M A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmaking. No 5056. Donderda^ 10 October 1901. 47e Jaargarig. Buitenland. FipjlLETOHT"*"'' EEN DAPPERE ZUSTEr! jfl - ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVEKTEET1EN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telcfoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTS B.LAD. Paapdi met ¥oee<man, viel hem de matroos Na heel wat onderhandelen is dan eindelijk het vergelijk-verdrag, de overeenkomst omtrent de verhouding van Oostenrijk en Hongarije, in beginseU goedgekeurd. Het gevaar, dat de beide landen zich van elkander zouden scheiden, is dus geweken, tenminste voor het tienjarig tijdvak, dat deze overeenkomst geldig biijft, indien niet het tusschentijdsche overlijden van 28) //Tot de ander kwam," .in de rede. Er ontstond eene pauze. Het scheen Mina, als zag ze Karel Bretter voor zich staan met opeu- gesperde oogen, die op doffen toon herhaalde ,/De ander? Wat meen je daarmee z/Dat je heel wat te doen krijgt, mijn jongen. Ik heb lang genoeg de kastanjes voor jou uit het vuur gehaald. Help je nu zelf." „lk begrijp je niet. Wie is er gekomen //Ik zeg het je immers, de oude, de ware neef." z/Maak geen gekheid of ik worg je brnlde Karel. //Ik wilde wel, dat het gekheid was, maar het is de waarheid hij is hier, ik heb hem gezien." »Waar Maar het is onmogelijkdwaas, die ik ben, mij zoo iets wijs te laten maken." z/lk heb hem gezien," herhaalde de oade met klem, ,/al droeg hij nu ook een langen baard,. ik herkende hem op 't eerste gezicht." z/Bah, wat kan het mij schelen Ik heb de papieren, hij is een bedrieger," lachte Karel, maar zijne woorden klonken heesch en on- zeker. z/Daarop zou ik zoo maar niet stoffen," zei de oude matroos langzaam, //de jongen zal voorzichtig te werk gaan en eerst het terrein eens opnemen." //Hoe dat?" //Ik zag hem op de begrafenis van den oude den keizer Frans Jozef, die zoo zoetjesaau op leeftijd begint te komen hij is reeds 77 jaar een wijziging in den toestand brengt. Over de hoofdzakeu is men het thans eeus geworden. Ditmaal ging het voornamelijk over het aandeel, dat Hongarije in de gezamenlijke lasten zal hebben te betalen en over de op- richtiug van een staatsbank voor Hongarije. Hoe deze punten geregeld zijn, is nog niet bekend alleen heeft de regeering een kennis- geving aan de pers gezonden, waariu't volgende wordt meegedeeid De beide regeeringen zijn het over de voor- naamste geschilpunten in beginsel eens geworden. Daardoor is het thans mogeiijk een reeks van gewichtige, tot dusver nog onopgeloste detail- punten af te doen. Deze arbeid zal waarschiju- lijk nog eeuige dagen in beslag nemen. De hoop bestaat echter, dat het mogeiijk zal zijn, de hierna uit te werken regeeringsontwerpen in den loop der twee eerstvolgende weken aan de parlementen voor te leggen. Met het oog daarop hebben zich de deelnemers aan de onder- handelingen op hun eerewoord verbonden tot de strengste geheimhouding nopens den inkoud der gesloten overeenkomst. Er resten thans nog slechts enkele kleinere geschilpunten, die zonder veel beteekenis zijn en welker bespreking is opgedragen aan com- missies van vaklieden, die Maandag en Dinsdag, mogeiijk ook nog Woensdag, te Boedapest zullen vergaderen. De mogelijkheid van een mislukking van den Ausgleieh door deze detailkwestie, is uitgesloten. Mochten zich moeilpkkeden voor- doen, dan zullen de beide Minister-presidenten ze in conferentie regelen. Daar een accoord is bereikt in de hoofdzaken, is de zaak in orde. Een ander verdrag moet dezer dagen tot stand zijn gekomen tusschen Rusland en Boelgarije. Vooral is dit verdrag van belang met betrekking tot Macedonie, welke landstreek in den laatsten tijd weer de herleefde belangstelling der mogend- heden geniet. Boelgarije nu zal zijn heele politiek inzake Macedonie onder toezicht van den grooten buur- man stellen. Boelgarije zal zorg dragen, dat er op zijn gebied geen benden worden gevormd, die 't den Turken lastig kunnen maken. Voor Servie is er ook wat in 't vetRusland zal zorgen, dat dit land zich ook wat kalm houdt, ten minste 'tzal daartoe //zijn invloed aanwenden." hij had zich achter een grafsteen verborgen, mij ontgaat niet licht iets. Een oogenblik was bij mij uit 't gezicht, want ik zochtje en wilde je hem wijzen. Heden heb ik hem weer opge- spoord, doch ik kon hem niet bereiken, want ik ben zoo lam als een hond." z/Ha!" riep Mina onwillekeurig. Verschrikt hield ze hare hand voor den mond. Sedert de ontmoeting met den jongen man, stond zijn beeld kaar steeds voor oogen ze dacht onophoudelijk aan hem en ook aan Elsa toch durfde ze bare vriendin er niets van vertellen. Nu wist ze, wat haar zoo getroffen hadhij had juist de gelaatstrekken van Elsa. Ze twijfelde er niet meer aande vreemdeling, dien ze gezien had, was de ware Karel Bretterde ander een bedrieger. Elsa had zich niet bedrogen. Nu evenwel had ze geen tijd zich met deze gedachten bezig te houden, ze moest luisteren met ingehouden adem, want van hetgeen ze hier hoorde, hing het leven af van den jongen man, die een zoo diepen indrukophaar gemaakt had en tevens de vrijheid, de eer, het leven van haar broeder. z/En waar is hij vroeg de valsche Karel met schorre stem. z/Hij woont in het hotel Renz op de Markt." z/Ha, ha, en je zeide, dat hij op den bodem van den Hudson lag." z/De duivel weet, hoe hij er uitgekomen is." z/Ellendige kerel, waarom heb je half werk gedaan z/Maak jij het geheel afde Elbe en de Alster zijn diep genoeg." Er ontstond een pauze. //Hij zal niet zoo gek zijn oin zich een Yerder worden voorzieningen getroffen voor 't geval van een oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk-Hongarije tegen Turkije.- In geval van een miiitaire bezetting van het land tusschen de Vardar en de Zwarte Zee, zal het Boelgaarsche leger zijn stellingen, zooals die door den Boel- gaarschen Minister van Oorlog zijn voorge- schreven, behouden, maar de Russische Minister van Oorlog zal het recht hebben officieren voor te dragen voor den post van chef van den generalen staf van het Boelgaarsche leger en voor de kommando's der Boelgaarsche divisie's. Uiterlijk zeven dagen na de oorlogsverkla- ling van Rusland alleen of Rusland en Oosten rijk Hongarije aan Turkije, zullen twee cave- lerie-divisies ter beschikking gesteld worden van den Roelgaarschen minister van Oorlog. Boelgarije neemt de verplichting op zich de vloot, alstnede de havens Yarna en Boergas, ter beschikking van den Russischen vlootvoogd te stellen. Bovendien zal Boelgarije gedurende den ganschen duur der vijandelykheden de Russische vloot van voorraden moeten voorzien. Rusland verbindt zich zijn invloed bij Roe- menie aan te zullen wenden, om het te bewe- gen een neutrale houding aan te nemen, en tevens een gedeelce van zijn leger op voet van oorlog te brengen. Boelgarije zal, in geval van een nederlaag van Turkije, een derde der oorlogsschatting en een derde deel van het veroverde grondge- bied krijgen. iAan Rusland zal het recht toekomen oorlog te verklaren en vrede te sluiten. In Engeland gaan de tegenstanders der soeiaal- demokratie een groote beweging op touw zetten tegen de veldwinning der socialistische idee. Een van hun redenen is, dat het socialisme het Christendom, den godsdienst en het gezin aantast. De socialistische Onafhankelijke Arbeiders- partij verkondigt echter in een besluit, dat de socialistische beweging mannen en vrouwen van alle gezindteu en geloofsvormeu omvat en in dit opziclit in haar gelederen volkomen vrij heid laat. Yerder spreekt het besluic tegen, dat het socialisme het gezin wil verbreken, en besckuldigt integendeel het kapitalisme, dat het, door moeders en kiuderen in fabriek en werk- plaats te drijven, dat doet. Het parlementslid Macpherson zeide dezer tweeden keer in het water te laten werpen," zei Karel eindelijk. ffDat komt er op aan, hoe men het aanlegt," hernam de ander, //hinderde mij die vervloeltte hand maar niet, dan wachtte ik niet op jou. Je moet het doen en vandaag nog." z/Vandaag nog z/Ja, vandaag moet hij over boord. Wil je wachten, totdat de kerel je verraden heeft //Zou het niet beter zijn, dat ik heenging en de erfenis in den steek liet z/En mij ook," riep de oude. //Hoho, broertje, daar zijn we niet aan. Weet je wat het gevolg is, als je weggaat. Ontloopen kun je niet men telegrafeert naar alle kanten, je wordt gesnapt en hierheen gebracht." z/Ik heb den oude niet vermoord z/Wil je mij wellicht verraden?" z/Wie denkt daaraan //Jij, ik zie 't, maar pas op, je hebt genoeg op den kerfstok. Wie heeft zich voor den neef uitgegeven, jij of ik Wie heeft het voordeel van de historie, jij of ik Men zal mij gelooven, indien ik zweer, dat je den wettigen erfgenaam in 't water geworpen hebt en den oude van kant hebt, helpen maken. Ben ik voor de poes, dan ga jij voor." Karel begon bang te worden. //Watjealzoo vertellen kunt," zei hij, ffzijn wegeenekameraden? Maar ik blijf er bij, het was onvergeeflijk doru van je, dat je den oude om hals bracht." z/Kon ik weten, dat hij eene domme bepaling van zijn testament gemaakt had? Anders liep de zaak toch zoo glad niet af. Maar nu is er nog niets verloren." v Hoe dat z/Hou je maar hier een paar weken bedaard. dagen in een redevoering, dat de 31 leden van de parlementaire arbeiderspartij geen van alien atheist zijn, maar alien in een of anderen vorm gelcovig. Zijn partijgenoot Macdonald, ook parlementslid, op dit punt uitgehoord door een unionistisch blad, dat aan den veldtocht tegen het socialisme meedoet, is van oordeel dat het socialisme allerminst tegen het Christendom ge- keerd is, aangezien de zedeleer van't Christendom die van het socialisme is. Overigens is de socia listische beweging, zijns inziens, zuiver socio- logisch van aarddaarom bemoeit zij zich als zoo- danig niet met't geloof van wie er aan deelnemen. Yerder is Macdonald van gevoelen, dat het socia lisme geen opheffing van den particulieren eigen- dom heoogt. Het maakt onderscheid tusschen bezit, dat de gemeenschap, en dat het individu toekomthet land, spoorwegen enz. behoort z. i. aan de gemeenschap; kleeren, huisraad en ander persoonlijk bezit biijft individueel. TEll NEUZEN, 9 October 1907. Naar men verneemt is de heer Mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, voornemens de eerst volgende zittingen der Tweede Kamer weer te gaan bijwonen. Gisteren werd alhier op het post- en telegraafkantoor, door den directeur, de heer Acket, in tegenwoordigheid van de ambtenaren en beambten, aan den kantoorknecht I. A. Liebers alhier, onder een hartelijke toespraak de bronzen medaille der Oranje-Nassauorde uitgereikt, waarmede deze ter gelegenheid van het Vorstelijk bezoek alhier werd begiftigd. L.l. Vrijdag had in het Vereenigings- gebouw in de Donze-Yisserstraat het toelatings- examen plaats voor leerlingen der vakschool der //Vereenigde Handwerkslieden". De uitslag van dit onderzoek was dat zijn toegelaten in alphabetische orde J. F. Bolleman, C. /an Boven, J. van der Burgt, Ph. Coomans, A. Dees, A. M. de Doelder, M. van Doeselaar, Jacobus van Es, K. Hamelink, C. den Hamer, H. Koevoets, L. Koevoets, J. Lansen, P. Mielen, D. van Tatenhove, P. van Tatenhove en J. Yerhage alien uit Ter Neuzen en P. Duijvestein, D. W. F. Kaijser en P. C. Moens uit Zaamslag. Het onderwijs is j.l. Maandag in de 4 klassen aangevangen met 53 leerlingen, waarvan 48 De rechter heeft de handen vol met den archi tect al praat men wat men wil, niemand kan je iets maken." z/Maar het geld z,Doe alsof je tevreden bent; laat je het kwartaal betalen en speel den treurenden neef. Ik weet iemand, die je baar geld geeft. Binnen een jaar strijk je de erfenis op er gaan wel een paar honderdduizend mark verloren, doch 't gaat niet anders." ffKan ik dat morgen niet?" vroeg Karel. z/Neen, zeg ik je, wees verstandig en hou je een paar weken fatsoenlijk." z/En ondertusschen komt Oollings." z/Hij mag niet komen dat moet je hem vandaag nog beletten morgen kan het te laat wezen. Ik heb hem gevolgd en weet, dat hij in den omtrek van Adlerstein vertoeft." z/Donders!" schreeuwde Karel. Indien hij maar niet met Elsa spreekt." z/Hij zal haar bevallen, want hij iseenflinke jongen en weet goed te praten." Karel vloekte van woede. ffDezen neef zal ze wel gaarne trouwen dat was immers de wensch van uw oom zaliger," spotte de oude matroos. Dat zal zij niet, nooitbrulde Karel als een razende. //Indien ik haar niet krijg, zal een ander haar ook niet hebben nog eerder worg ik haar." z/Dat was zoo kwaad niet mijn jongen, we kregen weer een millioen," zei de oude. //Doch dit gaat niet aan maak eerst den anderen van kant." z/Ik wil wel, maar hoe //"Wat eene vraag je gooit hem in het water." //Daartoe moet ik hem eerst bij 't water hebben." (Wordt vervolgd). COMAST. Bit blad verscliijnt iMaamlag., Woensdag- en Vrijd&gavonrt, uitgezonderil op Feesfdagen. l>ij de Firmit P. J. l>8'-. SAXBB<. te Ter Xeiizen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen belanghebhenden, die genegen zijn in aan- merking te komen voor benoeming tot op eene jaarwedde van 400,nit hunne op zegel gescbreven verzoeken aan ben in te dienen voor 21 ctober 1907, des namiddags 2 uur. De werkzaamheden aan deze betrelcking verbonden znllen bestaan in het bedienen der beerruimingsmachine, het verzamelen en ophalen van straatvuil, het schoon- maken van riolen en vcrder alle werkzaamheden die hen in het belang der gemeente zullen worden opgcdragen. Tevens worden voor genoemd tijdstip aanbiedingen ingewacht voor het verscbaffen van een ge3chikt welke behalve op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen voor het nitvoeren van deze en alle andere werkzaamheden in het belang der gemeente, znllen moeten beschikbaar zijn van 's morgens 6 tot 'a avonds 6 uur. Ter Neuzen, 8 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEII.L, Burgemeester. W. S. J. DIELE41AN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat het voornemen bestaat een strook grond groot ongeveer 4 M2. van het perceel kadastraal bekend sectie C 4289 dezer gemeente, gelegen in de VJooswijkstraat voor bet in aanbouw zijnae huis van wed. C. L. HAMERLYNCK, aan den publieken dienst te onttrekken. Bezwaren hiertegen kunnen bij hen worden ingediend voor den 21en October 1907. Ter Neuzen, 8 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1