Gemengde berichten. Landbouwberichten. van den heer Joz. de Feijter alhier, van bet f rov. Comite voor Algemeen Kiesrecht. De vergadering was zeer matig bezocht. Desprekers, de heeren L. M. Hermans, van Rotterdam, en J. Ossewaarde, van Ierseke, hielden evenwel hunne aangekondigde rede, waarin zij in het bieede pleitten voor de invoering van algemeen stemrecht, en de tegenwoordige regeling van het kiesrecht critiseerden. - Heden werd alhier door den bouwkundi^e J. bcheele in het cafe //Rubens", namens mej. de wed. C. L. Hamerlinck, aanbesteedhet bouwen van een woonhuis aan de Vlooswijkstraat te Ter Neuzen. A oor het eerste pei'ceel (metselwerk) werd ingeschreven door de heeren: P. J. Rijnberg voor 1760, D. de Smidt voor 1583, W. P& Nieuwelink voor 1446,74, W. Reinhoud voor 1475, J. Kolijn voor f 1368 en Gebr. Wisse voor 1316. A oor bet tweede perceel (timmerwerk) werd ingeschreven door de heeren F. C. Herrebout voor f 1780, G. F. Rijnberg voor 1761, voor f 1733, H. F. Kaijser voor 1726,50, I. P. Casteleijn voor 1700, G. J. Balkenstein voor 1632, A. A. E. Vermast voor f 1583 en J. A. Rijnberg voor f 1423. Gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren Gebr. Wisse en J. A. Rijnberg. Het zoogen aamde erwtenplukken is Zater- dagnamiddag in Philippine geeindigd en daar- door ook weer veel willekeurig schoolverzuim. Men zegt over het algemeen dat de kinderhanden dat vlugger en beter kunnen dan die van groote menschen. Als men bedenkt, dat gedurende viei weken door die opgeschoten knapen, vrouwen en meisjes bijna een half millioen kilogram peultjes zijn geplukt, voor welk werk 4600 is uitbetaald, is het niet te verwonderen, dat menige huismoeder met haar talrijk kroost niet zoo afkeerig is om Jan, Piet en Kees eenice dagen van de school te houden. Het uitvoerend comite van de visschers- vlootievue. bij gelegenheid van het bezoek van het Vorstelijk Echtpaar te houden in het Engel- sche vaarwater, bestaat uit de heeren Mr.°A. J. F. Fokker, voorzitter van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwschestroomen D. "V erschuure, secretaris van de visschersver- eeninging te Yerseke en W. Moelker, voorzitter van de visschersvereeniging te Tholenterwijl in de commissie verder zitting hebben de heeren A- F. Abroscheer en N. Rammeloo-Kusse te 1 hilippine W. Okkerse, voorzitter der visschers vereeniging te Bruinisse; S. Schot B.Wz., voorzitter der visschersvereeniging //Helpt Elkaar" te Tholen; F. J. Praet Pz. en Aug. Lockefeer te ClingeAlfons van Immerzeel te Graauw en J. L. Bom te Yerseke. Aan het havenhoofd te Breskens is een briefje gevonden in het Fransch geschreven, waarvan de vertaling luidt,/Den 25 Juli strandde in de Noordzee een kleineschuit, bemand met 3 personen. Herkenningsmerken P. D. C. no. 218. Wij werpen deze flesch in zee op het oogenblik dat de schuit gaat zinken. De kapitein P. Karandouf". De Belgische kikvorschenvangers, die ge- woonlijk onder Zuid- en Westdorpe en omlig- gende plaatsen ter jacht gaan, hebben den laatsten tijd vooral Clinge en omstreken tot hun werk- terrein gekozen. Niet alleen dat zij honderden nuttige dieren dooden, zij veroorzaken ook heel wat schade met hun loopen langs en door de veldgewassen. 't Is dan ook niet te verwonderen, dat verschil- lende landbouwers aan de politie verzocht hebben de ongewenschte buren te verbaliseeren, als er maar eenigszins termen voor bestaan. wat hij kon, zou hij doen om zijne beschaving te voltooien. Hij verwisselde zijn matrozenpak met een defhg heerencostuum en trachtte zich in manieren en voordoen te veranderen, wat hem evenwel niet goed lukte. De heer Straus hoopte veel van Bouman's omgang en voorbeeld en had zijn neef den architect aanbevolen, die Karel voorkomend behandelde. Toch ontstond er geene goede veihouding tusschen de twee jonge lieden ze stieten elkaar af. In het begin gaf Bouman zich moeite ter wille van Strausdoch later met meer. Beiden ontweken elkaar en weldra vielen er van den kant van Karel bittere woorden, die door den architect met stilzwijgen beantwoord werden. Niet erg gelukkig was Straus in zijne hoop op den invloed van Elsa op zijn neef. De goede reeder zag in Elsa's gedrhg en de o-e- negenlieid, die Karel voor zijne schoone nicht aan den dag legde, bouwsteenen voor een meuw luchtkasteel. Nu was hij nog tevreden dat zijn plan om van Bouman en Elsa een paar te maken, zich niet verwezenlijkt had. DERDE HOOFDSTUK. Weinige dagen na Karel's aankomst had hij w zijn eerste rreugde een testament gemaakt, waarin hij zijn nalatenschap tusschen Elsa en Karel gelijk verdeelde. Hij deelde hun zijne beschikking mee en liet tamelijk duidelijk mer- ken, dat hij hoopte, dat het tusschen hen niet Zaamslag, 5 Aug. Door Ds. J. Idema te schildwolde (Groningen), is voor het beroep naar kerk A alhier, bedankt. Sas Yan Gent, 5 Aug. Als een bijzonderheid melden wij, dat door den smid Th. vanVooren in den Yan Remoorterepolder onder deze ge- meente, Zaterdag in zijn tuin een aardappelstruik werd gerooid, die niet minder dan 118aardap- pelen opleverde. Het loof had een lengte van 2 M. 20 c.M. Yele landbouwers verklaardeu van zoo iets nog nooit te hebben gehoord. Wij wenschten den smid eenige gemeten van die vruchtbare toe. Voor belaugstellenden zij n aard- appelen ea struik nog bij hem te zien. Sas van Gent, 5 Aug. Zaterdagvoormiddag had alhier een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Aan de zoogenaamde Ezelwal, waaraan nu en dan zand wordt weg- gehaald, was zoodanig gegraven, dat de afge- graven kant steil stond ongeveer een meter of vier hoog. Eenige kleine kinderen waren daar naar gewoonte in het zand aan het spelen, toen opeens een afschuiving plaats plaats had en twee kinderen onder de massa bedolven werden. Daar het ongeval gelukkig werd op gemerkt door in de nabijheid werkende metse- laars, waren spoedig hulpvaardige handen toe- gesneld om met bekwamen spoed doch voor- zichtig de kleinen te zoeken. Na eenigen tijd werkens werden zij gevonden het 3jarig zoontje van D. van Ham en het 3jarig dochtertje van tde la Ruelle. Yoor dood werden zij huis- waarts gedragen, alwaar de inmiddels ontboden geneesheer Dr. Temmerman na lang werken er in mocht slagen de kinderen weder bij te brengen. die thaus vrij wel zijn. lets over de stikstofbemesting van winter koolzaad. De ongeveer SOjarige J. Vusser, van Ylissin- gen, die Donderdagavond nabij Abeele uit den stoomtram van Middelburg naar Ylissingen viel en tusschen de remstangen terecht kwam, waarna hij een 60 meter ver werd meegesleurd en ern- stig gewond werd, is heden aan de gevolgen overleden. Naar gemeld wordt was misbruik van sterken drank aan het ongeval niet vreemd. Te Klein-Ulsda (Gron.) is Vrijdagmiddag de 15jarige schippersdochter J. W. verdronken. Te Rotterdam heeft men Donderdagavond op den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder een proef genomen met een openbaar bal in den trant van de dansgelegenheden in Belgie en Frankrijk, bij nationale feesten. Het Vredenoordplein was daartoe ingericht, maar de proef is jammerlijk mislukt, wantsiierten van jongens en meiden hosten er los als bezetenen, zoodat het er een echte warboel was en het nog een geluk is, dat het bal niet ontaardde in een kloppartij. Volgens een ingezonden stuk in een der bladen, hadden er zelfs onzedelijke tooneelen plaats. De Rotterdammers zijn derhalve nog niet rijp voor een openbaar bal. Bij onze zuidelijke naburen moeten zij nog een lesje nemen. Op denzelfden avond werd in de Wijnburg- straat door de politie een kloppartij gehouden tegen onwillige graanwerkers, die den heer Prins, den baas van de elevators, bemoeilijkten. Een onschuldige dienstman kwam in het ge- drang en werd danig toegetakeld. - In het uitvoerig Jaarverslag der Rotter- damsche Kamer van Koophandel wordt er op gewezen dat Rotterdam vooral als haven van uitvoer in beteekeuis is toegenomen. De scheep- vaart ging aanmerkelijk vooruit. Niettemin steeg het aantal faillissementen tot 214. - Vrijdag zouden de kinderen van een fa- milie in de Lange Annastraat te Haarlem pof- tertjes bakken, omdat zus jarig was. Een ventje van 8 jaar trok bij ongeluk het petro- leumtoestel om, waardoor niet alleen hij zelf, doch ook de ihoeder en de meubelen in brand geraakten. Moeder en kind werden naar het gasthuis gebracht. Het ventje is reeds over leden. De moeder is hoogst zorgelijk. Men meldt uit Huissen aan De Gelderl. Donderdagmorgen werd nabij den Loodijk het lijk gevonden van den landbouwer P., die den vorigen dag -met paard en karretje naar de Doesburgsche paardenmarkt was gegaan. Het karretje lag in den greppel en het paard stond erbij. Hoe zich het ongeval heeft toe- gedragen, kan niet met zekerheid gemeld worden. Te Rotterdam is een 17jarige EDgelsche stuurmansleerling door het kantelen van een luik in het ruim van een schip gevallen met doodelijken afloop. Men schijft. uit Twenthe De landlooperij en bedelarij neemt op het platteland onrustwekkende afmetingen aan. Het bedelen gaat soms gepaard met drankmis- bruik en bedreigingen. Het zijn veelal geen personen, die werkelijk hulpbehoevend zijn en wien men gaarne uit liefdadigheid geeft. Neen 'tzijn mannen en vrouwen, nog in de kracht huns levens, die bedelen echter onder het voor- geven, dat ze ziekelijk en gebrekkig zijn; tijde- lijk geen werk hebben, etc. Men geeft ge- dwongen, hier uit schrik, daar om van het lastige vragen en nog eens vragen ontslagen te worden, terwijl men meermalen hoort, dat de gebedelde centen in jenever omgezet worden. De veiligheid lijdt er onder. Het Mijn en Dijn wordt ook niet altijd geerbiedigd. Aan de Dordtsche laan te Rotterdam werd Vrijdagmorgen door een dertigtal opgeschoten jongens een koopman in fruit aangerand en zijn waren geplunderd. Een bewoner van den Dordtschen straatweg waarschuwde de bereden politie, die spoedig met een patronille ter plaatse was, een drijfjacht hield en er in slaag- de een vijftal der fruitdieven te arresteeren. Woensdagavond is te Gronsveld (Limb.), in den stal van den landbouwer Houben, het lijk gevonden van een tienjarig meisje, dat daar als pleegkind woonde. De schedel was ver- brijzeld. In den stal lag een geweer, waaruit het schot schijnt te zijn gelost. Men staat hier voor een raadsel. Het parket van Maastricht heeft Donderdag ter plaatse een onderzoek ingesteld. Vrijdag middag heeft er andermaal lijkschouwing plaats gehad. Zaterdagmorgen is door de politie uit Ede naar Arnhem overgebracht en na verhoor in het huis van bewaring aldaar opgesloten, de 4ljarige landbouwer W. van E., die Vrijdag getracht heeft zijn vrouw met een broodmes om het leven te brengen. De twist moet ont- staan zijn over het al dan niet verkoopen van hunne woning. Toen de man weigerde en zijn vrouw aanhield, heeft hij haar met het mes eene levensgevaarlijke wonde in de linkerzijde toe- gebracht. Volgens een bericht uit Maastricht aan het Hbld. wordt een onderzoek ingesteld naar de handelingen van den burgemeester-secretaris eener Zuid-Limburgsche gemeente, die zijn jaarlijksche staten zoo wist in te vullen dat sedert de volkstelling van 1900 het zielental zijner gemeente met 282 inwoners was vermeer- derd, terwijl in werkelijkheid is gebleken, dat dit met 23 verminderd was. Op die wijze zou het Rijk, dat jaarlijks een subsidie van 1.33 per inwoner uitkeerde, een aardig sommetje te veel betaald hebben. tot eene deeling zou komen. Doch zijn welge meende wenk verijdelde zijn plan meer dan het te bevorderen. Hoe meer Karel trachtte zijn nicht te bevallen, des te meer hield zich deze terug; zijn liefde verfoeide ze, want ze koesterde argwaan omtreut haar neef. Bouman had haar eens gevraagd of Karel ook werkelijk haar neef was en deze twijfel weid bij haar sterker, ofschoon alle bewijzen ten gunste van Karel pleitten. Eenmaal had ze haar oom haren twijfel mede- gedeeldzij vond het zoo vreemd, dat Karel niets geleek op de portretten der afgestorven familieleden. We zijn alle blond en slank en hebben blauwe oogen Karel daarentegen heeft zwart haar en donkere oogeu, een bruine kleur en eene gedrongen gestalte." - //Mat beteekent dat?" lachte Straus, *hij zal naar zijn vader aarden. Ik heb mijn zwager nooit gezien, maar van uw vader gehoord, dat hij donker van haar, kleur en oogen was." z/Hoe oud was Karel, toen hij met zijne moeder naar Zuid-Amerika ging z/Acht jaar, dat weet je immers Elsa uitte hare verwondering, dat hij het portret zijner moeder niet herkende, doch oom vond dit ook zeer natuurlijk. z/Een mensch, die zoo in de wereld rond- gezworven heeft, kan geene indrukken uit zijne jeugd meer hebben," zeide hij, #het is een wonder, dat hij de papieren, die zijne afkomst bewijzen, nog bezit. Of twijfel je ook aan de echtheid der papieren Uit Enkhuizen meldt men: De 17jarige Joh. Borger van Makkum, hulp- stoker op een der veerbooten tusschen Stavoren en Enkhuizen, geraakte Zaterdag in de machine- kamer met het hoofd tusschen de machinedeelen bekneld en werd ernstig verwond. Naar het Snouck v. Loosenziekenhuis overgebracht, was de ongelukkige reeds binnen het uur overleden. ,/Neen," hervatte Elsa met nadruk, //de pa pieren laten geen twijfel z/Wel, wat wil je dan viel haar oom haar in de rede. z/Ik weet het niet, oom," zei't meisje aarzelend, z/hoeveel moeite ik me ook geef om Karel een goed hart toe te dragen, ik kan het niet. Altijd voel ik eene stem in mijn binnenste, die het mij verbiedt. Indien ik in uwe plaats was ,-/Wat deedt ge dan vroeg Straus, toen Elsa zweeg. //Ik zou nog een nader onderzoek beginnen. Bij uwe uitgebreide relatien kan u dat ge- makkelijk in het geheim doen." Straus overlegde een paar minuten en zei //Goed, je zult je zin hebben, ik zal inlich- tingen vragen, ofschoon ik vooruit weet, dat de opgaven van Karel zullen bevestigd wor den." Hij was van plan, nadat hij zijn nieuw slot betrokken had, naar Liverpool te reizen, waar het schip, waarmee Karel gekomen was, nog voor anker lag. Elsa beval hem een streng stilzwijgen aan en eer hij kon antwoorden trad Karel binnen. (Wordt vervolgd). Een droevigen dood voor een dierentem- mer heeft te Parijs Sauvet, een welbekend be- dwinger van leeuwen, gevonden. Hij viel op straat en een zware kar, die juist voorbij ging verpletterde zijn hoofd. Een anderhalf jaar geleden trouwde hij de huwelijksplechtig- heid geschiedde in een leeuwenkooi te midden van de brullende wilde beesten en ten aan- schouwe van een zaiig rillend publiek. Onlangs erfde hij 150,000 fr. En dan te moeten sterven onder het lompe wiel van een vrachtkar, al heeft Currie eenzelfden dood gevonden. Tijdens een huiszoeking te Sewastopol ontplofte met groote kracht een bom. Een in- specteur van politie en drie agenten werden gedood, een gedarme en de huiseigenaar werden gewond. Het plan bestaat zegt het Handelsblad van Antwerpen om van Zeebrugge een stad te maken, een stad van 60,000 inwoners. Het Staatsblad heeft het meegedeeld. De straten zijn recht getrokken als in Amerika. Men zou twee kerken bouwen, eene spoorhalle van 300 hectaren, een kurzaal, een gasthuis, scholen, een schouwburg. Allengskens rijst de stad uit den grond. Een dubbele stad een badstad en een handelsstad. De eerste langs de kust. Er zijn reeds villa's uit den grond gerezen. Andere zullen volgen. De Brugsche Bank heeft reeds een bijhuis gebouwd. De staat laat een gebouw van 100 meters lengte oprichten voor post-, telegraaf-, zee- en toldienst, enz. De stad zal doorsneden worden door eene laan van 30 meters breed, toegang gevend tot de electrieke tram van Heijst naar Blankenberg. Langs het kanaal van Brugge, bij de haven, bestaan reeds nieuwe fabrieken. Steken van visschen en ongevallen. Dr. Thebault heeft te Parijs in een jaar 12 patienten behandeld voor de gevolgen van het zich prikken aan visschen. Bij 4 patienten moest hij overgaan tot het afzetten van een der lede- maten, 4 andere patienten hielden er een stij ven vinger van over en 1 patient overleed aan de gevolgen. Kreeften, garnalen, rog, goudvisch, baars en pietermannen worden als gevaarlijk beschouwd voor zoover het vergif betreft, dat ze in ons lichaam door steken en prikken kunnen brengen. Kleine prikjes zijn weinig, diepere, die tot op het but doorgaan, meer gevaarlijk. In ons land zullen dergelijke ongevallen wel veel minder voorkomen, want wij hebben meestal Een koolzaadoogst van 2000 K.6. zaad, 4000 K.G.Stengels en 500 K.G. lauwen(,,peulen") per H.A. bevat gemiddeld met minder dan 87,8 K.G. stikstof. Daar deze stikstof geheel uit den bodem moet worden opgenomen, mag men zeggen, dat koolzaad, veorwat de genoemde plantenvoedende stof betreft, zeer hooge eischen aan dien bodem steit. Dat bad de ervaring onzen voorouders al vroegtijdig gelcerd en om die reden bemestte men vroeger den akker, voor koolzaad be- stemd, nadat hij of braak gelegen, of een klaverachtig gewas gedragen had, sterk met stalmest. Dewijl kooizaad echter vrij vaak, hetzij door be- vnezen, hetzij door de vreterij van insecten, mislukt zoo telen sommige landbouwers het thans niet meer na klaver en onthouden het zelfs, geheel of gedeeltelijk, den stalmest, doch wenden een en ander aan tot het beter doen siagen der teelt van meer zekere gewassen. Ook wordt de stalmest soms weggelaten, omdat men hem verdenkt sommige ziekten, waaraan het koolzaad bioot staat, te veroorzaken of althans te bevorderen. Wie te werk gaat als boven is aangegeven, is natuur- lijk bij de koolzaadteelt, of wel geheel, of althans ge deeltelijk aangewezen op het aanwenden van stikstof- houdende kunstmeststoffen. In onderstaande regelen willen we trachten, aan te geven, hoe men volgens prof. Dr. A. Stutzer in dat geval rationed te werk gaat. Geeft men in 't geheel geen stalmest ea is de voor- vrucht niet of slechts zwak met die mestsoort bemest geworden, dan verstrekke men per H. A. 300 Kg. chili salpeter en zoo men meent, dat zulks noodig is, een matige bijgift van een phosphorzuur- en een kalibou- dende meststof. Van de aangegeven hoeveelheid chilisalpeter geve ^ij het zaaien van het koolzaad (in Augustus) 100 Kg. die men in-egt. De rest wordt in het volgende voorjaar, liefst om streeks midden Maart, als overbemesting gegeven. We vestigen hier de aandacht op het hooge belang, dat het voor het gewas heeft, zich nog in hetzelfde na^ jaai krachtig te kunnen ontwikkeien. immers zijn vermogen om weerstand te bieden aan de winterkou en aan de vreterij van insecten, hangt voor een zeer groot deel van die meer of mindere krachtige ontwikkeling af. pjn deze krachtige ontwikkeling voor den winter kan eigenlijk alleen vfirkregen worden door de aanwending van chilisalpeter. Stalmest, zelfs in flinke hoeveelheid aangewend, kan zoo eer. krachtige ontwikkeling nim- mer geven, als de genoemde stikstofhoudende kunst- mestoffen, omdat de stalmeststikstof in het najaar niet meer in de daartoe noodige hoeveelheid opneembaar wordt. Om die reden verdient, ook als men koolzaad wil telen op de oude manier, dat is met behulp van stalmest, de aanwending van 100 Kg. chilisalpeter bij het zaaien van het gewas steeds aanbeveling. Heeft de vrucht, die aan het koolzaad voorafging, een llinke bemesting stalmest ontvangen, dan kan de totale hoeveelheid aan te wenden chilisalpeter kleiner genomen worden. Evenzoo, als een halve bemesting met stalmest op het koolzaad zelf aangewend wordt, of als dit ver- bouwd zou worden direct na klaver. De bij het zaaien aan te wenden hoeveelheid chili salpeter vermindere men echter in geen geval, doch men neme de in het voorjaar als overbemesting aan te wenden hoeveelheid kleiner. - - n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2