Gemengde berichten. Telegrafische berichten. BURGERLUKE STAND. By kon. besluit is een pensioen toegekend van 900 aan P. Barentsen, hoofd eener o. 1. school te Schoondyke van f 403 aan R. Ha- merlinck, onderwijzer aan een o. 1. school te Westdorpe. Zaamslag, 6 Oct. Tot predikant bij kerk A alhier is beroepen Ds. R. Hamming te Schoone- beek. Sas yan Gent. Vrijdagavond bij het laden van een waggon vee voor Gent, had de stouwer J. Willems van Selzaete, het ongeluk tusschen ossen bekneld te geraken, waardoor hij inwendig zwaar gekneusd werd. Zaterdagmorgen is hij per rijtuig naar zijn woning te Selzaete over- gebracht. 7 Oct. In den afgeloopen nacht is de steekkar van den winkelier J. Bosman, die ge- plaatst was aan de kolenschuur van E. Geirnaert, ontvreemd. Dezen morgen wilde Bosman zijn kar halen voor gebruik, doch vond de ledige plaats. Men vermoedt dat deze naar Belgie gevoerd is. Zaterdagmorgen omstreeks half zes zakte te Haarlem een paard, dat voor een zandschuit liep te trekken, langs de Leidschevaart even voorbij de remise, plotseling in den grond weg. Het beest moest uitgegraven worden. Een krasse -familie. Te Stomp wyk wonen vier broers en een zuster, die te zamen 369 jaren tellen. De oudste broer is 80, de volgende 76 jaar. De zuster 74 jaar en de beide ,/jongen" 71 en 68. Allen verrichten nog steeds landarbeid. De vader bereikte den leeftijd van 99 jaren. 't Volgende is op de Engelantiersgracht te Amsterdam gebeurd, enkele dagen geleden vertelt 't //Nbl. voor Ned.". Een vrouw viel van een trap en brak een been. Een familie, die een telefoon had en zich erg voor 't ongeval interesseerde, telefoneerde direct naar den eersten den besten docter, die een telefoon had. Vrouw'n been gebroken. Zoudt u kunnen komen Onmogelijk, hoor Laat die vrouw maar naar my komen Rrrrt, de haak in de telefoon. Toen naar het politiebureau op de Laurier- giacht om een braucard en dan gauw naar 't gasthuis. De brancard was er in een wip, dat ging prachtig. Maar wie betaalt dat zaakje, de politie- agent gesproken. Daar zullen wy wel voor zorgen, zei de dame des huizes, van waar getelefoneerd was. Wat kost dat Twee gulden antwoordde de agent. HierHou maar een kwartje extra voor jezelf af. Toen werd de vrouw met bet gebroken been naar het gasthuis gebracht en opgenomen. Maar toen de ergste agitatie voorbij was en men over het geval nog eens ging napraten, vond men die twee gulden voor een transport per brancard eigenlijk toch wel wat veel. Een rytuig zou maar zestig, hoogstens vijf-en-zeven- tig centen gekost hebben. Men ging ten slotte eens informeeren. En wat bleek nu Dat voor het gebruik van een politiebrancard nooit meer dan 80 cent wordt berekend De politie- agent had er eenvoudig maar wat opo-elegd voor zichzelf8 't Spreekt vanzelf, dat dit zaakje hem nu niet heelemaal glad zal zitten In het westen van Noord-Brabant is men thans algemeen begonnen met het rooien der bieten. De opbrengst valt over het algemeen niet mee en beloopt ongeveer 33,000 K.G. per hectare. Het suikergehalte is echter zeer hoog. Bieten met 18 en meer procenten komen veel- vuldig voor. De landbouwers, die dus op gehalte-contract hebben verkocht, maken nog een goed seizoen. Dr. Eiebig te Jena heeft ernstige studie gemaakt betreffende de oorzaken der zoo^e- naamde Engelsche ziekte (rhachitis). Hij is tot het resultaat gekomen, dat deze kinderziekte haar ontstaan te danken heeft aan de alcoholiseering der ouders. Immers de Engelsche ziekte komt alleen bij acoholge- bruikende volken voor, en des te erger naar- mate het alcoholgebruik grooter is. Bij de sterk gealcoholiseerde moderne volken zijn daarom ook tachtig en meer percent van de zuigelingen rhachitisch. Bij dieren komt deze ziekte niet voor, indien ze tenminste niet kunstmatig wordt teweeggebracht door het toe- dienen van alcohol. Door deze ontdekking wordt nu ook aan de ouders den weg gewezen, om de Engelsche ziekte langzamerhand te doen verdwijnen. De bemanning van den Hamburg-Amerika- ljjn /Teutonia", welke in de Perzische Golf schipbreuk leed, is met het stoomscbip ,/Scandia" van dezelfde maatschappij te Hamburg aange- komen. De schipbreukelingen hebben vele wederwaardigheden beleefd, als blijkt uit de volgende bijzonderheden De door kapitein Schaerger gevoerde //Teuto- nia" vertrok met een voile lading producten van Lingah, in de Perzische Golf, naar Ham burg. Den 19 Juli, des nachts 12 uur, toen de kapitein de wacht aan den 3en stuurman overdroeg, had men nog 60 vaam diep water gepeild. Drie uren later meende de wacht- bebbende officier land te zien. De machine werd op voile kracht achteruit gesteld, doch te laat, de //Teutonia" liep onmiddellijk daarna op strand en alle volgende pogingen om het schip vlot te brengen, zelfs het uitpompen van het drinkwater en gedeeltelijk werpen der lading bleven vruchteloos. Men liet beide ankers vallen, doch de kettingen braken, de branding wierp het schip hooger op strand en dit begon, hevig werkend, op te breken. 's Avonds 6 uur stonden de voorpiek en ruirn 1 vol water. Het verblijf op het door de kooggaaude zee overstroomde dek werd in de hoogste mate levensgevaarlijk. In den nacht liepen stook- ruim en machinekamer vol water, den volgen- den dag stonden ook de achterruimen vol en een zware zee sloeg het roer weg, zoodat het schip wrak was. De bemanning bleef tot 22 Juli aan boord. Een landing in de nabijheid van het wrak was wegens de hevige branding onmogelijk en men kwam overeen, dat bij het verlaten van het schip de eerst te water gelaten booten onder lij van het stoomscbip zoolang zouden blijven liggen, tot de laatste boot uitgezet was 's Morgens tegen 6 uur kwam boot 4 met 15 man te water, dan volgde boot 2 met 10 man, boot 1 werd met 6 man gestreken en boot 3, waarin de kapitein, verliet om 7 uur met 14 man het schip. De booten 1 en 2 hadden tegen de afspraak in zeil gezet en waren weldra uit het gezicht, de booten 3 en 4 bleven bij elkaar. Het was een gevaarlijke tocht, vooral de eerste vier uren ging de reis op leven en dood. De hooggaande zee dreigde ieder oogenblik de broze vaartuigen te verzwelgen, en onophoude- lijk moesten de lieden met emmers het in- gekregen water pogen te verwijderen. Daarbij was het bitter koud en slechts door nu en dan een slok rum te nemen, konden de tot op de huid doornatte schipbreukelingen de levens- geesten in werking houden. Des nam. 1 uur bereikcen de booten de bocht van Kuweirat, waar volgens afspraak alle booten zouden samen komen, maar van de te vroeg afgezeilde booten was geen spoor te ontdekken. Men nam aan dat zij direct doorgezeild waren naar het eiland Masirah. Te 2 uur gingen de booten weer zee in om te beproeven een 25 zeemijlen verwijderd dorp te bereikeu. Dit gelukte, maar wegens de hevige- branding kon men niet landen en de booten moesten opnieuw zee kiezen. Des nachts moesten de vaartuigen bijdraaieu en om niet van elkaar af te raken, had men ze met een lange lijn aan elkaar ver- bonden. Bij de hoogloopende zee kon aan slapen niet gedacht worden en bij 't aanbreken van den dag werd de moeilijke tocht weer voortgezet. Tegen den middag kwam het eiland Masirah in 't gezicht en men stuurde langs de kust. Ook hier geen spoor van de booten 1 en 2. 's Namiddags moest tusschen een eilanden- groep door gestuurd en een zandbank gepasseerd worden, waarop slechts twee voet water stond. Hier moesten alien uitstappen en de booten zoolang voortduwen en trekken tot men weer dieper water bereikte. Des avonds kwamen de schipbreukelingen te Amm Rasas, op Masi rah aan. De inwoners van het dorp Amm Rasas staan als beruchte Riifpiraten bekend. Nog slechts (drie jaar geleden hadden deze lieden 17 Euro- peesche schipbreukelingen vermoord om zich meester te maken van de enkele voorwerpen die zij van de schipbreuk hadden gered. Als zoenoffer voor deze misdaad liet toen de sultan van Maskat op aandringen van het Engelsche consulaat, een gelijk aantal inwonersdoodschieten. En dit heeft goed geholpen. De lieden der //Teutonia" werdeu vriendelijk doch zeer terughoudend ontvangen en op e'en bij een huis behoorende plaats ondergebracht. De verzorging geschiedde door den Arabier Mu Barock ben Salim, wiens vrouwen voor de schip breukelingen geitenvleesch met rijst klaarmaken en daarna dadels opdienen moesten. Tot 28 Juli vertoefden de schipbreukelingen aldaar. Toen verlieten zij het dorp en zeilden aan boord van een Dhau, welke boot 3 op sleeptouw had, naar een circa 12 zeemijlen verwijderd vlek, waar weer geland en in het oeverzand overnacht werd. Den volgenden morgen zou de tocht voortgezet worden, doch daar het weer intus- schen stormachtig geworden was, weigerde de schipper der Dhau te varen. Men besloot nu de boot met zes man te bemannen en naar het tamelijk ver verwijderde Maskat te zenden, om van daar de schipbreuk te kunnen melden naar Hamburg en uitzending van een hulpstoomschip te verzoeken. Des middags van den volgenden dag bij storm en hooge zee, ondernam de kleine schaar onder leiding van den kapitein, den ge- vaarlijken tocht naar Maskat. Den 30 Juli, 's middags had het kleine vaartuig 134 zeemijlen afgelegd en werd Kaap al Hadd gepasseerd en J des avonds bereikte men het stadje Sur, waar de lieden zeer liefderijk opgenomen werden Den volgenden morgen ging de tocht weer verder, doch spoedig trad windstilte in enkwam men niet vooruit. Dien dag leden de zeven man ontzettend van de hitte. Tegen den avond zette een weinig wind op en na 22 mijlen afge legd te hebben bereikte men in den avond van 1 Augustus weer een dorp, waar water en pro- viand, hoofdzakelijk dadels, ingenomen werden. Twee dagen later kwam de boot te Maskat aan. De met de schipbreuk in kennis gestelde Engelsche consul zond onmiddellijk telegrammen aan den resident van Bushire en het Indische Gouvernement. Van dit laatste verzocht hij de uitzending van een oorlogsschip om de vermiste 16 man op te zoeken. Het Gouver nement zond de kanonneerboot //Lapwing" uit, welke 13 Augustus onverrichterzake naar Maskat terugkeerde, doch van eenige resellers het be- richt medebracht, dat de vermiste booten het vasteland bereikt hadden en de opvarenden over land ocderweg waren naar Maskat. De in het kleine dorp achtergebleven 22 waren 8 Augustus te Maskat aangeko- man men. Zij hadden 3 Augustus met de Dhau het eiland Masirah verlaten, bereikten behouden Sur, waar zij een dag vertoefden en kwamen zonder ongevallen te Maskat Den 22en Aug. eindelijk werden ook de 16 vermiste personen welbehouden door visschers- vaartuigen te Maskat aangebracht. De zes man uit de eerste boot waren na het verlaten der //Teutonia" naar het kleine eiland Mahut ge- zeild en daar geland, boot 2 echter was het ongelukkiger vergaan. Bij de pogingen in de bocht van Kuweirat te landen, sloeg zij aan stukken. De 10 inzittenden moesten nu be proeven, te voet de naastbijzijnde oase te be reiken. Vijf dagen zwierven zij langs de kust, doch konden wegens de zeer hooge temperatuur in de bergachtige streek slechtsi langzaam vor- dereu. Ieder had eenige fles^chen water en wat hard brood in den zak, maar bij de vreese lijke hitte was de watervoorraad spoedig ver- bruikt. Op den derden dag vonden de bijna van dorst Versmachte lieden door een gat in het zand te graven eenig water. Twee dagen later ontmoetten zij herders, die hun bereid- willig vleesch en dadels verschaften. Op 28 Juli bereikten zij het visschersdorp Carab, van waar de zeer afgematte lieden met een visschers- boot naar Mahut zeilden, waar zij tot hun niet geringe vreugde de zes man van boot 1 ge- zond en wel terugvonden. Levend van rijst en vi»ch, moesten de 16 menschen tot 13 Au gustus te Mahut blijven. Eerst toen gelukte het h un eenige visschers te bewegen hun boot uit te rusten om hen naar Maskat te brengen. De na zooveel wederwaardigheden weer ge- lukkig vereenigde 45 schipbreukelingen werden van Maskat naar Bombay vervoerd, waar zij scheep gingen op het stoomschip //Scandia dat hen naar Hamburg terugbracht. De //Teutonia" was een in 1889 van staal gebouwd stoomschip en had een machine van 1600 I. P. K. Schip en lading zijn totaal verloren. 's Graveuliage, 7 Oct. De rechtbank alhier verklaarde Simou Polak schuldig aan poging tot moord op den Minister van Justitie Van Raalte, doch verklaarde hem ontoerekenbaar en gelastte zijn plaatsing in een krankziunigenge- sticht voor een proefjaar. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik zijn voor- nemens het Duitsche Keizerspaar te Vlissingen te verwelkomen en naar de residentie te bege- leiden. INGEZONDEN STUKKEN. Sn en om den Gemeentecaad. CORRESPONDENTIE. Aan //Een belanghebbende". Uw stuk, te laat voor dit nuramer ontvangen, zal in het volgend numrner worden geplaaist. Red. Gemeenteraad van Ter Neuzen. AANBESTEDING. Op Woensdag, 23 October 1907, des voor- iddags ten 11 ure, aan het gebouw van bet Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het vernieuwen van het retnmingwerk in de binnenhaven te Wemeldinge, voor de groote sluis aldaar, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 30,000, o o l)e iezer, die in dit blad de agenda voor onze raads- vergadering van 3 dezer heeft ingezien, kan verwacht hebben, dat de installatie van onzen ex-vvethoiider, den heer Van den Hoek de clou er van wezen zou. Trouwens wat er meer ter tafel zou komen, was al zeer gewoon. Die installatie is echter met een stille trom afgeloopen. Achteraf bekeken, zijn wij tot de erkenning gekomen, dat wij ons met de l'ofrede op Z.Ed, bij de vorige ver gadering, in de vingers hadden gesneden, zoodat wij ons er nu wijselijk voor gewacht hebben, haar zelfs //dunnetjes over te doen." Alzoo bleef dan ook de gebruikelijke entree-speech van der. geinstalleerde van zelf achterwege. Het zou mij ook niet verwonderen, als hij, van meening dat 't al welletjes was geweest, 't verlangen had te kennen gegeven, om niet meer geloftuigd te worden er bijvoegende, wat de eminente staatsman Thorbecke bij 't optreden van zijn tweede ministerie in de Tweede Kamer gezegd heeft: ,/Let op onze daden." Het kan verbeelding geweest zijn, maar het scheen mij, dat zijn gelaatstrekken (van den geinstalleerde, niet die van Thorbecke) er niet zoo uitzagen als anders. Zeker is 't, dat zijn binnenkomen niets had van eene joyeuse entree of die eens Triumphaters met het veni, vidi, vici (vertaald ik ben gekomen, heb gezien en overwonnen) op de lippen. Er. ik acht het meer dan waarschijnlijk, dat hij er bij gedacht heeftHeeren' ik wil gaarne met U de belangen der gemeente naar mijn vermogen behartigen. Edoch, ik verzoek U vrien- deiijk, dat sollen met mijne deskundigheid eens na te laten. Want ik ben er volstrekt niet op gesteld, de zondebok te zijn voor de besluiten, die 't Dag. Best, en de Gemeenteraad bij meerderheid van stemmen op of tegen mijn advies gelieven te nemen. Amen! ./Alzoo is ons stelletje weer compleet", merkte mijn linkerbuurman aan, en mijn jolige, zangrijke rechler- buurman wilde er een liedje op aanheffen geloof ik, want ik hoorde hem beginnen,waar kan men be wat echter onder 'tafhameren van den Voorzitter voor de anderen verloren ging, waarop hij (mijn rechter- buurman, niet de Voorzitter) het hoofd hemelwaarts hief, als een kip, die pas gedronken heeft. Daar waren vijf leden afwezig en onze voormalige jongste was van hen de eenige, die ons daarvan heeft verwittigd. Erg beleefd van hem, vindt u niet Na afloop onzer vergadering merkte een medelid mij op, dat voor de samenstelling onzer agenda het wensche- lijk is, dat zij, die verhinderd zijn, tijdig het Dag. Bestuur van hunne afwezigheid kennis geven, ten einde de behandeling van ernstige of min of meer ingewik- kelde onderwerpen tot eene meer voltalligen Raad, dan op 3 dezer bijeen was, te kunnen verschuiven. Metz'n dertienen aan tafel zitten zeide hij, mij 14e vergetend was wel een ongelukscijfer, maar 13 weten allicht meer dan 8, gelijk wij op voornoemden datum in getal waren. Een ander medelid was van meening, dat het niet-lrennisgeven van afwezigheid de lichtzijde had, dat bij 't aan de orde stellen van onderwerpen, over wier beslissing wij ons stelselmatig in een linker- en rechter- groep afscheiden, vooraf de neuzen niet kunnen worden geteld. Waarop een lid van het Dag. Bestuur, dat zonder wij 't wisten, den laatsten spreker had gehoord, dezen wel bedankte voor het compliment. Naar aanleiding van een paar ingekomen adressen hebben wij, steunende op onze Bouwverordening, beslist dat, wanneer men een nieuwen regenbak aan zijn woning brengen wil, deze altijd 4 kub. m.inkoud hebben moet, al is de woning zoo klein, dat hij zelfs bij een zond- vloed van 40 dagen en 40 nachten ternauwernood op de helft vol geraakt. Voor ons part, steunende altijd op de Bouwverordening, mogen de menschen zich met een regenton behelpen, al gaat het hout spoedig rotten en wordt het water er door geinfecteerd. Zulk water is ook wel niet gezond, maar... de Bouwverordening, weet je. Met 7 stemmen hebben wij alzoo beslist. De heer Dees stemde tegen en stak daarop zijn neus in zijn kop koffie. Uit een adres van het Bestuur der vereeniging tot ziekenverzorging alhier, waarin geklaagd wordt dat tot schade dier vereeniging 't verpteeggeld per dag voor verpleegden van 't Burg. Armbestuur van 1,50 op /I is teruggebracht en eene verhooging van het subsiaie tot f 500 wordt gevraagd, bleek, dat die vereeniging nog immer tot de noodiijdenden behoort. //Wat heb ben de menschen ook begonnen", zeide mijn linker buurman. /,Voor hen schijnt Lucas XIX, 28 en 29 niet geschreven te zijn, lispelde een bijbelvaste overbuurman. Het adres hebben wij in handen gesteld van Burg, en Weth. om advies, teneinde het bij de begrooting te behandelen. Men zou zoo uit een schrijven van Ged. Staten op- maken, dat de kennis van de Gemeentewet bij ons wat te wenschen overlaat. De Ged. heeren doen ons althans kond, dat de Minister van Binnenl. zaken art. 6 onzer verordening op de beerreiniging, waarin wordt oepaald, dat de schade, door voorwerpen in den beer aan de beermacliine toegebracht, door den eigenaar van den beer moet worden vergoed, niet in overeenstemming is met art. 232 der Gemeentewet, tenzij in artikel 6 't bedrag der schade wordt genoemd. Vooruitziende oogen, om eventueel aangerichte schade vooraf te kunnen berekenen hebben wij nu eenmaal niet en profeten zijn wij evenmin. Wij hebbeu dus art. 6 eenvoudig uit de verordening geschrapt in 'tkinderlijk vertrouwen, dat onze goede burgers, op wier eigenclorn wij beslag leggen, toch wel zullen begrijpen, dat zij de schade zullen moeten betalen. Ik help het wenschen, maar vrees dat, wanneer on- willigen het tot een proces laten komen, het een zaakje zal wezen, waaraan advokaten hun hartje kunnen op- halen, maar waarbij de gemeente aan het kortste einde zou kunuen trekken. 't 14e RAADSLID. Vergadering van Donderdag 3 October 1907. (Slot Na de zitting met gesloten deuren deelde de Voorzitter nog in het openbaar mede dat besloten was a. de aanslagen in het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein van J. J. Bliek, J. D. Thielman en B. P. de Boij te haudhaven en den aanslag M. J. Adriaansen terug te brengen tot f 50,- b. ontheffing van hoofdelijken omslag te verleenen aan H. F. W. Becking voor f 6,42£, J. B. H. A. Laureijs voor y 15.16J- en aan J. A. A. Gilles voor 2,fi2£ en c. ontheffing van schoolgeld te verleenen aan J. J. Heijge- laar voor H. van Grembergen voor f 0,36, A. Mechielsen voor 1,35, J. Huijssen voor 0,30, M. Dees voor f 0,(54, P. Geluk voor 0,30, J. van Oosten voor f 0,45, A Mechielsen voor f 1,12 J, A. David, voor f\, 13 J, N. J. Imandt voor 0,55, wed. P. J. van de Sande voor f 7,50, J. A. P. Geill voor 7,50, I. S. Standaert voor f 6,en P. C. Standaert voor /4,50. Ter Weuzen. Huwelijks-aangiften. 4 Oct. Gerrit Wigtenbroek, oud 74 j., weduwn. en Elisabeth Donze, oud 31 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 3 Oct. Jacobus Kooman, oud 22 j., jm. en Wilhelmina Meeusen, oud 20 j., jd. Daniel de Zeeuw, oud 26 j., jm. en Emile Charlotte Dees, oud 23 j., jd. Daniel van Oudenaarden, oud 26 j., jm. en Jorina Maria Oostdijk, oud 19 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Joseph Johannes, z. van Karel Lodewijk Beeldens en van Johanna Elena Huijssen. 3 Oct. Jacob Willem, z. van Jan Gerardus de Reus en van Maria Wilhelmina Riemens. 4 Oct. Jacomina, d. van Marinus van Es en van Jozina Zweemer. 5 Oct. Anna, d. van Krijn van dei- Hoofd en van Cornelia de Putter. Albert Polydor Stephanus, z. van Augustus Jacobu9 Paulus Pauwels en van Alice Henrica De Jonghe. Overlijden. 22 Sept. Matthens Johannes Kaan, oud 13 j., z. van Gilles en van Anna Geertruida Geelboedt. S*. Jansteen. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Sept. Emmanuel Frederik Schiffer, oud 39 j., jm. en Maiia Florentia Pieters, oud 26 j., jd. 27 Sept. Joseph Martens, oud 23 j ;m. en Maria Louisa Wagenaer, oud 22j.,.]d. Geboorten. 16 Sept. Aloijsius Cornelius, z. van Adolf Vanacker en van Maria Mervis. 19 Sept. Camillus Alphonsius, z. van Joannes Baptiste de Caluwe en yan Joanna Coleta de Block. 24 Sept. Robert Alouisius,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2