Tsr Neuzensche Courant Koninklijk Bezoek. Dinsdag 17 September 1907. No. 5046. TWBBDE BLA.3D. Er werd thans gereden langs den nieuwen stationsweg, waar voor het fraai versierde kantoor der expediteurs-firma Little Johnston was opgesteld het muziekgezelschap „A1 doende leert men," dat weer de volksliederen uitvoerde. Toen de Koninklijke stoet daarop aan de spoorbrng arriveerde, vingen de kinderen der Zondagschool Samuel, een afdeeling van de Christelijke Jongelingsvereeniging Bidt en Werkt" aan, met het zingen van het volgende lied Dit lied was beeindigd, toen het Vorstelijk rijtuig arriveerde aan de op den Schuttershofweg gebouwde monumentale eerepoort, die speciaal bedoelde eene hulde aan dfen Prins der Neder- la.iden Beschermheer van het Nederlandsch Jungelingsverbond, waarvan Bidt en werkt" eene afdeeling is. Namens de Jongelingsver eeniging en Zondagssc'nool, benevens de afdeeling knapenvereeniging „Joas" werd door de jonge juffrouwen Cornelia Harte en Krina de Vos .-.an Have Majesteit een bouquet aangeboden, waarna bij het doorrijden van den stoet, onder hit gejuich plechtig werd aangeheven Over de Axelsche brug weer de stad binnen rijdend, zouden thans de volksbuurten het ge- noegen hebben van een bezoek van den Konink lijken stoet. Ook daar was men niet aehtergebleven in het betuigen van hnlde. In het Nieuwediep moest weer al spoedig gestopt worden voor het in ontvangst nemen van een bouquet, dat namens I de inwoners werd aangeboden door de jonge juffrouw Catharina Dekker. Hetzelfde was, nadat de Dijkstraat was ge- passeerd, het geval in de Tholensstraat, waar aan de jonge juffrouw Maria de Kraker de eer te beurt viel namens de bewoners Hare Majesteit een bouquet te mogen aanbieden. Nu kwam aan de beurt de Donze-Visserstraat, 'waarTtaix gehouden werd voor het Vereenigings- gebouw der //Vereenigde Handwerkslieden." De leden der Zangafdeeling zongen op eene estrade voor het gebouw de volgende coupletten. Namens de vereeniging werd door de jonge juffrouw Sophia van Rossum aan H. M. een bouquet gepresenteerd. Hare Majesteit onder- hield zich aldaar ook even met den Voorzitter der vereeniging en vroeg hem eenige inlichtingen. Hierna werd de tocht zonder onderbreking voortgezet naar de aanlegplaats der stoomboot. De menschenmassa die toen langs de djjken stond opgesteld, is onbeschrijflijk, zoo zelfs, dat het de bijzondere aandacht trok van Hare Ma jesteit de Koningin, toen zij eenmaal uitgestapt was en op de ponton stond, als wanneer die opeengepakte menigte nog maar eerst goed in het oog viel. Herhaaldelijk maakte zij den burgemeester op die groote menigte attent, vriendelijk wuivend en groetend, bij de aan- houdende toejuichingen van het volk. Het scheen wel, alsof de Koningin ongaarne scheidde van de stad, waar Haar en Haar Gemaal zoo'n geestdriftvolle ontvangst te beurt gevallen was, want niettegenstaande het uur van vertrek reeds overschreden was, maakte Zij in het geheel geen haast. Zij bleef steeds wuivend en groetend de menigte aanschouwen en betuigde aan den burgemeester Haren hoogsten dank, voor de wijze waarop Zij en Haar Gemaal bier waren ontvangen, zoowel voor de keurige versieringen, voor de Haar door muziekgezelschappen en met liederen, alsook met bloemen gebrachte hulde, kortom, voor alles wat maar op eenigerlei wijze was aangewend ora het bezoek op te luisteren. Ten zeerste beval. Zij den burgemeester, aan alien Haren dank over te brengen. Op Hare uitnoodiging verschenen ook voor de Koningin de heeren J. A. Donze en A. van Ilerp, commandant en onder-commandant der Eerewacht, aan wie Zij evenals de Prins, haren dank betuigde voor de begeleiding, gedurende het bezoek aan Ter Neuzen, en voor de flinke wijze waarop de leden der vereeniging zich van hunne taak hadden gekweten. Onder de tonen van „De vereenigde werk- lieden" en ,/De Volharding" die aldaar weer op hun post waren, voer de Wester-Schelde" met de Vorstelijke bezoekers af. Tot de boot uit de haven was, klonk nog steeds het ge juich der groote menigte, wat ook steeds door Hare Majesteit en den Prins groetend en wuivend werd beantwoord. Toen het Vorstelijk Paar vertrokken was, begon men zich nog maar terdege elkaars in- drukken nrede te deelen. Men was in een woord verrukt, men schaamde er zich volstrekt niet voor, te erkennen, dat het aanschouwen der Koningin, van Hare Koninklijke gestalte en Haar minzaam, lieftallig optreden een traan van ontroering, van innerlijke dankbaarheid had doen over de wangen rollen. Vooral ouden van dagen, die niet in staat zjjn verre reizen te maken, was het een genot te hooren ge- tuigen van hun groote dankbaarheid, dat zij onze, ook hunneKoningin, van aangezicht tot aangezicht hebben kunnen aanschouwen, vooral dat zij Haar en Haar Gemaal op hun gemak hebben kunnen zien, want de voorstelling, alsof het bezoek alhier niets meer zou zijn dan een doorvliegen van de stad, is ten hoogste gelogen- straft. Ging het eerst in matigen draf, toen Hare Majesteit ontwaarde de ontvangst die Haar hier was bereid, toen Zij de voorbeeldige orde aanschouwde, gaf Zij order langzamer, zonder overhaasting te rijden. Daardoor hadden de schoolkinderen vooral goede gelegenheid den Vorstelijken stoet te aanschouwen. Maar vooral was het naar den zin van Hr. Ms. onderdanen al hier, dat Zij zoo vriendelijk en minzaam was tegenover de kleinen, die haar de verschillende bouquetten hebben overhandigd. Inderdaad, het is reeds meermalen gebleken, dat hier in ler Neuzen, op den Zeeuwsch- Vlaamschen bodem de harten warm kJoppen voor Oranje, voor Yorstin en Vaderland. Het staat echter vast, dat die liefde thans, na het aan schouwen en het waarnemen van bet minzame optreden van flare Majesteit, kan het zijn nog hooger is opgelaaid, en voor vele jaren nauwer is bevestigd in de dankbare, verrukte harten der Ter Neuzenaren. In de verte konden we nu nog waarnemen, de revue over de Philippiensche visschersvloot, die voor de monding van den Brakman geankerd lag, en hoe de Wester-Schelde" kort langs de vloot stoomde, om de Koninklijke bezoekers in staat te stellen de revue over de vloot te houden. Na aankomst te Vlissingen, keerde het Vor stelijk Echtpaar naar het Loo terug, met den gereedstaanden extra-trein. ten deel gevallen onderscheiding, die men zoo welverdiend acht, na dit zoo goed geslaagde feest. Des avonds trok nog een mooi nummer van het programma, n.l. de lichtstoet, de aandacht der feestvierenden. De commissie die dit deel, met medewerkinc der onderwijzers verzorgde, verdient bepaald een woord van lof. De stoet, die een groot aan- tal straten doortrok, opgeluisterd door de mu ziekgezelschappen ,/De Kunstvrienden", ,/De Vereenigde Werklieden" en ,/De Volharding", had een groot succes. Dit was niet onverdiend. De verschillende transparanten, die in den stoet werden meegedragen waren goed gedacht, flink uitgevoerd. Ook werd de aandacht zeer getrokken door een grooten kikker, die te paard zijne evolutieu uitvoerde. Maar wat indruk maakte, was weer de schooljeugd, in verschil lende groepen, kleurige lampions drageude. t Was reeds laat, en de kleinen waren moe, toen de stoet ontbonden werd. 't Was nu weer tijd om een plaatsje te zoeken voor het schit- terend vuurwerk dat op een tweetal door de aannemers der kanaalwerken, de heeren Medaets Declercq beschikbare gestelde vaartuigen zou worden afgestoken. De belangstelling daarvoor was groot, de verschillende dijken die op de haven uitzicht verscliaften was zwart van de toeschouwers. Ook waren de leden der feestcommissie en hun gezin in grooten getale aanwezig op de daar voor beschikbaar gestelde in de haven gemeerde provincial boot. Het duurde lang eer met de uitvoering van het programma werdaangevangen. De verwachting werd meer en meer gespannen en toen er eindelijk met het afsteken een aan- vang werd gemaakt, lieten de kijkers al spoedig het woord „schitterend' voor het woord vuur werk vervallen. Het koofdnummer, een hulde aan het Vorstelijk Paar, mislukte geheel, bleef achterwege. Gelukkig in zeker opzicbc, dat de leverancier vrijheid van betaling had gelaten wanneer het vuurwerk niet beviel, zoo hoorden we althans, maar al kan dan de commissie hoogst waarschijnlijk voor een deel het geld in den zak houden, het is haar doel geweest het publiek een waardig slot van het overigens in alle deelen geslaagde feest te verschaffen. Al- leen dat slot, met watervuurwerk in cluis, is wel eenigszins in het water gevallen. Men troostte zich echter, en zette in ver schillende lokalen nog eenigen tijd het feest voort, elkaar z'n indrukken meedeelende, tot het klokje van middernacht aankondigde dat het sluiten, en dus tijd van scheiden was. Het was een aangenaam feest, dat bij velen voor altijd in de herinnering zal blijven. Uitgeefster dezes, de stoomdrukkerij firma P. J. van de Sande, had het voorreeht, aan Hare Majesteit de Koningin, en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, be nevens voor het gevolg, aan te bieden een be- knopt programma, bevattende verschillende feiten en omstandigheden in verband met het Koninklijk bezoek alhier, in kunstdruk omslag, waarop het stedelijk wapen uitgevoerd in de hyraldische kleuren. Naar we vernamen is het aangebodene aanvaard. Ondertusschen werd hier het feest voortgezet. Aan de Grenulaan werd een mooi concert gegeven door de Kon. harmonie ,/De Kunstvrien den van St. Nicolaas. Dit werd door velen aangekoord en de vereeniging ondervoDd een welverdiend succes. Op de bovenzaal van het/Hotel de Commerce" werden ondertusschen door den burgemeester namens Hare Majesteit de Koningin aan de commandanten der eerewacht overhandigd zilveren en aan elk der leden bronzen leg- penningen, als herinnering aan de diensten door die vereeniging aan het Vorstelijk Paar bij het bezoek aan Ter Neuzen bewezen, terwijl aldaar met luide toejuichingen werd vernomen de tijding, dat de commandant, de heer J. A. Donze, was benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-orde. Eveneens werd algemeen door de ingezetenen met genoegen vernomen datcokde burgemeester, de heer Geill, tot ridder in de Oranje-Nassau- orde was benoemd. Vooral zij, die' van nabij weten de vele beslommeringen en werkzaamheden, van den burgemeester, ter gelegenheid van dit voor Ter Neuzen zoo heugelijk bezoek, waren zeer ingenomen met deze aan den burgemeester Thans rest ons omtrent het feest alhier nog te gewagen van de versieringen, die voorzeker wel een nadere beschouwing waard zijn. V olgen we den weg dien de Koninklijke stoet nam, dan wordt het oog allereerst getroffen, door de eerepoort, opgericht bij de loodsge- bouwen, door het Nederlandsch en het Belgisch loodswezen alhier. Op deze poort, voor de eene helft met Nederlandsche wapens en vlaggen, voor de andere helft met dito Belgische versierd, waren ook aangebracht verschillende attributen van het loodswezen. Het geheel doet den ont- werper eer aan. Komen we den hoek om, dan wordt ons oog getroffen door de keurige versiering der Nieuw- straat. Al is deze buurt laat begonnen, het was er niet te minder mooi om. Deze straat, met hare boomen, leent er zich dan ook bij uitstek voor om te versieren. Daar waar ween boomen stouden, warenhooge masten aangebracht, met bloemenmandjes ter halver hoogte, terwijl daaraan in de hoogte de wimpels vroolijk wapper- den. In de lengte der straat waren boomen en palen door guirlandes verbonden, terwijl over de breed te der straat kleine vlaggetjes van mast tot mast waren gespannen. Des avonds maakten de over de geheele lengte der straat gespannen twee rijen lampions een schilderachtige ver- tooning. In het oogloopend waren de gevel- versieringen van den Belgischen consul, den heer Van Cantfort en die van het Nederlandsch Logement, terwijl de verlichting aan het huis van den heer J. van Rompu 's avonds mooi uitkwam. In de dan volgende Noordstraat ontbrak al- gemeene straatversiering. Enkele bewoners hadden aan gevel of in etalage eenige versierino- aangebracht, waarbij wel in het oog viel de etalage der heeren Gebroeders Kaan, die hun hulde aan het Vorstelijk paar tevens benutten als eene reclame voor de door hen geleverde naaimachines, waarmede fraai borduurwerk kan worden vervaardigd. Voorts waren voor verschillende woningen tribunes aangebracht, om met familie en tre- noodigden goed in de gelegenheid te zijn den stoet te zien passeeren. De voor de Ned. Herv. Kerk aangebrachte estrade was mooi versierd, de obelisken, waar op lange masten met wimpels en de piedestallen met bloemen, maakten een goed effect, evenals de hoog boven de straat gespannen, draperie's gewijze aangebrachte guirlandes, gedekt door de Koninklijke kroon. De tegen den kerkgevel aangebrachte verlichting met vetpotjes kwam des avonds goed uit. Het Raadhuis was van gemeeutewege fraai ver sierd. Y oor den ingang was een door lange speren opgehouden baldakijn aangebracht, dat een flink aanzicht bood. De raadzaal was ook veung veisierd met tapjjten, wapenschilden enz., terwijl er voor het Vorstelijk paar een tweetal zwaai veigulde zetels waren geplaatst. Des namiddags werden groepjes gewijze de nieuws- giengen binnen gelaten, om ook daarin een kqk]e te nemen. Verder in de Noordstraat, aan den gevel van het logement ,/s Lands Welvaren", was van- wege de afdeeling der schippersvereeniging ,/bchuttevaer een eigenaardige gevelversiering aange iracht. Daar prjjkten tusschen groene guirlandes de afbeelding van een ijzeren tjalk- schip, benevens ter eere van Z. K. H. den Prins een afbeelding van het stoomschip Berlin" met een opschrift waaruit bleek dat dit een speciale hulde voor den Prins betrof. Bij den njtoer door de' stad was de bijzondere aandacht van Z. K. H. op deze versiering gevestiml. Komen we dan in de Vlooswijkstraat, zoo wordt ons oog aanstonds getroffen door een fraaie eerepoort, die vooral om zijn vorm ons oog aangenaam aandeed. Heel b'ovenaan een scheepje in den vorm van een ouderwetsch oorlogsschip, dat lustig draaien en wenden kon, terwijl eenige ventilators in de poort lustig draaiden. Voorts waren langs de geheele straat guirlandes over de straat gespannen Aan het eind staat nog een tweede poort als de eerste, doch deze draagt het schip ,/Tromp", dat op de eerste poort was ,/De Ruijter". Des avonds verlicht maakten deze poorten, met hun 3 torentjes, een mooi effect. Aan de westzijde van de Grenulaan vertoonde de versiering door de schoolkinderen aaime- bracht, den vorm van een zeer lang schoolSe- bouw, terwijl door de bewoners in het midden een fraaie poort was aangebracht. Aan de wijze van bouwen was het te merken, dat hier~ een bouwkundige aan het woord was <reweesc. Langs de straat was des avonds c ,k goed ge- zorgd voor giorno-verlichting, terwijl de eere poort des avond fantastisch verlicht was, met honderderden gekleurde gloeilampjes. Aan de YVestkolkstraat waren verschillende gevel versieringen aangebracht, onder meer aan de woning van den burgemeester, terwijl door de heeren gebr. Ribbens voor hun winkel een ouderwetsche poort was opgericht, die des avonds met een electrische booglamp werd verlicht Bij het terugkeeren van den stoet kregen we als eerste versiering die der binnenschippers, reeds hierboven omschreven, terwijl over de brug tot aan de Axelsche poort, door de be woners van Java een algemeene versierino' met sparreboompjes was aangebracht, en ook een monumentale eerepoort was opgericht, waarin de portretten van H. M. en Z. K. H. een goed effect maakten. Evenals anderen, prijkte deze poort met toepasseiijke opschriften en het vol gende vers Een dito poort was door de bewoners van de Dekkerstraat geplaatst op den Provincialen weg. I aarop prijkten 2 scheepjes, terwijl er de volgende versjes op te lezen waren Ook waren over den weg guirlandes gespannen. De daaraan opgehangen lampions werden des avonds verlicht. We zouden nog bijnr. verzuimen te melden, dat aldaar des avonds te 5 ure, onder veler VAN (V E R V 0 L g). Heft kind'ren, heft een juichtoon aar. Met blijden dankb'ren zin. Een luid hoezee voor 'tVaderland En onze Koningin Ook hem aan Uwe zijde, Beschermheer is Zijn naam, Wordt lof en eer gezongen, Uit liefde al te zaam. Daarom uit voile borst, heft aan, Dit is de laatste befi Leev' samen, Vorstelijk echtpaar leev'I Hoezee I hoezee 1 hoezee Dat's Heeren zegen op U daal' Zijn gunst nit Zion U bestraal' 1 Hij schiep 't heelal, zijn' naam ter eer, Looft, looft dan aller heeren Heer Welkom I Welkom 'tWelkom klink' alom 1 U, Koninginne, Ed'le Vorstinne, U zij gewijd het lied, Dat ons de borst ontvliedt; 'tTuig' U onz' trouwe, Gevierde Vrouwe, En onz' erkent'lijkheid Voor Uw wijs beleid. Uw Gemaal, ook Hem herdacht, Hem, alom geeerd, geacht, Hem ook brengen wij onz' groet Met een blij gemoed. Moog het geestdriftvol onthaal, U bereid en Uw' Gemaal, Toonen de aanhank'lijkheid, Aan Uw Huis gewijd T'Allen tijd. Vlaggen, ze sieren huis, steeg en straat, Bloemen, ze tooien 't pad, waar Gij gaat, Alles vermeldt U den blijden zin, Alles geeft kondsehap van liefde en van min. Welkom Welkom 't Word' herhaaid alom 1 'tRoemrijk verleden, 't Bezoek van heden, 'tSnoei' hechter nog den band, Die bindt aan *t Vaderland. God spaar' U 't leven, 't Zij U gegeven, Dat Gij nog iangen tijd Onze toekomst leidt. Wij, wij leven met U mee, Uit ons hart rijst stil de bee //Dierbaar Paar, God schenk' U Kracht //Voor de taak, die wacht. ,Neerlands volk blijv' ddn van zin »Met zijn Vorstelijk gezin Moogt Gij voor des lands belang ,Beiden leven lang." Leeft dan lang Verheft 0 Poorten nu den boo? Geplant door Java's burgers?'boo? •m Uwe KONINGIN t'ontmoeten. z.q is Vorstin van Nederland, Gesteund alleen door Godes hand, Blijven wij U eerbiedig groeten. Komt buigen w'ons eerbiedig neer. Komt laat ons hnielen voor den Heer, lleeft en verkoren, Tot KONINGIN van Nederland, Gesterkt door Zijne rechterhand Voor alien die Haar toebekooren. Dit uit de werkmansstand, Gesteund door eene miide hand. Bemint Vorstin en Vaderland Dat is en blijv' ons ideaal, Ook Prins Hendrik, Haar Gemaal. Oranje door Gods kracht, Heeft eendracht, vrede en macht. Zoolang als zon en maan hier aan den hemel schiinen Zal noch Oranje s kleur verwelken noeh verdwijnen Zoolang Jehova, God, gedenkt aan zijn verbond Aan deze Poort vertoont aan dit beneden rond Zoo ang er schepsels zijn die hare makers loven Zoolang Oranje staat, Blijft nog Oranje boven, Door Godes kracht en Ruijter's macht, Is d Orar.jestam in 't lleur gebracht. Koninginne Hooge Vrouwe Heel uw volk is weer verblijd, Daarom jubelt, daarom juicht'het, Zingt een lied aan U gewijd »Dank zij God, Die 't leven spaarde Van U, dierb're Koningin, w" Prins Rend ink aan uw zijde." yy ie stemt met dien dag niet in?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5