A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No. 5037. Binsdag 27 Augustus 1907. Inenting varkens tegen vlekziekte. Buitenland. Binnenland. Gemengde berichten. 47e Jaargang. Per drie maande Nederland f 1 bet overige Buiten tandenYii ,10..' Vo iuitenfflnd laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders Telofoon No. 2 5. ABONNEMENT: innen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor or Belgie 1,40. Voor Ameriba 1321 /2 en voor d 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij dh'ecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. >r Eft ft (3 KK O. De Franscbe /Temps" wijdt eenige beschou- wingen aan Frankrijk's optreden in Marokko. Fanatieke Mooren hebben Fransche onderda- nen vermoord te Casablanca, de Moorsche over- beid heeft haar onmacht erkend om de orde te herstellen en leven en have der Europeanen te beschermen daarom zetten wij troepen aan wal, die de taak volvoeren, welke bet majjzen onmachtig is tot een goed einde te brengen. Dat brengt heelemaal geen tocht naar Fez rnee of naar Marakesj, of een andere Moorsche stad. Als de stammen vvederom onze soldaten aan- vallen, dan treden wij op tegen die stammen, niet tegen anderen. Te Casablanca moet men weten, boeveel maunen en kanonnen er noodig zijn om de politie-taak te vervullen, die op ons is komen te rusten door den vreemdelingenbaat en door de onmacht des Sultans. De /Times" acht de 1000 man, die aan gene- raal Drude zijn gezonden, niet voldoende. Deze versterking brengt geen verandering in de positie van den generaal. Zij stelt hem niet in staat, tot een krachtigen aanval in de om- streken van Casablanca. Een forsche aanval van de Franschen zou een uitstekenden invloed hebben op de stemming van de stammen. Zij zouden er uit leeren, welke bezwaren het zou hebben, den Heijigen Oorlog af te kondigen. Hoe nuttig zulk een les van de Europeesche troepen zou zijn, toont weer het bericht, dat de Marokkaansche regeering noodig vindt alle Europeanen uit Fez weg te laten trekken. De Fransche regeering echter bedenkt, dat zij baar werkzaamheden bij Casablanca niet kan uitbrei- den zonder in ougewenschte diplomatieke moei- lijkheden te geraken. Aan een kostbare expe- ditie in het binnenland denkt niemandin Frankrijk, maar zelfs een tocht ter kastijdiug van de stammen zou onwelwillend kunnen worden opgenomen als gaande buiten de perken van de akte van Algeciras. Dat zulk een optreden in het werkelijke belang van alle onderteekenaren der akte zou zijn is, helaas geen bewijs, dat alle mogendheden dat optreden gaarne zouden zien. A R| E R 1 K H. De ontstemming in Amerika over Roosevelt's anti-trustrede wordt hoe langer zoo grooter. Een der New-Yorksche correspondenten seint over den toestand, dat het duidelijk is, dat onder de groote financiers een zeer verbitterde stem ming bestaat. Zelfs lieden die niet tot de Wallstreetkliek behooren, zeggen dat de president de perken der voorzichtigheid is te buiten gegaan, en blijk heeft gegeven van een drift, een vooroordeel en een vechtlust, welke in een staatshoofd moeten worden afgekeurd. Ook de repubiikeinsche partijleiders zijn niet met Roosevelt's optreden ingenomen. Zij meenen te merken, dat Roosevelt, nu bij toch geen plan heeft, nogmaals een candidatuur voor bet piesidentschap te aanvaarden, zich minder gaat bekommeren om de beiangen der partij. Daar- door vervreemdt hij talrijke groepen gematigde republikeinen van zich en zijn partij, zonder dat daardoor andere groepen worden gewonnen. Verder klagen de partijleiders, dat Roosevelt m f^e kaart speelt van de Socialistic League, welke organisatie zeer toeneemt. zoowel ten koste van de democratische als van de repubii keinsche partij. Het resultaat van dit alles zal zich in de eerstvolgende maanden vermoedelijk sterk doen gevoelen in verband met de campagne ten gunste eener president candidatuur-Taft. De repubii keinsche partijleiders schijnen volstrekt niet van zins, de candidatuur-Taft, die door Roosevelt zelf gesteund wordt, te billijken. In verband hiermee schijnen de gematigden in bet repubiikeinsche kamp bun steun te wiilen schenken aan Hughes, den gouverneur van New- York, die gedurende zijn korte ambtsvervulling tot dusver reeds heeft bewezen, dat bij alle eigen- schappen voor een goed president bezit. Hughes, invloed in den staat New-York neemt gestadig toe. Hughes is ook geen vriend van de trusts, maar hij zal er voor waken, dat zijn vooroor- deelen hem niet van de wijs brengen. TER NEUZEN, 26 Augustus 1907. Zaterdag werd door de deelnemers aan de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerbaarheid, die alhier gedurende de zomer- maanden onder leiding van den 2e luitenant Van Polvliet plaats hadden, een onderlingen schietwedstrijd gehouden, tot sluiting van bet seizoen. Daaraan werd door 21 schutters deel- genomen. De prijzen vielen ten deel als volgt le prijs A. Marsilje met 46 punten, 2e prijs A. Acke met 48 p 3e prijs K. Hamelink met 42 p., 4° prijs L. Dekker met 39 p., 5e prijs L. Miehielsen met 37 p. en 6e prijs J. Scbeeie Rz. met 35 p. De tuin van //De Buiten-societeit" alhier was gisterenavond druk bezocht ter gejegenheid van bet concert dat gegeven werd door de ge- meente-harmonie van Selzaete, directeur de heer A. van der Gracht. Het weertje zoover we bet dezen zomer gewoon zpn te noemen. De verschillende nummers van het program- ma deelden in den bijval der hoorders. Gisteren speeldeu te Vlissingen de voet- balvereenigingen //Yolharding' en //E. M. M." 11, beiden aldaar, een wedstrijd om een ziiveren medaille welke de vereeniging Hercules" al hier uitlooft. De stand bij de rust is 1 1 en boewel ,/E. M. M." II overwegend sterker is weet, bij het hervatten van het spel, //Yolharding" nogeenmaal te doelpunten zoodat zij wiut met 2 1 goals. Thans moet nog ,/E." M. M." II tegen /Her cules" speleu. Naar wij vernemen zal de visschersvloot van Philippine en Bouchaute uit minstens 90 hoogaarsen van verschillende grootten bestaan. Zij zal op den middag van 14 Sept, a. s. aan was, voor goed De //nikkeltjes". De Minister van Finaucien maakt nu bekend tdat met ingang van den 2n September a.s. door de Rijksbetaalmeesters in omloop zullen worden gebracbt de nikkelen 5 cents-stukken, geslagen ingevolge de wet van den 31n De cember 1906. z/Deze muntstukken, vervaardigd van munt- nikkel (250 deelen nikkel op 750 deelen koper), met een middellijn van 18 millimeters, vertoonen, op de voorzijde de koninklijke kroon boven het woord //Nederland" op een lint tusscben eiken- takken, waaronder bet jaartal, en op de achter- zijde de waardeaanduiding nh cents" tusscben twee oranjetakken. z/De stukken zijn in den ring gemunt en hebben een gladden rand. z/Krachtens de Muntwet-1901gelijk die is gewijzigd bij de bovengenoemde wet van 31 December 1906, is niemand verplicht nikkelen pasmunt tot een kooger bedrag dan vau een gulden aau te nemen." Te Domburg, waar hij tijdelijk vertoefde, is Zaterdagavond plotseling overleden de beer P. L. Tak, lid der Tweede Kamer voor Franeker. "V erder was hij lid der Prov. Staten van Noord-Holland en lid van den gemeenteraad te Amsterdam. d> ruond van den Braakman zijn en aldaar het stoomschip opwacbten, waarop H. M. zich bevindt, Zoodra die stoomboot in het gezicbt is zal door een der commissieleden gecommandeerd worden bij te draaien, eu voorts zal elke schipper met de nationale vlag, welke zich in den top diev vaartuigen bevindt, H. M. salueeren. Bij deze plechtigheid zullen ook de Burgemeester benevens al de leden van den Raad van Philip pine tegenwoordig zijn. De afdeeling Schouwen-Duiveland van Scbuttevaer zal zicb bij de revue in het Engel- scbe vaarwater door motor- en zeilvaartuigen doen vertegenwoordigen. Reeds dertien vaartuigen, meerendeels motor- booten en twee stoombooten hebben zicb daarvoor aangegeven. De revue zal gehouden worden Vrijdag om- streeks 10 uur des morgens. Gemeentesgewijze zullen de vaartuigen op een lijn geankerd iiggen, alien met de nationale vlag in top. Het koofdbestuur der sckippersvereeniging Scbuttevaer heeft een adres verzonden aan den Minister van Waterstaat, met verzoek in ernstige overweging te willen nemen, dat aan de sluizen en voorhavens te Hansweert en Wemeldinge, ter bevorderirg van meerdere orde en regeling naast den sluismeester een met de sekeepvaart vertrouwd havenmeester worde aangesteld. Sieppeldijk. Toen C. W. wonende op bet Yogelfort ouder deze gemeente, des morgens volgens gewoonte zijne 12 konijnen wiide voe- deren, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat zij alle dood lagen. De politic is met de zaak in kennis gesteld, omdat aan kwaadwillig- beid gedacbt wordt. Koewacht. De heer Alph. M. Baert van alhier, thans onderwijzer te Boskoop, slaagde Zaterdag te 's Gravenbage voor de akte Fransch lager onderwijs. St. Jansteen, 23 Aug. Vau andere zijde vernemen wij dat Van Campenhout's zoor.tje voor den heer rechter-commissaris eene volledige bekentenis heeft afgelegd. Middelburg. De le compagnic 2e bataljon 3e regiment infanterie alhier vertrekt reeds 9 September a. s., uitgezonderd de 4-maanders lichting I9u7, dier compagnie naar Bergen op Zoom onder bevel van den kapitein A. C. de Yos, tot bet betrekken vau een kamp aldaar tot 28 September. De rest van het bataljon vertrekt den 16en dezer, en niet den 13en zooals aanvankelijk was bepaald, onder bevel van den Luitenant-Kolonel M. J. van Hille naar Bergen op Zoom, voor de aldaar te houden regimentsoefeningen en keert op 26 September d. a. v. terug. Festival te Philippine. 'tis Zondag 25 Augustus en prachtig weer, zoo prachtig als nog maar zelden een dag in dezeri zomer is voorgekomen. Geen enkel wolkje ontsiert de lucht, de zon staat als een gouden bol aan het uitspansel en toch is bet niet drukkeud heet, want bet koele Zuidwesten windje doet nog de boomen heen en weer wiegelen. Waarheen op zoo'n dag nu de schre- den gericht om zich te ontspannen en te ver- maken In Philippine wordt door de Zangvereeniging z/Oefening Baart Kunst" een festival gegeven en wel tien verschillende zang- en muziek- gezelschappen hebben zich aangemeld om daar hunne beste krachten te komen toonen. Ook de inwouers denken er aan, dat op zoo'n heerlijken dag vele vreemdelingen de ge meente zouden kunnen bezoeken, want die vereeniging beeft reeds gezorgd, dat er daags te voren twee muziektempels zijn geplaatst, een op de markt en een aan het einde van het dorp en daar die ook een feestelijk aanzien moeten hebben, heeft bet jeugdige zwakke geslacht, de taak op zich genomeu om die op bare manier met groen en bloemen te tooien. Ook de visschers zoowel als de overige inwo- ners hebben gemeend bet hunne daaraan te moeten bijdragen, bij alle scbepen waait de vlag in top en van bijna alle huizen wappert de nationale driekleur. 't Wordt onder dien tijd namiddag en 'tis op straat te zien, dat de bevolking gaandeweg toeneemt, Ongeveer twee uren klinken ons de eerste tonen van een fanfaregezelschap in de ooren. 't Is dat van Sluiskil. Met de dartele schooljeugd voorop en jongelingen en meisjes achteraan, gaat het al spelende, zingende en dansende door de straten van onze anders zoo stille gemeente. Weldra volgt dat van Biervliet en achtereenvolgens de fanfaregezelschap pen van Selzaete, Sas van Gent, Westdorpe, Overslag, Assenede en daD vooral niet te vergeten de harmonie St. Cecilia van Bassevelde, benevens de zangvereenigingen van Cluijsen verder de ^Stille lieden" van Selzaete, die hun mond niet konden houden van zingen en eindelijk, om de eer aan den vreemdeling te laten. de zangvereeniging z/Oetening Baart Kunst". Wij konden het er dus goed mede doen. Na afloop der Cantate van laatstgenoemd gezelschap was bet onder de hand vier uren geworden en zooals gebruikelijt noodigde de gastvrouw het gemeentebestuur benevens de be- sturen der verschillende gezelscbappen uit om den eerewijn te uuttigen en de medailles in ontvangst te nemen. Na die plechtigheid gin gen de gezelschappen naar bun aangewezen plaats en lieten zich bij beurten hooren, ferwijl som- mige nog een tourne door de straten maakten. Ondertusscben was de menschenmassa meer dan verdrievoudigd. Op de kade, op het marktplein, in de Gentsche Breedstraat kon men over de hoofden gaan, er waren meer, veelmeennenschen dan op den druksten kermisdag, want herbergen en danshuizen waren propvol. 't Is voor de neringdoenden stellig een goede dag geweest. Maar om op ons onderwerp terug te komen. De commissie had fr. 100 aan prijzen ge steld en bij loting werden deze toegekend aan het fanfaregezelschap van Selzaete fr. 40 aan die zoogenaamde //Stille lieden" van Cluijsen fr. 30aan dat van Overslag fr. 20 en aan dat van Assenede fr. 10. Ons verslag zou te groot worden en daarom nog ditieder- een heeft zich op dien dag kunnen vermaken tot klokje 12, misscbien wel tot het kleinste uurtje heeft de bevolking in eene prettige stemming verkeerd en 't feest is zonder eenigen wanklank best afgeloopeu. Dank aan de Zang vereeniging //Oefening Baart Kunst". Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor zes werd in het kanaal te Middelburg drijvende gevonden het lijk van zekeren L. van E., woon- achtig te Nieuw- en St. Joosland, die sedert eenige dageu vermist werd. Hij is werkzaam geweest aan de tramlijn YlissingenMiddeibu rg. In de vergaderingen van de comite's van de Vredesconfereutie circuleeren lijsten voor gilten voor de slachtoffers van bet ongeluk op Zorgvliet te 's Gravenhage. Op de lijst die in een Yrijdagocktend ge houden comite-vergadering rondging hadden de vertegenwoordigers van eenige groote mo gendheden reeds voor flinke bedragen geteekend. Door de politie is een uifgebreid ouderzoek ingesteld naar de oorzaak vau het instorten van den muziekkoepel op Zorgvliet. Onder meer zijn voor zoover zulks met het oog op hun toestand mogelijk was, in Bronovo en in bet gemeente'ziekenhuis gehoord de daar verpleegd wordende vier werklieden, die bij de instorting min of meer ernstige verwoodingen bekwamen. Volgens hunne verklaring zouden zij op het oogenblik vau de instorting, alien, eveneens hun kameraad, die bij bet ongeval bet leven verloor, bovenop den koepel aan het werk zijn geweest. Ook is o. a. als getuige gehoord de directeur van de betonmaatschappij, welke be- last was met het amoveeren van den mnziek- tempel. TEB SECmSCHE COURABTT Bli< SUad verschijnt maandag- CMBMB De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van belan<:hebbenden dat zij, die kunne gezonde varkens wenschen te doen inenteu tegen de vlekziekte, zich daartoe knnnen wenden tot een gediptomeerd (geexamineerd) veearts. Ter Neuzen, 26 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, J. A P. GEILL. Waensdag. en Vrijdagavonil, uiigezonderd op Peestdagen, bij de lTirma p. j, VAS HE SAIA'OE <e Ter Aenzen. m liirmwiing'itrnni

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1