Ter Heuzensche Courant Gemengde berichten. Zaterdag 17 Augustus 1907. No. 5033. TWBBDH BLAD. TER NEUZEN, 16 Augustus 1907. Donderdagaamiddag ten twee ure is ten overstaan van den notaris Dregmans den fail- lietenboedel van den wagentuaker C. Zegers te Philippine in het openbaar verkocht. Huis en erve gingen van de hand voor 1650 aan den landbouwer J. Barbe alhier het meubilair bracht slechts 100 op. Het passief bedraagt naar men zegt f 2700. In Philippine cireuleert nog een lijst, om hen, die toch aan de groote vlootrevue 13 September in het Engelsche gat willen deel- nemen, daartoe in de gelegenheid te stellen. Die beweging gaat uit van de leden van het algemeen comite voor die hulde aldaar, de vroeger genoemde heereu A. F. Arbroscheer en N. Rammeloo Kusse. Blijkens mededeeling in de algemeene synode d'er Ned. Herv. kerk ontving ter ver- hooging van predikantstraktement Hoofdplaat 100 en Waterlandkerkje 100. De St. Crt. no. 190 bevat de statuten van de Vereeniging de Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken te Oostburg. la de week van 7 tot en met 13 Aug. zijn in Zeeland voorgekomen1 geval van typbus en febris typhoidea te Kruiningen, 5 gevallen van roodvonk, 3 te Biervliet en 1 te Middelburg en te Schore, en 6 gevallen van diphtheritis, 2 te Axel en 4 te Zierikzee. Door den officier van justitie te Utrecht wordt aanhouding verzocht van Cornelis Kloos- terman, 28 jaar, klerk der posterijen en tele- grafie, geboren en laatst wonende te Biezelinge (gem. Kapelle), tegen wien bij bevelschrift der arrond. rechtbank te Utrecht, d.d. 31 Juli 1907, rechtsingang is verleend met instructie en gevangenneming wegens verduistering als ambtenaar en vervalsching in geschriften. Te Biervliet wordt een woonhuis met wagenmakerswerkplaats gebouwd op de oude Stadsweide. By de ontgraving zijn een sabel en een paar kogels opgegraven, voorwerpen die wijzen op een tijd, dat Biervliet wat Zuidelijker ligging had. De nieuwe inpoldering in den Braakman grenst aan twee Biervlietsche polders, n.l. aan den Angelina en den Koninginnenpolder. De vorige week is de doorsnede met den nieuwen polderweg in verbinding 'gebracht met den steenweg op den Zuidelijken berm van den Koninginnen polder. De eerste dagen van Augustus was de com- municatie door dien polder met Belgie tijdelijk afgebroken, doch Zaterdag was de gemeenschap weer hersteld. Men schrijft ons Dezer dagen verscheen het vierde nummer van //Verslagen en Mededeelingen" van de Directie van Landbouw in 1907. Het handelt over de Landbouw in Nederland in 1906." Daaruit blijkt, dat in het vorige jaar in Zeeland waren 110,227 H.A. bouwland en 34,311 H.A. weiland. Opgemerkt wordt, dat er in de laatste jaren in Zeeland zooveel erwten verbouwd worden namelijk de helft der in geheel Neder land verbouwde. Wintertarwe werd veibouwd op 11,703 H.A. tegen 14,017 H.A. in 1905. Belangrijk was de verbouw van haver 11506 H.A. tegen 9126 H.A. in 1905. Aardappelen 11,391 H.A. tegen 11,356 in 1905 beetwortelen 14,450 H.A. tegen 15,825 in 1905. Bedijkt werden 6 H.A. tegen 206 H.A. in 1905. In Zeeland werd alleen hop verbouwd te Koewacht, meekrap wordt nog verbouwd in 6 gemeenten. Het gemiddelde gehalte der beetwortelen bedroeg 16,2 percent tegen 15,5 in 1905. De totale opbrengst der erwten bedroeg in Zeeland 298,916 H.L. of gemiddeld 31,3 H.L. per H.A. tegen 17,9 H.L. in 1905. Vlas bracht in Zeeland op 642 Kg. per H.A. tegen 603 in 1905. De totale productie van zaad bedroeg 50830 H.L. of 9,3 H.L. per H.A. tegen 8 H.L. in 1905. De aardappeloogst bedroeg 1,848,174 H.L. of 162 H.L. per H.A. tegen 79 in 1905 en 198 in 1904. De opbrengst der suikerbieten bedroeg circa 501 millioen kilogr. of gemiddeld 34,667 kilogr. per II. A. tegen 37,745 in 1905 en 32,522 in 19°4. Paarden waren in het vorige jaar in Zeeland 27,494, terwijl in den loop van het jaar werden aangefokt 4386 veulens. Runderen waren er 83,007, schapen 23,061, bokken en geiten 5803, varkens 35,080, kippen 350,336 en eenden 20,350. In 1906 werd in Zeeland op de boerderyen vervaardigd 1.110,000 kilogr. boter en in de 12 fabrieken 189,000 kilogr. De kaasproductie bedroeg 30,000 kilogr. tegen 4200 in 1903. In 1906 kwamen in Zeeland voor 42 gevallen van vlekziekte bij varkens. Van andere vee- ziekten bleef onze provincie verschoond. Geslacht werden 8644 runderen, waarvan 472 uit nood 3012 kalveren, waarvan 236 uit nood. In Nederland zijn 28 beetwortelsuiker- fabrieken, waarvan in Zeeland twee, namelijk te Sas van Gent. In 't geheel werden verwerkt 1199 mill, kiligr. beetwortelen, waarvan vervaardigd werd ruim 182 mill, kilogr. suiker. In Zeeland bestaan 12 onderlinge verzeke- ringen tegen verlies van paarden, 11 van runderen en 45 van varkens. Op de markt te Sas van Gent waren aange- voerd 4202 rugderen, te Hulst 1399 runderen. Westdorpe. Gieteren gebeurde alhier een ongeluk, dat nog betrekkeljjk goed afliep. In dezen tjjd, wanneer de zoogenaamde menwagens voortdurend in vliegende vaart over de straat hollen, hebben de kleine jongens de gevaarlyke gewoonte van achter aan den wagen te gaan hangen om zoodoende een eind mee te ryden. Zoo kwam het gisteren hier voor, dat een jongetje van acht jaar tusschen de wielen van een wagen bekneld geraakte. Gelukkig werd he spoedig opgemerkt. Met een gebroken bil werd hy van tusschen het wiel gehaaldhet wiel moest geheel van den wagen afgehaald worden om de knaap uit zijn gevaarlijke positie te kunnen bevrijden. Moge dit geval in ernstige overweging genomen worden door vele ouders, en zy vooral in dezen tyd van den oogst hunne kinderen op dit gevaarlijk spel waarschuwen. Westdorpe. In de heden gehouden raads- vergadering waren tegenwoordig de voorzitter, de heeren Van Acker, Van Haelst en Dellaert met den secretaris afwezig de heeren Van Waes, Steyaert en Ingels. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Als inge- komen werd medegedeeld een missive van Ged. Staten dat zij berusten in het raadsbesluit van den 26 Juli waarbij aan het burg, armbestuur een subsidie wordt toegekend voor 1908 van 900. De gemeenterekening over 1906 werd, op voorstel der commissie die haar onderzoeht, onveranderd vastgesteld in ontvangop 13845,23 en uitgaaf op 12726,70 alzoo een batig saldo van 1118,53. De begrooting voor 1908 werd door Burg, en Weth. den raad aangeboden tot een bedrag in ontvang en uitgaaf op 13425,056. De vergadering werd nog medegedeeld een schrijven van Ged. Staten betreffende het aandeel door deze gemeente over 1906 by te dragei. in de kosten van het onderwys te Sluiskil, waarbij deze mededeelen, dat zy voor wat biilijkheid betreft oordeelen dat de bijdragen moet worden berekend als voor de wetswijziging. Het schrij ven van Ged. Staten kon Burg, en Weth. en ook den raad niet van gevoelen doen veranderen zij meenen dat zoowel naar recht en biilijkheid wordt gehandeld door de berekening te maken als de gewijzigde en zullen rrachten Ged. Staten daarvan te overtuigen. Daarna werd de beslissing medegedeeld van den Minister van Waterstaat op het adres d.d. 8 Nov. 1906 betreffende de middelen van ge meenschap over en langs het kanaal Gent Ter Neuzen. De Minister zegt toe dat de losplaatsen van suikerpeeen, gelegen in deze ge meente geleidelijk door verharde wegen zullen worden verbonden en dat daarna in verband met de totstandkoming van aansluitende ver harde wegen zal worden overwogen de verhar- ding door te trekken tot Sas van Gent en Sluiskil. Het gevraagde pontveer wenscht zijn ZEx. niet voor ryksrekening aan te leggen en te exploiteeren. Wei zal ZEx. evenals het college van H. H. Ged. Staten tot aanleg mede- werken door het bevorderen van het verleenen eener bijdrage in de kosten tot l/s deel tot hoogstens 4000. De raad zal nogmaals trachten aan te toonen dat de aanleg niet alleen een gemeente- maar zeker een algemeen belang is en dat het daarom meer op den weg van het ryk ligt deze aan te leggen, te onderhouden en exploiteeren. Hy besluit de Minister toe te zeggen dat voor de kosten van aanleg door de gemeente een derde zal worden bijgedragen tot hoogstens 4000 en nogmaals krachtig op den aanleg door het ryk aan te dringen. In eene vergadering met gesloten deuren werden behandeld de ingekomen bezwaarschriften tegen hun aanslag in den Hoofd. Omslag voor 1907. De bezwaarschriften van de wed. E. Losie en P. Soethaert beiden aangeslagen in de lste klasse werden grondig bevonden, zoodat deze worden vrijgesteld, terwijl dat van mej. wed. Jos. Daelman werd afgewezen. Daarna werd de vergadering gesloten. Koewacht. Zooals bekend is, hebben vele klompenmakers door het steeds duurder worden van hout moeite om zich staande te houden. De boomen worden aan zeer hoogen prijs ver kocht, terwijl de prijzen der klompen in even- redigheid niet stijgen. De klompenmakers in de Belgische provincien Vlaanderen, Henegouwen, Namen en Luxemburg hebben een onderlingen bond gesloten en daarin de volgende besluiten genomenle alien zullen met ingang van 1 Augustus 11. de prijzen der klompen met 6 francs per 100 paar verhoogen2e aan de knechten zal per 100 paar 4 francs meer loon uitbetaald worden3e de 4 paar op de 100 zal worden afgeschaft4e men zal trachten een algemeenen, nationalen bond te vormen van bazen en knechten, die zal vaststellen den laag- sten verkoopprijs en de laagste daghuur 5e een syndicaat vormen voor aankoop van boomen. Men schryft ons uit Ylissingen Het aantal Belgische plezierreizigers dat gisteren (Donderdag) een bezoek aan deze ge meente en Middelburg heeft gebracht was verbazend groot. De tram naar Middelburg was nauwelyks bij maohte al de reizigers te vervoeren. Met een extra-tram werden 500 leden van den Belgischen Bond van postbeambten, velen met hunne vrouw en kinderen en verge- zeld van een muziekkorps naar Middelburg gebracht. Bovendien kwamen ook honderden met de prov. boot mede, die eveneens voor het grootste deel naar Middelburg trokken. De leden van den Bond van postbeambten keerden des middags weer per extra-tram naar hier terug en werd eerst een bezoek gebracht aan strand en duinen, alwaar door het muziek korps enkele nummers werden uitgevoerd. Daarna werd een wandeling door de stad gemaakt. De reizigers keerden des avonds weder via Ter Neuzen naar Belgie terug. Op de Koningsbrug te Middelburg werd Donderdagmiddag een knaapje, dat uit school kwam, door een rijtuig overreden. De inzittenden namen het knaapje in het rytuig, waarna zij er mede naar Dr. Schouten reden, die de eerste hulp verleende, waarna de jongen naar de ouder- lyke woning werd overgebracht. Bij gelegenheid van de weekmarkt reed iemand met zijn paard en karretje op den Nieuwenweg te Veenendaal de wed. Lavelaar uit den flolleweg omver. De vrouw werd met zware verwondingen opgenomen en naar haar woning overgebracht, alwaar zij door de inmid- dels geroepen geneesheeren W. Willemsen en J. G. Kets werd verbonden. De onverlaat was echter, zonder naar zijn slachtoffer om te zien, er onmiddellijk met zijn span vandoor gegaan, zoodat bet der politie tot op het oogenbiik nog niet is mogen gelukken hem op te sporen. Een vrouw, die in Amsterdam een winkeltje bewoont, verloor voor eenige weken haar man. Hij ging op reis naar Duitsehland en keerde niet terug. Na zijn vertrek werd uit een gracht een lijk opgehaald en de juffrouw in quaestie herkende dat als 't stoffelyk overschot van haar man. Groote ontsteltenis, toen een dezer dagen een brief ontvangen werd van den overledene Een brief deugdelijk en goed uit Duitsehland verzonden en met het eigen schrift van den doodgewaande. Verheugd, verschrikt, verslagen liep de arme vrouw naar de politie om raad en uitkomst. Had ze niet met zekerheid het lijk van haar man herkend en wat beduidde nu dit levensteeken Het is dit raadsel, dat de politie thans tracht te ontwarren. Men acht het niet geheel uitgesloten, dat de brief de inleiding is tot een of ander bedrog. In dat geval ligt de onderstelling voor de hand, dat de bedriegers meer weten van de wyze, waarop de man om het leven is gekomen. Dezer dagen schreef de doodgewaande uit Duitsehland om zyn kleeren. Er moet dus een vergissing plaats gehad hebben. Een jongen viel te Sloten, by Amsterdam, stoeiende voor een aankomend rijwiel, met een hand tusschen den ketting. Zyn vingers werden tusschen kamrad en ketting geheel verbryzeld. De Rotterdamsche bootwerker M. v. d. L., wonende op een tweede verdieping in de Vre- denoordstraat, heeft by de politie aangifte gedaan, dat Maandag by hem is ingebroken, tusschen 9 en 12 uur in den morgen, toen er niemand thuis was. De daders hebben zich met een valschen sleutel toegang verschaft en uit een latafel en een linnenkast ruim f 1400 gestolen, waarvan f 360 in bankpapier, bene- vens drie gouden horloges, drie gouden kettingen en vyf gouden ringen, een zilveren ketting, juwee- len oorknoppen, een flacon met gouden stop en en kele snuisterijen. Twee spaarboekjes, waarop een vrij groot bedrag is ingeschreven, hebben ze laten liggen. Een landlooper die pas eenige weken uit de schaus was ontslagen en reeds weer, daar zijn uitgaanskas uitgeput was, een paar nachten in het politie-bureau vertoefd had, doch z. i. niet spoedig genoeg opnieuw naar de kolonie gezonden werd, deed gisterenavond een eenigszins ongewone poging om zjjn opzending te ver- haasten. Nadat hij al een tijd lang voor 't hoofdbureau van politie geschilderd had, nam hij een groote kei en wierp twee ruiten van 't politiebureau in. Hy zal nu wel zijn zin krijgen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden vertoefde dezer dagen te Berlijn, waar 11 ge- redden van het s.s. //Berlin" wonen, die de Prins te dineeren heeft gevraagd in het hotel z/Kaiserhof", waar Hij zyn intrek bad genomen. Het ging aan tafel zeer vroolyk en onge- dwongen toe, alle ceremonieel werd achterwege gelaten. ,/Wij hebben sprak Z. K. H. in een toast, waarmee Hy Zyn gasten welkom heette met elkaar uren van angst en gevaar doorgebracht, nu moeten wij met elkaar vroolyk zijn". Een millioen lucifers per uur. Een nieuwe machine, ingevoerd in de luciferfabriek //De Ylinder" te Breda, overschrydt het productie- vermogen der bestaande meest geperfectioneerde machines, met meer dan een millioen lucifers per uur. Dinsdagmiddag is het vierjarig kindje van A. v. d. P. te Nieuwolda (Gron.j in een wyk geraakt en levenloos opgehaald. In de Duitsche grensplaats Bocholt is de opperman J. Kamps van Bredevoort van een in aanbouw zijnd huis in de Steenstraat naar beneden gevallen. Hy was onmiddellijk dood. Te Jisp is Dinsdag een 5jarig zoontje van den heer G. W. verdronken. Behalve voor gevallen van brand, werd te Amsterdam de brandweer gealarmeerd voor Verwijderen van een vrouw, die een toeval had gekregen, uit een dakgoot schreeuwen van een kind, dat gevallen was angstgeschreeuw bij het zien van een rat rookende schoorsteen zien van brandend papier, stroo, vuilnis enz. lekkage aan den schoorsteen verwijderen van bij storm losgeraakte voor werpen aan gebouwen vechtpartij of twist springen van een hoofdbuis der gemeente- waterleiding zien vallen van een man van een schoorsteen brandgeroep van een in overspanrien toestand verkeerend persoon omvallen van een bouwschutting door den wind het omslaan van een zolderschuit te water geraken van twee personen onder water loopen van een kelder zien werpen van brandende lucifers in een particuliere brievenbus zien van een magnesiumlicht in een fotografisch atelier uit den schoorsteen vallen van een kachelpijp instorten van een betonvloer. Toen men bezig was met het lossen van groote cementen ringen uit een schuit, liggende in de Ringvaart te 's Gravenhage en bestemd voor de gasfabriek te Hillegom, sloeg een der ringen over tegen den rand van de schuit, waardoor deze overging en zonk, drie ringen met zich medesleurend. De schipper met vrouw en twee kinderen wisten zich bijtijds te redden. Onder Charlois wierp een baldadige acht- jarige scholier een brandende lucifer in de wagen- schuur van een landbouwer. De schuur, waarin een aantal wagens geborgen waren, benevens een groote party bossen stroo, vloog in brand en is geheel vernield. Assurantie dekt de schade. Eene oude vrouw was te St. Amandsberg op de tram gestapt met een niet in orde zynd kaartje. De conducteur merkte op dat zij een ander kaartje moest nemen of by de eerste halte afstappen. De vrouw maakte zich kwaad en terwijl de conducteur bij de andere reizigers' rondging, stapte zij al rydende van de tram met het gevolg dat zij viel en eene schedelbreuk bekwam. De Zuid-express, die naar Madrid reed, ont- spoorde in den nacht van Zaterdag op Zondag om 2 uur nabjj Alcasna, in den tunnel van Ot- zaurte. Deze tunnel is 3 K.M. lang en ligt tusschen Zumorraga en Alcasno. De trein had om 11.30 Zaterdagavond Irum verlaten met slechts negen reizigers, die van San Sebastian, kwamen. Kort nadat hij in den tunnel was ontspoord, kwam er een goederentrein, die op den ontspoorden trein liep, waardoor alle wagens in brand geraakten. Noch van de reizigers, noch van het treinpersoneel werd niemand gedeerd maar de schade aan goederen en materiaal wordt op een millioen francs geschat. De schuld van de botsing wordt geweten aan den stationchef van Brincola. De goederentrein, die voor den Zuid-express had moeten gaan, had vertraging, en was nog niet aangekomen, toen de personen- trein kwam, zoodat de chef den goederentrein die later kwam, niet terstond had mogen laten vertrekken. De 9 reizigers uit den Zuid-express, kwamen Zondagmorgen ongedeerd te Madrid aan. De indertijd uit het Dublin Castle gestolen kostbaarheden zyn teruggevonden. Zij werden ontdekt bij een pandjeshouder in Dublin. De kostbaarheden vertegenwoordigen, naar het heet een waarde van 400,000. De politie weigert te zeggen, of zij de diamanten in beslag geno men heeft, of dat zij teruggekocht zijn. Majoor Gross, de uitvinder van het stuur- bare luchtschip, waarmee dezer dagen bij Ber- ^9n goed geslaagde tochten zijn ondernomen, heeft in een populair werkje over dit onderwerp belang wekkende byzonderheden meegedeeld. Hij stelt vooral in het licht, dat de stuurbaar- VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5