Staten wordt bepaald, niet van toepassing is van 16 Mei tot en met 15 Augustus. Aan artikel 31 wordt toegevoegd als tweede en derde lid //Dit reglement is niet van toe- passing op motorrijtuigen, door openbare be- sturen gebezigd ten dienste der brandweer". z/Op ry- of voertuigen, geene motorrijtuigen of ry wielen zynde en door openbare besturen gebezigd ten dienste der brandweer, is 8 4 niet van toepassing". Sluiskil, 9 Oct. Hedenmiddag even voor [t begin der schooluren viel het dochtertje van G. Stockman, herbergier alhier, al spelende in Tkanaal. Eenige daar zijcde schoolkinderen haalden haar met vereende krachten uit het water. Het meisje was evenwel reeds bewuste- en de levensgeesten schenen bij haar ge- weken te zijn. Onmiddellijk kwani de daar surveilleerende politieagent Meulbroek er bij, die het kind bij het hoofd der bijzondere school binnenbracht. Geholpen door eenige menschen mocht het den politieagent na veel inspanning gelukken door het toepassen der middelen op drenkelingen de kleine in 't leven te houden. /aanislag, 8 Oct. Heden vierde het echt- paar Pieter Potters en Klazina Elisabeth Missu hunne 50jarige echtvereeniging in tegenwoor- digheid van kinderen, kleinkinderen en vrienden. In den loop van den dag kwamen talrijke vrienden en belangstellenden de oude luidjes gelukwenschen terwijl het hun aan schriftelijke felicitatie met ontbrak. Verschillende stoffelijke blyken van belangstelling werden hun aange boden. Sedert een reeks van jaren, en nog tot op heden verdienden deze menschen hun brood met veldarbeid. Het muziekgezelschap ,/De V olharding bracht het echtpaar des avonds een serenade, terwijl zij door den heer L. J. Geelhoedt, voorzitter van dat gezelschap, wer den toegesproken. Het was de oudjes aan te zien, dat zij zich met het een en ander recht in hun schik gevoelden. ging van den heer Jhr. C. J. J. A. van Teylingen, lid voor Middelburg, die in de zomervergaderincr wegens ziekte niet tegenwoordig kon zijn. De heer Van Teylingen werd door den'griffier binnengeleid en legde in handen van den Voor zitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. De Voorzitter wenschte daarna den heer Van Teylingen geluk met zijn benoeming en zijn herstel en verzocht hem zitting te nemen. De Y oorzitter hield daarna de volgende toespraak z/Mijne Heeren Wordt in de spanne tijds die nwe zomer-en najaarszittingen scheidt, de stilte in deze ver- gaderzaal in den regel niet verbroken, ditmaal werden in de afgeloopen maand feestklanken en feestgeruisch in deze ruimte vernomen. De Piovinciale Staten van Zeeland brachten hunne kulde aan het Hoofd van den Staat. Koninklijke woorden werden binnen deze wanden gehoord. ,/Tk besluit" zoo sprak H. M. de Koningin aan het door de Staten aangeboden feestmaal //met den wensch, dat Zeeland een lange reeks van voorspoedige en gelukkige jaren nioge beschoren zijn." Het is Uw wensch, Mijne Heeren, evenals die van Uwen Voorzitter, om deze voor de provincie zoo heugelijke en beteekenisvolle ge- beurtenis voor den aanvang van onze werkzaam- heden te berdenken. Het driedaagsch verblijf van H. M. de Koningin en van Z. K. 11. den Prins der Nederlanden in Zeeland, op 12, 13 en 14 September 11. heeft zich ontwikkeld tot een zegetocht, waarbij Vorstin en volk van weerszijden nog nader tot elkander zijn gebracht. Reeds heb ik, ter voldoening aan de mij ge geven opdracht in het Provinciaal blad den dank van II. M. en Z. K. H. aan de ingezetenen over- gebraeht. Het zij mij vergund daaraan in Uwe hooge vergadering den wensch toe te voegen dat dit Koninklijk bezoek in de ruimste mate cot zegen strekke van de geheele provincie. Deze toespraak werd door de leden met luid applaus begroet. Daarna deed de Voorzitter mededeeling van verschillende ingekomen stukken, houdende Kon. goedkeuring van door de Prov. Staten genomen besluiten, welke stukken voor kenuis- geving werden aangenomen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van een dankbetuiging van A. J. de Nood voor de ver- hooging der hem uit de Provincials fondsen toegekende toelage en van D. Passenier voor de verhooging van zijn jaarwedde als concierge bij de Provincial bibliotheek. Overeenkomstig de voorstellen van Ged. Staten werd besloten tot aauhouding van a. een adres van de Vereeniging van burgemeesters en secre- tarissen in Zuid- en Noord-Beveland om aau- vulliug van het reglement op de wegen en voetpaden b. een adres van het bestuur van den polder Oud Beoosten Blij bezuiden, om een renteloos voorschot voor verbeterino- van Provinciale Staten van Zeeland, De najaarsvergadering der Prov. Staten werd Dmsdagavond half acht door den Commissaris der Koningin den heer Mr. H. J. Dijckmeester, in naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 39 leden. Afwezig de eeren fokker, Van Dam en Hennequin, alien met kenmsgeving. Het eerst werd aan de orde gesteld de beeedi- wegen De verschillende voorstellen van Ged. Staten werden naar de afdeelingen verwezen. De heer Heyse maakte de opmerking dat in bet voorstel tot heffing van opcenten op de Rijks belastingen een fout is geslopen. Er is gerekend dat de verhodging door Ged. Staten voorgesteld 31,700 zal opbrengen. Dit nu moet f 1000 meer zijn en wordt dus 32,700. Verder wenscht de heer Heyse eenige in- lichtingen omtrent het voorstel tot het aaligaan van een geldleening van 240,000. en zette de redenen die hem tot dit verzoek geleid hadden nader uiteen. Hij vroeg of Ged. Staten bereid waren de door hem verlangde inlichtingen in de afdeelingen te geven. De heer Fruijtier verklaarde namens Ged. Staten dat geen bezwaar bestaat die inlichtingen te geven, voor welk antwoord de heer Hevse dankte. De Voorzitter deelde hierna mede dat in de volgende zitting zullen beantwoord worden de vragen van den heer A. S. J. Dekker betreffende de Provinciale stoombootdienst. Vervolgens werd overgegaan tot de splitsing dei vergadering in afdeelingen en werden deze als volgt samengesteld eerste afdeeling de heeren Hollestelle, Dekker, Bolle, Van Teijlingen, Van Waesberghe, De Veer, Moolenburgh, Mulder, Lucasse, Den Bouwmeester, Van Voorthuijsen en Heyse en als leden van Ged. Staten de heeren Siegers en Blum tweede afdeeling de heerenDen Boer, Dumoleijn, Houterman, Wondergem, Vorsterman van Oyen, Ilombach, Sprenger, Tichelman, Van de Putte, Van Dam, Hennequin en Merckens en als leden van Ged. Staten de heeren Fruijtier en De Casemboot derde afdeeling de heeren Noordijke, Lucasse, De Srnidt, Erasmus, Giljam, Moerdtjk, Yse- baert, Moes, Hocke Hoogenboom, Hamrnacher en Elenbaas en als ledeu van Ged. Staten de heeren De Jonge en Van Rompu. Overeenkomstig het voorstel van den Voor zitter werd daarna besloten om de eerstvolgende openbare vergadering te houden op Vrijdag 18 October, des voormiddags te 10 uren, waarna deze avondvergadering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, werd gesloten. Te Kessel is Zondagavond Joh. H. door een onbekend gebleven fietser overreden. H. be- kwam daarbij zulke inwendige kneuzingen, dat hij heden onder de vreeselijkste pijuen overle- den is. Het lijk is door de justitie geschouwd. Een streng onderzoek wordt ingesteld. - De voerman M., die den vrachtwagen rijdt van Rheden naar Arnhem, kwam ter hoogte van de Roskam van zijn wagen te vallen, met het noodlottig gevolg, dat een der wielen over zijn hals ging en hij terstond een lijk was. (N. Arnh. Ct.) Te Hengelo is gisteravond de arbeider F. achter zijn woning in een sloot gevallen en verdronken. - Als dat niet trekt in een blad komt de volgende advertentie voor z/In vollen ernst met huwelijk als doel. z/Een heer, P.G., 35 jaar, jonkman, gezond, van goed gedrag, humeur en uiterlijk, met mooie positie, eenig vermogen en meerder te wachten, wenscht kennismaking met stads- of dorpsmeisje of jonge weduwe. z/Eenig vermogen is natuurlijk aangenaam. Ridderlijke behandeling wordt absoluut ge- waarborgd." Waar die waarborg in bestaat, wordt er helaas niet bij vermeld. llandig aangelegd. De touwslager van 0., te Breda, ruiste in den laatsten tijd voort- durend kleine partijtjes hennep. Hij liep meer- malen met speurende blikken door zijn touw- slagerij, maar ontdekte niets verdachts. Op een keer was de vrouw van een van de knechts aan de werkplaats gekomen met een kinderwagen. Zy zocht haar man eens op, met den kleine. Hierin zag de heer van O. natuurlijk niets ver dachts. ioen hij echter de vrouw met den kinderwagen herhaaldelijk ontmoette, welke ontmoetingen gelijken tied hielden met de ver- dwijning van hennep vond de heer v. O. het noodig eens belangstellend naar't kind te kijken, waarvan zelfs ?t gezichtje niet onder het lakentje te voorschijn kwam. Hij sloeg met een vriendelijk glimlachje het lakentje terug en vondgeen kind, maar hennep S., de knecht, en zijn handige vrouw zijn door de politie aangehouden. In de woning van den knecht zijn ondertusschen nog eenige partijtjes hennep in beslaggenomen. Het //kind" is er de dupe van. Dat wordt nu 's middags niet meer uitgereden. De bonte kraaien keeren weder uit het koude Noorden terug om hier gedurende de wintermaanden roedsel te zoeken thans is het voor deze vogels nog alhier een dorado, want veld en akker geeft volop afval om den honger stillenrotte aardappelen,larven in de omgepioeg- de voren, ja, want niet al, want alles is van bun gading. Treedt echter met December de vorst in, dan komt ook voor haar een bange tijd en o. m. wordt dan gebruik gemaakt van de mossels, die de vogels oppikken, in de hoogte voeren en ran daar worden neergeworpen op de steen- glooiien, verharde wegen enz. om de schelp te doen breken. Een mosselvisscher verhaalde ons, dat een zware steen, welke gediend had als anker bij de betonning op een zandplaat lag- in een der breede Zeeuwsche mondingen en dat hij geruimen tijd bemerkie, wanneer hij op zijn mosselperceelen vertoefde, dat een kraai altijd op dien steen te vinden was, verre van den wal. Wat deed deze daar alleen, te meer waar die vogels gemeenlijk in heele troepen leven Het raadsel wercl hem opgelost toen hij in de nabijheid op de zandplaat kwam. Duizenden en nog eens duizenden ledige mossel- schelpen bewezen dat die groote steen voor de kraai diende als //mosselkraker". De visscher kon het niet over zich krijgen die slimmerd te dooden. De (officieuze) Norddeutsche Allgemeine Zeitung schrijftIn het besluit van den Keizer en de Keizerin om koningin Wilhelmina een bezoek te brengen, komen de warme vriendschaps- gevoelens, welke ons keizerlijk paar voor de jonge Koningin koestert, tot uiting, gevoelens welke den Nederlanders evenzeer als ons volk bekend zijn en welke eerstgenoemden als een kostbare schakel tusschen hun land en Duitsch- laud waardeeren. Het blad wraakt de beweegredenen, welke de Fransche pers aan het bezoek heeft toegeschreven, en zegt dan dat de staatkunde van het jonge Duitsche rijk reeds hare vaste, aan alle politici bekende overleveringen beeft, die door geen hatelijkheden van buitenlandsche tegenstanders in twijfel getrokken kunnen worden. In het Saratoga-park te Brooklyn heeft een politieagent een twintigjarigen zoon van een schatrijk sigarenfabrikant, met name Jaffe, doodgeschoten, toen de jongeman zich tegen gevangenneming verzette. Volgens het eene bericht was de overtreding, dat de jonge Jaffe op het gras liep, volgens het andere, dat hij vrouvven beleedigde. De agent komt voor het gerecht. Als hij vrijgesproken wordt, zegt de oude Jaffe, schiet ik hem neer, waar ik hem zie. Aan boord van de dezer dagen te Antwer- pen aangekomen Engelsche stoomboot Patney Bridge is een der manschappen, die bij het op- varen van Vlissingen naar Antwerpen een pot water over boord wierp, zelf in de Schelde gevallen en verdronken. Een stad zonder misdaad De politie-commissaris van de City van Londen verklaart in een rapport dat er op het oogen- blik in zijn district geen gewone misdadigers zijn, noch dieven, noch helers, en dat er zich in het gebied geen huizen van slechten faam bevinden. Middelburg, 9 Oct. Door den heer Blum, lid van Gedeputeerde Staten wordt heden avond in het Grand Hotel aan de antirevolutionaire en Roomsch-katholieke leden der Provinciale Staten een diner aangeboden. '8 Gravenhage, 9 Oct. Door de Vredes- conferentie is eenstemmig goedgekeurd de regeling betreffende het leggen van automatische onderzeesche contact-mijnen en het verdrag der rechten en verplichtingen van neutrale mogendheden, in geval van zeeoorlog. Gisteren heeft aan het Ministerie van Binnenlandsche zaken de onderfeekening plaats gehad van de overeenkomst tusschen Nederland en Belgie betreffende de verbetering van de bebakening en verlichting der Wester-Schelde. KOEffAC H T. De heden alhier gehouden loting voor de Nationale Militie had den volgenden uitslag a 1 2 3 4 5 6 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 NAMEN be a LOTELINGEN. de Bock Aloysius. van de Vij ver Honore J. Goossens Josephus. Ceelaert Alphonsus. de Block Cyrillus. Baert Emilius J. Herwegh Petrus. Matthijs Aug. H. Borgt Gustaaf. van den Eeckhout Rene, de Roover Franciseus. van Mossevelde Josephus Behiels Albertus. de Feijter Aarnout. Goossens Camillas. Scholter Alphonsus B. de Maeijer Alphonsus. David Augustus, van Acker Jacobus. Verhoeven Renatus. de Metter Cyrillus. Opgegeven reclames. Broederdienst INGEZONDEN STUKKEN. V c O DC O a> O 3 Teb Neuzen, 7 Oct. 1907. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik a eenige plaatsruimte voor onder- staande regelen. In het jongste gemeenteraadsverslag lezen wij, dat Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken de strek- king van aft. 6 der beerverordening der gemeente Ter Neuzen in strijd acht met art. 232 der gemeehtewet. De Voorzitter stelt voor, dit artikel te doen vervallen (wat aangenomen is) onder de opmerking yde gebrnikers zullen toch wel begrijpen, dat zij eventueeie schade moeten betalen". Deze opmerking, Mijnheer de Redacteur, heb ik gelezen en herlezen en de vraag kwam bij mij op: Is dit nu de rechtsgrond, waarop de schade aan het beermate- riaal toegebracht, moet worden gebracht voor rekening der gebruikers? Geen wonder dat het in den laatsten tijd nog aT eens voorkwam dat besluiten van onze vroede mannen op tainelijk hardhandige wijze werden ,om zeep ge bracht". Want, Mijnheer de Redacteur, het komt mij voor dat geen enkel genruiker, die over eenig gezond verstand te beschikken heeft, zal begrijpen,dat hij schade moet betalen aan ruaieriaal, het gebruik waarvan niet eens aan zijri vrije keuze is overgeloten. In een ingezonden stukje heeft schrijver dezes vroeger reeds op dit bezwaar gewezen en heeft toen aangegeven dat eene oplossing volgens zijne meening bestond door in de politieverordening strafbaar le stellen met een boete //het werpen van verboden voorwerpen in de privaatpnlten". Dan heeft de gemeente eenige ver- goeding voor aangebrachte schade maar of er eenige rechfsgrond bestaat in het steunen op het begrip der verbruikers, die niet eens vrij zijn in de keuze van de wijze van privaatreiniging en dus gedwongen worden desnoods tegen hun zin van de reukelooze beerruiming gebruik te maker., moge duidelijk zijn voor den EdelAchtbareVoorzitter onzergemeenteraad, voor anderen sal dit begrip wel zoo vaag zijn, dat de rechter hierin zal moeten beslissen. Schrijver dezes komt het hoogst onbillijk voor dat iemand gedwongen zou zijn een risico te dragen voor zich zelf, dat hij niet zou wenschen te dragen.als hij geheel vrij was. Wordt dit beginsel erkend, dan geven we alle fietsers den raad, om de gemeenten, op wier wegen zij een lek in hun banden krijgen, aan te spreken voor de kosten van herstel, want het is even begrijpelijk, dat de ge meenten gedwongen worden de risico's te dragen voor de noodzakelijkheid, dat de openbare wegen en straten ook voor fietsers toegankelijk zijn. Wil de gemeente de burgerij gedwongen risico s doen Wit ae gemeente tie Durgerij geuwungen i jo.vu o uucu dragen, dan kan men de gemeenten ook gedwongen risico's doen dragen en waar is dan het einde? U dankend Mijnheer de Redacteur voor de verleende plaatsruimte. EEN BELANGHEBBENDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2