A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Schoolgeld. No. 5033. Zaterdag 17 Augustus 1907. 47e Jaargang. FEUILLETON. EEN DAPPERE ZUSTER. Predikbeurten. Internationaal Wielrijdersfeest te Ter Neuzen. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32a/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brieyenbushouders. ADYEKTEK TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ZBEiB/STIEi BXjA-ID. TER NEUZEN, 16 Augustus 1907. In de heden gekouden vergadering van den genteenteraad werd mededeeling gedaan van een schrijven van den Commissaris der Koningin, dat de Minister van Waterstaat beeft bericht, dat er geeu termen bestaan, out van rijkswege te voorzien in een pontveer over het kanaal, bij de Zevenaarpolderstraat. Met 7 tegen 1 stem werd besloten geen adbaesie te verleenen aan het adres der Feest- commissie, welke aan den Minister van Marine heeft medegedeeld dat door de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen gaarne zou gezien worden dat ter gelegenheid van de komst van H. M. de Koningin naar hier een oorlogschip werd gezonden. Besloten werd tot toelating der gekozen raadsleden, de heeren Drost, Lensen, Scheele en Moes. Tot onderwijzer aan school C werd benoemd de heer P. Dobbelaar, onderwijzer te Lobith. De gemeenterekening over 1906 en bijbe- hoorende rekeninger. werden goedgekeurd. Verworpen werd een vooistel van den Voor- zitter om te dekken het geraamde tekort der feestcommissie en aan deze eene bijdrage te verleenen van f 400. Aangenomen werd een voorstel van den heer Visser om 200 subsidie te verleenen, waaraan de voorwaarde werd verbonden, dat vanwege de commissie de arrnen zullen worden bedeeld en de schoolkinderen van buiten de kom zullen worden onthaald. Nevens het wielrijdersfeest, dat hier giste- ren groote drukte bracht, werd een groote leven- digheid veroorzaakt door de ,/Postbond" uit Gent welke, 500 personen sterk, bier op haven doortocht naar Vlissingen te half netien ure Toen haar vader het woord nam om de ver- loving bekend te maken, maakte ze onwillekeurig eene beweging om hem dit te beletten, doch inziende, dat dit te vergeefs was, werd ze boos op August, want ze daeht, dat zij ter wille van hem een offer brengen moest. Het onverwachte voorval kwam haar als eene bevrijding voor. ze geloofde dadelijk aan Boumans schuld en stiet hem koel van zich af. Twijfelde de rechter Lindner nog aan de schuld van Bouman, toen hij naar Rosenhagen reed, toen hij terugkeerde, was alle twijfel geweken. Hij wenschte zich geluk reeds in korten tijd den schuldige gevonden te hebben. Nog gekleed in zijn zwart pak, werd de archi tect naar de gevangenis te Hamburg overge- bracht. Den gevangenbewaarder verzocht hij naar Adlerstein te zenden om andere kleeren te laten halen. //Ik hoop hier niet lang te blijven," voegde hij er bij, „doch ik wil niet in dit pak blijven de tegenstelling is te bitter." z/Alles zai terecht komen," sprak de bewaarder droogjes, terwijl hij den gevangene zijn borloge, de tamelijk gevulde beurs, zijn zegelring en portefeuille ontnam. Het smarteljjkst voor Bouman was, toen hij den diamar.ten verlovings- ring moest afgeven, dien hij zijne Greta heden aan den vinger had willen steken, Greta, des morgens arriveerde en met hare harmonie aan het hoofd, spelende door de straten trok naar de Prov. boot. Zooals altijd, wanneer er een muziekgezelschap doortrekt, waren er dadelijk tal van nieuwsgierigen op de Keen. Dit was ook des avonds het geval, toen het gezelschap alhier met de expresboot terugkwam. Toen werd met het muziek eene ©vatie gebracht, voor het post- en telegraafkantoor alhier. De bestellers alhier waren toen in zoo groot mogelijk getal aanwezig, om het gezelschap te begeleidden. St. Jansteen. Door den heer Colsen, rijks- veearts te Terhole, zijn alhier een BOtal varkens ingeent tegen vlekziekte. Deze behandeling welke geschiedt door inspuiting van Lorenzserum achter het oor, leverde tot nog toe de beste resultaten op. De Boerenleenbank, afdeeling St. Jansteen, verhoogde de rente voor inlagen op hare spaar- van 3 tot 3,6 Zondag 18 Augustus 1907. Donderdag had alhier het vierde internatio naal wielrijdersfeest plaats. Dit heeft, zooals ook weer gister bleek, tot ver in de omgeving die nn voor altijd voor hem verloren was. Het laatste uur had hem voor altijd van haar ge- scheiden al kon hij vandaag weer den kerker als vrij man verlaten zijn zoete droomen moest hij vaarwel zeggen. vUwe zaken worden zorgvuldig weggeborgen en zullen u weer ter hand gesteld worden, wanneer gij vrijgesproken wordt," troostte hem de opzichter. ,/Kom nu maar mee." Hij geleidde hem in een zeer eenvoudig in- gericht vertrek, dat voor een gevangeniscel wel deftig kon genoemd worden het venster kwam op een grasplein uit. //Niet waar, hier is het mooi, 'tis de beste kamer, die we hebben," sprak de bewaarder met zekere fierheid, terwijl hij op 't smalle bed, de houten tafel en de twee rieten stoelen wees. ,/Nummer 1 wordt zelden geopend." z/lk wenschte, dat gij het weer achter mij dicht kondt sluiten," zuchtte Bouman. //Wan neer wordt ik verhoord z/Geduld," hernam de man flegmatisch. ,/De rechter is ook maar een mensch en moet ont- bijten wil ik u ook 't ontbijt brengen Hij bedankte de gedachte, hier iets te moeten gebruiken scheen hem onverdraaglijk, ook had hij in 't geheel geen honger of dorst, ofschoon 't reeds vrij lang geleden was, dat hij iets ge- bruikt had. Rusteloos wandelde hij door het enge vertrek en dacbt over het gebeurde in de laatste vier en twiutig uren na. vader, vader zuchtte hij, //hadt gij mij gisteren het geld gezonden, dan was alles, alles nders. Dan was Greta niet voor mij verloren, bVirgerrecht verkregen. Dat is dan ook oorzaak geweest, dat de organiseerende vereeniging meende, het feest ook dit jaar te moeten geven, ofschoon de komst van het Vorstelijk Echtpaar aanstaande is, en te verwachten was, dat dit feest er onder lijden kon. Het leek dat het weer, dat de laatste dagen wankelend had gestaan, het feest zou verstoren en daar was dan ook gisteren morgen gewettigde vrees voor, daar, bij een grooten achteruitgang van den barometer, de regen begon te vallen. Dit was dan ook oorzaak, dat de gemeenschap- pelijke tocht, in de richting van Axel, het eerste nummer van het programma, niet kon plaats hebben. Het spreekwoord zegtffEen droeven morgen geeft een blijden dag" en zoo was het ook gisteren. Een tamelijken wind veegde de lucht schoon en het werd droog, zoodat te 11 ure het tweede nummer, de uitvoering door de ge- engageerde beroepskunstrijders, kon plaats hebben. Deze uitvoering ving aan, nadat het muziekgezelschap wDe Vereenigde Werklieden", door omstandigheden met een klein ledental, aanwezig was. Allereerst trad op de heer Bayton, die in verschillende verrichtingen blijk gat van zijne bedrevenheid op het rijwiel, waarna volgde de heer Arend. Al was het dat in den voormiddag niet alle toeren direct slaagden (in de namiddag-uitvoering was zulks veel beter), gaf deze blijk goed op het wiel thuis te zijn, en werd hij dan ook herhaaldelijk toegejuieht. Ondanks dit kan niet ontkend worden, dat, in aanmerking genomen hetgeen we een vorig jaar te zien kregen, de uitvoering thans niet meeviel. Toen traden ook twee dubbeltallen op, die meer variatie kunnen brengen in hun werken, dan een enkel persoon. Deze uitvoering werd door velen bijgewoond. Het bezoek was naar het ons voorkomt in den voormiddag nog niet zoo druk als een voorgaand jaar, zeker te wijten aan het minder gunstige weer van den morgen. Desnamiddags was het echter zeer druk geworden. De trein van Mechelen, zoowel als die van Gent brachten vele vreemdelingen aan. Met die van Mechelen arriveerde ook het muziekgezelschap //Concordia" van Axel, dat aan het station door het bestuur met vele wielrijders en „De Vereenigde Werk lieden" werd opgewacht. Met een drietal bestuursleden van de Eerewacht te paard voorop, trok de stoet onder de tonen van de muziek door eenige straten naar de Markt, waar onmiddellijk de wedstrijden aanvingen. dan was ik niet aangeklaagd wegens moord, verlaten en veracht door alien." Hij wierp zich op een stoel en sloeg de handen voor 't gelaat, als wilde hij de afschuwelijke beeiden, die zich voor zijn geest opdrongen, verdrijven. Hij zag Greta zich met verachting van hem afwenden, zijn vader dreigend de hand opheffen, om hem, den moordenaar, die schande over zijn grijs hoofd gebracht had, te vervloeken. Allen verstieten hem slechts een paar heldere oogen bleven met trouw en lietde op hem gevestigd, twee armen klemden zich om zijnen hals, eene zachte meisjesstem zeide hem, dat ze aan zijne onschuld geloofde. z/Lieve zuster," lispelde hij, //maar wat vermag een zwak meisje En Elsa, Elsa Straus, mijne goede vriendin, zou zij mij ook voor den moordenaar van haren oom houden Duidelijk kwam hem 't beeld van den man voor den geest, dien hij gisteren nog vriende- lijk de hand drukte hij baadde in zijn bloed, zoowel als de oude Jozef. Na eenige uren, welke den gevangene eene eeuwigheid toeschenen, haalde hem de bewaarder om het verhoor te ondergaau. De rechter had hem opzettelijk laten wachten en ook verboden hem andere kleeren te geven, voordat het ver hoor afgeloopen was. Hij begon zijn verhoor met eenige algemeene vragen over zijne opvoeding, hoe het kwam, dat hij als zoon van een landman architect was geworden. Bouman lachtte bitter en sprak//Vindt u dat ook verdaeht, mijnkeer de rechter Meent Op het gereserveerde deel der Markt had het //Ringlijden met hindernissen" plaats. Vandaar moesten de deelnemers rijden naar de Nieuwstraat, waar op het Kazernepad z/Vogelpik" plaats had. Vervolgens moest men naar de Westkolkstraat, waar de carricaturen stonden te wachten, tot een goed gerichte slag met een hamer hen in de hoogte deed stijgen. Naar deze nieuwe wedstrijd was veel belangstelling. In het Nieuwediep werd nog gehouden het ringwerpen. Na afloop dezer wedstrijden had op de Markt ten aanschouwe van een zeer talrijk publiek de tweede uitvoering der kunstrijders plaats. Deze werd opgeluisterd door de beide voor- noemde muziekgezelschappen. Toen dit beeindigd was, werd namens de organi seerende Wielrijdersclub door den burgemeester aan de muziekgezelschappen eene fraaie zilveren herinneringsmedaille uitgereikt. Vervolgens had in het //Hotel Centraal" de verloting van het rijwiel en de uitreiking der prijzen plaats. Er werden voor de wedstrijden 540 deelnemers ingeschreven. De premie van 10 voor de grootste club (minstens 15 personen) werd toegekend aan //Prins Hendrik" van Graauw, die voor de verst- komende club (minstens 10 personen) eveneens 10, aan //De Zwaluw" van Calcken (bij Gent). Het rijwiel dat onder de deelnemers werd verloot viel ten deel aan den houder van no. 125, welke bleek te zjjn de heer V. Wijnman. Van de wedstrijden, waarvoor elk 5 prijzen van 5 tot f 1 waren uitgeloofd, was de uitslag als volgt Ringrijdenle J. Bannier te Ter Neuzen; 2e E. Kerckhaert te Stoppeldijk 3e J. Willems te Ter Neuzen 4e J. A. Kindt te Boschkapelle 5e P. de Caluwe te Calcken. Vogelpik le A. Baert te Koewacht2e A. Kieboom te Westdorpe3e J. A. Tavenier te Ter Neuzen 4e H. Baert te Calcken ;5e A. de Smet te Westdorpe. Carricatuurrijdenle J. Bruinings te Sas van Gent2e J. Kerckhaert te Stoppeldijk 3e A. van Jole te Kloosterzande 4e E. Modde te Stoppeldijk 5e E. Ferket te Koewacht (Moerbeke). Ringwerpen le Paulina Lauret te Ter Neuzen 2e Ed. Dorssche te Sas van Gent3e A. Baert te Koewacht4e S. v. d. Hout te Ter Neuzen5® C. de Smidt te Ter Neuzen. u, dat ik alleen architect ben geworden, om eens een rijken heer te vermoorden De rechter wierp den jongen man een strengen blik toe en zei op scherpen toon//Vergeet niet, waar ge zijt, en waarom het kon u zeer slecht bekomeu." z/lk ben bereid elke vraag te beantwoorden, die bij de zaak te pas komt, maar ik begrijp niet z/Het staat aan mij te beoordeelen, wat bij de zaak behoort. Gij hebt slechts te antwoorden". z/Of te zwijgen, want zooveel weet ik van de rechtspleging, dat niemand kan gedwongen worden zich zelf te betichten. Doch ik wil heel gaarne antwoorden, ik heb niets te ver- zwijgen en dan zult a ook vernemen hoe het komt, dat ik geen boer, maar architect gewor den ben. Ik ben de jongste zoon, mijn broeder erft het goed mijne moeder wilde graag van mij een geestelijke maken en zoo werd ik naar Kiel op school gezonden. Ik had echter geen lust in den geestelijken stand en verkreeg van mijne ouders, dat ik naar de polytechnische school werd gezonden en daarna een paar jaar op rtis kon gaan." z/Uw vader is nog al gierig." z/Dat is hij," bevestigde August, //hij ziet op een cent en leeft precies als zijne voorouders. Toch kan hij wel eens vrijgevig zijndit heeft u zelf gezien." z/Hoe kwaamt gij bij den heer Straus vroeg hij verder. (Wordt vervolgd). 5EUZESSCHE C0ERA5T Hit blurt verscliijnt nnandag-, Woeosdag. en Vrijdagavond, uit^ezonderd op Feestdagen. bij de Firma P. JT. VAS DE IAADE le Ter A'euzen. Burgemeesler en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 3e kwartaal 1907 in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is r.eergelegd. Ter Neuzen 16 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELE.Y1AN, Secretaris. o 10) fr.-io Hcrvormde li.erli. Ter Neuzen. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., 11. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u., leeskerk en 2 u., Da. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Da. Hngenholtz v. Axel en 2 n., geen dienst. Hoek. 9 u., Ds. A Timmerman van Ter Neuzen en 2 u., geen dienst. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. den Boer. Cwereformeerite Herken. Ter Neuzen. 9 u., en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. u D. 9 u. en 2 u Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u, Ds. H. de Bruijn v. Enschede. 11. 9 n. en 2 u., Ds. H. Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., leeskerk. (jiereformeertle Gemeenle (VIooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J uleeskerk. Ourt-Gterefoi meerile gemeente (VIooswijkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. nLokaal Fbenhailzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6 u., dhr. P. Ruster van Rilland. m? ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1