J a a i g 8 m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor eeuwsch-Vlaanderen. -i No. 5042. Zaterdag 7 September 1907. Hi Gemeogde berichten, 47e Jaargang. JBBBSTE BLAD. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika lv32V„ en voor Buitenland j 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- het ovenge laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TER NEUZEN, 6 September 1007. y an andere zijde uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. schrijft men aau de M. Ort. Er spreekt geen klein beetje spijtigheid uit de correspondentie in het nommer van Woens- dag van dit blad en ook geen klein beetje arrogantie. Want op wat grond moet alles naar Oost- burg getrokken worden Tocb niet omdat H. M. zulks wilde. Want Zij heeft uitdrukkelijk het verlangen te kennen gegeven dat autoriteiten, enz. van die gemeenten, waar H. M. passeeren zal, in liunne eigen gemeenten Haar zullen begroeten. Dat strookt dus niet met hetgeen in be- doeld schrijven gezegd wordt. Neen. het is een publiek geheim, dat Qostburg alles wil hebben, niet omdat H. M. zulks wilde, of om dat het in den geest van Haar bezoek ligt maai omdat Oostburg niet dulden kan, dat het mededingsters heeft. Bovendien is "het toch al te gek, om in Bieskens, de halte Kruisdijk en in Schoondijke gelden op te halen om in Oostburg groot feest te vieren. Dan komt er nog bij dat hier uitsluitend landbouw en nog eens landbouw is. Alleen Breskens kan iets toonen van de visscherij, maar daarmee is ook nlloo csawcrfl En in die gemeenten, waar H. M. niet komt Ook daar landbouw en nog eens landbouw. En wat de feesten betreft—na het vertrek van H. M., ook daarin is iedere gemeente vrij. Nu heeft Oostburg niet zulk een gelukkig idee gehad als een der naburige plaatsen inzake het feestprogramma en vandaar rumor in casa. Laat de scbrijver van bedoeld bericht gerust zijn. Zooals het nu gaat, gaat bet goed. Iedere gemeente viere feest op eigen houtje en om H. M. te aanschouwen kan men uitkiezen uit vier plaatsen. In de week van 28 Augustus tot en met 3 September zijn in Zeeland voorgekomen 9 gevallen van roodvonk en 10 van diphtheritis te wetenvan roodvonk, 1 geval te Cadzand, 1 te Hoofdplaat, 1 te Kruiningen 1 te Oost- en West-Souburg, 1 te Schoondijke, 1 te Schore, 1 te Tholen en 2 te Wolphaartsdijkvan diph theritis 1 geval te Clinge, 1 te Koudekerke, 1 te Middelburg, 1 te Schoondijke en 6 te Zierikzee, Voor de Dinsdag te Oostburg gehouden g waren aangegeven 50 dieren, waarvan er 46 werden aangeboden. Goedgekeurd werden er 32, uitgesteld 5 en afgekeurd 9. Voor de Woensdag te Hulst gehouden hengstenkeuriug waren aangegeven 40 dieren, waarvan er 39 werden voorgebracht. Goedgekeurd werden 30, uitgesteld 4 en af gekeurd 5. Zuiddorpe, 3 Sept. De gemeenteraad her- benoemde heden tot wethouder de heer B. C. Puijlaert. Clinge, 4 Sept. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad waren aanwezig 10 leden, de voorzitter en de secretaris. Af- wezig was de heer J. F. Buijsrogge met ken- nisgeving. Na lezing der notulen van een paar ingekomen stukken werden beeedigd de herkozen leden, de heeren A. Cammaert, J. Lockefeer, P. F. Hageman en Th. Praet. Vervolgens werd overgegaan tot aanbieding aan den Raad van de gemeente-bee-rootiiiG" over 1908. Het eindcijfer dezer begrooting beloopt in ontvangst en uitgaaf de som van f 29497,235. Daar zich voor de betrekking van onderwijzer aan de school in de Gravenstraat geen sollicitanten hebben aangemeld, zal tot eene nieuwe roeping worden overgegaan en wel thans voor onderwijzer of onderwijzeres". Met den verbouw van de o. 1. school in de Gravenstraat alhier, is men zoover gevor- derd, dat men deze week onder dak is gekomen. hengsteukeunng .'V. VliA GlA Gij komt tot voor ons deurken, En treedt toch niet eens in Wij hebben U zoolange Verbeid, o Koningin U, onze lieve Zuster Git 't schoone Nederland, Wij kennen U, wij minnen D ook, in 't Vlaanderland Ginds, aan de grijze kimme Verrijzen, slank en tier De torens onzer steden, Hun stemme zwelt tot hier Wat zou de beiaard spelen Zoo Gij maar komen woudt, Hij kent zoo'n mooie liedjes Die Gij beluisteren zoudt Ziet Gij de schouwkens rooken Die huiskens staan vol wonne, 't Is reeds ons Vlaanderland Die dijken en die lanen, Die tuinen kleurig mooi, Die zware tempeltorens, Die meersch vol geurig hooi Ons Volk, zoo goed als honig, Met harten rein als goud, Het denkt zooveel aan Neerland Waar Gij den scepter houdt. Het offert U zijn liefde Gelijk de broeder doet, Die, verre van een zuster, De stem onthoudt van 't bloed. Lake.nSeptember 1907. Ons Volk t droeg op de handen 1 rond, als in den stoet Van Heil'gen, de Madonna Omglansd met stralengloed. Ons Volk 't wierp al zijn bloemen En loof uit 't eikenwoud, Voor Owe voeten neder Zoo Gij maar komen woudt Och als het klokje roerend Zijn avendveuske neurt, En voor het open venster De rooze bloeit en geurt, Dan zingt ons Volk bewogen, Na d' afgeloopen taak, En zijne liedren ruischen In (Jwe en onze spraak. jii'u]f"'de'Aiiefile wa'ait, En zwierig in bet landschap De molenwieke zwaait, 't Is of uit 't land der tulpen Een groet ons tegenkwam. Vol liefde toegezonden Den ouden broederstam Het eeuwig spel der golven Zingt op ons kusten 't lied Van Neerland's roem en grootheid, En wij vergeten 't niet Wij luistren en wij hopen 0, dat de tijd eens koom Dat we U begroeten mogen Op onzen Scheldezoom HERMAN BOGAERD. Be ise^oe^asig aa» die werpscSse haven. De Antwerpsche corresp. der N. R. Ct. schrijft van Woensdag: De ongenadige massa water die gisteren van 's namiddags tot drep in den nacht uit de he- melsche sluizen is neergestort over Antwerpen en omstreken is dus niet bij macbte geweest om het vuur van den opstand te dooven. Zelfs het oprukken der burgerwacht, waar de burge- meester op het uiteiste moment het bevel toe gaf, heeft niet kurinen verhinderen dat de ont- stoken verbittering zich luclit gaf in daden van geweld. De een maand lang opgekropte haat is eindelijk losgebroken. Wie het volk der havenarbeiders te Antwerpen, die stoere bonken met hun goedig, maar raw en prikkelbaar karakter kent verbaast zich dat zij zoo lang rustig zijn gebleven. Het heeft hun aan geen raadgevingen en aanmaningen in dien zin out broken. Irouwens, waren zij van den aanvang van het geschil af niet beschermd door de stemming der burgerij, door de houding der pers van alle partijen zonder onderscheid 7 Het volk, dat buiten de haven-beweging staat, geeft zich minder rekenschap van 'tcomplexe, het ver-uit zich vertakkende der oorzaken van het conflict tussehen werkgevers en arbeiders het ziet slechts de onmiddellijk waarueenibare aan- leiding. De graan- en houtarbeiders hadden •eenige maanden geleden van de patronen ver- kregen, met een list weliswaar, dat huu dagloon van 5 op 6 francs werd gebacht. De werkge vers kropten het op, gaven noodgedwongen aan den eisch der werklieden toe. Maar toen de gelegenheid hun gunstig leek, hebben zij de arbeiders hun stuk betaald gezet, en hebben hen gezet voor de keuze tussehen het werk hervatten tegen het oude loon 5 francs, ofwel uitgesloten. De uitsluiting, met al haar narig- heid van gedwongen staking en wederzijdsche verbittering. De burgerij, de pers van liberale evenzeer als van conservatieve richting, zij ston- den tegenover de werklieden niet als vijandeu, maar betoonden zich eerder gunstig aan hun eisch, al konden velen dan ook niet billijken dat zij dien door middel van de methode //met het mes op de keel" hadden verkregen. Maar dit nu eenmaal buiten bespreking gelaten, men achtte over het algemeen, dat 6 francs daags voor een vrij hinderlyk werk, als aan de graan- en houtbooten verricht wordt, niet overdreven was, voornamelijk als men in 't oog houdt, dat ook voor de arbeiders de levensstandaard ver- hoogd is, en dat ook zij wel aanspraak mochten maken op eenig aandeel in de veel geroemde uitbreiding en den onbeschrijfelijken bloei der Antwerpsche haven. »de eerste der wereld" weldra, als men de betuigingen der oflicieele rede- voeringen voor klinkende munt mag aanvaarden. Het ging, volgens de arbeiders, niet aan, dat deze bloei zich uitsluitend in verhoogde pro- centen voor de groothandelaars en reeders vor- tolkte, maar dat er ook bij hen daarvan iets mocht terecht komen. Naar mjj de secretaris der Fede'ration Mari time persoonlijk zeide, was deze vereeniging der patroons dan ook niet in beginsel tecen een loonsverhooging gekant. Maar wat deze vereeniging, die er naar streeft de leiding van het leven aan de dokken, zooveel mogelijk in de hand te houden, heeft gestuit, is het wan- trouwen der arbeiders tegenover de z. g. n. Beroepsvereeniging tot bescherming van ^den arbeid aan de haven. Deze vereeniging bestaat uit patronen en werklieden. Terecht of ten onrechte staat zij bij de niet-aangesloten haven arbeiders in kwaden geur. Zij zou uitsluitend een wapen zijn, dat de patroons gebruiken om de werklieden te beletten zich te ,/Ontvoogden", hun eigen belangen, geheel onafhankelijk van eenige drukking, te behartigen. De vaderlijke bescherming der patroons, die hun vereeniging eigenlijk besturen en hen met allerlei voor- deelen, als werkbeurzen, ziekenfonds, enz. willen aantrekken, wordt door bet moeilijk te drillen ras der havenwerkers niet gewenscht. En hun meest aangehoorde woordvoeders zijn dan ook de socialistische leiders, die hun aanraden zich te vereenigen op eigen houtje, en als zelfbe- wuste arbeiders zich op te richten, niet in ver- staildhondincr mot Jo at aan de haven nu gebeurt, is dus eigenlijk een strijd van beginselen. Het gaat om het principeof de patronen uitsluitend te beslissen hebben over regeling van den arbeid aan de haven, dan wel of zij de werklieden als gelijkberechtigd zouden bekchouwen, en de werkuren, de loonen en alle verdere schikking alleen na onderlinge afspraak en overeenkomst, door beiden goedgekeurd, zouden treffen. Het is niet te loochenen, er is iets niet in den haak in de regeling van arbeidstoestanden in onze haven. Voorts wenschen zij dat het dagloon der havenwerkers op gelijke lijn met dat wat deze in andere groote havens verdienen, worde gesteld. Van hun kant zien de bazen naar middelen uit om zich het gezag niet uit de hand te laten nemen, en weigeren in ieder geval zich door socialistische leiders de wet te laten stellen. Dit is, bij mijn weten, de grond van het conflict. Onze haven doorleeft een pijnlijke crisis. Er wordt bloed gestort, er is hevige beroering. Deze wordt nog eenigszins door partijdige dagbladen met sensatieberichten aangedikt, dit moet ik er bijvoegen wat zij daarmede bedoelen zal klaar zijn voor wie weet wat er hier a. s. maand op handen ishet economisch geschil wordt nog verergerd door politieken strijd. In October is het verkiezing voor de gemeente de katholieken rekenden er op ditmaal een zwaren slag te slaan de tegen- standers hebben dien slag voorzien en liberalen hebben met socialisten een kartel gesloten, een kartel dat, als ik 't zeggen mag, een doom is in 't oog der katholieken. Nu laten zij natuurlijk, met trouwens niet onvoorziene taktiek, niet na, een gulzig gebruik te maken van het wapen, dat hun door het havengeschil in de hand wordt gespeeld de socialisten, die op 't oogenblik de havenarbeiders aanvoeren, met de liberale pa troons die hen bloedig bekampen, hand in hand Een scbouwspel waar alleen politieke menschen zich kunnen in verheugen. Maar de grond der zaak is zeer, zeer treurig te noemen. Woensdagmorgen, ten half zes, werd aan de burgers herinnerd, dat de haven in oproer is, door het tromgeroffel en klaroengeschetter, dat de burgerwachten uit de veeren kwam halen en naar de respectievelijke verzamelplaatsen roepen. Ook zag men deze rond 6 ure op de straat. Het eerste regiment der burgerwacht en de artillerie, die wacht hebben gehouden van gisterenavond tot dezen morgen 9 ure, werden afgelost door het tweede regiment, de jagers- verkenners en de jagers te paard. Rond 11 ure werden de wagens met voedingsmiddelen Hgfar •■ft^atji^3i3S^t^>aahhMaMdBgB5Si^egEaagg,ga!c3»^^pr»'g»Tt.'^aTa« VerS"'ii"t Woe»»,l»s. en Vrijtl»Savo,»I, ait,.;, ,,.,-,.,..., )>p hi) de Firm. P. J VAX WE SAXOE te Ter Xeiizen. 'T uui, UfCI I) pOluci'ittllll o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1