A I g e m e e n N i e u w s- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5048. Zaterdag 21 September 1907. 47e Jaargang. Uitloting Oaidleeningen. Buitenland. FEUILLET0N. EEN 0APPERE ZUSTER. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/g en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekbande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ZEJIHIR/S'T'IE] ZBXjAJD. Woeusdag kwam de verrasseude tijding, dat een der grootste graanfirma's Dreyfus - het reedersverbond te Antwerpen heeft losgelaten en de eischen der stakers heeft toegegqyen. Zij zal nu 6 francs per dag betaren, met 90 centiemen voor overwerk en 9 francs voor Zondagarbeid. De firuia heeft nu een contract gesloten met de socialistische werkliedenver- eeniging //Willen is kunnen," geldend voor een jaar. Op de negen graanbooten der firma wordt nu reeds weer gewerkt. Natuurlijk is dit bericht door de stakers met groote vreugde oncvangen, eeue vreugde, die nog gestegen is bij 't vernemen van het bericht, dat nog vier graanhandelaars met z/Willen is kunnen" onderhandelen. Op de Beurs is natuurlijk van niets anders sprake dan van de toegevingen der firma Dreyfus. Sommige graanmannen keuren bet goed, anderen keuren het at. Het //Hbl. van Antwerpen" heeft onderzocht, wat de reedersbond van 't geval dacht. Dit geval werd voorzien, zei men. Tien dagen geleden werden dergelijke voornemens aange- kondigd. Wij hebben er over beraadslaagd en alle maatregelen werden dan ook genomen. Wij zijn er dus gerust in en overtuigd, dat men ons verzet niet breken kan door dwang van buiten. De totaalindruk van den dag istegenover de groote herueming van het werk, die de positie van //Willen is kunnen" verzwakte, en bet einde der staking liet voorzien, komt het geval Dreyfus als hartsterking voor het trio Chapelle-Milio- Wieme, die nu meenen meer dan ooit te kunnen roepen vol harden. Overigens houdt de reedersbond vast aan bet 21) //Over uw zoon V" berhaalde de jongeling, en zag met zijne blauwe oogen den ouden boer verwonderd aan. „U vergist zich, ik ken noch u, noch uw zoon."' z/Wat verlangt ge dan eigenlijk van ons vroeg Bouman. z/Niets," hernam hij. //Ik ben hier heele- maal vreemd, zag, dat u veel deeineming be- toondet bij de begrafenis en dacht, dat ik van u wel iets meer van de geschiedenis kon hooren." z/Wat gaat u de zaak aan," bromde de oude. z/Niets," hervatte de vreemde verlegen. //Ik ben pas vier en twintig uren in Hamburg en heb heel dien tijd over den moord hooren spreken in Adlerstein. Ik werd nieuwsgierig en ging naar het kerkhof om de begrafenis bij te wonen en hier vernam ik de zonderlingste zaken." ffEn die zegt dat de architect August Bouman de moordenaar is, is een leugenaar," ging de oude voort, //mijn zoon //Is u de vader van den beschuldigde viel hem de vreemde in de rede. „0, vergeef my, indien ik dat geweien bad." z/Wat vertelt men al vroeg Mina, en hare oogen hingen aan de lippen van denjongen man. //Wees gerust juffrouw, indien de stem des volks de stem van Ood is, dan is uw broeder besluit, dat met de havenwerkers niet meer zal onderhandeld worden, voor aleer de werklieden het werk zullen hervat hebben. De oproep der Handelskamer vertolkt wel wat de patroous^ over de zaak denken. Het verdere optreden van den heer Corty, die op and ere basis een schikking zoe'kt, wordt niet gebillijkt. Vele buildragers aan de Grain Works ruim 400 man zijn Woensdag aan 't werk gegaan. Er zijn nu ongeveer 9000 vreemden aan 'twerk. De gezanten der oproerige Marokkaansche stammen, die nu vrede willen maken, willen in de volgende voorwaarden toestemmen Verbod om wapens te dragen binnen een kring van 12 K.M. van Casablanca. Wie tegen data verbod handelt, wordt met aansprakelijkbeid van den stam waartoe hij behoort met 12 douro's beboet en, in geval er nieuwe onlusten tegen de Europeanen uitbreken, door het Magzen gestraft. Ontwapening van de stammen. Uit- leveriug van de moordenaars van 30 Juli. Uitlevering van kaid Oelad Hari Oeled el Hadjahmon, den voornaamsten aanstichter van de onlusten van Casablanca. Heropening van de markt van Casablanca, leder die oorlogs- contrabande vervoert, wordt als krijgsgevangene behandeld. Elke stam zal een gijzelaar stellen, uit de aanzienlijkste lieden van dien stam te kiezen. Frankrijk en Marokko zullen over een oorlogsschatting onderhandelen. Generaal Drude wil echter meer. Hij wil n. 1., dat de twaalf stammen der Sjaoeias zich tegelijk zullen ouderwerpen. Anders vreest hij, dat de stammen, die nog maar weinig door den oorlog leden, hem nog heel wat last zullen bezorgen en niet eer tot onderwerping komen eer zij uitgeput zijn. Omtrent Raisoelie's eischen tot schadever- goeding, verneemt de //Daily Mail" uit Tandzjer. dat de Engelsche regeering deze eischen on- aannemelijk verklaard. EERSTE KAMER. Zilting van Donderdag. Aan de orde is de behandeling van het ge- wijzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. De algemeene strekking van het adres wordt zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. Evenzoo worden goedgekeurd de drie eerste zinsneden. Op de vierde zinsnede Dwe Majesteit kan steeds op onzen ijver en toewijding rekenen, ook wanneer wij geroepen zullen worden tot de onschuldigmen spreekt hem vrij en beticht een ander van den moord." Mina knikte. /,1k weet het," sprak zij zacht, z/het verinoeden is echter vreeselijk, de neef van den heer Straus z/Dien hp opgevoed heeft vroeg de vreemde- liug" i/Otocb niet, hij is sedert een paar maanden hier. Heeft u dien jongen man met zwart haar en donkere oogen niet gezien //Die zoo vreeselijk jammerde en schreide z/Juist, dat is Karel Bretter z/Karel Bretter herhaalde de vreemde on- willekeurig. z/Ja, de neef van den ouden heer Straus." z/En de jonge dame in bet zwart, die naast hem stond z/Dat was Elsa Straus, de nicht van den ongelukkige." z/Zij en Karel zijn de eenige erfgenamen en de oude laat een mooien doit na, al heeft hij ook aan 't slot veel geld verkwist," viel Bouman in, die nu ook aan 't gesprek deelnam. //Het meisje gun ik dien mooien bijval, maar dien bruinen matroos //Vader, ik kan toch niet denken, dat hij zoo slecht was," zei Mina. »Denk je het dan van je eigen broer Een moet het toch gedaan hebben." z/Wanneer zulke sterke vermoedens op den neef rusten, waaroin laat men hem dan vrij loopen vroeg de vreemde. O'-bandeling van de vele en gewichtige wets- oorstellen, wier indiening door Haar aan de Staten-Generaal werd toegezegd, licht de heer [Van Zinnicq Bergmann een amendement toe, strekkende om de oorspronkelijke redactie te nerstellen en te lezen Uwe Majesteit zal op onzen ijver en toewijding kunnen rekenen. wanneer wij geroepen zullen worden tot de behandeling van de vele en gewichtige wets- voorstellen, wier indiening ons door Haar is toegezegd. Spreker wijst er op, dat in de bewuste zinsnede een tweeledige toezegging wordt ge daan lo. dat H. M. steeds kan rekenen op onzen ijver en toewijding. Maar dat vraagt H. M. niet. Het zal vaststaan, dat wij steeds van onzen plicht zullen vervuld zijn om ijver en toewijding te betoonen 2°. dat wij dien ijver en toewijding zullen betoonen als wij geroepen zijn tot de behandeling der toegezegde wets- voorstellen. Dat is een eenvoudige terugslag op de Troonrede. Daarom kan dit gedeelte behouden blijven, doch moet bet woordje //ook" vervallen. De heer Havelaar kan zich hiermede niet vereenigen. Ook wat de heer Van Zinnicq Bergmann vraagt is geen terugslag op de Troonrede, waar immers niet van //ijver en toewijding" wordt gewaagd. De heer Van Zinnicq Bergman repliceert, dat het wel niet dezelfde woorden zijn als in de Troonrede voorkomen, doch dat in de Troon rede uitsluitend de aandacht wordt gevestigd o.wetsvoorstellen. lets anders komt in de Troonrede niet voor. Na dupliek van den heer Havelaar zegt de heer Van Nierop dat hij in het midden wil laten of het adres van antwoord een eenvoudige terugslag moet zijn op de Troonrede en het niets meer zou mogen zijn. Spreker betwijfelt dit. Doch ook hij stoot zich aan het woordje z/ook". Het maakt den indruk of er toch eigen lijk wel bezwaren bestonden om ijver en toewij ding te betoonen in dit geval. Spreker zal dus stemmen voor het amendement. De heer 't Hooft verklaart namens de com- missie van redactie dat de meerderheid de voor- fetur geeft aan het nu voorgestelde. De minder- heid, door spreker genoemd, is voor het amen dement. De gronden van beide richtingen zijn die, welke door de heereu Havelaar en Van Zinnicq Bergmann zijn ontwikkeld, zoodat spreker daaraan niets heeft toe te voegen. De heer Van Welderen Rengers vraagt of, als het amendement wordt verworpen, dan de oorspronkelijke lezing wordt hersteJd. De Voorzitter antwoordt, dat twee dingen z/Wijl hij sluw is en zorgde, dat de schijn op mijn zoon viel. Dat hij niet hier was, bewees zijn alibi, zooals ze zeggen. Hij zal zijn geld wel opstrijken en op een morgen er van door gaan." Waaroin zou hij dan den moord bedreven hebben //Om de erfenis in bezit te krijgen," lachtte de oude grimmig. //Wellicht. was hij bang, dat de oom zich nog eens zou bedenken ,/Dat zou de oude heer Straus niet gedaan hebben, otschoon hem zijn neef niet erg beviel," hernam Mina, //dit heeft mij Elsa zelve verteld u moet weten, dat hij hem eerst sedert kort ternggevonden z/Teruggevonden Hoe meent u dat Mina vertelde, wat zij van Karel Bretter door Elsa vernomen had, en de vreemde luisterde aandachtig. z/Weet u zeker, dat hij de papieren gebracht heeft?" vroeg hij, toen ze geeindigd had. ,/Of ik dat zeker weet?" herhaalde het jonge meisje bijna beleedigd, wel, indien hij de bewijzen niet bezat, zou hij niet aan genomen geworden zijn." /,Op zijn mooi gezicht zou hem Straus niet geloofd hebben," lachte de oude, //dan kon wel iedereen de erfenis willen opstrijken. z/U heeft gelijk, de papieren zijn het eenige bewijs," zei de vreemde met een diepen zucht. z/Ikdank u zeer voor uwe vriendelijke mede- aan de orde zijn wanneer dus een van beide redacties wordt verworpen, blijft de andere over. Het amendement wordt vervolgens goedge keurd met 25 tegen 14 stemmen. Het geheele adres van antwoord wordt zonder stemming goedgekeurd. Het zal aan H. M. de Koningin worden aangeboden door een eommissie, bestaande uit de leden der eommissie van redac tie, aan wier hoofd zich de voorzitter zal stellen. Aan de orde is de benoeming van een adjunct- commies ter griffie, in de vacature, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan den heer A. van den Bosch. De heer Van den Biesen zegt, dat, toen we gisteravond in ons logement kwamen, we daar een lijst vonden van personen, waarvan spreker voor het eerst van zijn leven iets hoorde. Een van beiden nu of we moeten die benoeming overlaten aan de HuishoudelijkeCommissie, of we moeten tijd en gelegenheid hebben om ons op de hoogte te stellen van de geschiktheid en bekwaamheden der sollicitanten. Spreker vraagt dus uitstel. De Voorzitter antwoordt, dat de namen dezer personen geen onbekende namen zijn, daar de namen geheel overeenstemmen met die, welke voorkomen op een lijst, welke voor eenige weken is rondgedeeld. De heer Van den Biesen stelt voor de be noeming aan te houden. Dit voorstel wordt verworpen met 34 tegen 6 stemmen. De vergadering gaat daarna in Comite-gene- raal tot de benoeming over. Benoemd wordt de heer J. A. van Laker- veld, adjunctcommies bij het Departement van Financien. De vergadering wordt gesloten. TER NEUZEN, 20 September 1907. Naar men ons mededeelt, zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag van een aardappelveld nabij de buurt Driewegen een partijtje aardappelen, van enkele honderde kilo- granimen, die op het land nabij den weg in zakken waren achtergelaten, ontvreemd. Het schijnt dat het de diet of dieven wel wat al te gemakkelijk is gemaakt, door de zakken zoo nabij den weg op het land te laten staan. De poli'tie doet onderzoek naar de daders. Op de tentoonstelling te 's Gravenhage is in de atdeeling konijnen een zeer eervolle ver- melding toegekend aan den heer J. W. Willemse te Vrouwepoldervoor Belgische reuzenvoedsters werd Willemse voornoemd tweemaal bekroond met een vierdeu prijs. deeling," voegde hij er bij, toen hij bemerkte dat de oude eene andere straat wilde irislaan, ffhier scheiden onze wegen." Hij nam afscheid en sloeg eene straat in, die naar t midden dei stad voerde. Zwijgend liep Mina naast haar vader voort. De jonge vreemdeling liield nog altijd hare ge- dachten bezig zijn gelaat kwam haar zoo sym- pathiek en bekend voor. Soms rneende ze in hem de gelijkenis van een bekend persoon te vinden. Doch waarom zich met zaken bemoeid, die haar niet raaktenzij had toch een veel grooter doel. Zij had veel gehoopt van het eindje lint, dat ze gevonden had, doch Elsa had sedert niets meer van zich laten hooren. August was en bleef gevangen het onderzoek ging zijn gang en zij moest haren tijd ledig in het loge ment doorbrengen, waaV het haar niet erg meer beviel, alhoewel de waardin meer dan vriendelijk was. Toch durfde zij haar vader niet ver- zoeken een ander hotel te nemen zorgvuldig moest zij alles vermijden, wat hem toornig kon maken. Een onbedacht woord kon hem van plan doen veranderen zij moest in Hamburg blijven en liever alles verduren dan naar huis terugkeeren. Dat zij de redding van August in handen had en dat hij reddeloos verloren was, wanneer ze vertrok, stond bij haar vast. (Wordt vervolgd.) TER HfEUZESSCHE C0V1AIT. I9il bind verscliijut VIiimuli»«-, Woeusdag- en Vrijdng-avond, uitgezpndvril op Peestilagen, bij de Firms 1*. J. VAX HE SAiBE te Ter Heuaen. Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN brengen ter kennie van belangbebbenden, dat in kuuue vergadering van heden zijn uitgeloot: n. van de geldleening groot 5000,gestort op 1 October 1901 bet aandeel genummerd 13 en b. van de geldleening groot 6500,gestort op 1 October 1905 de aandeelen genummerd 3, 6 en 26. Deze aandeelen zijn vanaf 1 October 1907 aflosbaar ten kantore van den Gemeente-Ontvanger alhier. Ter Neuzen, 17 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. VV. S. J. DIELEMAN, Secrelaris. o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1