A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor eeuwsch-Vlaanderen. No. 5035. Donderdag 22 Augustus 1907. 47e Jaargang. Buitenland. F E UIL L E T 0 N. EEN DAPPERE 2USTER. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Ainerika f l,82Vg en voor bet overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telef'oon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. MAROKKO. Vol^ens de //Times" beeft de sultan van Marokko besloten, zich tegen Frankrijk's han- delingen te verzetten. De sultan is plotseling aangegrepen door een aaaval van vertwijfeling, bij heeft de grooten van Fes bij zich laten kouien en beeft hun gezegd, dat Frankrijk verder ging tegenover Marokko dan zijn plicht voorschreef. De sultan gelastte de vertegenwoordigers der grooten, zicb gereed te houdeu om naar Tandzjer te gaan en een kJaeht nit te brengen aan de mogend- heden over de bouding van Frankrijk. De sultan staat altijd tusschen onderdanen en de Europeanen in. Dat wekt de aanhoudende ontevredenheid der onderdanen. Plaatst de saltan zich aan den kant zijner onderdanen, dan kan dat zijn gezag in den lande ten goede komen. Het gevaar is dan, dat sultan eu volk eensgezind op de Europeanen zouden losstormen, maar de sultan weet zeer goed, dat een openlijke oorlog tegen een Europeesche ruogendheid hem de kroon zou kosten. Hij kan echter wel door zijn diplomatiek verzet tegen Frankrijk bij zijn onderdanen de overtuiging wekken, dat Marokko tbans niet staat tegenover bet verdeeld Europa, maar tegenover een ondeelbare macht, waar het land zicb naar beeft te richten. Aan de Marokkaanscbe kust is alles bij het oude. Voor Tandzjer liggen vier, voor Mazagan twee, voor Casablanca drie oorlogsschepen, voor Larasj Safi en Magador elk een. In Casablanca ruimt men de puinhoopen op. Consul Malperthuy heeft de leiding van zaken. Op zijn voorstel hebben de consuls een commissie van kooplieden benoemd, die zich belast hebben met het bijeen- brengen van al wat er van waarde gevonden wordt onder de puinhoopen. De recbthebbenden kunnen uit het bijeengebrachte opeischen wat bun toekomt. Wat binnen zeker tijdsverloop niet wordt opgevraagd, zal in het opeubaar worden verkochl ten bate van bet onderhoud en den aanleg der straten. Er wordt voor de zindelijkheid zoo goed gezorgd als eigenlijk nooit gebeurd is tot dusver. Te Tandzjer is een afdeeling van het Marok kaanscbe leger aangekoinen, van 500 man. Deze troepen zullen patrouilledienst doen onder opperleiding van een Algerijnsch officier. De correspondent van de //Figaro" te Casa blanca seinde Zaterdag, dat de Spanjaarden met 12) z/lk heb dus nog meer gestolen", hernam Bouman //kan u mij missehien zeggen, waar het geld dan is z/Dat zullen wij later zicn beid is nu niet van belang". z/Vergeef mij. voor mij is ze van groot be- deze omstandig- Het gedrag van ik de schuldige meer genomen lang" riep August levendi den misdadiger bewijst, dat niet ben ik zou toch niet hebben, dan ik noodig had z/Ook hebt ge de glazen ingedrukt aan de balkondeur en ze geopend." z/Stond de balkondeur open en waren de glazen ingedrukt herhaalde August heelemaal ver- licbt, //daar ziet u //We zagen, dat de rnit van binnen gebroken was, want het glas lag buiten," viel hem Lindner in de rede. //En denkt u, dat ik, een architect, zoo dom zou zijn," hervatte August verwonderd. .Ik geloof op uw eer, dat ge nog niet bedreven genoeg zijt in het moorden, om dat alles koel- bloedig te kunnen overwegen," meende de rechter. //Ge hebt, ofschoon ge zelf een sleutel hadt, dien van de nachttafel van den heer Straus verwijderd, om de ontdekking der misdaad zoo lang mogelijk tegen te houden. Nadenmoord hebt ge u gewasschen, de sporen van het bloed weggenomen, u zorgvuldig gekleed en zijt met den eersten trein naar Hamburg gereisd. Bij de muziek aan 't hoofd uit de stad naar de stelling waren getrokken, die generaal Drude hun op zijn rechtervleugel toegedacht had, maar vervolgens naar de stad terugkeerden. Ze talmden ook met de ontscheping. Maar Zondag wist de correspondent van het //.Journal" toch te melden, dat de Spanjaarden de stelling buiten de stad bezet hadden. Het bevel in de stad was overgegaan op den zeeofficier Lesquivit. De correspondent van de //Daily Mail" seinde Zaterdag uit Casablanca, dat de kring, dien de Fransche troepen om de stad getrokken hebben, baar wel voor aanvallen beveiligf, maar tevens belet, dat de handel het bedrijf herstelt. Het eenige middel om den toestand te verbeteren, zegt de correspondent, is dat generaal Drude versterkingen krijgt, zoodat hij het binnenland kan intrekken en daar een einde maakt aan de voortdurende bedreiging van den vrede. le Marakesj, waar Dr. Mauchamp vermoord is, is de tijding van het bombardement 11 Aug. gekomen. De Europeanen aldaar zijn nog denzelfden dag naar de kust getrokken, naar SalS, hoewel de eerste uitwerking van het bericht op de inlandsche bevolking eerder verslagenheid dan woede was. Er wordt van Oran veldgeschut gezonden naar Casablanca. De laatste officieele berichten van admiraal Philibert zijn, dat het rustig is te Mazagan. In Duitschland acht men den toestand van Duitsch Zuid-west-Afrika, sedert Morenga's inval, ernstig. Morengazal zeker spoedig aanvallend optreden, meent het //Berl. Tbltt." want hij moet ge- weren en munitie hebben. Wel zal er bier en daar nog wat opgegraven kunnen worden, maar hij zal meer nooiig hebben. Bijna zeker zal men spoedig dus wel hooren van kleiue Duitsche posten, die overvallen zijn. Het on- geluk is dat in dien Z.O. hoek van het yebied de Duitsche troepen juist niet talrijk zijn, en de spoorweg is niet vergenoeg gereed om spoe dig de noodige manschappen ter plaatse te brengen. Wat de Duitschers zeer hinderen zal, is dat dat Z.O. gedeelte zeer bergachtig is en het dus zwaar zal vallen Morenga daar klein te krijgen. Een voordeel acht de schrijver het, dat de regeering der Kaapkolonie nu besloten heeft, Morenga niet meer toe te laten. De Kaapsche politietroepen hebben bevel hem, bij zijn weder verschijnen op Engelsch gebied, of gevangen te nemen of over de grens terug te werpen. den bankier Goldstein hebt ge voor het geld effecten gekocht en zijt daarna naar Rosenhagen vertrokken." Bouman had den rechter met verbazing aan- gehoord. Lindner bemerkte zijne ontroering en dacht, dat het gunstige oogenblik gekomeu was, om hem te doen bekenneu. Gij zwijgt," zeide hij, //deze daadzaken ont- zenuwen uw ontkennen." /,1k zwijg". hervatte August, zich met de hand langs het voorhoofd strijkend, „wijl het beneden mijne waardigheid is mij tegen de misdaad, van welke gij mij beticht, te ver- dedigen". /jiMaar de moord dan op uw vriend en wel- doener //Mijnheer, wie heeft u het reeht mij voor een onmensch te houden riep hij woedend. z/Uwe daden", hernam de rechter koel. //Ondersteit gij van mij, dat ik mij naast het lijk van mijn vermoorden weldoener feeste- lijk kon kleeden, het gestolen geld in Hamburg omwisselen en dan naar Rosenhagen gaan om Greta mijne met bloed bevlekte hand te reiken z/Ik onderstel dit niet van u, maar de daden wijzen er op", zei de rechter. //Nemen wij aan, dat een ander den moord bedreven had, is het dan denkbaar, dat ge niets gehoord hebt z/Ik heb niets er van gehoord, want de moord is na mijn vertrek geschied". z/En wanneer zijt gij vertrokken vroeg Lindner met een ongeloovigen glimlach. //Om half vijfik wilde met den eersten trein naar Hamburg." z/Wat wildet gij in Hamburg doen V" jii sommige Duitsche kringen neemt men 't de Kaapkolonie intusschen zeer kwalijk dat zij Morengra in de selegenheid gelaten heeft, weer in het Duitsche gebied te vallen. De ,/Tagliche Rundschau" zegt bij v. //De menschen over de grens (de Kapenaars daar) deden met den op- stand in de Duitsche kolonie prachtige zaken. Zij waren daar ontevreden over het vooruitzicht van vrede, en wrijven zich nu in de handen, omdat het voorczetten van den opstand hun weer voordeel kan brengen. Overste v. Estorff begeeft zich zelf met zijn staf van Windhoek naar Keetmanshoop, om Morenga te bestrijden. TER NEUZEN, 21 Augustus 1907. Door de feestcommissie a'hier is, naar aan- leiding van haar schrijven aan den Minister van Marine, tot het zenden van een oorlogsschip naar de reede alhier, ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. 11. Prins Hendrik op 14 Sept. a. s., bericht ont- vangen, dat tijdens dat bezoek vier Nederlandsche torpedobooten in de Zeeuwsche wateren zullen vertoeven. In plaats van een schip, komen er dus vier, maar met die vier zal niet het doel bereikt worden, dat de commissie er zich van voorstelde, toen besloten werd het zenden van een schip te virzoeken. Naar wij vernemen zal er binnenkort een brievenbus gepiaatst worden tegen de werkpluats van den heer Mielen, Grenulaan hoek Tholens- straat. De Minister van Oorlog heeft den konink- lijken eereprijs voor betoonde schietvaardigheid in zilver o.a. toegekend aan W. P. Mookhoek te Breskens. Yolgens Belgische bladen zijn de onder- handelingen tusschen de Nederlandsch en Bel gische Ministers van Buitenlandsche Zaken over de ontvangst door H. M. de Koningin van een deputatie van burgemeesters van Oost-Vlaanderen te Middelburg. nog gaande. Het Belgische gouvernement wil daaraan geen officieel karakter zien toegekend. In de Maandag te Schoondijke gehouden vergadering der feestcommissie werd het offi cieele programma vastgesteld voor de feestelijk- heden op 14 September a.s. De sceheele gemeente zal versierd worden z/De 300,000 mark wisselen, die de heer Straus mij 's avonds te voren gegeven had." z/Daar komt ge weer met deze onaannemelijke bewering aan." z/En toch is ze waar." z, Dat de heer Straus u het geld gegeven had De jonge man was zichtbaar met zich zelven in strijd eindelijk zeide hij z/Het helpt niets, ik moet de waarheid zeggen." z/Er blijft u niets anders over," bevestigde Lindner, die nu eene bekentenis verwachtte. z/De heer Straus heeft mij het gel£ niet ge geven, maar slechts geleend." De rechter scheen onaangenaam verrast. z/Weer eene andere uitvluchtgelooft ge werkelijk daarmee door te komen z/Het is geene uitvlucht, maar de waarheid," zei Bouman. Luister naar mij, mijnheer de rechter, gij hebt mij verteld, hoe gij u de zaak voorstelt, mag ik u nu zeggen, hoe zich de vreeselijke gebeurtenis moet hebben toege- dragen z/Spreek maar," hernam Lindner en leunde in zijn stoel. z/Gij weet, dat ik den heer Buchholz gezegd had, dat mijn vader mij de 300,000 mark toe- stond gij weet ook, dat deze mij het geld weigerde." //Waarom schreeft* gij hem niet, in welke eene verlegenheid hij u bracht z/Dat ware de zekerste weg geweest, om hem geheel onbuigzaam te maken ik moest maar bidden en smeeken. De heer Straus, die mijne ongerustheid bemerkte, vroeg mij vaak, wat mij scheeldetoch durfde ik hem niets zeggen. en er zullen vijf eerepoorten worden opgesteld. De Koningin zal op haar doortocht door schoolkinderen een bouquet worden aangebo- den, terwijl de muziek eenige nummers zal uitvoeren, beide keeren als H. M. door de ge meente trekt. Na den middag zal een optocht worden ge houden van versierde rijtuigen en rijwielen, waarna eene ringrijderij zal gehouden worden, waarbij, naar Hollandsche manier, het meisje den ring moet steken. Na afloop geeft de stafmuziek van het 3e regiment uit Bergen op Zoom eene uitvoering op de Markt. 's AvondS wordt eene algemeene illuminatie aangebracht, zal een lichtstoet worden gehou den en tot slot een flinfc vuurwerk worden afgestoken. De M. Ct. schrijft Wat sommigen toch verzinnen kunnen Men weet dat de burgemeesters uit het land van Waes onze Koningin, wanneer zij Hulst bezoekt, gaarne een hulde hadden bewezen. Eene vriendelijke attentie voorzeker. Met het oog op den korten ti]d,^ die Zij daar vertoeft, gaf H. M., door tusschenkomst van den Belgischen gezant, te kennen dat het Haar on- mogelijk is de heeren te ontvangen. Nu maakt het Hbld. van Antwerpen zich tot echo van het volgende bericht z/Een gerucht in onze stad over deze zaak luidt als volgtdat de burgemeesters van Zeeland jaloersch zijn op de Belgische burge meesters die met zilveren habieten, suwarow en degens met zilveren gevesten op plechtig- heden verschijnen, terwijl deze heeren puur en simpel met een zwart fraksken en oranjesluier voor den dag komen en door hun toedoen de koningin die ontvangst afgeraden". Zulke praatjes doen opgeld in estaminets. Maar dat een ernstig blad die verspreidt, is toch wat al te dwaas. Die Zeeuwsche burgemeesters hebben aller- minst reden tot jaloezie. Zij kunnen, evengoed als hunne Belgische collega's een fraai costuum aantrekken, ook met steek en degen. En wat zouden ze ertegen kunnen hebben dat men van Belgische zijde H. M. een bewijs- van sympathie gaf Integendeel, dat kan hun niet anders daD aangenaam zijn. Waarom niet? Maar wie weet dat het hoofddoel van Harer Den laatsten avond eindelijk, eer wij ter ruste wilden gaan, bracht hij mij tot spreken en nu was de man dadelijk tot hulp bereid." Waarom hebt ge mij dat niet vroeger ge zegd", zei hij lachende, //daarom behoeft ge niet te wankopen. Ik leen u het geld Ik wilde tegenwerpingen maken, maar hij had reeds de brandkast geopend en telde de som neer". //In bankbiljetten kunt u het vermogen niet deponeeren, daarom blijft u niets over dan morgen met den trein van 4 uur 45 minuten naar Hamburg te sporen, bij Goldstein effecten te koopen en dan naar Rosenhagen te rijden, waar wij elkaar aantreffen. En nu goeden nacht, we zien elkaar morgen op het verlovings- feest". Hiermee weerde hij mijneu dank af. //Goldstein wist, dathetgeld vandenheer Straus kwam hij herkende zijn stempel op de pakjes". z/Ik heb vergeten, ze te verwijderen", her nam Bouman getroffen. z/Dat hebt ge", bevestigde de rechter glim- lacheud, //men kan niet aan alles den ken maar vertel verder". z/Ik ging naar mijne kamer, legde mij te bed en ontwaakte 's morgens vroeg. Ik stond op, kleedde mij aan, ging, om den heer Straus niet wakker te maken, zachtjes naar beneden en openae de deur. Toen ik wilde uitgaan, be- vond ik, dat ik den verlovingsring voor mijne bruid vergeten had. Ik liet de deur half open, liep in het duister naar boven, stak licht aan, nam den ring, snelde haar beneden en sloot de deur achter mij. Dat, mijnheer de rechter, is mijne misdaad//ik heb den moordenaar de deur geopend". (Wordt vervolgd. ZESSC COURAST. »»i( blag verscliijnt Maandag., WoensrtttR- en Vrijdngavoiiil, uligezomlerii op Feenlilagen. bij <le Firrna I". JT. WAS BE SASDE ie Ter Neuxeo. D O O 7

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1