Koninklijk bezoek aan Zeeland. Gemengde berichteo. FEUILLETON. EEN DAPPERE ZUSTER. Predikbeurten. Landbouwberichten. Telegrafische berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. TER NEUZEN, 13 September 1907. Bij Kon. besluitj is benoemd^ tot' ridder in de orde van den Ned. Leeuw de heer P. F. Fruijtier, lid van de Tweede Kamer en lid van Gedep. Staten van Zeeland te Hontenisse tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau, de Gouverneur van West-Vlaanderen, baron Ruzette tot commandenr in de orde van Oranie- Nassau, Mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland tot officier in de orde van Oranje-Nassau, P. J. Siegers, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Vlissingen toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Naussau, in goud aan L. van Beusekom, hoofdmachinist bij den provincialen stoomboot- dienst, te Vlissingen in zilver aan J. J. van Rosevelt, kapitein bij den provincialen stoombootdienst te Vlis singen in brons aan D. Potters, stuurman bij den provincialen stoombootdienst, te Vlissingen. Voor de avond-vakteekenschool van Hulst en omstreken hebben zich aangemeld 31 nieuwe leerlingen over de omliggende gerneenten ver- deeld als volgt uit Hulst 8, uit Clinge 2, uit Axel 4, uit Hontenisse 2, uit Zaamslag 5, uit Ter Neuzen 6, uit Zuiddorpe I, uit Koewacht 2 en uit Nieuw Natnen 1. Zaamslag, 13 Sept. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Othene is benoemd, mej. J. F. Moes te Giesendam. Bij de aanbesteding voor de schoolbe- hoeften hadden ingeschreven C. Stoffels voor 349,76 en J. M. de Vos voor 340. Gegund aan De Vos. De begrooting was f 350. Gisteren arriveerde H. M. de Koningin en Z". K. H. Prins Hendrik met gevolg per extra trein te Middelburg, waarna overeenkomstig het programma een rijtoer door een deel der stad werd gemaakt, naar het Gouvernementshotel. Toen H. M. het station verliet, werd zij door een talrijke menigte donderend toegejuicht. Te half twee werd op het Abdijplein aan de Vorstelijke bezoekers door de schoolkinderen een hulde gebracht. Te 1,50 vertrok H. M. met Z. K. H. per rijtuig, over Koudekerke, voor een bezoek aan Vlissingen, waar het raadbuis en de werf der Schelde werden bezocht. Via West-Souburg keerde de stoet naar Middelburg terug. Ook te Vlissingen was een talrijke menigte op de been, die de Koninklijke bezoekers toe- juichte. Te Middelburg werd nog een bezoek aan het Raadhuis gebracht, gedurende welk bezoek op de Markt door een groot aantal kinderen de klepper- en de trommelmarsch, beiden van den heer J. Morks, werden uitgevoerd. Die uitvoering slaagde goed. Te 7 ure had in de Abdij het diner plaats, aangeboden door de Staten van Zeeland, terwijl de Koningin met den Prins te 9 ure het con cert bijwoonden in de concert- en gehoorzaai gegeven door de zangvereeniging //Tot oefening en uitspanning", en daarna op hun terugkeer naar het Gouvernementshotel nog een rijtoer door de stad maakten. Het was den geheelen dag bij uitstek fraai weer. Heden was Schouwen en Duivenlaiid en Zuid- Beveland aan de beurt van het bezoek en morgen morgen Zeeu wsch-Vlaanderen. Zal het weder ons ook mee zijn Terwijl 19) //Dan is een matroos in de kamer geweest, heeft een matroos den moord gepleegd," riep Mina en sprong op. z/Stil, stil," zei Elsa, //laat niemand iets daarvan hooren." Het jonge meisje keek haar vragend aan. z/Hoe? Mag dat niemand weten Zouden wij het lint niet aan den rechter geven, opdat hij den schuldige zoeke en August vrijlate z/Je hebt gelijk, we gaan dadelijk samen naar Hamburg,'' hernam Elsa. Ofschoon zij het gevoelen harer vriendin niet deelde, meende ze toch, dat het stukje lint groot gewicht in de schaal zou leggen. Des te meer werden beiden teleurgesteld, toen ze bij den rechter kwamen. Hij hoorde de beide meisjes opmerkzaam aan toen hij echter vernam wie Mina was en hoe zij het stukje lint gevonden had, haalde hij lachend de schouders op en zeide //Gij stelt u toch een rechter van instructie, niet zoo kinderachtig voor, lief kin 1 Mir.a zag hem met groote oogen aan en ook Elsa begreep er niets van. //Gij, de zuster van den beklaagde, sluipt in de kamer, waar de moord gepleegd is. Ge laat u daar insluiten en haalt een stukje lint te voorschijn, dat ge wij dit schrijven wordt het steeds meer wolken vertoonende uitspansel met bezorgden blik gade- geslagen. 't Begint er anders reeds feestelijk uit te zien. Er was reeds een bijna algeraeenen vlaggentooi en reeds vele straat- en gevelversieringen zijn gereed, terwijl men aan andere nog met zenuw- achtigen haast werkzaam is. Hedenavond begint de feestelijkheid reeds, met een muzikale wandeling onzer gezelschappen door de stad, waarbij //De Vereenigde Werklieden" hun nieuw vaandel zullen meevoeren, dat te voren onthuld wordt. Concenten op Zaterdag. Te half tien ure op de Markt door //De Vereenigde Werklieden," directeur de heer A. Eeckhout, met welwillende mede- werking van 7 eerste solisten. PROGRAMMA: 1. VEntente Cordiale, Marehe Allies. 2. Zampa, Grande Fantaisie sur 1'operaHerold. 3. Souvenir de Gand, Polka pour 2 Olarinetten. Solisten de heeren Depiere en L. Pynnaert L. Pynnaert. 4. Air et Divertissement, pour Tuba. Solist de heer: Alyn Preckker. 5. Elle et Lucie, Polka pour Bugle et Piston. Solisten de heeren Moortgat en Bailliu L. Pynnaert. 6. Pit-Fick. Marche Bailliu. Nabij het Postkantoor door het muziekgezelschap //Excelsior", directeur de heer C. W. Bouwmans. PROGRAMMA: 1Wilhelmus van Nassauwen 2. PastoraleC. W. Bouwmans. 3. De groote Uitnoodiging Sankey. 4. Vers 1'Exposition, Marsch G. F. de Pauw. 5. Wien Neerlands Bloed 's Nam. 2,30 uur op de Markt door de orkestvereeniging wDe Volharding," directeur de heer F. Andrews. PROGRAMMA: 1. Wilhelmus van Nassauicen (oude zetting). 2. Marsch ,/het Zouaves'Ch. YV. Clay. 3. Fantaisie uit de Japansche operette i, Geisha" Sidney Jones. 4. „Gold und SiberWalzer F. Lehar. 5. Fantaisie sur Vopera nRomeo et Juliette"W. Williams. 6. Marsch Constellation" T. Clark. 7. Wien Neerlandsch Bloed. 's Nam. 5 ure aan de Grenulaan, te geven door de Kon. Harmonie //De Kunst- vrienden," van St. Nicolaas. PROGRAMMA 1. Opening. Marche Guntner. 2. Les croisesOuverture De Neubbourg. 3. Duo concertant pour 2 pistons Wathier. 4. FantaisieDe i,a Montagne. 5. Voix Roumaines, Valse de confertJ. Kessels. 's Nam. 61/, ure op de Markt door de zangvereeniging //Geduld Overwint," directeur de heer J. Bierle. PROGRAMMA: 1. Wilhelmus van Nassauice. 2. Welkomstlied. 3. AvOndlied. 4. Het Moederhart. 5. De Lorelei. 6. Volkslied. daar zoudt gevonden hebben, nadat mijne agenten zoo nauwkeurig onderzocht hebben z/Mijnheer de rechter, gelooft ge haar niet Gij kuut dit kind toch niet voor eene bedriegster houden viel Elsa hem in de rede. z/Ze is de zuster van den architect Bouman," hernam Lindner koeltjes //en haar gedrag is zeer zonderling." ffWil u haar misschien ook gevangen nemen vroeg Elsa opgewonden, z/Tndien ik dat noodig acht. zal ik mijn plicht doen, juffrouw," antwordde hij. //Ik geef u nu den raad geen stappen meer te doen, om de zaak te verduisteren." z/Mijnheer de rechter, ik zweer het u stamelde Mina. z/Als zuster van den beklaagde mag ik u geen eed afnemen". z/En hecht u geen gewicht aan dit bewijs- stuk vroeg Elsa z/Zeker, ik zal het in de acte van beschuldi- ging opnemen en bij het onderzoek niet uit het oog verliezen. U moet het den rechter niet euvel duiden, juffrouw Straus, dat hij slechts be- wijzen vraagt". Elsa gevoelde, dat Lindner op haar vertrou- wen op Karel zinspeelde. Zeer ontevreden vertrokt ze, doch haar moed was niet geknakt. Laat den moed niet zinken", zoo troostte zij de weenende Mina. //Dit stukje lint zal uw broeder redden spoedig zult gij weer van mij hooren". Zondag 15 September 11)07. V(in een lieel sleclit „opgezette" proef, die toch nog eenig nut had. Te Londen is de bestuurder van een motor- bus levend verb rand. Er was een lek in den petroleumbak gekomen en zoo waren zijn kleeren van olie doortrokken geworden. Door een of ander toeval raakte de petroleum in brand. De bestuurder met al zijn kleeren in vlammen rende de straat op tot liij neerviel. De nieuwe vriendinnen scheidden. Elsa keerde naar Adlerstein terug, waar treurige plichten haar wachtten Mina riehtte haar schreden naar de Zeehond". Ze vond haar vader in een zeer slechte luim. De rechter van instructie had hem ronduit geweigerd zijnen zoon te bezoeken, voordat het onderzoek af- geloopen was. z/Moet ik hier misschien zoolang wachten bromde hij. //Dat denk ik toch niet." z/Maar vader z/Zwijg,riep hij je wordt hier heelemaal bedorven. Waar ben je geweest?" Mina vertelde de waarheid, en de oude hoorde haar met opmerkzaamheid aan. In den be- ginne knorde hij nog wel, maar spoedig kwam hij tot een ander inzicht. ,/Je bent een goed kind en hebt 't hart op de rechte plaats." Zij vatte zijne hand en kuste ze. //Was juffrouw Straus met jou bij den rech ter ging de oude voort. ,/Houdt, ze August ook niet voor den moordenaar z/Neen, zoo weinig als ik. Och vader, ze is een engel. Had August haar tot zijne bruid ge- kozen, zij zouzichnietoveronsgeschaamd hebben." z/En de oude Straus zou zooveel geld niet als huwelijksgift verlangd hebben." Wellicht kan 't nog geklonken worden." z/Yader, zij is in diepen rouw." z/Wel, dat behoeft of vandaag of morgen niet te gebeuren. Indien zij August redt, zooals ze je beloofd heeft Een Otal jonge dames was aan het zwem- men in zee, te Rockport in den Amerikaanschen sfaat Massachusetts, toen eensklaps een haai in haai nabijheid opdook. Op haar angstge- schieeuw snelde kapitein James Brewer toe, bekend als een stoutmoedige haaienvisscher. Hij sprong in een boot en roeide er heen. Juist was de haai miss Daisy Stonne op zijde gekomen, die wanhopige pogingen aanwendde om het strand te bereiken. Brewer bracht het dier met zijn bootshaak, het eenige wapen wat hij bij zich had, een geduehten steek toe, waar- op het zeemonster bem aanviel en de zwemsters tijd hadden om te ontkomen. Brewer ver- keerde in groot gevaar. De haai deed alle pogingen oui zijn boot om te werpen, terwijl liij zich met zijn bootshaak krachtig' verweerde. Intusschen kwamen eenige mannen met booten van het strand hem te liulp Zij waren met harpoenen gewapend en nu duurde het niet lang of de haai was gedood. Hij werd door de booten op het strand gesleept. Het monster was 12 voet laug. Het luchtschip van het Engelsehe leger heeft Dinsdag in den voormiddag zijn eerste proefvlucht s'ehouden. Het gebeurde op een meent, niet ver van Aldershot. Toen het ge- vaarte een ballon 'in den vorm van een dikke sigaar of worst, met een schuit, grooten- deels uit aluminium vervaardigd uit zijn schuur kwam werd het aan de touwen door een twintig man vastgehouden. Drie man, kol. Capper, hoofd van de ballonfabriek, kapt. King, hoofd van de ballonschooi en koi. Cody namen in de schuit plaatsde laatste aan het roer. ferwijl de ballon vastgehouden werd, werd hij van de schuit uit rondom de meent gestuurd. Daarna werden de touwen losgelaten en het schip steeg tot een goede 100 M. de lucht in. Daar werd de machine stop gezet en het schip bleef goed in evenwicbt zweven. Na een kwartier zette het toestel zich weer in beweging, over boomen naar een andere meent. Toen raakte er iets onklaar aan de machineer brak of scheurde iets, en het schip daalde neer. Nadat het ongemak verholpen was, steeg het's middags weer op en besehreef in de lucht een kring van een 5 K.M. wijdte. De Engelsehe ver- slaggevers zijn er over uit, dat het schip uit- muntend werkteen vertelt er, dat het Nulli hecundus (Geen beter) zal gedoopt worden. Behalve de drie man had de schuit ongeveer 375 K.G. ballaJ in. J'wee groote vleugels worden voortgedreven door twee krachtige motoren. De wind had bij de opstijging een snelheid van 25 K.M. in'hetuur.Der'ont- werper van het schip is kol. Templer. 's Gravenliage, 13 Sept. Bij Kon. besluit is de eere-medaille der Oranje-Nassauorde in brons toegekend aan P. van Heese, kantounier bij het kroondomein te Hontenisse. P O L 1 T I E. Aan het bureau van politie alhier is als ge vonden gedeponeerd een armband. Rechthebbende vervoege zich aldaar. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 1:4 Sept. 5.41 6.5 Zondag 15 6.34 7.5 Maandag 16 7.42 8.24 Dinsdag 17 n 9.10 9.58 Woensdag 18 u 10.42 11.20 Donderdag 19 11.53 Vrijdag 20 0.22 12.48 z/Geloofd ge dan ook aan zijne onschuld," riep Mina verheugd. //Ja, antwoordde hij en sloeg met zijn vuist op tafel, //ik geloof aan zijne onschuld, al zegt Lindner wat hij wil. Vooreerst wil hij mij niet bij mijn zoon laten, hij behandelt u als eene bedriegster en wil mij dan nog een goeden raad geven." z/Welken raad //Dat ik naar huis zou gaan en kalm wachten, totdat het onderzoek afgeloopen is. Wat raakt 'them, of ik in Hamburg of Malente ben! Nu blijf ik opzettelijk hier, al duurt 't proces een half jaar; ik laat mij vail niemand iets bevelen." Zeker niet, vader." ,/Zwijg maar, we blijven hier en daarmee af. Ik wil het kasteel ook eens zien, dat de jongen gebouwd heeft en dat de oude Straus niet heeft kunnen gebruiken. En nog wat, Mina, we kunnen de begrafenis bijwonen. Hij heeft het goed gemeend met Augustdeze kan hem de laatste eer niet meer bewijzen en daarom zulfen wij het in zijne plaats doen." Mina knikte zwijgend. Ze dankte in stilte den rechter van instructie die haar zonder het te weten zoo voortreffelijk in de hand gewerkt had. (Wordt vervolgd.) o O O o llervormde Herk. Ter Neuzen. 9 u., en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Koos Axel. 9 u., J. B. T. Hugenholtz en 2 u., Ds. P. •Joelants van Meehelen (Belgie). Zaamslag. 9 u Di. G. van Dis. en 2 u„ Dt. 6. van Dis van Silvolde. Hoek. 9£ u. geen dienst en 2 u., Ds. J. B. T. Hugen holtz van Axel. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van llouten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereforineerde lierlien. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. Hangelbroek te Borger. U. leeskerk. Gereforineerde Oemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereforineerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. EbenhaHzer" (Kerkholiaan.) Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense. Te Stellendam werd verleden jaar door den oud-leer- ling van een iandbouwwintercnrsus A. lioeste een lie- mestingsproef op meekrap genomen Proefnemer gebuikte een stuk land, gelegen in den polder Nieuw-Slellen- datu, lietwelk in 1906 aardappelen droeg. Na den oogst werd het proefveld Lemest tegen 40000 Kg. stalmest per gemet (0,4592 H.A.), die men 20 cM. diep ouderbraeht. Op 15 April eindelijk ptoegde men de bedden in, welke op 10 17 en IS April met meekrap werden bepoot. Tot zoo ver ging dus alles heel gewoon. Doch nn begou ook pas do proef 't In vier perceeien aangelegde veld kreeg den 23sten Alei eene overbemesting. En wel als volgt Perceel I 50 K.G. chilisal peter. it II 50 n peru-guano. III 50 kai'niet. IV 50 superphosphaat. Op 5 Juni daaraanvolgende werd wederom op elk perceel dezelfde bemesting aangewend. Bover.dien kreeg perceel IV nog 25 K.G. chilisalpeter. Wie met 'tgebruik van kuristmestoffen een beetje op de kuogte zijn, zouden gewis de op II, III en IV ge geven meststotfen wat eerder toegediend hebben en dan ook liever niet als overbemestiug. Ook hadden ze de proef wis anders opgezet, Doch laten we ons nu maar niet verdiepen in beschouwingen van wat wij in 't ge- val zoo al gedaan zouden hebben. Zien we liever, wat hut desbetreffende '/Verslag1' nu verder zegt. -/De groei was in 't begin uitstekend, uitgeuomen per ceel III, waar de kuiuict slecht werkte. Er ging on- geveer een zesde deel van de ,/kiemen"' dood, terwijl de overige veel geleden hadden. To<di begonnen ze langzaam bij te komon en toen in September perceel I begon af te sterven en ongeveer 14 dagen later ook perceel II het begaf, was perceel III nog mooi gioen van kleur en maakte nog veel ,/lruitPer gemet waren de opbrengsten als vol<rt Perceel I 1000 K G. z II 1200 y III 1400 t IV 1500 Alzoo was t kaiuiet-perceel ten slotte nog op een na t beste. En dat terwijl het in 't begin zoo had ge- sukkeld. Welk nut de proef dus had Ze toonde kiaar hoe ook op klei wat kai'niet vaak niet valt te versmaden. Door proeven leert de boer, waar niet, waar wel behoefte is aan kali in z'n grond. M. H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2