Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 5031. Dinsdag 13 Augustus 1907. 47e Jaargang. Buitenland. EEN DAPPERE ZUSTER. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave A D V E R T E N TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruirate berekend. MAROKKO. j Over de moordpartij te Casablanca, in Marokko, komen voor de Franschen minder vleiende berichten. Er schijut daar niet met takt te werk te zijn gegaan. Integendeel. Vrijdag en Zaterdag was 'tin de stad vol- kamen kalm geweest. Moelai Aiuin, de bevel- hebber, had zijn soldateu gebruikt om een aanval van de Arabieren af te siaan. De wallen waren bezet, de poorten gesloten en zijn man- schappen patrouilleerden door de stad en in den omtrek, waar 't ook volkomen kalm en veilig was. Toen kreeg Madden, de Engelsche consul, Zondagmorgen om 4 uur bericht dat de Galilee", het Fransche oorlogsschip dat voor de haven lag troepen aan wal zou zetten, waarschijnlijk om alvast troepen in de stad te hebben, tegen dat de andere sehepen met meer troepen kwamen. f De consul was toen al dadelijk ontevreden over dien gang van zaken. Zoodra toch de //Galilee" verschenen was, hadden hijen alle andere Europeesche ingezetenen van aanzien, de Fransche autoriteiten gewaarschuwd om niet overijld met een onvoldoend sterke troepenmacht op te treden, daar dan een plundering van de stad door de Arabieren kon worden gevreesd. Toch is dat toen gebeurd. Te kwartier over vijven, toen het daagde, zagen de Engelschen van 't dak van't consulaat twee bemande booten van de //Galilee," door een stoomsloep getrokken, snel op de haven aankomen. In de straten zag men nu soldaten loopen, sommigen met hun geweer. Maar de meeste menschen sliepen nog. Om kwart voor zessen klonk er een geweerschot. Alsof dit het teeken van verzet was, waarop de //Galilee" maar wachtte, begon het schip dadelijk een verwoede beschieting. De granaten barsten in de Moorsche wijken, en men zag gewonden in de straten. Toen kwam de oude Moelai Amin, de bevel- hebber der stad, bij het Engelsche consulaat aangevlogen. Hij riep Madden's bemiddeling in. Deze verwees hem naar den Franschen consul. Het bombardement duurde intusschen voort. Moelai Amin verwijderde zich. Vijf minuten later kwamen ecbter zijn chalifa en een ander officier zeggen, dat Moelai Amin de stad wilde overgeven, aangezien de beschieting groot ver- lies van leven en schade bewerkte. De chalifa riep alweer Madden's tusschenkomst in. Naar 't Fransche consulaat dorsten ze niet te gaan, want van 't dak van 't Spaansche consulaat schoten ze op elken Moor, die zich vertoonde en zij meenden, dat ze dat van 't Fransche consulaat ook zouden doen. Er waren daar Zaterdag eenige Fransche matrozen van de //Galilee" binnengebracht. Madden schreef toen een brieije aan den Franschen consul en lied den chalifa aan, daar- mee en met een witte vlag op het geweer van een soldaat, naar het Fransche consulaat te gaan. Met een omweg om't Spaansche consulaat te vermijden, deden zjj da! blijkbaar met goeden uitslag, want tegen zeven uur verminderde het schieten en om 9 uur werd omgeroepen, dat de stad niet langer beschoten zou worden. Maar nu begon bet. plunderen der Arabie ren. Moelai Amin's gezag bestond natuurlijk niet meer. Links en rechts werden de winkels eeggehaald. Men hoorde kermen en gillen. Van het Fransche en Spaansche consulaat werd hevig geschoten maar in de wijken, die men vandaar niet bestreek, waren de Arabieren aaas. En in de Jodenwijk duurden moord en doodslag voort. De correspondent van de //Daily Mail" zegt daarover te zullen zwijgen, en hoopt nooit alles te weten van de gruwelen die daar ge- leurd zijn. BELGIE, In de haven van Antwerpen blijft 't vrij rustig. Er is door 500 Belgen naar 700 En gelschen met steenen geworpen, maar daar werd spoedig een eind aangemaakt, en voor 't overige verzekeren de stakers zich door hun kalme houding, de sympathie van het publiek. Met het oog op het bezoek van prins Albert, ter gelegenheid van de plechtige opening van de nieuwe havenwerken, op 15 dezer zullen zij voorloopig alleen bij de aangenomeu houding blijven, nl. weigeren op de door dewerkgevers opgedrongen voorwaarden te arbeiden. Dan zal een besluit genomen worden, dat, zoo de werkgevers bij hun voornemen blijven om niet toe te geven, ernstige gevolgen zou kunnen hebben. M, a. w. dan zal de algemeene staking in de haven vermoedelijk worden geproclameerd ENGELAEIO. In het Engelsche Lagerhuis deelde sir Edward Grey, Minister van Buitenlandsche Zaken, naar aanf .ding van een hem gestelde vraag mee, dat de Perzische regeering de Engelsche in kennis had gesteld van het wederrechtelijk op- treden der Turken op de Perzische grens, en dat de gezant van Groot-Britannie te Kon- stantinopel bevel heeft gekregen in het belang van den vrede de Turksche regeering te wijzen op het bedenkelijke van deze schending van het volkenreeht. De rechter verzocht den arts de lijken te anderzoeken deze bevond dat beide personen reeds verscheidene uren dood moesten geweest |jp. ffKunt gij bepalen, wanneer de dood i3 inge- treden vroeg de rechter. z/Ongeveer om vijf uur, juist laat zich dit niet zeggen," antwoordde hij. //Zoo laat in den morgen riep Elsa. //Ik begrijp niet, dat Boutnan niets gehoord heeft ik vrees, dat hij ook vermoord is, wij zullen zijn lijk nog vinden". //Neen, juffrouw, daarover kunt u geinst zijnde heer Bouman is heel gezond, ik heb hem gezien", sprak de koetsier, die de heeren gebracbt had. </Waar vroeg Elsa. //In Hamburg. Hij kwam juist by den bankier Goldstein uit, toen ik daar voorbij ging"- ,/Wie is die Bouman vroeg de rechter. ,yl)e architect, die het slot voor mijn oom gebouwd en hier gewoond heeft", hervatte het jonge meisje. i/O, die heer, die heden zijn verloving viert met de schoone Greta Buchholz", meende de rechter. Volgens alle waarschijnlijkheid was de moor- TER NEUZEN, 12 Augustus 1907. Gisteren maakte het muziekgezelschap z/De Vereenigde Werklieden" van hier een uitsta je naar Vlissingen. Een aantal donateurs met jun gezin maakten de reis mede, zoodat het gezelschap ruim 100 personen telde. Na een inuzikale wandeling door Vlissingen werd des ramiddags in de tent op den boulevard Banker! een concert geheven, waarmede vDe Veret pigde Werklieden" blijkbaar succes hadden bij de vele hoorders. Namens de badhuis-com- missie werd het gezelschap gecomplimenteerd door Jen vice-voorzitter, de heer Ockenburg, die hft ook eene zilveren medaille aanbood. Aai het strand was de wind wel wat hinderlijk, doch overigens genoten de reizigers van het in dit se-zoen spaarzaam mooie zomerweer. Belanghebbenden worden herinnerd dat 1 September a. s. de termijn van den herijk zal zjjif Vhfsf?ekeif en dat dosr'vau af dien datum het voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de letter q (schrijfvorm), strafbaar is. Hun wordt dus aangeraden zich nogmaals ervan te overtuigen dat hunne maten en ge wichten met de letter q zijn gestempeld, en zoo dit niet het geval is deze voorwerpen alsnog aan het ykkantoor te Middelburg ten herijk aan te bieden, waartoe in den loop der maand Augustus gelegenheid bestaat des Donderdags en Vrijdags van 9 tot 3 uur. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan A. P. Daens te IJzendijke eervol ontslag verleend als lid-werkman van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Middelburg. Als een bewijs voor de diensten verleend aan den consul generaal van Griekenland, ter gelegenheid van de doorreis naar Londen van den kroonprins van Griekenland eenigen tijd geleden, ontving de telegrafist der Staatsspoor de heer J. de Feijter van het station te Vlissingen, denaar in de slaapkamer van Straus gedrongen om de sleutels der brandkast te krijgen. De oude heer zal ontwaakt zijn, de indringer heeft zich op hem geworpen en hem door een stoot in de keel willen verhinderen om hulp te roepen. Dat alles kon echter niet zoo stil zijn toe- gegaan. De oude Jozef is wakker geworden, is zijn heer ter hulp gesneld en ontving den doodsteek in de deur. z/De wonden van den ouden kheekt waren doodelijk. De heer Straus kon by tijdige hulp nog gered worden; zijn dood is het gevolg van bloedverlies", verklaarde de dokter. z/En welk wapen heeft de moordenaar ge bruikt z/Hij bediende zich van een scherpen, drie- kantigen dolk", hernam de dokter op be- slisten toon. Elsa liep eene rilling door de leden. Die fijne dolk, dien zij vaak bewonderd had, ont- brak in de kamer van Boumande koetsier had hem zelf in Hamburg gezien ze kon z:ch het gedrag van den jougen man niet verklaren. z/Hebt gij met den heer Bouman gespio- ken vroeg ze den koetsier zachtjes. z/Ja juffrouw, ik vertelde hem, welk ongeluk hier gebeurd is". z/En wat zei hij ffHij verschrikte hevig. Nooit heb ik een mensch zoo bleek zien worden en zien beveu toen keek hij op zijn horloge, liep plotseling weg en liet my staan". Intusschen had de justitie het balkon in oogenschouw genomen, waar de moordenaar Het was niet hoog zou binnengekomen zijn. en een behendig klimmer kon er wel zonder ladder op. z/De moordenaar is gemakkelijk boven ge- komen", merkte de rechter op, doch een oude politieagent schudde het hoofd. z/Neem mij niet kwalijk, mijnheerik geloot' niet, dat de kerel zich de moeite gegeven heeft op en af tfe klauteren". #Wat meent ge dan z/Hij heeft een sleutel gehad en is op zijn gemak door de deur binnengekomen". ,/Onmogelijkriep Elsa behalve oom en Bouman had niemand een huissleutel. Hij legde hem elken avond op zijn nachttafel naast zijn bed en daar nam hem Jozef elken morgen vandaan om de deur te openen". Men zocht den sleutel doch niets was te vinden. ,/'t Is duidelijk, de moordenaar is door het balkon binnengedrongen en door de deur uit- gegaan. Hij heeft de deur achter zich gesloten om de ontdekking zoo lang mogelijk tegen te houden". //Neen, mijnheer", beweerde de agent, //hij is ook niet ingeklommen, ziet u maar, het glas ligt binnen de ruit en is binnen gebroken". z/Ge bebt gelijkde moordenaar moet een sleutel gehad hebben". ,/Of in het huis geweest zijn riep de koetsier luid. Wat meen je daarmee vroeg de rechter. z/Hm," hernam de man, dezen nacht hebben hier drie menschen geslapen, twee zijn ver moord en de derde heeft zich voor dag en danw uit de voeten gemaakt. Nooit van mijn Vrijdag per postpakket eene gouden dasspeld met brillant. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hunne goedkeuring onthouden aan de, voor den huizenbouw in de Vestdijkstraat te Hulst noodige geldleening van f 20,000. Bij dat besluit wordt, volgens het //Hulsterblad," overwogen dat de woningen, welke de Raad van Hulst wenscht te doen bouwen, niet behooren tot die, welke volgens art. 32 der Woningwet, in het belang der Volkshuisvesting, voor rekening van de Gemeente kunnen worden gebouwd, ingeval dit noodzakelijk is voor de richtige uitvoering van deze wet dat de bouw daarvan ook niet voortvloeit uit de vervulling van eenige andere aan de gemeentebesturen opgedragen taak dat de door den Raad beoogde onderneming enmin kan geacht worden te strekken tot bevordering van een algemeen belang der ge meente, in welk geval eene dergelijke onder neming voor rekening der belastingschuldigen ware te wettigen dat immers, al moge worden aangenomen, dat dit belang gedieud wordt door den bouw der woning voor den veldwachter en wellicht ook door den bouw der woningen, welke zullen worden gehuurd door den tegen woordigen directeur der ambachtsschool en den tegen- woordigen secretaris der gemeente, in ieder geval van dit algemeen belang niet gebleken is voor zooveel betreft den bouw der andere te verhuren woningen, waarvoor de gemeente als bouwondernemer zou optreden dat bovendien, afgescheiden van deze prin- cipieele bedenkingen, het besluit uit finantieel oogpunt bezwaar ontmoet dat toch de aflossingstermijn van ten hoogste 40 jaar te lang moet worden geacht voor eene leening, welke dient om den bouw van woningen te bekostigen dat voorts de door den Raad geschatte inkomsten ad 7 °/0 van de bouwsom voor de te verhuren woningen in geenen deele vaststaan, daar ook niet op ledig staan der huizen is gerekend dat verder reden bestaat tot twijfel of de uitgaven niet te laag zijn geraamd, met name of de voor onderhoud gerekende som van 100, voldoende zal zijn dat alzoo het besluit niet is gegrond op de vervulling van eene by de wet aan de gemeente opgedragen taak, noch op bevordering van een leven vergeet ik, hoe hoe hij schrikte, toen ik hem ontmoette hij kwam juist van den bankier Goldstein". z/En wie was de derde ,/De architect Bouman". z/Wat vertel je daar voor zottepraat t riep Elsa. De rechter viel haar in de rede//Laat dezen man praten, juffrouw Straus wil u mij tevens eene kamer aanwijzen en mij eenige vragen beantwoorden". Hij gaf bevel de woon- en slaapkamer en papieren van den heer Straus nauwkeurig te onderzoeken. Elsa ging met hem in een ander vertrek en nam tegenover den rechter plaats. Ze vertelde, hoe haar oom er op gestaan had dezen nacht nog in de oude woning te slapen. //Ik smeekte hem mee in het nieuwe slot te gaan", voegde ze er bij, doch hij wilde daar niet van booren". ,/Waarom wilde hij dat?" »Dat was eene idee", hernam ze even glim- lachende. Eerst wilde bij morgen alles be- talen en daar hij nooit van iets gebruik maakt, voordat het betaald is, deed bij dit ook met het nieuwe kasteel. Hij wilde het genoegen hebben de menschen zelf te betalen". //En hiervoor had hij zeker eene groote som geld in huis tJa, eene heel groote som, vijfhonderd- duizend mark". De rechter Lindner schudde het hoofd. z/Een wonderbare gedachte van een ouden man waarschijnlijk heeft ze hem het leven ge- COURANT. Dil bind versellilnt M»an<lag., Woensdag- en Vrijdagavoad, nitgezonderd op Feegidagen. bij de Firma IP. J. WAX 111: «e Ter Hieuzeii.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1