de solisten af te wachten, die van welwillende zijde aan eerstgenoemd gezelschap waren aan- geboden, tot opluistering van het te geven concert. Tot een corps vereenigd, ongeveer 70 uitvoerders sterk, trok men stadwaarts, onder het uitvoeren van vroolijke marschen. Ook voerde genoemde trein aan de Kon. Harmonie z/De Kunstvrienden" van St. Nicolaas en tal van vreemdelingen. Ear alles in goede orde op weg was naar de stad keerschte daar een overstelpende drukte en reeds toen bleek de goede hulp van verschillende leden der teestcommissies voor het verkrijgen van regelmaat en orde in de passage Door de late aankomst van den trein, moest het op de markt door de //De Vereenigde Werklieden" te geven concert later aanvangen en het programma eenigszins bekort worden. Onder aanhoore van een groot, zeer belangstel- wacht het saluut gal lend luisterend publiek, zooals we dat hier bij Nadat was ingestapt, openbare uitvoeringen zelden gewoon 2ijn, werden op de opgerichte overdekte kiosk eenige fraaie muziekstukken uitgevoerd die de uitmun- tende krachten de heeren solisten goed deden uitkomen, terwijl zij op accurate wijze door het gezelschap werden begeleid. Aan de ver schillende nummers vielen dan ook luide toe' juicfaingen ten deel, waarvan natuurlijk de solisten het leeuwenaandeel hadden te oogsten. De bevriende vreemdeling, die dit gezelschap in staat stelt op deze wijze uit te komen, maakt zich hiermede zeer verdienstelijk, daar Onder de tonen van den //Koningin Wilhel minamarsch" voer de boot binnen. Terstond na het vastmeren kwam H. M. met den Prins op de ponton, onder het klinken van- het Wilhelmus. De burgemeester, de heer J. A. P. Geill, begroette de Koninklijke bezoekers, waar door mej. M. M. C. J. van Rompu, namens Gedeputeerde Staten van Zeeland, aan Hare Majesteit een bouquet werd gepresenteerd, dat door Haar met een vriendelijke dankbetuiging werd aanvaard. Toen het Vorstelijk Echtpaar langs de ver sierde loopbrug de ponton verliet en het publiek de zoo verlangde Koningin op de aanlegplaats zag verschijnen, donderden van den hoogen dijk uit de saamgepakten de hoerah's terwijl met de vaandels werd gesalueerd en de Eere- was ingestapt, nam de Eerewacht plaats in den stoet, de eene helft voor, de andere achter het Koninklijk rijtuig, de beide comman danten naast het Vorstelijk rijtuig. Onder het klinken van een vroolijken marsch reed de stoet af, doch moest al spoedig stil houden bij de wachthuizen van het NederlanoSch en het Belgiscli loodswezen waar door de jongejulfronw Ivonna Durt namens die loods- wezens een bouquet werd aangeboden, waar voor de Koningin wederom vriendelijk dank betuigde. Thans reed men verder door de Nieuwstraat. uu niet alleen een schoon concert kon gegeven I Aan het postkantoor deed het muziekgezelschap worden, maar hetgeen door die kunstenaars in de muziek werd uitgevoerd, de leden van cms gezelschap tot nog meerderen ijver zal aan- sporen, om te trachten hen na te volgen. Ondertusschen werd door het Christelijk muziekgezelschap //Excelsior" ook met enkele krachten uit den vreemde versterkt, een concert gegeven op de kiosk aan het postkantoor. Ook hier was een aandachtig toeluisterend publiek en werd aan de uitgevoerde nummers den bij- val niet onthouden. Te half 11 ure werden de besturen der verschillende aan het feest deelnemende muziek- gezelschappen door het bestuur der algemeene feestcommissie in het //Hotel Rotterdam" ver- welkomd en den eerewijn aangeboden, terwijl hun door den Voorzitter, den heer P. J. Scheele, namens de commissie een matzilver herinnerings- medaille werd aangeboden, dragende aan de eene zijde de beeltenis van het Vorstelijk Paar en aan de andere zijde een opschrift in ver- band met den feestdag. Te 11 ure stroomde het volk reeds naar de zjjde der Westhaven en zochten velen op den hoogen dijk langs de haven een goed plaatsje te veroveren tegen den tijd dat de Vorstelijke bezoekers zouden arriveeren. Een niet minder groot aantal, dat niet zoo'n haast had of toch verzekerd was van een goede plaats, begaf zich naar het terrein over de W estsluis in bastion IX, waar door de Muziek- gezelschappen //De Vereenigde Werklieden" en .Excelsior", van Ter Neuzen, //Geduld Over wint van Sluiskil, ffAl doende leert men" van Hoek en //De Volbarding" van Zaamslag, be- nevens de //Kon. Harmonie *De Kunstvrienden" van St. Nicolaas gezamenlijk 2 voor deze gelegenheid gecomponeerde feestmarschen zouden uitvoeren Eerst werd onder directie van den heer C. W. Bouwmans, directeur van //Excelsior" uitgevoerd de door hem gecomponeerde marsch //DeZeeuw- sche Leeuw" en daarna onder leiding van den heer A. Eeckhout, directeur van //De Vereenigde Werklieden en //De Volhardiug" de door hem gecomponeerde //Koningin Wilhelmina-marsch Deze uitvoeringen slaagden uitstekend, en werd door de talrijke hoorders luide toegejuicht. De voorzitter der feestcommissie dankte de dirigen- teu en wenschte hun geluk met het verkregen sacces. Daarna werd nog onder daverende toe- juichingen onder directie van den heer Eeckhout, uitgevoerd het //Wilhelmus", oude toonzetting. Alsnu maakten zich alien die op een of andere plaats een werkzaam aandeel te vervul- len hadden op, om zich op de verschillende punten diedaarvooraangewezen waren teplaatsen. De rijtuigen voor den koninklijken stoet met de losse paarden, die des nac'hts hier waren gearriveerd, waren inmiddels aan de ponton opgesteld, met de andere rijtuigen, terwijl direct hij de ponton stond opgesteld de Ter Neuzensche eerewacht, onder commando van de heeren J. A. Donze en A. van Herp. Voorts stonden daar de muziekgezelschappen //De Vereenigde Werklieden" en //De Volharding". Toen de burgemeester te ongeveer 12 ure per rijtuig van zijne woning vertrok om de Vorstelijke bezoekers af te wachten, vielen aan Z. Ed. Achtb. die in ambtscostuum gekleed was, vele toejuichingen ten deel vooral van de toen reeds langs de Grenulaan opgestelde school- kinderen, die zich toen waarschijnlijk reeds eens wilden oefenen in het //hoerah-geroep", waar- mede zij straks het Koninklijk Echtpaar en vooral de lieve Koningin, waarvan ze reeds zooveel hadden gehoord, dachten te begroeten. Hoe tneer de provinciale stoomboot//Wester- schelde", tegen den bepaalden tijd naderde, hoe grooter de spanning werd in het in de nabijheid der aanlegplaats saamgestroomde publiek. z/Geduld Overwint" van Sluiskil de volksliederen hooren. Voor de woning van den Belgischen consul, den heer Van Cantfort hield het Vorstelijk rijtuig wederom stil, en werd aldaar door mej. Isabella van Cantfort namens den consul een bouquet aangeboden. Daarna werd stil gehouden voor de estrade voor de Ned. Herv. Kerk, waarop waren op gesteld de kinderen van de bewoners der Noordstraat, terwijl daar namens de bewoners aan Hare Majesteit en den Prins bouquetten werden gepresenteerd door de jongejuffrouw Metje Dieleman en den jongeheer Wiliem van Luijk. Tevens werd, de gelegenheid dat het Koninklijk rijtuig stil hield gebruik gemaakt door den heer P. Standaert uit Gent, die als afgevaar- digde van de Hollandsche club te Gent een bouquet kwam brengen, dat door zijn dochtertje aan Hare Mejesteit werd overhandigd. Deze prachtige bloemtuil van orchideen werd ge- schonken door den eere-voorzitter der club, den heer Van Kuyk, consul der Nederlanden. Hierna reed de stoet door naar het stadhuis, waar werd afgestapt. De daar opgestelde vrouwen en meisjes in de Axelsche boerendracht trokken zeer de aandacht van Hare Majesteit en den Prins. De Koningin sprak verschillende hunner vriendelijk toe. In de vestibule werd door den jongeheer Joz. Dieleman aan de Koningin namens het gemeentebestuur een bouquet aangeboden. Daarna betraden de Vorstelijke bezoekers door den burgemeester geleid, de raadzaal, waar de heer Moes, lid der Prov. Staten en wethouder alhier, be- nevens de andere wethouder en leden van den Raad, met den secretaris en ontvanger, alsook de kantonrechter en de griffier aan de Koningin en den Prins werden voorgesteld, die zich daarna even met hen onderhielden. Vervolgens hield de burgemeester de volgende toespraak ifMevrouw, Dankbaar gebruik makende van Uwer Majesteits vergunning een kort woord tot Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden te mogen richten, heet ik U, namens de ingezetenen, den Gemeenteraad en het Kantongerecht van Ter Neuzen eerbiedig en hartelijk welkom in deze stad, watscheepvaart- beweging betreft de derde plaats in Nederland. Ook betuig ik dank voor de Hooge eer die Uwe Majesteit Ter Neuzen bewijst door met Zijne Koninklijke Hoogheid deze gemeente te bezoeken en de inwoners in staat te stellen Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid eene oprechte en eerbiedige hulde te brengen, doch vooral voor de bijzondere onderscheiding, dat Uwe Majesteit eenige oogenblikken midden van den Raad wilt verwijlen. Dit bezoek, getuigende van Hooge en war me belangstelling wordt door alien op hoogen prijs gesteld en ik kan Uwe Majesteit de verzekering geven, dat de gevoelens van trouvv en toewijding van dat deel van het Nederlandsche volk voor Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid onbegrensd zijn. Majesteithet zij mij vergund aan deze Heeren voor het gesprokene hunne instemming te verzoeken en hen uit te noodigen met mij in te stem men te en het Kantongerecht LANG LEVE DE KONINGIN LANG LEVE DE PRINS." Deze toespraak werd door Hare Majesteit beantwoord als volgt rtMijnheer de Burgemeester, Wij waardeeren hoogelijk de woorden, welke tot ons gericht heeft, uit naam van de in gezetenen, van den gemeenteraad en van het kantongerecht van Ter Neuzen, en ik maak gaarne van deze gelegenheid gebruik, om mijne groote erkentelijkheid te betuigen, voor de warme en feestelijke ontyangst, die ons hier is te beurt gevallen en waarvan wij de schoonste herinneringen zullen medenemen. De tallooze en verschillende blijken van aan- hankelijkheid, die ons werden gegeven, het hartelijk welkom ons allerwege toegeroepen, geheel de in kwistigen feestdos gehulde gemeente leggen een welsprekend getuigeuis af van de trouw en verknochtheid der bevolking voor Mij en Mijn huis. Wij stellen ons veel voor van de bezichtiging der in aanleg zijnde verbeteringen van de haven, welke, naar ik vertrouw, veel zullen bijdragen tot verlevendiging van den handel van TerNeuzen. Als straks deze werken zullen zijn voltooid, dan moge haar handel een wijdscke vluchtnemen, welvaart en bloei met zich voerende. Ik koester den weusch dat Neuzen een schoone, voorspoedigeengelukkigetoekomst tegemoet ga." Nadat Hare Majesteit zich hierna nog even met den heer Moes, en de Prins met enkelen der andere heeren onderhouden had, werd weder ingestapt en de tocht voortgezet door de Noordstraat er, het Vlooswijk. Bij de eerste eerepoort werd stilgehouden, en aldaar door Hare Majesteit een bouquet van de bewoners in ontvangst genomen, dat Haar werd overhan digd door de jongejuffrouw Neeltje van Dijke. Na de Vlooswijkstraat ging de tocht door de Grenulaan, aan de westzijde waarvan de kinde ren van a'le openbare en bijzondere scholen in de gemeente stonden opgesteld. Het denk- beeld van die opstelling, is wel een der beste geweest van al wat gedaan is om het Vorstelijk Paar hulde te betuigen. Die onafzienbare rij kleinen, in hunne mooie kleeren, met nationale of oranjekleuren opgesierd, maar vooral hun blijde, verrukte gezichtjes, die juichende, zin- gende mondjes, die met de driekleur zwaaiende armpjes, dat alles bood een nooit te vergeten aanblik en de dames en heeren onderwijzeressen en onderwijzers, die zich voor het verzorgen van een en ander veel moeite bebben getroos en een groote zorg op zich nanien, zullen zeker door het succes van hun werk voldoende zijn beloond. Vriendelijk groetend reden de Koningin en de Prins voorbij die juichende schare, de rol- brug over, de Saspoort uit, naar het voetbal veld. Daar werl uitgestapt en bestegen de Vorstelijke bezoekers met gevolg den zeedijk, naar de versierde tribune, vauwaar het werk der voorhaven kon worden overzien en door de ingenieurs inlichtingen zouden worden gegeven Hare Majesteit werd begeleid door den heer Bekaar, hoofd-ingenieur, terwijl de heer A. R. van Loon, arrondissements-ingenieur alhier, den Prins vergezelde. Nadat de Vorstelijke bezoekers op de voor hen bestemde zetels hadden plaats genomen werd hen omtrent de werken uitlegging gegeven, en ografien en teekeuingen vertoond. Met belang stelling werd een en ander door De Koningin en den Prins aangehoord, terwijl Hare Majesteit ook de Prins herhaaldelijk omtrent een of ander nadere inlichtingen vroegen. Een en ander vorderde een geruimen tijd van het bezoek. Op de werken stonden geschaard de opzichters met hunne dames, terwijl een ander deel voor de werklieden met gezin was gereserveerd Ook hier klonken, evenals trouwens overal langs den langen weg, luide hoera's. Nadat de bezichtiging der werken was afge- oopen werd weer ingestapt en langs denzelfden weg teruggereden. In de Grenulaan gat Hare Majesteit bevel stapvoets te rijden (het ging overigens in naatigen draf) langs de schoolkinderen, die wederom luide juichten. Die attentie van Hare Majesteit werd op hoogen prijs gesteld. We verzuimden nog te vermelden, dat aan de Grenulaan voor huldebetuiging door muziek gezorgd werd door de Kon. Harmonie //De Kunstvrienden" die het Wilhelmus uitvoerde. Nadat de Vlooswijkstraat was doorgereden, stond aan de Axelsche brug opgesteld het muziekgezelschap //Elk naar zijn krachten" dat de volksliederen deed hooren, o. m. speciaal ter eere van den Prins Heil Dir im Siegerkrans." Verder ging de rit over de Axelsche brug. Op de brug werd, onder een poort van guir- landes, opgehouden door de masten van twee ter weerszijden van de brug liggende, rijk be- vlagde schepen, een houten en een ijzeren tjalk, door de jongejuffrouw Catharina Verbrugge een bouquet aangeboden. Dit bouquet werd aange boden namens de afdeeling //Ter Neuzen" der schippersvereeniging //Schuttevaer", welke af deeling de versiering der schepen eveneens had georganiseerd. De talrijke in het kanaal gemeerde schepen salueerden met de vlaggen. De tocht werd voortgezet langs de buurt Java. Bij de eerepoort werd door een groep meisjes tijdens het voorbij rijden het Wilhelmus gezongen. Nu ging de tocht naar buiten de poort. Bij het Ziekenhuis werd weer stilgehouden, en aldaar door den jongeheer Petrus Buijze namens het bestuur van het Ziekenhuis een bouquet aangeboden. Door een groep vrouwen en meisjes uit de Dekkerstraat werd tijdens het aanrijden en het vertrek het volgende lied gezongen Spoedig moest alsnu weer halt worden ge maakt in de Kerkhoflaan, waar door de jonge juffrouw Catharina Heijens namens de bewoners een bouquet werd aangeboden, terwijl door een groep meisjes en jongens het volgende lied werd gezongen Nu volgde nog de De Feijterstraat. Daar waren e«n aantal seinvlaggen zoodanig opge- hangen, dat de woorden werden gevormd //God zegene Koningin en Prins voor Vaderland en Kolonien." Bij het versierde station gearriveerd, stapte het Vorstelijk paar uit voor de opgerichte rijk met draperieu en wapens versierde doorgang. In de doorgang werden door den burgemeester aan de Vorstelijke bezoekers voorgesteld de heeren Van den Broeck, senior, president du conseil d'administration, Vogelvanger, admini- strateur, Lamquet, directeur-gerant, Van den B:oeck, junior, sous-directeur, Stevens, chef de service du mouvement, Blocteur, chef de ser vice des voies et des travaux, Clepkens, chef de station, alien van de maatschappij Mechelen Ter Neuzen eu F. Wilmart, directeur en Gus- tave Rasquin, inspecteur-generaal van de maat schappij GentTei Neuzen. Namens eerstgenoemde maatschappij werd een bouquet aangeboden door de jongejuffrouw Jeanne van den Broeck eu namens de tweede door de jongejuffrouw Clepkens. Alvorens te vertrekken betuigde Hare Majes teit en de Prins hunnen dank aan den burge meester voor de hier genoten ontvangst, ook aan den commandant der eerewacht, voor het escorte. Onder de tonen van het muziekgezelschap //Excelsior" reed de koninklijke trein te 2 ure af naar Hulst. Zooals wij reeds melden, was voor deze reis door Koning Leopold van Belgie de door hem voor zijne reizen gebruikt wordende galatrein welwillend beschikbaar gesteld. Her haaldelijk buigend voor de hulde van de op het perron aanwezigen, vertrok Hare Majesteit en de Prihs naar Hulst. OnderwijI werd te Axel een korte poos stilge houden, teneinde het gemeentebestuur in de gelegenheid te stellen de Koninklijke bezoekers te begroeten. Aldaar was aan het versierde station een talrijk publiek aanwezig. Op het perron waren voor de ontvangst aan wezig de burgemeester de heer D. J. Oggel, met de leden van den gemeenteraad en den secretaris en ontvanger. De burgemeester eu de verschillende leden van het gemeentebestuur werden aan Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid voor gesteld, waarna de burgemeester de volgende toespraak hield Majesteit. Koninklijke Hoogheid. Als Burgemeester dezer gemeente, verheugt het mij ten zeerste in de gelegenheid te zijn Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid te mogen begroeten en U een hartelijk welkom toe te roppen, ook namens heeren Wethouders, eden van den Raad, Secretaris, Ontvanger en ingezetenen van Axel. Ik spreek namens de geheele bevolking, in- dien ik Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke loogheid dank zeg, dat U haar wel de gelegen- leid hebt willen geven om U, hetzij dan ook maar eenige korte oogenblikken, hulde te brengen, om uiting te kunnen geven aan de gevoelens van verknochtheid en verkleefdheid aan onze koningin en aan het Koninklijk Huis. Uit aller borst stijgt dan ook de bede op, dat het Gode moge behagen Uwe Majesteit nog ange jaren te sparen voor het welzijn van Nederland, van ons zoo dierbaar Vaderland. Missen wij het groote voorrecht Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid binnen onze stad te mogen ontvangen, niet te minder zijn IBArrt an 1V1 nnw U..t JJ" 1 I 1 1-N 1 1 1 rt A? Gij Vorstenpaar, wees welkom in deez' stad Welks liefde voor ons volk zooveel omvat, Gij Koningin door Hw volk zoo zeer geeerd. Werd 't Spaansche juk eens door den Geus geweerd, Oranjebloem, steeds 'tdoelwit onzer min, Zijt gij alleen, O dierb're Koningin Zoo denken wij, en staan steeds hand aan hand, Als 'tnoodig is gewapend tot den tand. (bis). Uw dapp're daden zijn ons niet ontgaan, Van de .-Berlin", aan Holland's Hoek vergaan. Bezield met kracht en echte heldenmoed. Gij kampte ter orkaan met NeSrlandsch bloed. O, Prinsgemaal dat Bod a lange spaar, Voor onze Koningin nog lang bewaar, Dan juichen wij Uw volk, vereend van zin, Dat men ons laat onz' dierb're Koningin! (bis). Hoort duizend tonen: 't schoone Welkomstlied Ziet, duizend bloemen, die het hart u biedt Weet, dat die bloemen En dat schoone lied U zoo gaarne noemen VERGEET MIJ NIET I Wijl zooveel bloemen, Uwe komst ter sier, Wijl zooveel harten wenschen .Welkom hier!" Heet trotach en dankbaar 't Blijde Welkomstlied Als U, Heilig Vorstenpaar: VERGEET MIJ NIET! Steeds sieren Beiden bloemen zonder tal Dra sier' U Beiden 't Bloempje bovenal, De fBloem der Hope", Kroon van 't Welkomstlied, Kroon van Uwe Bede VERGEET MIJ NIET.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2