Handelsberichten. s belangstelling volksspelen werden gehouden, bestaande in kikvorsch kruien, zakloopen, scbaartjeknippen, hardloopen met hindernissen, tobbetjerjjden. Hiervoor waren verschillende kleedingstukken als prijs uitgeloofd. De wed- strijden gaven meermalen tot groote hilariteit aanleiding. In de Kerkhoflaan waren 2 poorten, met talrijke vlaggetjes versierd, opgericht in de eene was te lezen In de tweede poort was te lezen Over de straat waren alhier van boom tot boom guirlandes gespannen. Ook in de De Feyterstraat waren 2 eerepoorten van groen geplaatst, met toepasselijke opschrif- ten. Wij stipten reeds aan, wat de daaropge- hangen seinvlaggen te beteekenen hadden. Ook deelden wy reeds iets mede van de ver- siering van het station en van bet kantoor der firma Little Johnston, en van de dan volgende geimiteerde steenen poort der Jongelingsvereeni- ging aan het Schutterschof, een hulde aan bun Beschermheer Prins Hendrik. Deze hooge poort, maakte daar een flink effect. Nu leidt onzen weg ons door de Nieuwediep- straat. Aanstonds treffen we langs de straat ge- plante sparreboompjes. Dit is ook een van de weinige straten, waar die geliefkoosde ver- siering kon worden aangebracht. De opge- richte eerepoort geeft bet volgende te lezen Een eind verder is door eene andere afdeeling dier buurt weer een geimiteerde steenen poort geplaatst, die een goeden indruk maakte. V an daar konden we waarnemen, dat ook in de Verbindingstraat een dnbbele poort was ge plaatst. Dit is wel de eenige straat waar de stoet Diet langs passeerde waarin buurtversiering was aangebracht. Nog een eind verder was eene poort van groen geplaatst, waarin vele mooie papieren versieringen waren opgehangen. De clan volgende afdeeling van het Nieuwe- diep en Dijaatraat, had langs de straat hooge masten geplant, die met guirlandes waren ver- bonden, en waarin de wapens der provinciSn prijkten. - Over de straat waren guirlandes gespannen, waaraan fraaie kronen waren opgehangen. Hierna volgde een met spitse torens versierde poort van de Djjkstraat, waarop een sehoener- brik van redelijke afmeting prijkte. Voor den ingang der Roeiersgang was een groen poortje geplant, waarin des avonds in vurige letters den naam ^Wilhelmina" prijkte. Van daar viel ons oog op de versienng van vlaggen, boven het hooge pakhuis van de Gebr. Ribbens, welke versiering des avonds met een booglamp verlicht werd. In de Tholensstraat waren verschillende eere poorten geplant. De eerste was er eene van groen, waarin met fraaie letters het wooid Welkom" was aangebracht, benevens de por- tretten van de Koningin en den Prins. De tweede was eveneens een poort van groen, waarin slingers van gekleurde eierschalen, kunstig opgehangen een heel aardig effect maakte. Een knaapje uit die buurt verzekerde ons, dat er daar in de buurt den laatsten tijd vele eier- koeken gegeten waren. Nu, het respectabel aantal ledige schalen in aanmerking genomen, willen we hem wel gelooven. Daar was aan de stijlen der poort te lezen De dan in deze straat volgende poort, viel vooral in het oog door de tal van kunstige papieren waaiers, bloemen, Chineesche waaiers, kransen eaz. alles vervaardigd van papier, door bewoners uit die buurt. Daar is beslist heel wat geduld en tyd voor noodig geweest en de noodige vaardigheid. Aan het eind der straat stond nog een monu- mentale poort, met ronde pilaren, in den vorm van graniet, waarop aan het Vorstelijk Paar na het verlaten der straat een tot weerziens werd toegeroepen. Nu kwam de Donze-Visserstraat, waar aan den ingang een soort prieel was aangebracht, benevens een eind verder twee eerepoorten, van groen, met vlaggedoek en papieren versieringen, terwijl aan het eind der straat een aaneenge- schakelde versiering van kleurige bogen over de straat waren aangebracht en aan het eind een zeer hooge massieve poort hulde aan het Vorstelijk Paar bracht. Ook het Vereenigingsgebouw was versierd. Thans restte nog een deel van de Dijkstraat, waar over de geheele straat lampions waren gehangen, die tegen den avond wat beloofden, en aan het eind waarvan een poort stond, waarop een ijzeren aakschip in het klein prijkte, geflankeerd door spitse torentjes. Nu restte nog op weg naar de aanlegplaats de Westkolkstraat (althans het deel benoorden de Dijkstraat) dat uitmurtte door het ontbreken van straatversieringen, wat overigens nergens het geval was, waar de stoet moest passeeren. We zijn hiermede aan het eind van onze beschrijving. We hebben getracht een beeld van een en ander te geven. We zjjn over- tuigd, dat misschien nog wel eens een bijzonder- heid aan onze aandacht is ontsnapt. Men houde ons dat dan echter ten goede en zullen het desnoodig nog gaarne herstellen. Op een enkel sporadisch geval aan het slot, heeft Ter Neuzen weer waardig feest gevierd. Ondanks de volte, is dank zij de genomen maatregelen, de goede gang van zaken geen enkele maal verstoord, dank zij den steun door de burgerij aan den burgemeester en zijn politie- dienaren, waaronder slechts een klein getal van elders verleend. Het vertrouwen, door Z.Ed. Acht.b. voor dezen in de burgerij uitgedrukt, is niet beschaamd, en wat vooral veel waard isHare Majesteit is van hier vertrokken, met de beste meening over Ter Neuzen en de inwoners. Daarvan getuigen wel de bekend- makingen aan het hoofd van ons eerste blad. Wegens plaats- en tijdgebrek moeten we het hierbij laten. Over het bezoek aan Hulst in het volgend nummer. Hare Majesteit schonk 400 voor de armen dezer gemeente en 50 voor de politie. TER NEUZEN, 16 September 1907. Bij Kon. besluit van 10 dezer zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. S. Gratama, burgemeester der gemeente Oostburg J. A. P. Geill, burgemeester der gemeente Ter Neuzen F. J. L. M. van Waesberghe, burgemeester der gemeente Hulst J. A. Donze, te Ter Neuzen. Is verleend de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan C. Klaassen, inspecteur van politie te Ter Neuzen J. M. Timmerman, te Ter Neuzen, sluis- meester bij het kanaal van Ter Neuzen P. Herrebout te Ter Neuzen, hulpsluismeester bij het kanaal van Ter Neuzen. in brons aan M. J. Blok te Ter Neuzen, sluisknecht bij het kanaal van Ter Neuzen J. Verlinde te Ter Neuzen, arbeider bij de Rijks-Waterstaatswerken I. A. Liebers te Ter Neuzen, kautoorknecht bij den dienst der posterijen en telegraphie E. E. de Bruyn te Hulst, brieven en tele- grambesteller. Is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, de majoor G. A. van Haeften, commandant van de lste divisie Koninklijke marechaussee. Is verleend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau met de gekruiste zwaarden in zilver, bij bevordering, aan den wacht- meester te voet, J. Geleynse van de lste divisie Koninklijke marechaussee in zilver aan den wachtmeester te paard, P. J. de Brouwer, den wachtmeester-titulair te voet, P. Postma en aan den brigadier te voet, A. Elst, alien van het lste divisie Koninklijke marechaussee in brons, aan de marechaussee te voet, S Bakker en A. Scheers, beiden van de lste divisie Koninklijke marechaussee. De thans voorbijzijnde feesten waren oor- zaak, dat we van onze gewoonte afweken, om een overzicht te geven van hetgeen de kermis brengen zou, die heden begonnen is. Plaats- gebrek belet ons uitvoerig te zijn, toch willen we even aanstippen dat een bij velen goede oude bekende alhier weer is gearriveerd, nl. de schouwburg der firma Bakker, die op het plein voor school A verrijzen zal. Aan de Axelsche brug is gearriveerd de ge- heel gerestaureerde cinematographe van Antoon Wegkamp. Deze heeft thans een uitgebreid programma van de meest belangwekkende zaken zoowel comische als dramatische. Yoorts is ook gearriveerd een wondervisch, die naar men ons verzekert, het bekijken wel waard is. Vrijdagavond, 13 dezer, de vooravond van het Koninginnefeest had er eene gebeurtenis plaats, die wel de inleiding tot dat feest heeten mag. Het bezoek van Hare Majesteit had een viertal dames te dezer stede uitgelokt, zich tot een comite te vormen met het doel, onder de ingezetenen eene bydrage te vragen, ten einde het muziekgezelschap De Vereenigde Werk- lieden" in het bezit te stellen van een Vaandel, opdat het Vorstelijk Paar op nog waardigere wijze zijn muzikale hulde zou kunnen brengen. Men had de zekerheid gekregen, dat het be- roep dier dames bij de ingezetenen buiten ver- wachting was geslaagd en dat het Vaandel de verwachting verre zou overtreffen. Daartoe uitgenoodigd door //De Vereenigde Werklieden" hadden Vrijdagavond dan ook de besturen van de zustervereenigingen//Excelsior" en //Geduld Overwint," de verschillende feest- commissies, het Gemeentebestuur, mitsgaders een groot aantal belangstellenden de mime bovenzaal van den heer J. Michielsen gevuld. Men zag daar aanstonds hoe de oogen, vooral van de werkende leden van het feestvierend muziekgezelschap, herhaaldelijk zich richtten naar het doek, dat het vaandel alsnog onzicht- baar maakte. De eere-voorzitter van //De Vereenigde Werk lieden," de heer J. de Feijter, opende de vergadering, dankte in hartelijke taal alien, die hadden medegewerkt om het muziekcorps einde- lijk in het bezit te stellen van een passend vaandel, en bijzonderlijk het dames-comite, be staande uit de dames Blankers, Van Dixhoorn, De Masier en A. van Pienbroek die haar bereidwilligheid en opoffering voor de onder- nomen taak met succes hebben bekroond gezien. Het dames-comite gaf daarop bij monde van een harer leden verslag van haar beroep op de ingezetenen, dankbaar herinnerende aan de mild- heid, waarmede haar beroep was beantwoord bood vDe Vereenigde Werklieden" het vaandel aan met den wenscb, dat de leden met elkander zouden wedijveren, om door hunne muzikale uitvoeringen de eer van hun corpsvaandel hoog te houden. De Voorzitter van »De Vereenigde Werklie den" verzocht daarop den Ed.Achtb. Heer Burge meester het vaandel te onthullen. Z.Ed. Achtb. gaf eerst een historisch overzicht van het ontstaan van het feestvierend muziekcorps hoe het klein begonnen, maar door eendracht en studie-ijver sterk geworden, zich jaren lang met een cartelletje als symbool had moeten behelpen. Z.Ed. Achtb. verzocht het muziek corps, dat cartelletje niet als waardeloos voor- werp te behandelen, doch in eere te houden als een historisch zinnebeeld, hoe aan ;/De Ver eenigde Werklieden" de spreuk is bewaarheid, dat door eendracht eikels boomen worden en op muzikaal terrein eene muzikale macht kan worden verkregen. ZEd.Achtb. -uitte den wensch, dat het vaandel steeds aan die noodzakelijke eendracht zou herinneren en een aantrekkingspunt wezen voor anderen, om door hun werkend of contribueerend lidmaatschap het corps tot hooger kracht en bloei te brengen. Het omhulsel viel het vaandel vertoonde zich in al zijn pracht in donker rood fluweel met gouden galon en franjes met gouden muziek- emblemen, het stadswapen, gouden bloemen, lover, jaarcijfer van de oprichting van het corps en de aanbieding van het vaandel. Een oogenblik heerschte er de stilte van stomme bewondering. Toen klonk een luid handgeklap en daverend hoerah Het corps speelde het Wilhelmus, zoo passend bij het feest van den volgenden dag, daarna een vroolijke marsch met al het aplomb, waarover het in zijn feestelijke stemming beschikken kon De burgemeester nam nogmaals het woord om de verschillende emblemen op 't vaandel te verklaren, waarna de Voorzitter van //De Vereenigde Werklieden" het spreekgestoelte beklom, om in wanue en gevoelvolle taal den dank van zijn muziekkorps te betuigen voor de eer hetzelve op dezen dag bewezen en het treffend blrjk van belangstelling, die het in het vaandel van Ter Neuzensch bevolking heeft mogen ontvangen. lnzonderheid bracht hij den dank der ver- eeniging aan de vier dames, die door hare zoo uitstekend geslaagde collecte zoo verdienstelijk hadden gemaakt, dat hare namen in de stich- tingsoorkonde van het muziekgezelschap eene eervolle vermelding met gulden letters ver- dienen te prijken. Hij achtte zich gelukkig, namens de vereenigde werklieden aan iedere dame een bouquet te mogen aanbieden, welke aanbieding oogenblikkelijk plaats had door vier dochtertjes van vier verschillende werkende leden. De Voorzitter, die, zeide hij, eenmaal over- tuigd van den ernstigen wil van al de werkende leden, om hun corps tot hooger bloei en breeder ontwikkeling te brengen, voor eenige maanden het voorzitterschap had durven op zich nemen verzekerde nu, dat „De Vereenigde Werklieden" dan ook wel niet zal nalaten, de thans onder- vonden belangstelling en steun van het Ter Neuzensch publiek waardig te blijven, immer bereid, de openbare feesten in ons midden met hare muziek op te luisteren. Van steun gesproken, zeide hij, wilden //De Vereenigde Werkliedqn" zich op dezen avond nog gaarne van een plicht kwijteu. Veel steun werd van verschillende zijden ondervonden, maar zij willen openlyk een blrjk geven van dankbaarheid jegens iemand, tot hun genoegen de zaal aanwezig, aan wien de vereeniging veel te danken heeft. Zij zijn overtuigd, is, doch dit is hun niet genoeg, zij willen er in het openbaar voor uitkomen. Spreker deelt daarom mede dat de vereeniging den Z.Eerw. heer F. Kerstens, pastoor alhier, om den krachtigen steun, op verschillend gebied aan de vereeniging bewezen, heeft benoemd tot eere-lid, in de hoop, dat dit door Z.Eerw. zal wordeu aanvaard. Pastoor Kerstens, die daarop 't woord vroeg, verklaarde, het eere-lidmaatschap gevoelig dank baar te aanvaarden, al achtte hij zelf zeer gering, al hetgeen hij voor het muziekgezel schap gedaau heeft. Hij voegde er bij, dat hij zonder eerelidmaatschap zich 't, altijd eene eere gerekend had iets voor de Vereenigde Werk lieden te mogen doen, met zekeren uadruk op 't titelwoord Werklieden. Zijn verderen daad- werkelijken steun voor den vervolge toezeggende wekte Z Ed. de leden op tot studie, studie en nogmaals studie, als onmisbare voorvvaarden voor immer vooruit, hooger op het door hen ge- kozen muzikaal terrein, waarbij hij zoo tusschen twee haakjes, den directeur A. Eeckhout een flinke pluim op den hoed stale. Z.E. eindigde met de stellige verwachting uit te spreken, dat aan //De Vereenigde Werklieden" bij vol- harden studie-ijver en eendraehtig samenwerken een schoone toekomst wachtte dat het veel zou toebrengen, tot toename van liefde voor de kunst onder de ingezetenen en alzoo eenmaal de trots van Ter Neuzen zijn zou. Alzoo eindigde deze bijeenkomst tot aller genoegen en tevredenheid en werd met het nieuwe vaandel een muzikale wandeling door de stad gehouden en het aan aller bewondering voorgesteld, welke bewondering dan ook on- verdeeld werd gebracht. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd een beursje met geld. Rechthebbende vervoege zich aldaar. dat deze wel weet, dat de vereeniging jegens hem met gevoelens van dankbaarheid bezield Rotterdam, 16 September. Binnenl. Granen. Nieuwe Tarwe Rogge en Haver waren heden voldoende ter markt. Jarige soorten nagenoeg opgeruimd. Men noteertNieuwe puike Zeeuwsche Tarwe 8,50 a 9,20; goede /8,a /8,20 mindere 7,a f 7,50 per hect. en per 100 kilo 9,a /ll,Rogge per hectol./6,25 a 6,90 Wintergerst 5,50 a /5,80 Zomei'- gerst 5,a 5,25 per hectol. en per 100 kilo Winter 8,75 a f 9,Zomer 8,2*5 a 8,75 Chevaliergerst f 9,a 9,25 Haver 8,25 a 8,75 en per hectol. lange 4,a 4,50 dikke 4,50 a 4,80 Kroonerwten f 9,a f 10,Kanariezaad f 7,a 7,50 per hectol. en 10,25 a 10,75 per 100 kilo. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo 210 a 240 Rogge per 2100 kilo 206 a 210 Gerst Zwarte Zee 145 a f 148 Amerik. Mai's 140 a 144 Odessa 136 a 138 per 2000 kiloHaver 8,50 per 100 kilo. M e e 1. Prima inlandsch 13,50 a 14, le soort /13,a /13,50 Zeeuwsche Tarwe- bloem 13,75 a 14,25 prima Belgisch 13,50 a 14,le soort/13,—a/13,50 le soort Fransch 12,75 a f 13,75 prima Duitsch f 13,— a 13,75 extra puik Hon- gaarsch f 17,50 a 18,50prima Amerik. patent f 14,— a 15,le soort f 12,50 a 13,2fe soort Bakers 12,a y 12,25 Inl. en Duitsche Roggebloem /12, a/13,75 per 100 kilo. Runderprijzen. 62 a 74 Stieren 58 a 64 Kalveren 75 a 95 Schapen 50 a 60; Varkens 48 a 52 cent per kilo. Melkkoeien 145 a 230 Kalfkoeien /160 a/280 Stieren /120 a /210; Vaarzen 120 a /150 Pinken 70 a 90 vette kalveren 45 a 90 Fokkalveren 18 a 25 nuchtere 9,a 12,Biggen 7,a, /13,alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche blauwen en bonten 2,20 a 2,40 Geldersche blauwen 2,10 a 2,40 Brielsche kralen 3,a 3,25 ;- Eigenheimers 1,60 a f 1,80 per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld 48 en stukken van 1/2 kilo 65 a 70 cent. Zoetemelksche Kaas /20 a /28 per 50 kilo. Leidsche kaas /60 a 76 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren 4,30 a 4,50. Buitenl. 3,80 per 100. Zeeuwsche ajuin 1,50 a 1,65 per 60 kilo. Lijnzaad 8,a 12, Karwijzaad 17,75 a 18,per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco perhonderd kilo 12,20 en 8x/2 a 9 cent per kan. Java-koffie in balen gewone soorten 35x/3 cent en dito'Santos 223/4 cent per half kilo Beetwortel-suiker 12, Ter Neuzen, 16 September. Eieren per 26 stuks 1, Boter 1/3 K.G. 0,65, Welkom onze Wilhelmina, Welkom dierbre Koninginne, Welkom met een blij onthaal, Welkom ook uw Prins Gemaal. 0 edele Prins, gij zijt gegroet, Wlj bidden dat Gode u ook behoedt, U en uw edele vrouwe. Leef lang met Haar in edele min, Zij is bet waard onze dierbare Koningin. Ter eer Ttn Hare Majesteit Is deze poort hier toebereid. Voor Koningin en Prins er bij, Lang leve Zij, lang leve Rij 1 A1 is het ran den werkmansstand, 'tis toch voor Vorstin en Vaderland. Deez' eerepoort is hier opgericht, Voor 't Vorstelijk Paar en burgerplicht. Nu de dag van het Vorstelijk Paar gevierd, O! niets ontbreekt, al is 't versierd. Vandaag vooral, dan niet gedraald, Maar vlag en wimpel uitgehaald, Om huizen, straten, te versieren. En zoo den 14den September te vieren. Want het is een goed begin. Voor onzen geachten Prins en Vorstin. in zeer ■a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 6