A I g e m e e n ieuws- en Advertentiebia voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No, 5049. Dinsdag 24 September 1907. 47e Jaargang. RATIONALE MILITIE. II UITL0TIN6 GELDLEENING. Buitenland. FEUILLETON. EEN DAPPERE 2 US TER. Bmnenlauri. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zieh bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Waar de Antwerpscbe stakers aan den eenen kant winnen door het toegeven aan hun eiscben door eenige groote handelaars, verzwakken zjj aan den andereu kant bun stelling, door op de onde voorwaarden te gaan werken. Alle dagen gaan er meer en meer werklieden aan den arbeid en men schatte het getal Don- derdag op 2000 a 3000 stakers. De Grain Works werkt weer met 116 ploegenhet Tronwveem had Donderdag 13 ploegen meer aan den arbeid dan Woensdag. De koolmatinen zijn bijna alien weer terug aan het werk. De stouwers werklieden alleen blijven nog steeds van de dokken weg en het zijn maar enkelen, die men hier en daar aan 't werk ziet. Beteekenisvoller is de hervatting van het werk aan de houtbooten, deze voor wie de strijd, te zamen met de graanbewerkers, be- gonnen is. Reeds waren houtmannen op de 22) Bij hun binnentreden in de ,/Zeehond" zagen vader en dochter, dat een koft'er naar boven gevoevd werd. //flebben wij een bunrman gekregen vroeg zij angstig aan de waardin. //•la", antwoordde deze lachende, ,/maar maak u niet ongerust, het is een onde zeeman, die niet heel wel is en hier een paar weken op 't dek wil liggen, zooals hij zegt. Hij zal u niet storen en is blij dat hij zulke buren heeft." Werkelijk boorden vader en dochter zeer weinig van den nieuwen buur. Of wel was hij niettegenstaande zijne ziekte maar weinig tehuis, of hij hield zich stil. Mina ontmoette hem een paar keer op de trap en beinerkte dat hij een arm in een band droeg. NEGENDE HOOFDSTLK. //Vergeef mij, juffrouw, dat ik u heden nog stoor," zei de rechter Lortzing, die zich nog denzelfden dag der begrafenis des avonds bij Elsa Straus liet aanmelden. Zij snelde den ouden trouwen vriend met uitgestrekte hand tegemoet. ,/Integendeel n is hoogst welkom riep ze. r/0, ik kan u niet zeggen, hoe akelig het wonen in dit kasteel is, dat zijn stichter zoo noodlottig werd. En toch", voegde zij erbij, „er is iets, dat ik nog meer kaai aan 't werk g, gaan in 't begin der week, doch \rijdag zijn ook houtmannen in dagbuur aan boord van het schip gaan werken en aan de oude voorwaarden, 't is te zeggen 5 francs per dag. Dit geval heeft zich voorgedaan op de stoom- boot jrScbelde," van de firma Dhaenen. Ook de firma Suchard heeft toegegeven en de eischen der werklieden ingewilligd. De afgevaardigden der dokwerkers hebben niet nagelaten bij hun bezoek aan den Minister te wijzen op den tegenstand der reeders tegen het toegeven der eischen door andere reeders. Zij xeiden, dat er genoeg stouwers waren, die wenscbten op de men we voorwaarden werk te geven aan de arbeiders, maar dat de reedersbond bet bun belette, wat een ware aanslag tegen de vrijheid van den arbeid was. De Minister antwoordde dat, als dit bet ge val was, een klacht moest gericht worden tot het Antwerpsehe parket, indien dit laatste zicb nog niet met de zaak bezig hield en dat bij, intusscben de zaak zou uitleggen aan zijn collega van justitie. FRAMKRIJEC. De Fransche Minister-president Clemenceau heeft den Parpschen dagbladschrijvers verzekerd, dat de Fransche troepen met uiterste gestreng- heid het aanvallende optreden zullen hervatten, indien de onderbandelingen met de vertegen- woordigers der Marokkaansche stammeu tbans niet slagen. Drnde heeft reeds nieuwe troepen gekregen en zal zoover mogelijk in het binnenland door- dringen om de //onverdragelijke oproerlingeil", gelijk Clemenceau ze noemde, te tuchtigen. Met de onderhandelingen gaat 't niet erg vlot. Men weet, dat Drude de onderwerping van al de twaalf stammen eischt. Hij schijnt hun spel doorzien te hebben eerst een paar uitgeputte stammen onderwerpen, dan weer versche krachten laten aanrukken nit de niet- onderworpen stammen en zoo zou 't spel let je doorgaari, tot het een eindelooze guerilla- krijg werd. locb heeft Drude zich laten overhalen om den afgezanten weer uitstel te verleenen. Ongevallenverzekering. (Laden of lossen van schepen.) Een der hoofdoorzaken van het tekort waar- vrees dan de eenzaatnheid, namelijk den terug- keer van Karel. Ik kan niet onder een dak met hem blijven." z/Wees gerust, lieve Elsa z/Ik weet, wat u mij zeggen wilt," viel zij hem in de rede, //lnijn afkeer en vrees voor Karel is dwaas, maar ik kan het niet helpen, Aan den vriend van mijn oom, dien hij mij tot beschermer gaf, u wil ik het toevertrouwen - ik hood Karel voor den moordenaar van mijn oom." De rechter verschrikte. ,/tk beb gehoord, dat er zoo iets gemompeld wordtik weet ook, dat hij door de politie in het oog wordt ge- honden hijzelf heeft zich hij mij hierover beklaagd." z/Hij Wanneer Varidaagmaar daarover later. Onderzoeken wij eerst uw vermoeden op 't uur van den moord was hij in Bremen hij heeft zijn alibi bewezen." z/Toch houd ik hem voor den moordenaar." z/Elsa, denk eens uw oom was ook de zijne." //Was hij dat werkelijk vroeg Elsa met beyende stem. dat is juist de twijfel die mij kwelde sedert de eerste week, dat Karel hier was. Is hij de zoon der overledene tante of een bedrieger »IIij heeft de papieren, die zijne afkomst bewijzen." z/Kan hij ze niet gestoleu hebben Kan hij niet door eene nog groote misdaad in het bezit er van gekomen zijn //Kind, kind!" waarschuwde de rechter, dat zijn beelden, welke uw verhitte verbeeldingskracht med.v de balans der Rijksverzekeringsbank sluit is gelegeu in de te gunstige indeeling van het bedrijf van laden of lossen der schepen in het Kouinkl. besluit van Nov. 1902. Per maand werd daardoor ongeveer 50,000 verlies geleden door de Bank. Op 31 Dec. 1906 was het totale verlies te steilen op f 2,667,679,981j3 waarvan 1,2 a 1,5 millioen voor rekening van het bedrijf van laden of lossen van schepen. Dat bedrijf werd derhalve hij besluit van 14 Mei 1907 in de hoogste, XlVe, gevaren- klasse ingedeeld. Ook nu nog bedraagt noch- thans het tekort op dat bedrijf ongeveer f 30,000. Daarom is de Regeering er op bedacht geworden aan de hestaande gevarenklassen in de ODgevallenwet nieuwe toe te voegen en het genoemd bedrijf in die klasseu in te deelen. In overeenstemming hiermede zal 't premie- tarief zijn te wijzigen, dat voor elk nieuw gevaren-cijfer de premie zal moeten aanwijzen welke per 1 loon is verschuldigd. Het zeer wisselvallige bedrijfsgevaar maakt noodig, dat het bedrijf van laden en lossen in tenminste zes nieuwe gevarenklassen worde ingedeeld en de mogeljjkheid zal moeten bestaan om met toepassing van art. 37, 2e lid der wet, onder- nemiugen in te deelen in hoogere klassen dan die, waarin het bedrijf bij algemeenen bestuurs- maatregel zal worden ingedeeld. Het is daartoe dat strekt het dezer dagen in- gekemen wetsontwerp tot wijziging van art. 31 der Ongevallenwet, waaruit zal m eten vervalien de bepaling, dat bij de indeeling van gevaren klassen het maximum-gevaar wordt voorgesteld door een honderd percent. De wet zal voortaan spreken van //gevarencijfer" in plaats van „ge- varenpercent" of //gevarenpercentage"- TER NEUZEN, 23 September 1907. J.l. Zaterdag overleed alhier een alge- meen bekend Ter Neuzenaar, de heer J. C. J. Kolijn. Hij overleed na een betrekkelijk kort- stondige ziekte, nadat voor eenige weken zijne echtgenoote gestorven was, in den ouderdom van 64 jaren. De overledene was sinds 1895 lid van de Earner van Koophandel. Bij de ter aarde bestelling op helen, was aanwezig eene deputatie van de Earner van Koophandel. De Voorzitter, de heer J. A. van Rompu, hraclit hulde aan den overledene, voor de wijze waarop deze hem sedert ruim 30 jaren trouw u voorspiegelt. Er bestaat geen schaduw van hewys van deze onderstelling." //Bewijzen! bewijzen jammerde Elsa; ,/0, gij onbarmhartige mannen van de wet, met uwe bewijzen moordt gij Welk onweerlegbare be wijzen heeft het onderzoek voor de schuld van Bouman geleverd, en het bewijs, dat men voor zijne onschuld aanvoei't, laat de rechter niet gelden, wijl wijl het van zijne zuster koint;" Lortzing had vroeger reeds meer van zulke bewijzen gehoord hij antwoordde er niet op, maar nam Eisa bij den arm, leidde haar naar een stoel, en zei Ga zitten, Elsa. Ik heb u nog wat te zeggen Ze ging zitten en zag hem nieuwsgierig aan. z/Ik moet morgen het testament van uw oom openen. z/Morgen?" herhaaldeElsa verbaasd. //Waarom zoo vroeg Dat had nog weken tijd." ,/Het ware tijd genoeg, indien niet een der beianghebbenden de opening verlangde. Volgens den wil van den overledene moet het echter na de begrafenis gebeuren, zoodra iemand, van wien ik weet, dat hij erfgenaam is, dit verlangt." j,Ea is dat gebeurd //Ja." //Door wien z/Door uw neef, Karel Bretter." Elsa schrikte bijna. „Yerlangt hij in 't be zit der erfenis te komen, nadat nauwelijks het graf boven mijn oom gesloten is //Zoo schijnt het." z/Dat is hemeltergend." z/Hoe men het neemt," hervatte de rechter, heeft gediend, en ook voor de wijze waarop hij het lidraaatschap der Kamer heeft waar- genomen, waarbij dikwijls bleek dat bij, de man van de practijk, op belangen lette, die anderen over het hoofd zagen. De schoonzoon van den overledene. dankte namens de familie, voor de eer hun vader bewezen. Na de schitterende fees ten ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek vervielen we dadelijk in de ^eek van kermis. Het mag geen ver- wondering baren, dat de oude tante, die ons elk jaar een bezoek brengt, minder belang- stelling wekte, nu we pas hadden gekregen een zeldzaam bezoek, dat van het hoofd van onzen Staat, onze jonge, bloeieude Koningin met Haar Gemaal. Doch al was het niet zoo druk als voorgaande jaren, toch telde de oude tante nog een redelijk aantal personen, die haar hulde kwamen be- tuigen. Waar is het, dat zelfs de drukste dagen, dit jaar niet overloopend druk waren, maar er was toch steeds volk op de been Om echter al de gelegenheden die zich disponibel steilen om gedurende de kermis het publiek te amuseeren mime verdiensten te bezorgen, moet er veel volk op de been zijn en dat was ditmaal niet het geval. De zoogenaamde drukke dagen waren, als hierhoven gezegd, slechts middel- matig. Ouder gewoonte werd des Donderdags in het //Hotel des Pays Bas" een variete-uitvoering ge- geven, onderdirectie van den beerFaveur te Rotter dam. Het was bepaald jammer, dat de zaal niet drukker bezocht was. Er waren namelijk een redelijk getal artisten, die een uitgebreid program- ma uitvoerden. Wat dit betreft, stak het gezel- schap zeer gunstig af, bij hetgeen de laatste jaren op dezen Donderdag-kermis-avond werd ten beste gegeven. Het is zeker een voorrecht om den heer Lucien, humorist, te hooren. Dien heer zij evenwel aanbevolen, om op een plaats als hier, waar hij slechts sporadisch optreedt, met een nieuw repertoire te komen en niet als een zijner hoofdnummers te geven iets, wat hij hier ook reeds vroeger gaf. Louise Fleuron, gaf door bare zoowel comische als ernstige voor- drachten, blijk van hetgeen ze kan, wat ten zeerste hare hoorders boeide. Ook Adrienne Solser bleek te beschikken over een goede stem en aardige voordracht, terwijl het duettistenpaar FleuryHesselink ook genoemd mag worden. Als duo trad sterk op den de schouders ophalend, //ik kan hem zoo heele- maal geen ongelijk geven." z/Wanneer was hij bij u z/Een paar uur geleden." z/Welke reden had hij voor die haast z/Hij wilde niet langer in Hamburg, zelfs niet meer in Europa blijven." z/Daar heelt u 't al riep Elsa opspringende. z/Kunt u een sterker bewijs voor zijne schuld vinden z/De redenen, die hij opgaf, houden steek. Men haat en wantrouwt hem hier en zijne zoetste hoop was met oom begraven geworden," zei hij. Elsa bloosde en sloeg de oogen neer. vGe weet, op welke hoop hij hier zinspeelt," ging de rechter voort, haar bij de baud vattend. z/Elsa, ik begrijp, dat ge uw neef niet bemint en geen gevolg kunt geven aan zijne wenschen maar ook twijfel ik er niet aan, dat hij u bemint met al de kracht van zijn wild karakter." Het meisje beefde. „0dat is vreeselijk, nu ben ik nog banger voor hem. Hoe zal ik hem ontsnappen z/Wees niet bang, hij wil niet naar Adlerstein terugkeereu en heeft voor den tijd dat hij nog in Europa is, zijn intrek in een hotel genomen." z/Het geweten verjaagt hem van hier," fluisterde Elsa. De rechter schudde het hoofd. //Gij zijt zeer hardnekkig kind." z/En u heeft te veel vertrouwen. Wil u dus het testament morgen openen V" ,/Ik moet." (Wordt vervolgd). TER JfEUZESSCHE COIRAIT. IMt bind verscliijnt Usanda^-, W»ensila^. en Vrijda^avand, uHgezonrtrrit op Feestda^en. bij de i'irinu I®. J. %'A IV UK SjIKHE te Ter Keuzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. 24 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212) Brengen bij deze ter kennis van beianghebbenden dat het register van de in dit jaar voor de nationale militie ingeschrevenen en de daaruit opgemaakte alpha- betiscke naainlijst voor elk op de secretaric ter lezing znlien nederliggen van den 21en tot en metden29cn Sep tember 1907 dat tegen register en lijst, binnen den tijd der neder- ligging, bezwareD knnnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodige bevvijsstukken gestaafd ver- zoekschrift op ongezegcld papier. Ter Neuzen, den 20 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEIf.L, Bnrgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van beianghebbenden dat in hunne vergadering van liedeu zijn uitgeloot de aandeelen ge- mimtnerd 25 en 5 i in de 4 »/0 geldleening ad 17500,— aangegaan 1 October 1906, welke aandeelen aflosbaar zijn op I October l!Jis; ten kantore van den Ontvanger dezer gemeente, van de Amsterdamsche Bank te Amsterdam en van Julius Oppenkeim's Bank te Groningen. Ter Neuzen, 21 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1