Ter Neuzensche Oourant Zaterdag 24 Aug. 1907. 47" Jaargang. No. 5030. Buitenland. EEN DAPPERJE ZUSTER. TWSBDB BLAD. VEREEIIIGDE STATEN. President Roosevelt hield eene belangrijke redevoering over den economischen toestand der Vereenigde Staten. Meer en meer wint de meening in de Ver- eeuigde Staten veld, zei de President, dat niemand een groot fortuin zal mogen bijeengaren door middel van speciale voorrechten, of door toe- passing van verkeerde praktijken, voor zoover een en ander door wettelijke maatregelen kan worden belet. En die fortuinen, wanneer ze reeds bijeengebracht zijn, zullen niet mogen worden aangewend voor zaken-doeleinden, die in strijd zijn met de maatschappelijke belangen. De ervaring beeft geleerd, dat een poging om over groote ondernemingen toezicht te erlangen door eenvoudig ingrijpen door de regeering van een of anderen staat, niet tot de gewenschte uitkomsten zal kunnen leiden. Men zal een wet in het leven moeten roepen, waarbij de maatschappijen, wier bedrijf betrokken is bij het verkeer tusschen verschillende staten, bij de bondsregeering zullen moeten worden in- geschreven. Vooral is het noodzakelijk, dat van staatswege worde opgetreden tegen de maatschappijen, die als vervoeronderilemingen, feitelijk een openbare betrekking uitoefenen, en die in alle opzichten door de federale regeering gecontroleerd kunnen worden door gebruikmaking van de bevoegdheid, omschreven in de bepaling, betrekking hebbende op den handel tusschen de staten, en in de bepaling betreffende de postwegen. Gedurende de laatste twee jar en, zei de President, hebben wij reeds stappen gedaan om een behoorljjke regeling in zake deze spoor- wegmaatschappijen te verkrijgen, doch wij moeten mi niet blijven stilstaan. De nationale regeering dient ten aanzien van deze ondernemingen een gelijksoortig toezicht en controle te erlangen, als zij reeds uitoefent over de nationale banken. Wij kunnen dit slecbts doemdoor verder voort te gaan op den weg, die door de onlangs in- gevoerde nationale wetgeving is afgebakend. Na de nationale wetgeving tot regeling van het trustwezen te hebben besproken, zei de President, dat de regeering er ten laatste toe zal moeten overgaan om wetten in te voeren, waarbij de vorming van nuttige combiuaties, die in alle openbaarheid worden gevormd en tevoren doov vertegenwoordigers der regeering zijn goedgekeurd, wordt toegestaan. Doch zulks zal eerst kunnen geschieden wanneer de nationale regeering in veel hoogere mate de controle uitoefent dan nu het geval is. In de tegenwoordige moeilijke tijden, die de effectenbeurs doormaakt, aldus ging Roosevelt voort, heb ik tallooze aanvragen en ook raad- gevingen ontvangen om iets te doen of te zeggen, ten einde in den bestaanden toestand verbetering te brengen. Over de geheele wereld heerscht er een ver- warring op financieel gebied. Deze doet zich ook gevoelen aan de beurzen te Parijs en te Berlijn Britsche consols bevinden zich op een laag niveau en ook de koersen der spoorweg- waarden zijn gedepreeieerd. Yooral op de New- Yorksche effectenbeurs is de toestand ernstig. Voor het grootste gedeelte is die toestand, naar de meening van Roosevelt, te wijten aan omstan- digheden, die niet speciaal in de Vereenigde //Wat bedoelt ge daarmee?" z/Terwijl ik naar boven liep, is de moordenaar binnen geslopen. Toen ik beneden kwam, meende ik eenig gedruisch te hooren, ik sloeg er geen acht op nu echter weet ik, dat ietnand achter mij ingeslopen is." ,/Wie zou dat geweest zijn?" z/De roover en moordenaar, die wist, dat de heer Straus veel geld in huis had, die van mijne afwezigheid gebruik maakte om den dolk uit mijne kamer te nemen en alle sporen achter te laten om mij in verdenking te brengen." //Zoo iemand moest zeer goed in het huis bekend zijn men heeft mij gezegd, dat buiten u alleen de oude Jozef en de neef en de nicht van den heer Straus van de aanwezigheid van het geld afwisten." z/Wist Karel Bretter het ook," riep Bouman z/dat meende ik niet en Hij zweeg en keek somber voor zich. //Wei, wat wilt u zeggen z/Niets, ik klaag niemand aan," antwoordde August, de armen over de borst kruisend, //wanneer ik slechts vermoedens en geene be- wijzen heb. Het staat aan u, mijnheer de rechter, den schuldige op te sporen." z/Meent ge werkelijk, dat ik uw sprookje ge e/Mynheer riep Bouman, ,/gelooft u mij' niet Staten zetelen, omstandigheden, die geheel buiten verband staan met eenig optreden van regeeringswege. Maar het is z. i. best mogelijk, dat het besluit der regeering waarin zij zich niet wankelmoedig zal betoonen om eenige zeer gefortuneerde boosdoeners te strafien, tot zekere hoogte tot het ontstaan van den tegenwoordigen toestand heeft bijgedragen, althans in zoover als daardoor de bedoelde personen er toe zijn overgegaan zich te com- bineeren, ten einde een zoo groot mogelijke financieele spanning in het leven te roepen. Zoodoende wilden zij de politiek van de regee ring in discrediet brengen, en het gouvernement dwingen, een andere gedragslijn te volgen. Dat zij velen, die te goeder trouw waren, op deze wijze misleid hebben door hen te doen gelooven dat er verandering in de politiek der regeering zou worden gebracht is mogelijk. ffWanneer dat het geval mocht zijn", zei de president, z/dan spijt mij zulks heel erg, doch ik zal er mijn houding niet om wijzigen. Laat ik eens en voor altijd zeggen, dat voor zoover mij be- treft en gedurende de achttien maanden, ge durende welke ik nog aan het bewind zal blijven, er geen verandering zal worden gebracht in de politiek, die wij tot dusver standvastig hebben toegepast. Het is volstrekt niet noodig mij te vragen misdadigers, hetzij rijke of arme, te vervolgen. Doch ik verlang ook niet minder ernstig dat men zal begrijpen, dat wij niet wraakzuchtig zijn opgetreden en ook niet zullen optreden, en bovenal geen handelwijze willen toepassen, waaronder onschuldige aandeelhouders en het groote publiek in het algemeen, in hooge mate en onverdiend zulleu lijden. Ons streven is om met zoo weinig mogelijk hardheid ons doel te bereiken. In den rijken man, die zijn rijkdom op eerlijke wijze heeft verworven en daarvan een verstandig gebruik maakt, zien wij een goed medeburger, die aanspraak maakt op aller lof en achting. In de moderne saraenleving kunnen er alleen zaken worden gedaan door middel van corporaties, en ons ernstig streven is dan ook, de corporaties, die nuttig zijn te helpen. De regeering begrijpt volkomen dat ruime doch eerlijke winsten voor fatsoenlijke promotors en groote dividenden van het kapitaal, dat aange wend wordt voor oprichting of voortzetting van een eerlijke onderneming, noodzakelijke factoren zijn om de activiteit van het bedrijfsleven gaande te houden en om den algemeenen voorspoed in zaken te bevorderen. Een en ander is volko men vereenigbaar met een eerlijke handels p- vatting, en tegelijkertijd een volstrekte gehoor- zaamheid aan de wet. On3 doel is, iederen eerlijken man en iedere eerlijke zaak te helpen, en met onze politiek beoogen wij tenslotte alleen om een gezonde en voorspoedige uitbreiding te geven aan den ondernemingsgeest van eerlijke zakenmeschen en van eerlrjke corporaties. HS A R Q K O. De sultan van Marokko probeert fweedracht te zaaien onder de mogendheden, nl. door een commissie van 40 aanzienlijken te zenden naar de Europeesche gezanten, om zich te beklagen over het optreden van Frankrijk. Aan 't hoold van de zending zal staan een oom des sultans, Moelai Abd el Malek, dezelfde die in Maart 1905 naar Tandzjer kwam om den Duitschen keizer te begroeten. De raad, om deze 40 heeren naar Tandzjer te sturen, is ge- geven door Hadzj Omar Ettazi, eer. raadsheer, die doorgaat voor een vijand van Frankrijk. Lindner schudde het hoofd. z/U beweert, dat ik de moordenaar ben. Be- denk toch eens, hoe dom het van mij zou geweest zijn, indien ik de misdaad bedreven had, om zulke sporen achter te laten". z/Ik heb u reeds gezegd, dat mij dunkt, dat gij tegen uw wil een moordenaar geworden zijfc, dat gij onder den indruk van schrik en vrees gehandeld hebt dit blijkt nog hieruit, dat gij den bankier de bankbiljetten met zijn stempel gaaft". z/Ik dacht, dat deze kleine onachtzaamheid niet zooveel gewicht in de schaal zou leggen". z/Ook het verhaal van den koetsier spreekt zeer tegen u. Waarorn schriktet gij zoo, toen de man u bij het huis van den bankier out- moette z/Wijl het mij onaaugenaam was, door iemand uit het huis van Straus dezen morgen in Hamburg gezien te worden". //De koetsier zei, dat hij nooit iemand zoo bleek zag worden en beven als gij". //Is dat verwonderlijk bij de tijding, die hij mij bracht z/En toch gingt ge niet met hem terug naar Adlersteinge liep weg en liet hem staan." z/IIet was hoog tijd, dat ik naar het station ging, indien ik op het bepaalde uur te Rosen- hagen wilde zijn. Ik wilde mijn schoonvader en Greta met het voorgevallene in kennis stellen en hun verzoeken de verloving uit te stellen. Toen ik aan het station kwam, was de snel- trein reeds weg en moest ik een tram nemen, die eenige minuten later vertrok daardoor werd mijne reis zoo lang vertraagd, dat alle gasten Evenwel wordt thans gemeld, dat het magzen bij het vernemen van de beschieting van Casa- bianca wederom naar den Franschen vertegen- woordiger te Tandzjer is gegaan om hem den spijt van het magzen over den moord op de European en uit te drukken, welke de Franschen genoopt had, zulke doortastende maatregelen te nemen. Het magzen sprak de hoop uit, dat het gebeurde de vriendschap van Frankrijk voor Marokko niet zou verminderen. De correspondent van de //Temps" oppei't het vermoeden, dat die heele zending van 40 grooten maar komedie is. "De heele bedoeling van den sultan kan wel tegenover zijn onderdanen den schijn aannemen of hij krachtig in de weer is om aan de tegenwoordige crisis een eind te maken. De heele Fransche kolonie zou Dinsdag op raad van den consul Fez verlaten. De Fransche militairen te Fez zullen blijven. Het is niet zeker of de Fransche consul blijven zal. Daar de toestand in Fez gevaarlyk wordt voor Europeanen, is het noodzakelijk dat zij h.een gaan. Het is echter jammer, dat dergelijke uitingen van vrees, op hun beurt weer ongun- stig op de stemming van het land werken. De sultan heeft troepen toegezegd die de Fransche kolonie naar de kust zullen geleiden. Er zijn 500 man Marokkaansche troepen in Tandzjer aaimekomen. TER JtEUZEN, 23 Augustus 1907. Naar we vernemen werd in de gisteren avond gehouden vergadering van het bestuur der Hoofdcommissie voor het orgauiseeren van feeste- lijkheden ter gelegenheid van het bezoek van het Vorstelijk Echtpaar op 14 Sept. zeer ernstig verdedigd een voorstel om, naar aan- leiding van het besluit van den gemeenteraad op het verzoek om subsidie der commissie en de daarmede in verband in de laatste raads- vergadering gehouden besprekingen, aan de commissie voor te stellen aan de inteekenaren het bedrag hunner inteekening terug te betalen, en de commissie te ontbinden. Eene tninderheid verklaarde zich daartegen, hoewel de houding van den Gemeenteraad in verband met het Vorstelijk bezoek tegenover de commissie ten zeerste betreurende, zou men de aanneming van £en voorstel tot ontbinding der commissie van te ver gaande strekking achten, daar dan den eere-voorzitter der com missie, den burgemeester, voor de regeling van ee' en ander ook den steuu van een grooten kring der ingezetenen zou ontvallen, op wier steun Z.Ed. Achtb. thans meent te kunnen rekenen, om het vorstelijk bezoek aan Ter Neuzen te doen slagen. Hiertegenover werd aangevoerd dat de ver- antwoordelijkheid daarvan zou neerkomen op de officieele vertegenwoordigers der ingezetenen, de leden van den Gemeenteraad, doch men kon ten slotte genoegen nemen met een voorstel om te trachten de door den Raad toegezegde subsidie van 200 voor armenbedeeling en onthaal der schoolkinderen alsnog door vrijwillige bij - dragen bijeen te krijgen, opdat getrachtkan wor den het voorgenomen programma voor den 14den September geheel overeenkomstig het voornemen uit te voeren, zonder dat daarvoor de door den Gemeenteraad toegestane 200 noodig zijn, en dus voor die subsidie zou kun nen worden bedankt. In verband hiermede zie men de advertentie van het bestuur der feestcommissie in ditnummer. reeds verzameld waren, toen ik binnentrad. Een bediende zei mij, dat mijn vader en mijne zuster aangekomen waren en moest ik dezen eerst aan mijne bruid voorstellen. Greta en haar vader kwamen niemand wist van de vreeselijke geschiedenisop dit oogen- blik kon ik ze niet bekend maken ik sprak mij zelf moed in en besloot te zwijgen tot na den afloop. De hemel weet, wat het mij gekost beeft z/Gij zult niet aangenaam verrast zijn geworden door de aankomst uws vadersgij gevoeldet dat zijne tegenwoordigheid tegen u getuigde," ging Lindner voort. z/Ik heb u reeds bekend, dat ik het geld geleend had," hernam Bouman. Lindner trok de schouders op. z/Gij gelooft mij nietzuchtte August//O, mijn hemel, wat zal ik doen om mijne onscbuld te bewijzen De eenige die mij redden kon, de heer Straus is niet meer De rechter beschouwde hem opmerkzaam en dacht dat Bouman toch nog onschuldig kon zijn. Maar neen, de misdaad was er hij moest de moordenaar wezen. „We zullen zien of gij bij het lijk en op de plaats uwer misdaad nog dezelfde bewering zult volhouden," zei hij, en deed Bouman naar de gevangenis terugbrengen. Den volgenden morgen werd de aangeklaagde naar Adlerstein gevoerd, waar nog alles lag, zooals men het bevonden had alleen de lijken waren in een ander vertrek gebracht. August Bouman begon luid te snikken, toen hij bij het lichaam van den ouden reeder stond, In eene gisteravond door de bewoners der Nieuwstraat alhier gehouden druk bezochte en zeer geanimeerde vergadering, werd be- sloten de straat ter gelegenheid van de komst van het Vorstelijk Echtpaar te versieren. De inteekenlijst, die staande de vergadering circuleerde be wees ten voile dat de Nieuwstraters hun beste beentje willen voorzetten, om aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik een waardige ontvangst te bereiden. Blijkens Woensdag bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van Bestuur, inge- komen Kon. besluit is de rijksbijdrage over 1906 voor de bijzondere lagere school in de Jozinastraat te Ter Neuzen, van de vereeniging voor Chr. onderwijs, nader vastgesteld op 5460,89. Yanwege het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Politiebond zullen ernstige pogingen in het werk gesteld worden, dat politiebeambten een wekelijkschen rustdag bekomen. Te dien einde zal een verzoek aan de commissarissen der Koningin verzonden worden. Zaamslag, 22 Aug. Heden werd alhier door het bestuur der vereeniging „In 't Belang der landbouwers" aanbesteed de levering van 46,100 K.G. superphosphaat 18 of 62,000 K.G. superphosphaat 14 °/c. Voor de superphosphaat 18% werd ingeschre- ven door Internationale Guanowerken te Zwijn- drecht voor 3,80, Wed. Groosman te IJzendijke voor 3,68, J. F. de Moor-Vlaeminck te Hulst voor 3,68, J. Kostense te Kruiningen voor 3,67, Dordtsche Kunstmestmaatschappij voor f 3,58 en D. Scheele Az. te* Ter Neuzen voor 3,58. Voor de superphosphaat 14 door A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,97, J. Scheele P.Jz. te Ter Neuzen voor 2,81, Wed. Groos man te IJzendijke voor 2,80V2, Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dordrecht voor 2,80, Internationale Guanowerken te Zwijndrecbt voor 2,78, J. F. de Moor\lae- minck te Hulst voor 2,76, Glerum Co. te Ylake voor 2,76, D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor 2,75, J. Kostense te Kruiningen voor f 2,74, E. A. de Waal te Lamswaarde voor 2,731/2, Iman J. van der Have te Rotterdam voor 2,73, Dordtsche Kunstmestmaatschappij te Dordtrecht voor 2,73, en A. Blondeel te Aardenburg voor 2,66. Voorts werd aanbesteed de levering van 8800 K.G. lijnkoeken, waarvoor werd ingeschreven door Corn. Maas te Zaamslag voor 10,85 en A. Wieland te Ter Neuzen voor 10,52. Alles berekend per 100 K.G. De levering van superphosphaat 14 is gegund aan den heer Blondeel te Aardenburg en die van lijnkoeken aan den heer A. Wieland te Ter Neuzen. Bosclikapelle. Als iets, wat hoogst zelden voorvalt, mag wel gemeld worden, dat in den moestuin van een onzer landbouwers eenzelfde bed erwten, dat ruim had gebloeid en opge- leverd en daarna verdord was, opnieuw uit- schoot en voor den tweeden keer nog een mooie hoeveelheid erwten gat. Terwijl een meisje hare fiets reinigde, vloog het fleschje met vocht.hiervoor gebruikt, in brand. Een kolossale vlam vulde het vertrek, waarin het werk geschiedde, die gelukkig door ij lings toegeschoten hulp spoedig werd gedoofd, zoodat slechts geringe schade te betreuren valt. om wiens lippen nog een zachte, vriendelijke glimlach zweefde. De rechter had zich echter vergist, als hij hoopte, hem tot bekentenis te brengen. Woord voor woord herhaalde de be- klaagde, hetgeen hij in 't eerste verhoor gezegd had. Wederom twijfelde de rechter aan de scbuld des beklaagden en kwam tot de over- tuiging, dat het proces niet zoo vlug atloopen zou als hij in 't begin gedacht had. VIJFDE HOOFDSTUK. De oude Bouman en Mina bleven nog eenige minuten voor de villa Rosenhagen staan, toen het rijtuig verdwenen was, dat August naar de gevangenis voerde. Het jonge meisje staarde droomend naar de plek, waar haar broer het laatst gestaan had. z/Laat ons maken, dat we hier wegkomen," riep de oude eindelijk. ,z Ja, vader," antwoordde Mina, doch ging niet van hare plaats. z/Wel, het wordt tijd," bromde hij en duwde haar in de zijde, wwil je wachten tot de kuecht komt en ons wegiaagt Ik kan het den kerel niet meer kwalijk nemen, dat hij ons als gespuis behandelt z/Maar, vader z/Zwijg, de geheele historie heb ik aan jou te danken. 'tis nu genoeg, kom z/Waarheen, vader?" ffWat een domme vraag Naar Malente. Haast je, dat we aan het station komen. Wat zullen ze thuis verwonderd opkijken als we nu al aankomen." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5