A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmaking. No. 5026. Donderdag 1 Augustus 1907, 47e Jaargarig. Buitenland. 3) Binnenland. FEPILLETON. EEN DAPPERE ZUSTER. I <k -a ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Ainerika l,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENT1EN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Hit bind verscliijnt 9laandag-i Woeusdag- en Vrijda^avond, uitgezonderd op Fee§1dagen* bij de Firma P. J. VAM HE SAADE te Ter Ieuzen« Burgemeester en Wethouders van H O E K maken bekend, dat de Seeretarie dezer gemeente van 3 tot en met 17 Augustus 1907 op de werkdagen geopend zal zijn van 9 tot 12 are. Hoek, 30 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFE LIT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. F R A w K. R IJ K. In Frankrijk zijn Maandag de verkiezingen gehouden voor de departementale raden, onze Provinciate Staten. Van de 1441 verkiezingen is de uitslag bekend. Gekozen zijn 239 conser- vatieven, 188 progressisten, 835 republikeinen en 36 socialisten, terwijl er 143 herstemmingen moeten plaats hebben. De conservatieven wonnen 35 en verloren 56 zetelsvoor de progressisten zijn deze ge- tallen 30 en 79, voor de republikeinen 115 en 50, voor de socialisten 9 en 3. Naar aanleiding van den uitslag der ver kiezingen in Frankrijk merkt het /Journal des Debats" op, dat het blok tegenover de departe mentale verkiezingen van 1901 een beetje terrein gewonnen heeft, daarentegen veel verloren, ver- geleken met den uitslag der Kamerverkiezingen in 1906. De //Temps" zegt, dat Frankrijk nogmaals zijn gehechtheid aan de republikeinsche instel- lingen beeft bewezen. Het tegenwoordige stelsel is, dank zij de indrukwekkende getuigenis zijner verkiezingen, meer dan ooit boven elken strijd verheven. De //Liberte" stelt vast, dat de status quo gehandhaafd is. ffl A R O K O. De uitslag van de gevechten in Marokko is, dat de mehalla verscheiden dorpen heeft ver- brand. In de woonplaats van de El Kmas werden een aantal gevangenen gemaakt. Van dezen zijn er 8 onthoofd. Raisoeli en Mac Lean bevinden zich nog zuidelijker in het gebergte. Nadat hij gepoogd had te ontvluchten, wordt Mac Lean voortdurend streng bewaakt. KUSLAMD. Te Moskou is de revolutionaire socialiste Fi'oema Froemkin opgehangen. Froema Froem- z/Zou het feest in't water vallen fluisterden eenige jonge heeren, die de verklaring van Bouman hoorden. Doch ze zwegen spoedig, want de heer Buchholz nam het woord. Sedert achttien jaren had de rentenier zich uit den handel en 't leven teruggetrokken. Algemeen geloofde men, dat zijn geestvermogens gekrenkt waren, doch men vergiste zich deerlijk. In korte woorden meldde hij, dat hij zijne toestem- ming gaf tot de verloving zijner dochter, met den architect August Bouman en dankte de aanwezigen, dat ze aan zijn verzoek, om de voltrekking der notarieele acte bij te wonen, had gevolg gegeven. Hierop verzocht hij den aanwezigen notaris om het contract der beide jongelieden voor te lezen. De notaris trad voor, nam eenige papieren en begon de voorwaarden voor te lezen. Krachtens deze gaf de heer Buchholz zijne dochter, de erfgename van zijn geheele ver- mogen, als huwelijksgift de som van 300,000 mark, welke hij bij den notaris Ruckert deponeerde. De notaris legde de som welke hij reeds van den rentenier ontvangen had, op tatel en ging voort. z/Daar de keuze van mejuffrouw Buchholz kin pleegde indertijd te Kief den aanslag op den wegens zijn wreeaheid beruchten generaal No- witski. Ze werd naar Siberie verbannen, doch wist verleden jaar te ontvluchten. Daarne stoud ze onder verdenking in een theater te Moskou, dat ze opvallend dikwijls bezocht een aanslag te willen doen op den stedelijken komraandant Rein both. Nadat ze opnieuw in heehtenis was genomen, trachtte ze den directeur der Butirski- gevangenis te Moskou te dooden. Ze werd toen ter dood veroordeeld. Volgens het geneeskundig onderzoek was ze normaal, maar alien die haar gekend hebben, verzekeren, dat ze in hooge mate zenuwziek en feitelijk ontoerekenbaar was. Ze wilde van het vonnis niet in beroep gaan. Een verzoek om gratie, door haar te Minsk wonende ouders ingedieud, werd afgewezen. Rusland en Japan. De Japansch-Russische overeenkomst regelt verschillende economische vraagstukken, welke by de sluiting van den vrede te Portsmouth wel in groote treuken zijn aangeroerd, maar niet afzonderlijkzijn omschreven, zooals visscherij- en handelsrechten en spoorwegaangelegenheden. Of er en welke politieke afspraken er boven- dien nog jgemaakt zijn, moet aan bevriende Europeesche kabinetteu al zijn meegedeeld. De openbaarmaking van de overeenkomst moet natuurlijk aan de betrokken regeeringen over- gelateu worden. Maar er moet kort na den vrede van Portsmouth reeds een afspraak tusschen Rusland en Japan tot stand zijn gekomen, volgens welke de Czaar en de Mikado zich ver- bonden hebben, om in de eerstvolgeude drie jaren, van het tijdstip van de sluiting in het verdrag af gerekend, geen oorlogshandelingen in Azie, alleen of met andere staten verbonden, te ondernemen, zonder 24 uur voor de mobili- satie elkander over en weer in te lichten. Van deze afspraak zou ook China op de hoogte ge- bracht zijn. Zoo op het oog zou men zeggen dat de aankondigingstermijn van 24 uur voor mobili- satie slechts een soort van beveiliging is tegen een herhaling in den trajit van den plotselingen aanval, waarmee Japan den oorlog tegen Rus land heeft ingeleid. Onder veelvuldige beschouwingen over mili- taire en maritieme toestanden, met betrekking tot de verminderde, maar niet weggenomen spanning tusschen Amerika en Japan, verdient een althans bijzondere vermelding, in verband met de Parijsche berichten over de Japansch- Russische overeenkomst. Zij gaat hiervan uit dat de Japanners er in den laatsten oorlog niet op een man gevallen is, die door grondbe- zitting geene zekerheid voor de toekomst biedt, heeft de heer August Bouman op verlangen van den heer Buchholz zich bereid verklaard een gelijke som op den verlovingsdag te depo- neeren". De notaris hield even op en wendde zich tot August Bouman z/Mag ik u beleefd verzoeken, mijnheer Bouman De architect trok eene portefeuille met pa pieren uit den zakhij gaf ze den notaris, die ze onderzocht en tevreden knikte. z/De aanstaande echtgenooten brengen dus de som van zes honderd duizend mark bijeen". //Halt, heer advocaat, dat is niet juist", viel de oude boer deu- notaris in de rede. Zijn trots had zijne gierigheid overwonnen, toen hij bemerkte, hoe weinig plichtplegingen in het contract met zijn zoon gemaakt werden. //Mijn zoon bezit 600,000 mark300,000 mark heeft hij zelf gegeven en 300,000 mark heb ik hier medegebracht". z/Vader riep August, ffwat doet ge?" z/Dat is meer dan ik verlang", zei de heer Buchholz, terwijl de overigen elkaar verbaasd aankeken en niet wisten, hoe de rijkdom te verklaren van vader en zoon. Intusschen had de oude Bouman zijne ver- sleten portefeuille voor den dag gehaald en telde langzaam en voorzichtig het eene biljet na het andere, terwijl hij halfluide morupelde z/Ik ben maar een boer, heb niet eene eenige in geslaagd zijn, de Russische oorlogshaven •Vladiwostok onschadelijk te maken, zoo min re water als te land. Wel heeft Rusland na den oorlog het overschot van zijn vloot uit Wladiwostok teruggetrokken, maar torpedo- booten en onderzeesche booten hebben haar plaats ingenomen. Wanneer een Amerikaansch smaldeel, natuurlijk met goedvinden van de Russische regeering, op zekeren dag Wladiwo stok als steunpunt bij zijn krijgsverrichtingen zou kunnen gebruiken, zou dat voor Japan van ernstige beteekenis zijn. Bij Kon. besluit is benoemd tot Groot-Oiiicier in de Oranje Nassauorde de heer Andrew Carnegie. Gisterenmiddag te half drie had opZorgvliet te 's Graveuhage de plechtigheid plaats van de eerste steeulegging van het Vrelespaleis. Daarbij waren tegenwoordig L 150genoodigden onder wie de gedelegeerden ter conferentie, de Ministers, de Kamerleden, de Hofhouding, Diplomaten, de architect Cordonnier en het Stadsbestuur. Een gemengd koor van 200 personen, onder leiding van den heer Henri Viotta en begeleid door het Philharmonisch orkest, luisterde de plechtigheid met gewijden zang op. De voorzitter der Carnegiestichting, de heer Van Karnebeek, hield eene rede. Daarin schetste hij de plechtigheid als een wereldgebeurtenis eii huldigde Carnegie, den groothartigen mensch aan wiens edele gedachten de tot standkoming van het Vredespaleis te danken is. Dat zal zijn een paleis van internationale justitie, ge- grondvest op de behoefte van elke beschaafde gemeenschap om de regeering van het recht in de plaats van het geweld te stellen. Op uitnoodiging van den heer Van Karne beek verrichtte de heer Nelidow, president der Vredesconferentie, de eerste steenlegging. Eerst sprak deze een rede uit, waarin ook hij warme hulde bracht aan Carnegie en, gelijk ook de heer Van Karnebeek had gedaan, aan de Koningin, den Czaar en de Nederlandsche regeering, welke laatste haar voornemen ken- baar heeft gemaakt om de stichting een alle- gorisch fresco aan te bieden ter versiering der groote rechtzaal. De vertaling der Latijnsche woorden op den eersten steen luidt//Aan den vrede, door het recht te bevestigen, heeft de mildheid van Andrew Carnegie dezen tempel gewijd." dochter, maar drie kinderen. Zooveel kan ik hem echter nog geven en wanneer ik stierf, blijf er nog wat over. Kom nu hier, heer advocaat, en lees verder". De notaris nam een pen, maakte de ge- wenschte verandering en wilde verder lezen. Doch ongemerkt was de deur geopend een heer in burgerkleeding was binnengekoraen, had het voorgevallene afgeluisterd en baande zich nu een weg naar de tafel. Hij legde zijne hand op den arm van den notaris en zei //Mijnheer, ik geloof, dat mijne mededeeling het voorlezen van dit stuk onnoodig maakt". //Mijnheer, wie geeft u het recht, hier binnen te dringen vroeg de heer Buchholz. z/Het is mijn plichtvergeef mij, dat ik u stoor", sprak de vreemde heer, tfik ben de rechter van instructie Lindner". z,En wat is uw verlangen //In den afgeloopen nacht is niet ver van hier een schandelijke moord gepleegd". z/Een moordklonk het van alle kanten, op wien z/Een roofmoord", voegde de rechter er bij, z/de moordenaar bevindt zich in dit huis ik heb bevel hem aan te houden". De schrik verlamde een oogenblik aller tongende een bekeek den ander en onder de algemeene stilte trad de beambte op den architect toe, legde zijne hand op diens schou- der en zei //August Bouman, in naam der wet neem ik u gevangen TER NEUZEN, 31 Juli 1907. Tijdens het schutten viel gisteravond on- bemerkt het 7jarig zoontje van P. d. M. in de Westschutkolk. Het kind begon reeds te zinken, toen het werd opgemerkt door den kapitein van het in de kolk liggende Eng. stooraschip Sheaffield, van Gent naar New-Castle, de heer Clark, die door hulpgeroep de zich aan wal bevindende personen op het gevaar waarin de drenkeling verkeerde attent maakte. Een aantal hunner kwam toegesneld, waaronder ook Reinier Harms Jz., die, toen hem bleek dat het kind van af de gording niet meer te bereiken was, zich zonder bedenken te water liet zakken. Hij zonk in de diepte, doch, toen hij zich naar boven werkte, kwam hij juist onder het knaapje en stuwde dit mede naar boven, waar- na hij het aan de zich aan wal bevindenden kon aanreiken, die ook daarna hem op het droge trokken. Dank zij de opmerkzaamheid van den kapitein en het koene optreden van Harms kwam het kind er met den schrik en, evenals zijn redder, met een nat pak af. In de gehouden vergadering van de provin- ciale Regelings-commissie voor de paardenfok- kerij in Zeeland werden ge'installeerd de nienw benoemde leden H. A. Hanken te Wilhelmina- dorp, Ph. J. van Dixhoorn te Axel, Th. Dael- man te Westdorpe, II. J. Dorst, te Stavenisse, C. de Bruyckere te Breskens. Tot voorzitter werd benoemd de heer F. C. O. M. Hombach te Hnlst in plaats van den heer Mr. P. C. J. Hennequin, die wegens ge- zondheidsredenen als voorzitter had bedankt. De heer H. A. Hanken werd benoemd tot vice- voorzitter. Dinsdag hielden de burgemeesters in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen naar aan Zei. gemeld wordt eene vergadering, teneinde te beraadslagen over eene huldebetuiging aan H. M. de Koningin, tijdens Haar bezoek aan Hulst in Sept. e. k. Dinsdag a. s. zullen 400 leden van het te Gent gehouden wordend internationaal con- gres voor oudheid- en geschiedkunde, een be zoek aan de gemeente Aardenburg brengen. Zij zullen door het gemeentebestuur worden ontvangen. Men schrijft ons uit Middelburg Donderdag zal het muziekkorps der d.d. schutterij alhier als zoodanig worden opgeheven het voortbestaan van het korps in zijn tegen- woordigen vorm, alleen onder een andere naam Een hartverscheurende kreet klonk tegelijker- tijd van de lippen der twee meisjes. Met afschuw week Greta van haren verloofde terug, terwijl Mina haren broeder omklemde, als wilde ze hem voor het dreigend gevaar bewaren. August Bouman bemerkte zeer goed het ver- schillend gedrag zijner bruid en zijner zuster, doch op het oogenblik was hij door de hevig- heid van den slag verpietterd. Zijn gezicht, dat heden reeds buitengewoou bleek was, had een lijkkleur gekregen de oogen puilden uit de krassen, druppels koud zweet parelden op zijn voorhoofd, terwijl zijne tanden klapperden. z/Het is onmogelijk, gij kunt mij niet voor den moordenaar van Straus houden stamelde hij met moeite. //StrausGoede hemel, is de heer Straus vermoord riep Greta. /Wanneer Wist daar hier niemand iets van z/Niemand als de heer Bouman", zei de be ambte, /,die door zijne eigene woorden de ver denking, welke op hem rust, nog verzwaard heeft". Gij vergist u vreeselijk", smeekte August met opgeheven handen, //hedenmorgen was ik vroeg te Hamburg". //Dat weten we", onderbrak hem de rechter, z/U deponeerde daar 300,000 mark ineffecten". z/Dat ontken ik niet, maar »De effecten zijn dezelfde, welke de heer Straus voor eenige dagen van zijn bankier ont vangen heeftdeze heeft ze herkend". (Wordt vervolgd). lat an let >e- de u- at er m -g st r- •s n t e t I 4 i llJ__llJ±Jll_UI_llJ_lL-L-_lU^JKJ_J-iJaJBaiiJillX-llJlJULllilBUMilLl-JLJniJLJLLllMMUMLIIJMMJ_l-ILH1H—111— IMWl—ll—111 III III wmiTroT-rrr.I"iri i i i 11 gfrraMEag— it- 1. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1