fij E I E 1 f ,'d, L Verb Gemengde berichten. Landbouwberichten. m rua y[wai i f|?" an i M I ktoor Ge groep, aannem Tevei MR ida: - me l~ des na 1 De Lxe Drei 1223' pine, 190' Be A a Ten laatste werd in de Nieuwstraat op het Kazeinepad de wedstrijd voor dames gehouden, in vlaggetjes rijden. De uitslag hiervan was als volgt 1® een zilveren armband mej. Anna Ver- sluijs te ler Neuzen met 560 punten 2e een album standerd mej. Betsy Drost te 's Graven- hage met 496 punten 3e een piere de millieu op zilvrren voet mej. Paulina Lauret te Ter Neuzen met 210 punten. Aan dezen wedstrijd werd door 14 dames deelgenomen en daarvoor was veel belangstelling. Is a afloop der wedstrijden verspreidden de belangstellenden zich door de stad en werd in verschillende lokalen druk gedanst. Over het algemeen mag het feest, dank zij veler medewerking, weer goed geslaagd heeten en de Wielrijdersclub ,/Ter Neuzen", weer met genoegen op de door haar verrichtte taak terug- zien. Nevens de ingezetenen die aan het wel- slagen steun verleenden mag voorzeker een woord van dank niet worden onthouden aan de muziek- gezelschappen, vooral aan dat van Axel, dat er belangeloos een reis voor over had, om hare medewerking te verleenen. Het gebruik van Stalmest. Meu meldt uit het kamp van Oldebroek aan de Avp. Sedert eenigen tijd vermisten officieren en manechappen gouden voorwerpen. Dinsdag zag een korporaal een ander met een ring, dien hjj al vier maanden miste. Een onderzoek werd ingesteld, dat tot voorloopige in arreststelling van 2 kanonniers leidde, die verklaarden den ring te hebben gevonden, maar wier verklanngen niet klopten. Een korporaal is ook bij de zaak betrokken. Men meldt uit den Haag Donderdagavond omstreeks half elf had aan het kanaal, ter hoogte van de Atjehstraat, een droevig ongeluk plaats. De 30jarige mevrouw B., wonende aan den Pomp-Stationsweg, werd daar door een automobiel, komende van de hoogte achter de algemeene begraafplaats, over- reden. De ongelukkige vrouw, voor dood opge- nomen, overleed tijdens het vervoer per rader- baar naar haar woning. De chauffeur van de auto verklaarde de dame niet te hebben gezien, doordat juist een andere machine passeerde, voor welke hij had moeten uitwjjken. Hjj be- merkte eerst door den hevigen schok, dat er een ongeluk had plaats gehad en stopte onmid- dellijk. De politie stelt een onderzoek in of hier aan een noodlottigen samenloop van omstan- he ien, dan wel aan roekeloosheid van den bestuur- der moet gedacht worden. Te Dulder (0.) is een ergerlijke brutali- teit voorgevallen. Toen Maandagavond omstreeks elf uur een koetsier met zijn rijtuig aankwam, waarin twee dames gezeteD waren, werd het paard gegrepen en tot staan gebracht. Met zware knuppels werden de dames mishandeld. Hec gelukte den koetsier het paard voort te krijgen, doch de aanvallers achtervolgden hen tot voor het huis waar het rijtuig moest ophouden. Het bleek, dat men te doen had met eenige polderjongeus, die den laatsten tijd herhaaldtlijk de streek onveilig maken. Het mocht de politie gelukken een hunner te arresteeren. Een der daders is voortvluchtig. Landaanwinning. Belangrijke landaan- winning is sinds vele jaren in Oost-Friesland verkregen, waar na den aanleg van zware dyken allengs door aanslibbing veel grond op de zee heroverd wordt. Sedert l1/2.eeuw zijn aldus 25 polders uitstekend wei- en bouwland gewonnen. waardoor vroeger onbeduidende dorpen flinke piaatsen zijn geworden. Zoo zijn weer in het vorig jaar van de Borsummer VVadden 300 hectaren ingepolderd, ten oosten van de buiten- haven van Emden en heeft men een begin gemaakt met de inpoldering van de nog veel ruimer Larrelterbocht. Dergelijke plannen be- staan ook voor andere aanslibbingen, o. a. aan //Harlingerland", bij Petkun, by de ,/Kamper"- vuurtoren, aan de Leybochc, enz. Yoor den z/Kanaalpolder", waar in 1896 de zee nog aan den dijk stond, heeft men door het aanleggen van dammen, een paar honderd meter in zee, ruime aanslibbing verkregen, zoodat ook daar land wordt aangewonnen. Woensdagmorgen is nabij den Doel op de Schelde van den goederenboot William Egan 19 een vrouw over boord gevallen of gesprongen, en zeer vermoedelijk verdronken. De vrouw was in Antwerpen met haar beide kinderen door den kapitein uit medelyden aan boord genomen om haar te Hansweert, haar woon- plaats, aan den wal te zetten. De kinderen zijn te Hansweert onder dak gebracht. Aan de N. Ct." kwam weer een geval ter oore van onveiligheid in de Scheveningsche Boschjes. In de vorige week werd in den vollen middag een ziekenwagentje, waarin een lijderes werd rondgereden door een dieustbode, verge- zeld van een knaapje, het zoontje van de dame in het voertuig door een horde straatjongens letterlijk bestormd. Zij grepen het voertuig aan en holden er mee voort tot aan eene helling, waar zij de zeer ontstelde dame, die aan een hartkwaal lijdende is aan haar lot overlieten. De dienstbode en het zoontje van de dame hadden wel een poging gedaan om den bal- dadigen hun opzet te verijdelen, maar zij moesten natuurlijk voor de overmacht zwichten. In verband met de arrestatie van den 13jarigen W. Dassen uit Gronsveld, naar aan- leiding van den dood door een schot van het 8jarig pleegkind der tamilie Houben, verneemt de L. K. nog, dat het schot van het geweer, dat zich in het huis der familie H. bevond, spelenderwyze is afgegaan. Nadat de knaap door den rechter-commissaris te Maastricht verhoord was, is hij weer op vrije voeten gesteld. Het katje van een alleenwonenden 80jarigen grijsaard te Stongjesdijk (gemeenteMijnsheeren- land) geraakte op de tramlijn, toen de tram van Klaaswaal in aantocht was. De arme man wilde zijn eenige huisgenoote redden met het ongelukkige gevolg, dat hij zoo ernstig gewond werd, dat hij na eenige uren is overleden. Een student te Praag, zoo vertelt de z/Sproktrelaar" van het U. D., te arm om de reis te maken, zelfs in de 4® klasse, spaarde een schamel sommetje voor levensonderhoud bij een en ging daarna te voet op weg, van Bohemen naar Holland, om de samenkomsten van het Zionistencongres bij te wonen. En in de duistere Russische landen zijn door de armsten der armen sommetjes bijeengebracht, om afge- vaardigden in staat te stellen de verre reis te ondernemen woordvoerders van het naar redding snakkende volk, die hier aankwamen met een som van30 Mark, zegge 18, voor hun verblijf en daarvan wonen tegen 30 ct. per dag en voor voeding over hetzelfde bedrag daags beschikken. Soeworin, de bekende redacteur van het Nowoje Wremja, schreef dezer dagen in zijn blad: z/Er zijn tegenwoordig op aarde 1,530,000,000 menschen van wie 830,000,000 of meer dan de helft in Azie wonen. Uit Azie is de beschaving naar Europa ge- komen maar uit Azie kwamen ook de volken die deze beschaving hebben vernietigd. Wat zal geschieden, wanneer dat vreeselijk aantal millioenen volledig ontwaakt en beschaafd zal zijn, zelfs fabrieken zal gaan bouwen en alles zal voortbrengen, dat nu door Europa geprodu- ceerd wordt voor Azie En wat zal geschieden wanneer over 20 jaar China een leger heeft van 2,000,000 man Het is moeilijk zich daarvan een voorstelling te maken. Rusland's internationale rol, die het, dank zij zijn reusachtige bezittingen, in Azie kan spelen, is nog eerst kortelings begonnen en ook het politieke leven van het Russische volk is in zijn eerste begin. Wie weet of mis schien niet reeds de dag nabij is, waarop de Vereenigde Staten hun //graaf Witte" naar Petersburg zullen sturen,, om daar met de Ja- panners het vredesverdrag te sluiten, dat een eind maakt aan den oorlog, welke nu al zoo onophoudelijk wordt voorspeld." Een auto, waarin Conried, de directeur van de Metropolitan Opera te New-York en vrieDden zaten, heeft bij het meer van Zurich een ouden boer overreden en gedood. Het gezelschap werd door het landvolk mishandeld, totdat veldwachters kwamen opdagen. Conried en zijn vrienden werden later op vrije voeten gelaten, echter na groote sommen gestort te hebben als waarborg dat zij het land niet voor 't einde van hun geding zouden ver- laten. En naar 't heet, zou dat eerst op 't einde van 'tjaar zijn Te Gent viel een driejarig knaapje van een wagen, doordat het paard plotseling aan- zette. En der wielen ging den jongen over den rug, waardoor de ruggegraat gebroken werd. Hij was op slag dood. Te Pike County in den Arkansas, is diamant gevonden, voor het eerst in Amerika. Er is dadelijk een syndicaat opgericht om het diamant veld te exploiteeren. Het moet veel overeenkomst hebben met de diamantvelden van Zuid-Afrika en even ryk zijn. Een boemeltrein-idylle. Op de kleine spoorbaan HemerIsei'lohn in Duitschland, in de nabijheid van een spoorwegovergaug bij het dorp Sundwig, moet de trein een niet al te hooge helling op. De machinist, die de locomotief stellig graag eenige verlichting wil verschaffen met het oog op de geringe kracht stijgt uit en wandelt genoegelijk een eindje naast den trein. De laatste maal had hij zeker wat al te ge- ring denkbeeld van de snelheid van zijn treintje gehadhij bad zijn wandeling ten minste te ver uitgestrekt en was den trein nog niet ge- naderd, toen deze de hoogte bijna had bereikt. De goede man zette het nu op een loopen en hijgend en blazend van de warmte, kwam hy nu bij de spoorlijn aan, maar juist had de trein de hoogte bereikt en holde nu met een vaartje de helling af. Nog op tijd werd de trein tot stilstand gebracht en reeds tieu mi- nuten stond hij op het station Sundwig te wachten, toen onze machinist arriveerde. Ge- lukkig is dit voorvalletje zonder ongelukken atgeloopen, maar in 't vervolg zal de machinist zijn wandelingetje toch wel wat dienen te bekorten In Pierpont Morgan's kunstpaleis te Louden is, naar getaxeerd wordt, 40 millioen pd. aan kunstwerken bijeen. Er is o. a. een miniatuur waarvan de waarde op l/3 millioen gld. wordt geschat. 30 schilders zijn bezig met een catalogus der verzameling miniaturen met de hand te beschilderenalle vorsten van Europa zullen een exemplaar krijgen (dat 6000 gd. kost). Te Antwerpen heeft Maandagavond op het emplacement van het middenstation een ernstig ongeluk plaats gehad. Een tweetal hulpstokers, die de spoorlijn wilden oversteken, werden door een aanko- menden sneltrein gegrepen en onder de wielen verpletterd. Ue beide slachtoffers waren vreeselijk ver- minkt. Een van hen leefde nog. Hij stierf evenwel kort na zijn aankomst in het gasthuis, De ander moet op slag gedood zijn. Het hoofd was van de romp gescheiden. Boeven-banket. 't Laatste nieuwtje op het gebied van feestmalen is ongetvvijfeld het banket voor vagebonden en tuchthuisboeven, dat te Washington georganiseerd zal worden door de Brotherhood Welfare Association", een philantropische vereeniging tot verheffing van maatschappelijk uitvaagsel en laagge- zonkenen. Ongeveer drie honderd menschen uit de onderste lagen der samenleving zullen aan dit banket deelnemen. Tien leden der associatie zullen toezichf houden en nota nemen van hetgeen de //outcasts" over hun leven vertellen. Omtrent de kleeding zjjn nog geen voor- schriften gegeven, maar wellicht verschijnen velen in een gestolen galaplunje. //Pittsburg Joe" zal //toastmaster" zijn. Hij zal ook een causerie houden over het onderwerp z/Hoe ik zonder te werken aan den kost koiu." Een zekere John Smith, die veertien jaren lang bijna onafgebroken //Op staatskosten leefde" en er zich op beroemt voor zijn levensonderhoud nimmer een vinger in de asch te hebben ge- stoken, zal spreken over het belangrijke onder werp Waarom een misdadiger dubbel vel over het hoofd heeft." Een derde zal alle aanwezigen inwjjden in zijn geheim yWaarom loop ik de bierhuis- drempels plat 't Kan een iuteressanten avond worden voor oningewijdeu De beul in Eugelaud heeft werk gehad. Dinsdag hing hij Brinkley op, den giftmeuger en Donderdag deed hij 't mevr. Leslie James d.i. de vrouw die zuigelingen, haar toevertrouwd, om 't leven bracht. Brinkley heeft kort voor zijn dood aan zijn advokaat een brief geschre- ven, waarin hij zegt//Ik heb een eerlijk en sober leven geleid. Indien dus God't wil, ben ik elk oogenblik bereid voor Hem te verschijnen. Ik ben onschuldig aan den dood van die arme menschen Leslie James, een welop- gevoede vrouw van 44 jaar het was giste- ren juist haar verjaardag toonde zich daar- entegen in een brief aan haar zuster vol berouw. Zij was bereid te sterven, zeide zij, en schreef Nooit heb ik de schoonheid van het gezang van vogels en van zonneschijn zoo gewaardeerd als de laatste dagen. Een jong Italiaantje met gedresseerd aapje ging de stadshuizen langs, beide huis aan huis en vi'oeg dan een gift voor 't levensonderhoud van hem en zijn aapje. Plots sprong het grap- pig diertje van den schouder van zijn baas en huppel-holde weg met touw en al. 't Italiaantje met bedrukt gezicbt het beestje achterna. Aap springt pardoes door open raam van beneden- huis. Italiaan blijft besluiteloos staan, belt dan aan en vertelt het voorgevallene in talenmen- gelmoes aan de dienstbode, die hem te woord staat. Dienstmeisje begrijpt den zuiderling niet dadelijk, maar oogenblikkelijk gaat haar een licht op, als enkele straatjongens schorschreeu- z/Hai is zien oape kwiet wen Kermisklantje mag binnen komen. In het benedenhuis wordt de jacht ongezien voortge- zet. Haudig beestje vertoont zich plots in de dakgoot. Voorbijgangers blijven staan en zien gretig omhoog. Aap langs gootpijp omlaag, springt halfweg, over paklustige menschen heen, springt, rent over 't keiplaveisel, duikt dan in een bakkerij-kelder. Hijgend en blazend rent het Italiaantje den viervoeter achterna, laat zich in den kelder zakken en na een poosje vertoont de zuiderling zich weer, het cosmopolitisch aapje, in't roode rokje, stevig onder den arm gekneld. Zonderling spoorbedrijf. Aan eenige groote stations in Duitschland bestaat niet enkel gelegeuheid zich te wasschen maar zijn ook badkamers en een barbierswinkel. Zoo aan het Centraal Station te Hamburg. De pachter dier instellingen aldaar werd dezer dagen bekeurd omdat hij de Zondagswet had overtreden. Voor den rechter beriep hij zich echter op zijn contract dat hem de verplichting oplegt ook op Zondag te bedienen. Bovendien maakt zijn bedrijf deel uit van de spoorweg- onderneming, welke buiten de arbeidswet valt, en zoo zijn dan ook elders, by v. te Frankfort, aan het station de scheer-, bad- en waschkamers op Zondag open. De rechter stelde hem in 't gelijk en sprak hem vrij op grond dat de instelling tot het spoorbedrijf, behoort en yin 't belang is van de zindelijkheid van het publiek." Te Ivry, in het Franscbe departement Seine is brand ontstaan in de onder den grond gelegen petroleumreservoirs der firma Desmanets freres. Eenige spelende kinderen staken gras in brand, en zoo werd het vuur medegedeeld aan de reservoirs, welke uit de petroleumbooten gevuld worden. Uren lang is de Parijsche brandweer bezig geweest om het vuur te be- perken en. er zijn een aantal huizen vernield, terwijl vijf menschen, onder wie een brandweer- man, gewond zijn. De schade is zeer groot. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,82" a 47,85. Engelsch per 12;n 12, ZKET1JDINGEN. Van 14 tot en met 15 Aug. Van 14 tot en met 15 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 29 binnenvaartuigen op- en 37 afgeschutdoor de Westsl. 14 op- en 9 afge- schut. Positie der Stoomscliepen. j iP •i* "it (ii •a »Wf Hoe moet de stalmest gebruikt worden Als we weten dat de stalmest buiten plantenvoedende ook teelaardevormende stoffen bevat, dan begrijpt men al lickt op welk land vooral stalmest behoort, namelijk op bouwland. Immers daar wordt juist door de vermenging in den frond gebracht het plantenvoedende deel, doch ook het umnsvormende deel. Spreidt men het over het grasland, dan krijgt dit alleen het plantenvoedende deelde rest dlent o. a. wat voor beschutting maar speelt misschien overigens geen belangrijke rol. Bij overvloed van mest is het natuurlijk geen bezwaar en ook zelfs aan te bevelen dat ook het weiland voor en na er mee wordt bemest, want de ervaring heeft geleerd, dat het gras er door verbeterd wordt; dock wij herhaien gebruik stalmest in de eerste plaats voor bouwland. Het komt in deze streken nog al eens voor dat land- bouwers zoo om de 6 a 7 jaar ineens een groote hoe- veelheid stalmest in het land verwerken doch dit wordt niet aanbevelenswaardig geacht, wijl een groot deel van de voedende waarde er door verloren gaat. Het moet erkend, dat sommige stoffen al die jaren worden vastgehouden van de duurste stof, de stikstof, gaat door langzame verandering veel verloren door wegspoelen. Aan te raden is het de bemesting in mindere mate te doen plaats hebben om de drie jaar. Het piaatsen van den stalmest in hoopjes op den akker, zonder dat deze terstond wordt uitgespreid en ondergewerkt, is ook zeer af te keuren, alweerom reden er groot stikstofverlies kan plaats hebben door verande ring in luchtvormige stikstof, maar ook doordat juist op de piaatsen, waar die hoopjes staan, meestal een dubbele bemesting plaats heeft. Het gevolg is natuurlijk weer een ongelijkmatig gewas en dus een nadeelige oogst. Geeft men een land uitsluitend stalmest, dan is deze bemesting te eenzijdig en nadeelig. In den regel treft men in stalmest aan twee deelen stikstof tegen een deel fosforzuur. Daarom is het ook aan te raden te gebruiken eene kleinere hoeveelheid stalmest en daarbij te benutten £dn of meer hulpmeststoffen. Dit is goedkooper en men krijgt betere opbrengst. Wil men dezen raad opvolgen dan dient men voor deze streken te gebruiken fosforzuur- enstikstofhoudende kunstmesistoffen. Van de eerste kunnen aanbevolen worden thomasslak- kenmeel en superfosfaatvooral dit laatste gebruikt men veel in kleistreken. Het lost namelijk grootendeels gemakkelijk op in water. Nu bestaat er door regen veel gevaar van uitspoelen, doch alweder de kalk bindt. De nieuwe verbinding is wel niet meer oplosbaar in water, maar de planten hebben het vermogen om toch de voedende bestanddeelen op te nemen. Voor zandgronden zou dit anders zijn waardegrond gemeenlijk arm aan kalk is. Met het volste vertrouwen kan superfosfaat op klei aangebracht worden. Dat men aldaar soms slakkenmeel bezigt vindt zijn oorzaak in den prijs. Zit er in superfosfaat en slakken meel per 100 kilogram even veel fosforzuur n. 1. pi. m. 16 kilogr. dan kost de eerste stof ongeveer 3 gld. de tweede 2 gld. Tegenover dit prijsverschil staat weer het voordeel van superfosfaat, dat het meer oplosbaar is in water. Even wel de ervaring heeft geleerd dat ook thomas- slakkenmeel zeer goed werkt op kleigroud en om den lageren prijs dan ook veel wordt gebruikt. Vraagt men welke hoeveelheaen gebruikt moeten worden dan is het antwoord dit hangt af van omstandig- heden. Land dat goed in orde is en goed van stalmest is voorzien behoeft minder dan in het tegengesteld geval. De te gebruiken hoeveelheden wisselen dan ook af van 300 tot 600 Kg. superfosfaat of slakkenmeel per bunder. VLAG. NAAM. Ms. Van en naar. Lading. 15 Kng. 9. Moor. s.s. Eng. 9.9. Nederl. a.a. Belg. 9.8. Belg. s.s. Zweed. a.a. Eng. s.s. Eng. s.s. Deen. s.8. Eng. s s. idem idem Deen. s.8. Noor. 8.8. Belg. s.s. Deen. s.s. I'oor Ter Senien i River Thames 2241 Londen Van Ter »e"*en gtar i 2119 iBurneiland River Scheldt 2199 Timden Richard 4849 'Hull Benmucdui 1651 Goole I nor Went Martha 1848 Goole Ella 2991 Stralsund Sea Gull 2762 jLonden Van (lieut i 2658 Goole Don F. M. Werner Emden Otto Sea Hound Lilly Orn Pr. Stevens J. N. Madvig 4967 2226 3366 3085 Blyth Goole Hull Londen stukg. ledig stukg. ledig idem s'.ukg. hout stukg. stukg. ledig stukg. idem idem 3076 New-Castle ledig I 4184 Repola 599 Ostende 4998 'Hull idem idem idem ss HARALD in lading te St. Petersburg voor Brugge, s.s. JENNY in lossing te Ter Neuzen. ss RICHARD vertrok 15 dezer van Ter Nenzen naar Hull, as ELISABETH in lading te Grimsby voor Kroonstadt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2