AI g e m e e n Ni8uws- en Advertentieblad o o r Zeeuwsch-Viaanderen. No 5050. Donderdag 26 September 1907. 47e Jaargang. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32T/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T e 1 ef o o a No. 2 5. ADVERTEN TIEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. RUSLAND. BELGIE. KiAROKKO. Provinciale Staten van Zeeland, In het voorstel van 18 Juni 1904 tot aan- schaffing van eene nieuwe stoomboot voor den dienst op de Wester-Schelde is door Gedep. Staten reeds de aandacht gevestigd op den minder goeden toestand, waarin zich de Wal- cheren bevond. Uitdrukkelijk werd er op ge- wezen, dat kostbare vernieuwingen aan zuiger- stangen, krukas, frame enz. alleen dan achterwege konden blijven, als bet scbip werd bestemd voor reserveschip. Intusscben vertoonen zich aan dit vaartuig hoe langer hoe meer de gebreken van den ouderdom. De directeur van den stoomboot- dienst deed reeds onder dagteekening van 16 November 1906 opgaaf van een aantal gebreken, waarvan de berstelling dringend noodig zal zijn, om het schip als reserveschip bruikbaar te doen zijn. De commissie beiast met het toezicht op den stoombootdienst, vond daarin aanleiding om aan twee deskundigen een onderzoek naar den toestand van de Walcberen op te dragen. Volgens het door hen uitgebrachte rapport zouden, wanneer wordt aangenomen, dat de romp van het schip met verbanddeelen en ook de stoomketel nog in goeden staat zijn, ver- schillende reparation en vernieuwingen noodig wezen, om het scbip met werktuigen geheel gereed voor den dienst op te leveren. De kosten van deze werken worden door de deskundigen begroot op eene sorn van 55,000. Ged. Staten wijzen er nadrukkelijk op, dat de deskundigen zijn uitgegaan van de onder- stelliug, dat de romp van het schip en de ketel nog in goeden staat zijn. Mocht bij bet aan- brengen van de vernieuwingen blijken, dat deze onderstelling niet juist was, dan zou uit den aard der zaak genoemd cijfer overschreden worden. De //Walcheren" is gebouwd in 1887 voor ongeveer f 85.000. In de jaren 1887 tot 1905 is daaraan ver- werktvoor gewoon onderhoud ongeveer 48,000 voor buitengewoon onderhoud onge veer f 89,500, samen ongeveer f 137,500. Uit deze cijfers blijkt afdoende, dat dit schip steeds moeilijk te onderbouden was. Ged. Staten achten het niet wenschelijk, dat daaraan alsnog de bovengenoenjde kostbare herstellingen wor den uitgevoerd, en oordeelen het beter, het scbip uit de sterkte af te voeren en te tracbten het te verkoopen. Wordt daartoe overgegaan, dan is bet nood- zakelijk, de Zeeuwscb- Vlaanderen te bestemmen tot reserveschip en eene nieuwe boot te doen bouwen. Aan de Zeeuwscb-A laanderen, gebonwd in 1891 voor ongeveer 105.000, is in de laatste acht jaren aan gewoon en buitengewoon onder houd ongeveer 42,000 besteed. Hoewel de kielplaten van het scbip al vaak gelapt zijn is het over het algemeen nog niet slecht te noemende ketel en de machines zijn nog in vrij goeden staat. Toch komen ook hier enkele gebreken aan het licbtde zuigerstangen zijn reeds dun geworden en zullen nog maar een enkele maal kunnen worden afgedraaid het voordek zal, indien het scbip den geregelden dienst blijft, doen, spoedig vernieuwing behoeven bovendien zal dan binnen niet te langen tijd de ketel, die ten gevolge van den geforceerden trek veel te lijden heeft, geheel moeten worden vernieuwd. Wordt de Zeeuwsch-Ylaanderen bestemd voor reserveboot, dan zullen hoogstwaarschijnlijk deze kostbare herstellingen nog tijdelijk achterwege kunnen blijven. De aanschaffing van eene nieuwe boot zal dus reeds aanstonds leiden tot,het nalaten van groote reparation aan de bestaande boo ten. Verder zal, wanneer de dienst wordt uitgeoefend met de Wester-Schelde, de Zuid-Beveland en eene nieuwe boot, de exploitatie voordeeliger zijn dan met de genoemde twee schepen en met de oude booten, want deze eischen voor berstelling en onderhoud veel meer dan de rente van bet kapitaal plus onderhoud voor eene nieuwe boot bedraagt. p grond van een en ander achten Ged. Staten de aanschaffing van eene nieuwe boot alleszins wenschelijk. Behoudens kleine ver- anderingen komt eene boot, overeenkomende met de //Wester-Schelde", welke in den dienst goed voldoet, aanbevelenswaardig voor. Het za! evenwel niet mogelijk zijn, thans eene boot van gelijk type als de //Wester-Schelde" te verkrijgen voor dezelfde som, als deze heeft gekost. De prijzen van de meeste materialen zijn sedert dien tijd niet onbelangrijk gestegenook de loonen zijn naar boven gegaan. Yoorts bestaat er aanleiding tot twijfel, of de aan- nemers, die in de Wester-Schelde" een mooi stuk werk geleverd hebben, hunne inschrijvings- som niet wat te laag hebben gesteld. Gedeputeerde Staten meenen reden te hebben voor bet vermoeden, dat onder de tegenwoor- dige omstandigbeden voor eene boot van bet type //Wester-Schelde" een bedrag van ongeveer f 170,000 zal noodig zijn. Ged. Staten stellen daarom voor lo. aan te schaffen een nieuwe raderboot voor den stoombootdienst op de Wester-Schelde, van geiijke snelheid als de //Wester-Schelde," tot een prijs van ongeveer f 170,000. 2o. aan Ged. Staten machtiging te verleenen om desgewenscbt deze boot onderhands aan te besteden 8n zoodra de nieuwe boot in dienst zal zijn gesteld, bet stoomschip //Walcheren" te ver koopen, hetzij in het openbaar, hetzij onderhands, op tijd en wijze als aan Ged. Staten het meest in bet belang der provincie zal voorkomen. De begrooting voor 1908 van de prov. Stoom bootdienst op de Westerschelde, lijn Vlissingen BreskensNeuzenHoedekenskerke, wordt in ontvang en uitgaaf geraamd op 113.347. Voor de lijn Walzoorden—Hansweert worden de uitgaven geraamd op f 26.960, de ontvang- sten op f 21160, kwaad slot alzoo 5800. De Prov. begrooting wijst in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van 845.989.851/2 met ffen post van onvoorziene uitgaven van f 19,238 BELASTIS8G«VEBHOOai»S. Teneinde de begrootingen der provinciale inkomsten eu uitgaven voor de laatste dienst- jaren te kunnen doen sluiten, was de beschikking noodig over een bedrag van f 6.>,000 a 70,000 als batig saldo der rekening van een vorig dienstjaar. Was deze som niet aanwezig dan werd daarin voorzien door het vamen van een post voor geldleening. Zoo kwamen o.m. de volgendeposten voor in de begrootingen van 1903 goed slot f 10,228,27, leening 60,000; 1904 goed slot 31,936,721/2, leening 40,000 1905 goed slot f 8252,67 ]/2. leening f 60,000 1906 goed slot f 61,449,02 en 1907 goed slot 59,474,39. Bij dit laatste cijfer dient te worden in aanmerking genomen. dat in 1907 20,000 minder is afgelost dan naar goed financieel beleid bad moeten ge- schieden feitelijk zou dus, om de begrooting behoorlijk te doen opmaken, een bedrag van ruim 70,000 noodig geweest zijn. Met minder dan dit bedrag kan ook voor den dienst 1908 niet worden volstaan. Voor de behoefte van dien dienst is vooreerst beschikbaar van den dienst 1905 een restant batig slot van 6146.12. Verder zal de dienst 1906, voor zoover zich thans laat aanzien, een batig saldo opleveren van ruim 60.000. Daar- van is echter reeds gebruikt f 40.000 voor den dienst 1907, waarvan ongeveer 35.000 voor buitengewone uitgaven, tot dekking waarvan in den dienst 1908 een leening wordt opgenomen. Wordt van het saldo van 1906 overeenkomstig bet voorstel van Ged. Staten nog f 15.000 gebracbt op de begrooting voor den dienst 1908, dan komt dus in deze begrooting wegens goed slot van een vorig dienstjaar en bet in plaats daarvan getreden gedeeite der leening voor een som van 6146.12 -f- 15.000 -[- 35.000 te samen ongeveer f 56.000. Er komt derhalve voor de begrooting sluitend te maken, een bedrag j van ongeveer 23,000 te kort. De oorzaak van dezen minder gunstigen toestand is gemak- kelijk aan te toonen en is bierin gelegen dat de uitgaven van verschillenden aard, welke de provincie bij voortduring of gedurende een reeks van jaren blijvende lasten opleggen, aan- zienlijk zijn toegenomen. Iiet ligt voor de band, merken Ged. Staten op, dat bij dergelijke blijvende vermeerdering van uitgaven, de batige sloten moeten afnemen. En het spreekt evenzeer vanzelf, dat daar aan alleen kan worden tegemoet gekomen door blijvende vermeerdering van inkomsten. Het voor 1907 toegepaste middel van uitstel van aflossiug moge voor een enkel jaar kulp bieden, een herhaling daarvan zou een verkeerde politiek zijn, daar de leeningen in den daar- voor bepaalden tijd behoeven te worden af gelost. Buitendien zou het middel niet afdoende zijn, daar bet tekort niet zijn oorzaak vindt in een buitengewone uitgaafmaar in een duurzame stijging van de gewone uitgaven. Daar de provincie geen andere bronnen tot bare beschikking heeft, zien Ged. Staten zich verplicht aan de Prov. Staten een voorstel tot verbooging van belastingen te doen. Ged. Staten toonen aan dat bet bedrag waar- mede de jaarlijksche inkomsten moeten worden versterkt, op niet minder dan 30.000 mag worden gesteld. Bij de overweging, door welke belastingen deze som zal knnnen en moeten worden ge- vonden, rijst. de vraag, hoe de toestand in Zeeland was en is. Die toestand wordt door Ged. Staten uiteengezet en toegelicht. Het trekt de aandacht, merken Ged. Staten op, dat in slechts een provincie tot dusver ge- brnik is gemaakt van de bevoegdheid, om op- centen te treffen op de vermogensbelasting en op de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten. En daarvoor bestond nog een bijzondere reden, in Groningen is namely k de verruiming van het belastinggebied der provincie aauge- grepen om de gelegenheid te krijgen tot snellere aflossing van de schulden der provincie, waar van de last te zwaar werd geacht. Met hen, die zich in Groningen daartegen verklaarden, meenen Ged. Staten van Zeeland, dat heffing van opcenten op de vermogens- en op de be- drijfsbelasting geen aanbeveling verdient. De vrees is zeker niet ongegrond, dat aan opcenten op de vermogensbelasting gegoeden een motief zullen ontleenen, om de provincie te verlaten of er zich niet te vestigen. Opcenten op de bedrijfsbelasting drukken de middenstand en treffen niet den landbouw, die toch ook in niet geringe mate profiteert van de uitgaven, welke in Zeeland bet tekort veroorzaken. Met het oog op die uitgaven, welke eens- deels strekken ten voordeele van den landbouw (tramwegen) anderdeels ten bate van het alge- ipeen (tramwegen, vakonderwijs), komt het Ged. Staten voor dat de meest redelijke oplos- sing is, de voor die uitgaven noodige fondsen te putten eensdeels uit de grondbelasting, anderdeels uit de personeele belasting. Voor verhooging van opcenten op de laatste pleit ook nog dat zij die daaraan bijdragen, in 1907 zijn onllastbet schijnt niet meer dan billijk, hen in de eerste plaats te treffen, nu de provincie behoefce aan versterking van inkom sten krijgt. De vermeerdering van bet getal opcenten op de personeele belasting meenen Ged. Staten veilig te tnogen stellen op 6, waardoor het ook voor 1898 eu 1899 door Ged. Staten voor- gestelde getal van 2, zal worden verkregen en waardoor een bate zal worden verkregen van ongeveer 19.010, wordt daarbij gevoegd de opbrengst van 2 opcenten meer op de grond belasting op ongebouwde eigendommen, gevende ongeveer f 8364 en van 3 opcenten meer op de grondbelasting op gebouwde eiger.dommen, gevende ongeveer 4326, dan wordt in totaal een hoogere opbrengst verkregen van ongeveer y*31,700, waarmede naar Ged. Staten vertrouwen, in de eerste jaren in de behoeften zal kunnen worden voorzien. SEIIZESSCHE COIRAST. Bit bind verseliijnt Haandag-, Woensdag. en Vrijdagnvond, uitgezonilerfl op Feestda^eD. Ijij tie Firina I*. J. VAX DK SAA'BE te Ter Aenzeo. Het Keizerssnoeimea keeft in Rusland der regeering goede diensten gedaan. Van de 124,000 Petersburgscke kiezers zijn er nog maar 82,000 over. Ook de geleueren der Moskonscke kiezers zijn gedund, maar nietzooerg. Hun getal daalde van 56,000 tot 50,000. Voor <ie stedelijke raden in ket gouvernement zijn de 500 kiesmannen gekozen. Daaronder zijn 3 «ware'' Rus.<eii, 24 sociaal-demokraten, 28 nionarckisten, 63 leden der reckterzijde, 341 gematigden, 96 ieden der linkerzijde, 4 lt-den der uiterste reckterzijde; 165 dezer ai'gevuardigden waren ook bij de verkiezingen voor de tweede Doema als zoodanig gekozen. Uit deze verkiezing blijkt eckter niet, dat de ver- houding tusscken de conservatieven en demokraten ten gnnste der eersten is gewijzigd. Onder de candidaten, door de kadetten te Petersburg gesteld, vinden we de welbekende namenHessen, nditsjef, Miljoekof en Koetler. De ex-Minister, graaf Iwan Tolstoi, die in de eerste Peterskurgsche kurie als vooruitstrevenrt wilde is candi- daat gesteld en nog al kans keeft door de kadetten ge- steund te worden, keeft zich tegenover een medew'erker dei' -/Roes" in eenigszins afkeurenden zin over de ka detten uitgelaten. Hij maakte er hun een verwijt van, dat zij de belangen der joodsche, Poolscke en andere nationaiiteiten niet genoegzaam in ket oog hadden ge- vatengeen streven getoond hadden, om den verschillenden nationaiiteiten geiijke reckten te verschaffen. De kadetten weigeren, zooals we reeds vroeger ge- meld hebken, een verbond aan te gaan met een der andere partijen. De taktiek der arbeiderspartij is anders. Zij is aan ket onderkandelen over een samengaan met de sociaal- riemokraten en de volkssocialisten. Laatstgenoemden kebben nog zeer weinig bedrijvigkeid getoond. De Octobristen toonen al keel weinig ijver. Zij kebben nog niet eecs een vergadering gehouden, om bun taktiek vast te stellen. Sinds Zaterdag is de toestand in de Antwerpsche haven weinig veranderd, ook niet nadat de ckristeiijke dokwerkers besloten hadden den arbeid te kervatteri. Cbapelle en andere werkliedenleiders verwachtten, dat Dinsdag het geschil zou opgelost worden. Wan- neer dit gebeurd is, zullen de reeders zeker wat water in bun wijn gedaan hebben. Er verluidde dan ook al, dat de leden van den reedersbond de loonen met een halve frank zullen verhoogen, als de werklieden eerst aan 't werk gaan. Deze mildere houding van den bond heeft den burgemeester aanleiding gegeven tot het op- stellen van een nieuw bemiddelingsvoorstel waarin, behalve de frank b;onsverbooging. die over veertien dagen zou ingaan, den arbeiders nog de wegzendirig der vreemde arbeiders beloofd wordt, als ze bet werk onmiddellijk hervatten. In een bijzonder heftig hoofdartikel keert het »Hbl. van Antwerpen" zich tegen de socialistiscbe leiders der staking. Wij hebben bet reeds gezegd, aldus luidt de aanhef van dit artikel, wij zeggeu bet vandaag en wij znllen bet nog zeggen, we zullen bet schrijven tot dc pen ons uit de handen valtZiet naar Duinkerken Dat is nu een haven waar, dank aan de misdadige toegevendheid der radikaal-socialistiscbe overbeid, bet roode arbeiderssyndicaat beer en meester is en zijn wet- ten stelt. Men kan er geen scbip laden of lossen, of men moet langs bet syndicaat ora, en wie niet de voorwaarden en voorschriften van bet syndicaat aanneemt, il n'a quJa se faire pendre ailleurs, zooals de Franschen zeggen, die kan elders een strop gaan zoekeri om verwurgd te worden. De kapiteins bedanken er dan ook feestelijk voor, om nog naar Duinkerken te varen, de eene scbeepsmake- laar na de andere rolt er zijn matten op; nijveraais van het Hoordei'departement laten te Antwerpen lossen en zoo met binnenschepen de koopwaar naar ginder brengen, om te ontsnappen aan de tirannie en zoo komt het dat het gras groeit tnsschen de steenen op de liaaien. De gansche nijverheid in het Noorderdepartement ■wordt gedood door de socialisten. We ?oudeu millioenen en r.og millioenen uifgeven om van Antwerpen te maken de grooiste en best be- werktuigde haven van het vastelanden we zouden die bronader van vooruitgang en bloei voor keel Belgie laten bebeerschen door een kliek dwingelanden die, evenals te Duinkerken, de schepen ait de haven zouden verjagen door bun onaanneembare wetten we zouden al die groote lijuen, die bier de nering bezorgen aan duizenden en tienduizenden en wier bestaan te Ant werpen door al onze concnrrenten wordt benijd, die zouden we aan de genade overleveren van een politiek- socialistiscb syndikaat? Maandag heette het, dat de onderbandeiingen in Marokko tot niets hadden geleid. Vandaag meidt Reuter dat zich drie stain men hebben onderworpen eu dat de vijandelijkheden nu gedaan zijn. Tegelijkerlijd seint het bureau echter, dat Moelay Hafid zich met de Sjaoeias verbond tegen de Franschen en dat bij reeds met zijn tioepen op weg was, om de Europeanen te bevechten. Waarschijniijk dienen deze telegrammen zoo gelezen te worden, dat na het mislukken der onderbandelingen, deze later weer zijn keropend met een deel der twaalf stammen, waar van er zich ten slotte drie onderwierpen. Moelay Hafid ban zich dan met de negen overgebleven stammen verbonden hebben. Echter kan dit telegram ook opgevat worden als een oud bericht. Mogelijk is nn°°k' Moelay Hafid 'let niet heeft gemunt op Drude en zijn mannen, doch op Abdoel-Azis, wiens invloed hij nafunrlijk met leede oogen weder ziet toenemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1