Tgt Neuzensche Courant KERMIS. Binnenland. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Zaterdag 14 September 1907. No. 5040. TWEEDB BLAD. Nieuw Circus van Gent. De leden van de beide Kamers der Staten- Generaal zijn thans in vereenigde vergadering bijeengeroepen op Zaterdag 14 dezer, des na- middags 3 uur, in het lokaal van de Tweede Kamer, ter sluiting van de gewone zitting der Staten-Generaal. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 dezer, te drie uur. ter aanbieding van de Staatsbegrooting voor 1908, bet opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap en de benoeming van voorzitters en tweede-voor- zitters der afdeelingen. TER NEUZEN, 13 September 1907. Omtrent het Koninklijk bezoek aan Hulst meldt Zel. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin bij Hare aankomst op het perron een bloem- tuil worden aangeboden door het dochtertje van den burgemeester. In de Gentsehe straat brengt het dochtertje van den wethouder Hombaeh H. M, een bloemen- hulde. Bij het binnentreden van het raadhuis zal het jongste dochtertje van den oudsten wethouder, den heer Wauters, H. M. een ruiker aanbieden. Tijdens de rijtoer houdt de Kon. Stoet aan het Liefdehuis stil, waar H. M. door Anneke Peters een bloemenhulde wordt gebracht, namens alle verpleegden die met den ZeerEerw. Rector en de Zusters op de sfoep van het gebouw gescbaard zullen staan. Het adres van hulde, dat op initiatief van den heer C. Ysebaert, burgemeester van St. Jansteen door de burgemeesters van het kanton Hulst, aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden, is een kunststuk van zeer hooge waarde. Het is gecalligrafeerd door den heer Th. v. Kempen te 's Hertogenbosch. De tekst van het adres, in middeneeuwsch handschril't geschreven en verlueht met minia- turen en initialen in echt goud en kleureh, is omgeven door een rand van hulstertakken, welke de wapens samenvlechten van de ge- meenten van het kanton Hulst. Het Nederlandsche, Zeeuwsche en Mecklen- burgsche wapen zijn als versiering aangebracht. De uitvoering herinnert ons aan het bloei- tijdperk der verlichtingskunstzoowel tekst, rand als versiering zijn zuiver in stijl gehouden. Hoewel de calligraaf door de wapens en de omlijsting met hulstertakken zeer gebonden was in de keuze der versieringsmotieven en kleuren, heeft hij toch de klip der eentoonigheid zoowel als die van bont te worden op kunstige en smaakvolle wijze weten te ontzeilen en een geheel vervaardigd dat uitmunt door rjjkdom van versiering en het oog aangenaam aandoet. Als hoekversieringen zijn bovenaan de Konink- lijke Kroon en onderaan de initialen W. en H. aangebracht. Het geheel getuigt van den goeden smaak van den calligraaf, die een ernstig studie schijntgemaakt te h'ebben van het midden eeuwsch handschrift, waaidoor hij in staat is een meesterstuk te leveren gelijk dit adres. In de week van 4 tot en met 10 Sep tember 1907 kwamen in Zeeland voor 7 gevallen van roodvonk en 3 dyphtheritis, te wetenvan roodvonk 1 geval te Axel, 1 te Hoofcfplaat, 2 te Oost- en West-Souburg, 2 te Vlissingen en 1 te Wolphaartsdijk van dyphtheritis1 geval te Dreischor, 1 te Goes en I te Philippine. Gisterenmorgen werd de gemeente Philip pine in opsehudding gebracht. Een werkman was werkzaam aan den toren van de. R. K. kerk en viei van eene hoogte van ongeveer 18 meter. Gelukkig, want geen ongeluk zoo groot, of er is geluk bij werd de man door den haak, dien hij vasthield eerst tegen den toren geslin- gerd, vervolgens kwam hij terecht op eene deurt tusschen de pastorij en de kerk en eindelijk tegen de pastorij zelf, zoodat hij slechts met eenige betrekkelijk kleine wonden aan het hoofd en eenige kneuzingen aan de vingers er is afgekomen. Woensdagmiddag werd door de rijkspolitie geboeid naar Overslag gevoerd een landbouwers knecht uit die gemeente, te Zuiddorpe in dienst Hij wordt verdacht op de Overslagsche kermis zijn kameraad met een mes ernstig verwonc te hebben. In 't Land van HuRt is men volop bezig met het snijden der paardenboonen, een gewas. dat er niet zooveel meer verbouwd wordt als vroeger, omdat het dikwijls mislukt. Dit jaar heeft de luis weinig schade gedaau doch de zaadvormiug is zeer iuatig geweest, zoodat in vele schuipen maar een of twee boonen zitten. De middelmatige opbrengst blijft dus be- neden de verwachting uit den btoeitijd. Naar wij vernemen is het zeer waar- schijnlijk, dat in 1908 zullen worden aangelegd, verdeeld over verschillende gemeenten van Zeeland, 21 gewone en 8 schoolproefvelden verscheidene er van zullen de strekking heb ben de werking te vergelijken van gelijke hoeveelheden, percentsgewijze, van vier stikstof- houdende meststoffen, namelijk van salpeter- zure kalk, stikstofkalk, zwavelzure ammoniak en chilisalpeter. Het doel der vergelijking is de noodige ge gevens te verzamelen voor de beantwoording der vraag, op welke wijze, zoo noodig, chili salpeter kan vervangen worden. stoppeldijk. Woensdagnacht ontstond brand in de woning der weezen Borm te Pauluspolder nabij den Margretsehen molen. Woning met schuur, met bijna alles wat er was, werd een prooi der vlammen, waarineenrund, twee varkens en een geit omkwamem. De verzekering is bij lange na niet voldoende om de schade te dekken. De oorzaak van den brand is onbekend. Hoogst treurig is het, dat door dezen brand het veriies van een menschenleven is te betreuren. Een landbouwerszoon van Pauluspolder kwam te paard de brandspuit halen op Rapenburg. Voorop gingen zitten de voerman en de ge- meenteveldwachter, achterop de wagenmaker P. v. Uitenhoove en de smid P. Kerckhaert. In vaart ging het den Margretsehen dijk op aan den tweeden draai op dien dijk sloeg het paard op hoide lijn knapte af en daardoor was men het dier niet meester. De spuit rolde om, met het ongelukkig gevolg, dat de veld- wachter er onder geraakte de anderen sprongeu er juist tijdig genoeg af, en liepen slechts een lichte verwonding op. De veldwachter echter werd inwendig ge- kneusd en brak een been. De kermende man werd terstond op een kruiwagen huiswaarts gevoerd, doch bij T cafe van Jonckheim op een stootwagen gelegd, daar het eerste voertuig hem te veel pijn veroorzaakte. De ontboden geneesheer vond den toestand ernstig, wat belaas waar was, want 's morgens is de ongelukkige onder hevige pijnen gestorven na bijna niet goed bij kennis te zijn geweest. Een weduwe en twee kinderen betreuren het overlijden van een liefhebbend man en vader. De Burgerlijke Godshuizen te Gent hebben met de Selzaetsche suikerfabriek van den heer Wittouck een contract gesloten voor 25 jaar voor de levering van spoelwater, dat langs buizen ter lengte van 1500 M. gevoerd wordt naar heidegronden onder de gemeente Wachte- beke. Het doel is deze gronden te bedekken met een laag klei van eenige. d.M. en ze zoo in vruchtbare akkers te herschapen. Tengevolge van het ongunstige weder en de uitgestrektheid der terreinen, zijn zoo schrijft men aan Het Yad. de manoeuvres op de Yeluwe voor de manschappen zeer ver- moeiend geweest. Gevallen van bewusteloosheid kwamen her- haaldelijk voor, zelfs kort na het uitrukken. Zaterdag kon de helft van de afdeeling genietroepen, die steeds de overigen vooruit- trekken om het terrein in orde te maken, we- gens vermoeienis geen dienst meer doen. De oefeningen van dien dag zijn grooten- deels niet geslaagdook de afzetting van de terreinen liet veel te wenschen over. Wanneer de manschappen des avonds te Apeldoorn terugkeerden, waren ze vaak ge- noodzaakt nog een uur en langer te loopen om hun kwartieren te bereiken, een gevolg van de uitgestrektheid der gemeente. De stemming onder de militairen was dan ook weinig opgewekt. Er zijn ook nog al paarden bij de manoeu vres omgekomen. Woensdagnacht is te Castricum in een der gebouwen van het krankzinnigengesticht ingericht tot teekenbureau - brand ontstaan. Om 5 uur vanmorgen brandde het gebouw, dat als verloren beschouwd moet worden, nog. Aan blusschen was niet te denken wegens ge- irek aan water. Om boschbrand te voorkomen, werden grep- pels om het brandende gebouw gegraven. De schade bedraagt acht- a negenduizend gulden. 5r werd weinig of niets gered. Te Zwollerkerspel is Woensdagnacht in- braak gepleegd in de woning van baron P. G. J. Quarles de Quarles in het Spoolderpark 130. De dieven boorden gaten in de deur der serre en wisten op die wijze binnen te komen. De overige kamers worden voldoende afgesloten, zoodat zij zich bepaalden tot het onderzoek van dit eene vertrek. Hier werden opengebroken een secretaire, een dientafel en een groote kast, waarin zij als buit vonden een partij tafelzilver en gouden broche. Het huis was bewoond. De eigenaar ont- dekte Woensdagochtend zelf den diefstal. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Delfzijl is Dinsdagmiddag een 5jarig zoontje van den schipper P. uit Qude Pekela in het Eemskanaal geraakt en verdronken. Men seint uit Deventer aan de Tijd Gisteravond is in den I-Jsel verdronken mej. G., een bejaarde *<Iame. Hoe het ongeluk ge- schied is, is nog onopgehelderd. Dinsdag had aan de Basin te Maastricht een treurig ongeluk plaats. Zekere vrouw L. passeerde met haar Gjarig kindje de sluis over de Zuid-Willemsvaart, toen het kind plotseling uitgleed en tusschen de leuning door in de diepte verdween. Vruchteloos werden pogingeu in het werk gesteld om het arme kind te redden. Nadat het wicht 10 minuten in het water had gelegen, werd het op het droge gebracht. De levensgeesten konden niet meer worden opgewekt. Per raderbaar werd het lijkje naar Oalvarienberg overgebracht. Ten huize van Jb. Boom, lste Molen- straat 48 in Den Helder is eergisterenmiddag tusschen 12 en 1 utir een jongetje van onge veer twee jaar in een waschkuip gevallen, die gedeeltelijk gevuld was met water. De moeder miste het kleintje, ging zoeken en vond het kind voorover gevallen in de kuip, waarin het door het water is gestikt. De ontboden dokter kon slechts den dood constateeren. Men meldt uit Zwolle Dezer dagen is hier op ruim 80jarigen leef- tijd een vrouwtje overleden, dat gedurende de laatste jaren door het armbestuur onderhouden werd. Haar erfgenamen werden bij haar dood verrast door een bedrag van ongeveer f 1200 aan contanten, dat in de overige poveren na- latenschap werd aangetroffen. Eergisterenmiddag te vier uur had er in de Anthoniestraat te Haarlem bij de firma Sabelis een droevig ongeluk plaacs. Een 5jarig meisje kreeg een kist met glas, waarop een jongen had gespeeld, op zich en was onmiddelijk dood. Men meldt uit Dodewaard Ons geheele dorp is onder den indruk van een allerdroevigst ongeva), dat hier eergisterenmorgen heeft plaats gehad. De heer M. G. R. was bezig zijn geweer, dat niet geladen was, naar hij meende schoon te maken, toen't plotseling af'ging en hem doodelijk in de borst trof. Zijn dood wekt algemeen deelneming. Te Eksloerveen (Dr.) hebben twee kerels, van wie een pas ontslagen is van een 3jarige gevangenisstraf, een man van 60 jaar acbter een hoop turf gesleept en aldaar met een mes deerlijk toegetakeld. De zaak is in handen van de politie. Uit Belgie' komt weer het is merk- waardig zoo vaak dat daar gebeurt een be- richt van een kind dat uit een trein viel, dit- maal nabij St. Nikolaas. Tusschen Duizer.d Appels en Belcele stond een knaap door het portier te kijken reizigers die uitgestapt waren, hadden het portier niet goed gesloten en de knaap, hierop leunend, drukte het open eu viel op den weg. Daar er maar 10 minuten gaans tusschen deze twee standplaatsen is, was het ongeluk gauw bekend en bleef de trein wat langer staan te Belcele, zoodat men den jongen kon opzoeken. Hij werd vrij ernstig gewond gevonden en in den trein opgenomen. Bij de Fransche manoeuvres tOonde een wielrijder wat erg veel belangstelling voor de sectie mitrailleurs. Zijn rijwiel was niet van het vereischte nummerplaatje voorzien, zoodat dit een goede aanleiding vormde om hem te vragen wie hij was. Toen het bleek, dat men te doen had met een luitenant van de Duitsche artillerie, werd bij gevangen ge'nomen. Na kort beraad heeft men den nieuwsgierigen vreemden ofheier maar weer vrijgelaten. De brand, die Maandag uitbrak in een meelmolen te Gyor (Ilongarije) heeft den ge- leelen dag en nacht voortgewoed en was Dinsdagmorgen nog niet geheel gebluscht. De molen, met stoom' gedreven was een groot gebouw van 4 verdiepingen, waar 200 arbeiders werkten. Toen de brand uitbrak waren alle arbeiders in de fabriek, de meesten gelijkvloers en op de eerste verdieping, zoodat zij spoedig konden vluchten. Een kwartier na ret uitbreken van den brand werden op de 4e verdieping 2 vensters geopend, waar 30 menschen uitsprongen. De brand weer en de vrijwillige redders spreidden vangzeilen uit, maar 10 menschen sprongen mis, 6 van hen waren terstond dood en de anderen zwaar gewond, maar ook zij, die in de zeilen terechtkwamen, j kregeu verwondingen. Een halfverbrande arbei- der viel op een politieagent, waardoor beiden omkwamen. De gewonden werden naar het hospitaal gebracht, doch daar was spoedig geen plaats meer. In de stad heerscht groote opge- wondenheid. De gezinnen der arbeiders verza- melden zich voor het hospitaal, om naar ver- miste familieleden te vragen en toen men hen niet toeliet, wilden zij de poort bestormen. De politie had de grootste moeite de menschen van dit voornemen terug te brengen. Alle genees- heeren uit de stad en de omgeving zijn naar het hospitaal en het terrein van den brand gegaan, om hulp aan de gewonden te verleenen. In den namiddag van Dinsdag werd appel over de arbeiders gehouden, waaruit bleek, dat er ongeveer 50 ontbraken. Men vreest, dat het grootste deel daarvan in de vlammen zijn omgekomen. Op het terrein van den brand spelen zich aangrijpende tooneelen afweenen- de vrouwen en kinderen zoeken den man en vader. De schade beloopt, na voorloopige schatting een half millioen gulden. Groote dagvoorstelling Zondag 15 September, om 3 uren, aan verminderde prijzen, met medewerking van al de artisten van den troep. K O E IIS TAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,775a 47,80. Engelsch per 12,— 12,—. VAN De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat gedurende de kermis, die Maandag 16 September a. s. begint en Zaterdag 21 September d. a. v. des nachts om 12 nnr eindigt, de tapperijen, spellen, kramen, enz., des nachts mogen openblijven, tenzij sluiting wordt bevolen. De dansmuziek mag niet beginnen voor 10 uur 'smorget^ er. moet eindigen om2uur"s nachts, behalve op de dagen waarvoor een ander uur van eindigen zal worden bepaald. Ter Neuzen, 12 September 1907. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. o o Hulst. Huwelijks-aangiften. 28 Aug. Emile Petrus Josephus Schuerman, oud 26 j., jm. en Maria Emelia Segers, oud 16 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Aug. JudocusKoolegem, oud 54 j weduwn. en Sophia Bruijns, oud 44 j., wed. Geboorten. 19 Aug. Henriette Maria, d. van Augusti- nus Petrus de Kort en van Isabella Wagenaer. 22 Aug. Joseph Cornelia, z. van Johannes Thomas Vermeersen en van Maria Ludovica van Overmeeren. 23 Aug. Jozef Petrus, z. van Desiderius Franciscus van der Heijden en van Johanna Maria van Mol. 26 Aug. Alois Marie Jacobus, z. van Emile Victor Marie Kramers en van Eulodia Maria de Kort. Overlijden. 18 Aug. Prudencia Amelia Weemaes, oud 57 j., wed. van Trophynus Seraphinus Carolinus Johannes Kieboom. 27 Aug. Petrus Verdurmen, oud 55 j., z. van Petrus en van Petronelia de Kort. Cliuge. Huwelijks-aangiften. 21 Aug. Johannes de Burger, oud 26 j., jm. en Julia Maria Willaert, oud 23 j., jd. 30 Aug. Petrus Carolus Freijser(vat) Hulst), oud 34 j., jm. en Clothilde Maria Petronelia Wouters oud 24 j., id. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Aug. Camiel Daelman (van Sint Gilles, Waas), oud 22 j., jm. en Maria Josephina de Rijck, oud 25 j., jd. Geboorten. 16 Aug. Desire, z. van Petrus Voet en van Dina Maria Jacobs. Juliette Haoertine. d. van Vaientina Florentine Pollet. 24 Aug. Ferdinandus, z. van Jozef Verstraeten en van Maria Philimena de Moor. 26 Aug. Marie Sidonie. d. van Desird de Kerf en van Clementina van Overloop. 28 Aug. Fidelis Amandns, z. van Martinus Piessens en van Maria Mathilda de Keijzer. Overlijden. 18 Aug. Emelie Strijdonck, oud 14 d. d. van Jacobus Francies en van Rosalia Rottier. 25 Aug' Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Augustinus Desiderius Ferket en van Paulina Francisca volleman. Hontenisse. Huwelijks-aangiften. lb Aug. Abra ham Jan Scheele, oud 26 j., jm. en Catharina Dieleman oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. JO Aug. Eduardus Janssens oud 24 j., jm. en Elisabeth Bogaart, oud 30 j. id. Johannes Ferdinandus Verbruggen (van Hulst)' oud 20 j., jm. en Maria Vermeire, oud 23 j., jd. 12'Auo-. Johannes Franciscus Dierickx (van Wouw), oud 35 j weduwn. (van Wilhelmina Johanna Jor.ge'neelen) en Maria Mathilda Pieters, oud 42 j., jd. 29 Aug Abraham Ja'n Scheele (van Boschkapell'e), oud 26 j. jm! en Catharina Dieleman, oud 29 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Elisa Maria, d. van Petrus Johannes Hoefeijzers en van Alouisa Jansen. 2 Aug. Mai ia Rosalie, d. van Johannes Seij en van Dina Verschuren.- 4 Aug. Florent Petrus, z. van Eduardus Josephus van Dommelen en van Maria Xaveria Neve 7 Aug. Catharina Adriana Maria, d. van Johannes Adriaanse en van Cornelia van den Berg. 8 Aug. Anna Seraphina, d. van Alphonsus Jacobus Compiet en van Maria Louisa Sarneel. 10 Aug. Franciscus Johannes, z. van Josephus van Campen en van Louisa Petronelia Nicolaas. II Aug. Eduardus Ferdinandus, z. van Jozephus Hoefeijzers en van Maria Louisa de Maat. 12 Aug. Bernardus Eduardus, z. van Johannes Jacobus van VVaterschoot en van Janette van Gassen 13 Aug. Judocus, z. van Judocus Cambeen en van Jacomina Rijb. 14 Aug. Martha Mathilda Maria, d. van Jan Francies van der Poel en van Rozalia van der Poel. 16 Aug. Maria Rosalia, d. van Adriaan Rijk en van Kosulie Vermast. 18 Aug. Johanna en Louisa, dochteis van Jan Fiancies Cabooter en van Louisa Walgrave. 19 Aug. Josephus Petrus, z. van Eduardus de Blok en van Elodie Cornelia de Burger. 21 Aug Joseph Petrus, z. v>n Eduardus van Damme en van Emelia Catharina de Schepper. 24 Aug. Desire Ludovicus, z. van Petrus van VVaterschoot en van A polonia Rooyman. Rene Fidelus Maria, z. van Antonius Alexander Verstraten en van Johanna Maria de Koning. 28 Aug. Germaine Philomena, d. van Petrus de Bot en van Fidela de Bakker. 30 Aug. Rosalia, d. van Hypolitus Mahu en van Lcftiisa Eggermont. Overlijden. 6 Aug. Martha Cornelia Colpaart, oud 3 w., d. van Petrus Augustinus en van Louisa de Booij. 10 Aug. Maria Antonia Johanna Valckx, oud 19 d., d. van Petrus en van Suzanna Huberdina de Burger! 18 Aug. Paulina Bogaert, oud 56 j., echtg. van VViilem Janssen. 22 Aug. Hypolitus Christianus van de Velde, pud 17 j., z. van Carolus Ludovicus en van Anna Maria Duerinck. 30 Aug. Felix Alouisius Picavet, oud 1 m. z. van Alphonsus en van Rosalia Louisa Tieleman. Philippine. Geboorten. 21 Aug. Eliza Albertina, <1. van FmiJe Everaert en van Elodie Claeijs. 28 Aug Leonie Marie, d. van Johannes Eugenius de Lessine en van Paulina Everaert. S»s van «en. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Aug. Gustaaf Adolf de Meijer, oud 23 j., jm. en Zulina Virginia Vermoet, oud 24 j., jd. Geboorten. 17 Aug. Maria Nathalie, d. van Bernardus de Smet en van Celestina Maria van Wiele. 24 Aug. Emelie Rosalia, d. van Gustavus Haentjes en van Leonora Paulina Carolina van Ham. Overlijden. 21 Aug. Jacobus Bonaventura Slock, oud 71 echtg. van Joanna Maria Kalfsvei. 30 Aug. Augustinus de Kock, oud 7 jz. van Constantinus en 'an Maria Louisa Jacques.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5