A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5034. Dinsdag 20 Augustus 1907. 47e Jaargang. Buitenland. FEUILLETON. EEN DAPPERE ZUSTER. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32VS en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telcfoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere lettbrs worden naar plaatsruimte berekend. bbbstb BXjJLID. Engeiand Cosieni'ijk-Hongapije. In opdracbt van den Oostenrijkschen Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Van Aeren- thal, ontvingen de vertegenwoordigers van de pers bet volgende communique over de bijeen- komst te Iscbl „De ontmoeting te Iscbl, een uitvloeisel van de gevoelens van innige vriendschap, die de beide macbtige heerschers Koning Edward en Keizer en Koning Frans Jozef verbindt, gaf den Engelschen onderstaats-secrefaris van buiten landsche Zaken sir Charles Ilardinge gelegenheid samen te komen met den leider der Buitenlandsche Zaken van de Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchic, zijn vroegeren collega te Petersburg. vIn den loop van hun onderhoud, dat alle kwesties van de aetueele politiek tot onderwerp had, konden de heer Ilardinge en baron Aeren- thal met bevrediging constateeren het voortbe- staan van de oude, traditioneele vriendschap tusscben Engeiand en Oostenrijk-Hongarije. Wat bepaaldelijk de Macedonischekwestie betreft, zijn beide staatslieden tot de overtuiging ge- komen, dat de door de entente-mogendheden in de Macedonische villatjes op touw gezette en door andere mogendheden ondersteunde her- vormingsarbeid, in volkomen overeenstemming is met de jongste verklaringen van het En- gelsehe kabinet. Die gelijkheid van inzichten bleek ook bij de kwestie omtrent de voorstellen, die aan de Porte zullen worden gedaan en bij die aangaaude de verhindering van het optreden der revolutionaire Macedonische benden. Daar de houding der overige groote mogendheden met het resultaat van de gedachtenwisseling tusschen Hardinge en baron Aerenthal in overeenstemming is, mag men van den uitslag der onbaatzuchtige pogingen om de toestanden in Macedonie duur- zaam te verbeteren, het beste verwachten." Men zietde Macedomscbe kwestie is vrijwel het eenige dat het officieele communique noemt. Over de andere //kwesties van de aetueele politiek" die immers alle werden besproken, zwijgt't als 't graf. BELGIE. De Engelsche dokwerkers, die de Belgische stakers te Antwerpen vervangen, hebben weer ii) - //Dat is zeer eenvoudig. De heer Straus had Adlerstein gekocht en wilde een nieuw slot doen bouwen. Daaroru wendde hij zich tot den heer Neuhaus, myn leermeester, met het verzoek hem een goeden architect aan te wijzen. Ik was juist van mijn reis teruggekeerd en had tal van plannen meegebracht, waarvan ik gaarne iets wilde uitvoeren. Hij beval me aan bij den heer Straus en we waren het spoedig eens." z/Hoe lang waart ge bij hem z/Bijna anderhalf jaar." z/Hoeveel krijgt u voor het bouwen van de villa jZestig duizend mark." z/Hebt gij deze som reeds ontvangen z/Ik heb slechts vijfduizend mark er op ontvangen. Ik verlangde niet meer en zou de rest na de voltooiing van het gebouw, dus binnen eenige dagen, ontvangen." z/Zooals men mij verteld heeft, zouden de meeste rekeningen vandaag betaald geworden zijn," zei de rechter, Bouman scherp aanziende deze bleef echter zeer bedaard. ,/De heer Straus bad tot dit doel eene groote som bij zijn bankier gehaald. Weet gij hoeveel //Vijf honderd duizend mark," hernam August. Nu echter trilde zijne stem, hoeveel moeite hij ook deed om haar vastheid te geven. De rechter deed, alsof hij het niet merkte. eens een nieuw bewijs geleverd van wat een zootje ze eigenlijk zijn. Ten einde ongeregeldheden te vermijden tijdens het bezoek van prins en prinses Albert te Antwerpen, had men hun stoomboot //Cam- broman" naar een dok gebracht, waar zij van alle verkeer met den wal waren afgesloten. Of dit hun niet naar den zin was, dan wel of zij gebruik hebben gemaakt van de omstandig- heid, dat zij meester waren aan boord, kan niet worden uitgemaakt, zeker is het, dat zy 35 v-aten Mnnchner bier rootden (anderen zeggen 50), en nadat zij dronken waren geworden, tot de grootste baldadigheden overgingen. Het geheele schip was een tooneel van vernieling. Eindelijk gelukte het den kapitein de politie te, waarschuwen, en deze zond 2 officieren en "35^ man, die nog steeds aan boord zijn om de orde te handhaven. n v Het //H. v. A." geeft van de muiterij v^n het gespuis de hiervolgende beschrijving z/Eens dronken zijude, ging het van kwaad tot erger, en nu begonnen de gentlemen op verwoede wijze onder elkaar te vechten. De kapitein en de bemauning waren machteloos tegenover de 900 muiters en moesten op die wilde tooneelen staan kijken, zonder iets te kunnen doen om ze te beletten. Zelfs wanneer de muiters de kapiteins- en officierskajuiten openbraken en leegplunderden, konden zij er niets tegen uitrichten en moesten alles maar laten begaan. Volgens opgaven der olScieren werJ.en er 16 geladen revolvers gestolen, waarvan er slechts 4 werden teruggevouden. Al de scheermessen der officieren zijn verdwenen. Ook werd de verdwijning geconstateerd van een groot aantal tafelmessen. Zoo ging de muiterij al erger en erger, tot het dronken gespuis de kombuis overrompelde. Twee vaten aberdaan werden over boord geworpen, groote ketels in't water gesmeten, en daarna begonnen de kerels malkaar te werpen met klompen boter en brooden, waarvan velen in het dok terecht kwamen. Volgens schippers, die in het Lefebvredok lagen, was het gevecht op het dek algemeen, en een der schippers verklaart drie Engelschen, die door hun kameraden over boord waren ge smeten, te hebben opgepikt en terug aan boord te hebben gebracht." En dat zootje hebben Antwerpen's reeders in Antwerpen's haven gehaald Het maakt geen goeden indruk in de stad, en dat de ratten //Men heeft mij gezegd, dat gij steeds in de beste verstandhouding met den heer Straus stondt z/Jawel", hervatte Bauman vlug, //de heer Straus was aangenaam in den omgangzelfs de vermeerdering, die de familie voor een paar maanden, ondergaan had, kon onze vrede niet storen." z/Welke vermeerdering?" L)e verloren neef, die plotseling terugkwam." Waart u niet bevriend met hem z/Karel Bretter is geen persoon, waarmee een beschaafd man verkeeren kan," hernam Bouman eenigszius uit de hoogte //ik verkeerde alleen met hem ter wille van zijn oom." //Is de jonge man op reis tfSedert Maandagzooals ik meen is by te Bremen; ook kan hij teruggekomen zijn, zonder dat ik het weet." Hij zei dit op zulk een zonderlingen toon, dat de rechter opmerkzaam werd. Hij maakte eene aanteekening op het papier en vroeg verder z/Hebt ge juffrouw Greta Buchholz in het huis van Straus leeren kennen z/Ja, ze kwam vaak naar Adlerstein en stelde veel belang in den bouw." z/Ik begrijp u," zeide de rechter eventjes glim- lachende. z/De heer Straus deed een goed woord voor mij bij den heer Buchholz en z/En deze gaf zijne toestemming tot de ver- loving, mits gij de som van 300,000 mark als uw eigendom bij den notaris deponeeren kondt," viel hem de rechter in de rede. /,Ja, mijnheer, dat weet u,"antwoordde Bouman. zooals de Engelschen worden genoemd dertig per dag meer zullen gaan vragen, zal geen reeders weer goeden indruk 't Slot ■.•eaten op de maken. Vrijdag weigerden de ratten te werken. dier historie was, dat ten slotte een 300tal bereid was en 250 bleven weigeren. Deze zouden Zaterdag per Harwichboot vertrekken naar bun country. Daar zal veel plezier zijn, als zij aan hun mede-kornuiten de avonturen van de Cambroman zullen vertellen. Ten slotte, een lichtstraal. De burgemeester is er in geslaagd de werklieden te bewegen een afvaardiging te benoemen, waar de twee leiders Chapelle en Wieme uitgesloten zijn. De Fede ration maritime van haren kant heeft een lange "vergadering gehouden, van half vier tot zes uren daar werd de zaak van alle kanten be- keken, en een strooming werd merkbaar ten gunste van onderhandelen. De heer Albrecht, die in die richting werkzaam is geweest, heeft de tijding aan den burgemeester gebracht, en Zaterdag moest ten stadhuize, door beide partijen in 't kabinet van den burgemeester, een eerste bespreking en onderzoek van minnelijke schikking gebeuren. Men weet natuurlijk niet wat daar kan uit voortkomen. Maar dat dit de goede baan is lijdt geen twijfel. Men werd zoo stilaan toch wel wat angstig te Antwerpen. De haven eischt overigens dringende oplossing van de crisis de booten komen maar afzij moeten wachten, en er wordt veel, veel geld verloren. Zaterdagmorgen heeft de bijeenkomst tusschen de afgevaardigden der Federation Maritime en de afgevaardigden der werklieden, in het kabinet en onder het voorzitterschap van den heer bur gemeester plaats gehad. Wat er gezegd of besproken is, daarover wil geen van beide partijen zich uitlaten, maar ziehier wat de laatste besluitselen of voorstel len zijn z/De werklieden zouden Maandag voorloopig aan 't werk gaan, tegen de voorwaarde van 5 fr. mits beding, dat ondertusschen door eene com- missie, uit vertegenwoordigers van werkgevcrs en werklieden gevormd, de eischen om loons- verhooging zullen onderzocht worden en dat, wanneer er tot eene verhooging besloten wordt deze zal geldig zyn van Maandag 19 Augustus, dag, waarop het werk zou hernomen zijn. //In geval van niet overeenkomst zal het ge- schil aan een scheidsgerecht onderworpen wor- Bezat gij de verlangde som ,/Neen." ,Gij beloofdet ze echter?" z/Ik hoopte, dat mijn vader ze mij zou geven hij bezit een groot vermogen." ,/Gij kendet echter zijne gierigheid." //Mynheer, ik beminde en Greta was voor mij bet hoogste geluk ik kon, ik wilde haar niet verliezen en toen toen deed ik iets, wat ik niet doen moest," ging hij zachter voort, met de oogen neergeslagen, //ik sprak onwaarheid en zei den heer Buchholz, dat mijn vader my 300.000 mark gegeven had, ofschoon hij ze mij had geweigerd." ,/Ge wist toch in welke verlegenheid ge zoudt geraken, indien u het geld op den verlovingsdag niet hadt 1" z/Het was nog eene week voor de verloving ondertusschen hoopte ik nog mijn vader over te halen mij het geld te geven en ik schreef hem brief op brief." #En hij gaf u een weigerend antwoord. De laatste twee brieven, die gij kreegt, bevonden zich onder uwe papieren." //Onder mijne papieren herhaalde Bouman, z/gij hebt mijne papieren doorzocht Ach, ik vergat, dat ik beschuldigd werd van moord, voegde hij er bitter bij. z/Uit de brieven uws vaders, zoowel als uit een van u aan hem, blijkt, dat gij gisteren de 300.000 mark nog niet bezaathedenmorgen had ge ze, hoe kwaamt ge er aan z/Ik heb 't u reeds gezegd, de heer Straus heeft ze mij gegeven," antwoordde Bouman, doch zijne stem klonk dof en onzeker. den, naar welks besluit beide partijen zich zullen gedragen. z/De werklieden die eene volmacht hebben om verbintenissen aan te gaan, zullen het be sluit aan eene algemeene vergadering van hunne makkers voorleggen." Zoodus, de werklieden houden eene algemeene vergadering en zoo de hiervoorgaande voorstel- "eu worden aangenomen, worden de Engelschen weggezonden en de stakers zetten zicb oogen- blikkelijk aan den arbeid. Indien de werk- iedan de voorstellen door hunne afgevaai-digden meegebracht niet aannemen, blijft de toestand van zaken voortduren en een scheidsgerecht onderworpen worden zal het gescbil aan MAROKKO. Volgens een mededeeling uit Tanger aan de ,/Times', heeft de sultan van Marokko verklaard, dat hij biunen korten tijd in een zeer moeilijken toestand zou komen. Hij vreesde nl. afgezet te zullen worden of vermoord, wanneer hij zich niet aan het hoofd der stammen zou plaatsen en de leiding op zich nemen van den heiligen oorlog. Of dit zijn leven meer zou beveiligen De Fransche regeering heeft een maatregel geuomen, die niet zal nalaten een gunstigen indruk te maken op de Marokkaansche bevolking ze is nl. begonnen met den wederopbouw van den toren, van de moskee te Casablanca, die bij de beschieting vernield is. Kalmeerend zal dit zeker wel werken. De correspondent van de //Matin" te Casa blanca c. a. seiut, dat de Mooren de Franschen feitelijk de stad omsingelen en belegeren. Dat lijkt wel bedenkelijker dan 't teitelijk is een u Matin"-man stelt een zaak altijd bedenkelyk y0or maar't vergt toch groote waakzaamheid. Generaal Drude is dan ook eenigszins ongerust. Hij is dag en nacht in de weer. Er zjjn te weinig troepen, zegt de correspondent, en te weinig geschut. Wanneer de Spanjaarden blijven weigeren de stellingen ten zuiden van de stad in te nemen, zal generaal Drude versterkingen aanvragen. De Spaansche majoor Santa-Olalla beroept er zich aldoor op, dat hem gelast is binnen de stad te blijven. Generaal Drude laat de Spanjaarden begaan en bemoeit zich niet met hen. Gibraltar, dat de laatste dagen overstroomd is met vluchtelingen uit Marokko, zal er geen meer toelaten. De rechter haalde de schouders op. ,/Ge zult me niet voor zoo kinderachtig aanzien, dat ik dit geloof. De heer Straus was rijk en mag zeer vrijgevig geweest zijn, doch zulk een som geeft men niet gauw weg." z/Toch was ze van hem, ik zweer het u z/Ge behoeft niet te zweren. Ik weet dat het geld aan Straus behoord heeft en dat gij het hem ontstolen hebt. Ge waart wanhopig, ge wist, dat de oude heer het geld, dat gij noodig hadt, in huis had, gij sliept met hem en den knecht alleen in 't oude gebouw, ge kendet zijne gewoonte en wildet u heimelijk van het geld meester maken. Straus ontwaakte en de oude Jozef snelde ter hulp en ge stiet de twee weer- looze mannen neer." z/Ik stiet ze neer", herhaalde Bouman, //ik waarmee dan //Met dezen dolk, waarvan ge u voorzien hadt," zei Lindner, terwijl hij den dolk van onder een doek te voorschijn haalde en hem den jongen man toonde. Bouman gaf een kreet van verbazing. //Is met dezen dolk de moord bedreven Dat is onmogelijk, dat is een werk van Satan z/Gij kunt niet ontkennen, dat de dolk uw eigendom isjuffrouw Straus en de kamenier hebben hem herkend." ffDat ontken ik niet," zuchtte Bouman, //de moordenaar moet hem mij ontstolen hebben. Vondt ge hem bij het lijk z/Ik behoef deze vraag niet te beantwoorden, doch ik wil het doen," zei Lindner, we vonden dezen dolk in een klein hoekkastje op uwe slaap- kamer, dat gij zorgvuldig gesloten hadt." iwnrr.iT SEEZESSCHE COERAJfT. Bit bl»d verscliijnt Woeosdag- en Vrijdttgavoad, uitgeaonderd op IAK UK 8AMDE le Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1