A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor eeuwsch-Viaa d e r e n. 125 Oranjelinten. HERHALINGS-ONDERWIJS. Binnenland. FEUILLETON. EEN DAPPERE ZUSTER. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Vcor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V3 en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruirate berekend. /o,io. advertentie wordt de ZEilESiE&iSTJE] BLAD. De Burgemeester van TER NEUZEN vraagt prijsopgaaf voor 7 September 1007des namiddags vijf unr, voor de levering van Een monster ligt ter inzage op de gemeente- secretarie op de uren waarop deze is geopend. Ter Neuzen, 3 September 1907. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Men meldt uit Den Haag Men verneemt, dat H. M. de Koningin wei- willend heeft goedgevonden de vereenigde zitting der Staten-Generaal op 17 dezer te openen in de vergaderzaal van de Tweede Earner ten einde aan de Vredesconferentie nog de beschik- king te kunnen laten over de Grafelijke Zaal, zooals die thans voor hare vergaderingen is ingericht en waarin te veel veranderd en ver- plaatst zou moeten worden om voor de openings- plechtigheid te kunnen dienen. De gemeente-begrooting der stad Rotter dam sluit in ontvangsten en uitgaven op ruim 20 millioen 800 duizend gulden. De mogeliikheid, dat de moordenaar binnen- geslopen was en van Bouman's onvoorzichtig- heid gebruik gemaakt had om in huis te dringen, was dus niet uitgesloten. Nam men echter dit aan, dan moest de moord door iemand bedreven zijn, die goed in huis den weg wist en dan kon men alleen denken aan den neef van den heer Straus. Niemand waagde het Earel Bretter open- lijk te beschuldigen de rechter hoorde echter van de arbeiders, die zwoeren, dat Bouman onschuldig was, vaak de woorden Eerder had ik aan zijn neef gedacht," ot „ware Earel Bretter hier geweest, dan zou men meenen Bouman zelf had in zijne verdediging op Earel gewezen en liet zich een tweede verhoor duide- lijker uitook Elsa had de vragen over haar neef met terughouding beantwoord, terwijl zij Bouman's onschuld staande hieldook de dienstboden legden de beste getuigenis over den architect af. Maar tegen Earel Bretter was niet de minste schijn van bewijs te vinden. Sinds had zijne nieht verteld, dat zij Earel aanbevolen had in het hotel Weimar, zijn intrek te nemen. Een uur na den moord werd een telegram aan zijn adres gezonden en onmiddellijk volgde het ant- woord//Ik kom met den eersten trein." s Namiddags was bij weder te Hamburg. Dus was bewezen, dat hij op het tijdstip van den moord niet te Adlerstein geweest was, en een TER NEUZEN, 4 September 1907. Naar gemeld wordt neemt de heer Mr. P. C. J. Hennequin, lid der Tweede Earner, voortdurend in beterschap toe. De vorige week werden door Z.Ed, enkele gemeenten in het district bezocht. Tot de tweede klasse der Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg is toegelaten de jongeheer J. A. G. Geill, te Ter Neuzen. Heden voormiddag kwamen alhier in de haven de Nederlatidsche torpedobooten Goeutoer, Batok, Idjing en G 6. Deze vormen eene divisie en staan onder bevel van den Untenant ter zee le klasse Van Dedem. Na eenigen tijd in de haven te hebben vertoefd, vertrokken de torpedobooten, 3 zetten koers naar de ricbting Hansweert, terwijl 1 de ricbting naar Viis- singen voer. Heden werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg aanbesteed Het bouwen van een basaltmuur langs de zuidzijde van het zijkanaal van het kanaal van Ter Neuzen naar de Axelsche Sassiug. (Raming 3r300.) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. A. Meertens voor 3320, R. Verschelling en G. J. Balkenstein voor 3267 en W. P. Nieuwelink voor f 3253. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Heden werd alhier in het n Hotel Centraal" door het bestuur der vereeniging //Door Een- dracht Sterk" aanbesteedde levering van pi. in. 25000 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door Maatschappij tot ver- koop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor 2,91, Internationale superphosphaatwerken te Zwijndrecht voor 2,89, D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor 2,80, A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,70, M. de Bruijne te Axel voor 2,69, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,69 en U. Blondeel te Aardenburg voor 2,65*°/l00. Gegund aan den laagsten inschrijver. De levering van pi. m. 2000 Eg. lijnkoek. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. D. Versluijs te Ter Neuzen voor 10,82, J. A. Meertens te Hoek voor f 10,70 en P. de Bruijne te Hoek voor f 10,50. Op Woensdag 18 September zal aan het gebouw van het Provinciaal bestuur van Zeeland onderzoek bracht aan het licht, dat hij den nacht in het hotel had doorgebracht. Ook toonde Earel zich zoo bedroefd, dat de rechter aan zulke menschelijke boosheid niet gelooven kon. Met tranen in de oogen vertelde hij den rechter zijneu levensloop en vloekte den moorde naar, die hem zijn oom ontnam, toen hij hem ternauwernood gevonden had. Zijne papieren waren goed in orde en 't nam voor hem in, dat hij Bouman niet beschuldigde alhoewel men wist, dat ze niet erg bevriend waren. Ook Elsa kon geen fout in het gedrag van haren neef ontdekken, ja, ze moest bekennen, dat hij zich beter en waardiger gedroeg, dan ze gedacht had toch stelde ze geen vertrouwen in hem. Nu herinnerde zij zich, dat hij plotseling binnengetreden was, toen oom haar beloofde nog een onderzoek naar zijn verleden in te stellen had hij geluisterd en vreesde hij, dat zijne ware atkomst ontdekt werd, of wilde hij dit verhin- deren Ze was kwaad op zichzelve, dat zij deze ge- dachte niet kon kwijt raken. Eiudelijk besloot zij haar neef eens op de proef te stellen en hem naast het lijk te brengen. Nadat het verhoor geeindigd was, gaf de rechter aan Earel en Elsa verlof voor de be- grafenis te zorgen. Nauwelijks was Lindner vertrokken of Elsa legde de band op den arm van haar neef en zei z/Kom, Earel, laten wij samen naar onzen armen oom gaan." Earel schrikte en maakte met de hand on- willekeurig eene afkeurende beweging. z/Wil je niet?" vroeg Elsa hem strak in de oogen kijkende. z/Versta mij wel," antwoordde hij, //je weet ti. Middelburg worden aanbesteed 1°. het ier- nieuwen van een gedeelte van de brugdekken, de spoorbaan en bijbehoorende werken van de draaibrug over de binnenkeer- en schutsluis van het kanaal door Walcheren te Vlissingen. Raming 65002<>. het verlengen van het reminingswerk in de Oostbuitenhaven te Ter Neuzen en het maken eener overkapping voor Rijksvaartuigen in het kanaal van ler Neuzen. Raming f 4900. Op 25 September wordt aanbesteed het maken van een houten taatskuip tot het droog- zetten van de taatsen der groote schutsluizen van het kanaal door Walcheren. Raming/ 1900. Op 12 Sept. zal de Koninklijke trein te Rilland-Bath stoppen, teneinde den Commissaris der Koningin in deze provincie gelegenheid te geven H. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins aan het eerste station in onze provincie te begroeteu. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. schrijft men aan de Midd. Ct. Met rassche schreden nadert de feestdag ter cere van het Koninkiqk bezoek te Oostburg. Met opzet scbrijf ik te Oostburg immers het bezoek van Hare Majesteit en den Prins geldt niet in de eerste plaats Oostburg; het geldt geheel Zeeuwsch-Vlaanderen's Westelijk Deel. 5 Het is zeer te betreuren dat dit juist door zoovelen niet goed begrepen is en in de eerste plaats niet door vele autoriteiten in deze streek, die, waren zij geheel op de hoogte, zeker niet zouden nalaten om ook in hunne omgeving eene andere, eene betere opvatting omtrent dit bezoek ingang te doen vinden. Dit is dan ook de oorzaak dat de, op het initiatief van den burgemeester van Oostburg op touw gezette algemeene huldiging niet geheel aan de verwachting zal beantwoorden. Oorzaak hiervan is niet gebrek aan Koningsgezindheid. lntegendeel. Wanneer H. M. en de Prins een bezoek brachten aan alle gemeenten in het land van Cadzand, zij zouden overal even warm ontvangen worden. Dit is nu echter niet zoo. Zulk een bezoek is te vermoeiend. En daarom heeft H. M. bepaald ik breng een bezoek aan de kantonnale hoofdplaats. Dan kan men daar ook uit de omgeving mij hulde brengen. niet, dat wij zeeliedeu een at'schrik voor lijken hebben, doch't is reeds voorbij. Kom,ikvoigje." Mina bad al lang naar verlossing verlangd toen zij nu eindelijk voetstappen aan de deur hoorde, verschrok zij toch en verborg zich weder achter de bedgordijnen. Van uit haren schuilhoek zag ze eene jonge dame in t zwart binnentreden, gevolgd door een heer, dien zij op het gezicht als den avontuurlijken neef her- kende volgens het gisteren afgeluisterd gesprek in de gelagkamer. Elsa trok het witte lijkkleed weg. Op hetzelfde oogenblik viel haar neet op den vloer en gaf aan zijn smart lucht door tonen, die meer op het gehuil van een wild dier geleken dan op eene menschelijke stem. Mina beefde van angst. Elsa vatte haar neef verschrikt bij den schouder en zeide /Earel, wat doe je Heb eerbied voor den doode." Hij stond niet op, maar sprak toornig ,/Waaroin heb je mij hier gebracht? Ik kan, ik wil het niet zieo. Laat mij weggaan, ik kan niet bij het lijk blijven." z/Ben je een man of een kind vroeg ze ongerust. //Spreekt zoo iemand, die beweert den dood zoo vaak in de oogen gezien te hebben Hij sprong op //Dat heb ik ook, maar zoo vreeselijk heb ik niets gezien. Arme, arme oom Wederom wentelde hij zich op den vloer en snikte. Elsa beschouwde hem zwijgend en wist niet wat te denken. Was dit de uiting der smart van een ruw hard of pijnigde hem het knagend geweten yWie was de verworpeling, die zijne hand En nu zou het plicht zijn hierbij zich neer te leggen en alle grieven terzij te stellen. Nu stond het aan de gemeeuteraden om gelden uit de gemeentekassen beschikbaar te stellen om officieel van hunne gezindheid jegens H. M. blijk te geven. Dat dit niet algemeen plaats vond, valt zeer zeker te betreuren. Maar een woord van hulde dient toch ook gebracht te worden aan hen die in dezen een gunstige uitzondering hebben gemaaktzij vergoeden wat anderen door ver- keerde opvatting hebben nagelaten. Zou nog niet eenigszins kunnen goed gemaakt worden, wat men in dezen tekort schoot Toen begin Juni bekend werd, dat H. M. en de Prins Zeeland en in 't bijzonder ook ons Zeeuwsch Vlaanderen zouden bezoeken, werd, het spreekt vanzelf, deze tijding in het alge meen met vreugde vernomen, te meer omdat het reeds ongeveer 45 jaren geleden is, dat het laatste officieele Vorstelijk bezoek aan het yland" werd gebracht. Ook Oostburg genoot toenmaals o. a. het voorrecht den Vorst in zijn midden te zien, al was het maar slechts gedurende een kwartier. Thans zullen de bewoners van het land van Cadzand weer het hoofd van den staat, nu Koningin Wilhelmina, en haar gemaal met eigen oogen kunnen aanschouwen. Wij twijfe- len niet of de ontvangst zal hartelijk zijn en de Hooge bezoekers zullen de overtuiging met zich nemen dat ook in dit zoo vaak vergeten hoekje van het land waarover eens iemand in Holland aan schrijver dezes toevoegde//Meneer, dat ligt buiten het bestek" warme harten kloppen voor Oranje in het algemeen, voor onze Koningin in het bijzonder. Bij de Maaudag te Middelburg gehouden hengstenkeuring waren aangegeven 12 dieren, die alien werden aangeboden. Goedgekeurd werden er 8 en twee ondanks cornage. Afge- keurd werden twee paarden. Zaamslag, 3 Sept. In de op heden gehouden vergadering van den raad werden de nieuw gekozen leden beeedigd, waarop deze zitting namen. De instructie van het onderwijzers- personeel werd gewijzigd. Afwezig waren de heeren De Kraker en Geelhoedt. Gister werd alhier een bronzen muntstuk gevonden, waarop het jaartal 1792, benevens tegen deze opbief zei ze, terwjjl ze ook het kleed van 't gezicht van Jozef afnam. z/Karel weet je, wie de moordenaar is z/Ik, ikriep hij verschrikt de hand op- stekende. „Wat, vraag je mij dat? Ik was ver van hier, toen het gebeurde. En ze heb ben den moordenaar reeds z/Bouman? Dat kun je niet gelooven." ,/Waarom niet? Alle bewijzen zijn tegen hem." z/En toch zal zijne onschuld aan het licht komen. De hemel zal ons de moordenaar in handen leveren." Karel's tanden klapperden. //Kun je hem weer 't leven teruggeven, wanneer je den moor denaar 'tleven ontneemt?" vroeg hij somber. z/Neen, maar ik kan een onschuldige redden." Hij werd boos en riep: Bouman ligt u aan het hartik ween om oom, jij om den moor denaar //Zwijg," beval ze. r/Ga weg, de grond waar op je hier staat, mag niet ontheiligd worden. Maar weet wel, dat ik niet rusten zal, voor dat ik den waren moordenaar ontdekt heb." z/Ik vloek hem, wie het ook zij schreeuwde Earel en snelde de deur uit. Elsa keek hem na en zonk toen naast het lijk van haar oom op de knieen. Met een rauwen gil stond ze echter plotse ling op en keek rondze had achter zich een gedruisch gehoord. Mina die uit haren schuil hoek gekomen was stond voor haar. z/Wat wil je hier? Wie ben je riep Elsa. ,/Ik was hier ingesloten," antwoordde Mina bedeesd. „0, wees niet kwaad, help mijgij wilt hem immers ook redden en gelooft ook niet aan zijne schuld." nit blad verticilijnt Mnanitag-, Woensdag- en Vrydagavond, iiitge»«»inler»l op Feestdagen. bij de Kir ma P. J. IAN SAWOE te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat zij, die aan het herhalingsonderwijs voor jongens, aanvangende 1 November a. s. wenschen deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden voor 1 October a. s. voor de kom der geraeente bij het hoofd van school A, en voor Sluiskil bij het hoofd van school D. Bij die hoofden kunnen teveDs nadere inlichtingen omtrent het herhalingsonderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 3 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1