Landbouwberichlen. Gemengde berichteo. stoomstuurstel, vijf stoomlieren, paalmasten en dirken, en al de laatste rerbeteringen tot het vlug laden en lossen. De luiken zijn van bij- zonder groote afmetingen, zijnde 28 voet lang bij 16 voet breed. Electrisch licht is het geheele schip door aangelegd. De verblijven voor gezag- voerder en officieren zijn indekhnttenmidscheeps, die voor de machinisten in dekhutten naast de machinekap, en die voor de overige bemanning in het achterschip, en hebben alien stoomver warming. De machines van het Triple Compound bysteem, zijn bij de North Eastern Marine Engineering gebouwd, met cylinder van resp. 19, 31 en 51 duim diameter, met 35 duim slaglengte, met twee groote stalen ketels wer- kende onder een druk van 180 lbs. Tevens heeft het schip een hulpketel van bij zonder groote afmetingen. Waterballast wordt mede- gevoerd in den daarvoor ingerichten dubbelen bodem, en voor-en-achtertanken, die van lang- scheepsschotten voorzien zijn. Gedurende den proeftocht, welke werd mede- gemaakt door de heeren F. van Waesberghe, burgemeester van Hulst, H. W. R. Kramer, A. Lensen, Herbert Taylor, W. C. Carter en H. Weir, werkten de machines zonder eenige stoornis en werd een vaart behaald van ll'/j mijl per uur. Daarna werd koers gezet naar Tyne Dock, waar het schip van de bouwers werd overge- nomen en waar het onmiddellijk voor Pillau begon te laden. De Helena zal worden gevoerd door kapitein Bendert Meinsma. Voor de scholen met den bijbel is o.m. te Axel gecollecteerd de som van f 205,59. Ged. Staten van Zeeland stelien aan de Prov. Staten voor om, met ingang van den dag, waarop het schoolgebouw zal worden in gebruik genomen, aan het bestuur der vereeniging tot oprichting en instandhouding eener ambachts- school te Oostburg, een subsidie te verleenen berekend tegen f 25 per leerling en per jaar, met een minimum van 1000 en tot een maxi mum van f 2000 per jaar, en uiterlijk tot en met het jaar 1912, zulks o. a. onder voorwaarde, dat gedurende dat tijdvak door de gemeente Oostburg, door andere gemeenten en door ver- eenigingen of particulieren te zamen een bijdrage worde verleend van ten minste f 1000 per jaar, In de zitting van de Provinciate Staten van Zeeland van den 2 Juli j.l. werd, op zijn verzoek, aan den heer M. B. G. Hogerwaard Uctober ontslag verleend als hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, onder dankbe- tuiging voor de vele en gewichtige diensten, gedurende meer dan 25 jaar aan de provincie bewezen. De heer Hogerwaard, die den 11 October 1881, met ingang van 1 Januari 1882, tot hoofd- ingenienr benoemd werd, heeft Maandag die betrekking neergelegd. In hem verliest de provincie een man van zeer groote werkkracht en meer dan gewone bekwaamheid. Hij heeft den Provincialen Waterstaatsdienst georganiseerd en zijne denkbeelden betreffende oeververdediging op uitnemende wijze in toe- passing weten te brengen, zoodat te dien aan- zien is gedaan wat menschelijker wijze kon worden verricht. Die denkbeelden heeft hij neergelegd in De oeververdediging in Zeeland sedert 1860, waarin achtereenvolgens de verschillende onderdeelen der provincie zijn bebandeld. Deze uitgaaf mag inderdaad een standaard- werk worden genoemd, dat ook voor de komende tijden groote waarde zal hebben. De heer Hogerwaard werd den 31 October 1863 benoemd tot surnumerair van den rijks- waterstaat, 14 December 1864 tot aspirant- ingenieur en 29 October 1868 tot ingenieur der 2e klasse. (M. Ct.) De spoorboot varende van Middelburg op Zierikzee was Maandag bij het Katsche veer, tengevolge van overwicht, verplicht 124 stuks vee af te laden. De boot, die gelukkig aan de eene zijde aan een stalen tros vast lag, helde naar den anderen kant zoo sterk over, dat eenige fietsen, die op de raderkast stonden, daarvan afgleden en in het water vielen. Ook een fox- terrier verdween in de diepte. Er ontstond een paniek, doch de passagiers kwamen behouden, maar velen van hen niet zonder moeite, aan wal. Onderscheidene passagiers durfden de reis niet verder voortzetten, aldus lezen wij in de //N. R. Ct.", waaraan dit bericht ontleend is. Sluiskil, 1 Oct. De nieuwe voetbrug alhier is heden, zooals in uw blad werd aangekondigd, geopend. De feestcommissie, gevormd om die opening met zoo groot mogelyken luister te vieren, die voor eenige maanden gevormd, steeds op den uitkijk zat in afwachting van die ope ning, kan thans aan het werk gaan. Er is reeds eene vergadering gehouden en daarop is besloten de opening der brug a. s. Zaterdag 12 dezer feestelijk te vieren. De commissie kan over een ruim bedrag beschikken, dat voor ver schillende doeleinden zal worden aangewend. Het voornemen bestaat de brug geheel te versieren met lelien en des avonds te verlichten. Die bloemenversieringen is bedoeld als eene hulde aan den oud-Minister Lely, onder wiens bestuur het plan voor die brug is vastgesteld. De oud-Minister is ook uitgenoodigd het feest met zijne tegenwoordigheid te willen vereeren. De festiviteiten zullen om hall een aanvangen, o. m. bestaan uitwielrijdersfeest, volksspelen, roeiwedstrijd, onthaal der schoolkinderen, enz., terwijl des avonds ook een lichtstoet zal worden georganiseerd. Zaamslag. De heer Antoon Wegkamp had alhier gedurende eenige dagen dat hij met zijn cinematographe voorstellingen gaf, een groot succes. Het kwam voor dat bij drie achtereen- volgende voorstellingen de tent vol stroomde en zelfs geen staanplaatsje onbezet bleef. Dit kan dan ook moeilijk anders, als men nagaat wat door den heer Wegkamp geboden wordt. In aanmerking genomen dat drukke bezoek, vonden de inwoners de entreeprijzen wel wat hoog gesteld. Gisterennacht is in de buurtschap Yal voor de derde maal gedurende een kort tijds- verloop eene partij aardappelen, ditmaal 300 Kg., ontvreemd. De politie is met een en ander in kennis gesteld. Men is in het Noordelijk deel der gemeente overtuigd, dat die aardappelen alien naar de buurtschap Yal hun weg genomen hebben. St. Jansteen. Maandag werd de nieuwe bij - zondere school met ongeveer 150 leerlingen plechtig ingewijd. Door het kerkbestuur werden de kinderen onthaald op krentekoeken met chocolade. Ook voor de kinderen der openbare scholen was de dag een feestdag. Door de goede zorgen van het hoofd der dorpsschool en de onderwijzers Schiffer en Eggermont werden de kinders braaf getracteerd met steun van particulieren. Aan de openbare dorpsschool blijven ruim dertig, aan de dito school te Heikant ruim 90 leerlingen school gaan. Hoofdplaat, 1 October. De heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad trok eene buitengewone belangstelling. Zoo werd een 84jarig kiezer per kruiwagen naar het stemlokaal gebrachteen 77jarige kiezer, die zich op twee krukken voortbeweegt ging zijn burgerplicht vervullen en ook werden kiezers per rijtuig naar de bus gebracht. Bijna alle kiezers die daarvoor in de gelegenheid waren hebben dan ook aan Ae stemming d^Jg^momen. wvmrozeir weru ae heer Tan Damme met 69, stemmen, terwijl de heer Cammaert er 52 verkreeg. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht een strooper uit Schoondijke die, toen hij door een rijks-veldwachter in het jachtveld werd betrapt, dezen met doodslag heeft bedreigd door hem toe te roepent Blijf staan, of ik schiet je dood." Middelburg. Aan den heer M. B. G. Hogerwaard, eervol ontslagen hoofdingenieur van Prov. Watersrerstaat in Zeeland, is een pensioen toegekend van 3334 'sjaars. In het overzicht van den stand der late landbouwgewassen, op 25 September 1907, opgenomen in de Staatscourant, wordt omtrent Zeeland gemeld De aardappeloogst belooft over het geheel bevredigend te zullen worden. Van enkele oude soorten, waar van de verbouw echter sterk afneemt, zooals jammen en de z.g. watten, die in Zeeuwsch- Ylaanderen veel verbouwd worden, laat de op- brengst ook dit jaar weder te wenschen over; hoewel de qualiteit beter is dan in de laatste jaren gewoonlijk het geval was. De stand van suikerbieten is goed, die van cichorei vrij goed. Van uien is de stand vrij goed. Van jonge karwij zijn de vooruitzichten voor- hands weinig gunstig daar het gewas over het geheel te fijn staat. In Zeeland is de stand goed. Van oude en jonge klavers is de stand goed of vrij goed en goed. Voor de naweide was het in den nazomer te koud en in den laatsten tijd te droog. De stand is dan ook niet meer dan vrij goed. Voor grashooi, tweede snede, was het weder mede te koud, zoodat er slechts een matige tot vrij goede hoeveelheid gewonnen is, doch de qualiteit was goed. Van klaverhooi, 2de snede, was de opbrengst goed. Doordat de rogge zeer laat geoogst werd is de stand van herfstknollen en spurrie vrij goed en matig. De oogst van bruine boonen, welke een totale mislukking dreigde te worden, blijkt nu toch nog eenigszins mede te vallen. De stand was in Zeeland matig. De witte boonen stonden vrij goed. De oogst van blauwmaanzaad was goed. De diefstal van tafelzilver. De staf- muzikanten De W. en J. en de eleve-muzikant S., alien van het 3de reg. inf. te Bergen op Zoom, betrokken bij den diefstal van tafelzilver te Middelburg zijn nu gisteren (Dinsdag) naar 's Hertogenbosch overgebracht om daar voor den Krijgsraad terecht te staan. Een hunner de muzikant De W. is gehuwd. Verleden week werden twee echtgenooten uit Oud-Vroenhoven vrij ernstig in den vinger gebeten door een kat. Uit een lijkopening van het inmiddels ver- dronken dier werd het vermoeden dat het aan dolheid leed bevestigd. De twee personen zijn naar het instituut Pasteur te Brussel vertrokken. Een heer uit Dieren, op bezoek te Tiel, krabde een puistje in zijn hals open. In zijn woonplaats wedergekeerd, oyerleed hiianderen- daagR Attn Uloeavergiftiging. Een inwoner uit Reeuwijk, die Vrij dag langs het jaagpad nabij Delft fietste, werd door vior kwarfrjesvinders uitgenoodigd tot het kaart- spel. De man had daarin geen lust en zag zich toen door de vier kerels aangegrepen en van zijn rijwiel beroofd, waarmede een van het viertal er van doorging. Meermalen is de vraag gedaan en behan- deld of mond- en klauwzeer als ziekte ook op den mensch kan inwerken. De redactie van het tijdschrift Moleschotbe- spreekt die kwestie nog eens door antwoord te geven op de vraag of er gevaar voor mensehen bestaat bij gebruik van melk, van aan mond- en klauwzeer lijdend vee afkomstig. Dat antwoordt luidt Mond- en klauwzeer of Apthae epizooticae is een koortsige, plotseling optredende besmet- telijke ziekte van het vee, welke ziekte ook overdraagbaar is op mensehen. De mcubauetyd, d. i. de tyd, die tusschen de besmetting en het optreden der eerste ver- schijnselen verloopt, bedraagt 5 a 10 dagen Bij het optreden der ziekte voelt de aange- taste zich mat en moe, krijgt een koude rilling en koorts tot 40 gr. toeer ontstaan roode vlekken op het slijmvlies van mond en lippen. TOOBLOOPXG "VEIIiSXjiXCa- van het Centraal Aardappelproefveld der //Vereenig. van Oudl. van Landb.curs. in Zeeuwsch VI. 0. D." Varieteit. Per 20 roeden Groote. - Kleine. Per Gemet 1. Animo 2. Rijselaars 3. Avenis 4. Watten 5. Bravo 6. De Wet. 7. Frisius 8. Rijselaars 9. Suameerder Munstersche 10. Watten 11. Brielsche Kralen 350 308 308 314 318 491 468 360 550 135 440 128 70 158 53 151 113 160 101 144 41 154 Groote. Kleine. 5250 1920 4620 1050 4620 2370 4710 795 4770 2265 7365 1695 7020 2400 5400 1515 8250 2160 2025 615 6600 2310 1 U C E S3 Krulziekte op 16 Juli. 12 %- 70 °/0 (niet sterk). 12 »/0. 25 °/0 (achter 16 °/0). 30 °/o- zeer gering. zeer gering. 1 4 °/o- zeer sterk (achter 50 °/0). 20 1. Alleen de Avenis leed tamelijk sterk aan de gewone aardappelziekte, Phytophtora infestansde andere varieteiten leden er niet noemenswaard aan. 2. De aardappelen werden gerooid op 27, 28 en 30 September. 3. Al deze varieteiten werden bemest tegen 450 Kg. Am. Super, per gemet. 4. Een volledig verslag, ook omtrent smaak enz. volgt laterdaarin wordt dan ook gepu- bliceerd de op het Proefveld genomen bemestingsproef. Axel, P. LE FEBER. 1 October 1907. F. C. ZONNEVIJLLE. Na 2 a 3 dagen treden kleine blaasjes op in den mond en in het gelaat, waarna de tempe- ratuur daalt. Deze kleine blaasjes barsten en er ontstaan zweertjes, welke zonder litteekens na te laten, genezen. Verder is meestal aan- wezigerge neusverkoudheid, stank uit - den mond, maagpijn, diarrhee en soms braken. Ook in de buurt der nagels kunnen de blaasjes optreden. De duur der ziekte bedraagt 1 a 2 weken Bij volwassenen is het verloop der ziekte meestal gunstig, bij kinderen kan het leven er mede gemoeid zijn. Melk van aan die ziekte lijdende dieren is, ook na gekookt te zijn, ongeschikt voor het gebruik. Men zij dus gewaarschuwd (M. Ct.) De aanvaring op de Schelde nabij Antwerpen heeft ernstiger gevolgen gehad, dan aanvankelijk werd vermoedt, althans er zijn 3 vermisteh en men vreest dat zij verdronken zijn. Er waren er nog meer vermist, maar die zijn terecht. Enkele reizigers gevoelden nl. na hun ongewone landing behoefte om op St. Anneke hun schrik af te drinken en bleven er ,/plakken" zoodat sommigen dezer reeds door hun familie als dood beweend werden. De spoorboot was de //Baron Prisse," de Rijnstoomboot was de //Ristelhueber VII". Volgens het verhaal dat de Antwerpsche bladen van het ongeluk geven, zou de schuld aan de //Ristelhueber" te wijten zijn. Wij ontleenen aan dat verhaal nog de volgende bijzonderheden De voorsteven van de //Ristelhueber," een boot van 60 meters lengte en 800 ton groot, trof de overzetboot aan't voorschip langs stuur- boordzij en drong er zoo diep in, dat de twee booten aan elkaar vast bleven. Haar machines, die niet beschadigd waren, maalden wanhopig om de beide vaartuigen los te krijgen. Op de overzetboot heerschte een verschrikke- lijke paniek. Vele reizigers, meenende dat de boot ging zinken, sprougen over op de Ristel hueber", andere sprongen met reddingsboeien in de Schelde. Daarbij het geroep van kapitein Cap, den gezagvoerder van de //Baron Prisse," het getoet, het slaan der paddle-wielen, het gekerm der vrouwen en ge hebt het beeld van den toestand. De matrozen van de overzetboot en kapitein Oap haUUeu goon of»conde van hun koelbloedig- heid verloren. Zij hebben verscheideue personen uit het water gehaald. Ook werden er passagiers gered door het douanen-bootje //Mouche", dat onmiddellijk van wal stak en welks zoeklicht goede diensten bewees. Intusschen waren de booten uit elkander losgeraakt en kon kapitein Cap de //Baron Prisse", die erg lek was, aan den Vlaamschen wal oj) het droge zetten, niet ver van het aan- leghoofd, den kop van het schip naar de Boven- Schelde gericht. Wat de //Ristelhueber" aangaat, op welke een lOOtal passagiers van de overzetboot waren overgesprongen, die was minder beschadigd, doch liep voor alle veiligheid ook aan den grond op den Vlaamschen wal, op een 500 meters van de //Baron Prisse" De passagiers ontscheepten nu in die buiten gewone omstandigheden en bereikten den trein, die stond te wachten, en die anders om 8 ure 17 vertrekt, doch die nu eerst na half 9 ver- trekken kon. Er waren 10 gewonden, waarvan 2 zoo ernstig, dat zij moesten achterblijven, de overige 8 konden, nadat hun een verband ge- legd was, eveneens met den trein vertrekken. De overzetboot heeft erge averij. Het schip is een beeld van ware verwoestiug. Het dek is gedeeltelijk verbrijzeld langs stuurboordzij, evenals de kajuit langs dien kant. De vensters van de eerste klaskajuit zijn alle gebroken de wielkas stuurboordzij is verbrijzeld een vijf- tal platen zijn ingedeukt op een breedte van 40 centimeters en een hoogte van 2 meters, beneden en boven de waterljjn. De boot zit nog altijd op het droge. De /Ristelhueber" is ZondagmorgeD vlot ge brachtzij had geen lek en is gemeerd ge- worden Van Dyckkaai. - De overstroomingen in Frankrijk en Spanje houden aan. Zondag heeft het teAgde weer tot 10 uur 's avonds gestortregend, waar- door het water nog aanmerkelijk gestegen is in de omgeving van Nimes eveneens. Het dorp Aignesmortes is gedurende 2 dagen van elk verkeer afgesloten geweest. Men schat, dat er met de overstrooming 800,000 hectoliters wijn verloren zijn gegaan. Daarmede zou de geplaagde bevolking van het zuiden twaalf millioen fr. schade lijden. Te Periana, in Andalusie, stortte een bad- hotel dat door het water ondermijnd was in en alle gasten kwamen om, terwijl de hotel- houder van schrik krankzinnig werd. Bij de instorting van een brug over de Guadalerre, geraakte een heel gezin, dat er met paard en wageu overheen reed, te water en een kind verdronk. De materieele schade te Malaga wordt op 17. die in de provincie op 13 millioen peseta's geschat. De Koning zal, zich naar de geteisterde streken begeven, zoodra het spoor- wegverkeer is hersteld. Nu nog kan het ver- O -AArg^llq. wji70 mof i&errr -1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2