A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. fe i' L No 5053. Bekendmaking. 47' EEN DAPPERE ZUSTER. Donderdag 3 October 1907. laargang. I Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32T/2 en voor bet overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens, die verlangen deel te nemen aan het op 1 November a. s. aan te vangen Herhalingsonderwijs, zich daartoe tot en met 31 dezer bp het hoofd der school kunnen aanmelden. floek, den 2 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. BELGIE. AMERIKA. PERZIE. i/ Waarom ,/De Zwaluw" is naar Kaap de Goede Hoop vertrokkener verloopen weken, eer zij daar aankomt." z/Kunnen we niet daarheen telegrafeeren z/Wat en naar wien En op welken grond Elsa keek wauhopig naar den grond. z/Dus kan er niets, in 't geheel niets gedaan worden z/Iets toch. We zullen met de eerstvertrek- kende boot een geheim politieagent naar Port- Elisabeth zenden om daar een onderzoek in te stellen. Ik verwacht hier wel niet veel van, doch we willen niets onbeproefd laten." Met de hartelijkste dankbetuigingen nam Elsa afscheid van haren vriend. Nog denzeltden dag vertrok een geheim agent naar Bremen een tweede reisde naar Engeland om zich daar onmiddellijk voor de Kaap in te schepen. T1ENDE HOOFDSTUK. Met beide handen op den stok leunende en den hoed vast op het hoofd gedrukt, stond de oude Bouman in den tuin van de villa Adlerstein en staarde het statige gebouw aan. Elsa had bij hare thuiskomst Karel te Adler stein gevonden en met den woesten hartstoch- telijken man een pijnlijk gesprek gehad. Toen MAROKKO. Gewijzigde porten en rechten in het postver- keer met het buitenland I>e diivjotowr-goneraal der posterijen en tele- grafie brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 'October lo. de navolgende porten en rechten, we- gens zendingen in het internationaal verkeer, zijn gewijzigd en vastgesteld als volgt: Voor brieven a. naar en uit Belgie, in geval van fran- keering, 10 cent voor elken brief, het gewicht van 20 gram niet te boven gaande en 71/2 cent voor elk gewicht van 20 gram of ge- deelte van 20 gram boven het eerste gewicht van 20 gramvoor ongefrankeerde brieven wordt het dubbele der hier genoemde porten geheven b. naar en uit de overige lauden der Alge meene Postvereeniging, met inbegrip van de Nederlandsche kolonien en bezittingen inOost- en West-Indie bij verzending met de landmail in geval van frankeering, 121/,, cent, voor elken brief, het gewicht van 20 gram niet te boven gaande en 71/s cent voor elk gewicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram boven het eerste gewicht van 20 gramvoor ongefrankeerde brieven wordt het dubbele der hier genoemde porten geheven c. naar en uit Belgie en Duitschland, ver- was hij heengegaan en had bij hoog en laag gezworen nooit meer een voet in 't kasteel te zullen zetten; zij vreesde echter zijne terugkomst en was besloten hem te ontwijken. Adierstein zou gesloten worden en aan een paar trouwe dienstboden ter bewaring worden toevertrouwd. Zij zelf zou naar eene bevriende familie te Hamburg gaan, want zoolang het proces over Bouman duurde, wilde zij voor niets ter wereld de stad verlaten. Het was de laatste dag, dien zij te Adlerstein doorbracht, daarom had zij hare nieuwe vriendin en haren vader uitgenoo- digd om het werk van August eens te komen zien. Van bet venster barer kamer had ze vader en dochter zien komen ze was ben tegemoet gegaan om ze als hare gasten binnen te leiden, maar de oude Bouman was hiertoe niet zoo gauw te bewegen. z/Eerst wil ik het ding eens goed van buiten bekijken," zei hij en wandelde langzaam rondom de villa, nu eens hier, dan eens daar staan blijvend. Arm in arm volgden hem op eenigen afstand Elsa en Mina de eerste vertelde hare vriendin, wat ze gedaan had om den eigenaar der matrozenpet op te sporen. Mina vertelde haar, dat het onderzoek tegen haar broer weldra zou gesloten worden en dat ze hoopte dan August eens te kunnen bezoeken. z/Het wordt ook hoog tijd, want lang houd ik vader niet meer bier," zuchtte ze. z/Denkt ge, dat mij een bezoek zou geweigerd worden vroeg Elsa. z/Hoe, wilt ge ook?" riep Mina verheugd z/Ik wil niet alleen," antwoordde ze, //maar zonden tusschen-kantoren, welke in een rechte ijn gemeten niet meer dan 30 kilometer van elkander verwijderd zijn, met afwijking van het bepaalde sub a en b per 20 gram of gedeelte van 20 gram, 5 cent voor een gefrankeerden en 10 cent voor een ongefrankeerden brief d. naar en uit de Nederlandsche kolonien en bezittingen in Oost- en West-Indie, bij verzending langs den rechtstreekscben zeeweg, per 20 gram of gedeelte van 20 gram, 5 cent voor een gefrankeerden en 10 cent voor een ongefrankeerden brief e. naar en uit de landen, die niet tot de Algemeene Postvereeniging behooren, per 20 gram of gedeelte van 20 gram 20 cent voor een gefrankeerden en 40 cent voor een onge frankeerden brief. Bij ontoereikende frankeering wordt een port van den geadresseerde geheven ten bedrage van tweemaal het ontbrekende bedrag, met aan- vulling tot een bedrag van 21/2 cent respec- tievelijk tot een bedrag, dat een veelvoud is van 2y2 cent. Dit port is echter in geen geval hooger dan dat, hetwelk voor ongefrankeerde brieven van hetzelfde gewicht en denzelfden oorsprong verschuldigd is. Voor postwissels in het verkeer met de landen, die tot de betrokken overeenkomst van Rome zijn toege- Mil reelit van iQi/^ cent voor elke 25 gulden of gedeelleu van 25 Voor brieven en doosjes met aangegeven waardevoor elk bedrag van 300 fraaken of o-edeelte van 300 franken waarde een recht van verzekering van a. 2yg cent voor Belgie; b. 5 cent voor Duitschland, alsmede voor de landen, waarmede Nederland rechtstreeks over zee een postgemeenschap onderhoudt, by ver zending langs dien rechtstreekscben zeeweg, en c. voor al de overige landen van zooveel maal 21/i cent als het aantal landen bedraagt, waarover bet vervoer zich uitstrekteen en ander onverminderd een afzoiiuCi'lyk recht van 5 cent voor elk bedrag van 300 franken of gedeelte van 300 franken aangegeven waarde, voor het vervoer over zee verschuldigd aan elk land, hetwelk dit recht in het betrokken ver voer heft 2o. aan de kantoren der posterijen verkrijg- baar zijn antwoordcoupons, tegen den prijs van 14 cent per stuk, welke in de landen, die zich ik moet. Het is mijn plicht, hem te zeggen, dat ik, de nicht van den vermoorde, aan zijne onschuld geloofik zal hem zeggen, welken advocaat bij tot zijn verdediger kiezen moet, en /Heeft mijn zoon het kasteel juist gebouwd zooals uw oom het verlangde viel haar de oude Bouman in de rede. z/Wel zeker heeft uw zoon dat," antwoord de Elsa, die den oude verwonderd aankeek bij deze overbodige vraag. ,/Ha, ha!" lachte de boer, „zoo meen ik het niet. Neem mij niet kwalijk, doch mij dunkt, dat een man, die heel zijn leven ge- spaard heeft en dan zoo het geld het venster uitgooit aan een kasteel, wel niet recht bij 'tverstand moet zijn. //Mijn oom was heel wel en ook niet gierig," hervatte Elsa een weinig gekrenkt. Mina leg- de smeekend de hand op haren arm en keek bezorgd haar vader aan, die zich echter in 't geheel niet beleedigd achtte. z/Hoe men het neemt, juffrouw, ieder heeft zijne gebreken en het was heel slim van August, dat hij den wil van den oude deed. Ik had dit niet van hem verwacht hij was anders nogal koppig." ffMaar, vaderriep Mina. z/De heer Straus had geen verstand van bouwen, maar had zich dat eenmaal zoo in het hoofd gezet". z/Meent u, dat mijn oom het plan ontworpen heeft vroeg Elsa. De oude knikte bevestigend. //Hij heeft zeker gezegd, zoo wil ik het hebben, daarvoor krijgt lebben bereid verklaard of zich nader bereid verklaren aan dezen dienst deel te nemen, kunnen worden ingewisseld tegen een frankeer- zegel van 25 centieraen of de daarmede over- eenkomstige waarde in de munt van bet land, waar de inwisseling wordt gevraagd. Antwoordcoupons in de andere, aan dezen dienst deelnemende landen uitgegeven zijn bij de bovengenoemde kantoren inwisselbaar tegen een frankeerzegel van 12T/2 cent. Op de kantoren der posterijen kunnen om- trent de nieuwe bepalingen betreffende bet internationaal postverkeer meer inlichtingen worden verkregen. De heeren Herman Snijders te Middel- burg, M. Kole Jr. te KruiniDgen J. Goetheer te Oudelande, M. de Korte te lerseke en Jac. Welleman te Krabbendijke, hebben zich ver- eenigd tot een #Zeeuwsch Comite voorGrond- wetsherziening." Dit comite heeft zich met een circulaire tot verschillende vereenigingen gewend, waarin de noodzakelijkheid wordt be- ,toogd van een krachtige propaganda voor Grondwetsherziening en algemeen kiesrecht. TEH NEUZEN, 2 October 1907. Op het tweetal bij de Ger. Kerk te Rijnsburg komt voor Ds. J. van den Berg te Ter Neuzen. roeier der dranken zyn nog geslaagd de ryks- ambtenaren Blooijs, Cambier, De Kousemaker en Prak, alien van Sas van Gent, en J. van Zon, te St. Maartensdijk. Heden Woensdag vertrok het nieuw ge- aouwde stoomscbip //Helena", voor rekening van de A. C. Lensen's Stoomvaartmaatschappii te Ter Neuzen, by de heeren Craig Taylor Co Ltd. te Stokton on Tees gebouwd, van deze laatste plaats naar zee, tot bet houden van den proef- tocht. Dit stoomschip, lang 280 voet, breed 38 voet, op een diepgang van 17 voet 71/2 duim 3000 tons ladende, is onder speciaal toezicht van Lloyds gebouwd, en in de hoogste klasse van die vereeniging opgenomen. Verder is het schip gebouwd volgens het deep-frame systeem, met extra spanten en zwaardere platen dan ge- woonlijk voor deze soort schepen wordt ge- bezigd met het oog op het ertsvervoer. Het is voorzien van patent stoom ankers^il, ge zooveel en August deed, wat hem bevolen was." ,/Ge vergist u. Het kasteel is juist gebouwd volgens een plan, dat August van zijne reizen heeft meegebracht; mijn oom liet hem geheel vrij." ,/Dat zult gij ook zoo niet weten. ,z Zeker weet ik hethij had ook nog een plan in renaissancestijl, dat oom zeer beviel riep Elsa, die er niet aan dacht, dat dit voor Bouman onbegrijpelijke zaken waren. z/Ik heb te veel geld aan hem verkwist, dan dat hij zoo iets zou bouwen. Ik geloot dat hij mij te Malente nog geen goeden varkensstal bouwen kon". De twee meisjes wezen hem op de schoon- heden van de villa. Men vertelde hem, dat men van heinde en verre naar het gebouw kwam kijken, en de architect dan ook reeds andere opdrachten gekregen had. Doch tever- geefs, de oude man bleef bij zijne bewering. //Zou dan een bouwmeester, die zijne zaak ver- staat, zulke hoeken bouwen In 't geheele huis is nog geen fatsoenlijke muur, waar men een bed kan zetten". z/Alles staat zeer goed", hervatte Elsa met een treurigen glimlacb. //jammer, dat degene, die het liet bouwen en er zulke groote vreugde aan had, het niet kan bewonen'. ,/Had hij er werkelijk plezier aan //O zeker, hij was den architect zoo dank- baar". tfEn hij heeft zijne dankbaarheid zoo glans- rijk bewezen, dat men er niet aan geloott zuchtte Mina. (Wordt vervolgd.) TEB SEIIZEIVSCHE 01 R UT. Hit blad verscltijn* VI Mmul WoeniilAg- en Vrijdagavond, uitgeiondei 1 op Feeitdagen. bij de firma I®. J. VAS OK SAl'WE te Ter Keuaen. n Het valt niet te verwonderen, dat de bedreiging der Belgische justitie tegen de Antwerpsche reeders, die weer aan 'tuitsluiten zouden willen gaan, onder de reeders veel opschudding heeft verwekl. Maar toch zal de bedreiging weinig uitwerking hebben. De raeeste vertegenwoordigende lijnen zijn Duitscb of Engelech. Bij de rainste poging van het parket om den ieden van den reedersbond te beletten, hun zaken te beredderen, zooals het hun belieft, zullen de Duitsche en Engelsche legaties krachtdadig tusschenbeide komen. Een lid van den bond heeft reeds een tegen bedreiging openbaar gemaakt, dat op staandon voet ernsriger maatiegelen zouden genomen worden die rechtstreeks de haven van Antwerpen betreffen. Opdat niemand er aan twijfele, zei hij, hebben we gister, in antwoord aan den substituut oflicier van justitie, een nota gezonden, meldend dat, zoo de staking begint, wij absoluut zullen handelen zooals tevoren. Minister Taft, de Amerikaansche candidaat-president, is op zijn reis om de wereld in Japan gekomen. Zaterdag kwam hij te Jokohama, waar hij dadelijk aangevallen werd door eer, zwerm dagbladschrijvers, die alles en nog wat wilden weten over't doel van zijn tochtook vroegen ze hem naar zijn kansen bij de residentsverkiezing. Taft wilde een loopje met de eeren nemen en hij zei nl. dat hij in Japan kwam om de Japansche stemmen voor zich te winnen, De Japanners antwoordden hem echter heel scherp, dat hij maar goed zorgen moest Yoor de Japanners te San- Francisco, dan zouden ze zeker op hem stemmen. Aan wal werd de Amerikaansche Minister met veel eerbetoon en gejuich ontvangen. De gele breeders schijnen wel met zijn bezoek ingenomen, want hem werd zelfs eer, verblijf in het Keizerlijk paleis inge- ruimd. A1 vergeten we niet, dat dit maar uiterlijkheden zijn, toch is het zeker, dat Taft's bezoek aan 't eilandenrijk veel zal kunnen bijdragen om de wrijving tusschen beide landen te verminderen. De Sjah van Perziii heeft meer eieren voor zijn geld gekozen en de grondwettelijke rechten van zijn volk erkend. Hij had daartoe weinig trek, maar de vermoording van den eerste Minister schijnt hem een beetje handel- baarder gemaakt te hebben. Althans hij heeft toegegeven en de Grondwet en de volksvertegenwoordiging erkend. De correspondent van de «Daily Mail" te Rabat heeft een schriftelijk verzoek van den sultan gekregen, om het volgende over de reis van den sultan van Marokko naar Rabat over te seinen Op reis van Fez naar Rabat bewees het volk hem allerwegen trouw. De hoofden van alle stammen kwamen den sultan begroeten, hulde bewijzen en hun diensten aanbieden. De Zimoers alleen boden 20,000 man aan. Had de sultan het gewild, dan zuu hij een veel grooter leger naar Rabat hebben kunnen meebrengen. Maar hij vond dit voor het oogenblik overbodig. De sultan meent echter zoo noodig op deze buitengewone hulp te kunnen rekenen. Hij blijft voor- loopig te Rabat. Hij zal uitnoodigingen aan alle stammen zenden, om te Rabat te komen, ten-einde met hem overleg te houden. De sultan zal op die manier te weten komen, wie zijn vijanden zijn en daarna een besluit nemen. ln- tusschen heeft hij aan de Sjoeia's het bevel gezonden, hun vijandelijkheden te staken, wat zij beloofd hebben te zullen doen. De sultan hoopt met Allah's hulp in Marokko den vrede te herstellen en vertrouwt, dat vele stamhoofden in het zuiden weer zijn gezag zullen erkennen. O kof- alVnpr. crpHnn^pn bvamnn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1