.1 A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. 1 I No. 5036. Zaterdag 24 Augustus 1907. Landboowberlchteii. Gemengde berichten. 47e .faargang i m ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika f l,32\/2 eu voor ADVEETENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal piaatsing derzeltde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. lETELE^STIK! ZBXjJk-ID. TEE NEUZEN, 23 Augustus 1907. Woensdag werd aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg aanbesteed het bouwen van woningen voor sluis- en brugpersoneel te Ter Neuzen en te Sluiskil een dienstgebouw bij de schutsluis te Ter Neuzen twee dienstgebouwtjes uabij de draaibruggen van gewoon verkeer te Ter Neuzen en te Sluiskil een gebouw voor de ambtenaren der belas- tingen, bij de schutsluis te Ter Neuzen en een haitegebouw voor den spoorweg GeutTer Neuzen te Sluiskil, in vier perceelen. Voor perc. 1, rarning 42,700, werd iuge- scbreven door de heeren G. van der Peijl voor 50,000 G. J. Balkenstein voor 44,770; P. M. Panny te Zierikzee voor 44,580 en J. P. Panny te Krabbendijke voor 43,497. Een biljet was van onwaarde. Voor perc. 2, raming f 17,900, schreven in de beeren G. van der Peijl voor f 20,960 G. J. Balkenstein voor 18,950G. F. J. Rijnberg voor f 18,281 en H. Kaijser voor y 18, i oo. Yoor perc. 3, raming f 21,850, werd inge- schreven door de heeren G. van der Peijl voor f 25,58S en J. van der Velden voor f 22,206. Voor perc. 4, raming f 8700, schreven in de heeren G. van der Peijl voor 10,190 en G. J. Balkenstein voor f 8596. Yoor de massa, raming f 91,150, werd inge- schreven door de heeren: G. van der Peijl voor 105,000 en P. M. Panny te Zierikzee voor f 94,794. De inschrijvers, bp wier naam geen woon- plaats genoemd is, wonen alien te Ter Neuzen. De laagste inschrijvers werden reeds in ous vorig nummer vermeld. Bij kon. besluit is aan den Commissaris der Koningin in de provincie Zeelaad, Mr. H. J. Dijckmeester, verlof verleend tot het aan- nemen van de versierselen van groot-officier der Leopoldsorde, waartoe bij door Z. M. den Koning der Belgen is benoemd. De heer A. A. ter Haar, ieeraar aan de Landbouw-winterschool te Goes, is benoemd tot jury-lid der op 1622 Sept. a. s. te's Graven- hage te houden nationale en internationale Landbouwtentoonstelling. In de Dinsdag te Goesgehouden vergadering van bet Zeeuwsch-Belgisch Stamboek werden tot bestuursleden -niet tot leden van de com- tnissie der rekening 1906 benoemd de heeren G. A. Vorsterman van Oyen voor den kring Oostburg en Ph. van Dixboorn voor den kring Hulst. (M. Ct.) In de week van 14 tot en met 20 Aug. zijn in Zeeland voorgekomen 10 gevallen van roodvonk en wel 1 te Floofdplaat. Vlissingen en Wolphaartsdijk, 2 te Kruingen en te Middel burg en 3 te Westdorpe. Van diphtberitis kwamen 2 gevallen voor, 1 te Zierikzee en 1 te Kerkwerve. Gedurende de raaand Juli zijn in de provincie Zeeland voorgekomen 3 gevallen van vlekziekte der varkens en wel te 's Heer-Abtskerke, Poort- vliet en Wissekerke. In het Rijk kwamen voor47,398 (1380) gevallen van mond- en klauwzeer, 4 (3) van kwade droes, 2S2 (11) van schurft, 96 (9) vaD rotkreupel, 258 (174) van vlekziekte, 30 (29) van miltvuur en 3 (3) van hondsdolheid. De tusschen baakjes geplaatste cijfers duiden het aantal eigenaren aan. Westdorpe. Heden Vrijdag vertrekken van hier alweer 18, zegge achttien, pcrsoncn naar Antwerpen om vandaar uit scheep te gaan naar Amerika. De zucht om zijn geluk te gaan beproeven in bet andere werelddeel biijft in onze gemeente maar aanhouden. Dinsdag is te Amsterdam de 34e alge- meene vergadering gehouden van de vereeniging //Bet Nederlandsch Eundveestamboek". Met het oog op de diensten, die de heer Col lot d'Escury, burgemeester van Honteuisse, heeft bewezen, werd besloten hem te benoemen tot lid van verdienste. Medegedeeld werd dat Piins Hendrik het eerelidmaatschap der Yereeniging is aangeboden en hij dit heeft aanvaard. Een jaarverslag is niet opgemaakt, daar bet vorige jaar geheel gewijd is geweest aan de reconstruct® van het Stamboek. Niettemin werden enkele mededeelingen gedaan over de werkzaamheden, die verricht zijn en nog te wachten staan. Het bestuur stelde voor de reductie op de contributie van leden, tevens lid eener fokver eeniging vast te stelleti op 50 °/0 van de con tributie, welke door de afdeeling van bare ge- wone leden wordt geheven. De afdeeling Groningen wilde de reductie op een hooger bedrag bepaald zien en wel op 76 De meerderheid van het dagelijksch bestuur bestreedt dit voorstel. Het werd door den afgevaardigde ingetrokken, toen 'oleek dat het niet gesteulid werd. Het bestuursvoorslel werd goedgekeurd. Zoo- mede werd, op voorstel van het bestuur, het gedeelte der contributie at te dragen aan het boofdbureau, voor de jaren 1907 en 1908 vast- gesteld op 50 cent per gewoon lid en 25 cent voor een lid, tevens lid eener fokvereeoiging. De rekening over 1906 bedraagt in ontvangst 18,568,77, met een sub-idle van het Rijk groot 6600. Het voordeelig saldo is groot 5810,24. De begrooting voor 1907 is geraamd op f 25,270 in ontvangst en u.tgaaf. Deze begroo ting werd opgemaakt en bp de Regeering in- gediend voor de afsluiting der rekening over 1906. De Regeering heeft zich bereid verklaard het stamboek, zooals bet gereconstrueerd is, met een bedrag van 15,000 als maximum te lielpen. De sfiks&ofhesnestmg «aa Wintei'gepst. De oude kous, met 1456 aan Engelsch goucl geld, die de vorige week te Vlissingen in den mailtrein werd gevonden, was verloren door een heer uit Hull, die thans zijn eigeudom heett bekomen. De eerlijke vinder, de treinsmid Polderman, kreeg van hem een belooning van f 12. De Belgische zeeloods P. A., wonende te "Vlissingen die j.l. Zondag met een Engelsch stoomschip naar Londen vertrokken is, heeft het ongeluk gehad bij het aan wal stappen te vallen en de beide beenen te breken. De man ligt thans in een hospitaal te Louden. De vrachtrijder P. L. te Wemeldinge was weo-ens schoolverzuim van zijn kind veroordeeld tot" 2,50 boete. Hij stond eergisteren te kijken naar het werken aan den zeedijk. De rijksveldwachter Buteijn naderde hem en zeide tot L. dat hij wegens het nog niet betalen der opgelegde boete in arrest genomen werd. L. wilde hern het gedrag betalen, maar had geen voldoende geld bij zich. Daar er intusschen verschillende dijkwerkers zich rood den veld- wachter en zijn arrestant hadden verzameld en Bnteijn meende dat zij L. zonden pogen te ont- zetten deed hij zijn arrestant de boeien aan en trok hem uit de omstanders weg. Dat weg- trekken sehijnt nogal hardhandig te zijn gegaan althans L. viel van den dijk en brak daarbij zijn been. Per rijtuig werd hij toen naar zijn woning vervoerd. Tusschen Heins en Raalte is eergister en een onbekende vrouw door den trein 6 uur uit Zwolle aangereden en gedood. van geen last van mond- en van het N. v. d. D. te Koeien, die klauwzeer hebben De correspondent Westzaan schrijft Te Westzaan breidt zich het mond- en klauwzeer steeds uit. Dat dit voor de vee- houders een groote schade is, laat zich be- grijpen. Hier doet zich het eigenaardig teit voor, dat deze ziekte zich alleen vertoont bij boeren, die de meik verkoopen aan de melk- fabriek of uitventen, dus geen kaas of boter maken. De boeren, die zelf kazen, hebben bij bun vee geen last van deze ziekte. De oorzaak hiervan is, volgens eenige er- varen boeren. dat de kaasboeren de pekel voereu aan de koeien, en dit scheen een uitstekend middel tegen mond en klauwzeer te zijn. Een oude boer vertel'de mij, dat bij zijn vee nog nooit deze ziekte was uitgebroken, en op mijn vraag, wat hij dacht wat daarvan de oorzaak was, vertelde bij mij, dat hij geregeld brokken zout in het land bracht, waaraan bet vee met graagte likt. Ik weet niet of op andere plaat- sen, waar deze ziekte is uitgebroken, zich de zelfde verschijnselen voordoen, ik weet ook niet of het zout nu als een voorbehoedmiddel moet worden beschouwd, maar mij dunkt, bet belang voor het geheele land is te groot om hier niet de uoodige aandacht aan te schenken. Te Meppel is een dolle bond doodge- schoten. Te Twijzelerheide (Fr.) heett een hevige vechtpartij plaats gehad oiider jongelingen, waar- bij ook meisjes tegenwoordig waren. Een der meisjes werd zoo over den pols gesneden, dat de toegesnelde geneesheer na haar verbonden te hebben, bet dringend noodig oordeelde dat zij naar 't ziekenbuis te Groningen werd vervoerd, hetgeen zoo spoedig mogelijk gescbiedde. De pezen en slagader waren doorgesneden. Een der jongelingen had verscheidene wonden be komen. In een sloot bij de begraafplaats //de Vraag," onder Sloten (N.-H is verdronken de slager H. 0. S., uit Amsterdam de man, die slecbt van gezicht was, was tegen den avond naar het graf zijner vrouw gegaan, vanwaar bij terugkeerende, vermoedelijk in de sloot is ge- loopen. Moeder en kind verdronken Te Em- mercompascuum is vrouw A. Vos met haar k.adje, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Een 65jarige heer te Oidenzaal was Maan- dagnamiddag op den straatweg Oidenzaal Dene- kamp bezig fietsen te leeren, toen hij eensklaps viel en dood werd opgenomen. Yoor de rechtbank te Breda stond terecht de heer Maarten v. d. T., 43 jaar, directeur der posterijen en telegrafie, te V\ illemstad, beschul- digd van verduistering van f 1600, die hij als directeur van bet postkantoor onder zijn be- rusting had. De heer C. M., inspecteur der posterijen te Middelburg, deelde als getuige mede dat beklaagde een zeer ijverig, gunstig aangeschreven ambte- naar is. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. Hij heeft de verduistering niet gepleegd met de bedoeling, zich die 1600 toe te eigenen, doch alleen om oogenblikkelijk uit geldverlegenheid te raken. Hyhad verschillende uitgaven te doen, speciaal ten behoeve eener kranzinnige zuster. Eisch 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De Ongevallenwet in de praktijk. Een fabrieksarbeidster was met den recbter- middeuvmger tusschen eenige machinedeelen gekomen. Na korten tijd hervatte zij den arbeid en bleek zij voor haar vroegere en ook voor ander machinaal werk even gescbikt als voorheen. Door de Rijksbank werd nu aan het meisje een blijvende rente toegekend naar een arbeids- ongescbiktbeid van 10 pCt. Hoewel de getroflfene zelf bewezen had, dat haar arbeidsgeschiktheid niet was verminderd, werd door den Centralen Raad van Beroep de beslissiug der Rijksbank gebandbaafd, sclirijtt de //Risicobank." Het feit dat de getroffene later met haar oude werk weder betzeltde loon bleek te kunnen verdienen, wettigde volgens den Raad de conclusie niet, dat zij geheel valide is. Op grond der anatomische afwijkingen en gezien de medische adviezen nam de Cent rale Raad met de Rijksverzekeringsbauk een //alge- meene" arbeidsongeschiktheid aan van 10 pCt. De rentetrekster was korten tijd na het ongeval ■in bet buwelijk getreden en zal nu leveuslang een rente trekken wegens een in tbeorie bestaan- de invaliditeit, welke van geen invloed meer zal kunnen wezen op haar loon, om de eenvoudige reden dat zij heeft opgehouden loontrekkend te zijn. De heer H. v. S. hoofd eener school te Bennekom, is in bet bezit van een merkwaardige tamme kraai, welke zeer jong daar in huis is gekomen, thans vrij rondvliegt en overal haar voedsel zoekt. Met de honden en de kat leeft de kraai in voor tdurenden oorlog. Haar grootste genoegen is die beesten, wanneer ze er geen erg in hebben, stilletjes van achteren te nadeien, ze dan onverhoeds een geduchten pik in de acbtei- pooten of den staart te geven, om dan haastig weg te vluchten. Met haar vrienden en vnen- VAX S4SDE te Ter Meuzen Hit blad verscltijnt JlaBndas-. Woensdag. en Uit de omstandigheid, dat men in deze streken vaak wintergerst verbouwd op kiaverstoppel, waarbij nog een bemesting met stalmest en in het voorjaar dikwijls nog wat chilisalpeter gegeven wordt, blijkt.dat men inziet, van hoe groot belong de stikstof is bij de teelt van dit gewas. Van at de plantenvoedende stuffen wordt door de gerst dan ook de stikstof in de grootste hoeveelheid uit den grond opgenotncn en wei in een hoeveelheid, die zich een flinken gersteoogst tot de hoeveeiheden opgcnomen phosphorzuur, kali en lcalk respectievelijk ongeveer ver- houdt als 5:2:4:1. Uit dezelfde omstandigheid blijkt echter ook, dat men zich hier bij den verbouw van gerst or niet zoozeer op toelegt om brouwgersl van eerste kwaliteit te telen, als wel om eene zoo groot mogelijke opbrengst te bekomen. Dat voorop stellende en ohs voorstellende later eens de vraag te behandelen, hoe men prima brouwgerst teelt, wiilen we nu de stikstofbemesting der wintergerst besprekeu in de riehting die de teelt van dit gewas in deze streken genomen heeft. Het wortelsteisel der gerst dringt niet diep den bodem in. Dit is de oorzaak, waarom ze in door zeewater overstroomde polders spoedig weer met gunstige- resultaten verbouwd kan worden, maar k is ook de reden, waarom men de mest- stoffen, voor haar bestemd, niet diep in den grond mag werken. Wellicht wordt op deze laatste omstandigheid sums wel eens te weinig gelet. Wanneer men gerst verbouwt na klaver en nog een bemesting met stalmest daarbij geeft, dan zal in de meeste gevallen het gewas, wat de stikstof betreft, zich voOidoopig wel kunnen redden en in staat zijn, voor den winter, zonder verdere aan wending van een stikstof- houdende hulpmeststof, zich behoorlijk te ontwikkelen. Alleen wanneer de kiaverstoppel slechts zeer korten tijd voor het zaaien der gerst gescheurd zou worden in de aangewende stalmest lang, dus niet ,/geteerd wezen zou, zou de aauwending van ongeveer 75 Kg. chilisalpeler per H. A. voor het zaaien der gerst in te eggen, zeker aanbeveling verdienen. Dat zelfde zal in nog meerdere mate het gevai zijn, als de gerst op luatgescheurde kiaverstoppel korat en geen stalmest krijgt, of als ze na aardappelen op suilcer- bieten komt en met stalmest bemest wordt. Wordt gerst met stalmest na vias of koolzaad ver bouwd en is de tot de teelt bestemde akker vroegtijdig bewerkt en bemest kunnen worden, dan zal dikwijls het verstrekken van een bijgift aan chilisalpeter in het najaar ook niet noodig zijn. in het voigende najaar geve men in elk der gestelde p' "alien ongeveer 2U0 Kg. chilisalpeter per 11. A. als P-Vr hemes ting. Is de stand van liet gewas dieht genoeg d-iu wende tneti deze hulpmeststof slechts aan als de uicstoeling is afgeloopen. Staat daarentegen het gewas te ijl, te dun, dan geve men dezer stikstofbemesting zoo gauw mogelijk, terieinrie door een sterkere uitstoeling een dichteren stand te verkrijgen en wende het resteerer.de i deel aan na afloop der uitstoeling. Wit men op schralen grond gerst verbouwen en is men niet in staat stalmest toe te dienen, dan wende men als stikstofbemesting aan 300 Kg. chilisalpeter per H. A. Voor het zaaien worde i dezer hoeveelheid lichL inge- egd, terwijl de rest als overbemesting in het voigende voorjaar uitgestrooid wordt, met inachtneming natunr- ijk van wat boven opgemerkt werd met betrekking tot een voldoend dichter of wel een te ijlen stand. In t buvenstaande werd alleen de stikstofbemesting van wintergerst besproken. 't Spreekt van zelf, dat, waar de grond er behoefte aan heeft, naast de stikstof om he* phosphorzuur, de kali en de kalk niet mogen ver- geten worden. Immers, deze minerale stoffen hebben den besten in- vloed op de kwaliteit van het gewas en op het bestand zijn tegen legeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1