A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. No 5055. Dinsdag 8 October 1907. EliTDERWET. 47e Jaargang. BBRSTB BXjA-JD. VrijwiiSigers bij de Brandweer. Buitenland. FEUILLETON. EEN DAPPERE ZUSTER. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. "Voor Amerika 1,32VS en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERT EN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. In Engeland maakt men zich heel druk over Keir Bardie's uitlatingen over het Britscb be- stuur in Indie. Uit een antwoord van Hardie op een telegram van de redactie der //Daily Mail" blijkt echter dat hi] niet die groote woorden beeft gebruikt die men hem in den mond legde. Keir Hardie antwoordde, dat de telegrammen zijn verklaringen verdraaid hadden, in het bij- zonder door Reuter. Hij verklaart in werke- lijkheid gezegd te hebben, dat de manieren van de politie in Engelsch-lndie herinnerden aan Russische politiemanieren, terwijl hij ook de ontvoering en mishandeling van Hindoesche weduwen door Mohammedanen, als aan Arme- niscbe gruwelen herinnerde, wraakte. Hij beval de instelling van een koloniaal bestunr in Indie aan. De redactie van de //Daily Mail" is van oordeel, dat het bovenstaande de vroeger aan de Londensche bladen gemelde bijzonderheden 27) Papa Bouman, die in Malente nooit een her- berg bezocht, ondervond, dat de lediggang het oorkussen des duivels isDe tijd viel hem vreeselijk langzijne oude beenen lieten niet meer toe. dat hij in de straten rondwandelde, en zoo had hij de gewoonte aangenomen uren- lang in de gelagkamer der //Zeehond" door te brengen. Altijd zat hij in een half donkeren hoek, sprak met niemand en luisterde naar de ge- sprekken, waarvan hij dikwijls geen woord ver- stond, daar er verschillende talen gesproken werden. Zoo richtte hij ook bij zijne terugkomst van Adlerstein zijn schreden naar de herbergkamer, waaruit een luid rumoer van stemmen weerklonk, terwijl Mina, die elk verkeer met de gasten vermijden wilde, snel voorbijsloop. In den gang voelde ze eene hand op haren schouder leggen. Het was de waardin, die haar toefluisterde //Ik heb een uurtje tijd, kom mee kind en ge^ bruik met mg het avondeten uw vader zal ik het in de herberg brengen." Het meisje weigerde niet en bleef een paar uur bij de' gastvrouw| in de keuken. Toen het aantal bezoekers vermeerderde, moest de waardin ook naar de gelagkamer gaan, waar Bouman als genageld op zijn stoel zat en naar in hoofdzaak bevestigt, maar dan toch altijd in zeer verzachten vorm en niet in het verband, als eerst werd gemeld. De correspondent van de //Tribune" te Cal cutta seint, dat de openbare meening daar den draak steekt met het misbaar over Keir Hardie's optreden, wat ons de juiste opvatting lijkt. Hardie verklaarde in een gesprek met den cor respondent, dat de bonding van de Bengaleesche leiders volstiekt niet oproerig was en dat de manieren van de politie overdreven en overbodig waren. Hij achtte invoering van algemeen stemrecht onmogelijk, maar wel mogeiijk, en gewenscht de invoering van een koloniaal be- stuurstelsel in Indie. De beschaafde Moham medanen betreuren de veeten met de Hindoes. Deze veeten verminderen trouwens en Mohamme danen en Hindoes naderen weer tot elkaar. De Boeren zjjn nog //banja" slim. De wetgevende Raad, een der deelen- der volksvertegenwoordiging, was door den Britschen gouverneur uit enkel Engelsche leden samen- gesteld. Dat verdroot de Boeren te meer, daar de wetgevende Raad of Hoogerhuis daardoor de kracht kan ontnemen aan de besluiten van het Lagerhuis. Nu heeft de regeering er dit op gevonden, dat zij, als er vette postjes openkomen, deze doet bezetien door leden van het Hoogerhuis, die daardoor dan bun lidmaatscbap van het Hoogerhuis verliezen. Zoo zijn nu weer twee Britsch-gezinden, nl. de heeren Puychase en Raitt, het Hoogerhuis uitgeloodst. De heeren werden onderscheidenlijk voorzitter van het Johannesburgsche waterstaatsbestuur en inspec- teur van de blanke mijnarbeiders en in de volks vertegenwoordiging twee geestverwanten der Boeren-regeering benoemd. Het zijn de heeren mrs. Greenlees en Ewald Esselen, die beiden het Transvaalsche volk toegedaan zijn. 't Is niet heel duidelijk, hoe de Britsche gouverneur er toe gekomen is, Hollandsch ge- zinden te benoemen. R U S L A N D. In een verkiezingsgeschrift hebben de Peter- burgsche Octobristen verklaard, dat zij zoowel de reactie als de omwenteling willen bestrijden. De taak van de nieuwe Doema moet er een zijn van zakelijken, wetgevenden arbeid. De Octobristen willen vrij zijn in hun kritiek op de regeering; voorts de vrijheid van vergadering voor de oppositie-partijen, die niet van geweld- dadige middelen gebruik maken, en de verant- het vertellen luisterde van een goudgraver, die uit Californie teruggekeerd was. Het was ongeveer negen our, toen Mina zachtjes naar boven liep. Uit gewoonte opende zij zachtjes de deur der kamer van haar vader ging door deze heen zonder licht op te steken en kwam daarna in haar slaapkamer. Verschrikt trad zij terug, want ze hoorde een mannestem zoo duidelijk spreken, dat ze geloofde, dat de spreker zich op hare kamer bevond. Weldra had ze hare vergissiug ingezienhet gesprek, want ze hoorde ook een tweede spreken, werd in 't aangrenzende vertrek gevoerd. Nu echter trof haar iets anders de stem, die het eerst sprak, was haar bekend. Eerst kort geleden meende ze haar gehoord te hebben. Het duurde een paar minuten eer het meisje tengevolge van den schrik iets verstondnu hoorde ze duidelijk, dat bet onderhoud in ver- ward Engelsch gevoerd werdtoen ze scherp luisterde, kon ze het gesprokene verstaan. In Malente had Mina van een jonge Engelsche iets van die vreemde taal geleerd. Zachtjes sloop ze tot aan de deur der kamer, legde haar oor aan 't sleutelgat en luisterde met ingehou- den adem. z/Waarom heb je mij hier geroepen?" vroeg de haar bekend voorkomende stem opgedempten toon. //Waarom moet ik in dit hoi komen z/Hoho baasje, maar niet zoo hevig, je hebt wel andere holen voor lief genomen dan de z/Zeehond", antwoordde eene andere stem, welke Mina herkende als die van den ouden matroos, die den arm in een band droeg. z/Het past toch niet voor woordelijkheid der pers slechts tegenover het gerecht. Dan verklaren zij zich tegen bet opslokken van volkeren door 't Russische rijk (Polen, Pinnen, Georgiers). Ten slotte stellen deze gematigden zich vierkant tegenover de reactionairen. wat betreft het nemen van beteugelingswetten. Tot zoover 't manifest. Zouden ze genoeg bebben van hun verbond met de rechterpartijen waarmede de Octobristen in de le en 2e Doema niet samenwerken. TER NEUZEN, 7 October 1907. In antwoord op het aan Hare Majesteit de Koningin gezoriden telegram is bij den Voorzitter der feestcommissie, bet volgende telegram ontvangen ,/SCHEELE, Voorzitter Feestcommissie, Ter. Netjzen. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid, nog steeds opgetogen door de schitterende ontvangst ten uwent, dragen mij op u en de leden der Feestcommissie bizonderen dank te betuigen voor de door u aangeboden hulde. Zij koesteren de beste wenscben voor den bloei der opgerichte Oranje-vereeniging. Adjudant VAN TUYLL." Het post- en telegraaf kantoor!j alhier is met ingang van 7 dezer voor den telegraaf- dienst open op Werkdagen van 61/Ej voorm.91/2 nam. Op Zon- en feestdagen van 772972) 1272272 en 572 77a- De openstelling voor den post- en telefoondienst blijft op werkdagen 7J/2 voorm.872 nam-) op Zon- en feestdagen 772872, ^Vs' 67.-71/,; Met ingang van 16 October is verplaatst de brieven en telegrambesteller E. Villevoy van Ter Neuzen naar Ginneken, in wiens plaats is benoemd de postbode A. Brakman alhier. De bodeloop Ter NeuzenOtheneSpui, des namiddags, vervalt met 16 October, terwijl in de bestelling aldaar zal worden voorzien door de bestellers van het kantoor te Ter Neuzen. De beer Jos. Rottier te St. Jansteen is in zijns vaders plaats door den Prinses van Aremberg benoemd tot beheerder van den Prosperpolder. ,/Stil," viel de andere in //je bent onvoorzich- tig, noern geen naam." ,z Wanneer in deze leelgke spelonk de muren ooren hebben, waarom wildet gij mij dan hier hebben?" ,/Alsof er mij nog keus bleef. Die vervloekte arm is zoo verergerd, dat ik moet blijven liggen en wat ik je te zeggen heb, lijdt geen uitstel." z/En indien men ons hoort z/Dan verstaat men ons niet. Hiernaast woont een oude boer met zijne docbter denk je, dat die Engelsch spreken? Overigens zijn ze niet thuisindien de oude naar boven komt kraakt de trap alles is stil hiernaast." Mina drukte de band op het hart, als vreesde zij, dat 't hevig kloppen haar zou verraden en legde 't oor nog vaster aan de deur. z/Spreek dan vlug, eer ze komen Verlang je geld Ik heb je reeds gezegd, dat ik ook niets heb." z/En de erfenis dan bromde de oude. z/Ellendige kerel, maak me niet razend schreeuwde de eerste. //Heb ik je niet van het vuile testament verteld De advocaat schuimt het vet af!" z/Dan moet je nog wachtten," spotte de oude matroos. z/Wachten, wacbtenalsof ik tijd tot wachten had. Ik moet misgelden wat uw schuld is." z/Neen, mijn zoon, dat doet de architect" lachte de andere, ffdie zit vast genoeg en is niet meer dan recht, want hij had reeds het beste deel van den buit weg, naar welke jij mij deedt watertanden." Gedurende bet loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeescliepen aan- gekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 50 18 s., 14 ij., 11 k., 2 h., 1 m., 1 pa., 1 pp., 2 1. 120831 Februari 34 15 s., 11 k., 6 ij., 1 pa., 11. 131101 Maart 39 18 s., 11 ij., 5 k., 2 pa., 2 pp., 1 h., 89461 April 29 15 s., 8 ij., 4 h., 64596 1 k., 1 pa. Mei 33 14 s., llij.,3h.,2k., 1 m., 1 pa., 1 pp. 75059 Juni 40 15 s., 8 ij., 7 k., 6 h., 3 pa., 1 1. 95760 Juli 31 14 s., 6 ij., 4 h., 3 k., 1 pp., 3 1. 84331 Augustus 31 13 s., 7 ij., 4 h., 74229 2 k., 2 pa., 2 pp., 2 1. September 38 14 s., 8 ij., 7 k., 5 h., 100188 2 pp., 2 1. 325 835556 Uitgevaren zijn in Januari 47, in Februari 36, in Maart 32, in April 25, in Mei 31, in Juni 28, in Juli 30, in Augustus 25 en in September 31 schepen. Blijkens vorenstaande staat kwamen alhier gedurende de drie laatste maanden binnen met bestemming van onze haven, 100 zeeschepen, metende 258.748 M3. (tegen 138 schepen, me- tende 320,458 M3., over dezelfde maanden van bet vorig jaar), terwijl uitvoeren 86 schepen (bet vorig jaar 118). Met bestemming voor Gent werden in dit tijdvak opgescbut, 284 zeeschepen, metende 729,553 M3. (tegen 279 schepen, metende 804,650 M3. over dezelfde maanden van het vorig jaar) en van daar komende afgeschut 303 schepen (bet vorig jaar 301). Voorts werden gedurende bet derde kwartaal door de Oost- en Westsluizen alhier 1790 bin- nenvaartuigen op-en 1746 afgeschutin dezelfde maanden van het vorig jaar 1749 op- en 1752 afgescb ut. Slechts met groote moeite onderdrukte Mina een luiden gib Nu wist zij, wie zij waren Karel Bretter en zijn kameraad, de moordenaar van den ouden Straus, de matroos van wiens pet zij een stuk lint bezat. Ze sprong op en wilde naar buiten ijlen om de politie te balen. Docb wacht men zou haar niet gelooven ze luisterde verder. //Had ik mij liever de tong afgebeten. dan jou dat te vertellen," zuchtte Bretter, //indien ik gedacht had, dat je den ouden gek om bals wildet brengen z/Meen je dat werkelijk? Je bent eengoede jongen en men doet je onrecbt, wanneer men je verdenkt. Neen, mijn zoon, de oude moest van kant, want hij zag er uit als kon hij honderd jaar oud worden zoolang konden we toch niet op de erfenis wacbten." ,/Wij berhaalde Karel. ,/Ja, wij", hervatte de ander met nadruk z/denk je werkelijk, dat ik dat alles voor jou alleen gedaan bet) Elk de helft, dat past onder kameraden." „De helft. Dat zou ik denkenJe bent schuld, dat ik bet tiende deel krijg van hetgeen jij hebtDe schurk van een advocaat wil mg eerst na een jaar betalen z/Duld het niet en begin een proces z/Alsof dat iets belpt. Daar verloopt tijd mee en ik moet hier weg. Hadt je hem laten leven hij gaf mij zooveel geld als ik vevlangde en ook kreeg ik nog de schoone Elsadan had ik bet geheel. Ik was zijn lieve neef, de zoon zijner zuster." (Wordt vervolgd). Uit blail verscliijnt Jlaandag., Wocnsdag- en frijdagavond, uitgvzand TjBae." ,1 op Fee»(dagen. bij «le Fir...a 1'. J. VAM 1>E SAXBE «e Ter Xensen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen bij deze, ter voidoening aan art. 14 der ver- ordening op de brandweer, alien op, die genegen zijn als vrijwilliger bij de brandweer te dienen. Zij 'kunnen zich daartoe tot en met den 31 dezer niaand ter gemeente-secretarie aanmelden. Ter Neuzen, 7 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L°. Burgemeester. W. S. J. OIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van EDOUARD JAN LODEWIJK NOLSON, scheepsmakelaar, kantoorhoudende te Ter Neuzen, om vcrgunning tot het oprichten eener bewaarplaats van petroleum op een gedeelte van het perceel Stationsterrein, kadastraal sectie B no. 433 en dat op Maandag, 21 October 1907, des namiddags van 3 tot 4 uren, tea raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden ge- geven om tegen bet maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 7 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L°. Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Maand. Getal GeLaden met MS. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stuk- goederen, ij. ijzer, k. kolen, h. hout, pa. pijpaarde, m. minerie, pp. papierpap, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1