Gemengde berichten. Zondagmiddag werd te Middelburg eene vergadering gehouden van Directeuren bij Posterijen en Telegrafie in Zeeland, onder voorzitterschap van den heer G. Acket, direc- teur teTer Neuzen. Het onderwerpvanbespreking was het ingediende wetsontwerp tot verhooging Va*r 6 ^oofdstuk <^er scaatsbegrooting. Met algemeene stemmen werd besloten tot het oprichten eener Zeeuwsche afdeeling van de Vereeniging van Directeuren bij posterijen en telegrafie" verder om in overleg te treden met het bestuur der Directeuren-Vereeniging en der provinciate Vereenigingen. Ei heersehte zoo meldt men ons verder een geest van ware collegialiteit. ..,^e ^esprekingen kenmerkten zich door zaak- rqkheid. Men scheidde in de overtuiging dat aan de billijke en gerechtvaardigde wenschen dei Diiecteuren zou worden tegemoet gekomen, waardoor tevredenheid en rust in hun korps zal terugkeeren. Zondagnamiddag werd in het /Hotel du Commeice te Middelburg, ingevolgedeoproeping daartoe uitgegaan van den heer L. A. Geill, le luitenant te Vlissingen, eene vergadering van afgevaaidigden van schietvereenigingen, aange- sloten bij olksweerbaarheid, gehouden om te komen tot het oprichten van een //Zeeuwschen schietbond. IS a uiteenzetting van de redenen, welke genoemden heer geleid hadden om in dien geest werkzaam te zijn, met welke redenen de aan wezigen instemden, werd met algemeene stemmen tot oprichting van gemelden bond besloten en traden de 14 vartegenwoordigde ver eenigingen toe. Ei werd tot het ontwerpen van statuten een voorloopige commissie benoemd, bestaande uit o afgevaardigden van de vertegenwoordigde schietdistricten, zijnde de heeren J. Okker, te WolfaartsdijS voor Zuid-BevelandL. Boots- gezel, te Breskens voor Westel. Zeeuwsch-Vlaan- deren J. I. de Cooker te Ter Neuzen voor Oostelyk Zeeuwsch-YlaanderenC. N. v. d. Heyde te W issekerke voor Noord-Beveland P. G. Laernoes, te \lissingen; Walcheren, Schou wen en Duiveland waren niet vertegenwoordigd. Bij acelamatie werd de heer Geill tot voorzitter gekozen. De volgende algemeene vergadering zal ter voorkoming van gemoedsbpzwaren op Zaterdag worden gehouden. In verband met het bezoek van het Kon. echtpaar in Zeeland, zal het 2e bataljon van het 3e reg. inf. te Middelburg niet op 13 Sep tember in het kamp Kijk-in-de-Pot bij Bergen op Zoom komen. Een compagnie van dat bataljon zal op 9 en de drie andere compag- nieen op 16 September dit kamp betrekken. Van het 4e bataljon uit Vlissingen blijft de datum onveranderd, zoodat dit op 13 September te Bergen op Zoom aankomt. Men schrijft ons uit Middelburg Hoewel de feestcommissie, opgericht in ver band met de komst van het Kon. echtpaar, het niet noodig oordeelde, buurtcom missies te vor- men, zijn toch de bewoners van verschillende straten reeds bijeengekomen en hebben gelden ingezameld om enkele straten te versieren. Ook de hoofdstraat, de Lange Delft, zal in feestelijk gewaad worden gestoken. De gemeenteraad te Sluis heeft afgewezen het verzoek van het comite tot het samenstellen van een historischen optocht bij de komst van het Kon. echtpaar te Oostburg, om een subsidie van 500 uit de gemeentekas te verleenen. Aan het muziekgezelschap Apollo" dat aan den optocht deelneemt, werd een subsidie van 50 toegekend. Hoek. Ds. P. H. de Jonge, predikant bij de Geref. Gerueente alhier, staat op het tweetal bij de Geref. Kerk te Genderingen (N.-Br.). Mina nam er genoegen mee, sleepte den zwaren reiskoffer van de pakkamer naar den trein en belastte zich hiermee ook weer in Hamburg, daar 't den ouden man niet in het hoofd kwam een rijtuig te nemen. «/Nu zullen we zien of we 't Witte Hert vinden sprak hij en sloeg den weg in naar Sint-Pauli, in wier nabijheid het logement moest liggen. //Wilt gij dan al dat geld bij u houden vroeg Mina zachtjes, terwijl ze met haar vader door de Elbestad stapte en haar vrees en smart een oogenblik vergat bij het gezicht van het bont gewoel der groote handelsstad. z/Meent ge, dat ik het hierin ga dragen hernam de oude, terwijl hij met den vinger naar een bankiershuis wees, „zoo gek ben ik niet, ik houd mijn geld bij mij, daar is het zeker bewaard. Hij klopte zich op de borst, bleef eensklaps staan en riep een jongen, die voorbij liep, toe: //He, kun je mij niet zeggen, waar 't Witte Hert is De jongen schudde het hoofd en liep door hij had de vraag niet verstaan of wist niet, wat hij meende. Zoo ging het nog meenigen keer, hij kreeg meestal een spottend antwoord. Mina vatte eindelijk moed en vroeg een bejaard heer. Deze wist het logement wel niet, doch hij wees haar den weg naar Sint-Pauli, waar ze het wel vinden zou. St. Jansteen. Aan de Wilhelminaschietingen namen Zondag 39 en Maandag 24 schutters deel. De bekwaamste schutters toonden zich des Zondags de heeren C. L. Everaard, St. Jansteen, oppervogel Jos. Bleijenbergh, St. Jansteen en N. van Daelen, Clinge (Waes), zijvogelsH. Neefs, Hulst en H. Boerjan, Boschkapelle, kallen. En des Maandags de heeren E. van Ilecke, Kieldrecht, oppervogelH. Neefs, Hulst en J. v. d. Wiele, Boschkapelle, zijvogels A. de Buck, St. Jansteen en E. van Hecke, Kieldrecht, kallen. De medailles met beeldenaar der Koningin vielen ten deel aan de heeren A. van den Branden te Hulst en A. Koopmans te Hein- kenszand. St. Elisabethgesticht, waar men echter slechts constateeren kon dat de levensgeesten reeds waren geweken. Algeheele verslagenheid heersehte bij de ge- tuigen van het droevig schouwspel. De dader werd in arrest gesteld. Een cadaver in bed. Bij een slager te Heerlen is een reeds tot ontbinding overgegane koe in beslag genomen. Het beestje had men verborgen in Let bed, zorgvuldig gewikkeld in lakens en dekens. Een gedeelte vleesch was er afgesneden. Het cadaver is vernietigd en begraven. De politie zoekt naar het verdwenen vleesch. De Midd. Ct. schrijft Er zat Maandagavond een man op den //Lange Jan". Men zag duidelijk z'n pet. Het was een Belg die daar, onder den in- vloed van iets prikkelends, in slaap was geval- len, maar wakker geworden, met z'n zakdoek een seiu gaf. Wonder dat i dan ook geen geluid gaf Neen, zei een ander, de werkkiel van een schilder fladdert heen en weer. In elk geval zag men wat wits en meer en meer toeschouwers verzamelden zich in het Reigerstraatje en rond den toren om het ge- heimzinnige verschijnsel waar te nemen. Waarom niet naar boven geklommen om den opgeslotene te verlossen Torenwachter en politie waren wel wijzer. En de eenige die nog eens eenig licht had kunuen geven om beter te zien en op wier hulp men alle hoop had gevestigd de maan, zij hield zich schuil. Wie weet hoe zij in haar vuisje lachte om al het spectakel dat gemaakt werd om niemendal. Nu had zij toch geen schuld, evenals voor jaren toen men van buiten naar Middelburg trok in de gedachte dat de //Lange Jan" in brand stond. Dit straattooneeltje speelde zich Maandagavond in onze stad af. En het was een bewijs te meer van de lichtgeloovigheid van het publiek dat maar al te spoedig zich dupe laat maken van een jongensgrap. Dinsdag bleek dat evenmin van een Belg als van een werkkiel sprake is geweest, maar van eenige witte plekken op een paar raampjes. Te Haarlem heeft een auto-ongeluk plaats gehad veroorzaakt door de onvoorzichtigheid van den chauffeur. De man was Zondagavond in de auto van den heer J. L. F. uit Aerdenhout, met eenige vrienden //uit" geweest, zoodat het geheele gezelschap om 12 uur vrijwel beschonken naar huis ging. Met groote vaart reed men den Raamsingel af en kwam op den hoek daarvan en van den Koninginneweg tegen de electrische tram en wel met zoo'n schok, dat de chauffeur, door de voorruit op straat terecht kwam. Hij was zoo gewond, dat zijn opneminginhetgasthuis noodig werd bevonden. De chauffeur en de naast hem zittende persoon zijn er tamelijk goed af- gekomen. De auto is van voren geheel vernield. De tram ontspoorde. Te Leiden is Zaterdagavond doodslag ge- pleegd. Door een onbeduidende oorzaak ontstond op de Hooigracht. eene heftige woordenwisseling tusschen twee 16jarige knapen, welke daarmede eindigde, dat een hunner, zekere E. S. het mes trok en daarmede zijn kameraad P. K., van be- roep rondventend koopman, in het onderlijf stak. Hartverscheurend gillend, stortte deze ter aarde en werd terstond overgebracht naar het Het was een goed eind, en de -September- zon wierp nog gloeiende stralen op de harde straatsteenen. De oude boer werd vermoeid en kreeg honger hij had gemeend bij den schoon- vader van zijn zoon op 't feestmaal genoodigd te worden, maar door het gebeurde was zijne hoop in duigen gevallen. Toch spoedde hij zich met zijne dochter straat op straat af, totdat ze eindelijk tusschen Ham burg en Altona de voorstad Sint-Pauli bereikten. Hjj had zich eenmaal in 't hoofd gezet in 't Witte Hert zijn intrek te nemen en wilde in zijne koppigheid daar niet af, voordat een matroos zei, dat dit logement sedert tien jaar niet meer bestond. //Ga dan in den //Zeehond", voegde hij er bij. Nu bleef den oude niets over dan in een der logementen van minderen rang een onderkomen te zoeken, hetgeen nogal met moeite gepaard ging. Die herBergen waren meest voor zee- lieden ingericht en namen niet gaarne andere gasten op. Eindelijk traden ze het logement binnen dat hun door den matroos onder den naam van z/Zeehond" aangeduid was. Het smalle huis van vier verdiepingen zag er niet erg aanlok- kelijk uit; in de gelagkamer rookten, speelden en twistten matrozen. Mina was uitgeput zoodra ze binnen was, zonk ze op eene bank Beer. (Wordt vervolgd). Vrijdagavond hoorde een persoon onder Oldenbroek eenig gekreun dat uit een sloot kwam en vond daar een meisje liggen, aan handen en voeten gebonden, met een prop in den mond. Naar ze vertelde, was zij door vier jongens aangerand en daar neergelegd. Naar het Vad. verneemt moeten de vijf werklieden, die het amoveeren van den koepel op Zorgvliet aannamen, de bedoeling hebben gehad, hem te doen instorten. Daartoe werd dan ook een groot gat gegra ven, waarvan een photografie is genomen, juist ten behoeve van het onderzoek door de justitie. Doordat het gevaarte vroeger ineenzakte dan de bedoeling van de werklieden was, is de ramp geschied. Vermoedelijk is deze dus te wijten aan het ontbreken van een bouwkundige bij het gevaar- lijk werk. Op een weiland in de nabijheid van de remise der Staatsspoorstoomtram te's Gravenhage is gevonden een zak met een aantal zilveren voorwerpen. Bij onderzoek bleken deze-voor een groot gedeelte tafelzilver, ook eenige sie- raden en zilvergeld gestolen te zijn uit een woning aan de Rijnstraat, waarvan de bewoner afwezig is. De dieven zijn vermoedelijk het tuinhek overgeklommen, hebben daarna een stuk ruit uitgesneden, waardoor zij de sluiting van de tuindeuren konden bereiken en zijn toen blijkbaar op hun geraak aan het werk gegaan Want o. a. is een stevige brandkast geopend. Daar, gelijk gezegd, de eigenaar afwezig is, kan de geheele omvang van den diefstal nog niet worden nagegaan. Het achtjarig knaapje te Tilburg, dat Zaterdagmorgen door een circuswageu een arm en een been werd afgereden, is Zaterdagnacht in het gasthuis overleden. De milicien uit Slochteren, die in het hospitaal te Assen verpleegd werd en zich eerst blind en toen hij dat niet vol kon houden, stom hield, heeft zijn rol niet kunnen uitspelen. Eindelijk is het gelukt hem aan 't spreken te krijgen. Te Ambt-Delden werd de landbouwer P. in 't begin der vorige week ernstig gekwetst, doordat hij onder den wagen geraakte. Gisteren overleed hij aan de gevolgen. Zaterdag werd op den nieuwen weg van 's Gravenhage naar Voorburg een landbouwer beetgenomen door een paar zoogenaamde kwartjesvinders. Hij verloor f 65. In groote opgewondenheid kwam Zaterdag nacht een dame in een der hotels te Amsterdam uit haar kamer vliegen, roeperide, dat er zich een inbreker in haar vertrek bevond. Men zocht, doch vond niets, wel miste de dame uit een commode haar gouden horloge, een ring van groote waarde en een paar oorbellen met diamanten. Uit een verder onderzoek bleek, dat ook andere logeergasten aan de deuren van hun kamers hadden hooren morrelen en voorts, dat om twee uur een heer in het hotel was gekomen, die op hoogen toon een kamer vroeg en opgaf Mile te heeten en van beroep stuurman te zijn. Een kwartier later ging hij weer uit, doch keerde niet terug, De politie zoekt hem thans Onder Lekkerkerk is Dinsdagmorgen bij De Hoeksche Sluis de zandschipper R. van Bergambacht, overboord geTalicn en verdronken Een jongetje van omstreeks vier jaar, dat op de Waldeck-Pyrmontkade te 's Gravenhage aan het spelen was, is Dinsdagmiddag nabij de brug door de electrische tram overreden. Het knaapje kwam eensklaps achter een boom te voorschijn en liep vlak voor de tram, zoodat de wagenbestuurder geen tijd had om te stoppen. Het kind werd ernstig gewond aan het hoofd en de armen en bleek onmiddellijk gedood te zijn. (Resb.) De hoofdakte-exam ens te Leeuwarden zijn afgeloopen. Van de heeren candidaten trokken zich 14 terug. van de dames niet een. En toch zou dit bijna zijn gebeurd. Dat was op den 319ten Juli. Vijftien dames zaten in Leeuwarden bijeen op het schriftelijk examen. Totdat 's middags te half vier plotseling een van de candidaten haar stukken terugvroeg. Zij verklaarde niet wel te zijn, niet in staat verder examen te doenzij wilde naar huis. De juffrouw ging. Nadat zij vertrokken was, ging de examen-commissie het werk eens na dat de vertrokken candidate dien dag had ge- leverd en men vond het met het oog op het bedoel- de werk jammer dat zij het examen niet geheel had kunnen doen. Zoo jammer zelfs, dat lid van de examen-commissie zijn hoed gret en op een holletje de juffrouw naliep, statioi waarts. En bijna op het oogenblik dat zij zo vertrekken, werd de candidate ingehaald e overtuigd, dat blijven voor haar van groi belang was. De juffrouw liet zich bepraten, bleef, dee verder examen, ook den volgenden dag nog e is 's avonds naar huis gegaan met de hoofdak en met gevoelens van dankbaarheid voor beleefi examen-commissie-leden. (N. Gr. Ct De stofplaag der automobielen De Gezondheidscommissie te Baarn heeft schrijven gericht tot den hoofdinspeeteur d Volksgezondheid in de provincie Utrecht, waa bij zij de aandacht van dien ambtenaar vestii op het vraagstuk van de stofplaag, veroorzaa door de in steeds grooter aantal over onze wegi voortsnellende automobielen. Dat door het roekeloos rijden van vele bi stuurders de wegen meer of minder gevaarli zijn geworden, zoo zegt zij, en dat door opgejaagde stof wandelaars en rijtuigen van groote wegen dreigen verjaagd te worden. zi feiten, waarmede de Gezondheidscommissien zfc niet hebben te bemoeien. Het vraagstuk, zoo meent zij, heeft echte ook beteekenis voor den gezondheidstoestam De wolken stof, die op de groote verkeerswege worden opgejaagd, dringen door in neus, ket en longen van aanwonenden en voorbijganger Dat hierdoor slijmvliesontstekingen en longaan doeningen kunnen veroorzaakt worden, beho« volgeus de commissie, geen betoogevenmi dat in het opgejaagde stof tallooze infectie kiemen kunnen voorkomen, wier verspreidia aldus zeer wordt bevorderd. Het is op grond van deze overwegingen, de commissie den hoofdinspeeteur verzoekt di vraagstuk ter sprake te willen brengen bij dei Centralen Gezondheidsraad, opdat deze raai moge overwegen of, en zoo ja, welke maatre gelen ter bescherming van de volksgezondheii tegen bedoeld gevaar te nemen zouden zijn ei casu quo de aandacht der regeering op die maat regelen te vestigen. Aan alle gezondheidscommissien is een afdru van deze eirculaire toegezonden, met verzoe elk voor zich een dergelijk schrijven te riehte tot den hoofdinspeeteur, waaronder zij behooren Reeds hebben verscheidenen zich gehaast aai dit verzoek gevolg te geven. De draadlooze telefonie maakt vorderingt. en men begint reeds met toepassing van dii uitvinding in het practisch gebruik. Bij eei onlangs gehouden lezing van prof. Haby in 4 'l'echnische Hoogeschool te Charlottenburg heef men door middel van de draadlooze telefooi gesprekken gevoerd met de Maatschappij voor Draadlooze Telegrafie te Berlijn. Aan boonl van de stoombooten van de Delaware- en Lacka- wanna-Spoorweg-Maatschappij op de North- River te New-York zal men een proef nemen met het gebruiken van toestellen voor draad looze telefonie, uitgevonden door Dr. Lee ds Forest. Er is echter nog heel wat te verbeteren aan de draadlooze telefoon, voordat zij behoorlijl dienst zal kunnen doen in het handelsverkeer. Zij heeft o. a. in vergelijking met de draden- telefoon het groote nadeel, dat men niet sne van hooren tot spreken kan overgaan. Als iemand luistert naar een mededeeling per draad looze telefoon, dan moet hij geduldig wachter totdat de: man aan den anderen kant heett uitge- sproken, en dan moet het toestel worden ver- anderd om hem in staat te stellen antwoord t« geven. Dat bevordert den spoed niet. Wellman, de Amerikaansche Noordpool reiziger, die met een bestuurbaren luchtballoi zal trachten de Noordpool te bereiken, zou 2f Augustus van Spitsbergen vertrekken. De bal Ion was reeds gevuld, maar Welmann steeg niet op, omdat hij het weder ongunstig aehtte. Zoolang de wind Zuid is, verklaarde hij, kon hij den tocht niet wagen. Omtrent de voorsf genomen proeven zond hij het volgende opti- luistische bericht de wereld in /,Kamp van den ontdekkingsreiziger Wellmami Spitsbergen, 21 Augustus (doorgezonden te Ham- merfest op 25 Augustus). Het pool-luchtschip //America" is reeds ver- scheiden dagen gereed om naar het Noorden te vertrekken. Met de motoren en schroeven voor de voortbewegiug zijn nauwkeurige proe ven genomen hun werking en nuttig effect zijn nog gunstiger uitgevallen dan verwacht werd. Ik geloof, dat de //America" dank zij de ondervinding en bekwaamheid van deFransehe werklieden, die haar hebben gebouwd, een van de volmaakste luchtscbepen is. De ballon houdt de waterstof voortreffelijk. De bemanning is definitief vastgesteld als volgtWellmann, Hersey, Vautmann en Riesenberg. Wij wachten op gunstig weer om ons kompas te kunnen verifieeren. En als het luchtschip aldus eenigen tijd op zijn ankers heeft gezwaaid, zullen proef toch ten worden gedaan. Zijn de resultaten gunstig, dan vertrekken wij onmid dellijk naar de Pool, hetgeen, naar wij hopeD, binnen enkele dagen het geval zal zijn. (w.g.) Welmann". i h

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2