Ter Ksuzsnsche Courant EEN DAPPERE ZUSTER. Zaterdag 31 Augustus 1907. No. 5039. TWEBDE Binnenland. FEUILLETON. Het plan moet bestaan, orn een geheele nieuwe uitgave van onze postzegels binnenkort het licht doen zien. De N. Crt weet, in verband met de motie, in den Haagschen Gemeenteraad voorgesteld om bij de Regeering aan te dringen op een wijziging van de Motor- en Rijwielwet 1905 (Stbl. no 69), mee te deelen dat een wetsontwerp tot wijziging van die wet, o. m. om het stellen van een snel- heidsmaximun voor alle wegen binnen de be- bouwde kom mogelijk te maken, sedert eenigen tijd bij den Raad van State aanhangig is. De Regeering schijnt deze wijziging reeds vo6r het bekende ongeluk aan het Kanaal ter hand te hebben genomen. De begrafenis van P. L. Tak. Heel velen waren Woensdag te Middelburg samengekomen om wijlen den heer Tak de laatste eer te bewijzen. Uit ouderscheidene plaatsen des lands waren ze gekomen. De treinen hadden hen naar Middelburg gebracht met bloemen en kransen en vaandels. Partijgenooten, voormannen uit de vakbewe- ging, vrienden ook van audere politieke richting. Op verzoek der familie zou aan het graf niet gesproken worden en daarom had het partijbe- stuur een bijeenkomst belegd in het Schuttershof. Op het tooneel-podium was de schat van bloemen bijeengebracht en er voor ook, zoovele waren de bloemstukken die gezonden waren, en daar stonden eveneens de vaandels en banieren, de meeste rood, evenals de linten aan vele kransen. Vele hoofdmannen uit de S. D. A. P. waren vertegenwoordigd ook verschillende afdeelingen der S. D. A. P., bestuursdersbonden en vakver- eenigingen, onder meer het hoofdbestuur van de Gemeentewerkliedenbond, dat van de Metaal- bewerkersbond, van de Handels- en Kantoor- bediendenbond en dat der afdeeling Amsterdam van de Sigarenmakersbond en de kransen, die men er neder gelegd of opgehangen had, waren van al die vereenigingen, van S. D. A. P. af deelingen, van Volks Kiesvereenigingen, van Vakorganisaties. Zeer onder den indruk waren alien, dat bleek al reeds bij het binnenkomen der zaal, waar 't zoo rustig en stil was en waar de bloemen geurden en 't rouwfloers gestrikt zat op de banieren. Toen de zaal geheel gevuld was, en nog steeds kwamen er menschen binnen, en nog telkens werden bloemstukken aangedragen betrad de heer F. M. Wibaut het spreekgestoelte, hij was aller folk zeide hij sprekend van de vriendschap, die er had bestaan tusschen Tak en hem, tusschen Tak en anderen. Hij wekte op, zijn voorbeeld te volgen en in vriendschap samen te leven en werken. Als de voorzitter van de S. D. A. P. sprak W. H. Yliegen, Amsterdamsch gemeenteraadslid. Deze getuigde, hoe Tak bij zijn intrede in de S. D. A. P. gelederen eindelijk voelde zijn levens- taak te hebben gevonden. Vervolgens bracht spreker in herinnering de functies, die wijlen Tak in de arbeidersbeweging vervuld heeft, of door haar had verkregen. Ook stelde spr. in't licht, hoe Tak veler raads- 15) 1 De oude Bouman vroeg naar logies, maar de waard haalde de schouders op. //Alles is bezet, in den herfst is het druk in de Zeehond." ,/Je kan ook wel eens een mooi meisje her- bergen men krijgt hier zoo zelden een meis- jesgezicht te zien, dat de moeite waard is," mengde zich een matroos in het gesprek. Verschrikt sprong Mina op, greep haren vader bij den arm en wilde hem onder 't luid gelach der gasten weer naar buiten trekken, doch eene krachtige, zindelijke vrouw, met ruwe en goed- aardige gelaatstrekken, legde haar roode hand op haar schouder en duwde haar weer op de bank neer. ,/Blijf maar hier, kind," zei ze in Hambur ger plat Duitsch, „in de ffZeehond" is Antje Stork de baas en zoolang ze de oogen open heeft, zal u hier niets gebeuren." ;/Ha, ha, Antje wordt verstandig; ze begrijpt dat ze ons iets anders moet laten zien dan de blonde Kee," spotten eenige gasten. Ze werden echter door Antje ongemakkelijk terecht gezet en daarna moest haar man 't misgelden. //Stork, hoe durf je zeggen dat alles bezet is? We hebben op de eerste verdieping nog twee zinde lijke kamertjes." z/Onze beste kamers," bromde Stork, //die zijn voor een kapitein en niet voor een boer," wilde hij er bijvoegen, maar een blik van zijn vrouw verlamde zijne tong. man en vriend was, steeds wanneer men zijn sterkend woord, of zijn raad noodig had. Spr. besloot met een woord van dank aan zijn groote figuur. Schaper sprak hierna namens de sociaal-demo- cratische Kamerfractie. Hij schetste Tak als de rustige vraagbaak, die als wetenschappelijk denker zijn advies gaf. In de Tweede Kamer had hij 't natuurlijk gezag van een kalm, wetenschappelijk, denkend man. Ten slotte huldigde spr. in den overledene zijn trouwe plichtsbetrachting, ook als Kamerlid, welke taak hem niet gemakkelijk moet zijn ge worden. Door Th. van der Waerden werd gesproken namens de S. D. A. P. Amsterdam. Spr. zeide het woord te voeren, .namens de jongere partij genooten, die hij om zich wist te verzamelen. Zijn naam besloot spr., zal ook in Amsterdam voortleven. Helsdingen voerde het woord namens de Ver- eeniging van Sociaal Democratische gemeente- raadsleden er aan herinnerend, dat Tak feitelijk de vader onzer gemeentepolitiek was. Laten wij aldus besloot spr. trachten zijn werk naar onze beste vermogen voort te zetten dat zal de beste hulde zijn aan zijn nagedachtenis. Jos. Loopuyt sprak daarna nog namens de Amsterdamsche sociaal-democratische gemeente- raadsleden. Hij roemt de groote kennis van wijlen Tak, zijn buitengewone ervaring en zijn scherpzinnigheid. Als vertegenwoordiger der districts-fractie Franeker Tak's Kamer-district sprak H. v. d. Plaats. Hij wees er op, dat de beste wij ze om zijn nagedachtenis te eeren zal zijn te wer ken in zijn geest en overal, waar men kan dat- gene te planten, wat hem lief was. Henri Polak sprak namens de vakbeweging in 't algemeen en de A. N. D. B. in't bijzonder eveneens gewagend van het groote verlies, dat men geleden heeft door het overlijden van Tak. De Miranda kwam als vertegenwoordiger der S. D. A. P. in district HI te Amsterdam, welk district Tak in den gemeenteraad en in de staten koos, diens nagedachtenis huldigen. Hadde zijn teraardbestelling in Amsterdam plaats gehad verklaarde spr. duizeuden en duizenden arbeiders zouden in den stoet mee- gegaan zijn. D. A. Zoethout, sprekende als voorzitter van de Amsterdamsche Pers, zeide gerust te kunnen verklaren namens alle Nederlandsche journalisten het woord te voeren, wanneer verklaard wordt, dat zij in Tak bewonderen de buitengewone talentvolle wijze waarop hij zijn pen wist te voeren en tevens zijn karakter-grootheid en zijn vriendschap prees. Hierna werden nog verscheidene telegrammen voorgelezen van de S. D. P., afdeelingen werk- lieden-organisatie, van het hoofdbestuur van de Zaaier, van tal van opzichters en van den Teeke- naars-BoDd, van de Stem des Yolks, van de redactie van //De Klok" en van particulieren. Ten laatste sprak Wibaut een kort slotwoord, waarna men zich in den stoet schaarde en met kransen en banieren naar het sterfhuis trok. Daar sloot men zich achter den rouwstoet en werd de tocht voortgezet naar het kerkhof. Yoor het sterfhuis stonden vele belangstel- lenden toen de stoet vertrok en overal op den langen weg naar het buiten de gemeente gelegen kerkhof sehaarden zich de menschen ter weerszijden. Menigeen groette eerbiedig bij het passeeren van den lijkwagen. Geen bloemen dekten de baar, al die talrijke kran sen uit 't Schuttershof werden medegedragen in den langen stoet van zeker een driehonderd //Kapitein Wat wil je kapitein" gilde ze, z/die moet nog komen en deze man met zijn kind zijn hier. W ie 't eerst komt, 't eerst maalt." z/We zullen slechts een paar dagen blyveD," bemerkte Mina, die vei'trouwen stelde in de waardin en heelemaal uitgeput was. z/Weet je ook, of die menschen betalen kun nen vroeg de waard, die toch wilde laten zien, dat hij een beetje te zeggen had. z/Of ik betalen kan herhaalde de oude Bouman en legde onwillekeurig de hand op zijn borstzak. //Ho, ho, van die menschen ben ik niet ik ben nog niemand iets schuldig gebleven en zal ook u betalen als je niet te duur zijt," voegde hij er voorzichtig bij. De geslepen waard en de gierige boer begon- nen over den prijs van het logies te onderhan- delen en werden het ten slotte eens. Onder- tusschen had de waardin de meid bevolen de twee kamers voor de bezoekers in orde te ma ken, terwijl zij zelf de tafel dekte en er een dampenden schotel op zette. z/Eet nu goed, vadertje, men kan zien, dat gij en de juffrouw eene verre reis gemaakt hebben en vermoeid en hongerig zijt," zei Antje tot den ouden Bouman. Bouman zette zich aan tafel en liet het zich na het lange vasten goed smakenbij hem was 't een vaste regel, dat men den waard geen druppel schenken mag. Ook Mina atze was een verstandig meisjede smart mocht haar niet neerbuigen daarom moest zij voor den inwendigen mensch zorgen. Het krachtige op- partijgenooten en vrienden, die zich achter de volgrijtuigen hadden aangesloten. De banie ren waren niet medegenomen. Vooraan ging het partijbestuur der S. D. A. P., Helsdingen, Yan Kuykhof, Sleef en Vlie- gen, mededragend een grooten krans met roode bloemen en linten. Nu werden nog opgemerkt, behalve de reeds bovengenoemde organisaties, die bijna alle bloemstukken of kransen met zich droegen, de Gentsche federatie met een grooten krans, en de diamantbewerkersorga- nisatie eveneens. Ook waren er partijgenooten uit Antwerpen en voorts was er Frank van der Goes met een krans van de redactie van de z/Nieuwe Tijd", Frans Mijnnsen met een krans van de vereeniging ,/Kunst aan het' Volk." Yan de Amsterdamsche pers was er eveneens een bloemstuk in het geheel waren er meer dan vijftig. Op de iommerrijke begraafplaats voegden zich nog velen bij den stoet, o. m. ook de heer Mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland, die het lid der Tweede Kamer, dat hier overleed, terwijl het in functie was, een blijk van belangstelling wilde geven eft die talrijke schare ontblootte eerbiedig het hoofd, toen de ki3t in de groeve werd neer- gelaten. Daarna werd de bloemenschat op het graf neergelegd, een groot bed van geurende bloemen, doorvlochten met roode linten meest, een enkel wit of paars hier en daar. Een broeder van den overledene dankte voor de laatste eer den doode bewezen. TER NEUZEN, 30 Augustus 1907. Bij het gemeentebestuur van Philippine is, een cabinet schrijven van H. M. ontvangen, waaruit blijkt: dat door H. M. met waardeering en belangstelling is vernomen het voornemen der visschersvloot van Philippine om op 14 Sept. a. s. ter reede van den Braakman aanwezig te zijndat het II. M. tot hoogst derzelver leedwezen onmogelijk is op de reis van Breskens naar Ter Neuzen te doen stoppen of langzaam te doen varen, tot het houden eener revue over de visschersvloot van Philippine, dat H. M. echter gaarne op de terugreis van Ter Neuzen naar Vlissingen in den namiddag van dienzelfden dag bij het voorbijvaren van den Braakman door het Pas van Ter Neuzen eene revue wenscht te houden over de visschersvloot van Philippine. De vloot zal derhalve omstreeks drie ure in den namiddag aldaar moeten zijn. Bij kon. besluit is aan de gemeente Clinge, boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 48 der wet tot regeling van het lager onder- w?js, een subsidie verleend van 9100. In de week van 21 tot en met 27 Augus tus 1907 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en typhoidea; 3 van roodvonk en 4 van diphteritis, te wetenvan typhus en typhoidea 1 geval te Groede van roodvonk 1 geral te 's Gravenpolder en 2 te Middelburg van diphteritis 2 gevallen te Axel, 1 te Bres kens en 1 te Zierikzee. Bij het onweder van Dondei'dagnamiddag werd de hofstede van den heer Daelman onder Hoofdplaat, door den bliksem getroffen. Door onbekende oorzaak ontstond Don- derdagmiddag om 12 uur in de timmerzaak van den heer Cuvelje te Oostburg een begin van brand. Reeds waren de schaafbanken en de zoldering aangetast en de ruiten gebarsten, doch door hulp van alle zijden kon het vuur met emmers water gebluscht worden. optreden der waardin had de gasten van haar verwijderd en haar vertrouwen gewonnen. Het jonge meisje luisterde met groote opmerkzaam- heid naar 't gesprek van eenige mannen aan een naburige tafel. Ze had den naam haars breeders hooren noe- men en dadelijk begrepen, dat ze over den moord op den heer Straus spraken. Een der arbeiders, die 's morgens bij het vinden van het lijk tegenwoordig was, vertelde omstandig de vreeselijke geschiedenis, z/Nooit in mijn leven zou ik zoo iets van den architect Bouman gedacht hebben," voegde hij er bij, //hij was een goed mensch. Eer hadde ik gedacht, dat de audere het gedaan had." z/De andere Welke audere vroegen de kameraden, terwijl Mina scherp luisterde. ffDe neef uit Brazilie, de matroos," antwoord- de de spreker zachtjes en keek voorzichtig rond. //Er zitten overal menschen aan tafel en men kan nooit weten. Die zich den neef van den ouden Straus noemt, is een matroos, die zoo uit de lucht is komen vallen." //Is hij dan zijn neef niet z/De oude heer hier heeft hem alles vermaakt. Ik vertrouw den kerel met de zwarte Zigeuner- oogen niet." z/En denk je, dat hij een handje geholpen heeft, om eerder in het bezit te komen vroeg een der toehoorders, en maakte een beteekenis- vol gebaar. //Onmogelijk de heer Karel Bretter is sedert een paar dagen in Bremen neen, de architect -is de schuldige't is zonneklaar." Nu vertelde hij, welke bewijzen men in Bou- Indien de brand 5 minuten later was ont- dekt, dan ware misschien de werkplaats met het aangrenzende perceel verbrand. Niemand had op den winkel gewerkt. Zaamslag, 26 Aug. Dezer dagen is alhier in het jachtveld een witte haas aangetroffen. Het is een zeldzaamheid dat deze worden gezien. De verwachting is dat het jachtseizoen wat het wild betreft, zal meevallen, aangezien er veel hazen en patrijzen worden opgemerkt. Koewaclit. In de laatste dagen heerscht hier aan het Belgisch grenskantoor eene buiten gewone drukte. Eerst waren het volgeladen wagens vlas die naar Belgie trokken en aan het kantoor moesten onderzocht worden, nu is de haver aan de beurt. Het is haast ongelooflijk hoeveel vlas en haver elk jaar uit Zeeuwsch-Ylaanderen naar Belgie gezonden wordt. Men moet in eene grensplaats wonen om daar eenigszins een gedacht van te kunnen vormen. Zoo werden alleen in de maand Juli van dit jaar langs het grenskantoor Koe- wacht naar Belgie gezonden 469,950 kilogr. vlas, dus circa een half millioen. Het laat zich aanzien, dat de verzending van haver nog veel aanzienlijker zal zijn. Voor het gerechtshof te's Gravenhage zal binnenkort een aardig zaakje uit deze gemeente behandeld worden. In de maand Januari 1.1. waren op een Maandagavoud na sluitingsuur een 5tal personen in de herberg van H. Baert. Twee marechaussees van de brigade alhier zagen door een klein venster deze luidjes zich vermaken en maakten proces-verbaal. Nu schijnt het, dat de marechaussees niet goed gezien hebben, ten minste in het proces-verbaal werd niet melding gemaakt van E. de B., die wel aan wezig was terwijl in zijne plaats genoemd werd Th. V. die, naar hij beweert, op dat uur reeds lang te bed lag. De marechaussees hielden zich echter aan hun proces en al de personen, waaronder ook Th. V., werden door den kantonrechter veroor- deeld tot 1 gulden boete. Th. Y. ging in hooger beroep en bracht als getuige mede E. de B. zelf, die verklaart op dat uur in de herberg geweest te zijn, alsmede de vier andere bezoekers, den herbergier en zijne vrouw, die alien verklaren, dat E. de B., doch niet Th. V. tegenwoordig was en bovendien zijne ouders en zuster, die volhouden, dat beklaagde op dat uur reeds lang te ruste lag. De beide marechaussees houden, ondanks dit alles, bij hoog en laag vol, dat Th. V. en niet E. de B. in de herberg was. Daartegenover staan de met minder stellige ver- klaringen van tien andere getuigen. Men ver- wacht dan ook, dat het vonnis van het kanton- gerecht te Hulst vernietigd zal worden en Th. V. zal worden vrijgesproken. Hontenisse. Te Groenendijk onder deze gemeente zijn bij J. v. Dommelen des morgens de konijnen dood in hun hok gevonden. Opvallend is het, dat ook in denzelfden en den vorigen nacht konijnen gedood zijn te Ossenisse, op drie plaatsen te Stoppeldijk en twee plaatsen te Hengstdijk, dus in aaneengren- zende gemeenten. Bij P. Pardon te Hengstdijk waren er 17 gedood, die bij het stroopen sporen van bijten schenen te vertooneneen hond moest de snoode dader zijn. Doch daar staat tegenover, dat bij een ander de tien gedoode konijnen netjes naast elkander lagen, terwijl onder Stoppeldijk een stevig man's kamer gevonden had en de arme Mina begreep. welke zware vermoedens op haar broeder rustten. Het hart deed haar zeer en ze legde mes en vork weg. z/Heeft hij dan bekend klonk het van eene andere tafel. z/Neen, hij ontkent alles, doch het zal hem niets baten morgen om negen uur moeten we alien op Adlerstein komen. Bouman wordt bij het lijk gebracht en dan zal hij wel bekennen." Op dit oogenblik kwam de blonde Kee mel- den, dat de kamers in orde waren en de bazige waardin schudde eens Sink aan den ouden boer die reeds een snorkend geluid liet hooren. z/Wordt wakker, baas" schreeuwde ze hem in 't oor, //uw bed is klaar en je mag er eens flink op slapen, vader hoe heet hij toch?" z/Vader Miiller, uit Gremsmiihlen," zei Mina kordaatzij noemde alleen haar moeders naam en een ander dorp, waar hij ook goederen bezat ze begreep, dat de naam Bouman hier veel opzien zou baren. Papa Bouman werd wakker en beklom met de waardin en zijn dochter de smalle trappen. Ze wees hun twee tamelijk groote kamers aan, waarvan een op straat en de andere op eene binnenplaats uitkwam de meubels waren eenvoudig in de kamer aan de straat hingen lange gordijnen, in de andere slechts een rolgor- dijn. //Waar komen deze deuren uit vroeg Mina op de zijdeuren in de beide kamers wijzende. z/Hier zijn nog twee zulke kamers naast," zei de vrouw, //maar wees onbezorgd, ik heb de sleutels in mijn zak en er logeert niemand." (Wordt vervolgd). VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5