il K. 1 d :T it I i 4 5 fe. J si 4 K i Yi I M al mi r- t *es nee i ,1 L 1! I! De werkman, die in het ziekenhuis is op- genomen, heeft het rechterbeen en eenige ribben gebrokeneen arm ontwricht en zal bovendien zeer waarschijnlijk het gebruik van een oog moeten missen. Vrijdag is het lijk van den arbeider die bij de instorting om- kwam, gerechtelijk geschouwd. De zaak is thans gesteld in handen van den vechter-commissaris, die de verdere instructie zal lei den. Nieuwe machines. Te Rotterdam is aan de Spoorweghaven een nieuwe graanelevator in werking ter bezichtiging gesteld door de firma Wijnmalen Hausmann. Deze elevator is een stalen constructie, welke op den wal aanwezig is en de zuigklok bevat een graan- reservoir en weegmachines. Het geraamte daarvan is zoodanig, dat er een spoorwaggon onder geplaatst kan worden. Met eenige handigheid wordt niet alleen door deze machine het graan uit de booten gezogen en gewogen. maar ook in zakken gevuld. De weegmachines kunnen elke soort graan wegen met hoeveelheden tot 100 kilogram en de capaciteit is 30 a 40 ton per uur. Ook is te Rotterdam een proef genomen met een motor of auto-sleeperswagen welke eveneens vrij wel voldoet. Ten raadhuize te Rotterdam heeft de bur- gemeester een conferentie gehouden om een minnelijke schikking teweeg te brengen in het Havenbedrijf. \ier visschers uit Zeeland, die bij den wal van Rozenburg in een roeiboot aan het visschen waren van mosselzaad, wilden naar Maassluis gaan om inkoopen te doen. Juist kwam er een sleepboot aan, die drie loggers naar Vlaardingen sleepte. Ook zij besloten zich mee te laten slepen. De boot geraakte tusschen den tweeden en derden logger, met het ongelukkig gevolg, dat zij overvaren werd en alle vier de visschers te water vielen. Twee van hen werden gered door een vlet, die in de nabijheid was, de anderen verdronken. Een van hen was een jonge man van achttien jaar, de andere was gehuwd en vader. Zaterdagmiddag is op den spoorweg nabij Breukelen een vrouw aangereden en gedood. Vrijdagmorgen te 8 uur is te Leeuwen, bij Tiel, de 21jarige schipperszoon A. Baijens, van de sleepkaaD, „Kent u zelven", door een slag van de lier overboord gevallen en ver dronken. Op de Prins Hendrikkade te Amsterdam werd het 8jarig dochtertje van den heer Ris, wonende op de Kromme Waal, door een met twee paarden bespannen ijswagen overreden. Het kind kreeg de wielen over het hoofd en werd in levenloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Men meldt uit Barneveld Bij den cafehouder en winkelier, den heer Van Moorst, te Achteveld, heeft Vrijdagnacht een brutale diefstal met inbraak plaats gehad. Door het uitsnijden van glasruiten heett men zich toegang tot den winkel verschaft, waaruit een partij gemaakte kleederen ontvreemd zijn. Te Rotterdam is in de Maas verdronken een lljarige jongen uit Mainz, die met zijn oom op diens Rijnschip was mede gevaren en aan de Maaskade over boord was gevallen. Een Duitsche vrouw, wonende Houttuin te Dordt die per advertentie winkeljuffrouwen vroeg, is te Rotterdam aangehouden, daar de politie op deze annonces lette en de meisjes intijds waarschuwde. Te Tilburg heeft een kermiswagen het achtjarig zoontje van G. een arm en een been afgereden. Het kind is naar het gasthuis ge- bracht in levensgevaarlijken toestand. In de boterfabriek te Beek (N.-Br.) is Vrijdagnacht ingebroken er is een hoeveelheid van 200 K.G. boter ontvreemd. In Di-enthe komt het veelvuldig vooi*, dat men, om op iemand zijn wrok te koelen, het in de weide loopende vee mishandelt. Deze week deden zich weer twee gevallen voor. Te Havelte vond de arbeider E., toen hij zijn koe wilde rnelken, deze met een gapende wonde in den buik en afgesneden ooren dood op den grond liggen. Te Nieuw-Weerdinge zijn des nachts de paarden van den landbouwer S. de staarten afgesneden. In het laatste geval werd de dader opgespoord. Het was de gepasporteerde militair B. die onmiddellijk gearresteerd werd. Niet erg pleizierigEen volksoploop had Donaerdagavond 10 uur op den Steenweg voor het magazijn van de firma Huinck, te Uti-echt. Er zat een man op het dak. Een dief Neen, geen dief, maar het fijne van de zaak wist men ook niet. De heer Huinck an-iveerde inmiddels, ont- sloot de deur en kwam met het voorwerp van zooveel belangstelling weer naar beneden toe. Wat bleek het geval te zijn Op den nok van bet huis wax-en eenige wei-k- lieden bezig geweest. Om 8 uur pleegt men hiermede te eindigen. Toen dit tijdstip aange- bx-oken was, gingen alien heen, met achtei-lating van een hunner. Deze moet hiervan eerst niets gemerkt heb- ben, maar begreep eindelyk, dat hij over tijd was en wilde toen het voorbeeld van de ande ren volgen. De weg was hem evenwel afge sneden. Men had de ladder weggenomen, ter wijl een tweede communicatiemiddel naar den beganen grond ontbrak. Daar zat hij nu, evenals wijlen de vaderlandsche zeeheld op het Vlissingsche torentje. Het be- gon later te worden en het wachten moede, trachtte de man eindelijk de opmerkzaam- heid van de voorbijgangers te trekken. Ten slotte, tegen 10 uui-, kreeg een jongen een briefje in handen, dat van boven afgeworpen was, en toen was de tobber spoedig uit zijn hooge" positie verlost. Zoo luidt het verhaal. Christ. K. woont in de Commelinstraat op een bovenhuis te Amsterdam. Donderdag had hij hevige ruzie met een der bovenburen, een meisje van 16 jaax-, waarbij bij haar een klap in het gezicht gaf. Vrijdag was zijn woede nog niet bedaard en opnieuw begon de ruzie en zijn opgewondenheid bleef stijgende en liep ten slotte zoo hoog dat bij een beroerte kreeg. In hoogst bedenkelijken toestand moest de 66jarige man naar het O. L. Vrouwe Gasthuis gebracht worden, waar hij werd opgenomen. Een timmermansknecht, die in dienst van zijn vei-zekeringsplichtigen werkgever, de firma B., te Amsterdam, een paal moest stellen, kon dit niet alleen af. Hij vroeg daarom een karne- i-aad, die voor zijn eigen patroon, den timmer- man Van H., in de buurt aan het wex-k was, hem even te willen helpen. De kameraad gaf aan het vex-zoek gehoor, doch was zoo ongeluk kig door het uitschieten van den paal zich den linker wijsvinger zoodanig te knellen, dat deze brak. Het geval werd aan de Rijksverzekeringsbank aangegeven, en deze kon niet anders beslissen dan dat de wet haar niet toestond in deze scha- deloosstelliug te verleenen. De ongevallenwet immers erkent alleen recht op schadeloosstelling van hem, die als wex-kman door een bedrijfsongeval werd geti-offen. //Werk man" in den zin der ongevallenwet nu is slechts degeeri, die in dienst van een werkgever in diens ondex-neming tegen loon werkzaam isen vast staat. in dit geval, dat de kamex-aad niet werd getroffen in de onderneming van zijn eigen patroon. Maar was hij dan nu misschien in dienst van de firma B. gekomen De firma B. had haar wex-kman inderdaad de bevoegdheid gegeven, zoo noodig tijdelijk hulp aan te nemen. Toe- gestemd mag dus worden, dat de getroffene tijdens het ongeval in dienst werkte van de firma B. Maar ontkent moest worden, dat hij daardoor werd werkman in den zin der wet, omdat hij voor dat oogenblik werken geenex-lei loon ontving. Hij was zijn kameraad als zoo danig behulpzaam, zonder dat hij daarvoor eenige vergoeding wenschte ot kreeg. Het gevolg van zijn welwillendheid was dex-halve, dat de getroffene juist door het feit, dat de diensten gi-atis werden verleend, zijn recht op uitkeering verspeelde. De getroffene bracht, door beroep in te stellen, het geval voor den rechtex-. De uitslag echter was gelijk te voorzien, voor hen, die in de geheimen der Ongevallenwet zijn doorge- drongen dat zoowel de raad van beroep te Haax-lem als de Centrale Raad, de beslissing der Rijksverzekeringsbank bekrachtigden. Het geval wjjst ovex-igens weer op een nieuwe leemte in de wet. Uit Maastx-icht wordt gemeld In de gemeente Nieuwenhagen is een achtjarig meisje aangerand. Het meisje is door een messteek in den buik levensgevaarlijk gewond. De dader is aangehouden en heeft gedeeltelijk bekend. In het begin van dit jaar werd ontdekt dat een stuk van een hek, dat op het gx-af van de familie Rinckex-s, op de (voormalige) Ooster- begraafplaats te Amsterdam was opgesteld, was verdwenen, en op 1 Juli werden er dx-ie zijstukken van vermist. Toen nu de bewaker der begx-aaf- plaats in den morgen van 8 Juli zijn wandeling over het uitgestrekte terrein deed, bemerkte hij dat een ander stuk van het hek aan den kant eener sloot was gelegd. Hij waarschuwde de politie, die zich op het kerkhof verbox-g. 's Avonds begaven twee personen zich naar het afzonderlijk gelegde stuk hek. Een hunner, die het wilde opnemen, werd in hechtenis genomen. De ander werd thuis gearresteex-d. Beide personen, die vroeger herhaaldelijk zijn veroordeeld, ook wegens diefstal in vereeniging, stonden voor de vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank terecht, beklaagd van poging tot diefstal. De een bekende, de ander ontkeude. Het O. M. eischte tegen ieder der beide beklaag- den 2 jax-eu gevangenisstraf. Te Geex-aax-dsbex-gen hadden twee vrouwen ruzie gekregen over de kinderen die samen speelden. De ruzie eindigde, maar de wraaklust niet. Een der vrouwen wachtte den volgenden morgen de ander af, om haar, wanneer zij het venster opende, dood te schieten. Zij loste twee revolverschoten, die beiden de andere vrouw in de borst troffen. Haar toestand is ernstig. De daderes werd aangehouden. Tocht. De vrees voor tocht is bij de meeste menschen groot, want talx-ijk zijn de ex-varingen in onze omgevxng van door tocht veroorzaakt koudevatten. Hoe dikwijls hoort men er niet over spx-eken en hoeveel last kan men in trams en spoorwegcoupes niet hebben van medereizigers, die de raampjes open of ge- sloten willen hebben. Zelfs levendige discus- sies kunnen zich er uit ontspinnen tusschen hen, die bang zijn voor tocht en zij, die be- weren, dat wind en frissche lucht gezond zijn. Dat die discussies nooit tot een resultaat leiden, ligt voor de hand, want tocht en wind zijn niet hetzelfde. Wilt ge het verschil leeren kennen tusschen tocht en wind, vraagt een Duitsch ingenieur, ga dan op een winaerigen dag in een vertrek, dat aan meerdere wanden rarnen heeft. Opent ge dan een raam, waar de wind opstaat, dan voelt ge bij elken windvlaag koude lucht in de kamer stroomen, ge krijgt een gevoel van koude, maar niet, dat onaangename gevoel, dat tocht veroorzaakt. Opent gij daarentegen een raam, waar de wind voorbij stidjkt, dan zuigt die wind de lucht uit de kamer mede, terwijl de uitgetreden lucht vex-vangen wox-dt door andere, die door kieren en x-eeten binnenkomtge voelt dan tocht. Door het openen van een deur wordt de tocht nog versterkt. Dus bij wind komt de lucht in, bij tocht gaat de lucht uit de kamer. Waarom maakt wind ons zelden ziek en waarom is tocht een gevaar voor onze gezond- heid De wind treft ons geheele lichaam, minstens de voor- of achterzijde. Door de koude, die de wind verwekt, worden de vele bloedvaten, die onze huid bevat, samengetrokken, de huid wordt bloedledig en beschut daardoor de onder- liggende organen voor al te groote warmteaf- gifte. De tocht treft steeds een klein deel van onze huid, waardoor het samentx-ekken der bloedvaten moeilijker of niet plaats heeft en de onderlig- gende oi-ganen dus niet beschut worden. Door tocht kan men koude vatten. Hoe gezond frissche lucht ook is, hoe on- sehadelijk wind kan zijn, in tocht schuilt een gevaar, voox-al als men bezweet is. (Moleschott.) De zeven graden van dronkenschap. De wex-eld heeft een interessante ontdekking of liever definitie te danken aan den Londenscben dokter Williams, die door -den rechter als getuige in een strafzaak was opgeroepen, met dronkenschap als motief. De beschuldigde, een getx-ouwde vrouw, verklaarde dat zij, toen de politie kwam, niet dronken was. Maar de dokter zei, dat ze in een staat van zachte dx-onkenschap verkeerde, volgend op-den staat van prikkelbaarheid. Verbazing van den rechter, die vroeg, of die opeenvolging steeds op die manier plaats had. Altijd, antwoordde Dr. Williams, en, op een vraag van den weetgierigen rechter, gaf hij als volgt de verschillende opklixnmende graden van dronkenschap aan prikkelbaarheid, zachte verdooving, kamplustige staac, liefderijke staat, huilerige staat en ten slotte staat van slaapzucht. En daarna niets meer vx-oeg de rechter. Jawel, nog een tikje drank meer, en de dood volgt, antwoordde de zeven-gradige-dokter. Wat zijn er toch nog massa's zaken, die we niet weten Op de Zaterdag te Antwerpen gehouden bijeenkomst der wex-klieden werd kennis genomen van het besluit der Federation Maritime, waarbij die organisatie verklaart, de afgevaax-digden van z/Willen is Kunnen" niet te erkennen. Aan den burgemeester zou gemeld worden, dat de werkers op hun beurt de Federation niet meer erkennen. Een der socialistische leidex-s is bex-eid, zich terug te trekken, indien ook Steinmann zich terugtrekt (Steinmann is zeggen de werk- lieden hun bevigste tegenstander). Aan de haven wox-dt de ontreddering grooter het haven- bestuur liet weten dat blijft de toestand aanhouden er binnen vier dagen geen exxkel schip meer binnen kan. Yx-ijdag lagen achter Den Hoek 4 schepen te wachtenZaterdag kwamen er nog 9 bij. Yolgens de Federation Maritime zijn er hier 2400 z. g. ,/Onderkruipers." Vrijdag wex-d echter door niet meer vreemden dan gewoonlijk gewerkt. Zaterdag kwamen 85 aangeworven buitenlieden aan. 400 arbeiders, die op de //Vancouver" onder- gebracht zijn, hebben Vrijdag geweigex-d te werken. Zatefdag ging een schip, dat niet kon gelost worden, naar Londen terug, een ander naar Havx*e en een naar Rotterdam. Op de //Fjordheim" werd Vrijdag door 30 man gewei'kt, die de kapitein op de voorwaarden der wex-kers (dus 6 francs) bij //Willen is Kunnen had aangewox-ven. Bovendien stoi'tte de kapitein 250 francs in de Bondskas. Reeds tien dagen had hij met Eugelschen gewerkt, die in dien tijd het hout van het dek tot aan den wal lxadden gebracht. Hedenochtend ten 7 ure vero-adex-den de dokwerkers weder aan den Luien Hoek. De Federation Max-itime besloot, naar aanleiding van de houding der stakers, den stx-ijd tot het uitex-ste vol te houden. Met dat doel zal opnieuw een krediet van een millioen frs. worden toe- gestaan. De kosten van legers en vlooten Aan militaire lasten wordt door de bevolking van de Europeesche staten jaarlijks 3£ milliard gulden opgebracht of milliard meer dan de rente, noodig voor de gezaxnenlijke staatsschulden. Sinds 1887 vermeerderde de rente van de schulden van 2,3 tot 3 milliax-d of 30 pCt. de kosten van legers en vlooten klommen van 2| tot 3j milliax-d, of 44 pOt. De Bex-lijnsche gescheiden koetsiersvrouw Weide heeft een, 12jarig zoontje, waarvan ze al heel weinig plezier beleeft. Het jongemensch las, tegen haar wil, de gruwelijkste roovers- en detectieve verhalen a la //de twee Wilsons", die hij van een schoolkameraad leende. Eei-gisteren eischte de vrouw, dat de knaap de geleende boeken onmiddellijk terugbracht. Dat verdroot den jongen zoo, dat hij's middags weigex-de, een flesch bier voor zijn moeder te halen. Toen de vrouw nu een rietje nam, om hem voor deze ongehoorzaanxheid te tuchtigen greep de knaap een drkken stok en sloeg haar tweemaal over den rechterarm. Terwijl de ontstelde moeder een uaast haar wonende vrouw te hulp x-iep, sloot de rakker zich in de keuken op. De vrouwen vreesden, dat hij een ongeluk zou begaan en sloegen met een bijl de keuken- deur in, waarop het lieve jongske haar met getrokken zakmes tegemoet kwam. Gelukkig slaagde vrouw Weide ex-in, hem het mes te ontrukken. Daarop ging zij de hulp van twee maunen inroepen. lutusschen dx-eigde de woe- dende deugniet de buurvrouw met de bijl, die zij bij de vernielde deur hadden laten liggen, zoodat zij naar haar kamer moest vluchten en zich daar opsluiten. Hierop maakte de knaap de waschlijnen aan het vensterkrais vast, om zich op straat te laten zakken. Juist toen hij hiermee wilde beginnen, werd hij door twee mannen in den nek gepakt en naar het politiebureau gebx-acht. Hier werd hij, nadat hij betex-schap had beloofd, losgelaten, met de waarschuwing dat hij bij herhaling van zijn woest optreden, naar een verbeterhuis zou wox-den gezonden. Kalm ging hij met zijn moeder naar huis. Sedert Vrijdag is hij echter spoorloos ver dwenen wel nam hij zijn boeken mee, maar op school is hij niet geweest. Vertx-ouwbare politie. Door een be- stuurder van een inlichtingsbureau te New-York is, in opdracht van den hoofdcommissaris van politie aldaar, een onderzoek ingesteld naar gevallen van oneerlijkheid en omkoopbaarheid bij de politie in de stadswijk Brooklyn. Vastgesteld is, dat de politie per jaar 10 a 15 millioen gulden opstrijkt, als betaling voor het oogluikend ongemoeid toelaten van de ex- ploitatie van speelholen en huizen van ontucht. Zaterdagavond werden te Belfast twee huzaren, die een transportwagen escorteerden, door een menigte vrouwen aangevallen. De z/dames" maakten zulk een verwoed gebruik van tangen en poken, dat de soldaten hun paar den de sporen moesten geven en wegrenden. - Donderdagmorgen werd op het station- emplacement te Mechelerx een man, die de spoorbaan wilde oversteken, door een rangee- rende locomotief gegx-epen. Hij kwam onder de wielen terecht en was direct dood. Een dame te Liverpool heeft, om aan te toonen dat de vrouw tot alles in staat is, het zware duikerpak aangetrokken en is afgedaald tot den bodem van de Mersey, waar zij een half uur gebleven is. Zij verklaarde verrukt te zijn over het welslagen van haar proef en zal nu een verhandeling schrjjven om de vrouw ook voor het beroep van duiker aan te beve- len. Te Battice, nabij Herve, heeft een twaalf- jarige jongen per ongeluk zijn moeder met een geweer doodgeschoten. De jongen speelde roet een zijner vriendjes, op een kamer, waar zijn moeder, die licht ongesteld was, te bed lag. Hij haalde een geweer van den wand en richt'te spelenderwijs op zijn moeder. Plotseling ging het geweer af, en werd de vrouw in den rug doodelijk getroffen. Te Halle a/d Saar zijn een aantal sol daten van het 75e artillerie-regiment^ en 58 verpleegden uit het oude-mannenhuis Rxebeck- stift ziek geworden, onder vergiftigingsverschijn- selen. Uit een onderzoek bleek, dat alien saucyzen gegeten hadden, die bij denzelfden spek- slager waren gekocht, waarop al het vleesch, dat in zijn winkel was, in beslag genomen is. In her gezin van den spekslager waren ook 2 zieken onder dezelfde verschijnselen. Gelukkig verkeert geen der zieken in levensgevaar. Te Pittsburg, nog niet zoo heel lang ge- leden geteisterd door een geweldige overstroo- ming, heeft Donderdag een vernielende brand gewoed. De brandweer slaagde er niet in het vuur meester te worden, voor een schade was aangericht van, ruw geschat, een millioen dol- j <i feSi, 1 B^7 o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2