A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIa r e n, No. 5040. Dinsdag 3 September 1907. Teuilleton. 47e Jaargang. EEN DAPPERE ZUSTER. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,4§> Voor Amerika 1,32V2 en voor het overige Bnitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. ADVEETEN TIEN: tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Van 1 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. TEli NEUZEN, 2 September 1907. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina woei alhier Zaterdag van Openbare en van tal van particuliere gebou wen de driekleur. lies avonds maakte het muziekgezelschap z/De Vereenigde Werklieden" een muzikale wandeling door verschiilende straten, daarbij vergezeld door de //Ter Neuzensche Eerewacht" die met het oog op het aanstaande bezoek van H. M. eene oefeniug hield. De stoet werd door een overtalrijke menigte omstuwd. Naar we vernemen is het aan de com- missie voor de feestviering op 14 September alhier gelukt zich voor de opluistering der feesten de medewerkiug te verzekeren van het harmoniegezelschap //De Kunstvrienden" van St. Nicolaas, ongeveer 60 uitvoerders sterk, wat voor de afdeeling muziek op diei^'dag een niet geringe aanwinst mag worden genoemd. Naar verluidt zijn te Antwerpen reeds ver schiilende stoombooten gereserveerd om op den 14 September met reizigers naar hier te varen, terwijl ook te Gent de vraag naar voor ver- voer van passagiers geschikte stoombooten groot is. Ofschoon de uren nog niet vast zijn bepaald, is het zoo goed als zeker, dat door de spoor- wegmaatschappij Gent-Ter Neuzen van en naar hier extratreinen zullen worden ingericht, ter wijl van wege de maatschappij Mechelen-Ter Neuzen extratreinen worden ingericht welke alhier zullen arriveeren des voorm. te 11,05 en des avonds te 10,45. Van hier zullen extratreinen vertrekken te 11,15 voorm. en te 9,25 's avonds. Gisteren werd alhier door het muziekge zelschap ,/De Vereenigde Werklieden" in ,/De Buiten-societeit" een concert gegeven, dat tamelijk druk bezocht werd. De verschiilende stukken werden met belangstelling aangehoord en verwierven algemeen den bijval derhoorders. Dat succes was dan ooli wel verdiend. Het ge- zelschap gaf, ook bij het laatste concert dat zij in dit seizoen in de //Buiten-societeit" gaf, blijk er ernstig naar te streven steeds iets beters te willeu geven. Er werd ook voor voldoende afwisseling gezorgd De sjmpathie en mede- werking die de vereeniging meer en meer mag ondervinden is dus zeker wel verdiend. Naar we vernemen wordt a. s. Zondag door het gezelschap in den tuin van den heer Joz. //En de schelm van een waard wilde ons wijs maken, dat alles bezet was," bromde de °ude, toen vrouw Stork weg was, ,/t is veel te veel, wat ik hier betalen moet Mina antwoordde niet, maar maakte hem bekend met zijne naamsverandering. //Nog al mooier!" riep hij. ,/Ik heb mijn eerlijken naam nog nooit verloochend. Had ik dat vervloekte Hamburg maar nooit gezien Wat ga ik hier den heelen avond beginnen Het was ongeveer zeven uur, toen vader en dochter in hun logement kwamen. Lang- zaam verliepen de uren, de oude Bouman stopte eene pijp, ging aan eene tafel zitten, waarop hij met tusschenpoozen onzacht zijne vuisten deed neerkomen. Mina, die hem op een haar kende, wist, dat hij aan August dacht en wachtte zich wel hem te storen. Eindelijk stond hij op, klopte zijne pijp uit en zeiMorgenvroeg ga ik naar den rechter hoe heet hij ook weer //Lindner, vader z/Juist, naar den rechter Lindner en zeg hem, dat ik hier ben gejbleven en waar hij mij vinden kan. Misschien laat hij mij eens met den jongen spreken." Mina viel hem om den hals. z/Ge houdt hem niet meer voor een moor- denaar, vader de Feijter nog een concert gegeven voor de leden, en wordt daarmede de reeks der zomer-concerten beeindigd. Gisteravond werd het concert besloten met een bal-champetre, waaraan gedurende eenige uren door de jongelui druk werd deelgenomen. Zaterdag slaagde te Arnhem voor de hoofdacte de heer J. A. Tavenier, onderwijzer alhier, en te Breda de heer J. F. Andriessen, onderwijzer te Koewacht. Heden nacht is bij het binnenkomen van de haven op den Oostelijken havendam omhoog gevaren de Engelsche stoomboot River Scheldt. Een deel der lading is in lichters overgeladen, waarr.a de stoomboot met het volgend hoog- watertij vlot kwam. Omtrent het in ons vorig nummer ver- melde aangaande den direeteur(?) die een flinke positie beloofde aan hen die zich wilden bezig houden met het verzekeren van paarden, vee enz., en die zich alhier tijdelijk gestationneerd had, kunnen we nog ruelden, dat ook des avonds om 5 ure een liefhebber arriveerde, die bij hem de verlangde waarborgsom wilde storten. De dus genoemde directeur is door tusschen- komst van den burgemeester in de richting van zijn heimath (Belgie) verwijderd. Bij den in ons vorig nommer gemelden brand te Hoofdplaat werden door den laud- bouwer E. Daelman de zeven paarden, drie stieren en een bok losgesneden en gered. De konijnen vermocht hij niet te redden. Bijna de geheele oogst was reeds in de schuur geborgen, t. w. het klaverhooi, de gerst de erwten en een deel der tarwe. Alles werd een prooi van het vuur. Gebouwen, d1. de landbouwschuur met wagen- huis en twee wagens, benevens de oogst, zijn verzekerd tegen brandschade. Niet verzekerd zijn de kleeren der knechts en een partij erwten, ter waarde van ruim f 500, van den landbouwer De Scheppere. De arbeider, die deze erwten uitdorschte en de groote knecht van Daelman zijn beiden door het onweder getroffen. De eerste was gewond aan den schouderhij werd op den grond geworpen, doch wist, kruipende op handen en voeten, door de deuropening buiten het gebouw te komen. De kneGht was er erger aan toe. Die lag geheel bewusteloos, maar werd nog tijdig uit de brandende schuur gehaald. //Mijn eigen vleesch en bloed, ik kan het niet," zuchtte de oude. „Ga naar bed, Mina," beval hij barsch, terwijl hij haar terugduwde, als schaamde hij zich over zijne zwakheid. Den volgenden morgen spoedde zich de oude Bouman vroegtijdig naar den rechternauwe- lijks had hij het logement verlaten of Mina snelde naar het stationeene geheimzinnige macht dreef haar naar het slot Adlerstein, naar het tooneel van den moord. De deur van het oude heerenhuis stond open een politieagent had er voor post gevat en liet de menschen binnen, die een verhoor moesten ondergaan. Daar kwamen rijtuigen aanrollen, welke de justitie en den gevangene brachten. De politieagent opende het portier en van dat oogenblik maakte het meisje gebruik om in huis te komen. Als een ree vloog zij de trappen op en kwam op de kamer, waar de lijken lagen. Ze hoorde dat voetstappen en stemmen naderden en wilde vluchten, maar waarheen Zonder juist te weten wat ze deed, verborg zij zich achter de gordijnen van een bed. ZEVENDE HOOFDSTUK. Nauwelijks zat Mina in haren schuilhoek, of haar broeder werd op de kamer gebracht hadden de bewakers niet hunne heele opmerk- zaamheid aan den gevangene geschonken, zoo hadden ze zeker bemerkt, dat de gordijnen nog in beweging waren. Het meisje vreesde elk oogenblik ontdekt te worden, doch het gevaar ging voorbij niemand bemerkte haar en met ingehouden adem en Aan de eene zijde, langs den schouder tot aan het dijbeen, was zijn huid verschroeid en verwond. - Geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Zijn toestand laat zich wonderlijk goed aanzien denzelfden avond kon hij nog per rijtuig naar zijn woning in het dorp vervoerd worden. Sas van Gent, 2 Sept. Vrijdagnamiddag had hier een droevig ongeval plaats. Het zeven- jarig zoontje van den gepensioneerden wacht- meester De Kock was met een drietal kame- raadjes aan het spelen aan de westelijke water- leiding nabij te cooperatieve suikerfabriek, waar hij bij het baden van een muur is afgeloopen en in de diepte verdwenen. Zijn klompen en kousen werden aan den kant gevonden, die spoedig door den vader herkend werden. Hulp- vaardige handen waren spoedig met boot en raateriaal ter plaatse om te dreggen, terwijl door den gemeente-veldwachter, dokter Timmer- man gehaald werd, die juist ter plaatse kwam toen het kind was opgehaald, doch de aange- wende pogingen om de levensgeesten wederop te wekken, moehten helaas niet meer baten. -Ter gelegenheid van den jaardag onzer geeerbiedigde Koningin wapperden alhier van alle openbare en vele particuliere gebouwen de nationale vlag. Des avonds gaf de gymnastiek- vereeniging T. H. O. R. een welgeslaagde uit- voering op de groote markt ten aanschouwe van een talrijk publiek. Door het muziekgezel schap //De Vereenigde Vrienden" werd een eon- cert gegeven op de veemarkt, alwaar gedurende de pauze, op de kiosk door T. H. O. R. de standen werden gegeven met Bengaalscb rum. Begunstigd door schoon weder brachten deze uitvoeringen een feestelyke stemming in het talrijk publiek waarbij menig glaasje geledigd werd op de gezondheid van H. M. Een opstootje bezorgde ons Zaterdagna- middag een gepensioneerd koloniaal, die ter ge legenheid van Koningin's verjaardag wat veel aan Bacchus geofferd had. In dronkemans- waanzin sprong hij pardoes in het kanaal, alwaar hij zijn zwemkunst wilde vertoonen. Gelukkig waren spoedig hulpvaardige handen ter plaatse om hem te grijpen, voor dat hij, misschien voor goed, in de diepte verdween. Sas van Gent, 2 Sept. Onze kermis be- looft, wat inrichtingen van vermaak betreft heel wat meer dan vorige jaren. De Groote Markt zal bijna te klein zijn om alles een kloppend hart luisterde ze naar het verhoor, dat haar ongelukkige broeder ondergaan moest. Voor haar was het een zeker bewijs zijner onschuld trouwens ze had er geen noodig. Eindelijk verliet de justitie de kamer en nu hoorde zjj, dat de sleutel der kamer omge- draaid werd. Ze zat nu opgesloten bij de twee lijken. Geruimen tijd waagde ze het niet uit haren schuilhoek te voorschijn te komen eindelijk verstoutte zij zich en liep tot aan de deur ze was opgesloten, ze was dus gevangen. Eenige miuuten ging ze naast het bureau van den heer Straus zitten en begon te weenen. Terwijl zij daar zat, tasten hare handen ou- willekeurig rond en kwam haar een klein stukje zijde tusschen de vingers. Gedachteloos be- schouwde zij 'thet was een blauw zijden lintje, waarop de twee letters //uw" in zwart gedrukt stonden. Waarschijnlijk hadden deze letters 't einde van een woord gevormd 't, voorste gedeelte was afgescheurd. z/Dit lint lieeft de moordenaar verloren," dacht ze, //het is hem afgescheurd, toen hij naar het bureau wilde gaanmen heeft het zeker niet ontdekt. Wanneer ik het andere eind van dit lint vind, is mijn broer gered. O, mijn hemelriep ze, de handen samen- vouwende. //Gij wist wel, waarom gij mij hier liet insluiten, ik zal zoeken, wellicht vind ik nog meer." Alle vrees was nu van haar geweken, geen stuk in de kamer bleef ondoorzocht. Het bureau was echter gesloten en de rechter had de papieren meegenomen. plaats te kunnen geven. Daar zal o. a. komen te staan de bekende salon-caroussel van Janvier, de bekende cineruatograaph van Wegkamp, de stoomfiecsinolen van Frantantuono, een museum van kristalphotograpbien iets geheel nieuws waarin o. m. te zien zal zijn: ;/De ramp van het stoomsehip Berlin", in verschiilende af- deelingen, een somnabule en photographietent, het groote koek- en suikerkraam van F. van der Leeuw, een groot galanteriekraam, een wafel- en gebakkraam, een praehtige lucht- schommel, een groot Marionnettentheatre, eenige oliebollenkramen, een sigarenkraam, benevens eenige kleinere inrichtingen. Daarbij een overgroot publiek om van dit alles te genieten en wij zien terug op een ouderwetsche kermis van een twintig jaar vroeger. Stoppeldijk. Zaterdag was de zoon van den heer P. Kerckhaert in de rijwielwerkplaats aan den arbeid, toen door een defect aan de ge- bruikt, wordende benzinelamp, die hij in de liukerhand hield, deze ontplofte. Hoewel de vlam opsloeg tot het plafond, had hij toch de tegenwoordigheid van geest de lamp vast te houden en buiten te werpen, doch verbrandde zich deerlijk hand en onder- arm, waarvan hij stukken vel lostrok, bij het wrijven met de rechterhand om den brandenden mouw te dooven. Zijn broeder schoot terstond toe en bluschte de vlammen. Gelukkig was geneeskundige hulp spoedig bij de hand, waardoor tevens de hevige prjn verminderde. St. Jansteen. De Raad verleende eervol ontslag aan de heeren J. W. Goldschmitz hoofd en E. M. H. Batz onderwijzer aan de openbare school te Heikant, wegens benoeming in gelijke betrekkingen aan de bijzondere jongensschool in Meze gemeente alles ingaande 1 October a. s. Verhooging van jaarwedde door den lantaarn- opsteker gevraagd werd met algemeene stemmen geweigerd. Verder keurde de Raad wien de begrooting 1908 werd aangeboden de gemeenterekening over 1906 goed. Op voorstel van den heer J. Vael werd besloten aan het fanfaregezelschap met het oog op haar uitstapje naar Hulst bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek eene extra-bijdrage te verleenen van 7.50. Besloten werd ten slotte een verzoekschrift te zenden aan H. M. de Koningin om ontheffing van het bepaalde in art. 48 4Je lid der wet op het lager onderwijs, wat noodig is ter oorzake van de niet tijdige vervulling der onderwijzers- vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. van Waterschoot. Graauw. Alhier is Zaterdag Koninginsver- jaardag op een waardige wijze gevierd. Van De tijd verliep en Mina begon den moed te verliezen. Hoe lang zou ze hier nog ge vangen blijven? Wederom rammelde zij aan de deuren ze waren en bleven gesloten en het meisje durfde ook niet om hulp roepen, want ze vreesde daardoor ontdekt te worden. Hoe zou ze hare aanwezigheid hier verklaren Wat zou men er van zeggen, dat zij de zuster van Bouman was Met welk doel was zij hier binnengeslopen Terwijl Mina zulke smartelijke uren be- leefde, nam Lindner al de huisgenooten van den vermoorde in het nieuwe gebouw in ver hoor. Bijzonder ondervroeg hij den tuinier, die dicht bij den ingang van den tuin een huisje bewoonde, of hij vreemde of verdachte personen gezien had. z/Wie kon weten", antwoordde hij, //of al de menschen, die hier in- en uitgingen, hier iets te doen hadden Wel kwamen er veel nieuwsgierigen om de villa te bewonderen, doch zij behoefden niet alien bij mij voorbij te komen, daar er veel gaten in heggen zijn, waar iedereen door kan". (Wordt vervolgd). SEIZES J»it blad vei-scliijnt Maandag-, Woensdag- e»i Vrjjdagavond, uii^zondnd op FeeMdaeen. l>ij de Firma 1". JT. I'AW »K IAKDE te Ter Keuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1